No. 3452 Vrijdag 12 April 1929 43ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN fierste Blad. Roos op het hoofd Kameroverzicht. Buitenl. Overzicht Provincienieuws VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND |w VOOR PUBLICITEIT POSTREKENING Ho. 52410. Uit het leven van Zijne Heiligheid Paus Pius XI. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Kamer. Critfek op Minister v. d. Vegte De onbewaakte overwegen Het tram personeel. Troebelen in Britsch-Indlë De Oorlegs- scholden, De revolutie in Mexico. WESTDORPE. DE Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier ERIER Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentién 20 cent per.regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING HOOFDSTUK II. lie boekenliefhebber. Een groot geleerde met buiten gewone begaafdheden en onver moeiden werklust! Toen Dr. Ratti den 4den Juli 1882 naar Milaan terugkeerde, werd hij kort nadien als professor benoemd. Tot aan het begin van het studiejaar was hij als kapelaan in de kleine parochie Barni en Vallussina werkzaam. Daarna kwam hij als professor in de gewijde welsprekendheid en godgeleerdheid naar het groot seminarie te Milaan. Vijf jaar lang be kleedde hij deze intellectueele post. Meer en meer traden hier zijn groote geestesgaven en bekwame eigenschappen aan den dag. Zijn werk was niet dat van een beginneling, maar van een groot geleerdeAl zijn oud-leer lingen zijn nu nog vol lof over zijn groote werkkracht, zijn juiste methode van lesgeven, de klare duidelijkheid zijner uiteenzettingen en zijne buitengewone stiptheid. Ook als professor in de godgeleerdheid was hij reeds een dier conscientieuse geleerden, die eerst na lange jaren van geduldige analyse een synthese opbouwen. Kortom, men was zóó overtuigd van zijne buitengewone begaafd heden en groote capaciteiten, dat hij reeds in het jaar 1888 tot Bibliothecaris der Ambrosiaansche Bibliotheek werd aangesteld. De Ambrosiana* is een der voornaamste bibliotheken der wereld, die door Kardinaal Frederik Borromeus (neet en opvolger van den H. Carolus Borromeus) in Milaan gesticht werd. Bijzonderheden hierover zijn te vinden in een anoniemen gids van 1907, waarvan echter niemand anders dan Achilles Ratti de auteur is, die zich b,ij de samenstelling van dit werk hoofdzakelijk door Manzoni heeft laten inspireeren. In een beknopt over zicht rijst hier voor ons oog de persoon van Frederik Borromeushet is een korte ge schiedenis, die echter uitmunt door nauw keurigheid en volledigheid. Men ziet hem de Bibliotheek stichten, en het is niet eene beschrijving van een eenvoudig museum, vol levenlpoze dingen, maar van een bezield wezen, dat zijne deuren wijd openzet voor heel de geleerde wereld. De liefde tot de boeken had hem tot een even ijverigen als omzichtigen onderzoeker gemaakt. Door zijn uitgebreide kennis der Grieksche en Latijnsche taal, was hij volkomen thuis in de klassieke letteren de liefde voor (de Oostersche talen, die hij in het VVes^en wilcje verspreiden, opende voo|- hem een zeer Uitgebreid arbeidsveld, dat tot heden toe nog onbekend was, zoo luidde het in de gids. Dan ziet men hem koortsachtig zoeken naar zeldzame manuscripten en oude boeken, waaruit men zou kunnen afleiden, d^t de Ambrosiana* reeds bestond vanaf 't begin cjer 17e eeuw! Hier proeft men, welk een liefhebberij Dr. Achilles Ratti bezat voor de bibliografische wetenschap 1 Naast de Bibliotheek bevond zich 't College der Conservatoren en Doctoren, waar tevens de Directie en Administratie is ondergebracht. De doctoren moeten onder leidfng van 'n prefect voor de boeken en manuscripten zorgen, terwijl zij 't iedereen zoo gemakkelijk mogelijk maken om de bibliotheek te bezoeken. Zij onderhouden betrekkingen met verschil lende geleerden, ook uit het buitenland, wanneer zij dat nuttig oordeelen. Zij doen hun voordeel met de afdeelingsvergaderingen, die zij te leiden hebben, want ieder van hen wijdt zich aan een bijzondere studie, volgens het devies van den stichter: »Sunguli singula*. Van tijd tot tijd moeten de doctoren een verhandeling publiceeren, die in verschillende talen gedrukt wordt. Dr. Ratti geeft een uiteen zetting van deze taak, die hij zelf gedurende 22 jaren stipt vervuld heeft. Hij kan terecht beweren, dat de Ambriosiaansche Bibliotheek niet alleen de stille plaats van bijeenkomst was voor de geleerden van Milaan, maar ook het doel van voortdurende wetenschappelijke pelgrimstochten van de geleerden aller landen en voor alle zoekers naar de waarheid, is zij een tweede vaderhuis geworden. Dr. Achilles Ratti van de Ambrosiana, wijdde zich speciaal aan de bestudeering|der geschiedenis zijner Lombardische provincie. Hij gaf over dit onderwerp geen groote boeken uit, maar talrijke korte verhandelingen, die getuigen van diepgaande studie en groote belezenheid. Meer dan 60 dergelijke opstellen heeft hij in druk gegeven. Het grootste ge deelte hiervan heeft betrekking op de kerk van Milaan, de Ambrosiaansche Liturgie en de Bibliotheek zelf; bovendien eenige een voudige bijdragen tot de geschiedenis der kerk van Milaan, waaronder vooral genoemd moeten worden de «Acta Ecclesia Medio- lanensis», die niet alleen de bijzondere be langstelling van geleerden en historici wekken, maar die ook door humanisten en psychologen ten zeerste geprezen worden. Verder dient nog vermeld het werk «Missale Ambrosianum Duplex», dat voor de Liturgist een rijke bron is waaruit zij bij hun studie naar hartelust kunnen putten De Prefect der Ambrosiana, Mgr. Ceriani, was in dezen tijd de groots kenner der Oostersche talen. Achilles Ratti koesterde voor hem een groote vereering. Na zijn dood bezocht het heele personeel der Bibliotheek ieder jaar zijn graf. Mgr. Ceriani had een zeer hoogen dunk van zijn leerling, dien hij tot zijn biechtvader koos. Hij gaf hem de meest gewichtige opdrachten. Hij zond Dr. Ratti naar Weenen, Parijs, Londen en Rome om de museums en bibliotheken te bezoeken en met de verschillende geleerden te onderhandelen. Op zijne reis zond de jeugdige bibliothecaris eenige beknopte berichten naar zijn Prefect zoo in Juli 1893 uit Parijs: «Ik heb Delisles, Omont en Zotemberg gezien. Zij zijn zeer verheugd over Uwe goede berichten. Zij bestormen mij met vragen naar Uwe gezond heid, Uw werk, Uwe plannen. Zij zouden U zoo gaarne eens in Parijs zien Het is onnoodig hieraan toe te voegen, dat ik U zeer hartelijk v^n allen moet groeten, vooral van Zotemberg, die 't volgende jaar voorgoed de Nationale Bibliotheek gaat verlaten. Allen waren buitengewoon tegemoetkomend alle catalogen, registers, statistieken en de persoonlijke aanteekeningen van Delisles werden voor mij ter beschikking gesteld. Omont heeft mij toegelaten om de bibliotheek van het arsenaal te bezoeken, die door Martin op voortreffelijke wijze bestuurd werd. Dan ben ik nog voor mezelf naar de Biblotheek van St. Genoveva gegaan..." Hij bleef altijd in de meest vriendschappe lijke betrekking met de Fransche geleerden. Zoo droeg hij den grooten Leopold Delisles ongeveer 20 zijner studiën in «ware ver eering» op, en ter eere van den «beroemden meestef Chatelain», zooals hij hem noemt, schreef hij over «de Manuscripten» uit de Bibliotheek vjtp Milaan die van Franschen oorsprong waren. Hjer nroet een kleine gebeurtenis uit het eentoonig leven van den bibliothecaris ver meld worden. Leo XIII had in het consistorie van Juni 1893 Mgr. Bourret tot Kardinaal van Rodes benoemd. Volgens de bepalingen van het Concordaat ontving de nieuwbenoemde Kardinaal de roode baret uit de handen van den president der Republiek, nadat een Pauselijk gezant hem daarheen geleid had. Mgr. Radini Tedeschi, een jong prelaat van het Staatsecretariaat, was aangewezen om de baret over te brengen en kreeg verlof om zijn mede-student en vriend Dr. Ratti mee te nemen. Dit was de eerste maal, dat de toe komstige Paus n\et het politiek en godsdienstig leven in Frankrijk in aanraking kwam. Den ie Juli kwam het Gezantschap in Parijs aan. Den volgenden morgen droeg Dr. Ratti de H. Mis op in de kerk van de «Notre Dame des Victoires» Op Dinsdag 4 Juli had de plechtigheid plaats in het «Elysée». Bij deze gelegenheid werd Dr. Ratti voorgesteld aan President Carnot en aan Poincarè, die toen Minister van Onderwijs en Eeredienst was. Donderdags daarna nam hij deel aan het gala-diner bij Kardinaal Richard. Op 10 Juli vergezelden Mgr. Radini Tedeschi en Dr. Ratti, Kardinaal Bourret op zijn terugreis. In Capdenac werd even uitgerur-t, daarna had er een plechtig Triduum plaats in Rodes. Nooit zal Pius XI de geestdriftige ontvangst, die hun daar bereid was, vergeten., •Na afloop der feestelijkheden keerde Mgr. Tedeschi naar Rome terug. Alvorens Frankrijk te verlaten, wilde Dr. Ratti nog een anderen plicht vervullen. De »Union Catholique* van 15 Juli schrijft daarover het volgende >De archivaris der Ambrosiaansche Biblio theek, Dr. Ratti, verliet gisteren om twee uur Rodes, om een bezoek te brengen aanLourdes«. Hij kwam daar aan op het feest van O. L. Vrouw van den"berg Carmel, de dag waarop de Moeder Gods voor de laatste maal aan Bernadette verschenen is. Het Heiligdom in de Pyreneeën oefende een onweerstaanbaren invloed uit op het gemoed van den jeugdigen priester. Later kwam hij nog eenmaal als Kardinaal-Bisschop naar Lourdes terug, aan het hoofd van een bedevaart uit Milaan. Bij den dood van Mgr. Ceriani werd Dr. Ratti tot Prelaat van Zijne Heiligheid benoemd en tot Prefect der Ambrosiana, waar zijn stiptheid, zijn organisatie-talent, en zijn dienst vaardigheid tot op heden spreekwoordelijk zijn gebleven. Bij de overdrukke werkzaamheden in zijn bureau, bij het ontcijferen der manuscripten, bij het nazien van drukproeven of bij door worstelen van allerlei documenten, vond hij altijd nog tijd, om zijne bezoekers zeer vrien delijk en welwillend te ontvangen, met dien onverstoorbaren glimlach, die een uitdrukking is van minzame goedheid en strenge zelf verloochening. Tegelijkertijd gaf hij ook nog een cursus in het Hebreeuwsch aan het groot seminarie. In het jaar 1912 werd hij naar Rome ontboden, waar hij met den titel van Kanunnik van Sint Pieter en apostolisch secretaris, de opvolger werd van Pater Ehrle, als Prefect der Vaticaansche Bibliotheek. Het grootste gedeelte zijner arbeidskrachten besteedde hij dus in de Bibliotheken. Hij wilde niet op de eerste plaats de wetenschap bevorderen om de wetenschap zelf, maar voor het practische leven. Deze 30 jaren, waarin hij in het verborgen gewerkt heeft, zijn de jaren, waarin de Goddelijke Voorzienigheid hem voorbereid heeft op de toekomst. Zij hebben hem doen inzien, dat de geschiedenis der wereld zich telkens herhaalt,zij hebben gezorgd, dat zijn menschenkennis, zijn inzicht in de verschillende gebeurtenissen en politieke toestand verbreed en verscherpt werden bovendien was het toch een zijner bijzondere karaktereigenschappen, dat hij alles dadelijk had doorzien en begrepen... De Ambrosiana en de Vaticaansche Bibliotheek zijn de tempels van wetenschap en de scholen der diplomatie geweest, waarin Mgr. Ratti, onbewust zijn leerschool voor het Pausschap heeft doorgemaakt. (Wordt vervolgd) Ingezonden Meiedeeling. (9) Wrijf met de vingertoppen wat Parol in Uw hoofdhuid en wssuh daarna uw hooft met warm walar en gewone zeep of nog beter met Parolzeep. Herbaal dit zoo nu en dan. Uw hoofdhuid wordt daardoor roosvrjj, het haar sohoon en zacht eu valt niet uit. Een week vóór de Tweede Kamer heeft de EerBte haar Paaechreoea beëindigd. Er ia trouwens werk genoeg aan den winkel. Een aantal be- grootiDgen wacht nog op afdoening. Met die van Waterstaat werd het eerst een aanvang gemaakt. Minister van de Vegte, die in de eerste dagen van zijn ministerieel optreden het hart der Kamer door zijn bonhomie had gestolen, is langzamerhand tot het niveau van zondebok afgedaald. En zoo kreeg hjj ook nu weer niet veel goeds te hooren. Fel was de critiek van den heer de Mnralt op de spoorwegen wegens het onbewaakt laten van belangrijke overwegen De heer de Muralt had uitgerekend, dat elke „dood*" voor de spoorwegen een bezuiniging beteefeent van gemiddeld f36000. Een menschenleven is hem meer waard, betoogde hg en we zijn hett'n volle met hem eens Elke doode een bezuiniging van f86000; men heg rijpe dat zoo. dat als ge middeld per jaar 20 doodelgke ongelukken bg onbewaakte overwegen voorkomen, het niet be waken vau de overwegen voor de spoorwe»mij een bezuiniging inhoudt op het spoorwegbndget van 20 X f 86000. De heer de Muralt diende tea slotte een motie in, om de vergnnning tot cphrifihg van bewaken van overwegen aan de hoofdspcorignen weer in te trekken. De heer Moltmaker nam het hij is vakver- eenigingsbestunrder op. voor de personeels belangen, met name hg de tramwegen, tegenover welke de minister zich naar zgn meening veel te slap betoont. Beide eerste sprekers betoogden nog, dat de minister met alles geweldig treuzelt en, misschien ook met het o» op het feit; dat over enkele maanden zgn rjjk uit is, zoowat alles van zioh afschnift. De woorden zgn wat dik, rnaar geheel ongegrond is de criïiek toch ook niet. Een bomaanslag in de Wetgevende vergadering te Nieuw-Delhi wijst de wereld nog weer eens op het feit, dat de agitatie in Bfitgch-Indië tegen het Eugelsche regiem nog niet is geluwd. Het parlement was bijeen ter bekrachtiging van een wet nopens de verzekering van de openbare veiligheid 't Is vooral die wet, welker hoofddoel is, niet-Indische politieke drijvers het land uit te zetten, welke tot voortdureude ernstige troebelen aanleiding heeft gegeven, en de regeering had reden om aan te nemen dat de Moskousche Internationale er niet onschuldig aan is. Gelukkig heeft het incident geen slachtoffers gemaakt. Eu vermoedelijk zal het geen ander gevolg hebben, dan dat alle goedwillende elementen de regeering zullen steunen in het treffen van die maatregelen welke revolntionnaire woelingen moeten voorkomen Trouwens het feit, dat de bekende officieele commissie Simon heeft geadviseerd tot het aan vaarden van den dominion-status voor Britsch- Indië met dezelfde voorrechten welke Canada bezit, moet ook die nationalisten vrijwel be vredigen, die, de noodzakelijkheid eener sterke belangengemeenschap met Engeland overigens erkennend, het verst gaan in hun onaf hankelijk- heidsverlangens, Da oonfarentie van deskundigen tot iikwidatie van de finanoieale gevolgen van den oorlog is thans met haar werkzaamheden zoover gevorderd dat men aan het noemen van cijfers toe is. Er moet echter tusschen het bedrag dat Dnitsohland wil toestaan en dat wat van geallieerde zjjde wordt geëisohfc nog een heel breede kloof bestaan en er gaan zelfs geruchten oncontroleerbare overigens, want bside partijen handhaven op dit critieke moment de grootste geheimhouding dat een aocoord vrijwel niet bereikbaar moet worden geacht. Man zg echter niet al te pessi mistisch. Wederzijds zgn te groote belangen met het bereiken van een bevredigend resultaat der con ferentie gemoeid, dan dat men niet het uiterste zou beproeven om er toe te geraken. De opstand in Mexico sobgnt in een guerilla in het onherbergzame Sonora te gaan verioopen. De slag bij Jiminez, door de opstandelingen verloren, heeft niet hun moed gebroken, maar vermoedelijk, voorloopig althans, wel hun kracht om nieuwe groote slagen te leveren. Alleen bij Naoo, aan de Amerikaanaohe grens, zgn ze op het oogenblib nog in het offensief. Jubileum „St. Gerardus IHajella". Zaterdag en Zondag herdenkt ocze Westdorpeche R.K Werkliedenvereenigirg „St. Gerardus Majeila" op feestelijke wijze haar tienjarig bestaan. Daar is ongetwijfeld alle reden voor feesten. Want veel is er door onze plaatselijke werk- liedenorganisatie in het belang van den arbeider reeds tot stand gebracht en als zoodanig mag zelfs „St. Gerardus Majeila" ten voorbeeld dienen voor tal van zusterverenigingen in andere plaatsen ven ons gewest. We hopen eerstdaags gelegenheid te vinden, dat nader aan te toonen. De leden, die steeds in 100 flinken getale de vergaderingen bezoeken en daardoor blijk geven, het nut hunner organisatie te beseffen, zullen op dit feestgetg er stellig een eer in stellen, allen, zonder uitzondering present te zgn. Moge het een welgeslaagd feest worden, dat den onderhuren band tussohen de leden versterkt eu krachtig bijdraagt tot verhooging van den bloei dezer organisatie, tot heil van alle arbeiders van Westdorpe. Ziehier het feestprogramma Zaterdagavond zeven nor algemeen® feestver- gadericg in het patronaat: I openingswoord door d^n voorzitter der feestcommissie, den heer A. C; Pityca II feestrede door den heer A. J Loerakker, lid van de Tweede Kamer; III slotwoord door den voorzitter der jnbileerende vereeniging, den heer E. Kalle. Zondagochtend zeven nnr H. Mis tot intentie dtr leden, waaronder generale H. Commnnie en toepasselijke predtcatie van den Eêiw. heer adviseur» kapelaan G. Rombonts. Ten 41/* nui

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 1