Onze gewoonte getrouw, zullen wij ook dit jaar drie St. Nicolm-nummers uitgeven en wel op 26 en 30 November en op 3 December e.e. Voor deze nummers, die, in extra oplaag verspreid, steeds zeer grnote publiciteitskracht hebben, gelden speciale, sterk gereduceerde advertentietarieven, welke wij op aanvraag gaarne toezenden. Zij, die in deze nummers een annonce plaatsen, krijgen een gratis-vermelding in onze St. Nicolaasrondwandeling. Geen middenstander verzuime, van deze bijzonder gunstige gelegenheid ge bruik te maken om zijn St. Nicolaas- artikelen te annonceeren. Binnen land. Voornaamste nlenws. UIT ONZE OOST. Pogingen tot het verwekken van opstand in West-Java. Provincie Nieuws. De P.E.Z.M. en de maximale belasting. Ontslagaanvraag ingetrokken. WBSTDORPE. SLUISKIL. OVERSLAG. ZUIDDORPE. ST. JANSTEEN. CADZAND. IJZENDIJKE. AARDENBURG. De voorzitter zegt, dat op een en ander zooveel mogelijk toezicht zal worden gehouden. VIII. Voorstel tot benoeming vertegen woordiger der gemeente bij de Zeeuwsch- Vlaamsche Waterleiding-Maatschappij. De voorzitter zegt, dat dit punt opnieuw op de agenda is geplaatst omdat in de jongste vergadering der maatschappij de vertegen woordiger van Sas van Gent in de Raad van Commissarissen is gekozen. Nu moeten er een nieuwen vertegenwoordiger en plaatsvervanger worden benoemd. Daar spr. in de vorige vergadering deze mogelijkheid had v^przien, had hij toen de benoeming van een plaats vervanger willen uitstellen. De heer Verschaffel meent, dat de in de vorige vergadering benoemde plaatsvervanger nu automatisch als vertegenwoordiger kan worden beschouwd. De voorzitter zegt, dat én vertegenwoordiger èn plaatsvervanger opnieuw moeten worden gekozen. Hij stelt dan aan de orde de verkiezing van een vertegenwoordiger en benoemt de heeren Verschaffel en Marquinie tot stemop- nemers. De uitslag der verkiezing is dat 3 stemmen worden uitgebracht op den heer Neeteson, 1 op den heer A. G. Stubbé en 1 blanco, zoodat wethouder Neeteson gekozen is. Deze neemt zijn benoeming aan. Bij de stemming over een plaatsvervanger verkrijgt de heer Verschaffel 2 stemmen en de heer A. G. Stubbé 1 stem en worden 2 stemmen blanco uitgebracht. De heer Ver schaffel is diensvolgens gekozen. Hij neemt eveneens zijn benoeming aan. IX. Verzoekschrift van het bestuur der Katholieke Middelbare Schoolvereeniging te Hulst om een subsidie van f150 in de kosten eener Middelbare Handelsdagschool. De voorzitter zegt, dat dit een punt van bespreking heeft uitgemaakt bij B. en W. De bedoeling is, den Raad voor te stellen om een subsidie van f 100 toe te staan voor 1927, los van het aantal leerlingen, als vergoeding voor het benutten dezer inrichting door leerlingen uit Sas van Gent. De heer Dierick verklaart, zich principieel hiertegen te moeten verzetten. Zoo juist nog weigerde de vergadering een vergoeding voor kinderen van on- en minvermogende ouders. Deze subsidie zal wel zijn voor goed gesitu eerden. Daar is spreker principieel tegen. De voorzitter meent, dat men goed dient te onderscheiden. Deze subsidie wordt niet in dividueel gegeven doch in het algemeen. Zij is heel wat geringer dan het bedrag dat aan leerlinger der H. B. S. wordt ten koste gelegd. Ook jongens van minvermogende ouders kunnen hiervan profiteeren. De heer Dierick kan er nog steeds niet mee eens zijn dat zijn voorstel inzake subsidie werd verworpen. Hij begrijpt niet waarom thans B. en W. subsidie aanbevelen. Wethouder Neeteson Als u dat niet be grijpt, ziet u het verschil niet tusschen nu en straks. Thans geldt het een algemeen belang, een subsidie aan de school, toen was de subsidie bestemd voor bepaalde personen. De heer Dierick betoogt opnieuw de billijk heid ven zijn vroeger voorstel. De voorzitter wijst er nog eens op, dat men deze twee aanvragen toch niet moet verwisselen. De heer Verschaffel kan zich vereenigen met een subsidie, doch vindt f 100 te hoog. Hij zou f 50 willen voorstellen. De voorzitterAls eenzelfde aantal leer lingen een neutrale school bezocht, zou heel wat meer moeten worden betaald dan f150. Nu stellen B. en W. nog maar f 100 voor. Spr. vindt het standpunt van den heer Verschaffel zeer onjuist. De heer Maifjuinie meent, dat men met het verleenen van subsidie voorzichtig moet zijn. Als ouders hun kinderen naar een bijzondere middelbare school willen zenden moeten ze daar ook maar wat voor over hebben. Spr. is tegen subsidie. De heer VerschaffelIk stem tegen omdat ik ze te hoog vind. ^De heer Dierick uit den wensch, dat de regeering eerlang de gemeenten nog eens zal verplichten in dergelijke gevallen bij te passen. Dergelijke instellingen, zegt spr., kunnen op maatschappelijk gebied niet worden gemist. Eensdeels is spreker dan ook vóór, anderdeels tegen subsidie. Het is voor spr. een teer punt. Aan het bedrag zou hij echter niet willen tornen. De heer Verschaffel blijft het bedrag te hoog vinden. De voorzitter wijst nog eens op het ver schil met de H.B.S. te Ter Neuzen. De heer Warrens betoogt, dat Sas niet met Hontenisse mag worden vergeleken. Spr. zou ook f50 willen geven. De heer MarquinieHontenisse kan er gebruik van maken. De voorzitter brengt dat het voorstel van B. en W. in stemming. Het wordt verworpen met 3 tegen 2 stemmen. Slechts de heeren Dierick en Neeteson stemmen voor. Het voorstel van den heer Verschaffel om f50 subsidie te verleenen voor 1927, en los van het aantal leerlingen, dat van het onder wijs gebruik maakt, komt, gesteund door de heeren Neeteson en Warrens thans in stemming. Het wordt aangenomen met 4 tegen 1 stem. Tegen stemt de heer Marquinie. X. Verzoekschrift van de R.-K. Vereeniging »Moederschapszorg« te Heerlen om een subsidie van f25 over 1927 en volgende jaren. De voorzitter zegt, dat aan het nut der vereeniging niet wordt getwijfeld doch dat de inrichting voor Sas van Gent geen voordeel biedt wijl ze zoo ver verwijderd is. B. en W. meenen daarom te moeten voorstellen, op dit verzoek afwijzend te beschikken. De heer VerschaffelOp dien grond kan ik er genoegen mee nemen. De Raad gaat dan z. h. st. met het voorstel van B. en W. accoord. XI. Verzoekschrift van de vereeniging «Het Wit-Gele Kruis» om een subsidie over 1926 van f 500. Bedoeld verzoekschrift luidt als volgt Ondergeteekenden, P. van Hecke, voorzitter en Anna Aarsen, secretaresse der plaatselijke vereeniging »Het Wit-Gele Kruis« hebben de eer zich tot Uwen Raad te wenden met het verzoek om aan genoemde vereeniging over het jaar 1926 een subsidie te willen toekennen, groot f 500 ten behoeve van de tuberculose bestrijding. Ter motiveering van deze aanvrage diene het volgende ie. In 1925 is het Wit-Gele Kruis begonnen de bestrijding der T.B.C. ter hand te nemen. Sindsdien zorgde de vereeniging in verschil lende gevallen voor ontsmettingen, voor ver pleging van T.B.C.lijders, met uitleening van verplegingsmateriaal, voor verschaffing van versterkend voedsel aan minvermogende lijders, voor woningverbetering. Zij trad op onder leiding van haar medischen adviseur en onder toezicht van de Provinciale Enquêtrice. 2e. Uit de hierbij ^gevoegde rekening en verantwoording over 1925 zal U blijken, dat het Wit-Gele Kruis uit eigen middelen voor T.B.C.bestrijding besteedde f 275, waarbij kwam f 327 subsidie van het Rijk, f 100 van de Provinciale vereeniging en f 100 van de Gemeente Sas van Gent, terwijl het jaar sluit met een tekort van f 315,68. Wij merken hierbij op, dat van de f 100 gemeentesubsidie f 50 werd besteed tot het doen van een bijdrage aan het Burgerlijk Armbestuur als aandeel in de verplegingskosten van een T.B.C.patiënt in een sanatorium. Wat de Rijkssubsidie betreft vestigen wij Uw aandacht op punt 8 van de voorwaarden, waaraan volgens voorschrift van den Minister van Arbeid (circulaire 26 Januari 1924) de vereenigingen moeten voldoen om voor Rijks subsidie in aanmerking te komen. »Als regel »zal slechts subsidie worden verleend, wanneer »de vereeniging ook door de gemeente wordt gesubsidieerd 3e. Wij leggen er den nadruk op dat deze subsidieaanvrage alleen bedoeld wordt voor de T.B.C.bestrijding, dat de financieele admi nistratie der T.B.C.bestrijding gescheiden is van die van het Wit-Gele Kruis, en dat de bestrijding van de T.B.C. in de gemeente eene algemeene is, d.w.z. alle gezindten omvat. Redenen waarom wij voor 1926 een subsidie van f 500 verzoeken. De voorzitter zegt, dat B. en W. ten volle het groote nut erkennen en de verdiensten waardeeren, welke deze vereeniging voor den evenmensch heeft. Zij zouden daarom gaarne zien, dat een subsidie voor 1926 toegekend werd van f 300. De vereeniging vraagt f 500, doch in dit bedrag is het kwaad slot van 1925 verwerkt. Het ligt niet op den weg der gemeente, meent spr., hiervoor bij te dragen. B. en W. meenen dan ook met een subsidie van f300 te mogen volstaan. De heer Dierick meent, dat, na de lang durige voorbesprekingen met den heer van Leemput en daarna, over dit onderwerp niet veel meer te zeggen valt. Spr. wenscht niet in herhaling te treden. Hij zal zich vereenigen met het voorstel van B. en W. Het spijt spr. wel, dat eerst een subsidieaanvraag wordt gedaan, nadat het geld is uitgegeven. Het zou hem aangenaam zijn geweest, als de aanvraag voor 1927 geweest was. Ook zou spr. wenschen, dat, wat de gemeente geeft voor tuberculosebestrijding, niet gebruikt wordt voor een andere vereeniging. Het voorstel van B. en W. wordt dan z. h. st. aangenomen. XII. Verzoekschrift van G. J. Wittebroodt om vergunning tot afwijking van de bepalingen, vervat in art. 7 der bouwverordening voor een te bouwen timmerwerkplaats in de Poelstraat. De voorzitter zegt, dat het gebouw, er heel aardig uitziet en de straat zeker niet zal ontsieren. Daarom stellen B. en W. voor, de afwijking toe te staan. De heer Dierick merkt op, dat reeds ver schillende malen gezegd is, dat dergelijke aanvragen het best in de handen van B. en W. kunnen worden gegeven. Spr. zal danook met het voorstel gaarne genoegen nemen. De Raad gaat hier dan z. h. st. mede accoord. XIII. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1926. Het betreft hier enkele af-en overschrijving, die door den secretaris worden voorgelezen. Z.h.st. goedgekeurd. Rondvraag. De heer Dierick wenscht, overeenkomstig zijn mededeeling in de vorige vergadering, terug te komen op de rekening der Bijzondere R.-R. Jongensschool. Spr. heeft hierop een post gevonden voor een reis naar 's-Gravenhage op 30 April 1922 ten behoeve van herschatting der school. Hiervoor is f 30 opgevoerd. De reis schijnt op eigen initiatief ondernomen te zijn. Een tweede reis naar 's-Gravenhage voor hetzelfde doel op 6 Mei 1922 kostte f 32. Deze geschiedde op uitnoodigi'ng van den Minister. Laatstgenoemde reis zou, volgens door spr. ingewonnen informatiën, voor rekening der provincie komen. Voorts vindt spr. posten van telkenmale f5 resp. op 25 April 1923 en 28 April 1924 voor bezoeken van den Bisschoppleijken inspecteur. Spr. meent, dat een en ander niet voor rekening der gemeente behoeft te komen. De voorzitterDeze bedragen zijn toch reeds verrekend. De heer DierickIk heb alles toch nog eens nagegaan omdat er posten konden zijn waarmede ik het niet eens ben. De voorzitterWij moeten toch de school vereeniging het leven niet onmogelijk maken. Men heeft toch het recht die stappen te doen welke men noodzakelijk acht. Als B. en W. als schoolbestuur naar 's-Gravenhage willen gaan, doen zij dit toch ook voor rekening van de gemeente. Overigens is de schatting niet de schuld van het R.-K. Schoolbestuur. De heer DierickDie eene post had in elk geval de provincie moeten betalen. Het gaat hier niet zoozeer om het bedrag dan wel om een wettelijke onjuistheid te herstellen. De voorzitter wil voorts opmerken, dat de R.-K. Schoolvereeniging eigen inspecteurs mag hebben. De bisschop moet toch weten, of het onderwijs goed is. Het bedrag is indertijd terhand gesteld aan den heer deken van Hulst. Deze verrekent dat dan met de inspecteurs. De heer Dierick: Als het katholiek onderwijs een afzonderlijken inspecteur noodig heeft, behoeft de gemeente dat toch niet te betalen. De voorzitter zet uiteen, dat zulks wel mag. De heer Dierick vraagt, wat de wet ten dezen voorschrijft. Wethouder NeetesonDaar zit de groote moeilijkheid. Als de wet precies aangaf, wat gedaan moet worden, was de kwestie uit gemaakt. Wij hebben ons thans moeten richten naar hetgeen andere gemeenten doen, enz. De voorzitter zegt dan, dat hij bij de door den heer Dierick bedoelde post zal nagaan, of deze voor rekening van de provincie kan worden gebracht. De heer Dierick meende hierop de aandacht te moeten vestigen. Waar niemand hierop verder het woord verlangt, sluit de voorzitter de vergadering. Mgr. Dr. W. fl. Nolens, de eminente voorzitter der R.-K. Tweede Kamerfractie herdaoht Zater dag in alle stilte zgn 80-jarig Kamerlidmaatschap De Kamerfractie zond hem bij die gelegenheid een geschenk, vergezeld van de schriftelijke ge- lukwensohen door het bestuur namens die fractie. Voorts heeft de Haagsche Journalistenvereeni- ging in een brief haar gelukwensohen in het bgzonder namens de parlementaire journalisten aan den jubilaris doen toekomen. Reuter seinde d.d. Zaterdag uit Batavia In den afgeloopen nacht hebben communisten gepoogd een opstand te verwekken in verschillende gedeelten van West-Java. De onlusten werden echter door de overheid onmiddellijk onderdrukt. In verscheidene centra deden de oproermakers een aanval op de plaatselijke hoofden en de politie, van wie velen werden gedood of gewond. Te Batavia poogden zjj zich meester te maken van de gevangeniszij werden echter bjj hun aanval teruggedreven. Zij namen de vlucht en nestelden zich in het telefoonbureau, doch werden door de politie daaruit verjaagd. Vier communisten werden gewond, versoheidenen werden gevangen genomen. De rust is thans hersteld. Nader meldt men nog Inzake de communistische woelingen op West- Java wordt nog van een aanval in het Bantamsohe gemeld, waarbij zeven dooden en enkele gewonden vielen. Naar aanleiding van de circulaire door den Raad van Bestuur der P.Z.E M. aangaande de maximale dagbelasting in de diverse aangesloten gemeenteD, heeft de vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in O-Zeeuwsen-Vlaanderen een commissie gevormd bestaande uit de heeren Franoken, Kieboom, Van Leeuwe, Van Zon en Stolk, resp- secretarissen der gemeenten Sint Jansteen, Weatdorpe, Hontenisse, Stoppeldijk en Zaamslag, met opdracht daaromtrent een rapport uit te brengen, aangezien het vermoeden bestaat, dat het voorgestelde nieuwe tarief nadeelig zal zgn voor de diverse aangesloten gemeenten. (T. C.) Naar gemeld wordt, heeft de heer H. J. G. Hartman, griffier der Staten van Zeeland, zgn adres om eervol ontslag, op verzoek van Ged. Staten ingetrokken. Zaterdagavond liep ter hoogte van Driekwart een stoomschip uit zgn roer en versperde de vaart door het kanaal. Het van Gent komende stoom schip Harelda was daardoor genoodzaakt op zgn ankers te stoppen. Daardoor geraakte echter de ter plaatse in het kanaal liggende kabel van de P. Z. E. M. gestoord, waarvan verschillende aan geslotenen onder Westdorpe de onaangename ge volgen ondervonden. Gelukkig slaagde men er spoedig in, het envel te verhelpen. Uitslag prijskamp op het biljart bjj J. Bavekoo Zondag 14 November. Aantal deelnemers 34. Ie prijs O. Soheele en M. de Vos, 2e prg's A. van Hgfte en Ev. Lambert, 3e prijs A. Schelfout en P. van Hecke, 4e Ed. Kalle en Jao. Wnllems. Extra prg's A. Kiaassea en Cam van Hgfte. De cursus voor R.-K. Zuigslingenbesoherming zal niet, zooals aanvankelijk bepaald was op Woensdag 24 Nov. a s. aanvangen, doch gegeven worden cp de volgende maandagen, 6, 13 en 20 December en 31017 en 24 Januari e.k. Daar op de algemeene centrale vergadering der federatie Het Wit-Gele Kruis te Breda op Woensdag 10 November j.l. besloten is de oontributie der aangesloten vereenigingen met 10 oent per ingeschreven lid te verhoogen, is ons bestuur van het Wit-Gele Kruis genoodzaakt ook de oontributie der leden te verhoogen. Het overweegt een verhooging volgens een zeker in komen. Daar bgna ieder lid de werking van ons Wit-Gele Kruis aan den Igve gevoeld heeft, zoo znllen de leden ook een billijke verhooging om het voortbestaan deze zoo nnttige vereeniging te verzekeren niet misprijzen. Alvorens hiertoe te besluiten, zal door het bestaur een algemeene ledenvergadering belegd worden in de maand Januari e.k., waarop de noodzakelijkheid van oontributieverhooging nader nit een zal gezet worden. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn door de Rijksveldwachter te Oostburg in samenwerking met de commiezen 2 koeien aangehouden. Deze zijn ter besohikking van den burgemeester gesteld en, na kenring en taxatie onder borgstelling weder vrijgegeven, De in onze parochie gehouden oollecte voor de St. Radboadstiohting heeft f 120,20 opgebracht. Door de Raad van Toezicht en het Bestuur onzer Coöperatieve Boerenleenbank, met daaraan verbonden afzonderlijke Spaarbank, is bepaald, dat te beginnen met 1 Januari 1927 de rente voor spaargelden en depots in loopende rekening zal bedragen IB cent per halve maand van f 100 kapitaal of 3,60 pCt. 'sjaars (thans 3,36 pOt.) en voor voorschotten en debet in loopende rekening 19 cent per halve maand van f 100 kapitaal of 4,56 pCt. 's jaars (thans 4,80 pCt.) Een besluit, dat èn voor spaarders èn voor „geld- leeners" een aardig voordeeltje opleveren zal. Het aantal spaarboekjes, dat in den laatsten tijd zeer sterk vermeerderd is, zal nu stellig zoo toenemen, dat in elk gezin van Zniddorpe en Overslag minstens twee of meer spaarboekjes van onze spaarbank znllen zgn of komen. Een drietal opgeschoten vlegels hebben nit baldadigheid bij den landbouwer Th. P. onder Absdale de chapeanx van de voertuigen gedraaid, waardoor ernstige ongelukken hadden kannen ver oorzaakt worden. Bij een anderen landbonwer werden ploegen onbruikbaar gemaakt. De laffe daders werden door de politie opge spoord en geverbaliseerd. De heer J. Brevet, onderwijzer alhier werd deze week benoemd tot hoofd der O. L sohool te Oudelande en tot onderwijzer te Zaandam. Bjj Kon. beslnit is in zgn rang overgeplaatst bg het regiment jagers, de eerste luitenant P. P. O. van Rijen, van het 14e regiment infanterie. GROEDE. Tegen een 8-tal vervoerders van te zware vrachten op de as op den Provincialen weg te Groede is proces-verbaal opgemaakt en eveneens tegen een landbonwer die verzaakt had de wielen van zgn voertuig van klei en modder te ontdoen. In de Donderdag j.l. gehouden raadszitting werd een verzoek van het Wit-Gele Kruis om f 300 snbsidie voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van een verzoek van De Windt om den z g. Bedekten weg te verharden, zegt de voorzitter, dat B. en W. steenpuin hebben gestort, en dat ze hopen later maoadam te strooien. Een verzoek van de gebroeders Hoogerwerf om een benzine reservoir met pomp te mogen plaatsen*

Zeeuwsche Koerier | 1926 | | pagina 2