De Eerste Zeeuwsche Klompenbeurs te Clinge BESTEVAER No. 3498 Vrijdag 2 Augustus 1929 44ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN fierste Blad. DUS NIET.... NEUTRAAL y\1 VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND \*- PflSTREK€HIWB Nb. 52410. y°pc/ó waapclipheid $igjjelaar\jalxrfi Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Do ontvangst. ^/atne/atand voor VRAAGT SPOOR'/ HOSTERP KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertent iën 20 cent per. regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING "L-JL". - IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLIOITEIT Wij maakten een omweg op het gebied van het goederenverbruik, mede om duidelijk te bewijzen, dat ook de verbruikscoöperatie niet neutraal kon zijn. Dit ware alleen mogelijk indien men van deze coöperatie slechts de directe stoffelijke voordeelen zou willen ge nieten. En een groote vraag is of zelfs d&n absolute neutraliteit niet schadelijk zou zijn voor de samenwerking. De voornaamste taak, welke de verbruiks coöperatie in dezen tijd te vervullen heeft, is, zooals wij uitvoerig hebben aangetoond, een taak van opvoeding. En dat wij ook bij deze opvoeding met hoogere begins el en te maken hebben, kan eveneens uit onze beschouwingen worden afgeleid. Om deze redenen op de eerste plaats dus principieele verbruikscoöperatie. Dat wil niet zeggen, dat b.v. de katholieke instellingen op dit gebied die eerste taak ook naar behooren hebben vervuld, maar wèl dat deze vervulling tot hare voornaamste plichten behoort en dat zij die taak ook het best vervullen kan in een kring van christelijk denkende menschen. Bij de opkomst der katholieke verbruiks coöperaties heeft men zelfs wij geven dit gaarne toe aan die voornaamste taak niet gedacht, al was één der argumenten toch opvoeding tot contante betaling en voor keur aan goede kwaliteit. Wij kenden toen de tegenwoordige verhoudingen nog niet. De onchristelijke verbruikersmoraal, ofschoon deze in alle tijden heeft bestaan, had toen nog niet geopenbaard zulke verschrikkelijke gevolgen van sociale ellende, en men zag ze nog niet als sociaal-economisch probleem. Het eerste door ons aangevoerd argument vóór principieele verbruikscoöperatie is dus eenigszins nieuw, maar wie kan beweren, dat het daarom minder deugdelijk is 't Is integendeel versterking van het vroeger inge nomen standpunt. Tot dit standpunt zijn wij voornamelijk gekomen door het misbruik, dat de socialisten van de verbruikscoöperatie hebben gemaakt. Zij speelden ook op dit gebied het spel der neutraliteit. Zoogenaamd neutrale coöperaties werden door hen opgericht en aangewend, ook in katholieke streken, om aanhangers te winnen en geld te verkrijgen voor hunne propaganda. Menigeverbruikscoöperatie diende den socialisten tot melkkoe voor hunne be- weging. En dit is thans nog het geval. Van hun standpunt gezien, is dit niet ver keerd. Integendeel. De coöperatie mag ook geldelijk voordeel brengen aan de arbeiders beweging, die ze in 't leven roept en exploiteert. Wij denken er precies zoo over. Maar wij hebben door de oprichting van eigen coöperaties voorkomen, dat katholieke arbeiders werden misleid, om indirect steun te verleenen aan de socialistische beweging, al hadden wij natuurlijk, behalve deze nega tieve ook positieve beweegredenen. Neutrale verbruikscoöperaties, die er nog zijn er zijn gevallen in overvloed, om dit te bewijzen worden langzamerhand door de socialististen veroverd, Geleidelijk trachten zij alle bestuursplaatsen te bezetten, en is 't eenmaal zoover gekomen, dan zijn zij meester van de «baantjes» en van de winsten. Partij kas en Partijpers ondervinden daar de voor deelen van. Tegen dit streven is de katholieke verbruiks coöperatie het beste verweermiddel. Door toepassing hiervan is in ons land voorkomen, dat de socialisten, zooals in België, eene machtige positie veroverden langs den weg der coöperatie. In de groote steden van ons land zijn socialistische coöperaties mislukt. Thans trachten de socialisten daar, zooals opgemerkt, de neutrale coöperaties te veroveren. Gelukt dit, dan zullen zij deze instellingen, zooals in België, gebruiken, om aan de gelden te komen voor nieuwe vereenigsgebouwen, voor hunne pers, hunne propaganda en al hunne sociale instellingen. Mede hierom erkennen wij geen neutraliteit op 't gebied der coöperatie» H. Met alleszins gerechtvaardigd feestbetoon heeft zooals reeds met enkele woorden in ons vorig nummer gemeld Zeeuwsch-Clinge Woensdag j.l. de opening der Eerste Zeeuwsche Klompenbeurs gevierd. Toen we Woensdagmorgen een uur vóór het officieele openingstijdstip de gemeente binnenreden, kregen we onmiddellijk den indruk, dat aan de voorbereiding van het feest met toewijding was gewerkt. Daarop wezen o.a. de talrijke vlaggen en de verschil lende smaakvolle eerebogen zoowel als de feestelijk versierde muziekkiosk vóór de bur gemeesterswoning. En onze indruk werd nog versterkt toen we een kijkje mochten nernen in de wat aankleeding betreft aan alle redelijke eischen voldoende patronaatszaal, waar de officieele ontvangst der genoodigden zou plaats vinden. Zorgzame handen hadden hier alles in de perfectie geregeld. Het ruime podium, waarop straks de autoriteiten zouden plaats nemen, prijkend in bloemen-en planten- pracht, de met smaak gearrangeerde zitjes in de parterre-ruimte en het voor buffet en garderobe ingerichte achter(misschien beter gezegd voor)zaaltje waarlangs de autoriteiten straks na over een met bloemen bestrooid voetpad onder een eerepoort te zijn door geschreden, de patronaatszaal zouden binnen treden, 't getuigde alles van een bijzondere zorg en regelende voorzienigheid, die een alleraangenaamsten indruk maakten. De burgemeester, de heer J. W. Vienings, de groote promotor van de Klompenbeurs, die de welwillendheid had, ons verschillende bijzonderheden omtrent de getroffen regelingen mede te deelen alsmede een tweetal heeren commissarissen van orde, die voor hun taak geknipt bleken te zijn, verstrekten ons alle gewenschte inlichtingen en vergemakkelijkten zoodoende niet weinig de taak, die we ons gesteld hadden: onze lezers omtrent het gedenkwaardig gebeuren te Clinge zoo volledig mogelijk in te lichten. 't Was even elf uur toen de verschillende genoodigden successievelijk in de receptiezaal arriveerden. We merkten o.a. op de heeren N. A. Fleskens, lid der Tweede Kamer, en geestelijken vader van het Klompenwetje, Em. Lockefeer, nieuwgekozen Zeeuwsch Kamerlid, L. van Waesberghe, lid van Prov. Staten van Zeeland, den Hoogeerw. heer P. Rops, deken van Hulst, Ir. Grevers, directeur van 's Rijks Nijverheidslaboratorium te Delft, B. Truffino, burgemeester van Hulst, C. Ysebaert, burge meester van St. Jansteen, de Zeereerw. heer Huijgen, pastoor van Clinge, kapelaan van Campen, geestelijk adviseur der klompen- makerspatroonsvereeniging «St. Gummarus», A. F. J. M. Dierick, burgemeester van Koe wacht, pastoor Preyers van St. Jansteen, van Duyse, wethouder van Clinge, vanVroonhoven, Rijksnijverheidsassistent uit Best, v. d. Bom, gemeente-secretaris van Clinge, een deputatie uit de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Zeeuwsch-Vlaanderen, bestaande uit de heeren Wind van Merkesteyn, de Vrieze en Harte. Het laatst arriveerden Z.Exc. Jhr. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in Zeeland en de heer van Rompu, lid van Ged. Staten van Zeeland. Na een korte persoonlijke verwelkoming en voorstelling der verschillende genoodigden namen de autoriteiten op het podium hun plaatsen in, waarna de burgemeester der jubileerende gemeente, de heer J. W. Vienings, een officieel welkomstwoord sprak. Spreker wees op het gewicht van den dag voor alle klompenmakers. Het instituut Klompenbeurs, is gebleken, een hoogst nuttig instituut te zijn. Vooral voor Clinge, als centrum van de klompennijverheid in Zeeland, is dan ook de instelling van een zoodanige beurs van groot belang. De bevolking voelt dat. Het is dan ook geen wonder, dat men zich heeft opge maakt om de viering van het heuglijk feit der opening van een klompenbeurs in deze ge meente een alleszins feestelijk karakter te geven. Spreker heette dan de verschillende autoriteiten welkom. Allereerst den Commis saris der Koningin. Vervolgens ook den heer Fleskens, wiens initiatief-voorstel ons het Klompenwetje bracht. Uw naam is een leuze geworden, zegt spr. Dan den heer Lockefeer, die (spr. noemde het een merkwaardige coïnci dentie) de eerste officieele plechtigheid, welke hij als Kamerlid bijwoont, in zijn geboorte plaats (Nieuw-Namen, ressorteerend onder de gemeente Clinge) mag medemaken. Ook de overige autoriteiten werden door burgemeester Vienings met welgekozen woorden begroet, waarna hij het woord gaf aan ZExc. Jhr. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin. Deze gaf uiting aan de vreugde, die hem bezielde, wijl hij op dezen feestdag mondeling aan zijn gevoelens uiting mocht geven. Vooral is dat te danken, zeide spreker, aan de onvermoeide pogingen van den burgemeester om mij ondanks tal van bezwaren bij de plechtige opening van de Klompenbeurs tegenwoordig te doen zijn. Spreker verzocht zijn aanwezigheid te willen beschouwen als een uitdrukking van warme sympathie voor de klompenindustrie, die niet alleen voor Zeeuwsch-Vlaanderen doch ook voor heel Zeeland en Nederland van zoo groot belang is. Spr. wees er dan op, hoe eertijds de klompenindustrie in Zeeuwsch-Vlaanderen een bloeiende tak van bedrijf vormde. Het Zeeuwsch-Vlaamsche product stond bekend om zijn degelijkheid en zijn deugdelijkheid en vond dan ook een ruimen afzet. Tal van menschen vonden in het klompenbedrijf een goed bestaan en zoo speelde dit bedrijf ook een belangrijke rol bij de bestrijding der werkloosheid. Na den wereldoorlog kwam hierin ver andering en ging de industrie kwijnen. Dat vond niet zijn oorzaak in onkunde, zegt spr., of in minder deugdelijke kwaliteit doch was een gevolg van de concurrentie van het buitenland, waar lage loonen en een lage levensstandaard de prijzen tot een abnormaal laag peil deden zinken. Het kan niet anders of de neringdoende middenstand ten onzent moest hiervan den terugslag ondervinden. Men geraakte in 'n moeilijken maatschappelijken en eConomischen toestand en de werkloosheid dreigde groote afmetingen aan te nemen. Een zeer verheugend verschijnsel is het, zegt spreker, dat men zelf heeft ingezien, dat alles moest worden gedaan om aan dien treurigen toestand een eind te maken. Groote lof komt hiervoor toe aan het met dit doel opgerichte comité van actie en vooral ook aan den burgemeester, die vanaf zijn komst in deze gemeente, met alle kracht voor de belangen der klompenmakers is opgekomen. Ik overdrijf niet, zegt spreker, als ik hier verklaar, dat de instelling van deze Klompenbeurs voor een zeer groot deel te danken is aan den ijver en aan het doortastend optreden van burge meester Vienings. Hem zij hiervoor lof en hulde gebracht. Spr. betuigde dan, overtuigd te zijn van het groote nut, dat van de Klompenbeurs kan uitgaan. Ook in andere deelen van ons vaderland is dat ingezien terwijl uit de subsidies door Rijk en Provincie aan deze beurs verleend (de provincie heeft nog slechts zelden aan een industrie subsidie toegekend, merkte spreker op), mag worden afgeleid, dat het nationaal en provinciaal belang van deze Klompenbeurs wordt erkend. Spreker herhaalt, dat hij van het groote nut van deze Klompen beurs overtuigd is en dat hij verwacht, dat zij de degelijkheid en deugdelijkheid van het Zeeuwsche product nog in ruimer kring bekend zal maken. Met den wensch, dat de moeilijke jaren thans spoedig voorbij zullen mogen zijn en dat, onder Gods zegen, een nieuw tijdperk van bloei voor de Klompenindustrie zal mogen aanbreken, eindigde spreker onder applaus zijn sympathieke toespraak. De eerewijn werd alsnu, aangeboden, waarna een tweetal fotografische opnamen van het gezelschap werden gemaakt. De openleg. Dan verliet men de ontvangstzaal om zich stoetsgewijze naar de tentoonstelling te begeven Vóór de lange stoet van genoodigden zich in Ingezonden flMedeellog (40) INGEZONDEN MEDE DEELING (6) Avo&lüUELAA^fyvX&ooaEriQAAL X Wapond 'v beweging stelde, speelde het plaatselijk muziekgezelschap »\Veldoen door Vermaakt met fraaie klankontwikkeling het Wilhelmus* en stelde zich vervolgens aan het hoofd van den optocht. Voor den ingang van het schoolgebouw, waarin de tentoonstelling was ondergebracht, was een fraaie eerepoort opgericht, die door een lint was afgesloten. Aan den heer Fleskens was de taak toe bedeeld, deze barrière te doen vallen en de beurs officieel te openen, Hij wilde dat, zooals hij verklaarde, niet doen met een hoogdravende rede doch met een woord van hart tot hart, van het hart van den man van het Klompen wetje tot dat van zijne klompenmakers. Met graagte, aldus spr., ben ik gekomen uit belangstelling en groote sympathie voor dit bedrijf, een sympathie welke is gewekt door het leeren kennen van de ernstige moeilijkheden waarmee de klompenmakers te kampen hadden en die mij met medelijden vervulden. Spreker memoreert dan met enkele woorden, hoe de toestand was vóór de tot standkoming van het Klompenwetje. Dit wetje heeft niet alles gebracht, wat we gevraagd hadden, zegt spr., doch we mogen toch ver heugd zijn over het besluit van de Staten- Generaal. De invoer uit Belgic is van i Januari tot i Juli van dit jaar met ruim 400 pCt. afgenomen. Dat is een feit van beteekenis. Wel zijn lang niet alle moeilijkheden over- wonnen doch we mogen toch constateeren, dat het bedrijf zich heeft opgeheven dank zij ook het feit, dat het Hollandsche product stukken beter is dan het ingevoerde. Als alle klompenmakers zoo degelijk zijn als hun product, dan feliciteer ik Zeeuwsch-Vlaanderen en Clinge, zegt spr. (hilariteit). Spr. spoort dan aan, thans vooral de hand aan de ploeg te slaan, en de organisatie verder uit te bouwen, want er valt nog geweldig veel te doen. Ik hoop zegt spr., dat deze beurs van groote beteekenis moge zijn voor de toekomst en dat zij moge strekken ten zegen van het bedrijf van »mijn« klompenmakers, ten zegen van Zeeuwsch-Vlaanderen, ten zegen van deze gemeente. (Krachtig applaus en geroep »leve Fleskens«). Hij knipte alsdan het lint door dat de eere- boog afsluit en opende zoodoende de expositie. Nu trad de jongejuffrouw Rachel Willaert naar voren en overhandigde met een korte toespraak den Commissaris der Koningin een tweetal fraai bewerkte luxe-klompjes. Maria v, d. Keien, een dochtertje van den secretaris der vereeniging «St. Gummarus» bood onder het opzeggen van een gedichtje den heer Fleskens eenzelfde Souvenir aan. Alsnu begaf het gezelschap zich naaf de expositielokalen. We zagen daar een over weldigende hoeveelheid van de meest ver-

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 1