Van zeilen en onweer. Ma rktberichton. wetsontwerp heeft gestemd. Ook hij is voor het ontwerp, al zou hij ook liever hebben gezien, dat de geheele Westzijde van het kanaal tot Stroodorpe aan Sas was toegewezen en dat geen vergoeding was bepaald. Men kan hier evenwel niet aan tornen. De voorzitter zegt, dat over deze vergadering een rapport aan Ged. Staten moet worden uitgebracht. Spreker heeft daarom een concept rapport doen opstellen, hetwelk hij aan het oordeel der vergadering wil onderwerpen. De secretaris leest daarop het volgende verkort verslag >De voorzitter opent de vergadering, de notulen der vorige vergadering worden ge lezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde Ontwerp-wet grenswijziging. Na voorlezing van art. 3 der Grondwet en artt. 128133 der Gemeentewet en voor legging van het door Gedeputeerde Staten ingezonden ontwerp van wet tot grens wijziging benevens de daarbij behoorende memorie van toelichting, wordt door den voorzitter een breedvoerig reeds aan de Commissie bedoeld bij art. 131 der Gemeente wet medegedeeld verslag uitgebracht der omstandigheden, die tot de voorgestelde grenswijziging hebben geleid. In de hierna ontstane gedachtenwisselingen wordt naar voren gebracht dat reeds in het jaar 1827 bij de doortrekking van het kanaal GentTer Neuzen en de afdamming van het Axelsche Gat die grenswijziging had moeten zijn geregeld en dat in het jaar 1886, bij de grenswijziging tusschen de gemeenten Sas-van- Gent en Philippine, waarbij de gemeente Sas-van-Gent een gedeelte van haar grond gebied geheel gratis aan de gemeente Philippine heeft moeten afstaan, door den gemeenteraad en de toen ingestelde commissie de wensche- lijkheid ook reeds is uitgesproken dat het deel der gemeente Westdorpe gelegen ten Westen van het kanaal GentTer Neuzen bij Sas- van-Gent zou worden gevoegd bij dien wensch is het toen gebleven en eerst na ontvangst der circulaire van Heeren Gedeputeerde Staten d.d. 20 Maart 1920 No. 9, 2e Afdeeling is die grenswijziging weder aan de orde ge komen toen is getracht met de gemeente Westdorpe eene regeling in der minne te treffen, doch die pogingen hebben gefaald op absolute weigering van de gemeente West dorpe. Thans ligt daar het wetsontwerp waarbij gedeeltelijk in die grenswijziging wordt voorzien. Alhoewel de Raad steeds op het standpunt heeft gestaan dat de heele strook grond der gemeente Westdorpe die ligt ten Westen van het kanaal GentTer Neuzen ook uit het oogpunt van algemeen belang bij de gemeente Sas-van-Gent behoort te worden gevoegd, wil hij toch zijn volle medewerking verleenen om alvast de thans voorgestelde grenswijziging, die zoo ongeveer de helft van die strook grond betreft tot stand te brengen, hij is bereid de in het ontwerp-wet voorgestelde vergoeding te betalen al blijft de Raad be treuren, dat die vergoeding noodzakelijk wordt geacht en kan zich overigens met alle de in het wetsontwerp1 voorkomende bepalingen vereenigen. Met algemeene stemmen is hierna het wetsontwerp zooals het door Gedeputeerde Staten is voorgesteld aangenomen. Wijl daarna niemand meer het woord verlangde, heeft de voorzitter de vergadering gesloten.* De voorzitter wenscht er de aandacht op te vestigen, dat de grenswijziging, ten opzichte van Philippine, in 1886, waarover in dit rapport gesproken wordt, in de notulen van dat jaar behandeld is. Toen was er ook een Commissie. Die heeft er reeds op gewezen, dat de West zijde van het kanaal aan Sas zou worden toegevoegd. Thans, 100 jaar na de door trekking van het kanaal, moet men erkennen, dat de destijds getroffen regeling niet deugt. Spr. betreurt het met den Raad dat men thans het betrokken gebied voor f 50,000 moet koopen. De voorzitter brengt alsnu het wetsontwerp in stemming. Alle leden stemmen voor. Het verkort verslag, hierna in stemming gebracht, wordt eveneens met algemeene stemmen goedgekeurd. De voorzitter spreekt dan den wensch uit, dat hetgeen tot stand zal komen, moge strekken ten zegen zoowel van Sas-van-Gent als van Westdorpe, ja van geheel de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen. Rondvraag. De heer Warrens zou gaarne inlichtingen ontvangen inzake de electrificatie van de Zandstraat. Wethouder Neeteson: Dat 's brutaal. De heer Warrens zegt verder, dat in de vorige vergadering gezegd is: met passen en meten wordt de meeste tijd gesleten, doch dat in dit geval zoodoende toch succes was bereikt. De geruchten echter, waarvan in >De Zeeuwsche Koerier* melding werd ge maakt, geven spr. aanleiding den voorzitter om nadere inlichting te verzoeken. De voorzitter zegt, die nadere inlichtingen gaarne te willen verstrekken, ofschoon de heer Warrens hier naar den bekenden weg vraagt. Spr. zegt dan, na de vorige gemeente raadszitting de overtuiging te hebben gehad, dat aan de electrificatie van de Zandstraat thans niets meer in den weg stond. Ten zeerste was spr. dan ook verwonderd, daags na die vergadering een schrijven te ontvangen van den directeur van de P. Z. E. M., waarin werd medegedeeld, dat een rondgang door de Zandstraat vanwege de maatschappij als resultaat had opgeleverd een garantie van slechts f 1104. Zooals bekend, hadden de Zandstraatbewoners tegenover de gemeente een bedrag van f 2008 gegarandeerd, terwijl bij den eersten rondgang voor f 1370 was geteekend. Spr. heeft toen geïnformeerd, of de politie tijdens de juist plaatsgevonden kermis in de Zandstraat wellicht iets over de electrificatie had vernomen. Hij vernam daarbij, dat iemand vanwege de P.Z.E.M. was rondgegaan bij de bewoners en hen bij zijn bezoek had aan gespoord, minder te teekenen dan waarvoor zij zich aanvankelijk tegenover de gemeente hadden garant gesteld. Spr. is toen zelf op kondschap uitgegaan bij enkele leden der propaganda-commissieallereerst heeft spr. den heer Warrens bezocht. Van dezen vernam hij, dat een vertegenwoordiger van de P.Z.E.M. hem een lijst gepresenteerd had en daarbij had gezegd, dat het oorspronkelijk door hem gegarandeerde bedrag van f 100 veel te hoog was. De persoon in kwestie raadde hem aan, slechts voor f 40 te teekenen. De heer Warrens heeft toen voor f 50 geteekend. Wethouder StubbéDat is het toppunt. De voorzitter vervolgtIk ben toen naar van Nieuwland, ook lid der propaganda- commissie, gegaan. Daar was de bewuste persoon 3 weken tevoren geweest en had aangeraden om voor f35 te teekenen inplaats van voor f 60, zooals aanvankelijk geschied was. Spr. heeft toen de politie met een lijst bij de Zandstraatbewoners doen Pbndgaan en overal doen vragen voor welk bedrag zij tegenover de P.Z.E.M. haddeu geteekend en wat de vertegenwoordiger van de maatschappij hun had gezegd. Het bedoelde rapport, waarin dus voorkomen a. de aanvankelijk tegenover de gemeente gegarandeerde bedragen. b. de later tegenover de P.Z.E.M. ge garandeerde bedragen. c. de boodschap van den vertegenwoordiger van de P.Z.E.M., heeft spreker voor zich liggen. Wethouder Stubbé Wanneer is de bewuste persoon rond geweest De voorzitterDrie weken voor de laatste raadszitting ongeveer. Wethouder StubbéDus half Mei, vóór de raadszitting, waarin het contract is behandeld. En de heer Warrens keurt in die vergadering mede de overeenkomst goed en geeft daaraan zijn stem. Dat is De voorzitter leest dan enkele frappante gevallen uit zijn rapport voor, waaruit blijkt, dat de vertegenwoorder der P.Z.E.M. er op heeft aangedrongen, dat de menschen hun garantiebedrag zouden verlagen onder ver zekering dat de electrificatie toch zouMoorgaan. Toen deze lijst, aldus spr., in mijn bezit was, heb ik de zaak in B. en W. aanhangig gemaakt. Toevallig zou juist een algemeene vergadering van de P. Z. E. M. plaats vinden en daar ook Sas-van-Gent aandeelhouder is, werd besloten, dat ik die vergadering zou bezoeken en bij de rondvraag de kwestie ter sprake zou brengen. Aldus is geschied. Op de bewuste vergadering der P. Z. E. M. was ook de heer Streefkerk tegenwoordig. Toen alles, aldus spr., door mij naar voren was gebracht, zeide de heer Streefkerk: >Het is juist gegaan, zooals in de vergadering (waarin de concept-overeenkomst behandeld was) besloten was. Ik heb toen al gezegd, dat ik er niet voor te vinden zou zijn om persoonlijk bij de bewoners rond te gaan*. In de bewuste vergadering, die het concept-contract behan delde, had de heer Streefkerk uiteengezet, dat het bedrag der garanties, waarvoor de bewoners zich tegenover de P.Z.E.M. zouden moeten verbinden, minstens gelijk moest zijn aan dat, waarvoor zij tegenover de gemeente hadden geteekend. In die vergadering, waarbij ook onze gemeentesecretaris tegenwoordig was, hebben wij aangeboden, dat de secretaris den heer Streefkerk zou vergezellen. Het schijnt echter, dat de heer Streefkerk deze dienst wel wat nederig achtte, ofschoon de gemeentesecretaris en spr. hiertoe gaarne bereid zouden zijn geweest. Dat de P.Z.E.M. intusschen iemand zou zenden, die bij haar slechts in tijdelijken dienst was, kon men natuurlijk niet vermoeden. Deze persoon heeft gewerkt volgens instructie van den heer Streefkerk. Nu zal elke patroon, die iemand uitstuurt om orders op te nemen toch zeker vragen bij diens thuiskomstHoeveel hebt ge aangebracht Niet aldus de heer Streef kerk, wiens bedoeling het klaarblijkelijk was, dat zijn employé zoo weinig mogelijk zou medebrengen. Nu is het wel een feit, dat de Zandstraatbewoners gaarne hun tegenover de gemeente geteekende garantie van f 2000 willen nakomen, doch in de vergadering van de P.Z.E.M., waarin het contract is besproken, is een clausule aangenomen, bepalend, dat de P. Z. E. M. niet verplicht is de overeenkomst na te komen als de afnemers zich niet tegen over de maatschappij zelf voor minstens f2000 garant hebben verklaard. Wij zijn dus thans op het punt gekomen, dat het contract waardeloos is. Spr. heeft in de aandeelhoudersvergadering van de P.Z.E.M. ook nog opgemerkt, dat hem geen besluit bekend was waarbij bepaald werd, dat door de P.Z.E.M. iemand tot de Zandstraat bewoners zou worden gezonden om te be werken, dat zij voor een lager bedrag zouden teekenen dan waartoe zij zich tegenover de gemeente hadden verplicht. Alles wat spr. in bedoelde aandeelhouders vergadering heeft gezegd is zeer nauwkeurig genotuleerd. De voorzitter verzocht hem ook, de lijst met de door hem verzamelde gegevens betreffende den rondgang van den P.Z.E.M.- vertegenwoordiger te willen achterlaten, Een en ander zou, zoo beloofde de voorzitter, in de eerstvolgende vergadering een punt van bespreking uitmaken. Met dat al, zegt spr., zitten wij ermede. Spr. heeft in de vorige vergadering uiteengezet, met hoeveel voorzichtigheid men bij het maken van de overeenkomst is te werk gegaan. Nu men zoover gekomen meende te zijn, dat alles geregeld was, loopt de zaak weer spaak. De heer van HeckeDroeg dan het concept-contract niet de goedkeuring van den heer Streefkerk weg De voorzitter zegt, dat zulks wel degelijk door genoemden heer was goedgevonden. De heer Dierick begrijpt niet, hoe het mogelijk is, dat de heer Warrens, die jarenlang gevochten heeft voor electrificatie van de Zandstraat, thans nu het er op aankomt, zijn garantie van f 100 tot f 50 gaat verlagen. De heer Warrens zegt, niet geweten te hebben, dat de zaak zoodoende zou misloopen. De schuld ligt geheel bij den vertegenwoor diger van de P.Z.E.M. Die heeft aan spr. verzekerd, dat hij gerust zijn garantie kon verminderen. Het licht zou er toch komen Spr. meende danook, dat alles in orde was. Overigens zegt spr. toch te meenen, dat hij een en ander heeft medegedeeld. Er ligt hem iets van bij, zegt hij, dat hij er den burgemeester over gesproken heeft. De voorzitterDat is onwaar. De heeren Neeteson en Dierick tot den heer Warrens]: U hebt den Raad bedrogen. Wethouder Neeteson: Reeds 3 weken geleden was u alles bekend en u hebt er niets van gezegd. De heer MarquinieDe heer Warrens had dit dienen te zeggen. De heer van HeckeAls de Raad hiervan op de hoogte was geweest, zou het contract niet goedgekeurd zijn. De heer Dierick Vóór de vergadering heeft hij nog gezegd, dat er nog vele hand- teekeningen zouden bijkomen. De heer Warrens had moeten beseffen, wat hij deed. De heer Warrens antwoordt, dat ook de andere leden van de commissie lager geteekend hebben. Overigens herhaalt hij, dat hij toch meent, het den burgemeester te hebben gezegd. Wethouder StubbéIn élk geval had de heer Warrens dan, toen hij bemerkte, dat er, bij .de behandeling van het ontwerp niet op gewezen werd, er zelf den Raad op attent dienen te maken. De voorzitter ontkent nogmaals ten stelligste, iets van den heer Warrens te hebben vernomen en verzoekt den heer Warrens nadrukkelijk er hem niet tusschen te brengen. Ik ben, zegt spr., zelf bij U geweest om U te vragen wat er gebeurd was. Dan had U mij toen terstond moeten antwoorden, dat ik naar den bekenden weg vroeg. De heer van HeckeDe heer Streefkerk wist dus tevoren reeds, dat er niets van de zaak kon komen. De heer Dierick tot den heer WarrensU als raadslid, was zeker verplicht geweest te waarschuwen. De heer WarrensEen raadslid is zooveel verplicht. De voorzitter zegt, dat in de vergadering van de P.Z.E.M., waarin het contract werd behandeld, welke vergadering werd voor gezeten door den Commissaris der Koningin, er op gewezen is, dat men vertrouwen moet stellen in de Zandstraatbewoners. Nu blijkt, dat slechts voor f 1100 is geteekend. Wethouder StubbéEn de heer Warrens, die lid is van de commissie, helpt een contract goedkeuren, waarin sprake is van een garantie van f2000 De heer Warrens zegt, niet achter de menschen te kunnen aanloopen. Het kan hem niet meer schelen of de P.Z.E.M. voor licht zorgt of niet. Dan zal men zelf wel voor licht zorgen. De voorzitter wenscht er nog op te wijzen, dat het gemeentebestuur destijds in een vergadering met de belanghebbenden op de noodzakelijkheid heeft gewezen, dat minstens f2000 gegarandeerd zou worden. Nu komt de P.Z.E.M. en zegt, dat er te hoog geteekend is en wekt zoodoende den indruk, dat het gemeentebestuur maar wat beweerd heeft. De heer Dierick verwijt den heer Warrens nogmaals zijn handelwijze. De voorzitter zegt, dat het zeer zeker te betreuren is, dat de heer Warrens hem niet tijdig heeft gewaarschuwd. De heer WarrensEnfin, daar zullen we dan verder maar over zwijgen. Zooveel is het licht me niet waard. Spr. richt dan een onverstaanbaar verwijt tot den Raad. Wethouder StubbéNu zullen toff nog een standje krijgen De heer Warrens tot wethouder Stubbé Lach maar jongIk zijn geen hondje. Ik heb nog andere zaken aan mijn hoofd en kan me voor de gemeente niet ten gronde richten, De heer DierickU wist hoe het stond en had moeten waarschuwen. De heer Warrens heeft gedachtDe gemeente is toch garant. Dat is de kwestie. Naar het gemeentebelang heeft hij niet gevraagd. Wethouder StubbéZoo dient men inder daad slecht het gemeentebelang. De heer Warrens zegt wel ik ben geen hondje. Doch hij had in de gemeenteraadszitting moeten spreken. De heer van Hecke meent, dat de Zand straatbewoner er nog wel voor te vinden zullen zijn hun oorspronkelijke toezegging gestand te doen. Verschillende hebben hem zulks verklaard. De menschen zijn misleid. De voorzitter zegt tot den heer Warrens, dat het op diens weg ligt te erkennen, dat hij inderdaad tekort geschoten is. De heer van HeckeOok de heer Warrens zal misleid zijn. Doch hij had in de vorige raadszitting moeten spreken. De Voorzitter De heer Warrens had zoo'n vreemden employé van de P.Z.E.M. niet zonder meer zijn vertrouwen moeten schenken Spr. wil aannemen, dat de heer Warrens te goeder trouw gezwegen heeft. De raad was echter zoodoende onkundig. De heer Warrens heeft blijkbaar niet overwogen wat de ge volgen zouden zijn van zijn zwijgen. Wethouder NeetesonDoor die geschiedenis met Warrens zouden we bijna vergeten den nadruk te leggen op de zeer eigenaardige handelwijze van den heer Streefkerk. Spr. wil vastleggen, dat het van laatstgenoemde geen manier van doen was om aldus te handelen. Opzettelijk heeft hij getracht (en voorloopig is hij daarin geslaagd) om het contract onmogelijk te maken. De heer Streefkerk laat het contract kalm door den Raad goedkeuren terwijl hij precies weet, wat er aan de hand is. Dat neemt niet weg, dat ook Warrens zeer eigenaardig is opge treden. Nu de heeren de toelichting van den voorzitter gehoord hebben, zullen zij mijn interruptie van straks, toen ik den heer Warrens brutaal noemde om heel laconiek inlichtingen te vragen inzake de electrificatie, begrijpen. Waar niemand verder het woord verlangt, sluit de voorzitter de vergadering. RECTIFICATIE. In het verslag betreffende de openbare ver gadering der Commissie als bedoeld in artikel 1S1 der Gemeentewet dato 22 dezer, opgenomen in ons nnmmer van Vrijdag j 1., gelieve men de laatste alinea van artikel 7 van het wetsontwerp intake de grenswijziging te lesec, cooals deze in het in dit nnmmer gepubliceerde ontwerp lnidt. Het is hoogst onaangenaam, soms beargstigend op een zeiltocht door onweer te worden over vallen. Tegen den regen is nog te vlochten in de kajmt, als dese tenminste aanwetig is, en anders weet men aich met een seil wel te dekken. Maar men voelt terecht, dat de mast, als hoogste punt der wijde, vlakke omgeving een bedreigd pont vormt voor bliksemÏLslag, terwijl het vaak ondoenlijk is den mast spoedig te strijken. In dit geval kan men zich troosten met de overweging dat blijkens de ervaring de trefkans niet zoo heel groot is, en overigens een zeer een voudige maatregel trrfien om het risioo tot een minimnm te beperken. Bedoelde maatregel bestaat in het aanbrengen van een primtieven bliksem tfl -ider met behulp van een stak metaaldraad, bjjv. telegraafdraad of (dobbel genomen) telefoondraad. Het eene uit einde van dezen metaaldraad wordt in den mast omhoog geheeohen en het andere uiteinde, met bjjv. een stuk ijzer bezwaard, laat men langs boord zinken. Bjj jaohten met stalen staf of wanten is deze maatregel overbodig, omdat stag of wanten dan zelf den afleider vormen. Alleen moet op soheepjes met houten romp deze afleider nog in verbinding worden gebracht met de aarde, door middel van een om den staaldraad geslagen metaaldraad, of desnoods een ketting, die in het water af hangen. Maar hiermee is dan ook de geheele bliksem afleider voltooid. Gezondheidsraad. Hulst, 28 Juni. Tarwe f 16,00—f 17,60, rogge f 0,0—f 10,00, wintergerst f0—f00, zomergerst f 0,00f 00,00 haver f 11 f 11,60, erwten f 14—16. bruineboonen f 11,6012, duivenboonen f IS, f 14,—, paardenboonen f 12.00—f 12,00, lijnzaad ff aardappelen f 0,—f 0, Ter weekmarkt waren aangevoerd 6 stuks rnndvee, verkocht 4, 48 varkens, verkocht S3. Hulst, 28 Juni. Boter per kilo f 1,40 k f 1,50. Eieren per 26 stuks f 1,17 Rotterdam, 28 Juni. Veemarkt. Op de markt van heden waren aangevoerd639 vette runderen, 256 vette en graskalveren, nuchtere kalveren, S01 schapen en lammeren, 667 varkens. Koeien le kw. f 1,10—f 1,16, 2e kw. f 0,90— 1,Se kw. f 0,700,80; ossen le kw. f 1,00— 1,06, 2e kw. f 0,80-0,90, Se kw. f 0.60-0,70; kalveren le kw. f 1,80—1,60, 2e kw. f 0,90—1,06, Se kw. f 0,600,76; schapen le kw. f 0 80—r0 86, 2e kw. 0,600,70, Se kw. 0,450.60; lammeren: 0,86-90.6; varkens: le kw 0,82-0,82, 2e kw. 0,78-0,74, Se kw. 0,70—0,66; lioht soort: 0,74 -0,78 Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon: van blauw 240 st., prijzen f 0.70—0.90, van Gro- ningsch 2000 st., prijzen f 0,70—0 86, van Holl. geel 8000 st., prijzen f 0,700,90, wit Zeeuwsch 00 st., prijzen f 0.00—0,00, van dauwrood, st.prjjzen f 0,00—0,00. Lijnzaad voer f blauw maanzaad f 62 68, karwjjzaad f24—25, boekweit f 18,60, zon nebloempitten f 16,00—16,GO. Aardappelen. Zeeuwsche Eigenheimers f 0, 0,Weatlandsche zand 1112, Poters 8—9, Malta (Spring) 18—20, Duke of York 9—10 Zeeuwsche en Overm. eieren f 4,60—6,25.

Zeeuwsche Koerier | 1926 | | pagina 3