WEES SLIM GEBRUIK GLIM Uit de K.-k. Staatspartij. Ingezonden Mededeeling. De reorganisatie. Een nienw ontwerp-reglement. Binnen land. Voornaamste nlenws. Buitenland. Voornaamste nienws. Aanbesteding Ziekenhuis Goes. PHILIPPINE. OVERSLAG. GRAAUW. OSSENISSE. RETRANCHEMENT. Artikel 6 Ia alle gevallen, waarin verschil van gevoelen omtrent de uitlegging der voorwaarden van desa overeenkomst mocht bestaau, wordt de beslissing opgedragen aan drie soheidsmaonen, door partgen in gemeen overleg te benoemen. Jooht>»n partgwn het over de keuze dier scheids- m* T: x niet »«t>3 worden, dan zal de meest je 'dn par>-g bevoegd zijn aan den kantonrechter te Middelburg te versoeken dfie deskundigen te benoemen, nadat zg vooraf aan de wederpsrtg bg dearwaardersezoloit zal hebban aangezegd, dat zg dat verzoek za! indienen. Deze scheidsmannen zullen als goede mannen naar biligkheid in hoogste ressort uitspraak doen en bepalen wie der partgen de kosten der scheids- rechtelijke tussohenkomat zal dragen. Artikel 7. Dit c-jntraot treedt in werking, zoodra het door baida partgen is onderteekend en eindigt 19 No ember 1938, behoudsna de bepaling van artikel 2 De P Z.S M verbindt zich, ook na dien termgn met de stroomvoorziening voort te gaan onder de gemiddeld normale voorwaarden, die in overig Zienwsch-Vlaanderen alsdan gelden. Artikel 8 Verlaging van den stroomprgs voor de voor ziening van de Zandstraat zal niet plaats hebben dan in overleg met het gemeentebestuur. Artikel 9. Da P.Z E.M. is door overeenkomsten tot stroom- levering slechts gebonden, nadat zg de noodige goedkeuringen en vergunningen van de daartoe bevoegde autoriteiten heeft verkregen. Artikel 10. Da kosten op deze overeenkomst vallende, worden door elk der partgen voor de helft gedragen. Aldus in duplo opgemaakt en geteekend te Sas-van-Gent en te Middelburg, den 1926, en den 1926 Behoort bg schrijven van den Raad van Commissarissen van 15 Mei 1926 E no. 154 De voorzitter herinnert aan het Hollandsche spreekwoord: <Met passen en meten wordt de meeste tijd gesleten». In dit geval kan men zeggen, dat het passen en meten moge het dan ook het tot stand komen der zaak wat hebben vertraagd ten slotte toch tot het resultaat heeft geleid, dat thans een ontwerp-contract is ineengezet, dat B. en VV. met gerustheid aan den Raad mogen voor leggen. In de jongste vergadering van Ged. Staten, het gemeentebestuur en de commis sarissen der P.Z.E.M., voorgezeten door den Commissaris der Koningin, die voor de kwestie warme belangstelling aan den dag heeft gelegd, is door B. en W. het standpunt der gemeente krachtig verdedigd met het verblijdend gevolg, 'dat de overeen stemming is bereikt, die in dit ontwerp- contract haar uitdrukking vindt. Spr. herhaalt, dat het thans ontworpen contract bepaald mag worden gezien. De heer Dierick vindt in het contract toch nog dingen, die hem niet aanstaan. Zoo is er niet in opgenomen, dat, bij een mogelijke prijsverlaging ook het garantie-bedrag van f 2000 zal worden verminderd. Als, zoo licht spr. zijn bezwaar toe, b.v. de prijs 50 ct. bedraagt en er worden 4000 K.W.U. verbruikt dan zal men aan f 2000 (zijnde het garantie bedrag) komen, doch indien de prijs 45 ct. wordt en het verbruik zou hetzelfde blijven, dan komt men slechts aan f 1800 en zou de gemeente f 200 moeten bijpasssen. Spr. zou gaarne gezien hebben, dat dit door een of andere bepaling ware ondervangen. De voorzitter wijst er op, dat een eventueele prijsverlaging slechts kan plaatsvinden in overleg met de gemeente. De heer Dierick merkt op, dat hierdoor zijn bezwaar niet ondervangen is. Als b.v. na een jaar of 5 6 de prijs in de kom der gemeente tot 40 ct. kon worden verlaagd en de Zandstraatbewoners zouden nog steeds 50 cent moeten opbrengen om te voorkomen, dat de opbrengst niet beneden het garantiebedrag zou blijven, zou zulks terecht tot ontevreden heid leiden. Spr. zou voorts wel eens willen weten of de P.Z.E.M. misschien in andere gemeenten de prijzen lager heeft gesteld. Ook in dit geval zouden de ingezetenen van de Zandstraat mopperen. De voorzitter zegt, dat hierin is voorzien. Als over geheel Zeeuwsch-Vlaanderen de tarieven mochten worden herzien, zal ook de Zandstraat hierin deelen als het contract over 12 jaar is afgeloopen. De heer Dierick houdt vast aan zijn wensch om bij een eventueele prijsverlaging ook het garantiebedrag lager te doen stellen. De voorzitter merkt op, dat men zich niet ongerust moet maken. In de door hem zoo juist aangehaalde vergadering ishetsomsscherp toegegaan. B. en W. hebben door onder vinding geleerd weinig vertrouwen getoond en zijn uiterst voorzichtig te werk gegaan. De Commissaris heeft er ten slotte op gewezen, dat bij eventueele verschillen, op Ged. Staten beroep kon plaatsvinden. De heer Dierick verklaart, dat, hoewel hij de betreffende bepaling gaarne had opgenomen gezien, zulks hem niet zal doen tegen stemmen. De voorzitter wijst er ten slotte nogmaals op, dat na herhaalde conferenties de P.Z.E.M. ten slotte tot het uiterste is gegaan. Men mag inderdaad meer dan tevreden zijn. De heer Warrens betuigt dan B. en W. en den Raad zijn dank voor de medewerking om de Zandstraat aan licht te helpen. De heer van Hecke vraagt nog of met 4 lichtpunten kan worden volstaan. De heer Warrens acht het gewenscht, dat een 5e lichtpunt wordt geplaatst. De heer Verschaffel constateert met een variant op het bekende Fransche spreekwoord, dat door wrijving der gedachten ten slotte in de Zandstraat licht is gekomen. Het contract, daarna in stemming gebracht wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. XII. Voorstel tot wijziging der begrooting van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf over 192 5 - Eenige af- en overschrijvingen worden z.h.st. goedgekeurd. XIII. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting 192 5. Betreft af- en overschrijvingen, welke z.h.st. worden goedgekeurd. XIV. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting van 1926. Idem z.h.st. goedgekeurd. Bij de rondvraag breekt de heer Dierick een lans voor de verlichting van de Stuiver. De voorzitter antwoordt dat door B. enW. reeds stappen in die richting zijn gedaan, welke, naar zij hopen, tot resultaat zullen leiden. Waar niemand verder het woord verlangt sluit de voorzitter dë vergadering. (9) der voormalige Duitsehe vorsten. Zg protestearen hierin tegen het streden om „aan een voratenhnis de. rechten te onthouden, die iederen mensch, iederen staatsburger en iedere familie toekomen, rechten, die door de Zedenwet worden beschermd en die ook ia de Grondwet erkend worden". Provincie Nieuws. Het bestuur van den Alg. Bond van R -K. Rgkskieskringorganisaties heeft de amendementen op het ontwerp-reglement der reorganisatie- oommissie thans, artikelagewgze gerangschikt, in druk aan de afgevaardigden toegezonden. Voor zoover door verschillende rijkskieskriogen gelijk luidende of slechto in bijkomstige formnleerir.g afwijkende amendementen zijn ingediend, ia zulk een voorstel slechts eenmaal vermeld, met opgave van de verschillende rgkskieskringorganisaties, die dat voorstel indienden. Naar aanleiding van da ingekomen amende menten zijn het bondsbestuur en dereorganisatie- oommissie gekomen tot een nienw ontwerp, waarin verschillende amendementen van de rijks kieskringorganisaties zgn verwerkt. Bg de voor naamste wijzigingen wordt een korte toelichting gegeven. Wg laten hisr enkele der voornaamste wijzigingen volgen De bondsvergadering vervalt; er is alleen sprake van den Partgraad. Ia den Partgraad hebben zitting adviseerende leden van de vier standsorganisaties. Het lidmaatschap der R -K. Staatspartij wordt als eisch gesteld voor h6t lidmaatschap van den Partijraad. De aanwijzing der afgevaardigden der rgkskieskringorganisaties naar den Partgraad moet gedaan worden door de algemeene vergadering der rgkskieskringorganisaties, (niet dus de Kring- besturen of andere organen). Voorts wordt uit drukkelijk de mogelijkheid geopend dat ook personen, bniten die vergaderingen staande, tot afgevaardigden kannen worden aangewezen. Door overname van het amendementDen Bosch wordt aan het bestnnr der R-K. Staatspartij imperatief opgelegd de reglementen der rgkskieskring organisaties op dit Btuk juist te onderzoeken. De aanhef van het nieuwe artikel 10 betreffende „Studieclubs" luidtDe besturen der gemeentelijke parochieele kieeveree'nigingen en, in de gemeenten Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage, de bestaren der rgkskieskringorganisaties knnnen gemeentelijke (parochieele) stndieolnbs oprichten. Ook de laden der R -K. Staatspartij kannen gemeentelijke (parochieele) stndieolnbs vormen. Naar gemeld wordt, is, in verband met het Engelsohe invoerverbod van vleesch (zooals bleek was het in Engeland ingevoerde besmette vleesoh via ons laud nit het buitenland gekomen) bepaald, dat de doorvoer van buitenslands van vleesoh en klauwen is verboden. De Belgische posttarieven worden met ingang van 1 Juli as als volgt verhoogd: Binnenland brieven 40 centimss (thans SO centimes). Binnenland briefkaarten 25 centimes (thans 20 centimes Baitenland brieven fr. 1,25 (thans 1 fr.) Nederland brieven fr. 1 (thans fr. 0,75.) Het bekende geschil fcuaschen Engeland en Turkge inzake Mossoal, b a zich aanvankelijk zoo dreigend liet aanzien, is langs diplomatieken weg op vreedzame wgzs opgelost. Enkele dagen geleden is da desbetreffende overeenkomst onderteekend. De fiaancieele controle van den Volkenbond over Hongarije zal, naar gemeld wordt, geleidelijk worden opgeheven, Frankrijk en België zouden gemeenschappelijk, zoo mogelgk met Italië, een actie tot steun van de valuta willen ondernemen. Naar gemeld wordt, zal in Noorwegen het graanmonopolie worden afgeschaft. De financieels controle van den Volkenbond over Oostenrijk neemt pr* 80 Jnli een einde. De Duitsehe bissohopper hebben een gezamenlijk sohigven tot hun geloov gen gericht, waarin zij het katholiek standpunt aangeven ten aanzien van het vraagstuk der onteigening van de vermogens Dinsdag werd door de architecten J van Groeaeudael te Maastricht en L W. Dekker te Goes voor de R-K Z ekeaverpleging te Goes aanbesteed het bouwen van een nieuw ziekenhuis aan den Kloetingeehen weg te Goes. Ingeschreven weid door M. F. Goedemond, J de Kok, J. F. Baarends en J. P. Hopmans, Goes, f205000; H J. van der Velden en J. H. Rijnberg, Ter Neuzen. f201628; L J Allewijn en J L Allewfin, St Philipsland e.D Hoedekenskerke, f190250; J. W. V. Oosteihout, Breda, f187400; F. Smulders, Breda, f 187000; N.V. Internationale Gewapendbeton- bouw Breda, f 187000; J C Hoppenbrouwers, Birgen-op-Zoom, f 186000 W. Bunnik, Amersfogrt, f 185500; C. Videier, Bergeu-op-Zoom, f 184200; J. van Kempen, B»rgen-ep-Zoom, f 184000; P. F. van Kaam. B.^rgan-op-Zoom, f 183500; M. Bakkeren, Pxincenhage, f 182550; L Rafeymakers, Wouw. f 182500; J. W. van der Schoot, Tilburg, f 181900; J. van Boxtel, Vught, f 180900; Gebr. van Lieshout, Helmond, f180240; J. A. Mol Mies Co, Breda, f 179700; A. Doley, Bergen-op-Zoom, f179000; P F. Voet en P. F. de Waal, Hontenisse, f 177700 A. Suffers, Hoogerheide, f 176956 H. F. Moerenburg, Oist?rwijk, f 176845 E. J. F. Torremana, Tilburg, f 172000; Gebr. Stroycken, Tilburg, f 165000; H. Seegers, Nijmegen, f 164640. Gunning aangehouden. Over dit te bouwen ziekenhuis vernemen wg, dat het front een breedte krggt van 46 meter bg een diepte van 49 meter en dat vooral bg den bouw rekening wordt gehouden, dat alle afdeelingen hunne eigen badkamer, WC, dienkenken enz heeft en dat de patiënten een rustige ligging wordt gegarandeerd. Doordat de gangen mat toohtdeuren worden afgesloten kunnen de loopende patiënten niet in de afdeelingen der rust behoevende patiënten koraea. Alles zal worden aangewend om de meest moderne instrumenten en machines aan te sch&ffjn waardoor overbrenging naar grootere meer bekende ziekenhuizen overbodig zal zgn, alle operaties, zelfs de meest ernstige zullen kunnen plaats hebben. Het gebouw zal een grootsche indruk maken en zal naar eenvoud en soberheid worden gestreefd. Het bestuur is van meeniDg, dat op de eerste plaats moet gezorgd worden voor een eerste klasse medische en verplegende staf en zal daardoor iedere erkend goed medicus zgn werk daar kunnen verrichten, de arteekenze blijft in handen van den patiënt. De verpleging zal geschieden door de eerw zusters uit Maastricht, die reeds zeven jaar ónder hetzelfde bestuur werkzaam zyn en in den lande genoegzaam bekend zgn. Laten we hier nog bijvoegen dat het terrein, waarop het ziekenhuis gebouwd zal worden, een oppervlakte heeft van 22000 M2. waardoor groote tuinen aangelegd kunnen worden en welke tuinen dan op het Zuiden liggen. Wanneer de bouw is afgeloopen zal de tram HoedekenskerkeGoes ook rgden, waardoor voor onze streken van deze moderne inriohting bg behoefte gebruik gemaakt kan worden. Verschillende personen van hier zgn getuigen geweest van den geweldigen storm die verleden Woensdag op de Zuiderzee woedde en waardoor twee menschen het leven verloren wegens het zinken van hun mosselvaartuig. Vooral de bemanning van het motorvaartnig van den heer Minnebo heeft een angstig kwartier beleefd. Terwijl een fl nke bires ait het Oosten woei kwam plotseling van de tegenovergestelde richting een geweldigen storm, gepaard met hooge golven, aanzetten waardoor het water in het geladen schip sloeg. Dit dunrdezoo ongeveer een kwartier. Onderwijl had de bemanning zeventig tonnen mosselen over boord gegooid en werd almaar door het water uit het schip gepompt. Toen na veel moeite de haven jan Enkhuizen werd binnengevaren lag het schip slechts twintig centimeter meer boven water. De bemanning en schip hadden geen kwartie. langer den geweldigen strijd tegen den storm en hooge zee volgehouden. Zeelui bewsren dat de hevige regenbui die tgdens den storm viel veel tot kalmeering der zee heeft bijgedragen. Door dien regen werden de toppen der golven gebroken. Zondag tgdens een wandeling werden M. M. en I. R. door een koe van den landbouwer de Zatter aangevallen. Eerstgenoemde liet zich in een sloot vallen, WBarna het wilde difr I. R achtervolgde. Dez6 werd tot tweemaal toe door de koe geraakt. Gelukkig werd aiieen slechts haar mantel gedeeltelijk vernield. AXEL. Op de aanstaande groote lendbouwientoon stelling in Axel zal ook de A.N.W B Toeristen bond voor Nederland, met 6eae inzending uitkomen waarin een en ander zal worden getoond in be trekking tot het werk van Wegenverbetering en tevens wat deze Bond doet in het belang van de Veiligheid en het Verkeer. In de Dinsdag gehouden raadszitting is na breedvoerige bespreking met 7 tegen 4 stemmen aangenomen een voorstel van Burg. en Weth. om aan de P.Z.E M. aan te bieden een garantie van f 23,000 over 10 jaar voor volledige eleotri- ficatie van de gemeente. In de Dinsdag jl. onder voorzitterschap van Edelachtb. heer G. Stevens, burgemeester, gehou den Raadszitting werden de besluiten der vorige vergadering onveranderd vastgesteld. Versohillecda ingekomen stufeken werden voor kennisgeving aangenomen. Als afgevaardigden ter a s. vergadering van de Zeeuwsch-Vlaamscba waterleiding maatschappij, iu welke vergadering de acte van oprichting zal worden gepasseerd, werden bmoemd de bargemeester G. Stevens en A- ce Büek, secretaris. Het heffiagspercentage voor de Rijksinkomsten- belasting W8rd verminderd van 8 50 op 2,75 pCt. Da voorzitter sprak den wensch uit, dbt deze verlaging zich liefst in een eenigszins snel tempo zou voortzetten. Voor de fnnctie van Ambtenaar van den Bur; er- lijken Stand waren door B. en W. voorgedragen de heeren G. Stevens en H Lammens Met alge meene stemmen werd als zoodanig de burgemeester benoemd. De Raad wenschte den burgemeester geluk met deze benoeming, waarvoor deze zgn dank betuigde. Betriffjnde da electrifi ^atie deelde de voorzitter mede, een onderhoud te hebben g6had met den president-comnii89eri8 van de P.Z E M., den heer van Rompu Naar aanleiding hiervan is een lijst opgemaakt der genen, die zich wenschen aan te sluiten, welke opgaaf nogal meevalt. Binnenkort zal een lid der directie van de P Z E M. thans den toestand ter plaatse komen opnemen waarna aan den Raad nader zal worden berioht. Hot ligt in de bedoeling, de exploitatie door de P.Z.E M. te doen plaatsvinden, zoodat de gemeente als zoodanig geeoerlei fiianeieele verplichtingen op zich neemt. De voorzitter sprak de hoop uit, nog dezen zomer den aanleg te zien verwezenlijkt, waarna op zgn voorstel werd besloten, het feit der eleotr,fixatie op den eersten avond, dat het licht zal branden, feestelijk te herdenken. Naar de voorzitter mededeelde, zgn reeds verschillende aanvragen ook voor krachtinstallaties ingekomen. Bg de rondvraag week de heer Plassohaert op de wensohelijfeheid om het onderhoud van den weg ter hand te nemen. De voorzitter zegde toe, voor een nader vast te stellen datum het werk te zullen doen uitvoereu. - Hierna sluiting. Vergadering van den Raad der gemeente Graauw en Langendam, op 9 Juni 1926. Alle leden met den burgemeester en secretaris tegenwoordig. Onveranderde vas'stelling der Dotulen. Voor kennisgeving worden a&Dgenomen een schrijven van den Commissaris der Koningin, waarin wordt medegedeeld dat tot Zetter is benoemd de heer J. A. de Schepper, en een rap port van het Rijksbureau voor de Drinkwater voorziening betrtffande de rentabiliteit van het waterleidingsplan voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De rekening van het Gem. Eleotr. Bedrijf over 1925 zal behandeld worden gelijk met die der gemeente. De Voorzitter zegt dat een onderzoek heeft plaats gehad ter zake de opneming en verpleging in een gesticht van een achterlijk kind van A. Mahn. De kosten zouden bedragen f 860 per jaar, terwijl de provincie een bijdrage zal ver- leenen van f 90. De familie zal de installatie kosten betalen. Met algemeene stemmen wordt besloten de verplegingskosten voor 'rekening der gemeente te nemen. Terzake de controle voor den havenmeester, wordt hiermede met ingang van 1 Juni 1.1. belast de gemeenteveldwachter, coüform de in de vorige vergadering genomen besluiten op een gratificatie van f 100 per jaar. De gemeenteveldwachter is godurende de maanden April 1926 (van af 16) tot 1 JnDi belast geweest is met de werkzaamhenen als havenmeester. De raad besluit met algemeene stemmen een gratjfioatie te verleenen van f 50. Aangezien de gemeente-ontvanger 'niet meer over voldoende kasgelden besohikt, wordt zonder hoofdelijke stemming besloten met ingang van 16 Juni b.b een geldleening aan te gaan voor den tijd van 6 maanden van f 2500 tegen een rente van 47i pCt. De leening zal gesloten worden met de Leenbank alhier. Ontheffing voor een half jaar tot een bedrag van f 1 in de belasting op de honden wordt ver- ieend aan mej wed. J. A. Verhaegen. Nog werd gelezen een schrijven van het Bestuur van den polder Van Alstein, waarin het te kennen geeft, dat de gemeente het zoogenaamde polder- magazijn te Paa|| kan gebrniken tot berging van materialen, mits de gemeente een vergoeding be taalt een bedrag van f J.0 per jaar, en tevens op zich neemt het jaarlgksch onderhoud. Overwogen werd, dat de gemeente geen behoefte aan dit magazijn heeft. Mitsdien werd besloten op het schrijven niet in te gasn, te meer waar gedurende de Zomermaanden, een en ander in het waagge bouw kan worden opgeborgen, terwijl do haven meester toezegt dit zoo noodig bg hem te bergen. De heer Janss8ns stelde voor tea aanzien van het verhandelde in de geheime vergadering, waarbg ontslag werd verleend aan den havenmeester overeenkomstig art. 43 der gemeentewet, de ge- houding op te heffen. Ee Raad kon zioh met het voorstel niet ver eenigen. De heer Neeve vroeg meer bekendmaking van de tarieven van haven en kaaigelden in dier voege, dat daarvan aankondiging en aanplakking te Paal geshiedt. Besloten werd in het waagge bouw een exemplaar der verordening ter inzage te leggen. Wethouder Bugsse vroeg in ordebrenging van de weegbrug. De Voorzitter antwoordde, dat de reparatie in gang is. Dinsdag jl. droeg de Weleerw. heer J. Serrarens, alhier geboren, in onze parochiekerk zgn plechtige Eerste H. Mis op. Dit is de derde gemsentenaar, die de H. Priesterwijding ontvangen heeft. Zaterdag 1.1. werd de laatste hand gelegd aan den onderbouw voor de spoorwegbrug te Retranohcment. Door den heer P. Kouwe, een der oudste inwoners dier gemeente, werd de laatste steen gelegd. Eerstdaags zal met de spoorlijn worden begonnen en zal het stoompaard tot aan de Belgische grens voortgaan. (Br. Crt.)

Zeeuwsche Koerier | 1926 | | pagina 2