De Zeeuwsche Koerier. Jaarbeursnummer van De Zeeuwsche Koerier, van iuSg. Een uitstekend middel tegen de voort woekerende valuta - concurrentie is een practische reclame - campagne. 'Thans meer dan ooit dient men zijn artikelen onder de aandacht van het publiek te brengen. Wie het wapen der reclame thans wegwerpt, verliest onherroepelijk den strijd. Wilt gij de valuta - concurrentie in het Zeeuwsch - Vlaamsche grensgebied met vrucht bestrijden, adverteert dan in het dat 10 September a. s. in extra-oplaag verschijnt. Speciale tarieven Advertenties voor het Jaarbeursnummer worden tot uiterlijk 4 Sept. aangenomen. Voorkomen van verontreiniging van Drinkwater. ZUIDDORPE. ORAAÜW. Iq de Donderdag jl. gehouden raadszitting werd het verzoek van de commissie voor werkverruiming in Zeenwsch-VIaanderen om een bijdrage van f 5 ingewilligd. HOLST. CADZAND. VLISSINGEN. Landbouw en Veeteelt. De secretaris der Z. L. M. gaat heen. Boeken en Ti]dsohrifften. Een afscheid, en een welkom. Onderwijs. Marktberichten. Het mond en klauwzeer breidt zich meer en meer uit. De ziekte schijnt gelukkig niet van kwaadaardigen aard te zijn; sterfgevallen zijn nog niet voorgekomen. Zaterdagavond omstreeks 10 uur brak er in de schuur van den landbouwer Edmond Jansecs te St. Andries brand uit. De schuur was van hout en gedekt met riet, zoodat er aan blusschen niet te denken was, te meer daar er geen water in de nabijheid was. Doordat de wind gnnstig was, bleven de andere gebonwen gespaard. De schuur met allee, wat er ia was, brandde tot den grond toe af. Oorzaak onbekend. (T. C Vrijdagnamiddag had de commissionnair A. de S alhier het oogelnk te vallen» toen hij bjj den landbouwer E. v. VI. alhier een veulen uit den stal haalde en geraakte daardoor met zijn rechter voet onder het veulen. D8 geneesheer constateerde, dat een paar voet- wortelbeentjes gebroken waren. De rekeniEg van het vleesohkenringsbedrijf over 1925 werd goedgekeurd. Inzake het in de vorige vergadering gedane voorstel van wethouder Bnijsse om Ban „de Neer1' een electrische lantaarn te plaatsen werd op advies van B. en W. besloten, de lnchtsterkte van den lantaarn bjj de woning van E. de Calnwé te verdubbelen. De gemeenterekening 1925 (batig slot gewonen dienst f 2306, nadeelig slot kapitaaldienst f 562) en delrekening van het Eleotriciteitsbedrgf 1925 (batig slot gewone dienst f 251. batig slot kapitaal- dienst f 1975) werden voorloopig vastgesteld evenals de vergoeding voor de R -K. school. Tot tijdelijk weger werd herbenoemd de heer Jac Steyaert. Bjj de rondvraag wees de heer van Gimst op den slechten toestand van de ijzeren leuning te Daivershoek. De voortitter beloofde een spoedig onderzoek. De heer Janssens vroeg tijdens de bieten campagne geregelde opruiming van het bietenslijk. De voorzitter zegde znlks toe. In de Vrijdag jl. gehouden gemeenteraadszitting werden de volgende rekeningen dienstjaar 1925 vastgesteld gemeenterekening (batig slot gewonen dienst f 4252, batig slot kapitaaldienst f 7680) gemeente-gasbedrijf (batig saldo gewonen dienst f 27, nadeelig saldo kapitaaldienst f 6401)grond bedrijf gewone dienst (geen saldo, kapitaaldienst batig saldo f 4733)vleesohkenringsbedrijf (batig saldo f 1840)Burg. Armbestuur (batig saldo f 16). Op de aanbeveling voor zetters worden geplaatst de heeren C. J. Burm en C. J. van de Walle, aftredend, en de heeren R. O. Wilking en J. Ph. dHondt. Voor het dienstjaar 1926/1927 werd het ver- menigvnldigingscjjfer der R. I. B. vastgesteld op 1,1. Voor de volgende jaren zullen 100 opcenten op de R- I. B. worden geheven, benevens een belasting naar het inkomen. Besloten wordt aan P. Bauwens onderhands te verhuren tot wederopzeggens en voor ten hoogste 5 jaar het Doelebolwerk. Op de verzoeken om ontheffing van schoolgeld- belasting door P. fleijens en van hondenbelasting door R. Dobbelaer, wordt gunstig beschikt, terwijl een verzoek van A. M. Smit om ontheffing hondenbelasting wordt afgewezen. Het verzoek van M. de Ciippelaar om ontheffing van den koop van een perceel grond achter het Landhais, mits dat perceel worde overgelaten aan den heer A. J Aarts en aan hem, de Ciippelaar, worde verkocht het perceel grond op den hoek tegenover van Rie, werd ingewilligd. De vergoedingen aan de Bijzondere scholen over 1924 werden vastgesteld als volgt Bijzondere Jongensschool f 2994 Meisjessohool St. Joseph f1994 n St. Aloysins f 1761 Meisjes-U. L. O. school f 859 terwijl de voorsohotten over 1926 te verleenen, werden bepaald op resp. f 2274, f 1482, f 1363 en f634. Weer viert het Volk van Nederland met onverzwakte geestdrift het verjaringsfeest zijner Landsvrouwe. Dankbaar herdenken heden duizenden, >wien Neerlandsch bloed door d'aderen vloeit* in Nederland en ver in den vreemde, wat het afgeloopen jaar onze waardige vertegenwoordigster van het door God gestelde gezag weer heeft gedaan om haar landskinderen van haar allen-omvattende zorg en genegenheid te doen blijken. Haar hoog voorbeeld als Christinne, hare toewijding en persoonlijke opbeuring bij de natuurrampen, die in den afgeloopen jaarkring ons volk teisterden, haar beleid bij de oplossing van een allermoeilijkste politieke crisis, welke ons land doormaakte, 't zijn allen feiten, die op dezen feestdag de nooit uit te roeien genegen heid van het Nederlandsche Volk voor zijn Vorstin weer hoog doen oplaaien. En spontaan gaat dan ook heden weer de bede omhoog naar den Gever van alle goed, dat onze Koningin nog lang gespaard moge blijven, dat haar overvloedig kracht moge ten deel vallen en verlichting om haar zwaren levens taak tot het eind te blijven vervullen, tot heil van Haarzelven en Haar doorluchtig Gezin, tot zegen van ons vaderland. Domine salvam fac Reginam nostram De zekerheidsstelling van den Oud-Gemeente Ontvanger werd opgeheven. Tot Gemeente-opziohter werd benoemd de heer Sohopman. Besloten werd de verordening tot hfffiag eener belasting op vermakelijkheden in dier voege te wijzigen, dat een belasting zal worden geheven van de entrée's. B en W. zullen nader met een uitgewerkt voorstel komeo. Besloten werd, in te gaan op het voorstel van het Waterschap Absdale, Riet- en Wulfsdijk om het gedeelte straatweg van dat waterschap, ge legen in de gemeente Hulst, aan die gemeente in eigendom over te dragen eohter onder voorwaarde dat het watersohap afziet van alle rechten op dat wegsgedeelte. Na gehouden rondvraag, ging de raad in geheime zitting. De raad dezer gemeente kwam Donderdag in vergadering bijeen, waarin alle leden aanwezig waren, behalve de heer I. de Bruijne-Brevet. De gemeentebegrooting voor den dienst 1927 werd aangeboden met een bedrag van f 87203, in ontvang en nitgaaf en met een post van f 1104 onvoorziene uitgaven. De gemeenterekening over 1925 werd voorloopig vastgesteld op f 88549,03 ontvangsten en f34946,886 uitgaven, alzoo met een goed slot uan f S602,196 voor den gewonen dienst terwijl de kapitaalreke ning vastgesteld werd op f 9831,85 in ontvang en nitgaaf. Voor de benoeming van twee zetters voor 's Rijks directe belastingen zullen de volgende personen aan den Commissaris der Koningin aanbevolen wordonno. 1 P. van Cruijningen (aftr no. 2 I. de Bruqne-ven Melleno. 8 I. Risseeuw-de Hulluno. 4 A. van Dale. Met het oog op het feit, dat het welvaartspeil der bevolking dalende is en hij anderzijds de bestaande regeling behoorlijk achtte, verwierp de raad de door den Commissaris der Koningin voor gestelde verbetering der aanvangjaarwedde van den gemeenteveldwachter. (Z.) Terwijl de Provinciale boot Zeeland alhier aan de ponton gemeerd lag is Zondagnamiddag brand optstaan in de kombuis van deu hofmeester' Door tijdig ingrijpen is de brand vrij spoedig geblnscht, doch in de kombnis is veel van den inventaris beschadigd en ook in de naastgelegen hut van den conduoteur is het beddegoed be schadigd. (T. C.) Betaalde men vorig jaar op de diverse veilingen te Tiel van 1 tot 3 gnlden per K G. voor de goede kwaliteit peren, thans brengen zelfs fijne soorten 5 tot 10 cent per K.G. op. Tweede kwaliteit die thans geveild wordt, wordt als „onverkoopbaar" aan de aanvoerders teruggegeven. Het gevolg hiervan is, dat vele boeren het fruit niet meer plukken, dooh stilletjes aan de boomen latea haDgen. Met andere fruitsoorten is het precies hetzelfde, hoewel niet in die mate als met de peren. (Maandagmorgen) Naar gemeld wordt heeft de heer Kielstra, de ijverige sesretaris der Z. L. M tegen 1 Decern ber a.s. ontslag aangevraagd wegens vartrek Daar Den Haag. Alle Boeken en Tgdsohriften zgn ver krijgbaar bij den Boekhandel van „DE ZEEUWSCHE KOERIER". Het Augustusnummer van „Het Verkeer" heeft deu volgenden inhoud De nieuwe verkeersplaat van het Verkeerswezen te Amsterdam; Vrijwillige- of Beroeps-Verkeers- inspeotie; Conferentie voor de Veiligheid van het Verkeer; De bebouwde kom, door Mr. E. van Bolhuis; Verkeer en Verkeersongevallen Inge zonden stukken MementoVerkeerssignalen voor den wegVan binnen en buiten da grenzen Brieven uit BerlijnBrieven nit LondenBond van Vrijwillige Verkeersinspeotiën in Nederland; Offioieele MededeelingenNieuws nit de Provin oiftle Vrijwillige Verkeersinspeotiën. Stadsnieuws, Gisteren heeft de Eerw. Soeur Baptista Supé-ienre van de Eerw. Zusters reoollectinen peninenteu, alhier, gehoorzamend aan den wenech harer Oversten, haar zoo dierbaren werkkring in onze gemeente veriaten om zich naar het klooster te Bergen-op-Zoom te begeven, alwaar Haar Eerwaarde tot Raadznster is benoemd. Noode züt Sas-van-Gent ongetwijfeld deze zoo sympathieke kloostervrouw heengaan, die, altjjd hartelijk <n voorkomend, niet alleen voor de aan hare zorgen toevertrouwde Zusters, een echte moeder is ge weest. Onze heilbeden vergezellen haar naar haar nieuwen werkkring, waar zij ruimschoots de ver goeding moge vinden voor het cfier, dat de kloosterlijke gehoorzaamheid van haar vroeg. Tot haar opvolgster als supérieure van het Zusterklooster, alhier, is benoemd de Eerw. Soeur Benediota (in de wsreld mejnff J. Hoogenbnsch) laatstelijk werkzaam in het Liefdegesticht te Breda. Wij wen8chen de Eerw. Soeur Supérieure geluk met hare benoeming. Moge het haar gegeven zijn ia Sas vruchtbaren arbeid te verrichten en de zoo zegenrjjk werkende Zustergemeente tot heogen bloei te brengen. Wij vernemen nog dat tot hoofd der R-K. Meisjesschool is benoemd (in de plaats van de onlangs overleden Soenr Gratiana) de Eerw. Soenr Colette, totnogtoe hoofd van het externaat der Eerw. Znsters te Halst. Door den architect L. de Bruijne te Ter Neuzen, werd Donderdag jl. alhier aanbesteed het bouwen van een woonhuis aan deu Westdam alhier voor den heer F. van Huile. Hiervoor werd ingesohreven als volgt le perceel (metselwerk)S. P. van der Hooft te Ter Neuzen f 1624Cam. J. Kaas, Sas-van- Gent, f 1800. 2a perceel (timmer- en ijzerwerk)F. Haers te Philippine, f 1825A. Fermont te Sas-van-Gent, f 1190 A. B. Remery te Sas-van-Gent, f 1179 J. Asselman te Sas-van-Gent f1167. le en 2e perceelG. Wittebrood te Sas-van- Gent, f2860 (gegund). 3e perceel (lood- en zinkwerk)F. Dhaeze te Sas-van-Gent, f 82 M. Wieland te Hoek, f 80 G. de Bock te Sas-van-Gent f72,50 J. Gommers te Sas-van-Gent, f 70 (gegund). 4e perceel (glas- en verfwerk)R. Crucke te Westdorpe, f238 (gegund). Massa G. Wittebrood te Sas-van-Gent, f2727. Toen gisterenmiddag de heeren M.'H. en A. K., komend uit Westdorpe, op de brag over den middelsten kanaalarm een voor hen nit rijdende wagen met hont wilden passeeren, maakte, geheel onverwacht, het voorste deel van den wagen een zwenking naar links, waardoor beide wielrijders tnsschen de wielen geraakten en door het voertuig werden meegeslenrd met het gevolg, dat de beide rijwielen totaal vernield werden en de heer M. H. bovendien een kwetsuur aan den linkervoet opliep. Het ongeval moet daaraan te wjjten zijn, dat de voerman een oogenblik zijn gespan nit het oog verloor om een rem van de wagen aan te zetten. Doordien de beide paarden op Belgische wijze \6óc den dissel waren gespannen, kon toen het voorgedeelte van het voertuig een zjjwaartsohe zwenking maken, met het bovenvermelde nood lottig gevolg. Laat nooit een slang, die verbonden is aan een tapkraan der waterleiding, in het handwasch- bakje of in den gootsteen hangen. Daardoor toch kunnen in de riolen voorkomende witte wormpjee in de kraan kruipen. Indien dan weer water wordt afgetapt worden deze wormpjes meegenomen en zij verontreinigen zoodoende het drinkwater. Gezondheidsraad. Geslaagd te Wageningen voor het examen landbouwkunde L O., de heer P. Verhage te Groede. Halst, 80 Aug. Tarwe f 14,00f 16,rogge f 9f 10,00, wintergerst f9—f 10,60, zomergerst f 9,f 10,50, haver f 11 f 12,erwten f 15—16. bruineboonen f 00,-00,— duivenboonen f 14, f 00,—r^-, paardenboonen f 00,00—f 00,00, koolzaad f f aardappelen f 2,00f 2,25. Ter weekmarkt waren aangevoerd 22 stnks rundvee, verkocht 13, 51 varkens, verkooht 40. Halst, 30 Aug. Boter per kilo f 1,60 k f 1,70. Eieren per 26 stnks f 1,69. Rotterdam, 80 Aug. Veemarkt. Op de markt van heden waren aangevoerd436 vette runderen, 229 vette en graskalveren, 0 nuchtere kalveren, 1198schapen en lammeren, 692 varkens. Koeien le kw. f 1,07—f 1,12, 2e kw. f 0,90— I.8e kw. f 0,700,80ossen le kw. f 1,00 1,05, 2e kw. f 0,80-0,90, 8e kw. f 0,60—0,70 kalveren le kw. f 1,45—1,65, 2e kw. f 1,05—1,26, 3e kw. f 0,65—0,85schapen le kw. f 0,700,75, 2e kw. 0,500,60, Se kw. 0,400,00lammeren 0,800,85 varkens le kw. 0,770,79, 2e kw. 0,72—0,78, 3e kw. 0,60—0,72licht soort0,70 -0,75. Vlas. Aangevoerd nitslniteud sohoonvan blauw 800 et., prijzen 1,10; van Groningscb. 5000 st., prg'zen 85—90, van Hollandsch geel 000 st., prijzen 0, Koolzaad f 22—24, karwgzaad f 88—89, kana riezaad f1617. Ajuin groots f 1,75—1,90, kleins f2,25. Aardappslsn. Zeeuwsohe blauws f2,80—8,26, Zeeuwsohe bonte f3,00 3,40, Poters f 1,001,26, Zeenwsche Eigenheimers f 1,60—2,00, blauwe dito f 2,00-2,70. Zeenwsche en Overm. eieren f7,008,26. Binnenlandsohe granen. Tarwe weder rnim aangeboden, tot vrijwel onveranderde prijzen f 18,5014. Rogge f 10—10,50. Chevaliergerst, klein aanbod verkocht f 10,5011,26. Haver ruim aangeboden, lager verkooht f 910. Kleine groene erwten f 13,50—18,50. Sohokkers, rnim ter markt» lager verkooht f20—28.

Zeeuwsche Koerier | 1926 | | pagina 2