KASREGISTERS Ingezonden Medadeeling. (10) GEBR. BE III)OGE KarteHo3fdstecg7Rött2rdani NABIJ iiOTLL C00UAN3. TER NEUZEN. Kerkbericht voor Ter Neuzen. Ingezonden Mededeeling. <10) 0SSENI8SE. WATERLANDKERKJE Gedeputeerde Staten. V. Rossem'S patent verpakking *€l 13 Stadsnieuws. Wekelijksch Kerkbericbt. Gezond land. Nijverheid en Handel. Wisselkoersen te Amsterdam. Kerknieuws. Andiëntie. Het bezoek der Ghineesche Bisschoppen. Tan Ëikenhont f 45. ONMISBAAR VOOR ELKE ZAAK strook grond van het Kroondomein voor woningbouw. De vergoeding volgens art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 ten behoeve der R.-K I bijzondere lagere school over 1925 werd op voorstel van B. en W. z.h.st. vastgesteld op 1417,oó1!,. liet voorstel van B. en W. was gebaseerd op de gemiddelde vergoeding, welke per leerling in een 5-tal andere gemeenten bij informatie bleek te zijn vast gesteld. Op inititatief van den heer de Jonge werd een voorstel van B. en W. "om met de stichting R.-K. verpleging en opvoeding te Sluiskil een overeenkomst aan te gaan tot verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten, zulks voor den tijd van 5 jaar, aangehouden tot nader met de bedoelde stichting zal zijn onderhandeld: 1. over het terugbrengen van den duur der overeenkomst tot 1 jaar; 2. om de artsenkeuze vrij te laten. De heeren de Jonge, de Bruine; de Martelaere, Kalle en de Beleir verklaarden zich voor aanhouding. Een voorstel om bij vernieuwing vrijstelling te verzoeken van het hebben eener openbare lagere school (art. 19 Lager Onderwijswet 1920) welke vernieuwing elke 5 jaar voor een nieuwe periode van 5 jaar behoort te geschieden ontmoette geen bezwaar nadat wethouder Kalle den heer de Jonge, die genoemden termijn te lang vond, had verzekerd, dat te allen tijde de gelegenheid open bleef zijn recht te doen gelden om de gemeente tot het openen van een openbare school te verplichten (een feit overigens, dat in een zoo overwegend katholieke gemeente als VVestdorpe vrijwel ondenkbaar is, daar een zoodanig plan voor deze gemeente en al zijn bewoners een geweldige financieele strop zou beteekenen Red.) Het laatste agendapuntbespreking werk verschaffing, gaf den voorzitter gelegenheid aangaande de desbetreffende plannen van B. en VV. enkele mededeelingen te doen. O.a. deelde de burgemeester mede, dat de Commissie tot Werkverruiming Dinsdag j.l. e Ter Neuzen heeft vergaderd. De gemeente Ter Neuzen, Axel, Westdorpe en Koewacht(?) v gesloten op deze vergadering om gezamenlijk te trachten door vlasbewerking de werkgele genheid te bevorderen. De rondvraag bracht allereerst een protest van den heer Dhert over het feit, dat de Zwartenhoek reeds 14 dagen lang zonder licht zou hebben gezeten, iets wat van ver schillende zijden in twijfel werd getrokken en sterk overdreven werd genoemd. De voor zitter en andere raadsleden vonden het overigens zeer zonderling, dat de betrokkenen en met name de heer Dhert 14 dagen had gewacht om hiervan melding te maken. Met een eenvoudige boodschap aan de secretarie was het inconvenient terstond te verhelpen geweest. De heer Dhert meende, dat het op den weg had gelegen van den gemeenteveld wachter om zulks te rapporteeren. Uit de verdere vrij uitvoerige be sprekingen stippen wij nog aan, dat de heer de Jonge om een onderzoek verzocht naar de bewoonbaarheid van een aantal woningen in de gemeente en om eventueele onbewoon baarverklaring van de betreffende perceelen zoolang door de eigenaars niet de nood zakelijke veranderingen zouden aangebracht zijn, hetgeen de voorzitter gaarne beloofde te zullen doen. Cpzelfde interpellant kreeg op een vraag, of de avondschool reeds was begonnen van den voorzitter ten antwoord, dat zulks inderdaad het geval was en wel met een 14-tal leerlingen. De heer Dhert wees op het gevaar dat de tekorte oprit aan den Zwartenhoek in verband met de tramlijn oplevert. De com missie in kwestie zal hierop worden gewezen. Wethouder Kalle drong aan op verbetering der verlichting aan den Zwartenhoek met het oog op de gevaarlijke bochten. Een en ander zal t.z.t. in overweging worden genomen. Ten slotte nam de voorzitter het woord. Allereerst om den heer Dellaert dank te brengen voor diens inderdaad prachtige lucht foto van Westdorpe, welke de voorzitter ten geschenke mocht ontvangen en die thans een der wanden van de raadszaal siert. Vervolgens ook om in deze laatste raads zitting in 1926, den secretaris, de wethouders en alle raadsleden te bedanken voor hun steun en prettige samenwerking bij het bestuur der gemeente en voorts aan de pers in den persoon van den verslaggever van de Zeeuwsche Koerier, voor diens trouwe opkomst en nauwkeurige weergave van het verloop der vergaderingen, waardoor de ingezetenen in de gelegenheid worden gesteld, thuis de beraadslagingen te volgen en met den Raad mede te leven. Spr. eindigde met allen een zalig uiteinde te wenschen. Namensde raadsleden sprakwethouder deBeleir nog een kort dankwoord tot den voorzitter én voor diens wenschen én voor diens zeer gewaardeerde attentie om de hem geschonken fraaie luchtfoto in de Raadszaal te doen ophangen. Spr. uitte den wensch, dat de samenwerking in 1927 even aangenaam zou mogen zijn als in het afgeloopen jaar. j De beide volksretraites zijn achter den rug. j Aan de vrouwen boven 16 jaar werden uit gereikt 511 kaarten. Geregeld hebben des avonds de oefeningen bijgewoond 408410 j vrouwen. Er waren 50 vrouwen, die om ziekte of andere wettige redenen de oefeningen niet bij konden wonen. 50 vrouwen hebben geweigerd aan de oefeningen deel te nemen. Dus 90 pCt. der vrouwelijke bevolking hebben de oefeningen gevolgd of hebben ze willen volgen. Nu de mannenretraite: Aan mannen boven 16 jaar werden uitgereikt: 420 kaarten. Aan de retraite hebben deelgenomen 326 45 waren door ziekte of andere wettige redenen tot hun spijt verhinderd 50 weigerden. Dus 87 pCt. der mannen kwam op. Nu het verder resultaatvele huwelijken werden in orde gebracht; zeer vele personen, die sinds jaren hun godsdienstplichten verzaakten, zijn weer vol goeden moed teruggekeerd. Tot de reeds bloeiende vrouwencongregatie traden toe pl.m. 100 nieuwe leden. De Sint Jozefsgezellenvereeniging begint minstens met 60 en ook alzoo de heerencongregatie. Op den dag der oprichting Donderdag 6 Januari en Zondag 9 Januari zal het getal minstens verdubbeld worden. Pater Quirinus uit Breda, de bekende schrijver en predikant, zal in de oprichtingsvergadering de propa- gandaspeech houdende St. Jozefsgezellen uit Bergen zullen twee afgevaardigden zenden terwijl ook de heer Geerts uit Hulst eveneens de oprichtingsvergadering op Driekoningen avond 7 uur zal bijwonen. Ook de Zitavereeniging voor de dienstboden komt tot stand. 15 leden gaven zich reeds op, terwijl met grond verwacht wordt dat vele bedenksters ook den veiligsten en besten weg zullen kiezen, Roomsch Ter Neuzen kan de stoere en stoute en taaie werkers, pater Damasus en pater Laurentius van harte dankbaar zijn. Op hun goedgeslaagden arbeid daarvan zal 1927 zeker uitstekende resultaten kunnen boeken. De Kerstdagen. Onder de nachtmis was de kerk propvol en 's middags onder het lof was 't sluiting der beide retraites. Zelfs de gangen onzer ruime kerk waren bezet. Pater Damasus hield de sluitingsrede. In gloedvolle en frissche taal schetste hij de taak der volharding hij roemde den zeer grooten en goeden kern van onze parochie, hij wees aan de drie groote kwalen die verbetering behoefden. Hoe imponeerend klonk het Hollandsche Lof en danklied uit den mond van alle aanwezigen. Ge kondt voelen het volle hart zong mee. De dagen der geestelijke herademing zijn voorbij; het heerlijke werk wacht. God zegene de goedwillendheid der onzen. Op ien en 2en Kerstdag werden de ge- zamelijke oefeningen gehouden voor het verdienen van den jubileéaflaat. Zeker 6700 namen eraan deel. 2en Kerstdag 's middags hield pater Damasus een conferentie, een propagandaspeech voor het vereenigingsleven op godsdienstig en sociaal gebied. Hier sprak de rijpe en rijke levenservaring; met ernst en luim werd het nieuwe streven aanbevolen. Een goede oogst, die alle hoop geeft voor de toekomst onzer parochie was het resultaat. 's Avonds in 't hernieuwde Vereenigings- lokaal was 't feest. Dat kon moeilijk anders. De Kunstkring Kunst en Ontspanning speelde een stuk uit 't meesterwerk van den Vlaamschen Grootdichter Cyriel Verschaeve. Een prachtige en waardige vertolking was het op alle gebied. Daarna speelde de St. Jozefs tooneelclub der R.-K. Werkliedenorganisatie de kluchteen kleine vergissing. Wat een vermakelijke geschiedenis, die zoo echt smakelijk werd weergegeven. Ten slotte sloot de Kunstkring Kunst en Ontspanning dezen welgeslaagden avond, dit echt familiefeest van ons groote Roomsche Ter Neuzensche huisgezin met het karakterstukje van Falkland, het kamerschut. Zoo iets zoudt ge 14 avonden achter elkaar willen aanhooren. Dat was echt kunstgenot, fijner dan de fijnste havana. Het hartelijk dankwoord van onzen pastoor én aan de paters, én aan de vereenigingen en spelers, én aan alle aanwezigen was wel op zijn plaats. Oudersavond der Maria en St. Anna vereeniging. 3e Kersdag 4 uur in 't Vereenigingsgebouw. De thuisblijvers misten veel. Dokter van Lierop wees ernstig de moeders op de gevaren van 't alcoholmisbruikde heer Lockefeer hield een dichterlijke speech over het kind en het alcoholgebruik en kapelaan Dekkers uit Hulst waarschuwde voor de moreele inzinking en voor de meesleepende verleiding aan't alcoholgebruik voor de jeugd en de aankomende jongeling schap verbonden. Werkelijk een zeer leerzame avond voor de 6080 ouders, die erbij tegenwoordig waren. Verschillende dames vulden met viool en pianospel de korte pauzes tusschen de diverse speechen. Toen kwam de jeugd de zaal binnen- gesprongen. Blije harten in spannende ver wachting. Eerst een alleraardigste voordracht van een tiental kleine dreumels van 10 jaar ongeveer, die het zoo blij uitzongen en natippelden, wat de vogeltjes zooal Zondags doen. Een compliment aan de leidster! Toen kwam de clou van het kinderfeestj een verloting Wat juichend hieven de blije j kleine armkes den pas getrokken prijs omhoog. En nuttige verrassingen als het waren. Ik durf te wedden, dat de besturen der vereenigingen over content waren voor hun moeite om het aangename te verbinden aan het nuttige toen ze al die blije lachende en overgelukkige kindersnoetjes zagen. 81 Deo Vrijdag 7 our. H Mis voor heel de parochie om God te danken voor de weldaden in 1926 ontvaDgen. 7,30 uur. Gez wek. H Mis voor Emma de Ngs 7 uur 's avonds Plechtig Lof met Te Deum laudamus en herdenkiogs- predikatie. 1 Jan. Zaterdag 7 uur. Gez. H. Mis voor heel de parochie om Gods zegen en bescherming af te smeeken voor 't pas begonnen jaar 8 30 uur. H. Mis voor Benoai Wiemaersch als lid der Broederschap van Onze Lieve Vrouw van altijd durend^n Bijstand 10 uur. Gez. wek. H. Mis voor Angelina van Rirnpu, Deze dag is geen geboden kerkelijke feestdag meer. 2 Jan Zondag 7 nar. Gez H Mis 'er eere van 't Goddelijk Bart tot eet herstel. 8 30 uur. H. Mis voor 't geestelgk en tijdelijk welzijn der parochie. 10 uur Gez wek H. Mis voor Dominicas van Rotnpn, zijn echtgenoote Cath a Koevoets en overleden familie. 3 Jan. Maandag 7 uur. Maandelijksche H. Mis voor de overleden familie Galle. 8 uur Kindermis Gez H. Mis voor "Stephanie en Arthur van Haelst. 4 Jan. Dinsdag 7 uur. Gaz wek. H. Mis voor Emma de Nijs. 8 uur Kindermis. Gez H. Mis voor Jos. Heij»ns en z eohtg e. Maria Spronk e 0. femilie. B Jan. Woensdag 8 nar Kiadarmls. Gez. wek B Mis voor P;udentia BakkerKonijzer. De H. Communie wordt uitgereikt; 7, 7,15, 7 30 7,45, 8 en 8,15 nar. 9 30 uur. Gez, Huwelijksmis voor Victor de Vleeschauwer en Osoarine Meert. 6 J«u Donderdag 7 nur Gez. wek H. Mis voor Beuoni Wiemeersck. 8 uur. H. Mis voor geeate'gk en tijdelijk welzgo der parochie. 9 uur. Gez. H. Mis voor Angelina van Rompu. 7 Jan. Vrgdag 7 onr. Gezongen maacdl. H Mis ter eere van hat H Hart. 8 unr Kindermis. Gezongen H Mis ter eere van O L Vronw van Alt. Bgstand 8 Jan. Zaterdag 7 uur Gezongen wek. H Mis voor dsn heer C v Haalst R«mery 8 uur. Kindermis. Gezongen H Mis voor Petras Jozef de Ngs 9 Jan. Zondag 7 nur. Gezongen maand. H Mis voor Constantinus v. d. Eerdenburg. 8,80 our. H Mis voor geestelijk en tijdelijk welzijn der porochie. 10 uur. G'z wek H Mis voor Dom van Rompu, zgne echtg e Catba, Koevoets en overl. familie. Algemeene berichten le Heden in plaats van Lof Congregatie der vrouwen boven 16 jaar. 2e Donderdagavond 7 nur in 't vereenigings gebouw oprichting St. Joz Gez. vereeniging. 3e A s Zondag in plaats van Lof Congregatie voor de St. Joz Gezellen met apologetischen preek. Het maandelgkach gezamenlijke naderen tot de H. Tafel wordt den Gezellen ten zeerste aanbevolen. 4e a 8. Zondag om 4 uur in 't vereeuigingsge- bouw oprichting der Heerencongregatie. 5s Men gelieve het stipendium der H Missen voortaan tevoren te betalen. 6a De onkosten voor 't Zondagsgebed 1927 kannen betaald worden in de pastorie of bg den koster. 7e Het bijwonen der Kindermis worde door de ouders zooveel mogelijk bevorderd. Huwelijksaankondiging, 3e. Alfons Immerzeel, Dordrecht en Maria Christina Pieters, Ter Neuzen. Aan al onze dierbare parochianen wordt Gods ruimste zegen en besoherming over 1927 van harte toegewensoht. W. J. C. BINCK. Pastoor. A VERMEULEN, Kapelaan. Door Ged. Staten is benoemd tot opzichter of teohniech ambtenaar van den Provincialen water staat in Zeeland de heer J. P. Overbeeke te Ter Neuzen. (M. C.) In de jongste raadszitting werden de notulen der vergadering van 29 October ongewijzigd goedgekeurd Een aantal ingekomen stukken werd voor kennisgeving aangenomen. Tegen de hernieuwde periodieke vaststelling van enkele verordeningen werd geen bezwaar gemaakt. In verband met de benoeming van den heer A. J Rosseel tot commissaris der Zeeuwsoh- Vlaamsche waterleiding-maatschappij werd de heer L G Hermans tot afgevaardigde gekozen. De geldleening ad f 16000 ward toegewezen aan den heer A. Hermans, Ossenisse, die de leiding wilde overnemen ad 43/4 pCt. tegen parikoere. Door den commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 'a rjjks directe belastingen in de gemeente Waterlandkerkje de heer E J. Hermans, in plaats van wijlen den heer I. Contant. Gadepnteerde Staten hebben besloten, aan de bjj J en K. Smits soheepswerven te Kinderdijk in aanbouw zgode ferryboot voor het traject Vlissiogen— Breskens van den Prov. stoomboot- dienst op de Westerschelde den naam „Koningin Wilheimina" te geven. Ged. Staten hebben met ingang van 1 Januari 1927 weder voor vast aangesteld J. H. Hamelink ea Th. Werkman, ondersoheidelgk tot dekknecht eu stoker bg den Provincialen stoombootdienst op de Westerschelde, die op 1 Ootober 1824 wegens overcompleet waren afgevoerd. (M. C Het onderhoud van de Rjjkswaterleidingen bewesten en beoosten het kanaal van Ter Neuzen gedurende 1927, 1928 en 1929 is gegnnd aan den heer G. A. v. d. Straaten te Ter Neuzen voor f8290 per jaar. Morst niet. - Scheurt niet. - Geeft geen kort. CtS. lichte baaitabak Het onderhond van het Nederlandsch gedeelte van het Kanaal van Ter Neuzen gedurende 1927 en 1928 is gegund aan den heer G A. v. d. Straaten te Ter Neuzen voor f 89 900 per jaar. (M. C Zondag 2 Jannari, de le H Mis voor den heer Petrus Vermast, de Hoogmis voor het geestelgk en tijdelijk wehijn der parochie. Na de H H M seen de rel qaie van O L Vronw Dien dag de plechtige opening der eenwig durende aanbidding voor her bisdom Beda door Mgr P Hopmans in de H Sacramentskerk te Breda. Tot deelname in de verheven plechtigheid zal alhier het H Sacrament worden uitgesteld van af de Hoogmis tot na het Lof. Om 2 80 uur Lof met plechtige en gemeen schappelijke akte van toewijding aan Jezus Christus, f.a de H Eucharistie. De belangstellende deelname der geloovigen wordt dringend verzocht voor die voor or 8 bisdom zoo gewichtige uren. Maandag 3 Jannari, om 7 uur H. Mis ter 6ere van den H. Antoniusom 8 nur H Mis voor mevrouw Hoefnagels PoDtenagel. Dinsdag 4 Jannari, om 7 uur H Mis ter eere van Jezus, Maria en Josef; om 8 uur gezongen H Mis voor mevrouw do wed. Henricus Wauters. Woensdag 5 Januari, om 7 uur de H Mis voor de overleden familie Wijnenom 8 uur gezongen H Mis voor de overleden femilie van den heer en mevrouw van AckerVerhelst. Donderdag 6 Januari, feestdag van Driekoningen, geen verplichte Zondagsviering, doch de diensten gelijk op Zondag, waartoe de geloovigen worden uitgenoodigd De le H Mis voor het geestelijk en tijdelijk welzgn der parochie, de Hoogmis voor den heer Bypolitus van Acker. Na de H.H. Missen de rel quie van O L Vrouw. Om 2,30 uur Lof, en biechthooren tot 4 uur. Vrgdag 7 Januari, eerste Vrgdag der maand, toegewijd aan het H Hart van Jezus om 7 uur gezongen H Mis voor mevrouw Picha— Stevens om 8 uur gezongen H Mis voor de overleden ouders van den heer en mevronw Charles Wauters. Vrgdag om ,6 uur Lof met oefening van het H. Hart. Zaterdag 8 Januari, om 7 uur H. Mis voor Emelie de Kromde Causemaker en overleden ouders, om 8 uur gezongen H. Mis voor madame LammensBos. Zaterdagavond biechthooren van 5,80 tot 7,30 nur, ta om 6 uur Lof. Zondag 9 Januaii, de eerste H. Mis voor het geestelgk en tgdelgk welzgn der paroohie, de Hoogmis voor madame van den Berg—Banwens. Onder de H.H. Missen collecte met open schaal voor de Missie van Afrika, welke in uwe mild dadigheid wordt aanbevolen. Zgu voornemens een christelijk huwelijk aan te gaan de heer Petrus Paulus Leonardos Genetello en mejuffrouw Magdalena van Renterg6m, te Assenede, Se roep. A.s. Dinsdag 4 Januari van 2—4 uur nam. zullen de heeren kerkmeesters zitting houden in de sacristie tot het ontvangen der gelden van de vaste zitplaatsen in de kerk. Men kan betalen voor het geheele jaar, of nu slechts de helft en de andere helft in Juli. Aan hen, die Dinsdag niet betaald hebben, zal de quitantie voor het geheele jaar worden aan geboden. Zg die over het jaar 1926 iets te vorderen hebben van kerk, pastorie, R -K jongens- of meisjeseohoól, of patronaatsgebouw, worden ver zocht hnnne rekeningen, voer iedere instelling op een afzonderlijk papier, in te dienen. De directenr van het post- en telegraafkantoor maakt bekend, dat op den NienwjaarsdBg (1 Januari 1927) in de morgenaren één bestelling van brief en pakketpost zal worden uitgevoerd, terwijl op Zondag 2 Jannari as. op de gewone uren gelegenheid zal worden gegeven, om de correspondentie ten kantore af te halen. Op 1 Januari zal het kantoor zgn opengesteld als op Zondag. Als bijzonderheid mag zeer zeker wel worden gemeld, dat sedert half September j 1. in onze gemeente geen enkel sterfgeval werd geregistreerd. AMSTERDAM 28 Deo. 29 Deo. 30 Deo. Londen - - - 12,121/, 12,127/8 12,13 Berlijn - - - 59,56 59.56 59,44 Parijs - - - 9.901/. 9,90 9.89Vi Brussel - - - S4,771/9*) 34,77V8a) 84.77V,a) Weenen - - - 85,80 85,30 85.80 Dollar (niet-offio.) 2,4913/lfl 2,49ls/u 2,49ls/u Proiongatiekoersen. 41/,-1/* 41/s 4 (Voor Wissels in Vr. Munt op Nederland ge trokken volgens art. 156 van het Wetboek van Koophandel.) a) in Belga's Z. D H de Bisschop van Breda zal Zondag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag der volgende week geen audiëntie verleeDen. De Chineesohe bisschoppen Mgr. Melchior C. M., Mgr. Fr Alayaiua Toh'ea O F M. en Mgr. Joseph Hou C. M., wier bezoek vóór eenigen tgd door ons werd aangekondigd, zgn dezer dagen is ons land gearriveerd. Na een bezoek te hebbes

Zeeuwsche Koerier | 1926 | | pagina 2