3)e Ufep/cep BESTEVAER No. 3455 Vrijdag 19 April 1929 43ste Jaargaog NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Eerste Blad. Brief uit Milaan. Kameroverzicht. Buiten!. Overzicht Binnenland. &iqqelaarsJkCak Buitenland. 'i VERSCHIJNT elken MAAN DAG-, WOENSDAG- en VRIJ DAGAVOND VOOR PUBLICITE POSTREKENING Ho. 52419. Baron van Wijnbergen 25 jaar Kamerlid. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. üit het land der scheeiers. De laatste étappe. De Ziektewet aan genomen. Goeie kans ep steun aan ien bietenoultuur. De Koningin dit Jaar niet naar Neerwegen? Een hlatoriaobe dag mr de PltfUpsfabrleken. Ingezonden Mededeeling die dag in dag uit zgn zware apbeid vet?z?icht heeft meer? dan iemand ondees tueU in 'n lekker? kpÜPje [Z'r2 tabak moet goed en niet duuo v zijn, 2000b Plechtige Herdenking. De Rijksmiddelen. Schadevergoeding aan Nederlandsche visschers. De „Osservatore Romano" officieel hlad van den Panselijken staat. Da H. Bloedprocessie te Brugge. DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 16 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentièn 20 cent per. regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING KT IT Waarde lezer, ge kent Milaan nog niet heelemaal als gezijn schooiers-volk niet hebt gade geslagen. Want dat is ook een stuk van het oude stadsleven, van het Ambrosiaansch* Milaan. Het schooiersvolk ziet ge op de drukke ver keerspunten en in de winkelstraten, waar het volle leven der moderne stad naar alle kanten uitpuilt. Zij doen mee met den »officieelen« handel die belasiing betalen moetzij worden stil zwijgend toegelaten. Ge hoort ze op mono tone wijze hun koopwaar aanprijzen, ze neuriën hup zelfde deuntje of zingen hun eigen lied dat is de muziek van het schooiersvolk. Het is een manier van zaken doen van die heel gewone zaakjes, die heel zwak staan, die geen reizigers, filialen of chefs er op na houden de meesten hebben zelfs geen tehuis. Het zijn de nederigen van harte die hun lot ge duldig dragen. Zij zijn overgeleverd aan alle ongemakken van het leven, zij zijn blootge steld aan weer en wind en zij morren of klagen niet... ondanks de verachting hunner medemenschen. Er zijn verschillende types onder dat schooiersvolk. Daar gaat een jonge kerel over straat, nog al smaakvol gekleedom zijn schouders hangt aan stevigen riemen een groot kastje. En met een zangrige stem roept hij »ik koop haren mijne heeren, ik koop allerlei soorten, recht uit de kam Dat is toch wel een zeer onderling handelsartikel en hij zingt maar onvermoeid >ik koop haren, mijne heeren, ik koop allerlej soorten haar, recht uit cje kam.< Jk ga naar hem toe en vraag wat hij daar mee doet. Slechts aarzelend en met een zekere schuchtere verlegenheid antwoordt hij «Ja, mijnheer, u noemt dat afval en vuil, hetgeen ik opkoop. Het uitgevallen, uitge kamde haar in uw borstel of kam is voor u ook iets vuils. Maar ik leef van die «vuiligheid» Ik breng het naar den pruikenmaker, die daaruit pruiken maakt voor den schouwburg en voor beschaamde kaalhoofdigen van beiderlei geslacht. Geloof me, mijnheer, mijn goede tijd is voorbij en ze komt niet meer terug! Toen de meisjes nog lange haren droegen, met pijpenkrullen toen was er veel vraag naar mijn artikel. Maar tegenwoordig is het niets anders dan polka, wat men ziet Dat is mijn grootste concurrent, die wel de baas zal blijven Daar ginds gaat een flinke, sterke man hij heeft maar één arm. We treffen het, dat we hem vandaag tegenkomen. Want hij komt maar tweemaal per maand in de stad hij is gepakt en gezakt. Hij verkoopt allerlei soort kruiden in de bergen zoekt hij ijverig naar genezing brengende welriekende krpiden. tjij heeft er heej wat tpoeife voor moeten doen alvorens zijn zak vol was. Maar nu is hij ook de koning onder de vagebonden. Hij behoeft niet te roepen en te schreeuwen zooals als de anderen. Hij doet heel voornaam, want hij weet, dat drogisten en likeurstokers en bloemenhandelaars zijn koopwaar graag hebben. Hij heeft zijn vaste klanten. En ook de smeerder heeft geregeld werk ook hij behoeft niet als een Jood op de markt te staan schreeuwen. «De smeerder Ach ge moet aan geen afzetterij denken. De smeerder wil niemand bedriegen, maar hij wil ook zelf niet bedrogen zijn. Hij is een beste kerel, die de piepende sloten smeert, het roest van de grendels verwijdert en opnieuw invet met zijn onovertroffen «patent- smeervet». Ook de smeerder neemt een voorname plaats in onder het schooiersvolk. Ziet ge daar die vijf armoedig gekleede kinderen staan, daar op den hoek van de straat? Hoort ge ze met hun schelle stem metjes zingen Zinzetta, la furbesetta, cin'quattrin a falla molaZoo maken de arme schapen reclame voor hun vader's bedrijf: de nafc-slijperij. En op de maat van .dit droevig lied trapt de scharenslijper zijn slijpsteenen in beweging, terwijl de vonken omhoog spatten. Men kan zich ook het schooiersvolk van Milaan niet voorstellen zonder den scharen slijper. Maar zonder den voddenraper nog veel minder. Hij neemt 'n leidende positie in onder dit volkje hij is een soort groot-industrieel, met enorme voorraden. Hij verzamelt alle afvaloud papier, beenderen en vodden, leege blikken busjes, versleten linnengoed,Jleege flesschen, afgedragen schoenen en kleeren kapotte stoelen en oude kachels de vodden man koopt alles. Maar hij kan zijn zaak natuurlijk niet alleen drijven. In alle wijken der stad heeft hij zijn filialen en vertegen woordigers. Zijn wagens loopen in alle achter buurten. Hij heeft een echten groothandel. Wanneer in den zomer de kanalen droog staan en de schepen op het droge liggen, dan werkt hij als een strandvonder. En de voddenman schaamt er zich niet voor om het vuil en slijk van sloten en riolen te doorzoeken Een der Romeinsche keizers heeft eens gezegd Non olethet stinkt niet. En wanneer de voddenraper na een moeizaam bestaan en een leven van hard werken gaat rentenieren, dan ruikt men aan zijn geld niet, waar het vandaan komt. 't Is in ieder geval eerlijk verdiend' Wilt ge gelooven, dat er in Milaan ook nog lantaarnopstekers zijn. Er zijn toch zeker geen lantaarns meer, die men aan moet steken Het electrisch licht, dat ineens een heele stad in volle licht zet, heeft toch de de lantaarnopstekers broodeloos gemaakt. Glad mis! Want ge moet weten, dat volgens een bestaande politieverordening bij iedere nieuw-bouw 's nachts een brandende lantaarn moet hangen, evenals bij opgebroken straten en op alle andere plaatsen, waar tengevolge van de duisternis ongelukken zouden kunnen gebeuren. Daar dient de lantaarnopsteker voor en daar oefent hij stipt zijn romantisch* ambt uit, dat ons nog in herinnering terugroept dien goeden ouden studententijd, toen wij iederen nacht moedwillig de lantaarns uit draaiden. Er zijn onder dit schooiersvolk ook men- schen, die maar een heel onheduidende post vervullenb.v. die man daar, die gummi- ringen verkoopt, waardoor men de balijnen van een paraplue goed bijeengesloten kan houden, of de koperpoetser, die aan de deuren der bewoners van Milaan aanbelt om te vragen of hij het koper blinkend mag poetsen. Veracht toch niemand, die onder dit schooiersvolk een eerlijk stuk brood verdient. En voor alles: Verbeeldt u niet, dat ge Milaan kent, als ge het schooiersvolk en de industrie der vagebonden niet kent Nadruk verboden. Baron van Wijnberhen, die onlangs in stilte zijn óósten verjaardag vierde, herdenkt heden het feit, dat hij vóór 25 jaqr zj|q intrede deed in de Tweede Kaïqer. Als onvermoeid en onvervaard stryder voor het katholiek onderwijs, voorzitter der Neder-- landsche Katholiekendagen, oud-voorzitter van den Algemeeqen bond van R.-K. Kiesvereni gingen in Nederland, gevierd spreker en schrijver heeft hij zich voor de katholieke zaak in Nederland onwaardeerbare verdiensten verworven. Katholiek Nederland zal hem ongetwijfeld op dezen heuglijken feestdag op ondubbel zinnige wijze voor dat alles zijn erkentelijkheid toonen. Den eminenten voorman op politiek en sociaal terrein, den voorbeeldigen Katholieken strijder onze eerbiedige hulde. De Tweede Kamer is weer bijeen voor haar laatsten cittingtgd, welke tot Pinksteren, vijf weken das, dnren zal. Er staat nog heel wat op het programma, maar dit staat wel vast, dat ie zich, behalve eenig kleingoed, in hoofdzaak tot het groote stak, de fiianoieele verhouding tasschen rjjk en gemeenten, zal moeten beperken. De Ziektewet heeft ze aangenomen, zooals te voorzien was met groote meerderheid, 64 tegen 16 stemmen. Tegen waren de ohristelijk-histo- riechen, de dissidente ohristeljjken, de anti- revolatioucair de Vissoher, vau Rappard ec Braat. Aan de orde is op het moment dat wij dit schrijven het cok voor ons gewest belangrijke ontwerp-van den Heuvel tot steun aan de suiker- bietencultunr. Dit ontwerp beoogt een rijkstoeslag te geven voor één jaar, indieo de groothandelsprijs van invoeracojjus de melissuiker beneden de f 17 per 100 kilo daalt. Ouder degenen, die tot dusver over het voorstel het woord hebben gevoerd, zqn vier tegenstanders en vijf voorstanders. De eersten moeten, zooals begrijpelijk, gezocht worden in den vrijzinnigen en sociaal-demooratischen hoek, waar men nog maar altijd met het vrjjhandeladogma schermt, zonder zich af te vragen of Nederlandsohe industrie, Nederlandsohe landbouw naar den keider gaat. Intussohen treffen we onder de voorstanders, behalve de Katholieken en anti- revoluticnneiren, ook een vrijzinnig-democraat aan, iets wat aan den balk mag worden aange streept. Waar ook de plattelander Braat en de ohristelijk-historisohe heer Weitkamp zich vóór den steon hebben uitgesproken is er alle kaos dat het initiatief voorstel zal worden aangenomen De ohristelelijk-historischen tiju onberekenbaar, maar rr zjjn nog slechts een paar van hun stemmen noodig om het ontwerp de meerderheid te bezorgen. Waarmee althans voor dit jaar de suikerbieten- cultuur in ons land zon zqn gered in afwaohting van de in'ernationale conferentie over de wereld- overproductie aan suiker. Met de deskundigenoonferentie in Parijs wil het nog maar steeds niet vlotten. Na weken gedelibereer waren de deskundigen van de geal lieerde staten het ten slotte eens geworden over de som welke zij van Duitschland zouden eischen. Intussohen gaf Owen Young, de voorzitter van de conferentie, Amerikaan, al dadelijk te kennen, dat hij het met die som volstrekt niet eens was. Hjj vond ze veel te hoog. Niettemin verklaarde hij zich bereid, om ze in een volledige zitting a*n de Duitache gedelegeerden voor te leggen. Dat ia geschied, maar het bedrag vond blijkbaar bjj de Daitsohers zulk een ongunstig onthaal, dat men om de buitenwereld niet al te zeer op te schrikken, een soort van resolutie aannam waarin kwam te staan, dat de door de geallieerden te berde gebrachte cijfers een interessante bijdrage vormden bij de reeds ter tafel gebrachte docu menten 1 Den Daitsohers werd dan nog eens gevraagd, hoe de economische positie in Duitsch land was om aan de hand van het door hen in te dienen rapport de zaak nog weer eens onder oogen te zien. Daarmee is men dan teruggekeerd tot de allereerste dagen van de oonferentie, waarin dezelfde aangelegenheid een onderwerp van uitvoerige discussie en stadie heeft uitgemaakt. Men ziet, de deskundigen sjjn weer op hun uitgangspunt terug, en er is feitelijk nog niets bereikt. Geen wonder dat het optimisme niet bijzonder groot meer is. In China heeft de „ohristen"-generaal Feng die zich eerst onder de vanen van Nanking had geschaard, de gehoorzaamheid opgezegd, zoodat, mocht men eerst hopen dat de nieuwe burgeroorlog spoedig ten einde zou zijn, thans alles weer op losse schroeven is gezet. De Mexioaansche opstand loopt nu werkelijk op z'n laatste beenea. De leiders moeten onder voorwaarde van lijfsbehoud reeds volledige onder werping hebben aangeboden. De tnsschenkomst van de Vereenigde Staten ten behoeve van Calles en zijn vrienden heeft den doorslag gegeven. Hoover, de nieuwe president van het machtigste rijk der wereld, heeft zijn regeeringstjjd op een wijze ingezet, welke zjjn populariteit weinig zal verhoogen. „Vaz Dia6" verneemt uit betrouwbare bron» dat H. M. de Koningin dit jaar geen reis naar Noorwegen zal ondernemen. Het is nog geen anderhalf jaar geleden, dat de 10,000ste arbeider bij de Philips' Fabrieken te Eindhoven, in dienst werd genomen. Maandag deed de 20,000ste arbeider zijn intrede in dit bedrijf. Dm kwart voor twaalf werden op de fabrieks- en kantoorgebouwen de vlaggen geheschen en gierden de fabriekeflaiten, ten teeken, dat het gedenkwaardige oogenblik een mijlpaal in den ontwikkelingsgang van onze nationale groot-indnstrie was aangebroken. Toen traden, terwijl de Philips' Harmonie het Wilhelmus speelde, de fabriekspoorten binnen de de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, prof dr. J. R. Slotemaker de Bruine, vergezeld van den Directeur-Generaal van den Arbeid, den heer C J. Ph. Zaalberg mr. L. Lietaert Peerbolte, Directeur-Generaal, Hoofd der Afdeeling Volks gezondheid e.a- Toen de „20,000ste", P. J van Luyk, geboren (36) te Stratum, de poort binnenkwam, werd hij, na met fanfares te zgn begroet, door dr. A. F. Philips toegesproken en hem een enveloppe met inhoud aangeboden. Hierna voerde de Minister van Arbeid het woord, waarna de „20,000ste" dankte. Op overweldigend grooisohe, indrukwekkende wgze heeft Woensdag j 1. de Nederlandsohe Katholiekendag in een buitengewone vergadering de oplossing der Romeinsche kwestie herdacht. Onder de aanwezigen bevonden zich Z.Exo. Mgr. Lonenzo Sohioppa, pauselijk gezant te 's-Gravenhage, alsmede alle Nederlandsohe bis schoppen (uitgenomen de bisschop van Haarlem, die te Rome vertoeft) en voorts vertegenwoordigers ait alle rangen en standen der katholieke Neder landsohe bevolking. Alph. Laudy, hoofdredacteur van „De Tgd" hield een schitterende herdenkingsrede. De Rijksmiddelen hebben, wat de gewone bronnen betreft, in Maart f 88,36 millioen opge leverd, zjjnde ongeveer 7 ton minder dan verleden jaar en in het eerste kwartaal f 117,78 millioen, of f21/* millioen minder dan een jaar geleden. De Britsohe regeering heefteen millioen gulden beschikbaar gesteld ter vergoeding van Bchade in den oorlog toegebraoht aan schip, want en lading van Nederlandsohe visschers. Naar aanleiding van het verdrag van Lateranen zal de ^Osservatore Romano" binnenkort overgaan naar den nienwen Panselijken Btaat. Uit dien hoofde zal dit orgaan het niterljjk en de rol van officieel blacl van de VatioaaDsoho stad aannemen, dwz. dat het uit een jaridisch oog punt voortaan ï«u opziohte van den Italiaanschen staat een baitenlandsoh blad zal tgn De iDhond van zijn kolommen met betrekking tot Italië zal das niet meer kannen zijn, wat hij nog thans is en zal een ingrijpende verandering moeten ondergaan. Anderzgds zal ten gevolge van dezen overgBng de „Corriere d'Italia" het eenige Romeinsche, op Katholieke Italiaansche leest geschoeide dagblad zijn en dit zal het blad noodzaken tot een reorganisatie op breedere grondslagen. De heer Achille E F Deeled, oonservator van h t Stedelgk Museum te Brngge, schrijft -het vjlaende Dit jaar zal de weergalooze Heilig Bloedprocessie op Zondag 6 Mei de schilderachtige straten en pleinen van Bragge doortrekken. Vele der bijbeleche groepen zullen vermeerderd eu verbeterd en twee n eawe voorstellingen zullen bijgevoegd worden. Als telken jare wordt een reusachtige toeloop van toeschouwers verwacht, die het verkeer, het kijken en het onderdak komen erg bemoeilijkt. Daarom ben ik getrouw aan mgn gewoonte de Hollanders overal te helpen waar ik kan bereid om belangstellenden alle noodige inlichtingen tfl verstrekken betreffende dezen vermaarden godadienstigen stoet en vooral over het logies

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 1