Bericht aan adverteerders Bij de Jaarswisseling. Buitenlandsch Overzicht. Vrijdag 31 December 1926 40ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCK-VLAANDEREN Eerste Blad. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Voortaan zal voor eventueel gewenschle bewijsnummers voor geplaatste advertentiën cl. plus eventueele portokosten in rekening worden gebracht. Zalig Nieuwjaar F POSTREKENING Mo. 52419. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN Tot hst aannemen van advertentiën voor dit blad it eveneens gerechtigd bet „Centraal Nederlandsch Advertentie-Bureau" Papestraat 26, Oen Haag. In verband mei Nieuwjaarsdag verschiint het eerstvolgend nummer van „De Zeeuwsche Koerier" Woensdag 5 Oanuari aanstaande. Uit ho Parlement. Binnenland. Voornaamste nienws. Buitenland. Voornaamste nienws. Provincie Nieuws. WESTDORPE. at? J DE ZEEUWSCHE Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertentien 20 cent per regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING UITSTEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT Het is met een gevoel van groote dank baarheid, dat wij ons ditmaal tot het schrijven van ons traditioneel nieuwjaarsartikeltje zetten. Voor die dankbaarheid hebben we stellig alle reden. Nog slechts enkele weken toch is het geleden, dat wij te dezer plaatse het heuglijk feit mochten aankondigen, dat De Zeeuwsche Koerier" van tweemaal per week verschijnend orgaan in een anderdaagsche courant zou worden omgezet. Dat deze mijlpaal in de ontwikkelingsge schiedenis van de Koerier trots de ongun stige tijdsomstandigheden en moeilijkheden van allerlei aard in een tijdsverloop van nog geen drie jaren door ons kon worden bereikt, mag ons stellig tot voldoening stemmen en tot groote erkentelijkheid. Vooral ook omdat wij de overtuiging met ons dragen, hierdoor het persvraagstuk in ons gewest weer een stap nader tot zijn oplossing te hebben gebracht. Het persvraagstuk. Question brul&nte voor het Zeeuwsch- Vlaamsche volk Brandend vraagstuk vooral voor R o o m s c h Zeeuwsch-Vlaanderen, dat de laatste jaren overstroomd wordt met godsdienstlooze en anti- godsdienstige couranten-lectuur en »het erfdeel zijner vaderen" langzaam misschien maar zeker, in dien stroom ziet verzinken. Dat 1927 ons weer een flinke stap nader moge brengen tot de oplossing van dit vraagstuk voor ons Zeeuwsch-Vlaamsche Volk van zoo eminent belang is de wensch, die onder de gegeven omstandigheden, den Roomschen journalist bij de wisseling des jaar het naast ligt. 't Is daaraan dan ook vooral, dat wij denken als wij U, lezers, heden van heeler harte komen wenschen J. H. A. SCHUURS. Moesten we de vorige week melding maken van een weinig tactisch optreden van den Franschen krijgsraad in het bezette gebied, welke een vonnis streek, dat de hartstochten in Duitschland moest opzvveepen en een ernstigen hinderpaal aan de met zooveel ernst geleide toenaderingspogingen in den weg moest leggen, de Fransche regeering heeft blijk gegeven van beter psychologisch inzicht. Daags voor Kerstmis, twee dagen nadat het vonnis was geveld, heeft zij alle Duitsche veroordeelden begenadigd. Daarmee heeft zij den Duitschen chauvinistischen agitatoren een wapen, dat op noodlottige wijze succesvol dreigde te worden, uit de hand geslagen en tegelijkertijd den elementen, die voor een betere verstandhouding werken, een hart onder den riem gestoken. Ook het feit, dat tenslotte inzake de Duitsche militaire strijdkrachten, politie, jeugd bonden en alles wat daarmee annex is, tusschen Duitschland en den gezantenraad een bevredigende oplossing is gevonden, de kwestie van de versterkingen in het Oosten aan de Poolsche grenzen schijnt op het oogenblik niet zoo netelig doet het nieuwe jaar voor de internationale verhoudingen voor West-Europa gunstig aanzien. Hier aldus de toestand geregulariseerd, wordt het tijd, komt ook de gelegenheid, om eens de oogen naar het Oosten te richten'; van ons werelddeel, waar het grove potlood, dat bij het dicteeren van den vrede werd gehanteerd, grenzen heeft getrokken, bij welker handhaving vroeg of laat toch weer oorlogen moeten uitbreken. Met groote voorzichtigheid, om nationale gevoeligheden niet te wonden, zullen hier straks de eerste schreden moeten worden gezet op het vol voetangels en klemmen liggende terrein. Maar ook hier zal de machtige impuls de gedachte zijn, dat voor het waarborgen van den vrede, het waarborgen van den economischen voorspoed derhalve, offers, zelfs groote offers gewettigd kunnen zijn. Moge 1927 voor het Westen stabiliseeren wat het afgeloopen jaar heeft gebracht en moge het in het Oosten de eerste stralen door de nog steeds dreigende wolken zien breken. j In verband met de te Maastricht heerschende Pokken-epidemie werden door den Gem. j Geneeskundigen Dienst aldaar cjrca 40.000 personen opnieuw ingeënt om het besmettings gevaar zooveel mogelijk te ondervangen. In de Kruisheerenkerk zijn 80 personen onderge bracht ter observatie en wordt om die reden de kerk geïsoleerd en bewaakt door Politie en een Roode Kruis-soldaat. Onze foto werd gemaakt vanuit de Poort van de Kruisheerenkerk, daar het onzen fotograaf niet toegestaan werd, in verband met event, besmettingsgevaar de binnenplaats te betreden. De Eerste Kamer heeft Woensdag behalve het ontwerp-wegenbelasting aangenomen het wetsontwerp tot herziening van de uitvoering van de wet van 29 Juni 1925 (tandtechnici) als mede verschillende kleinere voorstellen, waarna de vergadering is verdaagd tot 11 Januari. Uit Deli (Oostkust Sumatra) worden ernstige overstroomingen gemeld. Door zwaren regenval is op vele plaatsen het spoorwegnet over- j stroomd. Het is gebleken, dat tegen beëindiging van 1 den zomertijd op een vroeger tijdstip dan in België en in Frankrijk onoverkomelijke be- zwaren bestaan met het oog op den spoordienstregeling. Volgens »Extrabladet" te Stockholm, zou Prinses Juliana zich binnenkort verloven met prins Sigvad Oskar Fredrik, hertog van Uppland, tweeden zoon van den kroonprins van Zweden. Prins Sigvad is 7 Juni 1907 geboren. De directeuren van het Fransche amortisatie fonds hebben met den minister van posterijen en telegrafie een overeenkomst getroffen voor de uitgifte van een nieuwe serie postzegels, die die tot verhoogden prijs zullen worden ver kocht ten bate van het armortisatiefonds. De serie zal bestaan uit een briefkaartpostzegel van 40 centimes, waarvoor 50 centime zal moeten worden betaald, een postzegel van 50 centimes die 75 centimen en een van één franc vijftig, die 2 frans zal moeten doen. De postzegels zullen vijf jaar geldig blijven. De heer Diaz, president van Nicaragua is nauwelijks ontsnapt aan een aanval welke De ontsmettingswagen met ziekenbroeder in spec, costuum voor het geïsoleerde Huis op den Tongerschen Weg 48 te Maastricht. twee met messen gewapende mannen deden op het rijtuig van den president. De president was echter juist aan de andere zijde gezeten toen beide mannen zich op het rijtuig wierpen en bleef ongedeerd. De bestuurder van het rijtuig echter, die tusschenbeide kwam om den president te beschermen, werd letterlijk aan stukken gesneden de oogen waren hem uit gerukt, neus en handen afgesneden. Zoo lieten zij hem stervend achter. Uit Madrid wordt melding gemaakt van zware stormen en grooten sneeuwval. Aan de kust van de Middellandsche Zee zijn tal van schepen vergaan. Vooral de schippersvloot is ernstig geteisterd, terwijl de sinaasappeloogst zwaar heeft geleden. Uit Duitschland wordt groote toeneming der werkloosheid gemeld. Woensdagavond 6 uur kwam de gemeente raad in openbare vergadering bijeen. Alle leden waren aanwezig. Na voorlezing van de laatste, op 15 Nov. gehouden, zitting door den secretaris (waarop niemand aanmerking had) werden de inge komen stukken behandeld. a een kennisgeving van L. de Caluwé, dat hij zijn benoeming tot lid der schoolcom missie aanneemt, werd voor kennisgeving aangenomen. e missive van Ged. Staten met verzoek of de Raad er bezwaar tegen heeft, dat de gemeente Cadzand haar kermis verzet op den 2en Vrijdag en Zaterdag in September. Niemand bleek hiertegen bezwaar te hebben. c proces-verbaal der kasopname bij dert ontvanger van het G. E. B. Ip kas moest zijn en was f 3Ó4,6o1|3. d proces-verbaal der kasopname bij den gemeente-ontvanger. In kas moest zijn en werd bevonden f4742,471|3. Punt 2 der agenda, een verzoek om ont heffing van zijn aanslag in de hondenbelasting van L. Thomaes werd z. h. st. ingewilligd. De verordening ex art. 178 der gemeente wet, werd z. h. st. opnieuw vastgesteld. Ook over het voorstel van B. en W.'om het verzoek om subsidie ten behoeve van de vereeniging Schoolmuseum te Middelburg af te wijzen bestond geen verschil van meening Deze vereeniging zal van Westdorpe geen subsidie ontvangen. Voorts keurde de raad zonder hoofdelijke stemming goed, dat een buitengewone aflossing zou plaatsvinden van de geldleening, aan gegaan voor woningbouw, in verband met den verkoop eener gemeentewoning en willigde hij het verzoek in van D. van Hoecke om overname van het opstalrecht van een

Zeeuwsche Koerier | 1926 | | pagina 1