SCHRIJFMACHINES Kloo&terhslsem INGEZONDEN MEDEDEELING. Import: GEBR. DE HOOGS, Korte Hoofdsteeg 7, Rotterdam, Tel. 13576. Iogezon4en Mededeeling. (14) e venUn*£e steken va/i spit in den $*11$ verdrijft de pijn Gemengd Nieuws. UIT HET BUITENLAND. Een beleefde inbreker. Een vrijgezellenbelasting. spr. echter dat verschillende Raadsleden, er zoo op staan om reeds thans tot verlaging te besluiten, doch ter verdediging van hun standpunt liet voortdurend hebben over «misschien» en «als er eens tekort is». Dat bewijst, dat men niet zeker is van zijn zaak. Zoolang men dat niet is moet men echter ook niet tut verlaging overgaan. Overigens wil spr. er op wijzen, dat er wellicht geen plaats in Zeeuwsch-Vlaanderen is misschien zelfs Terneuzen niet waar het tarief zoo laag is als te Sas. Spr. kwalificeert een onmiddellijk verlagingsbesluit als een zeer onvoorzichtige daad en wil den Raad een en ander in uverweging geven, alvorens de stemming plaats vindt. De heer Dierick zegt, dat hij de begrooting gezien overtuigd is, dat een verlaging m< gelijk is. De heer VerschaffelDat is geen taktiek. De heer Marquinie Is het dan soms wel een taktiek van ieder jaar f iooo in de gemeentekas te storten voor de niet-ver- bruikers Wethouder Neeteson merkt op, dat de heer Marquinie overdrijft door te spreken van ieder jaar" Dit is slecht tweemaal geschied. De heer VerschaffelIk versta de heeren niet goed. Als zij wachten tot de tweede helft van Januari en de toestand blijkt gunstig te zijn, dan zal toch een verlaging met terug werkende kracht worden ingevoerd. De heer Dierick wil er nog op wijzen, dat het op zijn voorstel is geweest, dat de Raad in zijn vorige vergadering besloot, een defi nitive beslissing tot deze vergadering uit te stellen. De heer Marquinie zegt, dat er elk jaar over deze kwestie in den Raad gesproken wordt en ten slotte stort men de overschotten telkens weer in de gemeentekas. De heer Verschaffel: Bij den heelen Raad zit nu toch de bedoeling voor om te verlagen als het mogelijk is. Uit hetgeen de heer Marquinie zegt, zou moeten worden afgeleid, dat B. en VV. geen helderen kijk op den toestand hebben, De heer MarquinieB. en VV. willen teveel overhouden. Wethouder StubbéB. en W. volgen de voorzichtige politiek, die in vele handels zaken gevolgd wordt. De heer Marquinie: De verbruikers vragen om verlaging, wijl zij die noodig hebben. De heer VerschaffelEr wordt toch ook niet voorgesteld om de verlaging niet toe te passen. De heer Marquinie Dat zou ook wat moois zijn. De heer van Hecke zegt dat het vorig jaar door de begrootingscommissie een verlaging van io ct. werd voorgesteld. B. en W. echter wilden toen slechts 5 ct. verlagen. Daarmee ging men tenslotte accoord. Nu blijkt echter, dat er weer een batig saldo zal zijn, meent spr., dat er geen termen meer zijn om niet opnieuw te verlagen. De heer Dierick wil er nog op wijzen, dat reeds veel uitgaven zijn gedaan, die niet terug komen. Verschillende verbeteringen zijn reeds aangebracht, De heer Verschaffel wijst nog eens op het tekort in November. De heer van Hecke zegt, dat men naar de jaar-resultaten moet zien, want die zijn niet ongunstig. De voorzitter brengt alsnu het voorstel van B. en Win stemming. Dit wordt verworpen met de stemmen van de heeren Dierick, van Hecke, Marquinie en Warrens tegen. Daarna komt in stemming het voorstel Marquinie om den prijs van het hoogtarief per 1 Januari 1927 vast te stellen op 50 cent. Dit wordt aangenomen met de stemmen van de heeren Neeteson, Stubbé en Verschaffel tegen. VI. Verzoekschrift der leden der Hanze en andere inwoners der gemeente om invoering van een kortingssysteem op de electriciteits- p rij zen. Dit verzoekschrift, gedateerd 2 December 1926, wordt door den secretaris voorgelezen. Het luidt als volgt Geven te kennen, ondergeteekenden leden der Hanze en andere inwoners der gemeente Sas van Gent; dat zij zoo vrij zijn de aandacht van Uw geacht college te vestigen op de hooge electriciteitsprijzen van het G.E.B. dat zij als middenstanders, bedrijfsleiders en zakenlui zijn aangewezen op groot stroom verbruik en daardoor op de eerste plaats medewerken tot grooten bloei van het G.E.B. en tot royale aflossing van het net dat voor hen noodzakelijk is voor goede verlichting van hunne winkels, étalages, be drijven en kantoren te zorgen, voor hen een groot stroomverbruik dus niet beteekent, een gemak of voordeel, doch besliste noodzaak dat het gebruik van electrisch licht voor hen wel kan gerekend worden als een eisch des tijds en een goede verlichting van winkel zaken in een gemeente meebrengt drukte en levendigheid dat de prijzen alhier echter van dien aard zijn, dat de middenstander of zakenman er op zien zou, zoo veel stroom af te nemen als hij werkelijk voor zijn behoefte noodig heeft; dat een dure verlichting noodwendig drukken moet op hunne bedrijven, en zij dus in een veel ongunstiger conditie verkeeren dan een particulier dat zij Uw college daarom verzoeken, onderscheid te maken in het bepalen van den prijs voor stroomverbruik tusschen zaken en bedrijven, en de particuliere personen Redenen, waarom zij Uw geacht college j verzoeken te komen tot een kortings-systeem door bijv. een vermindering van prijs toe te j staan van van 5 pCt bij een gebruik van 59 Kilowatt 10 pCt van 10 tot 19 Kilowatt. 15 pCt van 19 tot 39 Kilowatt. 20 pCt. van 40 Kilowatt en daarboven; dat door dit toe te passen, de zaken en bedrijven zouden gebaat zijn, en het G.E.B. bevoordeeld zeer waarschijnlijk door de grootere afname. 't Welk doende. Was geteekend F. J. Dhaeze-Lauret, A. Stouthamer, Gebr. van Goethem, A. J. Kras, L. Vermandei, H. Cleemput, H. Govaert, Ad. van Loy, J. H. A. Schuurs, Jac. Gommers, P. de Nocker, P. L. de Pauw, A. Fermont, F. Hamelijnck, J. P. Bosman, V. Wijne- Aernaudts, J. F. van Acker, J. van Leemput, D. van den Berg, F. de Koek, A. Acke, M.J. de Smet, H. Feyen, P. Stouthamer. De voorzitter zegt, dat, als de Raad op dit verzoek zou ingaan, hij het financieel funda ment van het bedrijf zou ondergraven, daar men op den prijs zou gaan toeleggen. De onderteekenaars van het adres hebben er stellig ook niet aan gedacht, dat hun voorstel een prijsverhooging voor hun mede-afnemers zou beteekenen. Dit heeft toch wel niet in hun bedoeling gelegen. B. en VV. zijn dan ook van meening, dat men het adres gevoeglijk zonder meer voor kennisgeving kan aannemen. De heer Marquinie kan zich indenken, dat de betrokkenen om reductie verzoeken wijl zij meer verbruiken en zulks juist in de sper-uren. Hij acht het echter ook niet billijk tegenover de andere verbruikers. De voorzitter haalt enkele voorbeelden aan om aan te toonen, dat ook de niet-nering- doenden en feitelijk iedereen dan voor verlaging in aanmerking zou moeten komen. De heer van Hecke is het hiermede niet eens. Spr. kan er zich niet mee vereenigen, dat dit adres zoo maar zonder meer terzijde wordt gelegd. Er zit z.i. iets billijks in, dat men hun, die door den aard van hun bedrijf verplicht zijn een groote hoeveelheid electri- citeit te verbruiken, tegemoet komt. Natuurlijk moet het bedrijf het kunnen lijden. Dit laatste zou spreker ernstig onderzocht wenschen te zien. De heer Dierick zegt, dat in het adres niet staat vermeld over welken termijn de opge noemde verbruikcijfers loopen. Wethouder NeetesonDat zal natuurlijk per maand zijn bedoeld. De heer van Hecke wil nog met enkele voorbeelden toelichten, dat een speciale reductie voor adressanten ook aan de andere stadgenooten ten goede kan komen daar door avondwerk dan spoediger en wellicht ook goedkooper zal kunnen worden geleverd. Spr. wil slechts betoogen, dat men niet mag zeggen, dat anderen er geen belang bij hebben Hij kan er zich danook niet mee vereenigen, dat men zonder meer het denkbeeld afwijst. De heer Dierick merkt op, dat de zoojuist aangenomen tariefverlaging reeds een groote tegemoetkoming beteekent. Er zijn plaatsen, waar iets dergelijks als thans in het adres wordt gevraagd, met den gasprijs wordt gedaan. Mettertijd kan z.i. het denkbeeld dan ook gevoegelijk in overweging worden genomen. De voorzitter herhaalt, dat met name voor arbeidersgezinnen dan ook termen aanwezig zouden zijn om speciale reductie te vragen. De heer van Hecke meent, dat het op den weg ligt van den Raad ook de middenstands- belangen te bevorderen. Spr. zegt dat de bedrijven met een verlaging van 5 cent z.i. niet voldoende zijn gebaat. Zij hebben inder daad reden om dit verzoek te doen>^ De heer Dierick is van meening, dat de aangenomen tariefverlaging, die bijna 15 pCt. reductie beteekent, toch al een aardige tegemoetkoming is. De heer van Hecke blijft bij zijn opinie, dat men het verzoek in elk geval in overweging dient te nemen. Later kan worden nagegaan of in dezen iets kan worden gedaan. De heer Marquinie is hier niet op tegen. De voorzitter zegt, dat bij inwilliging van het verzoek, de begrooting niet kloppend te maken is. Als men erop ingaat zal er een nadeelig saldo ontstaan. I De heer van Hecke zegt te gelooven, dat 1 de voorzitter overdrijft. Het kan best blijken, dat men nog zal overhouden. Wethouder Neeteson acht het onbillijk dat men den een iets zou geven ten koste van den ander. De voorzitter herhaalt, dat het voorstel van j B. en W. blijft, het adres momenteel voor kennisgeving aan te nemen. De heer Marquinie zegt, er ook niet voor te vinden te zijn, als een verlaging voor den een, met een verhooging voor den ander ge paard moet gaan. Z. h. st. wordt het adres dan voor kennis geving aangenomen. VI Voorstel tot het geven van namen aan enkele straten n.l. aan de kade ten Oosten - van het kanaal, aan den weg naar de vlas fabriek, aan den weg ten Oosten van het pand, in gebruik door E. Pollet en aan de straat in den Van Remoorterepolder. B. en W. stellen voor, genoemde straten de volgende namen te geven de kade ten Oosten van het kanaalSt. Anthonykade (16) Royalf ICO— Rammend f 50: R'-miogton 12 f 200CoDtinrn'al f 75 Coronaf 95Smith B oh f 15') Oliverf 75 Woodstock f 125 m»rb«n w o rapt vRpenhreod'ei, vpri 80 1of 65 c M .Demonstratie zonder verplichting door geheel Kederland. Remington 10 f 125. Remington 11 f 150 Underwcod 5 f 125 Olive-tif 150 p'm 40 andere den weg naar de vlasfabriek Fortstraat de weg van E. PolletCanisvlietstraat de straat in den Van Remoorterepolder Zandstraat. Z. h. st. aangenomen. De heer Warrens wenscht naar aanleiding van dezen stratendoop voor te stellen, ook de Zandstraat een anderen naam te geven bijv. dien van verbindingsweg of verbin dingsstraat. Tot dit voorstel is spreker gekomen op tweeërlei overweging. In de eerste plaats wijl de naam Zandstraat niet juist meer is, aangezien de oorspronkelijke zandweg, waaraan deze naam herinnert, is veranderd in een steenweg, en vervolgens ook omdat spr. in dien naam iets blameerends meent te vinden, gezien het feit, dat dezelfde naam gedragen wordt door een alom bekende slecht befaamde buurt te Rotterdam. Het is spr. n.l. overkomen, dat men hem zei: »Zoo, woont gij ook in de Zandstraat», daarbij zinspelend op die Rotterdamsche volksbuurt, en dat vindt spr. een onaangename zaak. Den naam Verbindingsweg zou spr. willen voorstellen, wijl deze weg de verbinding vórmt tusschen het 4e en 5e district. Wethouder Neeteson zegt, dat dit laatste niet juist is. De verbindingsweg, door den heer Warrens bedoeld, is de nieuwe weg van Philippine in de richting Biervliet. Laten we overigens, zegt spr., practisch blijven en een straat, die algemeen onder den huidigen naam bekend is en vermeld staat, niet gaan ver anderen. De heer Warrens meent, dat aan de inge zetenen de vraag zou kunnen worden gesteld, wat zij van deze verandering dachten. De Raad zou zich dan hierdoor bij het nemen van een besluit kunnen laten leiden. De voorzitter merkt op, dat een dergelijke actie van B. en W. niet kan uitgaan. De heer Warrens betoogt, dat in Sluiskil ook aan verschillende straten namen zijn gegeven. De heer DierickDie naam is nu al 50 60 jaar oud. Voelt de heer Warrens zich hierdoor plotseling vernederd De heer WarrensIk vind het een verne derend woord. Wethouder Stubbé merkt nog op, dat Ter Neuzen toch ook zijn Zandstraat heeft en wel in de kom der gemeente. VII Voorstel tot wijziging der gemeentebe- grooting voor 1926. Het betreft hier enkele af-en overschrijvingen welke z. h. st. worden goedgekeurd. Rondvraag a. De heer Dierick zou, nu de campagne achter den rug is, aan B. en W. willen vragen, of zij reeds hun gedachten hebben laten gaan over de kwestie der werkverschaffing. De voorzitter antwoordt, dat hierover door het college ernstig is gedacht en er verschil lende plannen bestaan om in de werkloosheid te voorzien. De heer van Hecke beveelt in dit verband het schoonmaken der straten in de aandacht van B. en W. aan. b. De heer Dierick vraagt of voor het schilderwerk aan het postkantoor een openbare inschrijving is gehouden onder de schilders patroons te Sas van Gent. De voorzitter verklaart zich bij de verschil lende gegadigden tevoren omtrent de prijzen te hebben vergewist. De heer Dierick herinnert eraan, dat in een vorige raadzitting is besloten, dat dergelijke werken voortaan in het openbaar zullen worden aanbesteed. Spr. heeft hiervan ditmaal geen aankondiging gevonden in het plaatselijk blad. De voorzitter zegt, dat hij bereid is, den heer Dierick desgewenscht persoonlijk nader in te lichten. c. De heer Warrens houdt een pleidooi voor invoering van het puntenstelsel op de openbare lagere scholen in de gemeente, opdat de ouders beter van de vorderingen hunner kinderen op de hoogte zullen blijven. Spr. heeft in Boschkapelle zoo'n puntenlijst gezien en vond dit systeem zeer practisch. Hij zou het op prijs stellen, indien dit ook te Sas kon worden ingevoerd. Wethouder NeetesonPlaag de kinderen daar toch niet mee. De voorzitter meent, dat men het punten stelsel gevoeglijk zou kunnen invoeren. Het heeft naast zijn lichtzijde echter ook zijn schaduwzijde. Een kind kan n.l. buiten z'n schuld, in een of ander vak slechte cijfers krijgen. Dat is ontmoedigend. Het .denkbeeld kan echter bij B. en W. worden besproken en men zou eventueel advies kunnen vragen. De heer van Hecke kan de schaduwzijde van het systeem niet ontdekken. Wel zijn er veel lichtpunten. Men blijft dan met de vor deringen van zijn kinderen op de hoogte en kan tijdig ingrijpen indien een kind voor een of ander vak minder aanleg blijkt te hebben. Op de bijzondere school, waar spr's kinderen onderwijs ontvangen, bestaat het puntenstelsel en spr is daar zeer mee inge nomen. De heer Dierick merkt op, dat er op de openbare school toch elk jaar examens wordt afgenomen en dat prijzen worden uitgereikt. Wethouder Neeteson zegt, dat tegenwoordig geen prijzen meer worden uitgereikt. De voorzitter zegt. dat een en ander vvel kan worden nagegaan. Wethouder Neeteson zegt, dat hij verwon derd is van den heer Warrens te vernemen, dat het puntenstelsel de eenige manier is voor ouders om iets van hun kinderen te weten. Volgens spreker's meening is het de aangewezen weg voor ouders, die in de vorderingen hunner kinderen belang stellen, om contact te houden met de onderwijzers. De heer Dierick Dit is ook de taak der oudercommissie. Wethouder Neeteson Dit is het beste adres waartoe men zich kan wenden. De heer Dierick merkt op, dat jaarlijks een bedrag (f25) wordt uitgetrokken voor prijzen. Spr. zou wel eens willen weten, wat de oudercommissie in de Zandstraat met die prijzen doet. De heer Warrens zegt, dat in de Zandstraat om de prijzen wordt geloot. De voorzitter zegt, dat hij het op prijs zal stellen, als de kwestie voor het puntenstelsel eens met de hoofden der scholen werd be sproken. d. De heer Warrens wil thans den Raad nog een mededeeling doen. Hedenmorgen, zegt spr., is in de Zandstraat de eerste paal geplaatst voor het electrisch net en naar alle waarschijnlijkheid zal in den loop van het jaar de Zandstraat thans van electrisch licht zijn voorzien. (De Raadsleden geven door bravo-geroep voor hun voldoening blijk). e. De voorzitter zegt danwaar deze vergadering waarschijnlijk de laatste is in het loopende jaar wil ik bij deze gelegenheid alle raadsleden en hunne gezinnen alsmede den secretaris en den verslaggever, den heer Schuurs, die ons het geheele jaar zoo trouw in onze vergaderingen heeft gevolgd, een zalig uiteinde toewenschen." Na deze woorden sluit de spr. de ver gadering. overvallen U onverwachts. Grijp dadelijk naar Akkers Kloosterbalsem, welke tot diep in de weefsels doordringt, de pijn stilt, ophoopende ziekte- Stoffen doet verdwijnen, snel en grondig geneest. Te Rijsel heeft een inbreker herhaalde bezoeken gebracht aan een thans onbewoond zomerverblijf een elders gevestigde familie. In plaats van echter zilverwerk en andere voorwerpen van waarde te steleD, heeft deze gentleman zich er slechts mee vergenoegd, te proeven van conserven, oonfi aren, wgneo en diverse opwekkende dranken, waarmee de bnff .tten wel voorzien waren. Na zioh aldns tegoed gedaan te hebben, heeft de nobele man het zich tot plioht gerekend, zijn afwezigen gastheer'te bedanken in een sohrijven, dat hij met behulp van tafelmesjes op den mnur gespijkerd heeft en dat onderteekend is met den naam Fantomaa In dit sohrijven roemt de geheimzinnige gentieman-inbrefeer de uitstekende kwaliteit der door hem in 's gastheeren zomerverblijf gesavou reerde delioatessen. Bovendien brengt hij een eerbiedigen groet aan mevrouw en drnkt in den eeest op hartelijke wijze de hand van mijnbeer, dier. bij ten overvloede nog een reeks nuttige raadgevingen verstrekt betreffende de kenze der wjjneD en de bereiding der coifi oren. Tenslotte biedt hg beleefd zgn ejpouees aan voor zjjn ver zuim om de vaten te wseechen. De bestolene heeft, ondanks deze vriendelijk heden, toch een aanklacht bg de politie ingediend. De ondankbare De ministeries va fiaanciëa en biDnenlacdscha zaken in Italië werken thans het wetsontwerp nfi, inzake de vrggezellenbelasting. Naar schatting zullen drie millioen Italiaansohe vrijgezellen onder de wet vallen. De belasting zal progressief ?ijn ea van 20 tot 50 lire per j*ar bedragen. Mannen, die den 25-jarigen leef ijd bereikt hebben en nog niet getronwd zgn, znllen onder de wet vallen, totdat zij 65 jaar zga of zich een ech'genoote kiezen. Van 45 jaar af zal de belasting verminderd worden. Zjj, die uit den aard van hnn beroep vrjjgezel moeten big ven priesters, onder offi cieren V8D het Ipger en politie-beambten vallen niet onder de wet, evenmin als die vrggezel'en, die ouders of broers of znsteis te verzorgen hebben.

Zeeuwsche Koerier | 1926 | | pagina 6