KOOPEN OP GREOIET. BESTEVAER Vrijdag 15 Maart 1929 43ste Jaargaog NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN fierste Blad. I Kameroverzicht. SèeSbhïicus 33iggelaarsüaSah Buitenl. Overzicht 'I VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND POSTREKENING Be. 5241S De Kamerverkiezingen van 3 Juli a.s. De nieuwe Gouverneur van Curacao. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Zij, die zich per 1 April as. op „De ZeEuwsche Koerier" afaonneereo, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers Ingezonien Mededeeling. ar nu Een mededeeling van het Dagelijksch Bestnnr der R.-K. Staatspartij. De Ziektewet De minister aan het woord. van toeata nden eavetppuimircö vaa he t menschel ijk bestaan. 'tls vanzelf sppekenddat hij bij de keuze van z'n tabak hulde betuiöt aan het rabnikaat dat doop ppjjsen kwoli- j tej't aan deze efschen tegemoet komt, Q aam de zachte geurige De revolutie in Mexico Amerika steunt de Mexicaausche regeering Frankrijk en de Congregatie* Besprekingen te Genève. Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertontiën 20 cent per.regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING UITSTEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT Wij zouden nog de" vraag béantwoorden of er méér kan worden gespaard. Deze vraag is zoo eenvoudig niet. Wij kunnen ze zonder meer aanstonds en met overtuiging bevestigend beantwoorden, maar hieraan heeft men niets. Voor zulk antwoord moeten bewijzen worden geleverd. Dit gaan wij nu ondernemen. Hierbij moeten wij helaas aantoonen, dat duizenden arbeiders op een onverantwoorde lijke wijze de misbruiken van het kapitalisme, waaronder zij zooveel te lijden hebben, in de hand werken. Wij vragen nu eerst de aandacht voor het koopen op crediet. Dit is een misbruik, dat tegenwoordig zopdanig is ingewoekerd, dat de wetgevers in vele landen zich ermede moetenrgaan bemoeien. Het »pofTen«, zooals het in den volksmond wordt genoemd, heeft altijd bestaan. In be trekkelijk weinige gevallen was het ook moeilijk te voorkomen. Een arbeidersgezin kan door allerlei tegenspoed zopdanig in de knel ge raken, dat er geen andere uitweg meer is. Met den vooruitgang der arbeidersbeweging en van het uitgebreide verzekeringswezen, zijn deze gevallen nu zeldzamer, maar ook nu nog komen zij voor. Ook bij ruimer in- f Wanneer (jij hijgt bij de geringste inspanning of als Gij iederen licha- melijken arbeid enkele malen moet onderbreken om op adem te komen, wees dan voorzichtig. Uw adem halingsorgaan is verzwakt of misschien heeft er zich slijm in vastgezet en dit bestemt U voor tot chronische bron chitis, asthma of borstbenauwdheid. Wat nu nog slechts kortademigheid is, zullen dan verschrikkelijke be nauwdheden zijn, wanneer U niet tijdig zorgt het gevaar te keeren'door Uw luchtwegen te zuiveren van slijm en Uw ademhalingsorgaan te versterken met uit zuivere plantensappen bereide AKKER'S Voorde Borst. Per koker: f 1.50, f2.75, f4.50 komen en aansluiting bij vele verzekeringen kunnen er zich omstandigheden voordoen, welke een arbeider noodzaken, om te koopen op crediet. Dit bewijst onze stelling, dat het zonder spaarzaamheid in betere tijden niet gaat Maar deze gevallen zijn uitzonderingen op den regel, dien wij moeten bestrijden. Het kocpen op crediet is nu lang geen uitzondering meer. Het doet zich voor in andere vormen, dan vroeger en heeft onder alle lagen der bevolking een uitbreiding verkregen, die ver ontrustend mag worden genoemd. Het mis bruik, want zoo moeten wij het blijven noemen, is thans als 't ware georganiseerd. Groote firma's in samenwerking met ver zekeringsmaatschappijen en credietbanken, maken zelf propaganda voor het systeem. Zij hebben zich tegen de hooge risico's ver zekerd, natuurlijk op kosten van den kooper op credietZij willen hun afzetgebied zooveel mogelijk uitbreiden en bieden daarom hunne waren meestal artikelen van weelde of althans van niet noodzakelijk gebruik ook te koop aan bij menschen van wie zij weten, dat hunne beurzen contante betaling niet toelaten. De levering geschiedt dan dikwijls in z.g. »huurkoop«, d.w.z. het artikel blijft eigendom van den leverancier totdat deze^van den kooper alle termijnen betaald kreegf Kan de kooperdie zich soms meer doör andere leveranciers laat verleiden, om op dezelfde manier nog andere artikelen te koopen ten slotte uit zijne gewone in komsten aan zijne verplichtingen niet meer voldoen, of komt hij in dezelfde positie door een of anderen tegenspoed, dan kan de leverancier zijne waar terugeischen met terug betalingen van wat reeds was afgelost, maar tevens met vergoeding van schade. Op deze wijze worden tegenwoordig, zelfs in de meeste gevallen men noemt voor sommige artikelen zelfs 70 pCt. van het aantal koopers niet alleen auto's, maar ook rij wielen, naaimachines, waschmachines, radio toestellen, gramafoons, piano's, meubelen en kleederen verkocht. En het misbruik is reeds zóó groot, dat ook andere leveranciers, die er uit eigen beweging niet toe zouden overgaan, genoodzaakt worden, om het slechte voorbeeld van de credietgevers te volgen. Wij hebben hier te maken met een systeem dat, zooals wij zullen zien om economische redenen wordt verdedigd, maar rampzalige sociale gevolgen heeft. H. De definitieve vaststelling van den datum der a.s Algemeene Verkiezingen voor de Tweede Kamer op Woensdag3 Juli 1929 is het Dagelyksch Bestnnr der R.-K. Staatsparty eene aanleiding na reeds alle Nederlandsohe Katholieken aan de belangrijkheid van dezen datum te herinneren. Voorloopig geldt dit in het bjjzonder die Katholieke vereenigingen en Instellingen, welke by het ontwerpen van vacantieplannea en het organiseeren van bnitenlandeiohe reizen, bede vaarten, etc thans nog tydig met den datnm der Kamerverkiezingen zullen kannen rekening honden. Aan het Bestnnr bleek, dat naar aanleiding dezer opmerking reeds eenige reisplannen konden worden gewijzigd, waardoor tydig werd verhinderd, dat eenige honderden Katholieke stemmen aan de stembus werden onttrokken- Om deze reden meende het Dagelyksch Bestnnr goed te doen, deze waarsahnwing in het openbaar te herhalen. Het Dagelyksoh Bestanr toch verwacht, dat alle Katholieke mannen en vrouwen, zonder uitzondering, ovortuigd van den ernst hunner kiezersplicht, den 3 Juli a.s. ter stembus zullen optrekken, zoodat verznim om ernstige en dringende redenen tot de hooge uitzonderingen zal behooren. De nienwe Öonvernear van Care910, Z. Exo. Ir. L A Fray tier, is op zya standplaats aange komen tn heeft zijn ambt Raovaard. Over de ontvangst van Z. Excellentie schrijft de Amigoe di Cart^io o.a. het volgende: Toen het as Venezuela, waarop Z. Exc. met zijne familie aan boord was, geheel gepavoiseerd de haven binnenvoer, kondigden de kanonnen van het Waterford dit den volke aan, terwijl de militaire kapel den nieuwen Landvoogd met de natiotale bymme begroette. Stad en haven boden een feestelyken aanblik. Na door den adjudant van den wnd. öonvernear te zyn gecomplimenteerd, kwam het hooge ge zelschap aan wal, waarbij enkele bruidjes «an mevrouw Frnyder bloemen aanboden, terwyl de eerewacht der militairen zich op het Gouverne mentsplein had opgesteld Ia het Gouvernements huis aangekomen, werd Z Exo en familie hartelijk verwelkomd door den wnd. Gouverneur Z E Mr. M. van Dijk. Kort daftrca vnlde de audiëntiezaal zich met tal van hooge autoriteiten en ambtenaren, de vertegenwoordigers der onderscheidene Kerk genootschappen, van rp,mbare en particuliere in stellingen en vereeDigingec, het corps conealair en verschillende particulieren. Zelden hebben wij zooveel belangstelling gezien. Hier nam de Wnd Gouverneur Mr. van Djjfc het woord om Z Exo Gouverneur Frnytier namens de bevolking van Curacao van harte welkom te heeten. Z Exo. de Gouverneur antwoordde daarop met een enkel woord van dank, de hoop nitsprekend, dat onder Gods zegen zyn Bestnnr moge strekken tot welzyn van Car/ 9*0 en zyn bewoners. Na aan de aanwezigen te zyn voorgesteld, begaf Z Exc. zich naar de vergaderzaal van den Koloni alen Raad om in een p'echtige zitting het bestnnr over het Gewest te aanvaarden. De belangstelling was hier buitengewoon groot. De ruimte voor 't po bliek bestemd was op verre na niet toereikend om de vele belangstellenden, Dames en Heeren, te bevatten. Ook Mevr. Frnytier en hare kinderen woonden deze plechtigheid by. De voorzitter opende de vergadering met een woord van wellfom, waarop de Griffier hei Kon. Besluit van benoeming en de acte van eedefieg- ging voorles. Hierno hield da voorzitter de installatie-rede. Z Exc Gouverneur Frnytier antwoordde hierop dat H M. de Koningin hem had opgedragen om Hoogstderzelver groeten over te brengen aan Cnrr9*o en zyne bevolking. Hy hoopte, dat allen zonden medewerken om met gezamenlijk 1 krachten te arbeiden aan den opbonw van het Gewest op velerlei gebied. Met de bede, dat God zyn bestnnr en hun gezamenlyk streven raoga zegenen, verklaarde Z Exc. het bestanr over CarBpao te aanvaarden. Zondagochtend na de Ambtsaanvaarding, had de plechtige ontvangst van Gouverneur Frnytier in de Kathedrale Kerk te Otrabanda plaats. Hier werd Z Exo. achter in de Kerk op een bidstoel neergeknield, door Mgr. Vuylsteke met wijwater gezegend en bewierookt en hem het Evangelieboek ter verepring aangeboden, waarna Z Exc. naar zyn troon werd geleid. Vervolgens hield Z D H Mgr. Vuijlsteke een korte begroe- tibgsrede. Alsdan droeg de ZaerEerw. Pastoor Koenen het H. Misoffer op. om Gods Zegen over het Bestuur van den Nieuwen Genverneur af te smeeken, terwyl na de H Mia het Koor het „Domine salvnm fac Reginam Nostram", van Giesen zong. De algemeene beschouwingen over de Ziektewet zyn geëindigd met een uitvoerige verdediging door minister Slotsmaker de Brnine. Allereerst betoogde de minister, dat het by deze wet gaat om het bewaren en nitbonwen van de sooiale verzekering, om te komen tot een goed sluitend geheel, waarbij de arbeidende stand is verzekerd tegen ziekte, invaliditeit, ongevallen en ouderdom. Vrywillige verzekering zou by de ziektewet absoluut onvoldoende zyn voor het instituut der vrywillige verzekering loopt men tronwens heelemaai niet warm in ons land. Eerst na lang aarzelea en na langdnrig overleg, ook met de Kamercommissie, is de minister er toe gekomen twee wakers voor de uitvoering der wet te kiezen, te weten de bedryfsvereenigingen en de Raden van Arbeid. De bizondere kassen kunnen blijven bestaan voor degenen, die buiten de wet vallen in de wet zelf passen ze nieter zou dan een choas ontslaan. De kwestie der geneeskundige verzorging, waarvoor vooral door de heeren Kortenhorst en Kuiper de aandacht was gevraagd, was volgens den Minister niet in de wet onder te brengen. Voor een amendement in dien geest zon dan ook geen plaats zyn. De aangelegenheid hoort zyns inziens veel eer by de Ziekenfondswet thuis. Tegenover een motie zou de Minister niet geheel afwijzend staan, als daarin maar niet wordt uit- ïngezoudoa Msdedeeiing. dtpeeft naap f vepbetepino gesproken, dat de geneeskundige verzorging geheel ten laste moet komen van de werkgevers. Het maakte wel eenige sensatie in de Kamer, dat de Minister verklaarde het niet onmogeiyk te achten dat de Ziektewet op 1 Janoari 1930 in werking zal kunnen treden. Met de artikelsgewqze behandeling is een aanvang gemaakt en het vlotte verloop der algemeene beschoawingen doet verwachten, dat de Kamer er spoedig doorheen zal zyn. De telegrammen, die uit Mexico doorkomen, maken slechts melding van regeeringssnocessen tegenover de opstandige provincies. Vera Cruz en Monterey zyn weer in handen van het gouvernement en de troepen van den opper bevelhebber Calles rukken op naar Torreon,waar de hoofdmacht der opstandelingen zich moet bevinden. Van andere zyde verluidt, dat de beweging zich nog steeds uitbreidt en van het Noorden na ook naar het Zuiden zon zyn overgeslagen. We znllen de gebeurtenissen moeten afwachten. Intnsachen is het wel zeker, dat de steun, dien de Vereenigde Staten aan de Mexicaansche regeering door het zenden van wapens en munitie verieenen, dezer krachten danig heeft versterkt Het debat in de Frunsche Kamer over de teruggave aan aotamige misaioneerende Congre gaties van een deel haror onteigende bezittingen, welk debat vorige week Donderdag had moeten plaats hebben, is tot gisteren uitgesteld. Waar Poicca thans dtfinitief heeft besloten, de ver trouwenskwestie te zullen stellen en zyn Minister van Baitenlandsche Zaken Briand te dezer zake hem ten krachtigste steunt, staat het thans wel vaat, dat althans een klein gedeelte van het gepleegde onrecht zal worden hersteld. De vorige week te Genève gehouden Volken bondsraadsvergadering is van niet al te groote beteekenia geweest. Er zyn veel aoademisohe debatten gehouden over de minderheidskweatie die tenslotte commissoriaal is gemankt. En verder blijft het resultaat beperkt tot het overigens niet te versmaden feit, dat do verantwoordelijke ministers van buitenlandsche Zaken der groote landen weer eens met elkaar hebben kannen praten. In den R ad van Beheer van het Internationaal Arbeidsvore au, welke eveneens te Genève ver gaderd heeft, werd door den Engelechen Regeeringa vertegenwoordiger Steel Maitland getracht een herziening te bewerken van de conveDtia van Washington, welke gelijk men weet, den 8-urigen arbeidsdag en de 48-urige werkweek, met eenige uitzonderingen en overgangsbepalingen heeft vastgelegd. De conventie is intnsschen door nog slechts zeer weinig Staten geratificeerd. De groote industrielanden waohten op elkaar. De poging van Steel Maitland mislukte op het eenparig verzet der arbeidersafgevaardigden, die kiaarblykeiyk de hoop koesteren, dat de ver kiezingen een andere Engelsche regeering aan het bewind znllen brengen, welke een minder conservatief standpunt ten aanzien van deze westie inneemt.

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 1