Mc. 3085 Vrijdag 15 October 1926 40ste Jaargang Eerste Blad. K A M E R A R B E I D. VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG- EN VRIJDAGAVOND POSTREKENING Ho. 52419. Tot bet aannemen van advertentiên voor dit blad is eveneens gerechtigd bet „Centraal Nederlandsch Advertentie-Bureau" Papestraat 26, Den Kinderen Kloosterfoalsem Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Uit het Parlement. Het Nederlandsch-Belgiscb Verdrag. Binnenland. Voornaamste nlenws. Buitenland. Voornaamste nienws. Ingezonden Mededeeling. (14) hebben &ftajd wat heelt alle wonden Kerknieuws. Audiëntie. Benoemingen. De Kerkvervolging in Mexico. Provincie Nieuws. De R.-K. ZuigeliDflenbescherming in Zeenwsch-Vlaanderen. Provinciale Staten. Besmettelijke ziekten. WESTDOBPE. ZUIDDORPE. Ingezonden Mededeeling (33) AXEL. KOEWACHT. HULST. OSSENISSE. CLINGE. ST. JANSTEEN. BRESKENS. DE ZEEUWSCHE KOERIER ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING UITSTEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT Begin Maart is het kabinet De Geer opge treden, nadat van November tot dien datum toe, het parlement huistoe was gezonden. De begrootingen waren blijven rusten en het eerste werk van het ministerie was dan ook, nadat ampel gelegenheid was gegeven aan de leden van Hooger- en Lagerhuis, hun hart over de kabinetscrisis en dezer oplossing te luchten, dien noodzakelijken arbeid tot een goed einde te brengen. Daarmee ging vrijwel geheel de beschikbare parlementaire tijd heen, zoodat voor wetgevend werk het parlementaire jaar 1925 1926 als verloren kan worden beschouwd. We zijn geen tegenstanders van het parle mentaire stelsel. Wanneer wij zien, wat er in sommige landen voor in de plaats is gesteld, dan kunnen wij er niet toe komen zulks als een verbetering te beschouwen. Maar toch kunnen we het begrijpen, als we zien, hoeveel en steeds zwaarder struikelblokken het parle mentarisme op zijn weg ontmoet, dat de critiek op het parlementarisme zich steeds krachtiger laat gelden, dat de roep om een anderen vorm aan de wetgevende lichamen aldoor luider wordt. üp de agenda voor de eerstkomende dagen van het tweede zittingsjaar na de verkiezingen komen belangrijke wetsontwerpen voor, welker behandeling bij velen vermoedelijk al evenmin het aanzien van het parlementaire stelsel zal verhoogen. Daar zijn allereerst de voorstellen tot belastingverlaging, voorstellen welker voor bereiding van dien aard is geweest, dat alle leiding bij de Regeering volkomen zoek is en dat op het oogenblik niemand weet of straks het zwaartepunt naar de Inkomstenbelasting, de Verdedigingsbelasting II of de Personeele Belasting ten aanzien van de vermindering van den druk zal worden gelegd. Dan komt aan de orde de ratificatie van het Nederlandsch-Belgisch Verdrag. Hetzij dat dit voorstel wordt aangenomon, hetzij dat het wordt verworpen er staat dienaangaande nog niemendal vast in beide gevallen is het resultaat absoluut onbevredigend. In beide gevallen ook zullen de tegenstanders van het parlementaire stelsel de beslissing uitbuiten om de waardeloosheid van dat stelsel te bewijzen. Keurt de Kamer het verdrag goed, dan heeft zij geen ruggegraat, als zij tegenover een minister positie moet nemendurft zij het verwerpen, dan is zij een sta-in-den-weg voor grootsche gedachten. Feit is, dat ook hier de voorbereiding onvoldoende is geweest, dat het verdrag niemand onzer bevredigt, en dat, wie er straks vóór stemt, zulks slechts doet om nieuwe moeilijkheden te ontgaan. Zoodat de komende Kamerarbeid weinig geschikt lijkt om het aanzien dat zij nog heeft te verstevigen. Bg de regeling van werkzaamheden deelde de voorzitter gisterenmiddag in de Tweede Kamer mede, dat aan de agenda zonden worden toegevoegd de vier belastingontwerpen. In het voornemen had gelegen, ook het traotaat met België aan de agenda toe te voegen, maar aangezien de centrale sectie besloten heeft op 9 November met de behandeling der begrooting te beginnen, zal er voor de behandeling van het traotaat met België waarsohgnlgk geen tjjd overblijven. De Minister van Bnitenlandsohe Zaken maakt bekend, dat met ingang van 16 dezer het Rgks- paspoortenkantoor wordt opgeheven. Naar gemeld wordt, is de voorbereiding tot de R.-K. Handelshoogeschool te Tilburg zoover gevorderd, dat de opening der school in het najaar van 1927 zal plaats hebben. Gemeld wordt, dat de myndirecties zich bereid hebben verklaard, de 6-urendienst op Zaterdag met ingang van 1 Januari as weder in te voeren De samenwerkende mijnwerkersbonden hebben aan de Contact-Commissie een schrijven gezonden, waarin o m. wordt voorgesteld den zesarendienat op Zaterdag 1 December as. in werking te doen treden. Tijdens den joogsteo storm ia nog bg Poggera- bank vergaan de Vlaardiuger s'oomlogger „VI. 46", bemand met 17 koppen. Van deze verdronken er 10, vau de 7 overigen, die werden opgepikt door een anderen logger, stierven er 4 op de thuisreis, zoodat slechts S man de ramp overleefden. De minister van Arbeid, fl. en N. heeft voor bloembindergen tevens bloemenwinkels een over- werkvergunning verleend voor het tijdvak 24 üotober 1926 tot 28 Ootober 1927. Minister Franc-qni heeft met Nederlandsche bankiers geconfereerd over de stabilisatie leening, welke, naar verlnidt, nog deze week voor een bedrag van 75 millioeu dollars zon gesloten worden. A!s merkwaardigheid kan worden gemeld, dat zich op het oogenblik bg de Japansche vloot twee katholieke admiraals bevinden en wel admiraal Yamamoto en vice-admiraal Saito. In een resolutie, waarin het sovjet-regime be schreven wordt als een moordenaar, mnt den voet op het ontzielde lichaam van de vrgheid, heeft het Amerikaansohe vakverbond zgn besluit ver- nienwd om het commnnnistisch systeem geen kwartier te geven Het congres sprak zich uit voor het standpunt van president Coolidge, dat de Amerikaansohe principes „niet kannen worden versjacherd" en betuigt zgn sympathie met „de in slavernij ge brachte massa's in Rusland". Wij beschouwen het sovjet-systeem, zoo luidt verder de resolutie, als de meest gewetenlooze anti-sociale en noodlottige instelling ter wereld. In Engeland verwaoht men, dat de mijnwerkers- staking steeds sneller zal verloopen. Zorg daarom altijd Akkcr's Kloosterbalsem In huis te hebben om dadelijk te kunnen helpen bij: builen, schrammen, ontvellingen, kneuzingen, snij-, brand- en stootwonden, spierpijn, wintervoeten. Z D. H. de Bisschop van Breda zal Woensdag en Zaterdag dor volgende week geen audiëntie verleenen. Z. D. H. de Bisschop van Breda heeft benoemd tot Pastoor te Eede den Zeereerw. heer C. Vos, tot Kerkmeester te Koewacht den heer Alph. de Waele In Mexico wordt de Kerkvervolging met onver minderde kracht voortgezet. Dagelijks worden aan de bladen sprekende staaltjes gemeld van den geloofshaat, waarmede president Calles en zijn geestverwanten bezield zgn. We laten er hier enkele volgen Den laatsten dag dat nog de H Mis in de kerk gelezen werd, begaf zich een radikaal afgevaar digde van Nayrit met eenige politieke vrienden naar de kerk van het Heilig Hart in Mexico City en nam daar plaats in de nabijheid van het altaar. Hij droeg een lasso bij zich, waarmede hij het Heilig Hartbeeld, dat hoog boven het altaar stond, op het moment der Consecratie, naar beneden wilde halen. Op het oogenblik echter dat hg zgn lasso wilde slingeren, bemerkte een eenvoudige vrouw zijn plan, deed haar schoen nit en sloeg den man daarmede op hetzelfde moment in het gezicht. Toen eerst bemerkten de anderen wat de man op het oog had gehad en wierpen ze zioh op hem. De politie kon hem nauwelijks voor lynohen behoeden. Uit Mexico City wordt gemeld, dat Calles alle partijgangers beval zich van revolvers te voorzien, om onmiddellijk iedereen neer te schieter, die vingsohriften verspreidt voor de Katholieke Liga. Calles heeft door de vakvereeniging aan het I.V.V. doen verklaren, dat hg slechts de grondwet handhaaft en niet tegen den godsdienst strijdt. Ten bewijze hiervan kan dienen hoe alle lee aren en onderwijzers alleen reeds bjjna vier honderd in Gaadalejura die weigerden een regeerings- oiroalaire te onderteekenen (waarin verklaard moest worden, dat de godsdienstige overtniging van den onderteekenaar zich niet verzette tegen de regeeringsmaatregelen) terstond werden ontslagen. jjen 70-jarig katholiek koopman in Pueblo, José Garcia Farfan genaamd, had in sgD étalage het opaoh-Üft „Viva Christo Rey 1 (Leve Christus de Koning!) geplaatst. Twee „generaals",sAmeya en Sanchez bemerkten dit opschrift vannit hun anto en zonden een agent naar den winkel, om Farfan mede te doelen dat hij die woorden onmiddellijk moest verwgderen. De koopman antwoordde dat wanneer de heeren generaals hem iets te zeggen hadden, ze zelfs maar moesten komen. Inderdaad kwamen de heeren en verlangden de oogenblikkelijke verwijdering van het opsohrift. Farfan weigerde dit met de motiveering, dat hg baas in zgn eigen zaak was Daarop trok generaal Amöya zgn revolver en dreigds Farfan te zullen dooden. Deze greep naar een glas en slingerde het uit noodweer Am&ya in het gezicht. Amaya schoot, doch verwondde slechts den koopman, die hem de revolver afhandig wist te maken. Op dat oogenblik traden soldaten binoen en daar'zij de revolver in de hand van Farfan zagen voerden ze hem onmiddellijk in de gevangenis, alwaar hij nog denzelfden naoht werd gefusilleerd. Het offioieele orgaan van de regeering berichtte den volgenden dag, dat men het lijk van Farfan op een eenzame plaats gevonden had, terwyl het met kogels doorzeefd was en sporen erop wezen, dat hg tnssohen de wielan van een automobiel was gekomen. Op 5 Ootober zgn de moedercnrsussen in het district Honteniese begonnen. Het aantal cursisten was als volgt Bosohkapelle 63 onrsisten Stoppeldijk 57 Groenendijk 121 Hengstdijk 22 Lamswaarde 42 Ossenisse 39 Totaal 344 onrsisten, terwijl er in het le district in 7 plaatsen 310 onrsisten aan den len corsus hadden deelgenomen. Het groote succes is hier te zoeken in de bnitengewone goede medewerking welke verleend werd door den HoogEerw. Heer Deken en H.H. Pastoors en de bestoren der St. Elisabethver- eenigingen in bovengenoemd district. In Groenendijk, waar de opkomst zoo groot was en waarschijnlijk nog wel zal vermeerderen, is besloten den cnrsns te splitsen, zoodat om 6 nar de jonge meisjes komen en cm half aoht nar de moedertjes. Bosohkapelle staat boven aan bij de kleinere gemeenten, 't is prachtig In Groenendijk en Ossenisse werd namens het bestuur der St. Elisabethvereeniging een mooie prjjs beschikbaar gesteld in Stoppeldijk door de Mariavereeniging en in Lamsyaarde door den ZeerEe^w. Heer Pastoor. Die prijs wordt na afioop van den moedercnrsns gratis onder die cursisten verloot, die geregeld de lessen gevolgd hebben. 'k Hoop alle bekende geziohten weer op den volgenden cnrsns terug te zien. Zoeter JANSEN, Enqnötrioe R -K. Znipelingenbesohermig in Zeenwsoh-Vlaanderen te Halst. Door Ged. Staten van Zeeland is de opening der Najaarszitting bepaald op 80 November as. en ligt het in de bedoeling om op Woensdag 1 December d.a.v. over te gaan tot benoeming van een griffier der Staten, alsmede om de verslagen der afdeelingen te behandelen op 21 December a.s. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 3 tot en met 9 Oct. in de provincie Zeeland bedroeg Baiktyphns Graaaw en Langendam 1, Hoedekenskerke 1 (in een keet, waar reeds typhus voorkwam) Hulst 1. Diphteritis Zierikzee 1. Dinsdagnamiddag geraakte in een bocht tnssohen de Axelsohe straat en de kom van Westdorpe een beladen bietenwagen der Zeeuwsoh-Vlaamsche Tramwegmaatschappij nit de rails, waardoor de reizigers met de middagtram nit Sas van Gent met reservematerieel van Drie Schouwen de reis moesten voortzetten. Een en ander liep met een kleine verkeers- stagnatie af. Het meeste vee, dat aan mond- en klauwzeer geleden heeft, is genezen. Nog sleohts een paar stallen en weiden zgn voorzien van het bekende bordje. Grossier: F. DE SMET, Ooptburg De R-K Tooneelvereeniging „Utile dnlci" alhier heeft voor den aanstaanden winter in etndie genomen het pas verschenen tooneelspel van Frits van Duinen „Een zeker mensch" naar de parabel uit de BgbelBche Geaohiedenis, benevens het blijspel „De Gril van den Hertog" van Gerard Nielen. Onze R-K. Leesbibliotheek, die met vele nienwe boeken verrijkt is, zal voortaan eiken Zondag morgen van 8 tot 9 unr geop'nd zijn. Den vorigen winter is er door vele lezeressen en lezers een rnim gebruik vau gemaakt. Den aanstaanden winter verwacht men nog drnkker gebruik. Zaterdagavond kreeg de landboawerkcecht J. de P. toeu hij uit de stal kwam op de hoeve van Jacob de Brnine te Kijknit een klap van een paard, vlak in het gezicht, die zoodanig aankwam, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Ofschoon de wonden zioh eerst ernstig voordeden, zal het ongelnk voor den jongen vermoedelijk geen ernstige gevolgen hebben. (Ax Crt.) Zondag jl. is de nienwe krnisweg in onze parochiekerk gesohenk van de Eerw Zuster Overste van het klooster te Oudenbosch op plechtige wijze in gebrnik genomen. Maandag was de heer R L van Aardenburg met zgn echtgenoote per anto Daar hier gekomen, om een begrafenis van een familielid bg te wonen. Op den terugweg geraakte bij op den Ouden Molen, door dat het staar niet goed werkte, van den dijk en reed tegen een boom. Het voorste gedeelte van den auto werd zwaar beschadigd, dooh de inzittenden kwamen met den schrik vrg. (Z) Zondagnamiddag »s het nieuwe St. Joseph- patronaat alhier door den Hoogeerw Heer Deken in tegenwoordigheid van den Zeereerw. heer rector Brouwers de Eerw. Heeren Kapelaans alsmede van den oud-direotenr, den Weleerw. heer van den Broek, den Burgemeester, het patronaats- bestnur en talrijke patronaatsleden, ouders en genoodigden plechtig ingezegend. In den nacht van Zaterdag op Zondag, zoo meldt Z., is door den hevigen wind, het schip „Vertrouwen" groot 70 ton, schipper Job. de van Ter Nenzen, snikerpeeëa liggende te laden voor het Zeedorp alhier, beeemd voor de C» Ope ratieve Suikerfabriek te Sas van Gent, op de verdedigingswerken van het waterschap „De vereenigde polders van Ossenisse" geslagen. De suikerbieten spoelden grooténdeels alt het rnim. Van offioieele zijde vernemen we, dat de pel grims- en studiereis Daar het H. Land, waarmede ook onze Zeer. Eerw. Heer Pastoor mede zou trekken ni®t door gaat. Zeer waarschijnlijk zal deze reis in het a s voorjaar worden gemaakt. (Z) Bij beschikking D. van O. is aan den dienBt- pliohtige der lichting 1922 uit Sr, Jansteen Joseph Frankevyle met ingang van 13 November a s. voor goed vrijstelling van den dienstplioht verleend. Zaterdagmiddag vergaderde de raad dezer ge meente. Afwezig de heer Lutejjn. Vastgesteld werd de instructie voor den nieuw benoemden gemeenteopzichter. Tot lid ven de oommissie tot wering van sohool- verzuim (vac. Van der Wolde) werd benoemd d*

Zeeuwsche Koerier | 1926 | | pagina 1