Binnenland. Voornaamste nienws. De 24-nnrs-tiJd bij de spoorwegen. Buitenland. Voornaamste nienws. Provincie Nieuws. De R.-K. Znigelingenbescherming ia Zeenwsch-Vlaanderen. Kamer van Koophandel on Fabrieken. WESTDORPB. AXEL. TER NEUZEN. GRAAUW. CLINGE. OSSENISSE. ST. JANSTEEN. KLOOSTERZANDE. OOSTBURG. ZUIDZANDE. belpea h**ft 5>nr daarop met dan wa^rneme^den Commissaris d-r KoniDgin en met den Griffier gesproken en erop geweien, dut het absoluut ondoenlijk was, binnen 14 dagen de betaling van eventnesle tekorten te garandeeren. Spr. had veriooht den termijn op 3 maanden te stellen, doch hierop wilde men niet ingaan, daar dit een nnicam ion zijn, hetwelk de inrichting der admi- nistratie van de PZ K M. niet toelaat. Ten slotte verklaarde men xich bereid te overwegen of een formate te vinden ion zijn opdat da afrekening „uiterlijk binnen S maanden" zoa kannen gesohie- den. Uic het zooeven voorgelezen schrijven big kt thans, dat znlks niet moveigk is en slechts met een uitersten termijn vaa 1 maand genoegen kan worden genomen. Spr. heefc de leden van den Rtad reeds afgevraeed of zij hiermede genoegen zonden kannen nemen en met een desbetreffend voorstel van 8 en W. zonden kannen meegaan. Dd meerderheid der raadsleden bleek vóór afdoening te zijn, hatwe'k telegrtfiich aan Ged. Staten is medegedeeld. Het laatste woord is thans aan den Raad. Als deze met de regeliDg instemt kan met de zaak worden afgedaan. De heer Dierick zegt hierover niet verder te willen spreken B«taald rnoet er toch worden. Dat un eohter door de P.Z E M. zelf naar voren wordt geb-aoht, iemand van gemeentewege naar de Zandstaaat mede te geven, ljjkt spreker eigenaardig. Moet nu een gemeente ambtenaar opknappen, wat door de P Z E M. is verbruid Da voorzitter merkt op, dat de zaak thans volgens den wensch van den Raad verloopt. De' direotenr van de P Z E M. wilde eerst geen assistentie van de gemeente. Na wordt deze wensch van de gemeente door Ged. Staten zelf gesteund. Men moet met dit resultaat tevreden zijn. De heer Dieriok wijst erop, dat het een ondankbare taak is voor dengene, die moet meegaaa. Spr. denkt, dat, als men in de Zandstraat komt, men een harde noot te kraken zal krijgen. De menschen zullen vragen of men den spot met hen wil drijven. Da voorzitter zegt, ook te voorzien, dat enkelen zich niet tegenover de P.Z E M. zullen willen verbinden. De heer Dieriok zegt, van verschillende menschen gehoord te hebben, dat zij met de P.Z.E.M. niets meer te maken willen hebben. Da heer van Heoke merkt op, dat, wat de P.Z E M. na gaat doen, ook door de gemeente reeds is gedaan. De heer Dieriok wjjat op de dwaze vertooning, dat twee ambtenaren van hetzelfde bedryf elkaar moeten tegenspreken. De heer van Heoke zon wensohen, dat de P. Z E M. haar politiek ook tegenover den Raad verklaarde. Wethouder StnbbéDat is wat de P. Z E M. juist niet wil doen. Het is altjjd moeilijk met haar zaken te doen. Da heer Warrens verklaart, dat hg persoonlijk met onwilligen heef gesproken, en er vrjj spoedig in slaagde hen te overtuigen. Men moet in aan merking nemen, dat bij velen de installatie reeds is aangebracht. Hoe spoediger de electriciteit er e, hoe beter het zjjo zal. i De heer van Hecke merkt nog op, dat de Raad het contract heeft goedgekeurd. Als de P.Z.E M. om administratieve reden binnen e6n maand betaling moet verlangen zal spr. zich hiertegen niet ver zetten. Wel wil spreker verklaren, dat, als hg tevoren geweten had, hoe de zaak zon verloopen, het oontract door hem niet zon zjjn goedgekeurd. Z. i. schuilt er iets anders achter. De voorzitterHet is een raadsel. Da heer Verschaflfal: Ik hoop, dat B en W. de zaak zoo spoedig mogelijk in orde brengen. De secretaris leest dan het volgend Conoept- Raadsbesluit voor De Raad der gemeente Sas-van-Gent, Beslnit In artikel 5 na alinea 3 van de by raadsbesluit van 3 Juni 1926 met de Naaml. Venn. „Provin ciale Zeenwsche Eiectrieiteits-Maatschappij" te Middelburg gesloten overeenkomst, betreffende de levering van electrischen stroom aan de be woners van een gedeelte van de Gemeente Sas- van-Gent in de wijk „Zandstraat" op te nemen een nieuwe alinea luidende als volgt „De Gemeente verbindt zich, jaarlijks aan de P.Z.E.M. het ontbrekende aan het door de particulieren per jaar gegarandeerde bedrag van twee duizend gulden te betalen en wel zoo spoedig mogelyk, doch niterljjk binnen één maand na de indiening der rekening". Z h st. wordt dit beslnit goedgekeurd. o. Verzoek van A. van Reeth om een perceel gemeentegrond in erfpacht in de Walstraat naast het in aanbouw zijnde huis van Al. F. Stoflferis ter breedte van 5,5 M. Tevens verzoekt adressant, hem te machtigen af te wjjken van art. 7 der bouwverordening. De voorzitter stelt voor om dit verzoekschrift, hetwelk op het laatste oogenblik is binnengekomen te behandelen bjj een overeenkomstig verzoek van F van Hulle onder pnnt XVI der agenda. De Raad gaat hiermede acooord. d. Verzoek van de R-K. Vereeniging „Moeder Bohapszorg" (de Kweekschool voor vroedvrouwen te Heerlen), gevestigd te Heerlen om sabsndie van f25 over het jaar 1927 en volgende jaren, waaraan is toegevoegd een memorie van toelichting. Op voorstel van den voorzitter wordt dit ver zoek aangehonden. e. Beslissing van de Kroon inzake wijziging elgemeene politieverordening- De secretaris leest het volgend afschrift voor, van een Koninklijk Beslnit tot vernietiging van het beslait van den Raad dato 23 Jannari 1926 tot wijziging van het reglement van algemeene politie, ingezonden door Gedeputeerde Staten met sohryven van 19 Augustus jl. aan den burgemeester met verzoek t. z t. aan den Raad daarvan mededeeling te doen Wü Wilhelmina, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassan, enz. cdz. enz. Op de voordracht van Onzen Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw van 15 Jnni 1626. No. 4066, Afdeeling Binnenlanisch Bestnar Gezien het daarbij overgelegd beslnit van den Raad der gemeente Sas-van-Gent van 23 Jannari 1926, tot wijziging van het reglement van algemeene politie in die gemeente, vastgesteld den 14 Jnli 1903 en gewijzigd den 10 Maart 1910, den 11 November 1916, den 26 Maart 1919 en den 29 Aogostns 1919 Overwegende, dat volgens de lezing, welke gold totdat de by het raadsbesluit van 23 Jannari 1926 vastgestelde wijziging werd aaogebraoht, de open bare vermakelijkheden bedoeld in artikel 41 van genoemd reglement van algemeene politie, niet mogen plaats hebben dan met voorkennis en toestemming van den burgemeester dat deze laatstelijk aangebrachte wijziging strekt tot opneming in het reglement van de bepaling, dat op de carnavalsdagen bedoelde vermakelijk heden mogen plaats hebben dat mitsdien door deze wijziging voor de carnavalsdagen eene uitzondering wordt in het leven geroepen, met betrekking tot het toezicht op die vermakelijkheden, bij het reglement in het algemeen den burgemeester opgedragen dat zoodanige uitzondering niet in overeen stemming is te achten met het algemeen belang, verbonden aan genoemd toezioht van den burge meester, zooals dat krachtens het algemeen regle ment vaa politie van Sas-van-Gent, tot aan de laatstelijk in dat reglement aangebrachte wijziging, in die gemeents werd uitgeoefend Gelet op artikel 153 der Gemeentewet Den Raad van State gehoord (advies van 13 Jnli 1926, No. 25); Gelet op het nader rapport van Oazen voor noemden Minister van 4 Augustus 1926 No. 5165, Afdeeling Binnenlandech Bestuur; hebben goedgevonden en verstaan Genoemd beslait van den Raad der gemeente Sas-van-Gent te vernietigen wegens strijd met het algemeen belang. Onze Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbonw is belast met de uitvoering van dit beslait, hetwelk in het Staatsblad zal worden geplaatst en waarvan afsohrift zal worden gezonden aan den Raad van State. 's-Gravenhage, den 9 Augustus 1926. (w. gWilhelmina. De Minister van Binnenlandsohe Zaken en Landbouw, (w. g.) J. B. Kan Wethouder Stubbé zegt, naar aanleiding hiervan het volgende Mynheer de Voorzitter. In verband met het gevallen beslait kan ik niet nalaten te zeggen het ten zeerste te betreuren dat een typisoh Sas-van-Gentsoh oud volksfeest tengevolge van deze beslissing moet verdwijnen, een feest waaraan jong en oud, arm en ry'k, kortom byna de geheale bevolking zoo gaarne aan deelnam of zioh in het aanschouwen ervan verlustigde. Waar men in andere streken van ons land zoo zeer aan oude volksfeesten geheoht is en er zoo veel wordt gedaan om die feesten in eere te honden (ik doel hier op de sohnttersfeesten in Brabant en in Limburg en op de ringrjjderijen in Walcheren, voor welke laatste zelfs weer dit jaar een wisselbeker door H. M. werd beschikbaar gesteld) zooveel zelfs dat men haast ervan zon spreken dat het algemeen belang met het voort bestaan dier onie volksfeesten bemoeid is, daar begrijp ik niet dat men hier van een algemeen belang kan gewagen cm dit onde volksfeest af te sch&ffsn. Wethouder Neeteson wensoht er den nadrnk op te leggen, dat door het Koninklijk Beslait de viering van Carnaval geenszins verboden is, zoodat het onjuist is te meenen, dat hierdoor de viering van Carnaval van de baan is. Alles hangt thans af van den burgemeester. Misschien mogen we vertrouwen, dat het Carnaval wel weer opkomt. (Wordt vervolgd). Bij de Nederlandsche Spoorwegen is invoering van den 24 unrs-tyd iu overweging, bericht de „N. Rott. Crt." Deze tijdrekening bestaat, zooals men weet, reeds sedert lang in België en Frankrijk, ook in Dnitschlend is men er kort geleden toe overgegaan. Van de Eagelsche Spoorwegen heeft de directie van de Nederlandsche Spoorwegen het voorstel tot invoering ontvangen. Men stelt zioh voor, dat het met den 24 nar tijd gemakke lijker zal zyn het pnbliek de thans veelvuldig voorkomende vergissingen tussohen ochtend- en avondtreinen uit de wereld te helpen. Met ingang van 1 September is de prijs van het diner in de restauratierijtuigen van Wagon- Lits en Mitropa in de treinen der Nederlandsche Spoorwegen verlaagd van f 3,50 op f 8. Tijdens de gemeenschappelijke maaltijden zullen bovendien, voor zoover de plaatsing der reizigers dit toelaat, ook spijzen k la carte werden verstrekt, zoodat reizigers, die tot nn toe een klein diner a f 2,50 gebruikten, voor dsnzelfden pry's a la carte kannen bestellen. Ta Gnadalajara zyn driehonderd onderwijzers ontslagen, omdat zy geweigerd hebben te ant woorden op een schrijven van de Mexicaansche regeering, waarin hun werd verzocht hun stand punt uiteen te zetten tegenover de regeerings- politiek terzake de religieuze kwestie. Da Fransche staatscourant pnblioeert een deoreet, waarby de salarissen der ambtenaren met twaalf prooent worden verhoogd. Officieel wordt uit Nepal gemeld, dat de laatste sporen der slavernij in dit land, op de Zuidelijke hellingen van het Himalaya-gebergte, aan de grens van Tibet, verdwenen zyn. In het geheel zijn de laatste jaren 57,889 slaven bevrijd, wat te zamen 30 millioen galden gekost heeft. De anti-slaverny-beweging in Nepal is vooral het gevolg van de krachtige politiek van den maharaja van het land, die een oproep voor de menschelijke vrijheid in zijn land lanoeerde, welke met de volgende woorden sloot „De vloek des hemels valt op een handel, die met de bittere tranen van ouders en kinderen beladen is". Deze oproep had als eerste gevolg, dat 1200 van de 16,000 slaven bezitters hnn slaven zonder eenige vergoeding vrijlieten. De anderen kregen een compensatie, welke Racmerkeljjk hooger voor vrouwen dan voor mannen was. De kosten dezer schadeloosstelling werden voor een groot deel uit de staatskas bestreden wat verder noodig was, een ronde 12 millioen guldfllfc werd door den maharajah uit eigen middelen betaald. De tweede reeks van moedercursnssen zyn gegeven. Laten we de cijfers eens nagaan van het aantal toehoordsters en n zult even als ik zeer verrast zyn. Ie cnrsus Graauw 11 St. Jansteen 27 Clinge 47 Nieuw-Namen 81 Terhole 17 2e cursus 19 dames 86 62 53 42 Koewacht 85 sloeg 1 week over Hulst 142 158 810 369 dames Totaal deze week 869 cursisten, terwijl Koewacht niet door kon gaan van wege de bedevaart, anders hadden we de 400 zeker overschreden. Terhole heeft buitengewoon goed opgepast, nu waren 10 jonge meisjes aanwezig. We zien nit de mooie cijfers dat de moeders en jonge meisjes het goede en zoo nattige van de moederonrsns begrijpen. 't Is zoo'n prettig gezicht allen zoo aandachtig te zien luisteren. Tot den volgenden week das, en brengt nog maar meer kennisjes mede, hoe meer toehoordsters hoe liever. Zaster JANSEN, Etquê.rice Zaigelingenbesoherming, Halst. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Nenzen houdt a s. Zaterdagnamiddag ten stad- huize eene openbare vergadering ter bespreking van de in Zeenwsch-Vlaanderen door den handel ondervonden valnta-ooncnrrentie en van het cadeaustelsel. Stand der werkloosheid in de gemeente West dorpe gedurende de maand Angnstns 1926. Waren ingesohreven op 1 Ang, 28 werkloozen bijgekomen in de maand Ang. 13 86 Vervallen in de maand Augnstns 18 aantal werkloozen op 31 Angnstns 18 OVERSLAG. Ter gelegenheid van de verjaardag van 5. M. de Koningin wapperde hier Dinsdag j.l. uit schier alle hnizen de vaderlandsohe driekleur. Dinsdag j 1. hield de gemeenteraad openbare vergadering. Afwezig waren de heeren Ed. van de Casteel en Ph. J. van Dixhoorn. By den aanvang werd bij den jaardag der Koningin een telegram van hulde gezonden aan H.M. Besloten werd aan P. Baert vergunning te verleenen om esn rollnik te plaatsen voor zyn winkelraam. Vervolgens werden versohillende rekeningen van de gemeente en de gem. bedrijven over 1925 voorloopig vastgesteld, terwyl de begrootingen, die diensten betreffende, over 1927 werden aan geboden. Aan de Chr. School te Spui werd f 220 verstrekt voor handwerklessen. Besloten werd niet in te gaan op de ongewij zigde contractsvoorwaarden, volgens welke de P.Z.E.M. electrioiteit wil leveren aan de gemeente Axel. Restte nog een bespreking van de aanvraag van Ged. Staten over het verleenen van de ver gunning voor het graven in de straten voor aan leg van kabels, enz. voor de distributie van eleo- trioiteit. De Voorzitter merkte op, dat B. en W. dat niet kannen weigeren, maar zy' ingevolge de wet eerst den Raad moeten hooren. Na besloten vergadering werd de openbare vergadering heropend en deelde de voorzitter mede, dat een incident bad plaats gehad tnssohen den burgemeester, als hoofd der politie en den gemeente-ontvanger, wat hjj meende den raad in besloten vergadering van 29 Jnli te moeten mededeelen, waarop de raad een oommissie be noemde, die de zaak heeft ondersooht en nu rapport heeft ingediend. De raad besloot in geheime vergadering van heden dit rapport bekend te maken in openbare vergadering en ter kennis te brengen van dhr. den Boggende, met algemeene stemmen in een motie zyn af keuring uitsprekende over het feit, dat deze in den burgemeester den raad en het gezag heeft aangetast en beleedigd. Ten slotte deelde de voorzitter mede, dat by maohtiging van den raad nog een trottoir zal gelegd worden langs de R -K. kerk van tegels en aan den anderen kant dier straat van klinkers en dat aan de verbetering van den Buitenweg is begonnen. (Ax. Ort In de Dinsdag j.l. gehouden raadszitting werd o.a. met de gemeente Westdorpe een regeling getroffen voor het optreden der brandweer te Sluiskil in geval van brand in het deel der ge meente Westdorpe, gelegen ten Westen van het kanaal Gent—Ter Neuzen. Voorts werd na het aanbrengen van enkele wijzigingen goedgekeurd het door de gemeente Axel aan Ter Nenzen aangeboden contraot voor gaslevering voor kook- en verwarmingsdoeleinden in Ter Nenzen. (Uitvoeriger verslag volgt Dinsdag a s Verleden week zyn de bestuursleden van den Vrouwenbond langs de huizen rondgeweest ter opname van de leden voor de op te riohten ver eeniging het „Wit-Gele Krnis". Er hebben zioh opgegeven 149 huisgezinnen. Voor het magazyn werd tegelijkertijd opgehaald f 1.88.92Vi. Zaterdag a.s. zal de oprichtingsver gadering plaats hebben en een bestaar gekozen worden, dat bestaan aal uit mannen en vronwen. In de Vrydag j.l. gehouden gemeenteraadszitting werden een aantal ingekomen stokken in handen gesteld van B. en W. teneinde daaromtrent advies nit te brengen. Besloten werd, op voorstel van de Gezond heidscommissie te Halst, onbewoonbaar te ver klaren de woningen G 249-250 en 261 te Nieuw- Namen, tenzij gebleken is dat de eigenaar in de voornaamste gebreken dier woningen binnen zeer korten tjjd verbetering heeft aangebracht. Aangeboden werden de begrootingen dienst 1927 van de gemeente, beloopende in totaal f61549 voor den gewonen dienst en f1020 voor den kapitaaldienst, voor het G E B. in totaal ad f 12806 respectievelijk f 1530, voor het burgerlyk armbestuur ad f4179; deze worden gesteld in handen eener commissie van onderzoek. In de 28 Ang. jl. gehouden Raadszitting werd de heer R. G. A. Hermans uit Ossenisse met algem. stemmen tot gemeente-seoretaris benoemd. De zekerheidsetelling van den gemeente-ont vanger werd vastgesteld op f 1900. Eveneens met algemeene stemmen werd de heer R. Hermans benoemd tot gemeente-ontvanger. De gemeentebegrooting 1927 werd vastgesteld op f 16797,87 in ontvangsten en uitgaven. Die van het Burgerlijk Armbestuur op f 1616 25. Op de gemeentebegrooting werd inplaats van f 1200 uitgetrokken f 1500 voor wegen en voet paden. Het Zaterdag en Zondag jl. alhier gehonien festival is schitterend geslaagd. Er werd door 10 muziekgezelschappen aan deelgenomen. Bjj de gehouden verloting verwierf de Kon. Harmonie te Halst den len pry's ad f 30, Lams- waarde den 2en prijs f 25, Stekene den Sen prys f 20, Graauw den 4en prys f 15, Terhole den 5en pry's f 10, Nieuw-Namen den 6en prys f 5. Het festival werd besloten met een oonoert door de Nieuwe Harmonie van Halst. Vry'dag jl. kwam de gemeenteraad wederom in voltallige vergadering byeen. Medegedeeld werd het K B. van 80 Jnli 1925 no 59, waarbij aan de gemeente tot en met 81 Mei 1931 vrijstelling wordt gegeven van de ver plichting, om openbaar lager onderwijs te doen geven. Een verzoek van L. G. Lookefeer, thans te Nieuw-Namen, om reatitatie van betaald vergun ningsrecht, werd ingewiliigd. Met algemeene stemmen werd besloten totongewyzigde vaststelling der rekening van het Vleesohkearingsbedryf, kring Halst, dienstjaar 1925. Door het Comité tot viering van den verjaardag van H. M. de Konigin op 81 Augustas werd eene gemeentelijke bijdrage in de daaraan verbonden kosten gevraagd van f 30. Na ampele discussie werd dit verzoek ingewilligd De aanvraag van de Commissie voor Werkver ruiming in Zeeuw-Vlaanderen om een jaarlyksohe bydrage van f 5 werd eveneens ingewilligd. Het voorschot op de gemeentelijke vergoeding ex' art. 101 der L. O-wet over 1926, wordt voor der R-K. School te Heikant bepaald op f887,42 (ty'dvak 1 Juni t.m. 31 Deo. 1926) Aangeboden worden de begrooting der gemeente en die voor het G.E B dienstjaar 1997. De Gemeenterekening, dienstjaar 1925, werd voorloopig vastgesteld als volgt a Gewone dienst; ontvangsten f61676,261/« uitgaven f 55118,201/1 en 't gosd slot f 6557,87 b Kapitaaldienst, ontvangsten en uitgaven f 12,500. Voor de rekening van het G. E. B. dienstjaar 8825, luiden de cijfers a Baten en lastenbaten f 19.467.481/#, lasten f 17024,98Vt en 't goed slot f 2442,45. b Kapitaalinkomsten en uitgaven ontvangsten f 15500, uitgaven f 10686,79 en 't goed slot f4813,21. De begrooting voor het G.E B dienstjaar 1926 werd gewijzigd conform 't voorstel van B. en W. Toen Maandagavond zekere J. B. van de Hengstdyksche kermis huiswaarts keerde, geraakte hij naby zyn woning, wellicht door de duisternis misleid, in een sloot die meerendeels gevold was met modder, waarin hij, naar het sohynt, gestikt is. Daar hjj 's nachts niet thnis gekomen was, werd des morgens vroeg op onderzoek uitgegaan en werd hjj door een van zjjn zoons gevonden. Maandagavond werd door de maréohanseéa een verdaoht individu aan de boot aangehonden, verdacht van inbraak te Hoofdplaat. (Z In den naoht van Zondag op Maandag is de drijfriem van een dorsohmaohine, die op het land van den heer M. was bljjven staan, benevens een aantal ledige zakken die bestemd waren om het gedorsohte graan in te bergen, ontvreemd. Op Zondag 5 September zal in het patronaats- gebouw des avonds zes uur een tooneeluitvoering worden gegeven ten bate der missie. Op Zondag 12 September zal de Kindsheidoptooht worden gehouden. Maandag slaagde voor de hoofdaote de heer E. Spinnewyn, onderwijzer aan de Katholieke school alhier. (Z.) Vrydag vergaderde de Raad der gemeente Znidzande. Met kennisgeving was afwezig de heer J. J. Perdnyn' In verband met de inge komen circnlaire van den Commissaris der Koningin inzake salarissen van de gemeente veldwachters, werd met 4 tegen 2 stemmen be sloten met de nieuwe regeling in te stemmen. De gemeenterekening voor den dienst 1925 werd voorloopig vastgesteld met een batig slot van f 7621,B91/» voor den gewonen dienst en f 5392,04 voor den kapitaaldiens). De gemeentebegrooting voor den dienst 1927 werd door B. en W. aan den raad aangeboden. Een nienw stukje klinkerpad zal in de Dorp straat nog worden aangelegd. Behoudens goedkeuring van Ged. Staten zal opnieuw voor een jaar verhuurd worden de zg. onderwyzerswoning. Goedgekeurd werd het voorstel vso B. en W.

Zeeuwsche Koerier | 1926 | | pagina 2