Zeeuwsche Koerier0 Alle Katholieke kiesgerechtigden in den Rijkskieskring Middelburg, brengen op 3 Juli a.s., eenparig hun stem uit op om me van plaatselijk en gewestelijk nienws op de hoogte te honden, De drukkerij van De Zeeuwsche Koerier als leverancier van mijn drukwerk, Den Boekhandel van De Zeeuwsche Koerier als leverancier van mijn boeken en kantoorbenoodigdheden, emaille- naamplaten e. d. De Binderij van De Zeeuwsche Koerier voor het verzorgen van mijn bindwerk, omdat ik zeker weet, dat ik aan dit adres steeds tot mijn volkomen genoegen bediend word. Dom en misleidend. Heeft elke stem werkelijk waarde? Elbe stem heeft waarde. Partij of partijgenoot. Op ter stembus. Mgr. Nolens, de leider van de grootste partij in ons land, de R.-K. Staatspartij. Hoogen Raad op het Plein ln Den Haag, die toezicht moet houden op den geregelden afloop en de afdoening der rechtsgedingen de Kamers van Arbeid, die de belangen van arbeiders en werkgevers in onderlinge samenwerking moeten bevorderen, en de Tweede en Eerste Kamer, die begrootingen moeten goedkeuren en wetten maken. De wijze, waarop de burgers aan de samen stelling moesten medewerken, bepaalde de Staat en hij regelde het aandeel der burgers aan de samenstelling van de Tweede Kamer op de bekende wijze Verkiezingscourant stemkaart rood- hokje in de bus. Het stemmen is dus niet een recht, maar een plicht. De burger moet stemmen. Hij mag niet thuis blijven. En als verstandige menschen gaan wij ter stembus en als goede katholieken stemmen wij onze candidaten. Kan geen enkele van onze stemmen gemist worden Mag geen van ons thuisblijven Ik voel mij niet erg lekker, of ik ben juist met iets bezig. Het is erg druk op het kantoor of er komt visite en Jantje is zoo lastig, want hij moet kiesjes krijgen Het is zoo ver, zoo warm, zoo druk Zeker, artikel 72 zegt het niet zacht zinnig: dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, verplicht is zich ter uitoefening van zijn kies recht aan te melden bij het stembureau. Maar is het nu zoo heel erg noodig, dat wij allemaal ter stembus gaan Deze vraag wordt dikwijls gesteld en deze twijfel doet stemmen verloren gaan. Misver stand houdt enkelen thuis, die behoorden te stemmen. De tocht naar het stemburean lijkt zwaar, als men niet begrijpt de waarde van zijn eigen stem. Want begrijpen is hier met opgewektheid doen. Dat misverstand is overigens gemakkelijk te begrijpen. Vroeger stemden vele menschen voor niets. Wie toen in een Noord-Brabantsch kiesdistrict naar de stembus ging, als de tegencandidaat één honderd stemmen kreeg en de eigen candidaat vier duizend, bedacht te laat, dat hij wel thuis kon blijven. Ook een Groningsch katholiek kon in dien tijd wel thuis blijven, want zijn stem had niets te be- teekenen tegenover de verpletterende linksche meerderheid. Maar nu is het anders. Alle stemmen gaan op één grooten hoop. Geheel Nederland, het protestantsche Drente en het Katholieke Brabant, het roodste dorp en de zwartste gemeente gaan allen in één grooten pot. Nederland is één groot kies district. Alle stemmen, die wij uitbrengen, komen op het Centraal Stembureau te 's-Gravenhage. Daar worden zij verzameld en geteld. Alle stemmen onverschillig van welke partij worden onder elkaar gezet, rats een streep er ondertotaal (laat ons zeg gen) twee millioen. Hoe worden nu deze twee millioen stemmen verdeeld Op de volgende wijze Twee millioen stemmen moeten verdeeld worden over honderd plaatsen, want er zijn maar honderd Kamerleden. Dus rekent het Centraal Bureau uit hoeveel maal honderd op de twee millioen gaat. Dit sommetje is niet moeilijk. .Voor elke Kamerzetel zijn noodig twintig duizend stemmen. Gesteld nu, dat er op de Katholieke Staatspartij uit zijn gebracht 620,000 stemmen, dan deelt het Centraal Bureau in Den Haag, deze zeshonderd twintig duizend stemmen door twintig duizend en 'zegt: de Katholieken krijgen een en dertig zetels in de Tweede Kamer. Dat is heel eenvoudig. Maar zoo eenvoudig is het toch niet. Want er zijn altijd slappe kiezers, die niet komen, omdat zij er niet van doordrongen zijn hoe belangrijk hun stem is, en dat het hun plicht is te stemmen, en zoo komt het sommetje niet zoo mooi uit. En bovendien gaat niet altijd de deeling op. Als er niet 620,000 stemmen, maar 630,000 stemmen uitgebracht zijn, blijft er een restje over. Wat gebeurt er met die rest Dat is weer een moeilijk probleem Wij nemen het geval, dat drie partijen een rest hebben R.-K. 610.000: 20,000 30 zetels. 10.000 overschot S.D.A.P. 419,000: 20,000 20 zetels. 9,000 overschot. A.R. 208.00020.000 10 zetels. 8.000 overschot. Wat doet nu het Centraalbureau Het geeft onmiddellijk aan de R.-K. dertig zetels, aan de S.D.A.P. twintig zetels, en aan de A. R. tien zetels. Dan ziet het bij onze partij de grootste rest staan en wel een rest, die niet beneden de helft van 20,000 is, en wij krijgen er nog een zetel bij. Wij moeten natuurlijk onze eigen lijst stemmen. Maar doen wij goed een bepaalden candidaat aan te wijzen Het is moeilijk te zeggen. Maar hoe wij ook stemmen, onze stem is niet verloren. Als wij ons een lijstje denken als volgt: Nolens 29,000 stemmen. A. 11,000 stemmen, dan heeft Mgr. Nolens negen duizend stemmen te veel en A. te weinig stemmen. Dus gaan die negen duizend stemmen bij A. en A. gaat ook onze belangen behartigen. Doordrongen van onze stemplicht en van de beteekenis, die elke stem kan hebben, gaan wij allen op, om onze partij sterker dan ooit te maken voor de volgende jaren. Dr. A. Greebe. Dat is de «proclamatie», die door de S. D.A.P. allerwege is uitgeplakt. Ze wil den indruk wekken alsof «DE BISSCHOP VAN LONDEN» de Engelsche Katholieken aanspoort op «SOCIALISTEN» te stemmen en derhalve in Engeland de «SOCIALISTISCHE» Arbeidersregeeringdoor de Kerk wordt gesteund. DOM is dat, wijl een Katholieke «bisschop van Londen» niet bestaat. MISLEIDEND, omdat de Labour- (Ar beiderspartij in Engeland NIET SOCIALIS TISCH IS. Hare leiders als Mac Donald en Thomas willen van den klassenstrijd niets weten. Ze eerbiedigen het particuliere bezit. Kardinaal Bourne (die in bovenvermelde proclamatie bedoeld wordt) heeft nadrukkelijk verklaard «Ware de Arbeiderspartij in Engeland socialistisch in den vastelandschén zin dan kon geen katholiek lid van die partij zijn». Men ziet hier weer eens uit, dat de S.D. A.P. niet terugdeinst voor ergerlijke mis leiding en grove leugens om onwetende kiezers te verschalken. Katholieke arbeiders laat U niet misleiden De Kerk veroordeelt het socialisme als een heillooze dwaling. Katholicisme en Socialisme zijn onver- eenigbaar. Stemmen op een socialist staat gelijk met geloofsverzaking. Zoo is het en niet anders. A. N. No. 1 van lijst 8

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 6