No, 3075 „De Zeeuwsche Koerier" Vrijdag 10 September 1926 Derde Blad er. De Leipziger Messe. Hulst - Hotel de Lozanne Gentschesfraat B 21 Café Restaurant. De 13e Neilerlandsclie Jaarbeurs. Wat er op de Jaarbeurs te zien valt. K. DE LOZANNE Inbonden Mededeeling. (10) MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ot Laxeer-Tabletten 60 ot Zenuw-Tabletten 75 ot Staal-Tabletten 90 ot Maag-Tabletten 75 ot Logies met degelijk ontbijt F 3.- Restaurant a la Carte den geheelen dag. Prima Consumptie - Billijke Prijzen. beurs m Deze week is hier in Leipzig de herfstbeurs gehouden en nu, op den sluitingsdag, valt nader te overzien, hoe het verloop geweest is. De gewoonte brengt mede, dat een der machtigste deelnemersgroepen, de «Verein deutscher Werkzeugmachinenfabriken», alleen in het voorjaar exposeert. De enorme machine hal bleef dus gesloten, het voorportaal was als restaurant ingericht en den levendigen aanblik, dien het complex van meerendeels in vol bedrijf zijnde machines oplevert, moest men dus missen. Weliswaar ontbraken werk tuigmachines niet geheel, doch deze waren in een der elders op het terrein gelegen gebouwen geplaatst, te zamen met textiel- machines, autogene laschinrichtingen, com pressoren, pompen, halffabrikaten, enz. Ook in andere groepen hadden zich deelnemers alleen tot de voorjaarsbeurs bepaald. Het is hier eenigszins anders dan in Utrecht. Onder de exposanten op de Nederlandsche Jaarbeurs zijn firma's, die wegens den aard van haar bedrijf een keuze doen tusschen een der twee halfjaarlijksche beurzen. In Leipzig echter trekt de voorjaarsbeurs de groote massa deelnemers en zij, die een keer overslaan, blijven gewoonlijk van de herfstbeurs weg. Uit deze opmerkingen volgt, dat de omvang nu kleiner was, maar hier staat tegenover, dat op onderscheidene plaatsen een bepaald betere stemming viel waar te némen dan een half jaar geleden. Het buitenland was als kooper betrekkelijk goed opgekomen, hetgeen door de Duitsche nijverheid, die vooral exportorders zoekt, bijzonder op prijs werd gesteld. De handel voor binnenlandsche behoefte was ook drukker dan men had durven verhopen, hetgeen zijn oorzaak vond in een ietwat gunstigere beoordeeling van den toestand in Duitschland.Deze kenschetsing moge misschien niet ten volle opgaan voor alle afdeelingen, de eindindruk blijft nochtans, dat de gang van zaken geenszins slecht geweest is. Zooeven nog verklaarde de vertegenwoordiger eener groote fabriek van glas en aardewerk, dat zijn verwachtingen zeer waren overtroffen, daar hij juist de dubbele hoeveelheid verkocht had. Het mag als bekend verondersteld worden, dat de Leipziger Messe haar deelnemers bij duizendtallen telt. Nu waren er ongeveer 8500, waarvan 94 pCt. uit de eigen landstreek en de overigen van vreemde nationaliteit. Deze laatste waren herkomstig uit Oostenrijk, Hongarije, Jugo-Slavië, Tsjecho-Slowakije, Danzig, Rusland, Finland, Letland, Zweden, Denemarken, Zwitserland, Spanje Italië, Enge land, de Vereenigde Staten en Nederland. Uit Holland waren ongeveer 15 deelnemers, waar onder eenige van de bekendste industrieën De Nederlandsche koopwaar bestond voor een overwegend gedeelte uit kunstaardewerk, pijpen, kristal, sanitaire installaties, radio- benoodigdheden, handbeschilderde textiel- goederen, biscuits en toegift-artikelen. Bij een nadere bespreking van de op- de Leipziger Messe aangeboden goederen dient men zich zeer te beperken, wegens de over vloedige keuze. In de porselein-afdeeling namen de Rosenthalfabrieken een der eerste plaatsen in. Het loont altijd zeer de moeite, een tocht door haar verschillende toonzalen te ondernemen, teneinde de rijke collecties te bezichtigen. Ditmaal was een ruime plaats verleend aan wit porselein, welk artikel op het oogenblik niet slechts voor gebruiksvoor werpen, doch tevens voor beelden, lampen, vazen, enz. zeer gezocht is. Hierbij wordt van de gedachte uitgegaan, dat het materiaal op zichzelf, gepaard aan een sierlijke vormgeving, de schoonheid van het voorwerp moet bepalen. In een ander gebouw had de bekende Staat- liche Porzellan-Manufaktur, Meissen, hoogst bezienswaardig Saksisch porselein tentoon gesteld. Op de Bugra-Messe waren, onder een menigte andere firma's het Bibliographische Institut te Leipzig en Herder Co, Freiburg, respectievelijk met »Meijer's Lexikon« en Herder's kleine encyclopaedic, alsook de voornaamste uitgevers van muziekwerken. De firma Kösel Pustet, München, had o.a. religieuzewerken met prachtige bandversiering. In een der kunstnijverheid-afdeelingen was mooi Zweedsch Orrefors-glaswerk. Op het gebied van glas was trouwens toch veel te zien, zooals van den bekenden Prof. Jean Beck van den Bayrischen Kunstgewerbeverein, het Blaue Haus te Berlijn, de Staatliche Fachschule fiir Glasindustrie Zwiefel e.a. Elders waren het door moderne kunstenaars ontworpen, geheel van de gewone afwijkende patronen voor Smyrna-tapijten welke de aan dacht trokken. De textielafdeeling was flink bezet. Ongeveer 40 firma's hadden een apparte groep voor witte goederen gevormd. Zij waren van meening, op deze manier meer belangstelling te mogen verwachten, dan wanneer zij te midden van de velerlei andere textiel exposanten stonden. Hierin hebben zij zich niet bedrogen, want »Die Welt in Weiss», overal gepropa geerd, is goed bezocht geworden. Van het op de Reclame-Messe gebodene dienen stellig de vele toepassingen voor reclame-verlichting genoemd te worden. De techniek is zeer ver gevorderd en er waren apparaten voor etalage-reclame, die zonder twijfel het oog van den voorbijganger op de winkeluitstalling zullen doen vestigen. In de speelgoed- en sport-afdeelingen bleek, dat de vervaardigers met hun tijd medegaan. Zoo prijkten poppen reeds met de in zwang gekomen haardracht en waren, behalve een keur van de reeds bekende, weer nieuwe sportartikelen te zien. Op de Technische Messe waren goede kantoor-, schoen-, landbouw- en andere machines tentoongesteld. Tevens artikelen der verwarmings- en koeltechniek, electrotechniek en radio. Er waren motorrijwielen, bestel- karren, vracht- en personen-auto's, tot een geheel ingerichte woonwagen toe. In het «Esti-Haus» bleek, dat de fabrikanten van ijzerwaren steeds meer naar specialiseering hunner groep streven. Zij willen bereiken, dat zonder uitzondering alle tot het vak behoorende artikelen in hun gebouw verkrijgbaar zijn. Begrijpelijkerwijze is het bovenstaande slechts een vluchtige opsomming en in elk opzicht onvolledig. Rest ten slotte nog te vermelden, dat de bouwvak-afdeeling aanmerkelijk was uitgebreid en in den tegenwoordigen omvang tot een der voorname onderdeelen van de Leipziger Messe mag gerekend worden. L. H. BRAUN. Leipzig, 4 September 1926. Zooals wij reeds met een enkel woord in ons Dinsdagnummer vermeldden, is Maandag j.l. de 15e Nederlandsche Jaarbeurs zonder ceremonieel geopend. Oudergewoonte werden de journalisten door het Jaarbeursbestuur in de zaal van de IndustrieeleClubop hoffelijke wij ze gerecipieerd. Behalve het Jaarbeursbestuur waren bij deze receptie van de pers ook tegenwoordig de Poolsche Gezant alsmede de beide Poolsche Consuls uit Rotterdam en Amsterdam en enkele andere genoodigden. De secretaris-generaal, de heer W. Graadt van Roggen, heette allereerst namens het Jaarbeursbestuur de vertegenwoordigers der Nederlandsche en buitenlandsche pers hartelijk welkom, om daarna in een keurig verzorgd referaat de journalisten den ontwikkelingsgang van de Jaarbeurs sedert de vorige beurs te .schetsen. Met name vestigde spreker de aan klacht op den verderen uitbouw der groeps vorming. Het groote doelvakbeurzen binnen het kader eener algemeene, alle bedrijfsgroepen omvattende, jaarbeurs wordt zoodoende steeds meer nabijgestreefd. Dat is het eenig houd bare systeem, betoogde spreker. In het buiten land is dit anders. Daar heeft men bepaalde centra voor bepaalde industrieën. Zoo b.v. is Offenbach het Duitsche centrum voor de lederindustrie en mag dus als aangewezen worden beschouwd voor het houden van een speciale lederbeurs. Bij ons, waar dergelijke centra ontbreken, is het zaak alles gecentra liseerd te houden. Spreker wees dan op de mislukking der pogingen om afzonderlijke beurzen te organiseeren. De Meubelbeurs te Amsterdam assumeerde zich eerst de groep textielartikelen. Daarna kwam zij ook met huishoudelijke- en sanitaire artikelen, kachels, haarden etc. uit. De textielbeurs heeft het bij één poging gelaten. Idem de schoen- en lederbeurs. Dat alles wijst erop, dat afzonder lijke beurzen voor één bedrijfsgroep in ons land niet op haar plaats zijn. Eerstens om de te hooge kosten (voor propaganda etc.) tweedens wijl ze te weinig bezoekers trekken. Winkeliers, vooral die van het platteland, hebben meerendeels belang bij meer dan één groep. Dan vindt men op de Utrechtsche Jaarbeurs ook meer algemeene artikelen, als étalage artikelen e.d. Met genoegen constateerde spreker het feit, dat de groepsvorming, waarmede op de beide voorgaande Jaarbeurzen een proef was ge nomen, thans in het stadium van consolideering is gekomen. Op deze najaarsbeurs zijn er weer twee mieuwe groepen bijgekomen die der voedings- en genotmiddelen en die der radio-artikelen. En op de a.s. voorjaarsbeurs zal ook de electrotechniek als afzonderlijke groep vertegenwoordigd zijn. Spreker ging dan de verschillende problemen na, waarvoor het Jaarbeursbestuur zich in de afgeloopen halfjaarsperiode geplaatst zag. Eerstens de kwestie Twee beurzen per jaar of één. Wanneer men bedenkt, aldus spreker, dat bijv. de groep bouwmaterialen zich positief uitspreekt voor een Voorjaarsbeurs en de groep zuivelwerktuigen even positief een Najaarsbeurs verlangt, terwijl diverse andere groepen twee maal per jaar beurs wenschen te houden, dan is het duidelijk, dat de goede oplossing dezer kwestie wel* zal zijn, dat aan het huidige systeem van twee Jaarbeurzen per jaar wordt vastgehouden. Een tweede vraag was wanneer zullen we deze Najaarsbeurs houden. De moeilijkheid bij het bepalen van den datum sproot voort uit de talrijke Israëlitische feestdagen, welke in deze periode vallen. Ten slotte heeft men gemeend de knoop te moeten doorhakken door de beurs van 6 tot en met 16 dezer open te stellen, hetgeen een verlenging beteekent van den beursduur met één dag, zulks als compensatie voor de Israëlitische standhouders, die op de in deze periode vallende twee feestdagen sluiten. Ten slotte heeft men 'gemeend tegemoet te moeten komen aan den door velen geuiten wensch om de Jaarbeurs ook des avonds geopend te houden. Bij wijze van proef zal ditmaal op den Dinsdag 7 en Woensdag 8 September de beurs ook des avonds toegan kelijk zijn. In de eerste plaats wil men zoodoende de bed®fekers uit de meer afgelegen streken des lands in de gelegenheid stellen, hun zaken op rustiger wijze af te wikkelen en ook werd overwogen, dat het Voor vele zakenmenschen moeilijk is in de morgenuren uit hun bedrijf te breken. Ook deze laatsten kunnen zoodoende zonder schade de Jaarbeurs bezoeken. Spreker wees er dan op, dat de groep Radio-artikelen zooveel mogelijk over de geheele beurs is verspreid, teneinde de stand houders in de gelegenheid te stellen tot demonstraties zonder dat ze elkaar hinderen. Nauwer contact, aldus de heer Graadt van Roggen, is in het afgeloopen jaar verkregen met de Kamers van Koophandel. Van de 36 Nederlandsche Kamers zijn er thans 21 tot het Jaarbeursinstituut toegetreden. Dit heeft het groote voordeel, dat deze in de ledenvergaderingen de belangen naar voren kunnen brengen van den handel en de industrie in het rayon, dat zij bestrijken. De deelneming, zoo deelde spreker mede, is, de tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, bevredigend. Er zijn 781 stand houders tegen 764 op de Najaarsbeurs 1925. Op de plaatsruimte in de handelsbeurs, welke op de Voorjaarbeurs door de tentoon stelling van gemeente-bfedrijven (ter op luistering der groep bouwbedrijven) was in genomen, is thans beslag gelegd door de groep zuivelwerktuigen, welke in deze ruimte bijzohder goed tot haar recht komt. Vervolgens is op deze beurs ook een Poolsche inzending te begroeten. Het doel hiervan is, den afzet van Poolsche artikelen in Nederland te vergrooten. In Polen is de invoer van buitenlandsche goederen niet vrij. Hoe meer goederen uit Polen naar een bepaald land worden uitgevoerd, hoe grooter het contingent is der waren, die uit dat land in Polen mogen worden ingevoerd. Het is dus, aldus spreker, een nationaal belang, dat deze Poolsche inzending een succes moge blijken. In een Fransche toespraak heette spreker dan den Poolschen gezant en de beicj^ Poolsche consuls welkom, den wensch uitsprekend dat de Poolsche stand een verlevendiging der NederlandschPoolsche handelsrelaties ten gevolge moge hebben en dat de Poolsche gasten een gunstigen indruk van de beurs zouden mogen medenemen. Spreker eindigde met er op te wijzen, dat de Koloniale Afdeeling niet, zooals gewoonlijk, een expositie vormde van koloniale artikelen, hetgeen wegens de nieuwe installatie van het Handelsmuseum te Amsterdam ditmaal niet mogelijk was, doch dat als compensatie hier voor een reeks van films zouden worden vertoond, op de koloniën betrekking hebbend, terwijl voorts ambtenaren van het Handels museum als naar gewoonte aanwezig zouden zijn om den Jaarbeursbezoekers alle eventueel gewenschte inlichtingen te verstrekken. Na deze interessante uiteenzettingen volgde een korte rondgang der journalisten onder leiding van eenige bestuursleden van de Jaar beurs over het terrein. Daarna vond een gemeenschappelijke lunch in het Jaarbeursrestaurant plaats, aangeboden door het Jaarbeursbestuur, waaronder o.a. het woord werd gevoerd door den Poolschen Gezant en den heer Henri Dekking, welke laatste den dank der persmannen vertolkte voor de keurige ontvangst. Tot slot werden voor de journalisten op de koloniale afdeeling enkele films afgedraaid, welke evenwel, bij gebrek aan voldoende toe lichting, weinig aan haar doel beantwoordden. Bg Apotheker en Drogisten Dat is moeilijk in enkele woorden te zeggen. Een expositie als deze, welke in een monu mentaal gebouw met vijf verdiepingen met daaraan verbonden open terrein 781 stands herbergt, laat zich niet in alle deelen in één nummer van een blad beschrijven. Ons doel kan dan ook slechts zijn, allereerst een totaal indruk te geven en dan ten hoogste hier en daar een greep te doen uit de massa en enkele speciaal de aandacht trekkende stands naar voren te brengen. Als totaal-indruk kunnen we constateeren, dat de Jaarbeurs er weer op vooruitgegaan is. De galanterieën-groep is thans veel en veel beter gehuisvest dan de vorige maal het geval was, waardoor het geëxposeerde veel meer tot zijn recht komt. Een tweede verbetering is, de inderdaad imponeerende installatie van de groep zuivelwerktuigen. De zich voor expositie-hal zoo uitstekend leenende tusschen- bouw tusschen jaarbeursgebouw en handels beurs is geheel voor deze groep beschikbaar gesteld en de exposanten hebben hiervan ge bruik gemaakt om hun merkwaardig materiaal op waarlijk indrukwekkende wijze te demon- streeren. Geen bezoeker van de Jaarbeurs, hij zij belanghebbende of niet, zal verzuimen hier een kijkje te nemen. Dan hebben we de automobielen-expositie, ondergebracht in de hal van de handelsbeurs, eveneens een bezoek overwaard. Pracht-wagens vindt men hier met de allernieuwste vindingen uitgerust en schitterend afgewerkt. Voor het overige, zouden we zeggen, heeft de Beurs zijn gewoon d.w.z. hoogst interessant aanzien. Er vallen in alle branches weer keurige staaltjes van étalage-kunst te be wonderen en het Jaarsbeursbezoekend publiek vindt op elk gebied weer het beste bijeen gegaard, wat handel en industrie kunnen bieden. (Voor vervolg zie Eerste Blad.) (40) Beleefd aanbevelend,

Zeeuwsche Koerier | 1926 | | pagina 9