No. 3446 Woensdag 27 Maart 1929 43ste Jaargang ~1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Eerste Blad. In het belang van Roomsch Zeeuwsch-Vlaanderen. Uit iet Parlement. JTieuws. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND |w VOOR PUBLICITEIT POSTREKENING No. 52419. Gemeenteraad Tan Sas van Gent. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. R.-K. Werkliedenverbond. .pii KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.5G per 3 maanden, of j 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per.regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHT IQE LEZERSKRING Wij ontvingen van den Zeereerw. heer Binck, pastoor te Ter Neuzen, een schrijven met verzoek, het volgend stuk in ons nummer van heden te plaatsen Aan de Redacties van »ZELANDIA« en van »DE ZEEUWSCHE KOERIER Hooggeachte Heer Redacteur Mag ik een klein plaatsje in uw veel ge lezen blad naar aanleiding der thans aan. hangige polemiek Bij voorbaat mijn hartelijken dank Me dunkt, dat deze polemiek verre van stichtelijk is. Het gevolg. Het groote gebod der liefde komt duchtig in het gedrang. Abyssus abyssum invocatd.i. de eene afgrond roept den anderen aan Het algemeen roomsch belang wordt verre van gebaat met deze stukken. Vrede eendracht en wederzijd- sche waardeering zouden, dunk me, tot betere resultaten voeren. Weest zoo goed in het algemeen belang van heel roomsch Zeeuwsch Vlaanderen dit te willen staken. Overtuigd van Uw beider goeden wil, teekent, met de verschuldigde hoogachting, U Ed. onderd. dienaar. W. J. C. BINCK, Pastoor. Ter Neuzen 25 Maart 1929, Wij voldoen aan het verzoek van pastoor Binck, in de overtuiging, hiermede te handelen in den geest onzer Kerkelijke overheid en hebben onze repliek aan den heer Langenhorst, welke reeds ter zetterij lag, teruggenomen. Ook den heer Kalle vonden wij bereid, een door hem ingezonden stuk in te trekken. Mede om bovenstaande reden hebben wij ons bereid verklaard, de verspreiding van een 300-tal nummers van ons blad te Hulst stop te zetten. Onze lezers zullen, naar wij vertrouwen, hieruit de juiste conclusies weten te trekken. Red. Zitting op Dinsdag, 26 Maart 1929, des namiddags 6 uur. Voorzitter: BurgemeesterL. W. G. Hoefnagels. Mede aanwezigde wethouders P. A. Neeteson en A. A. Marquinie en de leden J. J. de Leux, C. C. A. de Mul, A. Stout- hamer, V. Verschaffel, P. J. P. IJsebaert alsmede de secretaris. De voorzitter opent de vergadering, waarna de secretaris de notulen leest der vorige ver gadering, gehouden 31 Januari j.l., welke ongewijzigd worden vastgesteld. Aan de orde komt dan 1. Mededeeling ingekomen stukken. a. een circulaire van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaan deren inzake de Zeeuwsch-Vlaamsche Water leiding. De voorzitter zegt, het ten zeerste te waardeei-en, dat dit schrijven is toegezonden. Het getuigt, dat de Kamer een open oog heeft voor de toekomst en ook voor de welvaart van Zeeuwsch-Vlaanderen. Spreker herinnert eraan, dat aan de waterleiding van 1916 af onafgebroken gewerkt is, en zulks door allen, die hierbij betrokken waren, zonder uitzon dering, met de beste bedoelingen, zoodat de critiek uit den booze genoemd moet worden. Spreker wijst op den steun door de regeering, de provincie en verschillende gemeenten ver leend en spreekt den wensch uit, dat de waterleiding met medewerking van de ge meenten en van invloedrijke personen mag tot stand komen. b. Proces der opname van kas en boeken bij den administrateur van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf. In kas werd bevonden f 2021.811/^ c. Proces-verbaal der opname van kas en boeken bij den gemeente-ontvanger. In kas moest zijn en werd ^bevonden i 8396,78. d. Acte van aankoop van een perceel grond te Sas van aGent, Kadastraal bekend Sectie C nr. 2709, groot 20,50 Are voor f 2050 door de gemeente van den Staat der Nederlanden. De sub a tot en met d. genoemde stukken worden voor kennisgeving aangenomen. e. Circulaire van de Kamer van Koop handel eh Fabrieken met verzoek om adhaesie aan haar adres, gericht tot de Tweede Kamer, waarin op steun aan de suikerindustrie wordt aangedrongen. De voorzitter wijst op het groote belang van een bloeiende suikerindustrie vooral voor Zeeuwsch-Vlaanderen en zegt, dat, hoewel het niet de gewoonte is, aan dergelijke adressen adhaesie te betuigen, B. en W. gaarne zouden zien, dat de Raad in dit speciale geval, bij wijze van uitzondering het besluit nam, te doen, wat gevraagd wordt. Z. h. st. wordt besloten adhaesie te betuigen. II. Aanbieding verslag van het Armwezen over 1928. De voorzitter biedt dit verslag aan en zegt, dat het voor de leden ter lezing wordt neer gelegd ter secretarie. III. Aanbieding verslag ingevolge art 58 der Woningwet over 1928. Ook dit verslag wordt door den voorzitter aangeboden onder mededeeling, dat het voor de leden ter secretarie ter lezing wordt neer gelegd. IV. Uitloting aandeelen in de geldleeningen der gemeente van 1893, I9I5» I923, 1924, 1925, 1925 en 1928. Bij deze uitloting worden de volgende nummers getrokken van de geldleening van 1893 nr 20, 1915 nrs 8 en 27, 1923 nr 6, 1924 nr 18, 1925 nr 32, 1925 nr 10, 1928 nr 42. V. Benoeming lid Burgerlijk Armbestuur wegens periodieke aftreding van Th. L. Stubbé op 1 April a.s. De voorzitter deelt mede, dat, gehoord het Burgerlijk Armbestuur, de volgende voor dracht door B. en W. is opgemaaakt1 Th. L. Stubbé 2 Alfr. J.- Bockstael. Hij benoemt de heeren Verschaffel en IJsebaert tot stemopnemers. Bij stemming blijkt de heer Th. J. Stubbé met algemeene stemmen te zijn herbenoemd. VI. Benoeming leden Stembureau voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal. De voorzitter benoemd dezelfde leden tot stemopnemers. Eerst wordt gestemd over een plaatsver vangend voorzitter. Als zoodanig wordt be noemd wethouder P. A. Neeteson met 6 stemmen tegen 1 op wethouder Marquinie. Tot eerste lid wordt dan benoemd de heer de Leux met 5 stemmen tegen 2 op den heer Verschaffel. Tot tweede lid wordt benoemd de heer Verschaffel met 6 stemmen vóór en 1 blanco. Voor eerste plaatsvervanger wordt de heer F. Stubbé aangewezen met 6 stemmen tegen 1 op den heer Stouthamer en voor tweede plaatsvervanger de heer Stouthamer met 6 stemmen tegen 1 op den heer IJsebaert. VII. Voorstel tot vaststelling van het bedrag der gemeentelijke vergoeding bedoeld in art. 101 der Lager-Onderwijswet 1920 over 1927 voor de Bijzondere lagere scholen met afrekening over de laatste drie jaren. Voorgesteld wordt, het bedrag der ver goeding als volgt vast te stellen Voor de Bijzondere R.-K. Jongensschool op f 10,89 per leerling of totaal f 1001,88 voor de Bijzondere R.-K. Meisjesschool even eens op f 10,89 per leerling of totaal f 1132,56. De voorzitter zegt, dat B. en W. geen bedenkingen hebben tegen de aangeboden rekeningen der betreffende schoolbesturen wel zouden er enkele opmerkingen te maken zijn, doch deze zijn meer van administratieven aard en zullen aan de betrokken school besturen worden medegedeeld. Ze zijn geen sta-in-den-weg om de bovenbedoelde bedragen vast te stellen. Z. h. st. wordt het voorstel aangenomen. VIII. Vaststelling kohier No 1 der belas ting op de honden over 1928. Voorgesteld wordt het kohier vast te stellen op f 666 voor 48 honden eerste klas en 93 honden tweede klas. -*• De heer Stouthamer herinnert aan de vraag, het vorige jaar door hem gedaan, of het namelijk niet mogelijk is, deze belasting te regelen naar de draagkracht. Dat zou toch ook in onze gemeente te doeh zijn, meent spr. Er zijn reeds zooveel gerpéenten, waar het aldus is geregeld. Wie een inkomen heeft van f5000 kan daar beter f12 van betalen dan dat iemand met f2000 inkomen er f 10 moet betalen. De voorzitter merkt op, dat spreker in het oog dient te houden, dat de hondenbelasting niet zoozeer is gemaakt om de gemeentekas te spekken dan wel om te voorkomen dat men van het goede teveel zal krijgen. De heer Stouthamer zegt nog, dat iemand, die het geld niet missen kan, zich het genoegen om een hond te houden, moet ontzeggen, hoe gaarne hij hem ook moge zien. Menschen, die jarenlang een hond hebben gehouden, doch financieel zijn achteruitgegaan, moeten hun hond afschaffen wijl zij de belasting niet meer knnnen opbrengen. Spreker acht dit ongewenscht en zou hierin tegemoet willen willen. De voorzitter merkt op, dat het kohier nu eenmaal opgemaakt is. Spreker wil gaarne beloven, dat de door den heer Stouthamer geopperde bezwaren bij B. en W. een punt van ernstige overweging zullen uitmaken. Wethouder Neeteson Het is eigenlijk een wijziging van de verordening. De heer Stouthamer zegt, dat hij verwacht had, dat B. en W. ditmaal met andere voor stellen zouden zijn gekomen, zulks naar aanleiding van hetgeen het vorig jaar bij de vaststelling van het kohier dien aangaande is besproken. De voorzitter antwoordt, dat het toch niet doenlijk is voor B. en W. om, naar aanleiding van een wensch, door een enkel raadslid geuit, direct ingrijpende maatregelen te nemen. De heer de Leux verklaart, dat hij het met den heer Stouthamer eens is. Onder de be staande verordening kan een werkman, die toch ook een dierenvriend kan zijn, zich niet de weelde veroorloven, een hond te houden. Spreker zou het eveneens op prijs stellen, dat B. en W. het volgend jaar met voorstellen kwamen om hierin te voorzien. De voorzitter herhaalt, dat een en ander bij B. en W. een punt van ernstige over weging zal uitmaken. Als B. en W. den tijd rijp achten, zullen zij met voorstellen komen. De heer StouthamerDan zullen we nog maar eens afwachten tot het volgend jaar. Z. h. st. wordt alsdan het kohier onge wijzigd vastgesteld. IX. Voorstel tot aanvulling der verordening op de keuring van waren in de gemeente. De voorzitter zegt, dat de minister in de bestaande verordening enkele toevoegingen wenscht aangebracht te zien. B. en W. stellen daarom voor: ie de bestaande verordening in te trekken; 2e een verordening vast te stellen, waarin de door den minister gewenschte aanvullingen zijn aangebracht. Nadat de secretaris de gewijzigde ver ordening heeft voorgelezen, wórden beide voorstellen z. h. st. aangenomen. X. Voorstel tot bevestiging van den pen sioensgrondslag van J. V. Vermoet als keur meester van levensmiddelen en slachtvee in de gemeente op f 229. De secretaris leest het desbetreffende voor stel, hetwelk beoogt den pensioengrondslag met ingang van 1922 vast te stellen op f 229. Z. h. st. gaat de Raad hiermede accoord. XI. Verzoekschrift van de Hondenaresseer- vereeniging Zeeuwsch-Vlaanderenom een subsidie uit de gemeentekas over 1929. De voorzitter zegt, dat B. en W. zouden willen voorstellen, hetzelfde bedrag toe te staan als het vorig jaar n.l. f 10 De heer de Leux zegt, geen nut te zien in deze vereeniging en derhalve zijn stem aan het voorstel niet te kunnen geven. Met 6 tegen 1 stem (die van den heer de Leux) wordt alsdan het voorstel van B. en W. aangenomen. (Wordt vervolgd.) Wjj laten hier een kort resumé volgen van het verder ter raadszitting verhandelde Het verzoek van A. van Avermaete om grond in erfpacht en afwijking van de bouwverordening wordt toegestaaa op de gebruikelijke voorwaarde (aanvrager mag geen poortje aanbrengen doch krijgt een achter-uitgang ter breedte van M. 1.25). Ook de soortgelijke aanvragen van A. M Kalle en A Vernaeve worden ingewilligd. Ingetrokken worden landpachten van P. IJsebaert, P F Sohauwvliege en P A de Fever. Aan den straat tan Noorden van de Stations straat in de richting van het park, langs het perceel van de wed. A G Stnbbé wordt „Rozen- laan" gedoopt terwgl de Btraat ten Zuiden van de Westdam in de richting van het park, langs het perceel van A AI Maenhout den naam krg'gt van „Tulpstraat". De erfpachtsoanons voor die straten worden op 15 ot. per Ma per jaar vastgesteld, Besloten wordt, het onroerend goed van F J van Kerkvoorde voor f 2779,20 aan te koopen tot aflossing van het hypothecair bonw voorschot aan het Rijk en een leaning aan te gaan van f2800 a 5 pOt. hoogstens voor drie aflossingen. Het aan te koopen perceel zal worden verhuurd tegen f 17,50 per maand. B en W worden gemachtigd de achterstallige schulden op P J van Kerkvoorde te verhalen. De overige agendapunten werden als voorgesteld goedgekeurd terwijl een voorstel omtrent de uitvoering der erfpaohtsoontracten in geheime zitting werd behandeld. Bjj de rondvraag interpelleerde de heer de Leux over een sohrijveu van de Ned. Ver. van Fabrieks arbeiders, waarin gevraagd was om een toeslag van f 2,50 op de werkloazenloonen tijdens de vorstperiode. Dezelfde interpelleerde voorts over de ver lichting van den dtaiver en over verharding van Kloosterlaan en Fiankstraat. De heer Sfconthamer vroeg inlichtingen omtrent de bestrating in de Tramstraat. De heer IJsebaert informeerde naar den park- aanleg en vroeg verbetering van het Pietspad naar Westdorpe, De heer Stontharaer gaf zijn ontstemming te kennen over het feit, dat Carnaval eerst op het laatste oogenblik was toegestaan, waardoor velen in de gemeente gedupeerd waren. Spreker meende, dat men beter de beslissing omtrent het al of niet toestaan van Carnaval iu handen van den Raad kon leggen. Zoodoende zon de burgemeester niet meer in moeilijkheden knnnen komen. De heer de Lenx becritiseerde eveneens de houding van den voorzitter inzake de Carnavals kwestie, bewerend, dat den Raad om den tain was geleid. De voorzitter antwoordde, zich ten volle ver antwoord te achten door te handelen, zooals hjj gedaan had. De Raad ging daarna in geheime zitting. Ingediend is een wetsontwerp dat tot strekking heeft de postkantoren in het geheele land open te stellen voor het betalen van directe-belastingen. Het bestanr van het R.-K. Werkliedenverbond in Nederland heeft tegen Zondag 7 April over geheel Nederland aotie-vergaderingen georgani seerd. In 11 plaatsen zullen op dien dag groote propaganda-vorgaderingen worden belegd, waarop door voormannen uit de arbeidersbeweging het woord zal worden gevoerd. De agenda dezer vergaderingen luidt ais volgt 1 Opening door den Voorzitter. 2 Strgdlied. S Naar de bedrjjfsdemocratie. Gelegenheid tot gedachtenwisseling. 4 Mnziek. 5 Een onbezorgde levensavond voor alle werkers Gelegenheid tot gedaohtenwisseling. PAUZE. 6 Muziek. 7 Het groote gezin uit de knel. Gelegenheid tot gedaohtenwisseling* 8 Muziek. 9 Door eigen kracht omhoog. Gelegenheid tot gedaohtenwisseling. 10 Resolutie en sluiting. In Zeeland is Viissmgen als verzamelplaats aitgekozen. Aldaar zal in het gebouw „Oade Vriendschap" aan de Breeatraat vergaderd worden. De vergadering zal worden gepresideerd door den heer C. Norbart terwgl de verschillende onderwerpen resp. zullen worden behandeld door de heeren J. N. Kroone, J. van Abbevé, Alb. Mos en M. C. Geerts. Verwaoht wordt, dat alle R.-K. arbeiders, die hiertoe ook maar eenigszins in de gelegenheid zijn, deze vergadering zullen bg'wonen. Reis naar Rome in 't Najaar 1929. In verband met de vele aanvragen, welke het Bestuur der Centrale Reiskas van het R.-K. Werkliedenverbond bereikten, bestaat het plan om bg voldoende deename vanwege het Verbond nog dit jaar eene goedkoope reis naar Rome te organiseeren en wel tegen het Najaar (einde September of begin Ootober.) Nadere inliohtingen zjjn te verkrjjg-en bjj het R.-K. Werkliedenverbond, Drift 8—12 Utrecht.

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 1