No. 3429 „De Zeeuwsche Roerier" Vrijdag 15 Februari 1929 Tweede Blad' W.EEST PARAAT! Zeeuwsch-Vlaanderen en de Jaarbeurs. Z.Exc. Dr. J. C. KONINGSBERGER, over een Zeeuwsch-Vlaamsche vertegenwoordiging. Minister van Koloniën, oud-voorzitter van den Raad van Beheer van de .Nederlandsche Jaarbeurs" Jaarbeursnummer Met dit nummer gaat voor de vijfde maal een Voorjaarsbeurs door ons worden ingeluid. Een feit, dat wij met een zekere voldoening hier memoreeren. Dankbaar immers mogen wij constateeren, dat onze propaganda voor het nationaal instituut, dat Nederlandsche Jaarbeurs* heet, niet zonder effect is gebleven op ons Zeeuwsch Vlaamsche volk. 't Moge dan waar zijn, dat het doel van ons streven, Zeeuwsch-Vlaanderen te Utrecht als groep vertegenwoordigd te zien, nog niet is bereikt, toch meenen wij uit zekere symp tomen te mogen afleiden, dat er voor het Utrechtsch gebeuren steeds meer belang stelling komt in de gelederen onzer handel drijvende en industrieele gewestgenooten. De Nederlandsche Jaarbeurs, die eertijds in onze kringen niet of ternauwernood placht te worden vernoemd, is als factor van beteekenis in ons nationaal economisch leven ook hier de aandacht gaan trekken. Mede onder den invloed der omstandigheden, die den laatsten tijd de wenschelijkheid van een inniger contact tusschen Zeeuwsch- Vlaanderen en het overige Nederland aan beide zijden der Schelde tot een machtige overtuiging deden groeien, i| men ook in ons gewest het Jaarbeursinstituut als een der middelen gaan erkennen, om Zeeuwsch- Vlaanderen uit zijn isolement te verlossen en het in de Vaderlandsche belangengemeenschap de plaats te doen innemen, waarop het krachtens zijn beteekenis ten volle recht heeft. Reeds vielen in de jongste zitting van onze gewestelijke Kamer van Koophandel geluiden te beluisteren, die getuigden van onomwonden sympathie voor de idee om Zeeuwsch- Vlaanderen als groep aan de Utrechtsche Beurs te doen deelnemen. Ten volle werd het nut eener zoodanige representatie erkend en practische, steek houdende bezwaren werden er niet tegen aangevoerd, tenzij dan misschien de moeilijk heid, om de betrokkenen te brengen t o t de daad. Ons wil het intusschen voorkomen, dat die moeilijkheid geenszins een onoverkomenlijke hinderpaal kan zijn. Ons gewest telt voldoende energieke, vooruit ziende zakenmenschen om een dergelijke vertegenwoordiging tot een feit te maken. Moge wellicht aanvankelijk onze groep ook bescheiden zijn, geen twijfel of ze zal groeien en ten slotte een zuiver, indrukwekkend beeld geven van Zeeuwsch-Vlaanderen's be teekenis voor het economisch leven van Nederland. Daar moet echter een begin zijn. En 't is in ons eigen welbegrepen belang, dat wij dien eersten stap niet lang meer uitstellen. De tijd is er thans rijp voor. Nu bij regeering en Kamer óp tal van r - c. Sb? *L ASSr-z>yt. it - k - -V '-"r,, V lililll voorname, Zeeuwsch-Vlaamsche belangen de aandacht is gevestigd en in heel Nederland voor een wijle belangstelling voor dit Zuid- Westelijk landsdeel is gewekt, moeten wij toonen, paraat te zijn. Thans is het oogenblik aangebroken om ons te doen gelden en die tijdelijke belang stelling in een blijvende om te zetten. Ons is bekend en de door ons hoogelijk gewaardeerde bijdragen in dit nummer speciaal van Z.Excellentie onzen Minister van Koloniën en den secretaris-generaal van de Neder landsche Jaarbeurs zijn da&r dit te bevestigen dat van de zijde van het Jaarbeursinstituut iedere poging in de richting van een Zeeuwsch-Vlaamsche vertegenwoordi ging met groote sympathie zal worden begroet en krachtig zal worden gesteund. Meer nogWij weten uit betrouwbare bron, dat door het voortvarend Jaarbeurs secretariaat zelf dit jaar nog een krachtige propaganda voor een zoodanige vertegen woordiging zal worden gevoerd teneinde op de Voorjaarsbeurs 1930, als te Utrecht het grootsch-opgezette tweede Jaarbeursgebouw zal worden ingewijd, een Zeeuwsch-Vlaamsche groep onder de deelnemers te mogen begroeten. Zeeuwsch-Vlaanderen mag deze allergun stigste gelegenheid niet laten voorbijgaan. Hier staat zonder eenigen twijfel een gewestelijk belang op het spel. Dat moge erkend worden vooral door hen, die in dezen leiding hebben te geven. Gewestgenooten, allen, weest dan paraat, en toont een open oog te hebben voor Zeeuwsch-Vlaanderen's toekomst De a.s. voorjaarsbeurs kan U weer toonen, wat Utrecht voor de ontwikkeling van deze streek kan beteekenen. Laat U door een bezoek hoe kort ook van die beteekenis doordringen. Dan twijfelen wij er niet aan of de pogingen om Zeeuwsch-Vlaanderen te Utrecht te doen getuigen, zullen in U warme voorstanders vinden en 1930 zal het uitgangspunt worden van een reeks demonstraties, die voorgoed een eind zullen maken aan den achterstand, die zoo vaak helaas in ons milieu moet worden geconstateerd. Wederom roept de Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht de zakenmenschen tezamen. Een oproep, die ook U geldt, zakenmenschen in Zeeuwsch-Vlaanderen! De reis naar Utrecht is ontegenzeggelijk voor U bezwaarlijk, maar van af het eerst nabijzijnde station der Nederlandsche spoorwegen wordt de reis U gemakkelijk gemaakt, doordat de directie der Spoorwegen spoorwegreductie verleent aan Jaarbeursbezoekers. En het doel van Uw reis, de Jaarbeurs, maakt ongetwijfeld de moeite van Uw langen tocht goedgij koopt er niet alleen voordeelig in, waardoor gij een voorsprong krijgt boven Uw concurrent, die de Jaarbeurs niet bezoekt, maar gij hebt ook gelegenheid persoonlijk contact te krijgen met de fabrikanten en hebt dus alle gelegenheid met hem rustig Uwe belangen te bespreken en gezamenlijk overleg te plegen aangaande maatregelen, die genomenkunnen worden o.m te bevor deren, dat het Nederlandsch fabrikaat tot Zeeuwsch-Vlaanderen in steeds meerdere mate doordringe. Helaas is het er nog niet toe gekomen, dat Zeeuwsch-Vlaanderen zelf met zijn pro ducten en fabrikaten ter Jaarbeurs zoodanig verschijnt, dat men van een Zeeuwsch" Vlaamsche groep zou kunnen spreken Hoe gaarne zou het Jaarbeursbestuur een dergelijke inzending, waarop het nog steeds zijn hoop geveetigd houdt, welkom heeten, opdat in bretïden kring onzer Nederlandsche zakenmenschen en ook voor hen, die van buiten de eigen landsgrenzen komen, eens nadrukkelijk gedemonstreerd worde, wat Zeeuwsch-Vlaanderen presteert en economisch vermag. Eenmaal die belangstelling gewekt en welk een schoone gelegenheid daartoe biedt niet de Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht zullen de zakelijke resultaten niet achterwege blijven en de nauwere econo mische banden met het overig deel van Nederland zullen in de eerste, plaats het zakenleven in Zeeuwsch-Vlaanderen ten goede komen en een krachtigen stoot geven om verbetering te brengen in de verkeerstoestanden, die helaas nog maar al te zeer een belemme ring vormen om Zeeuwsch-Vlaanderen econo misch tot zijn volle recht te doen komen. De Nederlandsche Jaarbeurs heeft- voor Zeeuwsch-Vlaanderen derhalve een diepere beteekenis dan voor andere deelen vanTons land, de Jaarbeurs kana het hare er toe bij dragen om de hancJekfoeweging' tusschen Zeeuwsch-Vlaanderen er? het overige deel vaft f Nederland dusdanig tebevorderen enjjfËus- danig op den voorgrond te ibrengen, dat het contact met Zeeuwsch-Vlaanderen een nationale gedachte zal worden, waarvan de waarde en de urgentie aan de "Regeering niet kan ontgaan. Wij weten weldit is geen werk van ëë'rf of twee dagen. Het Jaarbeursbestuur heeft op deze aangelegenheid reeds vele jaren helaas, zonder succes de opmerkzaam^ heid gevestigd. En geeft den moed niet opj Omdat het weet te strijden voor een gerecht^ zaakvoor een reëel doelvoor een zakéijfc, belang. Voor iets, diat vroeg of laar, komen moet. Eenmaal zal de tijd rijp zijn, dat- Zeeuwsch-Vlaanderen met zijn in Nederland al te weinig bekende en misschien ook al te zeer miskende producten zijner landbouw, nijverheid en kunst ter Jaarbeurze in het hartje van Nederlanc^ -zal verschijnen en daar het middelpunt zal vormen niet alleen der

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 3