Sbe Automobilist Mo. 3447 Vrijdag 29 Maart 1929 43ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN fierste Blad. Buitenl. Overzicht ff^iqc/ehar'^abak Buitenland. Provineienienws Paschen. KOOPEN OP CREDIET. Daar houdt nu werkelijk alles mee op. BESTEYAER VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND POSTREKENING Ho. 52419 In verband met liet Hoogfeest van Paschen zal „De Zeeuwsche Koerier" Maandag a.s. niet ver schijnen. Het eerstvolgend nummer verschijnt Woensdag 3 April. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. De strijd in Mexico Primo de Rivera regeeringsmoe De politieke constellatie in Engeland. Vset mast? ai te goed dat de geringste onachtzaamheid vooehem Fatale gevolgen Uan hebben. Hy b vooddueend vol aandacht voop den weg en op elke plotse linge gebeuetenis voocbeceid ten goede pgp tabak zal hem een aangename ontspanning bezongen en Pit houden. Is het wondei? dat hg gpypt naar De burgeroorlog in China. De reis van de Scbnttevaer. Sigrid Dndset. HULST. DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertentien 20 cent per regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING Christus verrezenAllelujaNu is alle rouw der voorbije passie-dagen veranderd in hooggestemde vreugdeDeze is de hooge dag, het triomffeest van de gansche christen heid. Daar ruischt één jubel van alleluja's door de klokketonen en orgelaccoorden, want thans mag er slechts vreugde opklinken in het huis van Hem, die is opgestaan uit den dood. Ja, de huisgenooten juichen mee, want noch de haat der joden, noch de beschuldi gingen van valsche getuigen, noch de hinder lagen van onverzoenlijke vijanden, voortlevend in de grijnzende geestesproducten van het ongeloof en in de aanvallen van nieuwlichtende godloochenaars en bovennatuur-verwerpers, hebben aan het hart van millioenen menschen de zekerheid kunnen ontnemen, dat Christus na de kruisiging glorievol is verrezen, om niet meer te sterven Over 't bezit van die zekerheid geen enkel feit staat zóó vastgeheid in de historie moet het alleluja uitgezongen worden Christus verrezen»de Eersteling van de ontslapenen c, »de eerste uit de opstanding der dooden«, »de eerstgeborene uitdedooden« op dht fundament rust der menschheid geloof,- hoop en liefde, haar leven en sterven dat is ook geworden de ontzaglijke sluitsteen van alle wereldgebeuren het onderpand van onze glorieuze opstanding uit het graf! Door éénen mensch is de zonde in de wereld gekomen en mèt de zonde de dood. Maar gelijk door één mensch de dood in de wereld kwam zoo gewerd ons door Eénen ook weer de opstanding der doodenen gelijk allen in Adam sterven, zoo zullen ook allen in Christus levend gemaakt worden. Zou ons geloof niet ijdel zijn, als Christus niet was verrezen Maar in Paschen staót als op diamant te pralen en te schitteren de hoopvolle centrale van ons geloof. Want nu wordt het ons mogelijk gemaakt, om met Christus, den Koninklijken Triom fator, over den dood te zegevieren en ons leven te stellen boven de onzalige wijsheid der heidenen laten we eten en drinken, want morgen gaan we dood* Lof aan God, die ons de overwinning heeft geschonken door onzen Heer Jezus Christus, verrezen uit het graf! Het leven zegeviert, want God staat aan zijn zijde Alleluja»waar is, o dood, uw over winning Als gij eenmaal ons zult zien verrijzen in onsterfelijke, onbederfelijke jeugd, ongenaakbaar voor smart en lijden, stralend van hemelsche glorie Dat kón, dat moét bij ons heengaan van deze wereld, die voorbij gaat, ons triomflied worden over den dood Dat k&nonder één bedingdat we strijdend leven onder de banier van den Veroveraar van het leven want de dood is de soldij der zonde. Dat moét, als we St. Paulus' oproep volgen »Zoo weest dan onwrikbaar en standvastig, te allen tijde vruchtbaar in het werk des Heeren, indachtig dat uw werk niet ijdel is in den Heer Want Christus is de opstanding en het leven Alleluja JOS. SERRARENS, Pr. III (Slot). Het credietstelsel heeft ook nog dit slecht gevolg, dat 't het leven duurder maakt. Wel zeggen de Amerikanen, dat het koopen moet worden bevorderd, om de productie te doen stijgen en ze dus goedkooper te maken, maar dit betreft dan meestal goederen, welke niet noodzakelijk, soms van twijfelachtig nut, over bodig of schadelijk zijn, goederen, kan men zeggen, welke verstandige menschen niet koopen of slechts koopen, wanneer zij in hunne noodzakelijke en nuttige behoeften be hoorlijk hebben voorzien en iets ter zijde hebben gelegd voor de toekomst. Maar het credietstelsel verlokt de groote massa, om deze verstandige overwegingen op zijde te schuiven en zich allerlei artikelen aan te schaffen, welke men, zonder aan zijn menschwaardig bestaan tekort te doen, zou kunnen missen. Deze artikelen worden dan inderdaad meer geproduceerd en dus goed kooper gemaakt. Maar de andere, de meest noodzakelijke en meest nuttige Deze worden integendeel duurder. Waarom Omdat al langer hoe meer kapitaal en arbeidskracht, die voor de voortbrenging noodzakelijk zijn, naar de productie van die andere goederen worden heengeleid. De kapitaalrente en de arbeidsloonen moeten hierdoor stijgen en derhalve ook de prijzen van alle goederen, die worden voortgebracht, dus ook de prijzen van voeding, kleeding, huisvesting en andere noodzakelijke of nuttige dingen. Hieruit volgt, dat zij, die om het zoo maar eens te zeggen een verkwistend leven leiden of zich tot ongezonde weelde laten verlokken, ertoe medewerken, dat het mensch waardig bestaan voor een zeer groot aantal gezinnen (vooral voor de kinderrijke gezinnen) steeds moeilijker wordt. De vraagstukken van de hooge kapitaalrente, de feitelijke waarde van het arbeidsloon en het familieloon houden dus verband met de toenemende productie van overbodige of schadelijke artikelen. En waar het crediet- stelstel deze producties bevordert, hebben wij hier dus te maken met tal van sociale na- deelen, welke mede uit dit stelsel voortvloeien. En dan bedenke men in welken toestand duizenden gezinnen komen te verkeeren, wanneer zij diep in de schulden steken De zorgen der ouders worden hierdoor vergroot, soms ondragelijk gemaakt, en zij komen, zooals de ervaring leert, maar al te dikwijls tot prak tijken, welke den katholiek als zware zonden moeten worden aangerekend. Het gezinsleven van zulke menschen is meestal verwoest en hiermede hun levensgeluk ondermijnd. Het koopen op crediet is dus in alle op zichten economisch, sociaal en van den persoonlijken kant bekeken verderfelijk. Wat moet hiertegen worden gedaan? H. Uit ons vorig nummer hebben onze lezers kunnen zien, dat we, in overeenstemming met den wensch van onze kerkelijke overheid, den strijd niet tegen een Zelandia of een Langenhorst doch tegen hetgeen in ons oog een verkrachting van de waarheid was hebben gestaakt. Zulks op een ons door pastoor Binck geworden verzoek. Dinsdag jl. werd ons dat verzoek door pastoor Bink gedaan en daarbij de positieve verzekering gegeven, dat ook «Zelandia» Woensdag het stukje van Zijn zeereerw. zou plaatsen zonder commentaar van eenige beteekenis. Dat was door «Zelandia» positief beloofd, verzekerde ons Zijnzeereerwaarde. Wij verklaarden ons toen bereid en hebben hoezeer wij het ook betreurden den heer Langenhorst zoodoende niet meer het ant woord te kunnen geven, dat hij verdiende - ons woord gehouden. Ten hoogste stonden wij dan ook verbaasd en waren wij verontwaardigd, in het nummer van Woensdag van «Zelandia» inplaats van het stukje van pastoor Binck een ingezonden stukje aan te treffen, van den heer Langenhorst, overvloeiend van hatelijkheden aan ons adres. En die verbazing en verontwaardiging stegen ten top, toen wij gisterenavond in hetzelfde blad als Ingezonden Stuk« het stukje van pastoor Binck vonden opge nomen, voorzien van een naschrift van »de Redactie* waarin niet alleen aan pastoor Binck werd te verstaan gegeven, dat hij over de motieven, die »Zelandia« tot haar geschrijf hadden geleid, niet had te oordeelen, doch waarin volkomen in den lijn van de tot dusverre door het blad gevolgde strijd wijze nogmaals getracht werd, ons tegen over de lezers van »Zelandia« te kleineeren en zelfs onze persoonlijke eer werd aangetast. Op een dag als heden, past het niet, meenen wij, hierop in te gaan. Onze lezers mogen zich evenwel verzekerd houden, dat het laatste woord in dezen thans nog niet gesproken is en dat blijken zal, dat het publiek rechtsgevoel zich niet straffeloos geweld laat aandoen. Deze verklaring meenen wij onzen lezers voorloopig verschuldigd te zijn. De opstandige beweging in Mexico wordt nog steeds voortgezet met min of meer afwisselend succes. Van welk een bijzondere kracht ze is, blijkt wel uit het feit, dat de regeering thans zelf toegeeft, dat van haar troepenmacht van 45000 man er 15000 naar de opstandelingen overgeloopen zijn. In- tusschen zal de einduitslag wel zijn, dat, gesteund door het Noord-Amerikaansche wapenmateriaal en kapitaal, Portes Gil en Calles de zege wegdragen. Naar thans met meer zekerheid verluidt, moet de Spaansche dictator Primo de Rivera toch zijn ambt moede zijn. Hij heeft het niet tot de populariteit van een Mussolini weten te brengen, die zijn bestuur door een over weldigende volksmeerderheid bij een geheime stemming, die niet anders luidde dan ja of neen, zag goedgekeurd. Intusschen mag ook Primo getuigen, dat hij goed werk voor Spanje heeft gedaan. Hij mist de betoovering de begeestering van zijn Italiaanschen collegaer is aan hem niets fascineerends en wellicht moet daar de reden van zijn gedeeltelijk falen worden gezocht. In Engeland hebben vorige week een vijftal verkiezingen van het Lagerhuis plaats gehad, de laatste welke vóór de algemeene' verkiezingen van 30 Mei a.s. worden gehouden. Alle vijf de zetels waren ingekomen door conservatieven, die, zooals men weet, over een enorme meerderheid in het Lagerhuis beschikken. Van die vijf zetels hebben zij er slechts twee weten te redden, met aanzienlijken teruggang nochtans van de vorige meerder heid van de drie andere gingen er twee over aan de liberalen en de laatste aan de labours. Hoewel men algemeen de overtuiging reeds was toegedaan, dat de conservatieven bij de algemeene verkiezingen een stevige veer zullen moeten laten, wijst toch deze voorverkiezing, een debacle op zich, er op, dat de kansen voor de conservatieven op een nieuwe meerderheid wel als verkeken kunnen worden beschouwd. Bij wedden schappen over den te verwachten uitslag durft men hun al amper evenveel zetels als den labours toedenken, waarbij dan nog komt, dat voor de liberalen, die thans een kleine 50 zetels bezetten, op weinig minder dan een verdubbeling wordt gerekend. De gunst des volks is zelden lang van duur. Ingezonden Mededeeling.(40) vóöetsnellend langs velden en dceven Nanking heeft aan Hankow ctan oorlog verklaard De eerste slag van den nieuwen burgeroorlog in China is in het voordeel der Noordelijken verloopen. De Nankingtroepen moesten de stad Tsjefoe prijsgeven. Naar Reuter uit dan Joan seiut, ie Öchnttevaer met zjjn beide Naderlandsche metgezellen Woens dag aldaar aangekomen. Hq verklaarde van plan te zijn de reis naar New-York voort te zetten, omdat hg den Amerikanen zjjn reddingsboot, waaraan hij twintig jaar heeft gewerkt, beslist wil demonstreeren. De Noorscbe soargfater en oebeerlinge Sigrid Undset die onlangs van het bedrag van den haar toegekendea Nobelprjjs voor letterkunde een groote som ten behoeve van zieke kinderen heeft geschonken, heeft thans een twoedo som van 60,000. kronen vastgezet, bestemd om kinderen uit arme katholieke gezinnen in Noorwegen onderwijs op katholieke scholen tc bunnen geven. TER NEUZEN. Benoeming. De heer 0 de Raad, adjunct commies ter seoretarie alhier, is in dezelfde fnnotie oenoemd ter secretarie te Weesp Ambachtschool. AcondteekeDschool) In eene Dinsdagavond gehouden bijeenkomst van het best par, directeur met leeraren en cursisten w rden de diploma's uitgereikt en de bevordering» n meegedeeld. Bevorderd naar hoogere klassen A B Vermast, B van der Kijk, Adr van de Velde, A J Lnteijo, 0 Verechelhng, G L Mole- graaf, D van Wgck. Ang de Smidt, A J Smalle- gange, M J Neve, D van Dixhoorn, M J van der Werf, J van Meerendor k J M de Groen, A Lenaen, A M Dieleman, W G Simons, C F de Bree, J Moens, J M Soheeie. J G van Houoke A J van Aken, L L Dobbeleir, J C van der Est. 0 J den Boer en P de Jonge allen te Ter Neuzen P F van de Velde, Alb Klaassen, J Wisse, D W F Kajjser, Ms Wisse, F M Moens, N J van Biezan en P J J Willemsen te Zaamslag L flaers te Philippine. Gediplomeerd werden D W F Casteleön, J C JanseE, H W de F*-jjter, C P rat, Noord en F Lippens te Ter N-nter P Binders J A A Jorrp. L de Blarp en A J Tholens te Boek. Niet oevordeid: 2 leerlingen. Extra boot. Op Maandag 1 April Tweeden Paaaohdag, zal een rxtra boot heen en '«rag naar Vlisaicgen varen. Vertrek uit Ter Nenzen 7 nur vuormiddag en vertrek uit Vlis- singen 7 uur namiddag. Muziek concours. Men schrgft ons: Op de gehouden bestuursvergadering van 23 Maart j.l van de .Nieuwe Harmonie" te Holst,

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 1