No. 3097 „De Zeeuwsche Koerier" Vrijdag 26 November 1926 Tweede Blad St. Nicolaas. St it list M 1 SAS VAN GENT, De valuta-misère, die sedert geruimen tijd reeds op ons Zeeuwsch-Vlaamsch gebied haar sinister stempel drukt, is stellig weinig bevor derlijk voor verhooging van de echte Sint- Nicolaasstemming, welke in dezen tijd des jaars jong en oud pleegt te overmeesteren. Daar is ongetwijfeld alle reden om de touwtjes van de beurs, waaruit de huishoudelijke en andere privé-uitgaven worden geput, thans wat strakker aan te halen en zuinig zijn* is een motto, dat in deze helaas wat al te langdurige overgangsperiode naar een ver hoopt beter tijdperk in iedere woning als wandspreuk in een of anderen vorm mocht worden aangebracht. Toch ware het o. i. al heel onjuist gezien, dit devies juist in den St. Nicolaastijd eens heel speciaal naar voren te brengen. Er bestaat ook een verkeerde zuinigheid. Een zuinigheid, die de wijsheid bedriegt. En zóó zien wij de taktiek, die ditmaal St. Nicolaas maar eens zou willen vergeten»omdat het zoo'n slechte tijd is*. Aan hen, die zoo redeneeren, zouden we willen vragen: bezuinigt ge ook op al uw andere z.g. luxe-uitgaven Reist ge minder dan voorheen, geeft ge minder geld uit voor bioscoopbezoek, voor kermis- viering, voor diners en voor bals Waarom moet nu juist het St. Nicolaasfeest het ont gelden, het feest, dat niet voor één klasse of voor één leeftijd geldt, doch voor alle rangen en standen, voor jong en oud een der meest karakteristieke familiefeesten vormt van heel het jaar Het feest, dat den band versterkt tusschen familieleden en vrienden, het feest van warme huiselijkheid, het feest van echt-christelijken huize, dat blijheid brengt in het huisgezin en broodnoodige les in onzen tijd van uithuizigheid en ontwrichting van den gezinsband waardeering kweekt voor der huiselijken haard, die, volgens het aloude spreekwoord, door geen genoegen buitenshuis te vervangen is Daar komt nog bij, dat St. Nicolaas-vieren allerminst behoeft te beteekenen veel geld uitgeven voor nuttelooze of over bodige zaken. De aardigheid zit hem vooral in het feit van de attentie, van de surprise en deze kan daarbij heel nuttig en heel noodig zijn. Zoo is ook in dezen moeilijken tijd de viering van het St. Nicolaasfeest absoluut verdedigbaar mits dan wellicht wat meer worde gelet op het practisch nut bij het doen van inkoopen en besliste geldverspilling in welken vorm dan ook vermeden worde. Ten slotte onze Zuiderburen, die we toch stellig niet om hun lagen valutastand zullen benijden, al verkoopen ze dan ook misschien wat meer (doch met te minder verdienste), zullen heusch St. Nicolaas niet uitschakelen. De Belgische winkeliers zullen hun beste beentje voorzetten, wetend, dat het Belgisch publiek, de economische crisis ten spijt, dit wereldfestijn mee zal vieren als ging het hun naar den vleeze wetend ook, dat zij zoo doende nog menig grensbewoner door hun onbetwist fraaie étalages zullen verschalken en hem zullen doen vergeten, dat reis- en verblijfkosten en invoerrechten aan den prijs van het in België gekochte moeten worden toegevoegd, wil een vergelijking met de Hollandsche prijzen opgaan. Dat alleen reeds zou onze middenstanders-neringdoenden ertoe moeten brengen juist ditmaal aan den St. Nicolaastijd hun speciale aandacht te wijden en door reclame en anderszins het koopgraag publiek tot zich te trekken. We zullen het hierbij laten voor heden. Het boven te berde gebrachte moge er onze lezers toe brengen, trots de ongunst des tijds, trots valuta-misère en pessimistische over wegingen, St. Nicolaas ook dit jaar naar ouden trant te vieren. Zij zullen in de advertentierubrieken van onze St. Nicolaas- nummers en in onze St.Nicolaas-rondwandeling adressen vinden van goede en gerenommeerde zaken, waar zij hunne surprises zullen kunnen betrekken. St. Nicolaas brengealom in de huisgezinnen ook in 1926 blije gezichten, een ongedwongen vrolijkheid, dankbare erkenning en echte huiselijkheid. Den middenstand zij het een welkom middel om weer eens wat leven te brengen in het kwijnende bedrijf. Dan zal ook ditmaal den wensch vervuld zijn van den heilige, aan wiens zegenrijke gedachtenis, dit feest zijn ontstaan dankt. Die vraag, waarde lezeressen en lezers, willen wij U in onderstaande regelen helpen beantwoorden. Allereerst zouden wij U willen aanraden eens heel op Uw gemak de advertentierubriek van onze St. Nicolaas- nummers te bestudeeren. Die kunt U beschouwen als een soort programmaboek van een tentoonstelling of jaarbeurs. Ge zult daarin op elk gebied uitstekende adressen vinden voor de artikelen, welke gij U hadt voorgesteld te koopen. En 0111 U het overzicht te vergemakkelijken, zullen wij hieronder in het kort de indrukken weergeven, welke wij bij ons persoonlijk bezoek bij elk dezer adverteerders ontvingen. Wij hopen, dat gij aldus, varend op het kompas van »De Zeeuwsche Koerier*, Uw dQel moogt bereiken en van Uw St. Nicolaas- inkoopen ten volle de vreugde moogt beleven, die gij U daarvan voorstelt. We zullen maar dicht bij huis beginnen, dat is in waar de winkeliers, hoopvol gestemd door de stabilisatie van de franc, die aan de valuta koopjes radicaal een eind heeft gemaakt of in elk geval spoedig maken zal, dit jaar hun beste beentje weer eens hebben voorgezet. Het eerst willen we een kijkje nemen in de moderne magazijnen van de welbekende Sassche firma GEBRS. VAN GOETHEM, een firma, waarvan veilig mag worden beweerd, dat zij er ondanks de voorbije moordende valuta-concurrentie nog «warmpjes in zit». Heerlijke wollen dekens, warme kleeding- stukken voor beide sexen, die een mensch in dezen tijd van regen, mist en kou doen watertanden. En als men dan, door al die warm aandoende artikelen in een behaaglijke stemming gekomen, zijn oog eens laat gaan door die grootsch ingerichte winkelruimte, dan komt men dra tot de bevinding, dat de naam «warenhuis» voor deze winkel nog niet zoo geheel misplaats zou zijn. Behalve, de complete manufacturenbranche, is de firma van Goethem ruim gesorteerd in heeren-mode- artikelen. Voorts heeft zij zich vooral den laatsten tijd gespecialiseerd op meubel- gebied. En wat ons nog het meest frappeerde, dat waren de uiterst lage prijzen. Als gij valutakoopjes wilt halen, lezer, ga dan in 's hemels naam niet meer naar België, doch stap eens binnen bij de firma van Goethem. Dan zult ge zonder reiskosten, vertering en douanerechten uitstekend naar wensch slagen. Van de manufacturen stappen we over naar de Radio. De Firma H. DULLAERT EN ZOON begint op het gebied der radio-techniek steeds meer van zich te doen spreken. Haar radio toestellen, luidsprekers, gelijkrichters, plaats- stroomapparaten en wat er verder in deze branche te koop is, hebben een uitstekenden klank. Men proeft uit alles den vakman, die weet, dat, wat hij aanprijst, zijn geld waard is en voor hem zelf een blijvende reclame. Ook in andere deelen der electriciteitsbranche heeft de firma Dullaert en Zoon haar sporen verdiend -?en ziet zij haar werk steeds meer geapprecieerd. Wij hebben hooren verluiden, dat zij grootsche toekomstplannen smeedt. Welke, zal den lezers van dit blad t. z. t. in de door niemand ongelezen terzijde gelegde advertentierubriek worden bekend gemaakt. Het volgend adres, waar we binnenwippen is H. FEIJEN, de bekende Sassche fotograaf, die de geschiedenis van Sas en zijn bewoners op zijn fraaie platen vereeuwigt. Onnoodig te zeggen, dat amateurs op het gebied der fotografie, hier hun hart kunnen ophalen en er alles vinden, benoodigdheden en des kundig advies, wat hun aspiraties kan bevredigen. Maar ook niet fotografisch-aange- legden kunnen bij den heer Feijen terecht. Daar vindt men bijvoorbeeld de bekende cinema voor de huiskamej, de Pathé-Baby. Voorts een overweldigende collectie speel goederen, huishoudelijke artikelen en galanterieën. En goedkoop Enkele stappen verder en we staan voor de smaakvolle étalage van de firma M. J. DE SMET, die door de zoo juist gereed gekomen keurige verbouwing van dit kortelings door haar betrokken pand, het cachet van winkelstraat van de Oostdam niet weinig heeft verhoogd. Het smakelijk inge richte interieur herbergt een niet mipder smakelijke, schier onuitputtelijke voorraad van artikelen: ingemaakte groenten in potten en bussen, vruchten in bussen en flesschen, ingemaakte vischsoorten (sardines, rog etc.) Voorts sigaren, sigaretten en tabak en alle kruidenierswaren. Voor fijnproevers je adres. Aan het banket van den heer L. VER- MANDEL bewaren we heel aangename her inneringen. Vandaar dat we met eerlijke overtuiging onze lezers tot een proefje mogen aansporen. En 't behoeft geen betoog, dat iemand, die zulk superieur banket weet te produceeren, ook in de andere artikelen van zijn branche een eerste klas vakman moet zijn. Waarmee me maar zeggen willen, dat St. Nicolaas in de firma Vermandei een alleszins waardig vertegenwoordiger heeft. De modern ingerichte Sassche slagerij van den heer A. J. KRAS is bij de algemeene artikelen-demonstratie van den middenstand niet achtergebleven. Ook deze winkelzaak getuigt luide van het St. Nikolaasfeest met zijn smaakvolle étalage van de smakelijke vleeschgerechten, welke de heer Kras, up-to- date-vakman, met behulp van zijn schitterende machinale installatie weet te vervaardigen. Zoo'n rolhammetje slaat onder St. Nicolaas- surprises gewis geen slecht figunr. En Kras heeft nog heel wat meer specialité's 1 Van de eene attractie vallen we nu in de andere. Wie blijft in dezen tijd van zoete* verrassingen ongevoelig bij den aanblik van een étalage als die van de Firma A. STOUTHAMER? 't Zijn de karakteristieke St. Nicolaasgeneugten, die we hier zien uit- gestaid en die ons herinneren aan den tijd toen we zelf nog kind bij den schoor steen onze liedjes zongen en daar 's avonds vol verwachting onze schoenen »met hooi voor het paard* neerzetten om daarin den volgenden ochtend o blijde verrassing een beest of figuur van suiker of chocolade, in plaats van het hooi, te ontdekken. Die traditie helpt deze firma krachtig handhaven. Want haar snuisterijenvoorraad op Droste- en Driessengebied is fantastisch. Maar ook voor de grooten is er volop keus. Voor zoo'n rijke doos bonbons zal geen meisje ongevoelig blijven en de heerlijke boterletter en speculaas brengen U in de stemming om eens echt gezellig St. Nicolaas te vieren. En dat Stout- hamer's banket die stemming weet te verhoogen kunnen heel wat Sassenaars U bevestigen. Zij, die het gebruik van een hoofddeksel nog niet geheel hebben afgeschaft, nemen voor een firma als AD. VAN LOY «hun pet af». Hoe houdt in 's hemels naam iemand zoo'n voorraad goederen van de meest uit- eenloopende soort uit elkaar en wat moet het den nijveren eigenaar en zijn helpsters een arbeid en een hoofdbreken hebben gekost om dat alles zoo keurig voor St. Nicolaas te étaleeren. Ge bespaart me, lezer, een oplossing van de inventaris dezer gerenommeerde Sassche bazar. Huishoudelijke artikelen, galanterieën en in dezen tijd vooral speelgoederen kunt ge er aanschouwen zooveel als ge wilt. En als ge er den tijd kunt afnemen om hier eens op uw gemak rond te neuzen, zult ge nog een massa dingen aantreffen, die onder deze algemeene benamingen niet vallen, doch die u voor St. Nicolaas op succesvolle ideeën kunnen brengen. De heeren der schepping hebben nu een maal tot gewoonte we laten in het midden of ze goed is of niet zich bij feestelijke gelegenheden te tracteeren of te laten tac- teeren op 'n fijne pikker". Daaraan kan de firma H. GOVAERT U helpen. De geurige sigarenvoorraad, welke hierop koopers wacht, is in staat elke smaak en beurs te voldoen en, daar »'toog nu eenmaal ook wat hebben wil* heeft de -heer Govaert voor deze gelegen heid voor een verrassende verscheidenheid luxe-doozen gezorgd. We vermoeden dan ook, dat de firma dezer dagen wel heel wat dames- klandizie zal krijgen. Lezeressen van dit blad die metsigaren-surpriseplannen rondloopen, mogen zich veilig op 't advies van den heer Govaert verlaten. Hij kent z'11 merkjes als geen ander. Ook voor wijn vindt men hier een goed adres. Er is een tijd geweest, dat het Belgische artikel in Zeeuwsch-Vlaanderen en vooral in ons goede Sas absoluut den boventoon voerde. Daarvan weet ook onze Sassche rijwielhande laar F. J. DHAEZELauret mee te praten, die zijn degelijke merken door vaak minder waardig Belgisch goed zag verdringen. Die tijd is mogen we met reden verwachten thans voorbij en daarmee komen de karretjes van Dhaeze* weer in het middelpunt der belangstelling te staan. Daar hebben ze ten volle recht op want ze kunnen een vergelijking met iederen buitenlandschen concurrent door staan. Hetzelfde geldt voor de kachels, welke deze firma in groote verscheidenheid op magazijn heeft. En, voor wie zoo'n lijvig* stuk als St. Nicolaas-surprise te »zwaar« mocht zijn, heeft de heer Dhaeze nog tal van andere artikelen op sport- en huishoudelijk gebied, waaruit stellig keus te maken is. Ons thans naar de «binnenstad» richtend, loopen we even aan bij den heer O. E. VERVAET-BrijsenS, de man, die op radio- technisch gebied reeds zooveel Sassenaren aan zich verplicht heeft. Het nieuwste op radiogebied is hier te vinden. We adviseeren Radioliefhebbers, die technische kwesties hebben op te lossen, hier maar eens aan te kloppen. Bij den heer Vervaet zullen zij gewis het geneesmiddel vinden tegen alle radio kwalen. Doch we zouden onvolledig zijn, als we alleen melding maakten van hetgeen deze firma op Radiogebied praesteert. Het uitgebreide terrein der electriciteit vindt in den heer Vervaet een actief vertegenwoordiger, dat bewijzen de talrijke toepassingen op dit gebied, die men hier bijeen ziet, alles pracht- surprise-materiaal. Er zijn zoo van die zaken, die met een stad, een streek, zoo men wil, zijn samen gegroeid. Zoo een firma is het schoenenmagazijn van den heer D. VAN DEN BERG in de Oost straat. Een »Huis van Vertrouwen* zouden onze Zuiderburen het noemen. Een huis tevens, zoo mogen we er aan toevoegen, dat mede daardoor zijn clientèle weet te binden, wijl het met z'n tijd weet mee te gaan. Op het gebied van schoeisel is deze firma »up to date*. De nieuwste modellen, zoo voor dames als voor heeren, ge kunt ze hier vinden. In alle genres hebt ge keus. Vergeet gij, lezer, als ge hier een kijkje neemt, vooral ook niet U eens eenige soorten van die warm-gevoerde pantoffels te laten toonen, die U, als ge op winteravonden bij den huiselijken haard zit, zoo'n behaaglijk gevoel kunnen bezorgt l- dat geen pracht-surprise-objcct (Vervolg in het Derde Blad).

Zeeuwsche Koerier | 1926 | | pagina 5