T OV! on! ste I I JSoi den stand der gewone inkomsten zal van invloed kunnen zijn op de jaarwedden der in dit artikel genoemde ambtenaren. Billijk, j heidshalve zullen deze echter door de grens- wijziging niet mogen lijden, weshalve wordt voorgesteld te bepalen, dat zoolang die toe stand duurt, aan hen, die op I Januari 1927 deze betrekking bekleeden de na dien datum te benoemen titularissen zullen de wedden ontvangen, welke hun in verband met inwonersaantal toekomen het verschil tusschen hun tractement op dien datum en hetgeen zij bij en tengevolge van de inwerking treding der wet ontvangen, zal worden vergoed. Artikel 12. Als gevolg van deze grenswijziging zal met groote mate van waarschijnlijkheid de gemeente Sas-van-Gent een inwonertal boven de 3000 verkrijgen en het aantal raadsleden dier gemeente mitsdien gebracht kunnen worden op 11. Officieel zal dit inwonertal pas geconstateerd kunnen worden na de iojaarlijksche volkstelling in 1930. Het schijnt echter niet doelmatig, om tot dat jaar te wachten met uitbreiding van het getal Raadsleden, zoodat voorgesteld wordt, deze reeds te doen ingaan met den eersten Dinsdag van September 1927, op welke datum de bestaande Raad aftreedt. Artikel 13. Misschien heeft de gemeente Westdorpe kosten te maken, welke uitsluitend voort vloeien uit den overgang van de gebiedeg als zoodanighet is billijk, dat de gemeente Sas-van-Gent haar die vergoedt. De kosten, tengevolge van de toepassing van de ingevolge de artt. 128 e.v. der Gemeentewet door haar te maken, vallen onder de in die bedoelde uitgaven niet. De voorzitter zegt dan het volgende Alvorens het onderwerp-ontwerp van wet tot wijziging der grens tusschen de gemeente Sas-van-Gent en Westdorpe, door Ged. Staten d.d. 16 April 1926 ons toegezonden, om aan de Commissie bedoeld in artikel 131 der gemeentewet, ter beoordeeling voor te leggen en haar gevoelen dienaangaande schriftelijk aan Ged. Staten uit te brengen, vind ik het wel gewenscht een blik te werpen in het verleden. De handeldrijvende en welvarende stad Gent min of meer afhankelijk van Ant werpen, dat sedert 1514 den sleutel van Gent in handen had, de doorvaart der handel schepen kon beletten of ophouden en bij oneenigheid of twist met Antwerpen, tot groote schade voor de Gentenaren werd toegepast besloot de stad Gent een waterweg te delven, die Gent in onmiddellijke gemeen schap zou brengen met de zee. Den 4den April 1562 werd het kanaal voor den handel geopend en Gent, door Sas-van- Gent met de zee in verbinding gebracht, onder algemeene vreugde zoowel van Gente naren als Sassenaren. Aan het delven van dat kanaal, dankt onze gemeente haar ontstaan. De benaming schutsluis van Gent of Sas- van-Gent, teekent dan ook wel de geboorte onzer gemeente en kanaal en Sas samen- hoorïgheid. Dat kanaal bracht welvaart aan Gent, doch beteekende ook de toekomst voor Sas- van-Gent. Evenwel, vooraleer deze gemeente zou staan in het teeken van nijverheid en handel, bloei en welvaart, zouden de Sassenaren ter wille van dat kanaal, zware offers moeten brengen, grievend leed dragen, de brandfakkel zien geworpen in de Veste, de vuurmonden op haar los gelaten en den eenen steen niet latende op den anderen. Wilde men het kanaal beheeren, dan diende Sluis en Schutkolk te worden be schermd. Versterkingen werden aangelegd en de door vestingwerken omringde sluis, bekwam de naam van 't hooge Sas-van-Gent, wijl de naam ten Westen van het kanaal door vestingwerken omringd, werd genoemd het Lage Sas, beider saamgebracht onder benaming Sas-van-Gent. Het voor dien tijd enorm sterke Sas-van- Gent, in de geschiedenis gezegd, ede sterkste vesting van Vlaanderen», trok begeerige oogen tot zich. In den avond van 21 Mei 1572 staken de Watergeuzen, komende van Vlissingen, de Sasdeuren, bruggen en tal van huizen in brand. In hetzelfde jaar brachten eenige Engelschen ons bezoek, maakten zich meester van de schans, die zij ten gronde toe slechtten. In 1583 nam Parma Sas-van-Gent voor Spanje en bleef in diens macht tot in het jaar 1644, alswanneer Prins Frederik, Prins van Oranje, met het leger der Staten, na een beleg van vijf weken, bij verdrag meester werd van Sas-van-Gent. Nog trachtten de Franschen in 't jaar 1673 door verraad Sas-van-Gent den Staten te ontnemen, doch men ontdekte zulks, waardoor dien aanslag werd voorkomen. Den bewoners dezer veste, is het leed, dat benijders en overweldigers met zich dragen niet ontgaan doch manmoedig hebben zij dit gedragen en trots hun lijden wisten zij den weg te banen, leidend tot welvaart en zoo zien wij het kanaal GentSas-van- Gent geopend 4 April 1562, in het jaar 1827 doorgetrokken, en had de opening van het j kanaal Sas-van-GentTer Neuzen plaats den I 18 den November van datzelfde jaar. Door de vaart van uit Sas-van-Gent naar en over de Oceaan verbinding verzekerd, trok deze plaats als van zelf de bijzondere aandacht van groot-industrieelen de grootsche fabrieken waarin honderden huisvaders en zonen van Sas-van-Gent, van buurtgemeenten, van Zeeuwsch-Vlaanderen, ja, van over de Rijksgrens, arbeid vinden, getuigt wel, wat energie gepaard aan arbeid, hier heeft tot stand gebracht. Geen land in Europa, of het geproduceerde van Sas-van-Gent vind dé.ar afzet, ja, geen werelddeel, of men ontmoet ook daar het industrieele Sas-van-Gent. Van uit het verleden zijn we thans in het heden, en wij kunnen het getuigen, geen terrein geschikt voor groot-industrieel bedrijf, of het is benut, en wanneer ik zeg: »geen terrein of het is benuU houdt dit in, dat van af de Nederl.Belg. grens langs het kanaal, den ader ter bestemming van het geprodu ceerde, geen industrie zich kan vestigen, als ingesloten door Westdorpe wier centrum van deze strook, aan gene zijde van het kanaal, verwijderd ligt. Ik mag wel even duidelijk maken, dat bij eene grensverlegging, door onze gemeente nog geen aanslag gepleegd wordt op het bezit van Westdorpe. Ik sta er op, dit met nadruk naar voren te brengen, omdat onze buurtgemeente West dorpe het doet voorkomen, als zou Sas-van- Gent pogingen aanwenden parallel aan die van België, onmiddellijk bij beëindiging van den wereldkrijg, ten opzichte van Nederland, n.m. pogingen, om Zeeuwsch-Vlaanderen aan haar gebied toe te voegen wat d&dr in het groot geschiedde, zou hier in het klein worden nagestreefdgetuige een schrijven van het bestuur van Westdorpe d.d. 31 Januari 1923, alsmede het gesprokene dienaangaande, op de anti-annexatiemeeting in die gemeente d.d. 18 Mei 1926. Men bedenke toch dat noch Sas-van-Gent, noch Westdorpe, een onafhankelijk staatje is, in den Nederlandschen staat. Het land is verdeeld in gemeenten administratieve eenheden, wier territorium wel door eene grens is aangewezen, doch die grens mag zeker wel verlegd worden, wanneer algemeen belang of mistoestand die grens verlegging noodig maakte, de grondwet laat daarvoor ruimte. Hier dus geen aanslag op bezit van Westdorpe. Onder Z.Exc. Minister Ruys de Beerenbrouck verschenen niet minder dan 27 grenswijzigingen in het St.bl. en de huidige Minister van Binnenl. Zaken Z.Exc. Minister Kan liet zich in de vergadering der Tweede Kamer d.d. 21 Mei 1926, over grens wijzigingen aldus uit»dat ofschoon in het langdurige bewind van Minister Ruys de Beerenbrouck, Z.Exc. heel wat grenswijzigingen in het St.bl. had weten te brengen, daardoor voor de volgende ministers wel eenigszins het gras voor de voeten heeft weggemaaid, toch nog genoeg te doen over, en voor zoover er saillante gevallen zijn, zeker gaarne zijn medewerking zal verleenen. Sas-van-Gent heeft voor verdere ontwikke ling als industriestad aan uitbreiding behoefte en wel aan de Westzijde van het kanaal Sas-van-GentTer Neuzen. De bestaande toestand die de verdere ont wikkeling der gemeente lam slaat, vraagt dringend om verandering. Zou de bestaande toestand blijven, dan zou daarvan alleen lasten te verwachten zijn, hetgeen bij vestiging van industrie van eenige beteekenis, een toestand scheppen zou, die niet kan worden bestendigd. Thans is het reeds zoover, dat een der fabrikanten, door uitbreiding de grens West dorpe heeft bereikt, en bij verderen uitbouw, genoodzaakt op grondgebied van twee ge meenten te bouwen Daarenboven doet de verlegging der grens geen afbreuk aan de ontwikkeling en welvaart van Westdorpe. Westdorpe, landbouw-gemeente van be teekenis wordt door grensverlegging niet van het kanaal afgesloten. Artikel 1 van het Ontwerp van Wet zegt dat de grens tusschen beide gemeenten zal loopen als volgt Van af het punt, naar de Rijksgrens het verlengde midden der Oostelijke bermsloot van de Vissersverkorting, No 19 van den ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Sas-van-Gent snijdt, loopt de grens in Noordelijke richting langs voornoemd ver lengde midden, kruist den Oude Weg No 18 van den ligger der wegen en voet paden in de gemeente Sas-van-Gent volgt het midden van de genoemde bermsloot tot het Noord-Westelijke punt van het perceel nu bekend als No 326 van sectie D der gemeente Sas-van-Genr, alwaar de grens weder de tegenwoordige grenslijn volgt tot het punt, waar die grenslijn de as van den Oostelijken of nieuwen kanaalarm bereikt, volgt vervolgens een lijn op drie en dertig en een halven meter afstand van en evenwijdig aan de Oostelijke waterlijn van het kanaal GentTer Neuzen tot waar de Westelijke kanaaloever terugwijkt, zijnde ongeveer 130 M. ten Zuiden van het verlengde van de grenslijn tusschen de perceelen der gemeente Westdorpe sectie B nos. 527 en 334. Aldaar gaat de grenslijn over in de lijn op drie en dertig en een halven meter afstand van en evenwijdig aan de Westelijke waterlijn van genoemd kanaal tot het punt tegenover het midden van den op den Westelijken kanaaldijk uitkomenden Stationsweg no. óaa I van den ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Westdorpe van dat punt gaat de lijn rechthoekig Westwaarts door den Westelijken kanaaldijk en het midden van den genoemden Stationsweg en de daarop aansluitende brug van de West-waterleiding tot aan de overzijde van die brug, waar de lijn rechthoekig Zuidwaarts gaat naar de Zuidelijke grens van den Stationsweg en die grens verder Westwaarts volgt tot waar de tegenwoordige grenslijn tusschen de gemeenten Sas-van-Gent en Westdorpe weder wordt bereikt. Dat wil dus zeggen, dat het kanaal Oostelijk de grenslijn in het bezit blijft van Westdorpe. Dat hét kanaal vanaf Driekwart in geheel blijft aan die gemeente dat de centrale, gebouwd ten Noorden van Driekwart, ten Westen van het kanaal, op het grondgebied van Westdorpe wel aan toont, dat trots grensverlegging, die gemeente blijft beschikken over terrein gunstig voor vestiging van groot-industrie. Zoodat niettegenstaande meer dan 200 Westdorpenaren arbeid vinden in de fabrieken te Sas-van-Gent, waarvan 90 werklieden in vasten arbeid, de mogelijkheid niet is uit gesloten, dat ook d&dr in de omgeving van de centrale industrieel leven zal ontkiemen. Westdorpe heeft wel degelijk groot belang bij een welvarend industrieel Sas-van-Gent, ja, ik durf zeggen, dat is een Zeeuwsch- Vlaamsch belang En al moge Westdorpe al zeggen zooals op de meeting: «Het blijft toch voor de industrie hetzelfde als een fabriek op het grondgebied van Sas-van-Gent of Westdorpe staat». Mijne heeren, dat is niet hetzelfde voor hem die staat aan het hoofd van een industrieel bedrijf en om de waarheid van mijn woord te bevestigen, laat ik het woord aan industrieelen, uitgedrukt in een schrijven, ingekomen vóór de datum, waarop de meeting in Westdorpe plaats vond, het luidt als volgt «Nu algemeen over grenswijziging tusschen de gemeenten Sas-van-Gent en Westdorpe wordt gesproken, stellen wij er prijs op U te verklaren, dat het naar onze overtuiging een industrieel en mitsdien een algemeen belang is, dat de gemeente Sas-van-Gent wordt vergroot en speciaal wordt uitgebreid langs de Noordzijde door toevoeging van het gedeelte der gemeente Westdorpe gelegen aan de Westzijde van het kanaal Gent Ter Neuzen. De gemeente Sas-van-Gent toch heeft be wezen de industrie met al haar vermogen voor te staan en te bevorderen en zich daarvoor soms groote opofferingen te getroosten, terwijl haar naam als industrieele gemeente in vele gevallen van groot belang is. »Is b.v. de electrische centrale minder, omdat deze op Westdorpe staat?* zoo luidde de vraag op de meeting. Voorzeker, is de centrale daarom niet minder, doch men voegt er niet aan toe, dat zij, die de centrale op gang moeten houden, geen handelsrelatiën, geen wereldmarkt daar voor noodig hebben. Volgens mijne overtuiging is juist de centrale een van de meest geïnteresseerde bij een voorspoedig industrieel Sas-van-Gent, en het is dan ook wel te verklaren, dat diegene, belast om uit te zien naar geschikt terrein voor den bouw van de centrale, allereerst zijn oog richtte naar Sas-van-Gent. Daarvoor is van wege de Prov. Zeeuwsch- Vlaamsche Electriciteitsmaatschappij in onze gemeente naar terrein gezocht, doch niet gevonden, omdat langs het kanaal, binnen Sas-van-Gent, terrein gunstig gelegen voor industrieel bedrijf, niet meer te vinden is en ofschoon de centrale op Westdorpe daarom niet minder is, blijft het toch opmerkelijk, dat commissarissen en aandeelhouders het wel passend vonden, wanneer de centrale binnen Sas-van-Gent's, industriecentrum, verrijzen zou. Nog heeft op die meeting oud-generaal Fabius, voorzitter van den Bond van anti- annexatie-comité's in Nederland het woord gevoerd. Uit het gesprokene door de heer Fabius mag men de conclusie trekken, dat ook door den voorzitter van anti-annexatie-comité's niet elke grenswijziging als ondeugdelijk be schouwd wordt. Verder is gezegd: op allerlei gebied is samenwerking mogelijk, in samenwerking tusschen naburige gemeenten ligt de toekomst. Gemeenten uit een bepaalde streek moeten zich zóó innig voor elkanders belangen gaan aansluiten, dat zij als 't ware een nieuwe eenheid vormen, een gouwe, die tot de hoogsten bloei kan worden gebracht door de eerlijke trouwe samenwerking van de gemeenten die zelfstandig blijven en hun eigen karakter dragen. Mijne Heeren Wat zelfstandig blijven* betreft, Sas-van-Gent voelt bij het totstand komen der grenswijziging, waarbij een strook van haar grondgebied aan Westdorpe wordt afgestaan, zich daarom niet minder zelfstandig evenmin zal ook maar het geringste van het zelfstandige van Westdorpe verloren gaan, door afstand eener strook van haar grond gebied ten behoeve van Sas-van-Gent. Ook bedenke men, dat samenwerking tusschen verschillende gemeenten, niets te maken heeft met grensverlegging. Van samenwerking is Sas-van-Gent nimmer alkeerig geweest. Een gemeentelijke regeling kan op velerlei gebied, ook n& grenswijziging oirbaar zijn. Mogelijk ziet U, in de voorgestelde grens wijziging nog niet een volmaakten toestand daar echter dit ontwerp van wet. door Ged. St. ons ter beoordeeling is voorgelegd, moeten wij daarin berusten. Zou evenwel ter eenigertijd tusschen buurt gemeenten grenswijziging op til zijn die ook onze belangen raken, dan zou in elk geval de grensverlegging zoodanig moeten zijn, dat de centrale deel uitmaakt van het industrieele Sas-van-Gent. Laat ons thans, als practische menschen meegaan met hen, die ten behoeve van het algemeen belang, dit ontwerp van wet aan den Raad en aan de Commissie als bedoeld in art, 131 der gemeentewet hebben voorgelegd. Ik mag hopen, dat, wanneer de grens wijziging, tot stand gekomen, èn voor Sas- van-Gent èn Westdorpe, ja, voor Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen, deze goede vruchten moge brengen. Waarlijk, een bloeiend welvarend industrieel Sas-van-Gent, is een Zeeuwsch-Vlaamsch belang. Mogelijk heb ik te veel geduld van U gevorderd, doch plicht gebied mij - om U een duidelijk beeld onzer gemeente voor oogen te stellen, alvoren Uwe stem te vragen (het zij voor of tegen) over het voorgelegde belangrijke onderwerp, Ontwerp van Wet grenswijziging tusschen de gemeenten Sas- van-Gent en Westdorpe. Thans, zegt spr., is het woord aan de leden der commissie. De heer Wehrens zegt, dat, hoewel de voorzitter hem eenigszins het gras voor de voeten heeft weggemaaid, hij toch ook zijn standpunt in deze kwestie wil aangeven. Spr. verzoekt den leden om lankmoedigheid als hij derhalve soms in herhalingen zal treden. Hij spreekt dan als volgt M. de Voorzitter, Mjjne Heeren. De Wetgever moet wel zwaarwichtige redenen gehad hebben om in grenswgzigingsaangelegen- heden een olansale in te lasschen met den inhoud van art. 181 der Gemeentewet, hetwelk de ver plichting bevat, dat naast den gemeenteraad nog een tweede lichaam, zjj het dan ook maar met adviseerende stem, moet gekozen worden, om zich uit te spreken of deze grenswijziging al dan niet gewensoht is. Inderdaad is grenswijziging een ernstige zaak getnige het feit, dat voor wat Sas-van-Gent betreft, deze reeds langer dan 6 jaar een pant van ernstige bespreking uitmaakt. Na eindelgk na lang onderhandelen het histo rische moment, dat voor zoover ik weet het eerste van dien aard is in de locale geschiedenis is aangebroken, meen ik goed te doen ons van den ernst dier gebeartenis te doordringen door niet Schiller te zeggen „Zam Werke, das wir ernst bereiten. „Geziemt sioh wohl ein ernstes Wort." Want we staan hier voor aitbrenging van een oordeel, dat in de naaste toekomst zgn zichtbaren stempel zal drukken op de economische ontwik keling van de plaats onzer inwoning, maar daar naast ook zgn voelbaren invloed zal doen gevoelen op een grooter of kleiner gedeelte der Sassohe bevolking. Want M. de V. eventaeele grenswijziging zal hoe men de zaak wende of keere, noodzakelijk gepaard moeten gaan met het brengen van offers, die door de belasting betalende bevolking zallen moeten gebracht worden. Maar dit M. de V. is een aangelegenheid, welke niet tot onze oompetentie behoort en daarom kannen we haar ter zgde laten, als vallende onder de bevoegheid en het wgs beleid van den Ge meenteraad zelf. Een andere kwestie isHoe staan wg als afschaduwing van de geheele Sassohe burgerij tegenover het vraagstuk, ontdaan van allen finan- oieelen en administratieven aanhang, m. a. w. Welke gevolgen zal het grenswgzigingsvraagstnk voor Sas-van-Gent hebben in de toekomst? Tot reoht bagrip daarvan zjj het mg vergund een beknopte historische beschouwing te geven. Er is een tjjd geweest dat de oude vesting Sas-van-Gent beschouwd werd als de sleutel van Staats-Vlaanderen. Naar het Zuiden strekten zioh haar bolwerken uit van Port Riemen tot Fort Moerspuie a.d. Moervaart, naar het Oosten tot Fort Zwartenhoek, naar het Westen tot het oude Fort, halverwege den Sasschen Djjk naar Assenede en naar het Noorden over de schorren en slikken v.d. Brakman tot bijna aan de Kille van Sluis, dit is de nauwe vaargeul die de Gentsohe Vaart in gemeenschap bracht met het Swgn, waarin de vesting Sluis gelegen was. We zien dus dat het strategisoh gebied der vesting Sas-van-Gent zich vroeger veel verder uitstrekte dan zulks thans het geval is en dat het WeBtelijk deel. hetwelk toenmaals nog over stroomd lag tot het vestingsstelsel van 't Sas behoorde. Maar versohillende historisohe gebeurtenissen wier relaas mg te ver zou voeren, hebben het hare er toe bijgedragen, het gebied der oude veste aanzienlijk in te krimpen tot het Weener Congres in 1889 den vroegeren sleutel van Staat-Vlaanderen met deur en slot incluis, opsloot binnen een oordon van smalle grenzen, die het steeds verhinderd hebben zich naar alle riohting en uit te breiden. Men sohjjnt het toentertijd met het 10de gebod niet zoo nauw genomen te hebben. Met het: sGjj zult uwe aaasten huis niet begeeren, nöoh zgn land, nöoh zgn dienstknecht, nöoh zgn dienst maagd", werd zeker destijds geen rekening ge houden en ware het niet, dat wjj thans slechts terugeisohen, wat vroeger reohtmatig tot Sas-van- Gent behoord heeft, dan zon ik, wat mg persoonlijk

Zeeuwsche Koerier | 1926 | | pagina 6