STEUNT DEN ARME Umbra doet lerloopen. AXEL. TER NEUZEN. PHILIPPINE. KOEWACHT. HULST. GROENENDIJK. GRAAÜW. HOOFDPLAAT. SLUIS. Stadsnieuws. KLEEDING en DEKKING O n d r w ij s. Ingezonden Mededeaiing.(8) Overwerkte Zenuwen kalmeeren en worden gesterkt door de Zennwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Sociaal Nieuws Algemeeue R -K. Middenstands-bedrijfsraad. M a rktb e r i c h t e n. Sport en Spel. De fusie tnsschen den Zeenwschen en Zeeawsoh-Vlaamschen Voetbalbond. en Oao. de Vos; tweede prjjs Ed. Kalle en Arie Meert; derde prijs C Farmont en Joh. Scheels; vie-d« prijs R Feraaont en G. Scheels; vijfde prga G Bracke en G Lambertex*ra-prgs L. Kalfsvel, Zaadstraat en Aug. Schelfhout. Woensdagavond is, volgens een bericht in de Ax Grt het christelijk muziekgezelschap „Hosanna" gereorganiseerd en met ongeveer 50 leden weder opgericht Tot Directeur ia benoemd de heer P C Brakm&a. Zoodri de financiën toelaten, instrumenten aan te schelden, zullen de repetities worden hervat, Donderdagmiddag werd nabij een overweg onder deze gemeente een auto waarin e^aige personen waren gezeten, door een trein van de Zeeuwsch- Vlaarasche Tramweg Mij. aangereden waardoor aan de anto belangrijke schade werd 'oegebraoht en eenige inzittenden werden gewond. Vrijdagmorgen had nabij den overweg Statendjjk weer een aar,rgding plaats met een boerenwagen, dt« gedeeltelik werd vernield er. waarvan de voerman lioht werd gewond. De politie stelt een onderzoek in. Dinsdagavond vond op de lijn Gent—Ter Neuzen een niet alledaegsch geval plaats. De passagiers- trein, welke te ongeveer haif «even van Sas van Gent naar Ter Neuzen vertrekt verloor in de nabijheid van deze gemeente de roosters der machine waardoor bet vuur werd gedoofd en ni9t dan na een groot oponthoud de reis kon worden voortgezet. Naar gemeld wordt, bestaat het voornemen om in de vaoature van onderwijzeres in de Nuttige Handwerken aan de openbare school te St. Andries voorloopig niet te voorzen. wijl er op het oogenblik slechts één meisje de openbare school meer bezoekt. Dinsdag werd hier een openbare vergadering van den gemeenteraad gehouden, waarop alle leden tegenwoordig waren behalve de heer E. L. Plasschaert. De notnlen van de vorige vergadering werden door den secretaris voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen waren een aantal verzoeken van onth*-£iiag of vermindering van schoolgeld. Enkele onthfffiageu werden toegestaan. Ingekomen is mede een verzoekschrift van mejuffrouw J. Fertooy om eervol ontslag als ondsrwjjzeres in da nuttige handwerken aan de openbare echool te St. Andries Wordt verleend onder dankbetuiging voor de bewezen diensten gedurende 11 jaar. Voorgelezen wordt een schrjjven van Ged. Staten met de nieuwe regeling van autodienst Axel Hulst. Besloten werd tegen deze regeling bezwaren in te dienen, wjjl de laatste bus reeds om 8 uur 10 te Koewacht zou aankomen eu dus geen aansluiting geeft met den laatsten trein van St. Nioolaas. Mede w-ts ingekomen een sohrjjven van den Raad van Bestuur van de Naamlooze Vennootsohap „Provinciale Zeeuwsche Electrisch» Maatsohaopg" met nieuwe regeling van tarieven betreffende wijzigingen. Da voorzitter deelt mede, dat deze zaak wordt besproken in een vergadering te Ter Nenzen op 3 November a b. Den secretaris werd opgedragen, deze vergadering bg te wonen. Verzoek van d«n rijksveldwachter alhier om aan aan de woning, die hg van de gemeente huurt, een stalletje te laten bijbonwen. Dit wordt over gelaten aan Burg. en Weth. Kennisgeving, dat tot zetters bg 's Rgks belastingen voor deze gemeente zjjn benoemd de heeren J. L Kips en Edm. van Mossevelde. Burg. en Weth. geven verslag over de gedane opneming van boeken en kas van den gemeente ontvanger op 2 October 1.1. De gemeentebegrooting voor 1927 werd na enkele kleine wijzigingen goedgekeurd. Daarna werd vastgesteld de rekening van het Gemeentelgk Electjisch Bedrijf, zooals die door den directenr-boekhonder is opgemaakt. Da voorzitter deelt mede, dat hij is benoemd tot commissaris van het Zeenwsoh-Vlaamsche Waterleiding-Comité en daardoor geen vertegen woordiger van deze gemeente meer kan zijn. Met algemeens stemmen werd in zgn plaats gekozen de heer Alf. de Blieck, gemeente-secretaris en als plaatsvervanger da heer Aug de Blieck, lid van den gemeenteraad. Tot leeraren aan de Kath. Middelbare Handels dagschool, alhier, zijn met ingang van 1 dezer benoemd de heer H Dngoker te Roosendaal voor voor Dai'eoh en de hoer A Spijkerman te Breda voor Engelsch. In de dezer dagen gehouden algemeens ver gadering van de Katholieke Middelbare School vereniging werden de notulen en het jaarverslag over 1925 goedgekeurd, evenals de rekening en begrooting der school en rekening en verantwoor ding der gelden van de Schoolvereniging. Hat rapport dar Commissie van Toezicht luidde «eer gunstig voor school en personeel. Van den heer F vae Wae3berghe was bericht is bericht ingekomen, dat bij om gezondheids redenen als voorzitter beda kt. Hem werd door den waarnemenden voorzitter, den heer D. Th. Schelf hont dank gebracht. Alle periodieke aftredende bestuursleden werden herkozen terwijl de Ed. Achtb. Heer B. Trnffino Burgemeester van Halst tot Bestaarslid werd gekozen. In de Commissie van Toezicht werd in de vacature de Deckere benoemd de heer L. van Waesberghe te Halst. In een na afloop der Algemeene Vergadering gehonden Bestuursvergadering werden de fanoties als volgt verdeeld Voorzitter de Ed. Achtb. heer B. Trnffino, Ondervoorzitter de heer D. Th. Schelfhoat, le en 2e seoretaris resp. de heeren H. Verwilghen en C. J. Bnrm, Penningmeester de heer R. O. Wilking. J 1. Donderdagnamiddag, omst-eeks 4 nar had er bij de weegbrug Delft, een aato-ongeval pbata dat betrekkelijk nog goed is afgeloopen Toen de anto van Dr. G komende van de richting Oude Stoof, de tramrails wilde oversteken, was jnist de stoomtram in aantocht. Wellicht heeft de chauffeur van den anto h»?t fluiten der stoomtram niet gehoord, waardoor een botsing dus onver mijdelijk was. Met een schok werden de passagiers der stoomtram opgeschrikt en zagen spoedig wat de oorzaak was. De anto was erg beschadigd, dooh wonder boven wonder, waren beide inzitten den ongedeerd en kwamen met den schrik vrjj. (Z) Zondag 28 November zal alhier, een groote draukbestrgdings-propagaudadag gehouden worden De Eerwaarde pater capucgn Rudolphtis uit Breda zal spreken over het onderwerp „Fraucis- ous van Assiaië, eeu voorbeeld van matigheid", en heer M. C. Geerts uit Hulst over: „Werk liedenorgauisatie an drankbestrijding. Woensdag jl. voer een schipper de haven van Hoofdplaat binnen. Bg hat vastleggen van zijn schip geraakte zgn hand bekneld tussohen een staaldraad. Drie vingers van zijn hand werden ernstig verwond. Gelukkig brak de draad af, waardoor erger voorkomen werd. Geneeskundige hulp moest dadelgk ingeroepen worden. Het bleek dat de man ook nog aan het been gewond was. Op last van de politie werden te Hoofdplaat verschillende wagens, beladen met bieten, aange houden. Bg weging werd vastgesteld, dat de wagens te zwaar belast waren. Tegen de land bouwers werd proces-verbaal opgemaakt. (M. C. 00STBÜR3. Geslaagd te Amsterdam voor het examen Geschie denis M. O. de heer D L Hago, te Oostburg. De gemeenteraad alhier heeft met 4—3 stemmen verworpen een verzoek van I. de Smit om out- htffiog van het hem opgelegde meerdere opslag- geld omdat hg niet voldaan had aan de bepaling met half September (met het oog op den bieten- aanvoer) de opslagplaats op de Kaikboei moet zijn ontruimd. Een verzoek van de R.-K Ziekenverpleging „Het Wit-Gele Kruis" om f 300 subsidie werd ingewilligd nadat de heer van M&zgk er op had aangedrongen, dat de statuten zoo gewijzigd znllen worden dat ook de personen van andere gezindten, lid kannen worden met stemrecht. Anders zou er kans bestaan op oprichting van een vereeniging op andere grondslag. De heer Aernondts werd aangewezen als ver tegenwoordiger op de vergadering de Z.-Vl. Waterleiding; de heer van Mazijk als plaatsver vanger. De gemeenterekening '25 werd goedgekeurd met een goed slot van f 11,860,09Vti evenals die van de Godshuizen en van het Armbestuur Sluis- Heille. Bij de Behandeling der begrooting werd besloten alleen de zieke iepen op den weg naar de Oost- poort te rooien. De begrooting werd goedgekeard met f8698 als onvoorzien. Besloten werd bg de levering van steenkolen aan de scholen een gemeentewerkman aanwezig te doen zgn met een ba9onle. (M. C De Raad dezer gemeente was heden tegen half tien in openbare vergadering bijeengeroepen ter behandeling van de volgende punten I. Mededeeling ingekomen stokken. II Vaststelling der begrooting van do Ge zondheidscommissie te Ter Nenzen voor 1927. III Alsboven der begrooting van Burgerlijk Armbestuur voor 1927. IV. Alsboven der begrooting van het Gemeen telijk Electriciteitsbedrgf voor 1927. V. Alsboven der gemeente-begrooting voor 1927. VI. Voorstel tot verhooging pensioensgrond slagen van D. F. Ferket en J. A. Raes. VII. Voorstel tot geldigverklaring strafver ordeningen als bedoeld in artikel 178 der Gemeentewet. VIII Voorstel tot benoeming vertegenwoor diger der gemeente bg de Zeenwsoh-Vlaamsche Waterleiding Maatschappij. XI. Verzoekschrift van het bestuur der Katholieke Middelbare schoolvereeniging te Halst om een sabsidie van f150 in de kosten eener Middelbare Haudelsdagschool. X. Verzoekschrift van de R.-K. Vereeniging „Moederschapszorg" te Heerlen, om een sabsidie van f25 voor 1927 eu volgende jaren. XI. Verzoekschrift van de Vereeniging „Wit- Gele Kruis" om een subsidie ever 1926 van f 500. XII. Verzoekschrift van G. J. Wittebroodt om vergunning tot afwijking van de bepalingen vervat'in artikel 7 der bouwverordening vooreen te bouwen timmerwerkplaats in de Poelstraat. XIII. Voorstel tot wijziging der gemeente begrooting voor 1926. Nadat ten ruim 11 ure de openbare vergadering was geopend werden successievelijk de punten I, II, III en IV afgewerkt. Daarna werd ten oiroa half 1 de vergadering tot 2 uur geschorst. Het verslag der zitting volgt a s. Vrijdag. Het Bestaar der St. Vinoentiasvereeniging te Sas van Gent doet met het oog op den naderenden winter een dringend beroep op weldadige stadgenooten om te verstrekken voor de door haar bezochte arme huisgezinnen. Alles (ook gedragen Heeren) wordt in dank aangenomen dagelijks tasschen half 4 en 4 nar n.m. aan de R.-K. Jongensschool te Sas van Gent. Heeft wellicht iemand een nog bruikbare kachel te missen In een onzer gezinnen bestaat hieraan op het oogenblik dringend behoefte. Geslaagd te Utrecht voor gediplomeerd hoefsmid o m. Johannes van Crugniogen te Axel en P. van Crugningen te Sluiskil. Glazen Bnisje 75 ot. Bg Apoth. en Drogisten. Dinsdag werd, aldus meldt „De Maasbode", te Utrecht in een der zalen van het gebouw van het R-K. Werkliedenverbond eau algemeene vergade ring gehouden van den Alg. R.-K. Middenstands- bedrijfsraad. Vertegenwoordigd waren de patroons- en werknemersorganisaties, welke de bedrijfsraden vormen voor het stucadoors-, meubel-, schilders- en slagersbedrijf Mede waren aanwezig afgevaardigden van den Ned. R -K. Bond van Schoattwinkeliers en Schoen- makerspatroonavareenigingen, den R -K. Bond van Handelaren in Manufacturen, den R.-K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, den R -K. Fabrieksarbeiders- en den R.-K. Metaalbewerkers- bond, organisaties, welks near wordt verwacht, spoedig aan de totstandkoming van een bedrgfsraad znllen medewerken. De vergadering werd in totaal door 87 ver tegenwoordigers bezocht. De voorzitter, dr. J. van Beurden Ord. Praem wilde zich op deze eerste door hem gepresideerde algemeene vergadering aansluiten bjj de woorden van dank de vorige maal gerioht tot den afgetreden voorzitter, prof. dr. J. Veraart, die de bedrgfsraden- idea met kraoht hoeft gepropageerd. Spr. gaat dan na, welke oorzaken geleid hebben tot de inzinking, welke de laatste paar jarou met betrekking tot sommige van onze middenstands- bedrijfsraden te constateeren viel. Persoonlijk ziet de voorzitter in een bedrgfsraad een instituut, waarin werkgevers en werknemers in onderlinge harmonie samenwerken, allereerst in beider belang De vraag hoe de bedrgfsraden „af" te maken, rekening houdende met de belangen van den consument, kwam reeds in het bestaar ter sprake. Laten we, aldus de voorzitter, al vormen we een minderheid, den zedeljjken moed hebben om practisch en met de daad onze be ginselen te beleven. Dien zedeljjken moed putten wij uit onze katholieke geloofsovertuiging. Ons hoogste gebod is immers de liefde tot God met daarnaast de liefde tot den evenmeneoh. Het mooie van onze bedrgfsraden is werkgevers en werknemers vergaderd aan één tafel in Roomschen geest, bereid voor elkaar offertjes te brengen. Wg zoeken niet, wat ons soheidt, maar wat ons bindt. Men late alles na ook buiten de vergaderingen van den bedrgfsraad wat tot verwijdering zou kannen voeren. Bestaat een sfeer van vertrouwen, dan zal uit ons werk blijken, dat door ons in het bedrijfsleven heel andere beginselen gehuldigd worden dan in het liberale kamp. Men zal dan niet kunnen zeggen, dat de toestanden betreffende het bedrijfsleven bjj de katholieken niet beter zgn als bg de anderen. Werken werkgevers en werknemers beiderzijds mede, dan znllen onze bedrgfsraden hun doel bereiken. Uit de hierna door den secretaris, den heer A. G. de Brngn, gedane mededeelingen, stippen we aan De voorzitter vau den R.-K. Smedenpatroonsbond berichtte niet aanwezig te knnnen zjjn. De bestnren van den R.-K. Bond van Schoenwinkeliers- en Sohoenmakerspatroonsvereenigingen en van den R.-K. Fabrieksarbeidersbond hebben zich met elkaar over de opriohting van een bedrgfsraad verstaan. De vier werknemersleden werden reeds aangewezen. De totstandkoming van den bedrgfs raad mag spoedig worden verwacht. Niet uitgesloten is, dat binnenkort een bedrgfsraad voor den manufaotnrenhandel gaat funotionneeren. Op 16 November zal het bestuur een samenspreking honden mot het bestuur van den Alg. R -K. Landbouw-bedrijfsraad. Door dergelijke bespre kingen zullen de beide algemeene raden met elkaar in contact blijven. Aan den heer Prof. Veraart werd voor het door hem teu behoeve van den Alg. Middenstands- bedrijfsraad gevoerde financieel beheer décharge verleend. Een door het bestuur ontworpen „Program van Actie voor den Algemeenen R.-K. Middenstands- bedrijfsraad" werd na eenige besprekingen als volgt vastgesteld 1. Het bevorderen van de opriohting van bedrgfsraden. 2. Het treffan van maatregelen om aan de bedrgfsraden een goeden gang en een vruchtbare actie te verzekeren. 3. Het bevorderen van de totstandkoming van collectieve arbeidsovereenkomsten. 4. Het ijveren voor de bindendverklaring van de collectieve arbeidsovereenkomst. 5. Behondens het geval, bedoeld in artikel 8 van het reglement voor de afzonderlijke bedrgfs raden als bemiddelaar of arbiter optreden bjj meeningsversohil tnssohen de organisaties over bedrjjfsaangelegenheden, tenzij deze taak aan een ander persoon of college wordt opgedragen. 6 Het bevorderen van de totstandkoming van sociale en economische regelingen in het bedrijf. 7 Er naar streven, dat de sooiale wetten zooveel mogelijk door de georganiseerde bedrijfsgenooten worden uitgevoerd. 8. Het bevorderen van de vakopleiding, mede door opleiding in de werkplaats. 9 Het tegengaan van loonarbeid na den wet telijk vastgestelden werktijd. 10. Het streven naar een goede wettelijke regeling der huis-industrie. 11. Het bevorderen van de totstandkoming eener wettelijke ziekteverzekering. 12. Het doen behandelen op de algemeene vergadering van onderwerpen, die betrekking hebben op het bedrijfsleven, meer speoiaal van den middenstand. Hierna werd vastgesteld een reglement voor de afzonderlijke Bedrijfsraden. In dit reglement wordt nader omschreven over welk bedrijf aanverwante vakken zich de werkzaamheden van den betreffenden bedrgfsraad uitstrekken en zgn o.m. opgenomen bepalingen aangaande stemming, de verpliohtingen van de organisaties, welke den bedrgfsraad vormen, beëindiging van het lidmaat schap, samenstelling en taak van het bestuur, oontributie. Vervolgens kwam aan de orde een voorstel van het bestanr om de afzonderlijke bedrgfsraden te doen fnngeeren als de nationale oomité's voor werkplaats-opleiding. De voorzitter liohtte dit voorstel toe, wijzende op de bepalingen, welke de Nijverheidsonderwijs- wet in zake „het onderwijs volgens het leerling stelsel" stelt. Van Katholieke zgde is opgericht de vereenigirg „Ons R.-K. Nijverheidsonderwijs", welke zich de bevordering van Nijverheidsonderwijs ten doel stelt. Samengesteld werden bijzondere commissies voor werkplaatsopleidiug. Voor een goede uit oefening harer taak stellen de commissies voor werkplaatsopleiding voor elk bedrijf of tak van bedrjjf, desgewecscht een nationaal comité in, bestaande uit de vertegenwoordigers van de be trokken landelijke vakbonden. Deze nationale comitó's znllen met inachtneming van de betref fende bepalingen der Nijverheidsonderwijswet en onder goedkeuring van de commissie voor werk plaatsopleiding, waaronder zij ressorteeren, leer programma's en model-overeenkomsten vaststellen voor haar bedrijven of bedrijfstakken. Het bestuur stelt voor, dat de nationale comité's zullen gevormd worden door de ledeu van de bedrgfsraden. Het bestuur van den Alg. Raad kan dan optreden als c°mmissie voor werk plaatsopleiding in het middens'andsbedrgf. De vergadering kon zich na eenige disoussie, waarbij bleek, dat de gereorganiseerde Katholieke menbeimakerspatroons en -gezellen in beginsel tot overeenstemming zijn gekomen, met betrekking tot een leerlingenregeiing, met deze voorstellen vereen igen. Bg de slniting constateerde de voorzitter met genoegen, dat deze algemeene vergadering vrucht baar was en een aangenaam verloop had, zulks geeft hoop voor de toekomst. Mogen, aldus spr., de genomen besluiten gedijen tot vrachtkaren arbeid van de bedrgfsraden. Hulst, 8 Nov. Tarwe f 14,00—f 15,Sb, rogge fllf 12,00, wintergerst f 11,00—f 11,75, zomerg. f ll,75f 12,—, haver f9—f 10, erwten f 19-20,00, bruineboonen f 14—16,duivenboonen f 14, f 15,00, paardenboonen f 12,00—f 12,50, lijnzaad f 1414,50, aardappelen f 5,005,50. Ter weekmarkt waren aangevoerd 23 stuks rundvee, verkocht 11, 41 varkens, verkocht 80. Hulst, 8 Nov. Boter per kilo fl,60 k f 1,70 Eieren per 26 stuks f 2,84. Rotterdam, 8 Nov. Veemarkt. Op de markt van heden waren aangevoerd497 vette runderen, 203 vette en graskalveren, 1576 sohapen en lammeren, 1067 varkens. Koeien le kw. f 0,97f 1,2e kw. f 0,85— 0,92, 8e kw. f 0,65—0,75 ossen le kw. f 0,90— 0,95, 2e kw. f 0,70—0,80, 8e kw. f 0,50—0,60 kalveren le kw. f 1,851,95, 2a kw. f 1,251,50, 3e kw. f 0,85—1,05 schapen le kw. f 0,570,60, 2e kw. 0,450,52, 3e kw. 0,85—0,00 lammeren: 0,600,70; varkens: le kw. 0,72—0,74, 2e kw. 0,66—0,70, 8e kw. 0,63—0,66; lioht soort: 0,64 —0,65. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon van blauw 4400 KG., prijzen 1,— van Groningsch 500 st., prijzen 0,850,95, van Hollandsch geel 7500 st prgzen 0,85 0,95 Koolzaad f 24—25, karwijzaad f 48—45, lijnzaad voer f 18—29, zaai f 2022. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f 4,75—5, Zeeuwsche bonte f 4,80—5,10, Poters f 2,002,40, Zeeuwsche Eigenheimers f 3,50—3,75, blauwe dito f 3,70-4,-. Binnenlandsohe granen. Tarwe minder ter markt, flauwer gestemd, puike f 15,8015,40, verder naar kwaliteit f 14,5015. Rogge niet getoond. Che- valiergerst onveranderd 11212,50, extra partijtjes iets meer. Haver f 9,7510.40. Kleine groene erwten big ven vast f 18—26,50. Schokkers iets hooger. Bruine boonen minder getoond, iets meer gevraagd f 16,6017,50. Onder presidium vau den heer Gaston Goossens van Sas vau Gent, werd jl. Zondagnamiddag in hotel Centraal te Ter Neuzen de aangekondigde algemeene vergadering gehouden van den Zeenwsch Vlsamsohen Voetbalbond. Als eenigst punt stond op de agenda vermeldbestuursvoorstel tot fusie met den Zeenwschen Voetbalbond. Aanwezig waren namens den Zeenwschen Voetbalbond, de h.eeren Oele, voorzitter, de Nooyer vioe-voorzitter en Geljon, penningmeester. Voorts een voltallig bestnnr van den Z. V. V. B. en de afgevaardigden der vereenigingen Halst, Sas van Gent, Axel, Grensstrijders (St. Jansteen), Sluiskil Na een inleiding en aanbeveling van den voor zitter, werd na ampele besprekingen met alge meene stemmen besloten om h.et bestnur-voorstel inzake fasie goed te kearen. Eveneens werd goedgekeurd de nieawe indeeling der oompetitie, waarbij de eerste klasse zal worden gesplitst in klasse 1 A en klasse 1 B. Axel, Halst, Grensstrjjders worden opgenomen in le kl. B. tezamen met Deto, de Zeeuwen en Vlis- singsche Boys. De le kl. A zal beataan nitSinito 2 Walcheren 2, Middelburg 8, Ter Nenzen 2 en Vlissingen 3. Mogelijk wordt aan deze laatste nog toegevoegd de vereeniging Breskeus, die reeds instemming met de fasie betuigde doch niet ter vergadering aanwezig was, Evenzoo „Voorwaarts" van Ter Nenzen, die bg toetreding zal worden onderge bracht in afdeeling B. Als nieuwe afdeeling werd ingesteld, de 2e kl. Z. V. B. uitsluitend voor Zeenwsoh-Vlaanderen waarbg werden ingedeeld, Sluiskil, Hulst 2 en Axel 2. Mogelijk kan hier OraDje van Sas van Gent nog worden aan toegevoegd. De zoo lang verbeidde eenheid in Zeeland is das eindelijk op voetbalgebied totstandgekomen. (T. C.)

Zeeuwsche Koerier | 1926 | | pagina 2