te SAS VAN GENTj?op Vrijdagavond, 28 Juni, een verkiezingsrede houden. Houdt dien avond vrij Puistjes Binnenland. Buitenland. Stadsnieuws. Ingesonien Mededeeling Het Engelsehe Parlement. Panama en de H. Stoel. Kerk on Staat in Mexico. Een overschot van 100 millloen dollar. Stukken voor de Prov. Staten. Electnciteitsvoorzienino van Zeeland. Provinciaal wegenfonds. Subsidie klompen beurs. Aanhouding van verzoeken. Herijk van maten en gewichten. PHILIPPINE. SLUISKIL. WESTDORPE. STOPPELDIJK. HOLST. SLUIS. IJZENDIJKE. Pater Borromeus de Ereeve komt gunstig te beschikken. De bedoeling is, te bouwen aan de Prinsenkade, ten Zuiden van het huis, dat voor Vergauvven in aanbouw is. B. en W. stellen verder voor, afwijking te verleenen van art. 7 der bouwverordening. Z.h.st. gaat de Raad met een en ander accoord. V. Verzoekschrift van J. P. M. Goossens om intrekking van het Raadsbesluit van 14 Mei jl, waarbij hem grond in erfpacht is afgestaan. De voorzitter zegt, dat dit verzoek in over- weging is geweest bij B. en W., die de bijzondere omstandigheden, waarvan door adressant wordt melding gemaakt en welke hem tot zijn verzoek hebben geleid, erkennen en derhalve de Raad willen voorstellen, hierop gunstig te beschikken. Z.h.st. aangenomen. Verder wordt, aldus de voorzitter door B. en W. voorgesteld, daar zij de bedoelde bijzondere omstandigheden zeer goed kennen, in dit bijzondere geval de borgstelling van f25 aan adressant terug te geven. Ook hiermede gaat de Raad z.h.st. accoord. VI. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1928. Het betreft hier enkele af- en over schrijvingen, welke z.h.st. worden goedgekeurd. VII. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1929. Ook deze wijzigingèn worden, na voorlezing door den secretaris goedgekeurd. RONDVRAAG. Niemand der leden blijkt verder iets in het midden te willen brengen, waarna de voorzitter tot sluiting der zitting overgaat. (8) in het gelaat verdwijnen spoedig door deze des avonds met wat PUROIi in te wrjjven en door zioh des morgens te wasschen met warm water en gewone zeep of beter nog met Parolzeep. 't Voldoet iedereen. De voorstellen tot opheffing van verschillende kantongerechten znlien binnen zeer korten tgd worden ingetrokken. De Zeeuwsch-Vlaamsche Walerieitling-llaalschappy. In oqs verslag van de jongste vergadering van aandeelhouders der Zeenwach-Vlaamsche Water leiding-Maatschappij is in een der laatste alinea's een zinstorende font ingeslopen. Wg laten bedoelde alinea in haar geheel hier gerectificeerd volgen Na nogmaals herhaald te hebben, dat voor wantrouwen jegens Commissarissen elke grond ontbreekt en verklaard te hebben, oogenblikkelgk te znlien aftreden wanneer men ook maar eenig feit zon knnnen aanhalen, waaruit blijken zon, dat het door aandeel houders en commissarissen in hem gestelde vertrouwen ook maar in het minst zou sjjn geschonden, besloot spreker zgn rede met te zeggen, dat hg het plicht achtte aan te big ven tot de waterleiding zal zgn tot stand gekomen en op technisch, financieel en administratief gebied de zaken naar behooren geregeld zgn. Vermelding verdient voorts, dat ter vergadering bleek, dat sleohts 37 van de 76 stemmen vóór ontbinding zouden worden uitgebraoht, terwgl Va der stemmen noodig zgn. Afwezig waren vertegenwoordigers van twee gemeenten, tezamen drie stemmen uitbrengende, die vermoedelijk ook voor ontbinding zouden stemmen. De totstandkoming van de waterleiding mag dus thans wel verzekerd geacht worden. De laatste afgevaardigde voor het Lagerhuis is thans gekozen. Het district Rugby heeft een conservatief afgevaardigd, zoodat het Lagerhuis thans bestaat uit 289 leden van de arbeiderspartij, 260 conservatieven, 58 liberalen en 8 onafhan kelijker De republiek Panama, die reeds sedert langen tgd diplomatieke betrekkingen tot het Vatioaan onderhield, heeft thans evenals de meeste Zuid- Amerikaansche Staten ook een eigen gezant bg den H. Stoel benoemd. De New-Yorksche oorrespondent van de Times meldt Donderdag heeft er een tweede conferentie plaats gehad tnssóhen president Portee Gil en den aartsbisschop van Morelia, Ruiz y Flores er heersoht een optimisme omtrent het slagen der onderhandelingen. Uit Washington wordt gemeld dat president Hoover heeft medegedeeld, dat naar een voorloopige schatting het op 30 Juni a s. afioopende be- grootingsjaar een overschot zal toonen van 100 tot 110 millioen dollar. In China wordt met ingang van 1 Januari 1932 de algemeene dienstplicht ingevoerd. Ged. Staten van Zeeiand stellen de Staten voor de credieten verleend aan de NV „PZEM" voor eleotrificatie van de Noord- en middengroep resp. met f35,000 en f55,000 te verhoogeD, om de gelegenüeid te openen, dat de PZEM 25 pCt voor haar rekening neemt van de meerdere kosten van een ondergrondsch distribntie-laagspannings- net, welke meerdere kosten un geneel op de gemeenten, die dit wensohten te hebben, drukten. Zoowel Ged Staten als de Raad van Bestuur van de PZEM meenen, dat de uitgaven ook in verband met niet bederven van natuur ea landeljjk schoon, zgn te rechtvaardigen. Ged Staten stellen voor een afsonderlgk beheerd wegenfonds in te stellen, waarover alle inkomsten en nitgaven betrekking hebbende op verbetering van wegen overeenkomende met of passende in het „Provinciaal Wegenfonds" znlien loopen, wat het overzicht zuiverder maakt en verwarring voorkomt. Ged Staten stellen voor aan de Commissie tot oprichting van de Eerste Zeenwsohe Kiompenbeurs te Clinge, waarvoor de Regeering f 125 heeft toegekend, voor eens een snbsidie van f 100 te geven, omdat dit een poging is jjm het klompen- bedrgf, dat thans in een kwijnenden toestand verkeerd te doen opleven. Daar nog niet voldoende inlichtingen zgn ont vangen en onderzoek is ingesteld inzake de volgende verzoeken, stellen Ged Staten aanhouding voor. Dat van het gemeentebestnnr van Hulst van het R.-K. en het N. H. Kerbestuur om snbsidie voor net herstel van het kerkgebonw van den H Wiilibrordusdat van den gemeenteraad van Veere om subsidie voor het herstel van den Campveerschen toren en die van de Kerkvoogdij der N. H. Gemeente te Tholen en van B. en W. dier gemeente om subsidie voor het herstel resp. van het kerkgebouw en den toren aldaar. De hergk van maten en gewiohten zal in 1929, voor wat betreft Zeeuwsoh-Vlaanderen, plaats hebben Te Kloosterzande voor Hontenisse en Ossenisse op 2, 3 en 4 Jnli te Rapenburg voor Hengstdijk op 5 Juli voormiddag voor Bosohkapelle op 5 Juli namiddag; voor Stoppeldijk op 6 Juli; te Halst voor Halst op 8 Jnli namiddag, 9 en 10 Juli; voor St. Jansteeu 11 Juli; voor Clinge 12 Jnli en 13 Juli voormiddag; te Graanw en Langendam 15 Jnlite Zaamslag 16 ea 17 Jnli te Axel voor Axel 22 Jaii namiddag, 24, 25, 26 en 27 Jnli voormiddag; voor Koewacht 23 Jnli; te Zaiddorpe voor Zaiddorpe en Overslag 29 Jnli; te Westdorpe 30 en 31 Juli voormiddag te Sas van Gent voor Sas van Gent 1 en 2 Angnstas en 5 Augustas namiddagvoor Philippine 6 Aagnstns te Slaiskil 7 Augustas ;,te Ter Neuzen 12 Aagnstns namiddag, 13, 14, 16, 17 en 19 Augnstus namiddag te Hoek 20 Augustus. Verder te IJzendjjke voor IJzendjjke en Water- iandkerkje 21 en 22 Angnstas; te Biervliet 23 en 24 Aagastus voormiddag te Hoofdplaat 26 Aagnstns2 September namiddag en 3 en 4 September te Aardenbnrg voor Aardenbnrg 5, 6 en 7 September voormiddag voor Eede en St. Krnis 6 September namiddag te Slnis 9 en 10 September te Retranchement 11 September te Cadzand 12 September te Znidzande 13 Sep tember te Nieawvliet 16 September te Groede 17 September en 18 September voormiddag te Breskens 23 September namiddag en 24 en 25 September. Gemeenteraad. Vrijdagnamiddag kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Wethouder C. A. Barbé was afwezig. Nadat de notulen der vorige vergadering voor gelezen en ongewijzigd goedgekeurd waren, werd mededeeling gedaan van de ingekomen stukken, te wetenprocesverbaal der kasopname bg den administrateur GEB bericht van het aannemen hunner benoeming door de benoemde leden der CLoamissie van Toezicht op het correspondentschap der arbeidsbemiddeling; bericht van goedkeuring door Ged. Staten van diverse raadsbesluiten, waaronder het besluit om de verordening op het lig- los- en laadgeld zoodanig te wijzigen, dat voor zeezand, bestemd voor landbouwdoeleinden slechts 6 cent per 100 K G moet worden betaald. Vervolgens werden enkeleaf- en overschrijvingen in de gemeentebegrooting. dienstjaar 1928 goed gekeurd. De voorzitter deelde hierbij mede, de rekening van bet GEB nog niet was binnen gekomen De administrateur heeft uitstel verzocht tot 1 Juli. Dientengevolge zullen eventueel de cijfers van het GEB niet meer in de begrooting bunnen worden verwerkt. Da vergoeding voor de R K Bijzondere Scbool werd vastgesteld op f8 63 per leerling (als basis dienden dn deebetr ff side vergredirgen te Hoek ad f8 63 B er^li^t a i f6 13 en Sas va« Gent ad f 12,60, waarvan, zooals gebruikelijk de ver goeding gekozen werd, die noch het hoogst, noch het laagst is) In totaal bedraagt de vergoeding f 1482 58 Hiervan is reeds uitgekeerd f 1202,40. zoodat het schoolbestuur Dog te vorderen heeft f230,18. Een korte diecnssie werd nog gevoerd over de vraag of het GEMIDDELDE dan wel het MIDDELSTE der vergoedingen van de bIs grondslag aangenomen bovengenoemde gemeente vergoedingen moest worden uitgekeerd, waarop de seoretaris uiteenzette, dat men het middelste bedrag dient te nemen. Na voorlezing van het desbetreffend verzoek werd goedgevonden, dat aan het R -K. School bestuur nog f125 extra zal wordeu uitgekeerd voor aanschaffing van schoolborden. Besloten werd met de rioleering van de Vaart straat te wachten tot het eind van het dienstjaar teneinde te kunnen zien, of de kosten dezer overigens als zeer wensehelijk erkende rioleering uit overschotten op andere posten bestreden kunnen worden. Voorloopig zullen 2 chiffons worden geplaatst, waardoor de toestand al iets zal verbeteren. Een begrooting der kosten zal inmiddels worden opgemaakt. Vastgesteld werden vervolgens de oninbare en nog te verhalen posten 1928. Na voorlezing der desbetreffende bescheiden werden de rekening en verantwoording 1928 en de begrooting 1930 van de Gezondheidscommissie te Ter Nenzen goedgekeurd. Naar aanleiding van een advies van Ged. Staten om in de gewijzigde electrioiteitsver- ordening slechts de braohtaansluitingen tot 1 P.K. (en niet tot 8 P.K in de speruren te laten draaien, zalbs met het oog op het risico van het oversohrijden der max male belasting werd ge- ruimen tgd gediscussieerd. Gtïcformeerd zal wordea of het inderdaad noodzakelijk is, een dusdanige beperking vast te stellen, welke voor diverse kraohtverbruikerseeu groot inconvenient is. In verband hiermede werd ook de mogelijkheid ter sprake gebracht om het net aan de P.Z E M over te doen terwgl voorts door den heer Arbrosoheer de weneohelgkheid werd betoogd om voor kraohtaanBluitingen een uniform tarief vast te Btellen. Bij het bespreken der Zeenwach-Vlaamsche Waterleiding, bleek men zich met het Rapport der Oommissie v&n Onderzoek over het algemeen te kannen vereenigen. Van de behoefte aan een waterleiding bleek men overtuigd te zgn. Besloten werd, de kwestie der aansluiting op de agenda der eerstvolgende vergadering te plaatsen. De voorzitter verzocht daarna maohtiging om het looaal naast het gemeentehuis voor brandspuit- huis in te richten om aldaar de nieuwe brandspuit ouder te brengen. De Raad ging hiermede sccoord. Bij de rondvraag interpelleerde de heer Roegiest ovér een dorpel bg de wed. Voerman, terwgl de heer Arbrosoheer de aandacht vestigde op de nadeelen van het slijk op de helling aan de haven. Den desbetreffsnden aannemer zal op het laatste gewezen worden. De heer Arbrosoheer verzooht nog, dit jaar wederom van gemeentewege gelegenheid te geven voor koepokinenting. De voorzitter antwoordt, dat ook het vorig jaar die gelegenheid was opengesteld. En waren toen echter geen liefhebbers. Gaarne zal men aan het verzoek van den heer Arbrosoheer voldoen. Hierna gaat de Raad in geheime zitting t.er vaststelling van de bjjdragen van fid. de Mul e a in verplegingskosten. Belangrijke vergaderingen Door de hoofdbestuursleden van den R K Werklieden- bond, Geerts en Kroone, werden Donderdag alhier in het St Josephapatronaat twee vergaderingen gehouden en wel om 10 nar v.m. en half aoht 's avonds. Beide vergaderingen werden goed bezocht De heer Geerts sprak des avonds een kort inleidend woord eo gaf vervolgens den heer Kroone gelegenheid de R -K fabrieksarbeiders het nat en de groote noodzakelijkheid aan te toonen om zioh te organiseeren en wel op prinoipieel-katholieken grondslag. Spreker toonde dit met enkele feiten aan en nam tevens de gelegenheid te baat, om het verwgt der modernen die destgds f de mislukking der toen gevoerde actie op de R -K. Organisatie wilden sohniven, te weerleggen. Hg bewees dit met feiten en ogfers en wees op de groote verantwoordelijkheid, welke het hoofdbestnnr onder de toen ontstane omstandigheden niet op zioh kon nemen. Na deze klare uiteenzetting, sprak de beer Geerts nog een kort woord, de arbeiders er op wjjzend, dat, nu Sluiskil wederom een fabrieksarbeiders- bond heeft gekregen, zg niet moeten denken daar direct reeds vrachten van te zullen plnkkeD. Alleen volharding in de organisatie kan ver betering brengen ea dan voor ons langs den weg van rechtvaardigheid en naastenliefde. Beide sprekers oogstten een welverdiend applaus. De vergaderingen zijn een succes geweest, daar een respectabel getal zich hebben laten inschrijven. Mededeeling werd nog gedaan, dat een tip-top organisatieman van St. Raphaël het voorzitter schap wil aanvaarden, wat door beide hoofd bestuurders ten zeerste werd geapprecieerd en wat aan de nieuwe afdeeling alhier tal ten goede komea. Woensdag a.s zuilen wederom twee ver gaderingen gehouden worden in hetzelfde lokaal en wel om tien uur voormiddags en half zeven 's avonds. Procesverbaal Door de politie is proces verbaal opgemaakt tegen een persoon uit Philippine wegens uitlatingen en handelingen tegen een tweetal dames in strijd met de zeden. Weergevonden. De 16-jarige J. S. uit Westdorpe, die Donderdagavond spoorloos ver dween, is Vrijdagavond door de maréchauseée op den weg van Ter Neuzen op weg nsar Sas van Gent aangetroffen en aan z'n ouders teruggegeven. De jongen, die, voor de groote kanaalbrng moetende wachten, den weg naar Sluiskil was opgereden, schijnt aan het zwerven geraakt te zijn en is ten slotte te Graauw terecht ge komen, alwaar hg in een hooimijt heeft overnacht. Vrijdagmorgen is hij toen naar Ter Neuzen gereden en vandaar kwam hg naar hnis gepeddeld. Druk bioscoopbezoek schijnt oorzaak te zgn van deze vreemdsoortige handelwijze. Vergadering; Ser Pauluspolder In de gehouden vergadering van ingelanden van den polder Ser-Panlns is door aftreden van den heer P. de Maat als gezworene in zjjn plaats benoemd den heer C. Vincke. Poldervergadering. In de Dinsdag alhier gebonden vergadering van stembevoegde ingelanden van den Polder Stoppeldijk, ia benoemd tot ontvanger-griffier de heer H. A. A. baron Ooilot d'Escnry te Kloosterzande. De heer P. L. Mangnus, die periodiek aftrad als gezworene, werd als zoodanig herkozen. Polderbestuur. In de vacature ontstaan door het overlijden van den heer P. Beun is benoemd tot dijkgraaf van den Polder Bewester Eede benoorden Sint Pietersdgk, de heer J. M. Bregaert te Slnis, gezworene van dien polder terwijl in diens plaats als gezworene werd benoemd de heer L. O. de Brugckere alhier. Roomboterfabriek. Met de staatoonrant van 12 Juni zgn verzonden afdrukken van de akten betreffende de Coöp Roomboterfabriek „Eensgezindheid" U. A te IJzendgke. Aanbesteding. Bg de Woensdag j.l. van gemeentewege gehonden aanbesteding voor keien enz werd de levering als volgt gegund Aan N. V. Steen- en Bouwstoffen-Handelmaat schappij 31000 stuks Melaphirkeien, 560 stake Melaphirkeien (verbandkeien) tegen f 179,95 per 1000 stuks voor de gewone keien en tegen f 270 per 1000 stuks voor de verbandkeien en aan N. V. Bouwmaterialen „De Hoop", Ter Nenzen 26500 stuks Quenasttrottoirtegels a f 1,42 per M2, 755 strekkende meter Quenast- trottoirbanden a f 1,19 per M1, 50 strekkende meter Qienaatbochten a f 1,29 per M1, 45 strek kende meter betonbnizen a f 1,46 per M1. Gevonden. Op den Kanaalweg nabg de Poel een rijwielplaatje 1928. Terug te bekomen aan de marechausseekazerne. Statiekermis De Zaterdag aangevangen z g. Statiekermis maakt als wjjkkermis dit jaar in tegenstelling met die van 1928 lang geen slecht fignnr met haar twee groote dans tenten, Inohtschommel, draaimolen, schiettent en diverse andere attraoties en kraampjes. Ze wint het zelfs vlot van de kermis in de kom, die vorig jaar ook weinig te beteekenen had. Geen wonder dan ook, dat ze veel bezoekers trekt, temeer waar er voor verschillende feestelijkheden is gezorgd als gaaibollingen, een rijwielkoers, kinder spelen etc. Een welgeslaagd concert van de Vereenigde Vrienden luidde Zaterdagavond de kermispret in. Dien avond vond er een gaaibolling plaats bij Ch- de Ridder, waaraan 28 boilers deelnamen. Da nitslag was als volgt: Hoogvogel geloot door P. Hemelsoct, zij vogels

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 2