WESÏBÖRPE. T3R NEDZEN. AXEL. 0S5RNISSE. SCBOONDIJSE, WATERLANDKERKJE. BIERVLIET. Stadsnieuws. Drie-daagscha Jnkllé-oefening. Bdü interessante licbtbeeldenavenö. Kerknieuws. St. Franclscnsfeesten. De kerkvervolging in Mexico. Ook Guatemala tegen de kerk. Radionieuws. Landbouw en Veeteelt. Plnimveehondersbond van den N. C. B. Nijverheid en Handel. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeenwscb-Vlaanderen. Wisselkoersen te Amsterdam. Burgerlijke Standen. 8AS-VAN-GENT. Verleden Zondag hield de R -K. Jongemannen bond een bedevaart naar Oost-Aoker. Begunstigd door prachtig zomerweer gingsa een veertigtal jonge mannen in opgewekte BtemmÏDg per rgwiel den tocht aanvaardeo. Na aan de grot van O L Vrouw de gebruike gke oefeningen te hebben ver richt, «n door den Geee'elgken-Adviseur den W. E Heer Kapelaan met een kort en kernachtig woord te zijn Bang»spoord om hun Goedsdienstige en Zedelijke verplichtingen getrouw na te leven werd nog een H. Lof Dijgewoond. Hierna werd de terugtocht begonnen. Ongetwijfeld ;a het voor da Jongemannen een aangenaam uitstapje en vooral eene vmchtbare bedevaart geweest Handwerktentoonstellicg. Men meldt ons Da ia ons vorig nummer aangekondigde tentoon stelling van fraaie handwerken in de R -K. bewaarschool der Esrw. Zasters mag alleszins gsslaagd heeten Zaterdagaauiiddag half drie had de cffioieele opening plaats door den ZeerEerw. heer Pastoor die een woord van welkom richtte tot de genoodigdan waaroader we opmerkten het lid van Ged Staten, den Hoogeielachtb. heer F. A. van Rotnpo, den Eislachtb. heer burgemeester, het kerkbestuur eu vela besturen van de verschillends vereenigingen, waarna werd overgegaan tot het bezichtigen van de verschillende tentoongestelde voorwerpen. Da naaischool, waar alles smaakvol eu overzichtelijk was opgesteld, gaf een kenrigen aanblik van alles te veel om op te sommen wat door de leerlingen, groote en kleine, was tot stand gebracht waar o m. vooral de aandacht trok het door eea der zasters vervaardigds gebrandschilderde kassen bestemd voor de te houden Amerikaansche verkooping. In het locaal der bewaarsohool waren de kleinen rustig bezig zoodat de bezoekers een beeld werd gegeven met wat eea vaardigheid de kleine kinderhandjes onder lsiding der Zasters alles tot stand weten te brengen. Door het dochtertje van den heer Warrens werd hier voor de Burgemeester een leuk versje voorgedragen. Verder waren nog ter bezichtiging gesteld de voor da verloting beBtemde prijzen waarna de genoodigde een verversohing werd aangeboden. Hierbij vond da Edelachtb. heer Burgemeester gelegenheid zgn voldoening uit te spreken over het vele goeds wat hier tot stand wordt gebracht en niet alleen aldus spreker is dit gelegen in de voorbereiding van het onderwijs doch en vooral ook in de voorbereiding welke den kleinen hier gegeven wordt voor het latere leven. De Zeer Eerw. heer Pastoor dankte mede namens het bestuur der inrichting voor de waardeerende woorden door zgn Edelachtbare gesproken en sprak den wenech uit dat in eendrachtige aamen werking nog veel mag tot stand komen. Hierna werd de tentoonstelling voor het publiek opengesteld en waren al ras de zalen met belang stellenden gevuld. Ook de Zondag waarbij prachtig zomerweer de vermakelijkheden goed tot hun reoht deed komen was er geregeld druk bezoek en werd de Ameri kaansche verkooping een mooi buitenkansje voor de Missie daar de opbrengst van het gebrand schilderde kussen ruim f88 bedroeg. Tegen den avond werd nog een sprei aan den man gebracht voor ongeveer f 80. Alles te samen genomen een paar prachtige dagen en zal het de Eerw Zasters na hun belang- ioozeu dooh moeizamen arbeid een voldoening zgn te weten, dat hun werk zeker de volle waardeering van een ieder wegdraagt en is het de wensch, dat zulks mag big ken door een steeds grooteren bloei en mseleven met hnnna inrichting. Vrijdag viel tijdens het schatten door de Oost- eiais een schipper over boord. Hij werd door zgn zoon met de roeiboot niet zonder moeite gered."' Ia da Vrij lag j.l. genoudea raadszitting werd o a. een mededeeling van Ged. Staten inzake het verzetten van de Sassohe kermis voor kennisgeving aangenomen. Besloten werd met de voorbereidende werkzaamheden voor uitbreiding der gasfabriek ten spoedigste een aanvaDg te maken zulks naar aanietiidg van de ingekomen goedkeuring van de ge;dieeQing ad f 70,000 door Gad Staten. De heeren H. van Lugk en Fi. van den Berg werden als leden van het college van zetters herkozen. Besloten werd aan C. van Tatenhove perceel 90 van het bouwplan groot 105 M2 in de Verlengde J'rios Hendrikstraat te verkoopen aan f8 per M2. Aangeboden werden de rekeningen 1925 der gemeente (batig slot gewonen dienst f 9582, batig slot kapitaaidienst f 2161), van het grondbedrijf (batig slot gewonen dienet f8424, batig slot kapitaaidienst f925), van het gasbedrijf (batig slot gewonen dienst f71, batig slot kapitaaidienst f4175», vaa het vlersohkeuringsbedrgf (batig slot gewonen dienst f 12u9, batig slot kapitaaidienst öibii), van nee Armoestuur batig siot f2098). Deze rekeningen worden in handen gestald van de betreffende commissies Inzake de electrifioatie was van Ged. St. het volgende schrijven ontvangen d d. 28 Jnli: Ju verband met de ter zake gevoerde be sprekingen op 15 Jali j 1. doen we U hierbg een „concept-contract betreff »nde de garantie toe komen, waarmede de Riad zich, naar wjj ver trouwen, zal kannen vereenigen. „Wij onzerzijds zgn daarin zoo ver gegaan als „mogelgk is; verdere tegemoetkoming is vaa ons „niet te verwachten''. Over dit sohrijven werd uitgebreid gediscussieerd. De heer van 't Gilde laakte scherp de toestand, waarbij Ged. Staten opkomen voor de belangen der eiectrioiteitsmaatschappij inplaats van voor die der gemeente Na artikelsgewyze behandeling wordt het gewjjzigd concept aangenomen Da rondvraag leverde niets van beteekenis op. In de Vrijdag jlgehouden raadszitting werd o.a. uitgesproken, dat geen bezwaar bestaat tegen hat verzetten der kermis te Saa-van-Gent. Aas mej. van Oosten is door den gemeenteraad vac Schoondgka vervol ontslag verleend als OBaerw^zeres m de uüUiga aan school B. Tot onderwijzeres in de nuttigs handwerken ie tijdelijk benoemd mej. Jameiet. Zaterdagavond had alhier de inwijding plaats van de nienwe muziektent op de Markt en de overdracht daarvan aan het gemeentebestuur. Zondag werd daarop een uitstekend geslaagd ooncoars gehouden van den Bond van Muziek gezelschappen in West Zeenwsoh-Vlaanderen. Te Waterlandkerkje vergaderde Woensdag de gemeenteraad; aanwezig alle leden, ééa vacature. De geloofsbrieven van den heer J. Vermeulen werden in orde bevonden. Benoemd tot leden van het college van zetters de heeren P. Bonwens en E. J Hermans en tot plaatsvervangende leden de heeren Adr. Fonw en P. Caotelejjn. Gewijzigd werden de legesverordening, en ten slotte werd aangeboden de gemeenterekening 1925 Ontvangen was f28248,89, uitgegeven f24582,87 goed slot f 8666,52. In da Donderdag jl. gehonden raadsvergadering, deelde de voorzitter mede, dat laagste inschrijver bij de aanbesteding van de te bouwen openbare school in de bom, was R. van den Hoogen te Biervliet voor f 29,990. Het adres van den heer R Sturm te IJsendgke aan Ged. Staten om vrijstelling van de forensen belastingen is door Ged. Staten ongegrond ver klaard. Een bedrag van f 200 voor de operatie van een kind van de familie de Schoolmeester is voorloopig toegestaan. Mededeeling wordt gedaan van een schrijven van de directie der Staatsspoorwegen, dat er geen termen aanwezig zgn tot betaling der kosten van het ongeval met het kind van Parqueur. Aan het verzoek van den gemeenteraad van Sittard om adhaesie te betuigen aan zjjn adres aan den Minister van Finanoiën om invoer van valuta-goederen uit België naar Hollandsche markten te verbieden, zal niet worden voldaan. Goedgekeurd wordt het aangaan van een geld- leening van f 80,000 tot het bouwen van een nienwe openbare school. In het college van zetters worden herbenoemd de heeren W. P. Verplanke Wz. en A. Onbrie en ais hun plaatsvervangers de heeren A. Faas en W. Hoevenagel. Als leden der schattingscommissie worden herbenoemd de heeren W. P. Verplanke Wz., Jao Bliek, A. Onbrie en P. Provoost. Benoemd worden de leden en plaatsvervangende leden van de stembureanx. Bij de rondvraag vraagt de heer de Kok naar het rapport van den voorzitter omtrent het niet naleven van de instructie door den gemeente-arts. Da voorzitter zegt, dat dokter Talsma beloofd heeft voortaan de instrnotie in aoht te zullen nemen. De heer Thomaea merkt op, dat de slagers de afval bg het slachten beter dienen weg te stoppen, daar de honden er het dorp mee doorsleepen. De heer Anthonisse vraagt of het niet mogelijk is te Driewegen een nachtlicht aan te brengen. Besloten wordt wegens de vry hooge kosten hier niet op in te gaan. (M. C Onder begunstiging van fraai zomerweer gaf heden onze plaatselijke harmonie „De Vereenigde Vrienden" ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder een welgeslaagde nitvoering in de kiosk op de Veemarkt. Directeur en muzikanten hadden eer van hun werk. Er werd goed en met entrain gespeeld. Natuurlijk lokte „het muziek" velen naar buiten. Er heerschte dan ook in de omgeving van Oost en Westkade een gezellige drukte, die eerst ver dween nadat de laatste tonen der hnis-toe trekkende harmonie waren weggestorven. Vrijdag, Zaterdag en Zondag jl. heeft RoomBch Sas gelegenheid gehad op gemakkelijke wgie den jubilé-fcfliat te verdienen. Door den Zeereerw. heer pastoor was namelijk een drie-daagsche jnbilé oefenine georganiseerd. Drie dagen aohtereen was het Allerheiligste den geheelen dag ter aanbidding uitgesteld en tweemaal daags kon aan de gezamenlijke jubilé-oefeningen worden deel genomen. Des avonds onder het Lof hield de Z.E. pastoor de predioaties. Verblijdend velen hebben deze oefeningen op aansporing van hun Herder meegemaakt. Telken male waren de oefeningen drab bezocht en voor de bid-aren bg het Allerheiligste hadden zioh zoovelen opgegeven, dat meerderen moesten worden teleurgesteld. Zondag, de sluitingsdag, is tot een ware ovatie van katholiek Sas-van-Gent aan den Christus in het Allerheiligste Sacrament uitgegroeid. Een groote menigte naderde des morgens tot de H. Tafel en het slnitingslof op de binnenplaats der R-K. Jongensschool geleek een Eacharistiaohe CoDgresmeeting in het klein. Nadat het Aller heiligste, voorafgegaan door alle plaatselijke ver eenigingen met hnnne kleurrijke vaandels, in plechtige processie nit het kerkgebouw naar het rustaltaar was overgebracht en het kerkkoor de gebruikelijke hymnen had gezongen, hield de Zeereerw. pastoor een treffende toespraak, waarin hg Christus'Koningschap over de wereld schilderde en zjjn parochianen aanspoorde tot een dieps en innige gods vracht tot het Allerheiligste Sacrament, zich uitend vooral in een veelvuldig naderen tot de H. Tafel. Na de plechtige zegen met het Allerheiligste trok de processie weer naar het kerkgebouw terng, waar met een pleohtig Te Denm dit luisterrjjk tridaum werd besloten. Vermelden we nog, dat de weg, welke de processie volgde, met guirlandes van groen, door jongens opgehouden, wus afgezet, terwijl voor het rnstaitsar op de binnenplaats der school zich onder leiding der Eerw. Zusters een talrijke kinderschaar had opgesteld, die in benrtzang met het kerkkoor, onder palmgewuif het Allerheiligste toezong Ia de processie werd het H. Sacrament door een aantal bloemen strooiende kleine bruidjes voorafgegaan Een woord van holde mag hier niet worden onthouden aan alien die hebben meegewerkt om den oiterlgken luister van het feest te verboogen. Zaterdagavond, 7 Augustus (en niet maandagavond, zooals aanvankelijk vastgesteld en gelijk in de inmiddels bereids afgedrukte advertentie in dit nummer staat vermeld) zal onza geachte oud-kapelaan, de Weleerw. heer Jos Theeuwes, alhier komen vertellen van zgn indrukken, in de nienwe waereld opgedaan. Gelijk men weet, woonde Zjjneerwaarde het Encharistiech CoDgres te Chicago bjj, de grootste katholieke betooging, welke de wereld ooit aanschouwde, en bezooht daarna de voornaamste steden in Noord-Amerika, waarbjj hjj o a. ook een kjjkje mocht nemen in het machtige Ford-aatomobielenbedrjjf. Uitstekend geslaagde opnamen stellen Zgneerwaarde in staat zijn buitengewoon interessante reis voor de aan wezigen te doen leven, zoodat ons ongetwijfeld een bijzonder belangwekkende avond te wachten staat. De lezing is voor ieder toegankelijk. Men zie de annonce in dit nummer. Zaterdagavond zgn te Assisië de pleohtigheden begonnen in verband met het zevende eeuwfeest van St. Francisco. In Alverna zgn de feesten Vrjjdag in tegenwoordigheid van den koning, begonnen. De regeering heeft bevel gegeven dat de Katholieken van geheel Mexïoo hnn wapens moeten inleveren. De republiek Guatemala schijnt het voorbeeld van Mexioo te wilien navolgen. Za behoort tot de weinige Latjjneohe republieken van Amerika, die heden nog de kerk vervolgen. Daar men in Guatemala voor een nieuwe presidentskenze staat, begon Manuel Cobos Batros een leider der Katholieken, de Katholieke kiezers te organiseeren. Hjj had voor den 19en Mei een arbeidsrnst, gepaard met stilzwijgen, voorgesteld van één minuut, om daarmede tot uitdrukking te brengen, dat het 't algemeene verlangen der geheele bevolking is, het kiesrecht ditmaal vol komen vrg te kannen nitoefenen. Deze oproep werd overal verspreid, doch Batros werd vier dagen later door een door de regeering betaalde bende overvallen en zwaar verwond. Daarop werden natuurlijk niet deza misdadigers gestraft, maar men zette zes vooraanstaande priesters nit het land. Een verordening van 29 Mei verbiedt den Jeauieten en anderen religieusen orden het verblijf in het land slechts de liefdezusters worden gednld Vreemde priesters deporteert men eenvouding, waarbjj te bemerken valt, dat in de meeste Zuid en Middel-Amerikaansohe Staten een zeer groot gebrek aan priesters is, zoodat altjjd nog missiona rissen uit Spanje moeten komen. Dinsdagavond, 10 Augustus, ten 8 nur 40 zal de Weleerw. heer Jos. Theeuwes, Noorsoh Missionaris, oud-kapelaan te Sas-van-Gant, voor de radio te Hilversum een voordraoht honden over het door ZgnEerw. bijgewoonde Enoharistisch Congres te Chioago en zgn reis door Noord- Amerika. Voor de eerste maal had een algemeene ledenver gadering plaats. Na opening door den voorzitter den heer F. van Campen werd het woord ver leend aan den heer Ir. J. Dewez, leeraar in de pluimveeteelt aan de R.-K. Landbouwwinter- sohool te Halst. Spreker gaf een overzicht van hetgeen tot hiertoe door den plnimveehondersbond was bereikt geworden. Da prjjs, welke de Coöp. Roermondsoha Eeier- mijn aan de leden van den plnimveehondersbond kan betalen, is beduidend hooger dan op de plaatselijke markten te bedingen is. Zaer sterk werd den leden aangeraden alle moeite aan te wenden ten einde eieren van goede kwaliteit te verkrijgen, o a. goede legnestverzor- gingeiken dag en liefst zoo vroeg mogeljjk rapen der eieren, zeker in het warme seizoen eieren op een koele plaats bewaren geen gevonden nesten meegevenhet strooisn van zand voor de legnesten in de hokken. Aan de hand van ver schillende monsters eieren, welke aan de leden vertoond werden, kon de spreker dnideljjk en zeer overtuigend aantoonen, welke eieren niet voor de verzending gesohikt zjjn en waarvoor aftrek dient toegepast te worden. Dit te meer, daar Roermond zeer hooge eisohen stelt, waardoor ook te verklaren is, dat deze grootste eierveiling steeds zeer hooge prjjzen voor haar eieren weet te bedingen. De organisatie van den plnimveehoudersbond zal in hst kringverband gebracht worden met een Dag. bestuur eu eeu algemeen bestuur, be staande uit twee afgevaardigden van elke afdeeling. De ophalingsdienst is thans goed geregeld. Elke week, ook in den winter zal bij de leden de eieren opgehaald worden. Mededeelingen werden gedaan omtrent den verkoop van onde kippen en jonge hanen. Voor oude kippen zal f 0,60 per K G. betaald worden, bij verzending van een wagonlading. Door talrijke leden werden over deze verschil lende aangelegenheden nadere inlichtingen en ophelderingen gevraagd. Carsnssen en lezingen kannen door de leden aangevraagd wordenhet blad van den plnimveehondersbond wordt den leden gratis verstrekt. Algemeen was de drnk bezoohte vergadering van oordeel, dat de voorgestelde beslissingen zeer ten voordeele der leden znllen strekken. Door den scheepsmakelaar P. A. van Bouohaute, te Ter Neuzen, is voor rekening van den heer Gjnlt Slottje, aldaar, opdracht gegeven aan den N.V. Ter Neuzensohe Scheepsbouwmaatschappij, tot het boawen van een motorvraohtboot groot circa 320 ton, afmeetingen 88,50X&.0&X2>35 De boot zal worden gebouwd volgens het nieuwsta lype met kruisergteven, moderne salon- roef en stanrhnt op het achterdek. De voort- Btn winvskracht zal worden ontwikkeld door 80 PK. 2 cyl. Hollandiamotor van Smit Co's Machinefabriek, te Kinderdijk. (Vervolg.) Hoofdstak 5 vormt het eigenlijke verslag over den economisohen toestand. De volgende bijzonder heden zgn hieraan ontleend: In de algemeene beschouwingen wordt de Belgische voluta oonoarreniie aangestipt terwijl voorts wordt gewezen op de opleving in de bouw vakken. Over de Zeevaart te Ter Neuzen heet het, dat in den algemeenen toestand nog geen verandering kwam. Da pogingen om versohillende vervoeren over de havens te krijgen stuitten meestal af op de voor die goederen bestaande speciale tarieven voor de Belgisohe havens. Ook de kwestie der loodsgelden, gevolg van de lage valnta in België, bleef nog onverzwakt haar na- deeligen invloed nitoefenen. Papier en mijnhont werden op grooter schaal aangevoerd dan het voorafgaande jaar. Meststoffan werden weer in groote kwantnms verscheept dooh de voorgenomen stiohting van een opslagplaats voor kalizout is niet uitgevoerd. In verband daarmee is ook opgesohort het maken van een kaaimnnr. De sloopergen hebben hnn werkzaamheden beëindigd. De handel in steen voor waterstaatswerken en die van metselsteen en steenslag voor de wegen bleef van groote beteekenis De uitkomsten in de biscuits- en drops branche waren bevredigend. Er heerschte daarin bij vergrooten omzet veel drukte. Over het Bankwezen heet het: D8 toestand was in 1925 voor dit bedrijf gezond. Er was vooral voor goede belegging vraagook voor inoourante fondsen, n.l. polder- en gemeente- leeningen, ontbrak het niet aan belangstelling. Groote omzetten in effaoten, zooals op stedelijke kantoren, komen in het gebied der Kamer niet voor. Voor speculaties wordt hier weinig gevoeld, en valt daarin das niets om te zetten. Door hoaders van beleggingsfondsen is goed verdiend, tengevolge van de daling der rente en als gevolg daarvan koersstijging der stukken. De oonversie van versohillende hl/% en 6 procentsleeningen in obligaties tegen lager rentetype, die is aangevangen en nog wordt voortgezet treft eohter de beleggers die in de laatste jaren daarvan gebrnik maakten gevoelig, vooral als dit kleinere renteniers betreft en men kan hierbg constateeren, dat ook voor hen de 10 pCfc. verlaging van inkomsten is ingetreden. Ai neemt de belangstelling voor het koopen van effcoten als geldbelegging toe, zoo valt op te merken dat een bepaalde oategorie de voorkenr blgft geven aan belegging van gelden in hypotheken op landerijen en vaste goederen, die ze gaarne tegen 5 procent of zelfs lagere rente geven. Voor bnitenlandsohe belegging wordt weinig gevoeld, zoo was er voor de Dnitsohe obligaties geen belangstelling. Handel en nijverheid schenen minder orediet noodig te hebben dan het jaar te voren. Incasso van wissels bleef stationnair, dooh de bankoverschrijvingen namen als gevolg van de werking van het postchèque- en girobedrjjf over het algemeen weer af. De handel met België was minder dan in 1924. Het wisselen van vreemd geld nam niet toe mogelijk voorzien de Belgen die naar ons land komen zioh reeds elders van Nederlandsoh geld, obèques of andere deviezen, tenzij ze wegens den lagen stand van den frank in ons land weinig besteden. De berichten omtrent de bouwvakken gaven blijk van een bijna algemeene werkzaamheid. Er was, hoewel de materialen wel iets dnnrder waren dan het voorgaand jaar veel nieuwbouw, vooral in hnizen voor middenstanders. De loonen bleven vrijwel gelijk aan die van het jaar te voren en van de door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid in 1925 verleende vergunning om 10 nur per dag te arbeiden werd door bijna alle arbeiders gebrnik gemaakt. De uitkomsten van het bedrijf waren eohter niet evenredig aan den omvang. Velen die enkele jaren geleden nog als kneoht werkten hebben zioh als patroon-aannemer gevestigd met het gevolg van feitelijk een te veel en daardoor moordende oonourrentie, daar er zijn die het werk zoodanig oalonleeren dat zg er slechts hun loon uithalen zonder eenige winstmarge. Zoodra de particuliere nieuwbouw, als voorzien is in de behoefte, eenigszins lnwt, zal er voor vele patroons naar te verwachten is een minder gemakkelijk tijdperk aanbreken. In hat sohildervak was over het algemeen werk van Februari tot November, zoowel door het afwerken van nienwe huizen, als wegens het verrichten van onderhondssohilderwerk. Ook daar deed zioh de concurrentie sterk gelden en werd van betalingsperioden veel gevergd. (Wordt vervolgd) AMSTERDAM 80 Jnli 31 Jnli. 2 Aug. Londen - - - 12.10*/, 12,10V, 12.10»/, Berlijn - - - 69,26 59,25 69,261/, Parijs - - - 5,98 6,06 6,63V, Brussel - - - 6.271/, 6,35 6,60 Weenen - - - 85,20 85,20 85,20 Dollar (niet-offio.) 2,487/, 2,487/8 2,48ll/ie Proiongatiekoersen. 8 3 (Voor Wissels in Vr. Munt op Nederland ge trokken volgens art. 156 van het Wetboek van Koophandel.) Gedurende de maand Juli 1926. Huwelijks-aangiften. 5 Juli. Johannes Jacobus Arnoldus Roem, 81 jaar, jm. en Elisabeth Maria Aarsen, 26 jaar, jd. 17. Nioolaas Kieboom, 27 jaar, jm. (vaa Middelburg) eu Bertha Gilson, 23 jaar, jd. 29 Juli. Amandus Eduardus Josephus Franoiscus Geirnaerdt, 27 jaar, jm. en Nelly

Zeeuwsche Koerier | 1926 | | pagina 2