NOODZAKELIJK WINTERWERK FRUITTELER. Het Financieel Nieuws- en üitlotingsblad Ingezonden Mededeeling. Als Uw Kind Hoest Mijnhard.'s Thijmslroop AMSTERDAM I HEERENORAOHT 272, Tel. 34447 Ervaring. Levenswijsgeid. Zelfbewust. Prettig vooruitzicht. De reden. Wonderlijke gewaarwording. Pech De slimme telefoondienst. (8) pe*ft het dan onverwijld de genezende Ho^ststillead, süjmoplossend, ve-zach'eod. Bij Apothekers en Drogisten. F-.rcoo 75 c*. Naam Mjjnhardtop verpakking Lat hierop. de wettelijke voorschriften kunnen niet voor ontruiming worden aanbevolen. De heer Verschaffel wil niet beweren, dat de woningen in alle opzichten voldoen maar hij heeft gezegd, dat de Commissie geen termen heeft kunnen vinden voor ontruiming. Deze zienswijze is gebaseerd op het gecon stateerde in het rayon der Commissie (Ter Neuzen, Axel, Zaamslag, Hoek etc.) De voorzitter acht de zienswijze van de Commissie een heel verkeerde. Men moet elk geval op zichzelf beschouwen, los van wat elders in het rayon te zien is. Over toestanden, als door den heer Dierick geschetst, waarbij vader, moeder, zoons en dochters in één vertrek moeten huizen en slapen, mag niet zoo maar heen gestapt worden. Spr. begrijpt niet, dat de Gezondheidscommissie zooiets niet tegen de gezondheid acht. Dat zijn wel degelijk ongezonde toestanden en als de Gezondheidscommissie daarmede tevreden is, begrijpt spr. de bestaansreden der Commissie niet. De heer VerschaffelU kunt uw ontevre denheid te kennen geven. De heer Dierick: Dat heb ik ook gevraagd. De voorzitterB. en W. kunnen ook zelf een voorstel doen. Wethouder Neeteson verklaart, het niet in alle opzichten met den heer Dierick eens te zijn. Spr. wil gaarne toegeven, dat er ver schillende woningen zijn waar wat aan hapert. Doch er zijn nu eenmaal altijd menschen, die slechts weinig huur kunnen of willen betalen of die geen goede woning waard zijn. Het is jammer dat de heer Dierick alleen rapporteert over oude woningen. Als hij ook splinternieuwe woningen had bezocht, zou hij gezien hebben, dat ook daar somtijds zeer aanvechtbare toestanden teconstateeren vallen. Het is ten slotte beter dat de menschen in een minderwaardige woning huizen dan dat ze onder den blooten hemel moeten verblijven. De heer Dierick onderschrijft wat wethouder Neeteson over nieuwe woningen zegt. Ook deze heeft spr. bezocht en er soms on- menschelijke toestanden aargetroffen. Spr. is van meening dat, als de menschen niet willen medewerken om de woningtoestand aan redelijke eischen te doen beantwoorden, de gemeente ze zou moeten aansporen en des noods dwingen. Doch men moet er ook voor zorgen, dat de woninghuren billijk zijn. Vóór spr. zich naar de vergadering begaf heeft hij het verslag gelezen van het Woningcongres. Daar hebben sprekers van 4 verschillende richtingen het woord gevoerd. Zij waren het erover eens, dat, wie niet wilde medewerken, gedwongen moeten worden om tot betere toestanden te geraken. Hoe vaak worden niet de bewoners van krotwoningen naar de kroeg gedreven. Spr. kan zich dan ook niet begrijpen, dat de Gezondheidscommissie geen bezwaar ziet. Wethouder Neeteson stelt zich voor, dat de Gezondheidscommissie de bezwaren zeer goed begrijpt doch van den anderen kant ook de overweging laat gelden waar moeten de menschen blijven als ze uit hun huis gezet worden. De commissie ziet stellig wel, wat er aan de woningen mankeert. De heer Dierick herhaalt, dat ook hij de afgekeurde woningen niet direct zou willen doen ontruimen doch wel een aansporing zou willen geven en als de woningen leeg kwamen ze onbewoonbaar laten verklaren. De heer Verschaffel zegt, den indruk te "krijgen, dat verschillende raadsleden de leden der Gezondheidscommissie als nogal vrij onkundige menschen kwalificeeren. De 5 leden der commissie worden klaarblijkelijk onbe kwaam geacht om hun ambt naar behooren uit te oefenen. Zij worden blijkbaar niet waardig geacht om lid der Gezondheidscommissie te zijn. Spr. wil, om den heer Dierick aangenaam te zijn of den burgemeester op zedelijk gebied tegemoet te komen hier nog wel eens herhalen, dat hij het niet zoo maar met de bestaande toestanden eens is. Als er een stal tot woon huis wordt omgebouwd en daarbij niet aan zekere eischen wordt voldaan, zullen de leden der Gezondheidscommissie heusch niet zoo vlegelachtig zijn om dit niet te beletten. Wat de heer Neeteson opmerkt is echter zeer juist. Er dient ook een beetje rekening gehouden te worden met het feit, dat bij onbewoon baarverklaring de menschen op straat staan. Men kan van ons niet vergen, dat we bij de minste onregelmatigheid B. en W. on middellijk aanschrijven om de menschen eruit te zetten. De Gezondheidscommissie heeft vaak woningen aangetroffen, die ernstig verontreinigd waren. Onmiddellijk werd dan gezorgd, dat zij gereinigd werden. De Raad hoort niets dan onkunde van de Commissie. Daarom wil spreker hier wel eens gevallen noemen, waaruit blijken kan, dat door de Commissie wel iets wordt gepraesteerd. Men kan er gerust op zijn, dat de 5 leden en een secretaris (waaronder een dokter en een apotheker), waaruit de Commissie bestaat niet zullen nalaten om B. en W. te waarschuwen als ze toestanden aantreffen, die ongegrond of gevaarlijk zijn. De heer Dierick Is er ook een dokter en een apotheker in de commissie Daar ver schrik ik van. Dat u er overheen stapt kan ik me begrijpen. Maar als zelfs een dokter en een apotheker die krotwoningen niet afkeuren dan zeg ik niet zij zijn onkundig maar zij hebben niet willen zien. De voorzitter: Uit hetgeen de heer Dierick heeft te berde gebracht, mag toch wel worden vastgesteld, dat de Gezondheidscommissie wel wat gauw tevreden is. De heer VerschaffelDan moet men een klacht indienen, opdat ook Dr. Bom en de overige leden hiervan kennis kunnen nemen. De heer Dierick Ga de statistieken inzake de zuigelingensterfte maar eens na. De heer VerschaffelDe heer Kruijsse, voorzitter der Commissie, is in statistieken zeer wel thuis. De heer Dierick: Nu, ik kan hem geen compliment maken. De begrooting wordt alsdan z. h. st. goed gekeurd. III. Vaststelling der begrooting van het Burgerlijk Armbestuur 1927, Het kwaad slot voor 1927 bedraagt f 4400 (vorig jaar f 4200). De heer Verschaffel rapporteert, dat de contróle-commissie, na een bespreking met B. en W. en na voldoende toelichting zich voorloopig kan uitspreken als hebbende geen aanmerkingen. De heer Dierick heeft posten op de be grooting gevonden, waaromtrent hij meent dat het goed zou zijn aan B. en W. den wenk te geven, deze zoodanig in te kleeden, dat ze gecontroleerd kunnen worden. De voorzitter zegt te veronderstellen, dat B. en W. hieraan met genoegen gevolg zullen geven. IV. Vaststelling der begrooting van het Gemeentelijk Electriciteitsbedfijf voor 1927. De begrooting sluit in ontvangsten en uitgaven met f 18646,30. De heer Verschaffel rapporteert, dat aan vankelijk alle drie de leden der commissie van onderzoek er voor waren, dat het hoog- tarief met 5 ct. per K.W.U. zou worden verlaagd. Na B. en VV. en den gemeente secretaris te hebben gehoord, is een lid van meening veranderd. Dit lid zou met de verlaging tot 1 Juli 1927 willen wachten. De andere twee leden zijn voor verlaging per 1 Januari 1927. De voorzitterDe bedoeling is toch niet, dit vandaag definitief vast te leggen De heer Verschaffel zegt, dat men inderdaad een tariefverlaging als genoemd zou wenschen vastgesteld te zien. De heer Marquinie verklaart van meening te zijn, dat hoe goedkooper men den lichtprijs maakt, hoe beter het zijn zal. De vorige jaren heeft men alles nauwkeurig begroot. Telkens bleek er een overschot te zijn. Spr. meent dat men, door den prijs lager te stellen, het verbruik omhoog zal brengen, en dat zoo doende de inkomsten niet achteruit zullen gaan. Bovendien zijn, naar spr. meent, de overschotten steeds in de gemeentekas gestort. Het kan dan ook geen bezwaar zijn, dat als er nu eventueel eens een tekort mocht blijken te ontstaan, de gemeente eens bijpast. Spr. zou dan ook willen voorstellen den prijs met ingang van 1 Januari a.s. op 50 cent te brengen. De heer Warrens zegt, het standpunt van den heer Marquinie te deelen. De heer Verschaffel kan met de meening van den heer Marquinie, dat een lagere prijs het verbruik zal doen toenemen, accoord gaan. Men heeft echter ditmaal enkele abnormale posten op de begrooting moeten brengen en daarom zou spr. ervoor zijn de verlaging nog even aan te houden. Wethouder Neeteson zet de redenen uiteen, waarom B. en W. niet durven adviseeren, thans al tot tariefverlaging over te gaan. Spr. wijst er op, dat het publiek langzamerhand leert zuiniger te zijn bij het electriciteits- verbruik. Hij is dan ook van meening, dat de voorstanders van tariefverlaging de inkomsten wel wat te hoog aanslaan. Verder noemt spr. enkele feiten, welke het exploitatiecijfer ongunstig kunnen beïnvloeden, in welke mate kan nu nog niet worden beoordeeld. Spr. moet daarom adviseeren, het oude tarief voor loopig te handhaven. Een verlaging kan dan worden voorgesteld, zoodra men meer zeker heid heeft. Wat het overschotje der laatste 2 jaar betreft, dit is niet van dien aard geweest, dat hierdoor een verlaging van 5 ct. gerechtvaardigd wordt. Het komt spr. dan ook zeer gevaarlijk voor, thans tot tariefverlaging te besluiten. B. en W. kunnen daarom met het advies der commissie niet meegaan. De heer Dierick zegt, naar aanleiding van de gevoerde discussies, de meening van de twee leden der Commissie te deelen. Waar intusschen wethouder Stubbé en de heer van Hecke afwezig zijn, acht spr. het beter vandaag geen beslissing te nemen. Overigens acht spr. een tariefverlaging geen gevaarlijke stap. Als hierdoor een tekort van b.v. f 500 zou ontstaan, zegt spr., zou men dit kunnen dekken door aan het Electriciteitsbedrijf een leening tot dit bedrag toe te staan. Spr. wijst er op, dat de posten op de begrooting betreffende uit breiding van het net steeds zullen terugkomen. Overigens, herhaalt spr., zou het beter zijn, alles aan te houden tot de raad voltallig is, dan dat men de verlaging thans doordrijft. Spr. zegt ten slotte, niet overtuigd te zijn, dat een verlaging niet mogelijk zou zijn. De heer Verschaffel is van meening, dat het in elke administratie een goede usance is, dat uitbouwingen direct worden geamor- ADVERTENTIEN VERSCHENEN VOOR DEN De verdediging onzer Vrcchtboomen en Struiken tegen de bladluizen en andere parasieten. FRUITTELERS, Vraag!: deze nieuwe rgk geïllustreerde pra'is brochure (tevens prijscourant) voor de aansch ffiig vau Uw sproaiwerktaigen of vruohtboom-oarbolineuxn. (46) Afd. Land- en Tuinbouw der N. V. UTREOHTSCHE ASPHALTFABRIEK, Maliebaan 85, Utreoht. Verzoeke bij aanvraag dit blad té vermelden. is de beste vraagbaak voor eiken koopman en effectenbezitter, voor alle vraag- etukken die verband houden met belegging en speculatie, benevens met rgks- en gemeentebelastingen. Versohgnt eiken Donderdag, Abonnementsprijs f3,75 per 6 maanden. Proefnummers worden na aanvraag aan de bureelen kosteloos en franco toegezonden. (VI) t i s e e r d. Met den heer Dierick is spr. van opinie, dat de uitbreidingskosten direct op onkosten moeten worden afgeschreven. Dat is een gezonde boekhouding, die spr. zou willen aanhouden. De heer Marquinie is het met den heer Dierick niet eens, dat men beter doet de kwestie aan te houden wijl twee raadsleden afwezig zijn. Op een volgende vergadering kan men voor eenzelfde feit komen te staan. Spr. meent, dat de zaak thans genoeg is besproken. Ook de voorzitter vindt de afwezigheid van 2 raadsleden geen voldoende motief om tot uitstel te besluiten. De heer Verschaffel daarentegen acht het, waar men hier een besluit gaat nemen, dat van blijvenden aard is, beter te wachten tot de Raad voltallig is. De heer Marquinie voert hiertegen aan, dat het hier eenvoudig een proef geldt. Wethouder Neeteson merkt op, dat er wel gezegd wordt, dat er kans bestaat, dat de inkomsten niet zullen verminderen doch dat men hiervan geenszins zeker is. De heer Marquinie herhaalt, dat men dient te bedenken dat, mocht de proef teleurstelling brengen, men vroeger een overschot heeft gehad. De voorzitter vraagt of iemand van de tariefverlaging een voorstel wenscjit te maken en of dit gesteund wordt. De heer Marquinie doet dan het voorstel om het hoogtarief met ingang van I Januari 1927 met 5 ct. te verlagen. De heer Warrens zegt, dit voorstel zeer gaarne te steunen. De heer DierickDan steun ik ook. Wethouder Neeteson betreurt de houding van den heer Marquinie. De heer Dierick wilde toch ook wachten. Wat hindert het, zegt spr. om de zaak aan te houden. De heer Marquinie zegt, dat het nu winter is dus dat thans een verlaging van het meeste belang. Zoo groot kan het tekort toch nooit worden, zegt spr., dat het zou opwegen tegen het voordeel, hetwelk vroeger is behaald. Wethouder Neeteson zegt, dat als het volgend jaar een tekort mocht opleveren, men hiermee over 2 en 3 jaar ook nog zal zitten. De heer Marquinie is het hiermede niet eens. Men zal niet steeds nieuwe kabels behoeven te leggen. Dit is een bijzonder geval. Het gebruik zal zich daarentegen steeds uitbreiden. Er komen steeds nieuwe huizen bij. Zulks zal het verbruik doen toenemen. Wethouder Neeteson herhaalt, dat wel eens kon blijken, dat men voor een verlies zou komen te staan. Waarom, vraagt spr., is het nu toch zoo'n groot bezwaar de zaak aan te houden De heer Marquinie zegt dan wel te willen wachten tot een volgende vergadering doch niet tot 1 Juli. De voorzitter merkt op, dat B. en W. ten dezen met voorzichtigheid te werk moeten gaan. De heer Marquinie Eenige jaren geleden kon ook geen verlaging worden ingevoerd. Toen bleek er ten slotte een overschot te zijn van f 700 f 800. De heer Dierick herhaalt, dat een eventueel tekort aan het Electriciteitsbedrijf zou kunnen worden geleend. De voorzitter vraagt of men zich ermede kan vereenigen, dat het voorstel tot tarief verlaging in een voltallige vergadering zal worden behandeld. De heer Marquinie trekt daarop zijn voorstel in. De begrooting wordt alsdan z. h. st. goed gekeurd. V. Vaststelling der gemeentebegrooting 1927. De begrooting sluit voor den gewonen dienst op f 129,030,07 s voor inkomsten en uitgaven. De heer Verschaffel rapporteert dat de post onder volgnummer 18 der begrooting betref fende aankoop van meubilair door de begroo- tingscommissie zeer ruim begroot werd geacht. De Commissie zou willen voorstellen, alvorens tot aankoop over te gaan, hierover de opinie van den raad te hooren. Wethouder Neeteson antwoordt namens B. en W., dat deze post wel groot lijkt, doch dat de kosten voor het min of meer comfortabel inrichten van de raadszaal niet zullen mee vallen. B. en W. hadden overigens reeds de bedoeling den raad te hooren alvorens iets zou worden aangekocht. Den heer Marquinie lijkt de post te hoog. Het kan echter zijn, dat hij hierop geen goeden kijk heeft. Misschien zou het bedrag zelfs te' laag kunnen blijken te zijn. Wethouder NeetesonDeze post moet eigenlijk beschouwd worden als een voorstel aan den raad om eenige verandering in de raadszaal te brengen. De heer Marquinie blijft f 1500 voor dit doel hoog achten. Is men echter overtuigd, dat deze post gehandhaafd moet worden, dan zal hij hiertegen geen bezwaar maken. De heer Dierick kondigt dan interpellaties aan over de volgende onderwerpena. ambte naarssalarissen b. nijverheidsonderwijsc. openbare middelen van vervoerd. subsidie weskloozenkassen e. arbeidsbeurs f. ver goeding rijwielen veldwachters. Daar het inmiddels circa half 1 is geworden stelt de voorzitter voor, de zitting te schorsen tot 2 uur. De Raad gaat hiermede accoord en de zitting wordt alsdan geschorst. (Wordt vervolgd). S o t t e r n ij. Bg het begin van den prooten oorlog meidden zich alleen te Berlijn 800 telephonisten aan om als helpsters bg het Roode Krnis dienst te doen. De chef van den medischen dienst wees de hnlp van dezeD allen af. „Telepbom'sten kan ik heelem88l niet gebmiken", zei bg, „die verbinden altijd verkeerd". Vader, sprak een boerenzoon, ik zon graag gaan tronwen. Neen, mijn jongen, sprak de vader, daar ben je nog niet verstandig genoeg voor. En als ik verstandig genoeg ben vroeg de zoon. Dan kom je met dien wensch niet mser, zei de vader nnchter. Vriendin Uw man heeft zich bet rooken afge wend. Daartoe beboort tooh beel wat energie. Vrouw: Ja, maar die heb ik ook. Professor: Een geoloog bekommert zich niet over duizend jaar. Student: Hemel nog toe! Ik heb er juist zóó een tien pop geleend. Jongen, riep de barbierebaaa tot zjjnh nipje wat heb je vuile banden vandaag! Dat komt zei de jongen sohuohter, omdat ik van daag nog niemand het hoofd heb gewasschen. Twee Rotterdamecbe vrienden waren des avonds nit geweest, en 't was wat laat geworden. Als je naar huis gaat, zei de een, dan moet je thuis geen leven maken, maar onder aan de trap je schoenen uittrekken en dan zachtjes naar boven gaan. Den anderen morgen ontmoetten de vrienden elkaar. Wel, hoe is 't geeaan vroeg de raadgever. Wonderbaar! Ik kwam aan een trap, trok m'n schoenen uit, klom zachtjes naar boven, maakte geen geluid, en toen ik boven was, zag ik dat ik stond voor het hek van Station Beurs. Als je van beroep inbreker bent, en je vrouw verbiedt je 's avonds nit te gaan. Ik schreef dat mijn telephoon reeds een maand defect was, en u heeft geen aandacht aan mijn klaoht gewijd. Antwoord vau de afdeeling klachtenWij hebben dit wel gedaan. We belden u op om te vragen wat er was, maar wg kregen geen antwoord.

Zeeuwsche Koerier | 1926 | | pagina 6