Jnbilé-Boekje Een kijkje in het leven der Anierikaansche filmwereld. HULS?. Handwerktentoonstelling in het Pensionaat „St. Joseph". BOSCHKAPELLE. Stadsnieuws. Kerknieuws. De strijd tegen het zedenbederf. Opzienbarende Genezing te Lenrdes. O n d r w ij s. Pensionaat „St. Joseph", Hnlst. Aanbestedingen, enz. Sosiaal Miejws Nijverheid en Handel. Obligatie-uitgifte Vrijstaat Beieren. Wisselkoersen te Amsterdam. mm sbm DE ZEEUWSCHE KOERIER voor het jaar 1926, Prijs f 0.20. Burgerlijk® Standen. HULST. Landbouw en Veeteelt. Verbetering van het varkensras in Zeeland. Verbod van veevervoer nit Zeenwsch-Vlaanderen. Venlenbeuring Hnlst en Kloosteriande. Gevolg gevend aan een ons gezonden vriendelijke invitatie, hebben we gaarne Zondag j 1. den tocht naar Halst aanvaard om een kijkje te nemen op da jawriijkeche handwarktentooDStelliDg, waaraan ons van eaa vorig bezoek zoo aaogename her inneringen waren bijgebleven En we hebben ons de moeite geenaiine beklaagd- Wat de Eerw Zasters van het Pensionaat „St. Joseph" daar b)s vraoht van hnn onderwijs konden laten zien, verdient inderdaad den hoogsten lof. Men kan ■ioh bg'ca niet voorstellen,'dat die fijn-bewerkte spreien, theekieedjes, lakens, sloopen, kaseens, k'.eedingstakken enz. enz. werk zjjn van meisjes van 11 a 14 jaar. 't Is wel esn schitterend ge- taigenis zoowel voor 't ondsrwg*3 der Eerw. Zasters als voor den ernst en toewijding der leerlingen Smaakvol was alles in een overzichtelijke zaal geëxposeerd, waardoor den bezoeker terstond bij het bionentreden eea imponeerenden totaal-indruk moest krijgen, een indruk, die bij een beaehoawing- op-dea-kaper aan diaple nog wou. flat missie-goed was ditmaal in een afzonderlijk zaaltje ondergebracht, wat ongetwijfeld een goede gedachte was, daar de talrijke edelmoedige ten- toonstellingsbszoekersfsters) in deze afdeeling reeds den eersten dag een ware plundering aanrichtten (tegen contante betaling wel te verstaan), waardoor het totaal-aanzicht al heel spoedig verloren ging. Ondanks het minder-aanlokkelijke weer, was er Zondag druk bezoek en Maandag was de belang stelling niet minder groot. „Een weldaad voGr onze streek, zoo'n pensionaat van de Eerw Zasters Raoolleotinen Penitenten", moge de moraal zijn geweest, die de belangstel lenden nit hun bezoek aan deze waarlijk op hoog peil staande tentoonstelling met ons hebben getrokken. Gaarne verwijzen wij te dezer plaatse naar onze rubriek „Onderwijs", waar men de namen kan vermeld vinden van een aantal geslaagde pen- sionairen, het beste bewijs, dat de lof, door ons hierboven aan het onderwijs der Eerw. Zasters toegezwaaid, in alle deelen verdiend is. Vanwege de „Standsorganisatie" wordt getracht een coöperatieven winkel te stichten ten behoeve van de aangesloten leden. Ook is men voornemens voor den komenden winter den steenkolenvoorraad gezamenlijk aan te koopende gelegenheid be staat reeds de daartoe benoodigde gelden bjjeen te sparen. Ten overstaan van notaris A. A. M. Corthals, notaris te IJzandijke, werd Maandagmiddag in hotel Botterdam te Sas-van-GeDt publiek herveild het woonhnis van den heer M. J de Smet, alhier. Hoogste bieder werd de heer M. de Smet voor f 4400. Door de Federatie van B-K. Vrouwenbonden in Nederland en den Nederlandsohen Christen- Vrouwenbond wordt een gezamenlijk manifest verspreid waarin er met kracht bij d8 christen ouders op wordt aangedrongen, alles in het werk te stellen, om hunne kinderen tegen het moderne zedenbederf te beveiligen. Bij de laatste Belgische bedevaart, die van nit Brussel den 20 Mei te Lonrdes arriveerde had zich ook aangesloten een zekere juffrouw Plyson uit Zevecate (België), die ruim vijf en een half jaar te b?d had gelegen met tuberculeuss aan doening aan 'i buikvlies, waarvoor zij reeds twee maal werd geopereerd. Vol vertrouwen en ondanks groote financieels offsra was zij mede ter bedevaart gegaan, zskar als zij was naar zij later getuigde, te Leurdes genezing te znllen verkrijgen. Donderdag 20 Mei was zij al voor de tweede maal in de pisoine gedragen, zonder dat er iets gebeurde. Vrijdag ging zij er vol goeden moed voor de derde maal in en opeens voelde zij zich totaal gezond. „01 Onze Lievs Vrouwtje dank Je h me genezen" zoo riep zij uit in haar onvervalscht Vlaamsoh dialokt en inderdaad zoo was het ook Zij wiide onmiddellijk naar de grot om de Moeder Gods te bedanken men hield haar echter tegen, omdat ze eerst naar de com missie moeat ter onderzoeking. Taekenand voor haar groot vertrouwen is Jt dat zij gelijk alle zieken, die hulpbehoevend zijn, sleohts van de hoognoodiga kleedingstukken voorzien om last en oponthoud bij het baden te vermijden toch reeds een japon had meege bracht, zoozeer was zjj er van overtuigd, die noodig te hebben om genezen over straat te kunnen gaan. Geheel de bedevaart was vol van deze gebeur tenis en zoowel te Brussel als ia haar geboorte plaats verdongen zioh honderdon om met eigen oogen hare genezing te kunnen aansohouwen. Arü de Leuvensche Universiteit promoveerde 28 Juli met vracht tot doctor in Wijsbegeerte en Letteren, de heer Alph. C. M Moerdijk, geb. te Zuiddorpe, op proefschrift getiteld „Het dialect van Zuiddorpe". De heer Omer De Halsters uit Westdorpe behaalde aan de beroepsschool „Glorieux" te Oostacker het einddiploma der kleermakerscursus. De heer Edmond de Schepper uit Koewacht behaalde aan de beroepsschool „Glorieux" te Oostacker met onderscheiding het diploma voor kleermaker-conpeur. Van de leerlingen van bovengenoemd pensionaat slaagde een der pensionairen voor costumière, twee voor coupeuse n 1. mej M. Cornelia van Hoofdplaat en mej. M. Dabois van Hontenisse en legden zes met goed gevolg het MULO-examen af nl. Julia Eeckelaar, Maria Eeckelaar, Marguerithe van Waesberghe, Alioe Koene, Betsy Dierchx en Maria Wilking. Door den architect L. de Brngne werd aanbe steed het bouwen van een woonhuis met magazijn te Sas-van-Gent aan de Kloosterlaan voor den beer Ducarmont aldaar: Ingeschreven werd voor le perceel metselwerk P. van Laere te West dorpe f 1970; P. de Wagenaere Zn. te Sas- van-Gent f 1925 P. J. Kaas te Sas-van-Gent f1850; W. Romeijnsen te Ter Neuzen f 1882; A. P. J. Wulffaert ta Sas-van-Gent f 1825; S. P. van der Hooft te Ter Neuzen f 1650. 2e perceel timmerwerk A. J. de Krfjger te Sluiskil f 1865: P. J. Haers te Philippine f 1650 A. Fermout te Sas-van-Gent f 1457,60G. Witte brood te Sas-van-Gent f 1250. 8e perceel loodgieterswerk J. Gommers te Sas-van-Gent f160; F. J. Dhaeze te Sas-van-Gent f 112. 4e peroeel schilderwerkA. O Acke te Sas- van-Gent. f105; R. Crucfce te Westdorpe f86. MassaP. J. Kaas te Sas-van-Gent f 8722G Wittebrood te Sas-van-Gent f8050 (gegund). In de jongste vergadering van den Algemeenen R.-K Middenstaadsbedrijfsraad werden de bestuurs functies als volgt verdeeld voorzitter: Dr. van Beurden; secretaris: A. O de Brnijn, Utrecht, Drift 812; Penningmeester: W. Boon Jzn., Krommenie Algemeene bestnurder Fr. van Rossum Hilversum en A. A. van Hamereveld, Amsterdam. Besloten werd o a. te trachten, het aantal bedrijfsraden nit te breiden. Da Twentsohe Bank en de Amsterdamsche Bank berichten blijkens de in dit nummer voorkomende advertentie de uitgifte van 500 000 dollar nominaal 61/, pCfe. 20 jarige Sinking- Fand goud-obligatiëa (baitanlandsohe leening van 1925) op Donderdag 29 Juli 1926, tot den koers van 94 pOs. De desbetreffende dollarlasning van den Vrjjstaat Beieren is in totaal groot 25 millioen dollar. Hiervan zijn ia 1925 reeds 15 millioen dollar uitgegeven. Het restant ad 10 millioen dollar is door de Equitable Trust Oompa' y of New-York ea de heeren Harris Forbes Co overgenomen en hiervan zijn 750.000 dollar voor uitgifte in Nederland gereserveerd (waarvan 250.000 dollar reeds z£jn geplaatst) Hoofdsom en interest znllen betaalbaar zjjn te New-York bij het Hoofdkantoor van de Equitable Trust Company of New-York in gouden munt der Vereenigde Staten van Amerika van het tegen woordige gewicht en gehalte, vrij van alle thans bestaande en toekomstige belastingen van den Vrjjataat Beieren of van het Duitsche Rijk. Te Amsterdam zijn hoofdsom en interest betaalbaar ten kantore van De Twenteche Bank en van de Am8terdamsche Bank tot den koers op New-York, zooals deze dagelijks door haar zal worden vastgesteld. AMSTERDAM 23 Jali 24 Jali. 26 Juli Londen - - - 12,10 12,10V, 12,10»/. Berlijn - - - 59,24 59,26 59,26 Pargs - - - 5,80 6,10 6,43 Brussel - - - 5,89 6,18 6,62V. Weanen - - - 35,20 35,20 85,20 Dollar (niet-offio.j 2,4818/i0 2,483/* 2,48V» Prolongatiekosreen. 21/* 21/» (Voor Wissels in Vr. Munt op Nederland ge trokken volgens art. 156 van het Wetboek van Koophandel.) Verkrijgbaar in den Boekhandel van (bevattende onderrichtingen en gebeden voor het jubeljaar) door Dr. B. LIJDSMAN, C. s. s. R l WIP illlllllWfflMP Californië, zoo schrijft de »Msb.«, gold in het midden der afgeloopen eeuw voor het land van goud, en duizenden stroomden er naar toe om hun geluk in dit wonderland te beproeven. Ook heden nog is Californië een goudland alleen heeft men intusschen ont dekt, dat het in het geheel niet noodig is den grond om te spitten om handenvol goud te vinden. Het goud ligt hier reeds boven den grond, en wel in de filmindustrie. Er is wel geen tweede landschap dat zich zoo voor de filmindustrie eigent, als het deel van Zuid-Californië in de omgeving van Los Angelos, nabij de Mexicaansche grens. De natuur zelf heeft hier alle décors geschilderd, die men zich voor zulk doel slechts wenschen kan. Het meer aan den voet van geweldige bergen; aan de eene zijde het vruchtbaarste and, aan d n anderen kant onbewoonbare steppen en woestijn. Met een autorit van eenige uren komt men uit de tropische hitte in de eeuwige sneeuw, uit de elegante wereld der strandbaders van St. Barbara en St. Catalina in de primitieve hutten der Spaansche woestijnzonen, de ranchos* der cowboys en de spelonken der onuitroeibare smokkelaars met hun duistere geschiedenissen. Ook de bevolking vertoont er één bonte mengeling Amerikanen, Negers, Spanjaarden, Japanners, Chineezen, Mexicanen. De stad Los Angelos kan ze in 't geheel niet bevatten. Ze telt reeds meer dan een millioen inwoners; maar ook een harer voorsteden, Hollywood, is reeds tot een grootstad geworden. In deze beide steden worden heden 80 pCt. der Amerikaansche films g-maakt. HollywoodDe stad der studio's, der inrichtingen voor de filmopnamen Ieder fit ngeze! - chap heeft hier haar geweldige s'udlos, op -en oppervlakte van 10.15 tot 20 H land. i: 1 tudio is 'do i" Kilometers lange, tioug naren ijverzuchtig afgesloten. Daarbinnen treft men dan alles aan, wat men zich maar bedenken kan bergen, vlakland, bosschen, meren, zeeën, rivieren, afgronden, watervallen. Menschenhanden hebben daar van alles en nog wat tusschenin gebouwd kasteelen, elegante villa's, monumentale palei zen, gansche steden natuurlijk slechts in hout en gipsgaat men echter achter de monumentaal lijkende muren der paleizen, dan is er niets. Het is bekend, welk een filmkoorts in de geheele wereld in 't bijzonder echter in Amerika de gemoederen gevangen houdt. Een vloed van vaktijdschriften, dikke boeken over de vakvraagstukken, over de successen van groote filmondernemers of filmspelers en speelsters, nog meer echter de reclame literatuur over de cinema in 't algemeen verbreiden deze filmkoorts tot in de uiterste hoeken der wereld. De fabelachtige rijkdommen, die hier de favorieten van het geluk wenken drijven tien duizenden naar Los Angelos die allen als filmspelers of -speelsters trachten op te treden. Ze hebben allen vaak gehoord en gelezen, dat bij de meer beduidende filmsterren een jaarlijksch inkomen van 100.000 dollars nog zeer bescheiden is. Men heeft hen met duizen den illustraties en beschrijvingen alle bijzon derheden der gelukkige »stars« voor oogen gecoverd. Gloria Swanson die jaarlijks een millioen dollar voor haar garderobe uitgeeft, waarbij haar zijden kousen alleen op 100.000 dollars per jaar gerekend worden, maken menig arm menschenkind ongelukkig dat zich even schoon en geschikt acht als die glorierijke Gloria. Iedere trein brengt een groote schaar van zulke gelukscandidaten naar Los Angelos, en de stedelijke autoriteiten moeten eigen maat regelen treffen, opdat ze niet allen in de handen van uitbuiters vallen. »Tien moeders* worden door de stad zelf tot dit doel aan het station te werk gesteld. Voorts heeft ook iedere »studio« zijn »moeder«, die met onbe perkte macht gedurende de opnamen over de jonge vrouwen waakt. Menigmaal gaat de heele troep in het gebergte of naar een ver afgelegen oord, dat zich voor een bepaalde scène bijzonder eigent. Hier woont men in hutten en de onderneming stelt bij zulke gelegenheden den »studio-moeders« ook nog eenige soldaten ter vervoeging. De meeste sollicitanten worden onbarm hartig afgewezen. Meestal hebben ze thuis reeds een voorbereidingsschool voor filmacteur of -ac-trice doorgemaakt, zich in honderderlei standen en costumes laten fotografeeren. Men verklaart hen echter, dat ze niet fotogeen zijn of juist geen geschikte gelegenheid voor hen is. lederen morgen staat een groot aantal candidaten voor de ingangen der studio's en wachten op het gelukkige toeval. Van tijd tot tijd komt een regisseur uit de deur en roept «Is er iemand, die een slang bedwingen kan of «Wie kan op een struisvogel rijden «Wie kan een paard beslaan P» Gelukkig degene die dan toegelaten wordt. Hij verdient als louter figurant slechts 1 tot 5 dollar per dag. Doch wanneer hij ook maar «iets te doen» heeft, krijgt hij reeds 7 dollar en meer. Vindt de regisseur een bijzondere filmkwaliteit in hem, dan is zijn geluk gemaakt. Het is bekend, dat vele der waaghalzerijen in de filmkunst, op trucs berusten. Dit is echter niet altijd het gevalslechts het werkelijke gevaar geeft de volwaardige, leven dige gelaatsuitdrukking, waarop het voor den regisseur aankomt. En zoo verlangen zij van hun spelers en speelsters menigmaal, dat zij hun leven op het spel zetten. Merkwaardiger wijs toonen de vrouwen zich daarbij meestal door het dolle heen dapper, waarbij ze zich niet zoozeer door het vooruitzicht op de geldelijke winst, maar veeleer door haar eer zucht laten leiden. Zoo was er een dame, die bekend stond om haar buitengewoon licht gewicht. Zij moest dientengevolge scènes spelen als volgtVan het dak van een werkelijk brandend huis werd zij als een zak meel op de schouders van een brandweerman geworpen, die eenige meters lager op een ladder stond en die haar dan van een hoogte van 7 verdiepingen naar beneden droeg. Beatrix Hunter moest het onderwerp van een zeer spannende scène zijn, de vlucht voor een leeuw, waarbij zij werkelijk door een leeuw achtervolgd werd. Men had eerst de Gedurende de maand Juni 1926. Huwelijks-aangiften. 5. Joseph Petrus Emma- neel, 24 jaar, jm. en Maria Josephina Johanna van der Vlies, 24 jaar, jd. 11. Adrianns Cornelia Hamel, 23 jaar, jm. en Henriette Catharina Johanna Renling, 25 jaar, jd. Huwelijks-voltrekkingen. 2. Josephus Andreas Lauret, 29 jaar, jm. en Maria Louisa de Vos, 28 jaar, jd 23. Joseph Petrus Emmaneel, 25 jaar, jm. en Maria Josephina Johanna van der Vlies, 24 jaar, jd. 80/ Adrianus Cornelia Hamel, 28 jaar, jm. en Henriette Catharina Johanna Beuling, 25 jaar, jd. Geboorten. 1. Eéèie Enphemia, dochter van E, B. van Jole en Enphemia J. van Dommelen. 8. Martin Charles Sylvie, zoon van Louis J. A. M. Wauters en Marie E. J. van der Velden. 9. Jean Joseph Clementine Achille, zoon van Aohilles Adriaan A. de Cock en M. M. Schant. 18. Maria Apolonia, dochter van Charles L van Waterschoot en Louisa R. van Remortel. 25. Maria Louisa, dochter van Alfred J. van Giesen en Martha J. Claes8ens. 24 Gertrndis Antonia Henrioa Maria, dochter van Hendricu3 Suials en Jaooba W. P. M. Ofcten. Overlijden. 6. Christina Lucia de Paepe, 65 jaar, dochter van Charles L de Paepe en Johanna J. Verbist. 11. Hendrika Jonkman, 64 jaar, echtgenoote van Pieter Stouthamer. Blijkens hst verslag van de Provinciale com missie voor de verbetering van het varkensras in Zeeland over het jaar 1925 kenmerkte ook dit verslagjaar zich door lusteloosheid, slechts 28 zeugen en 8 beeren werden in het stamboek voor het veredeld Vlaamsoh landvarken opgenomen. In het biggenregister van dit stamboek werden 95 biggen van stamboekhouders ingeschreven. In het stamboek voor het Groot Yorkshire Varken werden opgenomen 16 zeugen 2 beeren, en in het biggenregister van dat stamboek inge schreven 170 biggen, alle eigendom van de maat schappij J)e Wilhelminapolder. Door deze maat schappij wordt onder oontrole der provinoiale oommissie een stamboek bijgehouden van de door haar gefokte varkens van het Groot Yorkshire ras In 1925 werd een der in 1924 gestichte fok- stations van het veredeld Vlaamsoh landvarken weer opgeheven, nl. dat te Oost- en West Souburg. In het verslag wordt het betreurd, dat in Zeeland nog zoo weinig wordt gevoeld voor ver betering van het varkensras. De Minister van Binnenlandsohe Zaken heeft met ingang van 24 Juli 1926 verboden het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens uit een kring omvattend Z9euwsoh-Vlaanderen bepaald, dat in zijn beschikking van 6 Juli 1926 in plaats van 800 Meter, gelezen wordt 1 KM, zoodat de grensstrook langs de Nederlandsch- Belgisohe grens, waarin het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens verboden ie, een breedte verkrijgt van 1 KM. Voor bijzondere redenen kan afwijking van het verbod worden toegestaan door den burge meester van de betrokken gemeente Merrieveulens een voldoende collectie met voldoend model met eenige afwijking in standen. 1 Olga v. E. Cleiren Clinge, 2 v. P. J. Serrarens Stoppeldijk, 8 v. H. J. de Waal Graauw. 4 Stella v. J. F. Verstraeten Graanw, 5 v. Th. van Jole Kuitaart, 6 Flora v. Arth. van snelheid van den leeuw en het meisje in het loopen tot op de seconde uitgerekend. In twee door een traliewerk van elkander ge scheiden banen, werd de wedloop eerst meerdere malen geprobeerd. Voor de eigenlijke opname echter verwijderde men het traliewerk. Men had de beste maatregelen getroffen. Vier Cow-boys, de beste scherpschutters van de Far West, zoo trefzeker, dat ze elkander een sigaret uit den mond konden schieten, stonden klaar om eventueel den leeuw onmiddellijk neer te leggen, wanneer het leven van het meisje gevaar liep. Op het commando van den regisseur »los« snorden de krukken der opneem-apparaten, en Beatrix begon te loopen, maar 20 meter achter haar werd ook de leeuw losgelaten. Op dien dag hadden alle studio's den arbeid gestaakt en alles kwam nu dezen halsbrekenden wedren zien. De scène was in hoogste mate spannend. Het meisje hield een seconde lang, als van angst verlamd, haar loop in en draaide zich ontzet om. Doodsangst spiegelde zich in haar oogen af. «Niet omkijken, Beatrix riep de regisseur. «Alleen voor je uit!» Zij stormt weer los, maar ook de leeuw rent in lange sprongen achter haar aan. Reeds scheen hij haar te bereiken. Het scheelde nauwelijks 50 centimeter, toen het meisje het doel, een hut, bereikte, achter welker deur twee mannen bliksemsnel een ijzeren traliewerk lieten vallen. De leeuw stortte zich drie tot viermaal met zijn volle lichaamsgewicht woedend tegen het traliewerk en brulde bezeten. Aan de andere zijde van het hek lag het meisje half dood en in diepe bewusteloosheid. Deze beelden uit de wereld van een tot waanzin gestegen sentatiecultus, die in de hedendaagsche filmindustrie tot uitdrukking komt en zoo'n ongelooflijke verbreiding vindt, maar tevens ook met een stroom van goud uit de zakken van het nieuwsgierige publiek betaald wordt, wijzen schril genoeg op de groote beteekenis van de cinema in het moderne volksleven. Deze filmen worden overal met duur geld gekocht en millioenen menschen beschouwen met ingehouden adem de zenuwschokkende filmvoorstellingen»

Zeeuwsche Koerier | 1926 | | pagina 2