MIDDENSTANDERS No. 3462 Dinsdag 7 Mei 1929 43ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN fierste Blad. Uit de Stad van het Vaticaan AJP5— MIJNHARDT'S Bezoekt de Najaarsbeurs van 3 tot 12 September 1929 ire-milleton. Niet meer dan de helft 1 VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND PflSTBEKEHlNC Ha. 52410. Wiltgij op de hoogte blijven van Uwen tijd en de wapenen vinden om aan de concurrentie het hoofd te kunnen bieden Weest dan ^trouwe bezoekers van de Jaarbeurs te Utrecht. De Jaarbeurs is voor iederen zakenman van belang. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN. Ingezonden Mefledeeling (10) Ingezonden Mededeeling. Bij Apoth.en Drogisten smaakt als room DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of f 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertent iën 20 cent per.regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING ITSTEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT Door Professor ANDREAS RASETSCHNIG. ROME, 29 April 1929. Zoodra het verdrag van Lateranen ge- teekend was, werd er reeds van verschillende zijden beweerd, dat de H. Vader 't Vaticaan zou verlaten, om naar Monte Cassino te gaan om aldaar de grootsche plechtigheden bij te wonen ter gelegenheid van Sint Benedictus' Eeuwfeest, dat daar met groote praal en luister zou gevierd worden. Maar daar het zoo goed als zeker is, dat Z. H. de Paus niet buiten de muren van het Vaticaan zal komen, vooraleer het verdrag door de Italiaansche Parlementsleden zal zijn goedgekeurd, heeft de H. Vader besloten, om Kardinaal Gasparri als zijn Legaat naar Monte Cassino te zenden. De reis van Kardinaal Gasparri naar Monte Cassino is een ware triumftocht geworden. De Italiaansche regeering had een speciale trein ter beschikking van den Pauselijken Legaat gesteld, bestaande uit een salonrijtuig voor den Kardinaal en eenige volgrijtuigen voor de leden van den hofstoet, die den Kardinaal vergezelt. Bij het vertrek van den Kardinaal waren in de wachtkamer van het station verschillende burgerlijke en militaire autoriteiten aanwezig, die aan den Pauselijken Legaat de officieele eerbetuigingen bewezen. De stations van Rome tot Monte Cassino waren prachtig versierdoveral stonden soldaten, die het geweer presenteerden. Van alle kanten was een groote volksmenigte naderbij gestroomd, om den Kardinaal juichend te begroeten en Zijn zegen te ontvangen. In Monte Cassino zelf kende het gejubel geen grenzen. Uit alle oorden der wereld waren hier Katholieken samengekomen, om op het graf van den grooten heiligen Benedictus en zijn zuster Scholastica te bidden. Aan het station werd de Kardinaal-Legaat officieel ontvangen door den Italiaanschen Minister van Onderwijs, Signor Belluzo, en den Abt-Ordinarius van l Monte Cassino, Mgr. Diamare. Onder klokken gelui en kanongebulder brachten de prachtige j koetsen hun hooge gasten naar de stad, waar in alle straten een haag van soldaten stond opgesteld, om de geweldige volksmassa's op een afstand te houden en doorgang te ver- leeuen aan den deftigen stoet. Na den middag brachten de historische karossen der stad den Pauselijken Legaat met zijn gevolg naar het klooster, dat boven op den berg gelegen is. Na het plechtig Lof werd in de groote kapittelzaal de Pauselijke Breve voorgelezen en verschillende toespraken gehouden, waar mede de feestelijke plechtigheden voor geopend werden verklaard. De feesten te Monte Cassino zullen een week duren zij zullen haar hoogte punt bereiken in de Pontificale Hoogmis, die a.s. Zondag zal worden opgedragen met al den luister en groot ceremonieel, waaraan de Roomsche Kerk zoo overdadig rijk is. De Pauselijke Legaat en de vertegen woordiger 'van de Italiaansche regeering gaan samen de feestelijkheden opluisteren die thans in Monte Cassino gevierd worden ter nage dachtenis aan den grooten Romein die veertien eeuwen geleden de grondslagen had gelegd voor heel het kloosterwezen in het Westen, waarvan een geweldigen stoot zou uitgaan voor de beschaving van alle nog volgende eeuwen. De technische dienst van Z. H. den Paus heeft een heele reeks werken aanbesteed die in 'de basiliek van Sint Jan van Lateranen uitgevoerd moeten worden, waarbij bepaald is dat al deze werken zeker en vast gereed moeten zijn vóór 24 Juni. Naar men ons van verschillende zijden verzekerde, zou dit in verband staan met een voorgenomen bezoek van den H. Vader aan deze beroemde Basiliek, onmiddellijk nadat het verdrag van Lateranen door het Italiaansche Parlement zou zijn geratificeerd. Maar wij meenen dat men tegenover dergelijke berichten steeds het j noodige voorbehoud dient te maken. Onmiddellijk na Paschen is men hier in Rome begonnen met de voorbereidende werkzaamheden voor den bouw van een afzonderlijk spoorwegstation voor de Vati- caansche Stad. Verschillende huizen die in den weg stonden, zijn reeds afgebroken en de grondwerken zijn thans bijna voltooid. De spoorweglijn zal geheel op een viaduct komen te liggen. De eigen spoorlijn van het Vaticaan zal echter slechts vier- of vijfhonderd meter lang zijn. Gelijk wij reeds eerder mededeelden zal de tOsservatore Romano» het officieele orgaan worden van de Stad van het Vaticaan. Natuurlijk zullen de bureaux van dit blad, die thans in her Palazzo van de »Opera di Cardinale Ferrari» zijn ondergebracht, naar de Vaticaansche Stad verplaatst worden. Het blad zal voortaan gedrukt worden in de Vaticaansche drukkerijen men heeft daarvoor reeds speciale rotatiepersen aangekocht. De stroom van pelgrims naar de Eeuwige Stad houdt nog steeds aan. lederen dag moet de H. Vader uren en uren besteden aan het verleenen van audiënties. Plet is een vreeselijk vermoeiend werk voor den Paus, die toch reeds zoo met werk overstelpt is, dat Hij geregeld tot vaak laat in den nacht moet zitten werken. Als men lang na het middernachtelijk uur nog over het Sint Pietersplein wandelt, dan brandt er altijd nog licht in de Pauselijke vertrekken, waar de H. Vader de stukken en documenten bestudeert die hem door de verschillende secretarissen der Kerkelijke ministeries zijn overhandigd. Ondanks de groote vermoeienis (13) werken zonder kramp of pijn. '0 Djoos GO cent. die het voortdurend verleenen van audiënties met zich mede brengt, behoudt de H. Vader toch altijd nog een bijzonder frisch en opge wekt uiterlijk. En wanneer hij daar langs de rijen der pelgrims schrijdt, allen toelatend tot den handkus, dan is dat geen gewone formaliteit of plechtigheid, want de H. Vader vraagt met belangstelling aan degene die de pelgrims heeft voorgesteld, naar allerlei kleine bijzonderheden over de bedevaartgangers, waaruit duidelijk blijkt dat Z. H. levendig belang stelt in al zijn kinderen die opgaan naar naar het groote Vaderhuis. De Pelgrims uit Tsjecho Slowakije werden door den H. Vader in bijzondere audiëntie ontvangen. Heel het Episcopaat van deze jonge Republiek, waar de Kerk zulke groote moeilijkheden heeft doorgemaakt, was hierbij aanwezig Daar hier zooveel verschillende rassen tegenwoordig waren, heeft de H Vader de pelgrims in de latijnsche taal toegesproken, nadat de aartsbisschop van Praag een adres van hulde aan den H. Vader had voorgelezen Het was ook een ontroerend oogenblik toen de Hollandsche Nationale Bedevaart vergezeld van enkele bisschoppen en Hollandscheprelaten die in Rome vertoeven, door Z. PI. in plechtige audiëntie werden ontvangen. Want bij deze bedevaart bevonden zich nog enkele oud- strijders uit het leger van Pius IX die den slag van Mentana hadden meegemaakt. De PI. Vader omhelsde hen en spreidde zegenend zijn handen over hunne hoofden uit, ontroerd bij het aanschouwen van deze oude Pauselijke soldaten die thans nog het geluk mochten beleven om den nieuwen Paus-Koning te komen begroeten, die nu in Zijn eer hersteld was, waarvoor zij zoo gaarne hun leven hadden opgeofferd. Uit het Daitsoh. VAN DORIS FEIEN VON SPAETTGEN, door EL de Fl. I) Juffrouw Rosa, ik wilde a gaarne nog een enkel woordje onder vier oogen verzoeken. Wat verlangt ge, dokter? Waarom, in Godsnaam, spreekt ge zoo kond en terugstcotend Waarom ziet ge mij zoo streng aan Ik wenaohte als vriend, als oprecht vriend, met a te sprekenik mag toch onderstellen, dat mjjue tweejarige kennis met n mqne hoedanig heid van huisarts bij jaffrouw Jansen mg het recht geven u... De spreker bleef steken. Betreft, wat gjj mg wensoh med® te deelen juffrouw Jansen, of is het eene persoonlijke aan gelegenheid? klonk het op denzelfden bijna on- Vriendelgken toonterwijl de als juffrouw Rosa aangesprokene, eene kloeke meisjesgestalte, den man die voor haar stond, met angstig onder- zoekenden blik aanzag Intusschen toonde zij niet de minste neiging aan den wenech van den dokter te voldoen. Zjj stonden in een klein, leeg portaal, waar het zoo schemerdonker was, dat men hnn gelaat niet duidelijk kon onderscheiden, te meer daar zij met den rng naar de glazen deur stonden gekeerd. Het betreft u. U alléén, juffrouw Hartman, luidde het met oprechtheid en niet te miskennen hartelijkheid gegeven antwoord. Zij aarzelde nog eenige oogenblikken toen ging zjj, plotseling een beslnii nemend, hem vóór en opende de naastbjjzjjnde dear. Zjj traden in een wonderlijk gemeubeld vertrek, waarin zoowel kostbare als waardelooze voorwerpen als in een magazijn wt*ren opgeborgen, en wel zoo, dat geen door goeden smaak bestnurde hand hier eenige behageljjkh'ud of symmetrie had kunnen aanbrengen. Wie niet beter wist, had kannen wanen in een uitdragerswinkel te zgn. Het eerste wat onmiddellijk in het oog viel, was een groote Venetiaansche spiegel, die, niet tegenstaande zjjn eerwaardigen ouderdom, nog als diamant schittert en zoo schoon geslepen was, dat hij elk ander voorwerp van den nieuwsten tjjd in de schaduw stelde. Daaronder bevond zioh een kleine sofa, style Empyre, met vuil, hier en daar versleten, zjjden overtrek. Zjj stond daar ongeriefeljjk, elke gedachte aan comfort verbannend Een waggelende tafel, waarvan het eens glad ge politoerde blad geheel raw was afgesleten en een paar wanstallige fauteuils uit een veel later tjjdperk, vormden, als 't ware, het middelpunt van het tamelijk mime vertrek. Hiermee evenwel was de inrichting van het vertrek niet voltooid. Rondom, langs, de wanden, stonden de meest verschillende menbels, zonder eenige smaak ge schikt, dicht naast elkaar. Een prachtig ingelegde rococo-kast met rjjk metaalbeslag, had plaats gevonden naast een sierlgk gesneden, oud-Duitsche schenktafel van echt ebbenhout, van wier waarde de eigenares waarschijnlijk niet het minBte ver moeden had. Dan volgde een eenvoudige, mahonie houten kleerkast, plomp en aanmatigend, als bevond zjj zich hier met evenveel recht als ginds dat smaakvolle étagèretje met de sierlijke marmeren «uiltjes, style Louis XVI. De vloer der kamer, die hier en daar kale vetvelooze plekken liet zien, was evenwel voor het grootste gedeelte met tapijt en loopers bedekt, die hier uit stnkken eoht Arabisch weefsel, ginds nit brokstukken van zeer goedkoope stof bestonden. Wie meer bekend waB in het huiB der onde juffrouw wist, dat de meeste waarde bestond in een buitengewoon schoone verzameling pastel- en potloodtekeningen van Rafaël Mengo, die ongeveer de helft der wadden bedekte en aelfs de blikken van hen, die geen kunstkenners waren, onmiddellijk tot zich trok. Er bevonden zioh daaronder stukken, waarvoor de Dresdener Galerie of de onde Pinakoteek te Munchen zeker een grooten prijs zonden betaald hebben. Een ouderwatsche glazenkast bevatte bovendien nog een waren schat aan oude faiences en majolica's, wat duidelijk aantoonde, dat liefde voor de kunst deze dingen eenmaal had bijeen gebracht. Toen het jonge meisje de kamerdeur aohter haar geleider had dichtgedaan, trad deze opge wonden op haar toe en zei zacht, op gejeagden toon Juffrouw Rosa, ik kan waarlijk niet langer aanzien, dat ge hier zooveel te ljjden en eiken dag nieuwe vernederingen te verduren hebt. Gjj moet, ja gg moogt niet langer in deze betrekking blijven, die uwer onwaardig is. Ik verdraag het niet ik duld het niet langer, juffrouw Rosa. Gij Hoezoo Ik heb rnjj trouwens nooit beklaagd en gevoel mg zeer gelukkig hier. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 1