No. 3049 Vrijdag 11 Jnni 1926 40ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Eerste Blad. V akvereenigingstactiek. Geen Pijn PUROL - VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG- EN VRIJDAGAVOND u- POSTREKENING No. 52419. Tot hot aannemen van advertentiën voor dit blad is eveneens gerechtigd het „Centraal Nederlandsch Advertentie-Bureau" Papestraat 26, Den Gemeenteraad van Sas - van - Gent. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Algemeen® staking een dombeid. Ingezonden Mededeeling. DE ZEEUWSCHE KOERIER Abonnementsprijs 1.25 per 3 maanden, of 4.50 per jaar, bij vooruitbetaling Advertentiën 20 cent per regelbij contract lager Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-GENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING UITSTEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT We hebben reeds meer de opmerking gemaakt, dat de heer Henri Polak, de nienwe voorzitter van de S D.A.P., een man is met gezond verstand, een man die een eigen meening darft te hebben en er niet voor terugschrikt die ook te uiten. Wat hg thans weer over de Engelsche staking ten beste geeft wijkt zoozeer af van wat in de socialistische bladen en de roode vakvereenigings- organen te lezen staat, dat men in die kringen door het gezaghebbend woord van den voorzitter der Partij wel heel ver bluffend moet zijn opgeschrikt en, zich de oogen uitwrijvend, wel tweemaal moet hebben gelezen wat hg schreef, daar men eerst den zin zjjner woorden, zoo tegengesteld aan wat men zich dagelijks ziet voorgezet, slechts moeilijk kan hebben begrepen. De heer Polak dan schrijft „De tactiek der Engelsohe werkliedenfederatie is een mislukking geweest en als zij niet na anderhalve week de staking had opgeheven, zon een ineenstorting ongetwijfeld binnen afzienbaren, waarschijnlijk niet zeer l&Dgen tjjd gekomen zijn. „Hetgeen nn in het Britsohe Rijk een fiasco is geweest, dat prjjst Stenhais nn aan, als de voortaan door onze vakvereenigingen toe te passen wg'ze van optreden. „Hetgeen den Engelsohen arbeiders, die sterk georganiseerd zijn en reeds tientallen jaren gewend sgn hoogere eischen aan het leven te stellen dan de arbeiders der continentale landen niet kan gelukken, dat, zegt Stenhnis, moeten wij nn gaan ondernemen, wij met onze veel minder sterke moderne vakbeweging, met onze in zeven centrale organisaties gesplitste „massa" en met de nog veel grootere massa, die bniten en goeddeels tegenover ons staat." Voor het eerst geeft hier de overzijde onom wonden toe, dat de Engelsohe algemeene staking een fiasco, een mislukking was en dat ze door de arbeidersleiders werd opgegeven, omdat de ineen storting reeds dreigde. De waarheid van deze voorstelling erkend, is de logiek van het betoog des heeren Polak zoo klemmend, dat de politiek van den heer Stenhnis ineenschrompelt tot onnoozelheid. Wat in Engeland na anderhalve week reeds onmogelijk bleek, hoe zon dat hier, waar de omstandigheden voor de arbeiders onvergelijkbaar ongunstiger zijn, voor hen een goed resultaat knnnen geven De algemeene staking is niet slechts iets onge oorloofds, iets onwettigs, zjj is ook een groote domheid. Door dat aan de arbeiders van de continentale landen dnidelijk te maken, heeft de Engelsohe staking een, niet bedoeld, resnltaat opgeleverd, dat tegen de schade die zij heeft teweeggebracht, zeker ten volle opweegt. Zitting van Donderdag 3 Juni 1926, des namiddags 6 uur. (Vervolg). V. Benoeming commissie voor het nazien der rekeningen en begrootingen in 1926, Nadat de heeren Dierick en van Hecke door den voorzitter als stemopnemers zijn aangewezen wordt tot verkiezing overgegaan Bij eerste stemming worden 4 stemmen uitgebracht op den heer Warrens en 2 blanco. Bi] stemming voor een 2e lid verkrijgt de heer Marquinie 6 stemmen terwijl de derde stemming tot resultaat heeft dat 5 stemmen worden uitgebracht op den heer Verschaffel en 1 blanco. Gekozen "zijn derhalve de heeren Warrens, Marquinie en Verschaffel. VI. Voorstel tot converteering der geld- leening van f 20,000 per resto groot f 16.800 rentende 61!, pCt, Het desbetreffende concept-raadsbesluit luidt als volgt De Raad der gemeente Sas-van-Gent, overwegende, dat de mogelijkheid bestaat voor de gemeente om geld te leenen tegen 5 pCt. besluit ie de bij Raadsbesluit van 12 Februari 1923 aangegane geldleening, groot f20,000 per resto groot f 16,800 tegen een rente van ó'Ij pCt. per jaar, voor aanleg van straten en riolen, buitengewoon geheel af te lossen. 2e aan te gaan een geldleening groot f 16,800 tegen een rente van (ten hoogste van 5 |4 pCt. per jaar tot een koers van ten minste 98 pCt. met jaarlijksche aflossingen, te beginnen in 1927 van ten minste f800 en de rente en aflossingen te voldoen uit de gewone inkomsten der gemeente. De voorzitter zegt, dat B. en W. gemeend hebben goed te doen met dit voorstel in te dienen, daar de rentestandaard belangrijk is verlaagd. De heer Dierick vraagt, of het niet moge lijk is meer schulden van de gemeente te converteeren. De voorzitter zegt, dat dit moeilijk zal gaan, daar men aan het mijnwerkersfonds vast zit. De heer Dierick zou willen adviseeren te trachten ook deze leening bij het mijnwerkers fonds geplaatst te krijgen. Spr. meent, dat gemeenteleeningen daar zeer voordeelig kunnen worden ondergebracht. Hij vraagt of er nog niet andere termijnen van de gemeente kunnen worden afgelost en bij bedoeld fonds overgesloten. De voorzitter antwoordt, dat de gemeente nog wel ettelijke kleinere leeningen heeft loopen, die afgelost konden worden, doch deze zijn geplaatst bij kleinere kapitalisten, die uiteraard een dergelijke conversie minder aangenaam zouden vinden. Zulks zou in de toekomst aan het vertrouwen niet ten goede komen. Wethouder Stubbé voegt hieraan toe, dat de rentevoet dier leeningen ook niet zoo hoog is. Wat de bij het Mijnwerkers fonds geplaatste leeningen betreft, deze zijn tot 1933 ge blokkeerd. De heer van Hecke merkt op, dat laatst bedoelde leeningen bij het Mijnwerkersfonds dus niet voordeelig zijn voor de gemeente. De heer Dierick zegt, dat bij het sluiten dier leeningen de conditiën wel voordeelig waren. Hij blijft het een beslist voordeel heeten, het geld bij het bedoelde fonds te plaatsen. De voorzitter zegt, dat B. en W. natuurlijk bij plaatsing der gelden naar den voordeeligsten weg uitzien. De heer van Hecke acht het wenschelijk, dat men zich niet voor zoo langen tijd vastlegt. De voorzitter zegt, dat bij gelegenheid een en ander in den Raad zal worden besproken. Hij wil voorts opmerken dat een Brabantsche gemeente kortgeleden nog een leening tegen 4S|* pCt. heeft geplaatst, zoodat de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat men voor minder dan 5 pCt. klaar komt. Het concept Raadsbesluit wordt daarna met algemeene stemmen goedgekeurd. VII. Verzoekschrift van J. H. B. Buthfer, directeur der ambachtsschool te Ter Neuzen om vergunning tot gebruik 4de lokaal der o.l. school A. voor ambachtsonderwijs in de gemeente. Adressant deelt mede dat hij voornemens is te Sas-van-Gent een cursus te openen in het lijn-, hand- en vak- teekenen dat hij zoo eenigszins mogelijk reeds in de maand Juni hiermede zou willen aan vangen dat hij het lesgeld zoodanig zou willen regelen, in verband met het aantal deelnemers, het inkomen der ouders enz. enz,, dat kinderen van onvermogende ouders eventueel gratis de lessen zouden kunnen volgen; dat hij den leeftijd op minstens 12 jaar zou willen stellen dat hij de lessen denkt te houden op Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur; dat hij van meening is, dat in Sas-van-Gent dringend behoefte bestaat aan degelijk vak- (10) meer .tijdens en na het scheren, indien men vóór bat in/.eepen de haard oppervlakte inwrijft met een weinig Doos 30, Tube 80 ct. onderwijs en avondscholen in andere plaatsen zoo goed als onbereikbaar zijn redenen waarom hij verzoekt, hem het ongebruikt staande leslokaal der openbare school zoo mogelijk kosteloos voor het doel in bruikleen te willen afstaan. De voorzitter zegt, dat, waar het betreffende vakonderwijs zal uitgaan van den directeur der ambachtsschool te Ter Neuzen, gezegd mag worden, dat een waarborg geschapen is voor degelijk onderwijs. B. en W. zouden dan ook willen adviseeren, het verzoek toe te staan, zulks tot wederopzegging. Spr. wil hier nog aan toevoegen, dat het zeker doelmatig moet worden geacht, dat hier te Sas een gelegenheid wordt geopend, waar goed vak onderwijs kan worden genoten. Hij hoopt dan ook, dat velen van de thans geboden gelegen heid gebruik zullen maken. Z.h.st. goedgekeurd. VIII. Verzoekschriften van A. F. Stofferis, W. Gelderland en A. J. van Walle om gemeentegrond in erfpacht. Het verzoekschrift van A. F. Stofferis heeft betrekking op een perceel bouwgrond, breed 550 M. en diepte volgens opgaaf van B. en W., aan de YValstraat, palende ten Oosten aan het bebouwde perceel van den heer René Claeyssens. De voorzitter zegt, dat B. en W. voorstellen, het verzoek van A. F. Stofferis in te willigen mits gebouwd wordt in overeenstemming met de bedoeling van B. en W. Z.h.st. goedgekeurd. Het verzoek van W. Gelderland, koopman, wonende te Stoppeldijk, betreft een perceel bouwgrond, gelegen aan den Westdam, palende ten Oosten aan het bebouwde perceel van J. Schroder. (Dit verzoek was dato 19 April ingetrokken doch dato 8 Mei wederom ingediend.) Idem z.h.st. goedgekeurd. A. J. van Walle verzoekt hem het perceel gemeentegrond, gelegen naast zijn woniDg, Vredestraat 446a in erfpacht te willen afstaan met dien verstande, dat hem geen verplich ting wordt opgelegd om op dien grond een woning te bouwen, daar hij voornemens zou zijn om daarop voorloopig een blinde muur te plaatsen teneinde eventueel later het ter rein in te richten voor bergplaats of maga zijn of iets dergelijks, De voorzitter zegt, dat B. en W. het jammer zouden vinden als de betreffende grond later zou moeten dienen voor het doel door adressant aangegeven, Zij stellen daarom voor, op dit verzoek afwijzend te beschikken. De heer Dierick vraagt of het niet mogelijk is, den grond voor een tijd aan van Walle in huur te geven en niet b.v. bij opbod te verpachten. Wethouder Stubbé antwoordt, dat het in de bedoeling ligt om, als zich een gegadigde mocht opdoen om het bewuste terrein te bebouwen aan van Walle de voorkeur te geven, om het terrein voor bebouwing in erfpacht te bekomen. Z.h.st. goedgekeurd. IX. Verzoekschriften van A. F. Stofferis, W.Gelderland en G. A. F. Ranschaert om vergunning tot afwijking van de bepalingen, vervat ih art. 11 der bouwverordening. Z.h.st. goedgekeurd. Aan een op den dag der Raadszitting eveneens nog binnengekomen overeenkomstig verzoek van P. de Wagenaere wordt door den Raad eveneens goedkeuring gehecht. X. Verzoekschrift van G. C. J. de Smet om gemeentegrond in optie. Adressant verzocht voor een termijn van 5 maanden erfpacht van het perceel grond, gelegen in de Stationstraat langs de zijde van het postkantoor, grenzend langs de sloot op een frontbreedte van circa 30 M. op de volle diepte tot aan de geprojecteerde straat volgens bijgevoegde schets, met de bedoeling eventueel daarop een vereenigingsgebouw op te richten. Dit gebouw zou de hoofdkern uitmaken van de ontworpen algemeene ten toonstelling voor Ha lel en Nijverheid, Hygiëne, Sociale Voorzorg en Kunst in 1927, waarvan het grondplan met schema der algemeene indeeling, waaronder overdekte en openlucht standplaatsen, tuinen en attracties is bijgevoegd. De voorzitter zegt, dat het B. en W. ge- wenscht voorkomt, dat de gevraagde optie niet wordt verleend. Wel zouden zij willen voorstellen, adressant voorkeur te geven voor het bebouwen van het terrein indien zich in de bedoelde periode een gegadigde hiervoor mocht opdoen. Z. h. st. goedgekeurd. XI. Voorstel tot het sluiten stroomleverings- en garantie-contract met de P.Z.E.M. voor electrificatie der Zandstraat. De secretaris leest het volgend contract voor GARANTIEOVEREENKOMST ZANDSTRAAT. Concept. Overeenkomst tnssohen de Gemeente Sas-van- Gent en de naamlooze vennootschap Provinciale Zeenwsche Eleotrioiteits-Maatschappg gevestigd te Middelburg, betreffende de levering van elec- trischen stroom a&n de bewoners van een gedeelte van de Gemeente Sas-van-Gent, hieronder nader omschreven. Tnssohen de Gemeente Sas-van-Gent, in het volgende kortheidshalve aangeduid met het woord „Gemeente" en de naamlooze vennootschap Pro vinciale Zeenwsche Eleotriciteits-Maatschappg, in het volgende kortheidshalve aangednid door de letters „P. Z E M." is de volgende overeenkomst gesloten Artikel 1. Onder het gedeelte van de Gemeente Sas-van- Gent, bedoeld in het hoofd van deze overeenkomst, wordt dat deel verstaan, dat ingesloten wordt door de thans geldende grenzen met de Gemeente Westdorpe, Neuzen en Philippine en de zgn. oonoessiegrens, zooals een en ander nader is aangegeven op de bjj dit oontraot behoorende gewaarmerkte teekening. Artikel 2. De Gemeente doet, wat betreft het in artikel 1 omschreven gedeelte van hare Gemeente, afstand van de aan haar door Gedeputeerde Staten verleende concessie No. 216, 2e Afdeeling, d d. 80 Mei 1924, ten behoeve van de P Z E M. Artikel 3. Het tnssohen de Gemeente en de P Z E.M. gesloten oontraot d.d. 12/13 October 1923 is op het in artikel 1 omschreven gedeelte niet van toepassing. Artikel 4. De Gemeente verleent pan de P.Z.E M. ver gunning om binnen haar in artikel 1 omechreven gebied werken tot geleiding, transformatie en verdeeling van eleotrisohen stroom en de daarmede in verband staande beveiligings- en ondersteu- ningswerken aan te leggen, in stand te houden en zoo noodig te verplaatsen zoowel in, op, als boven hare openbare gronden en wateren, een en ander na gemeen overleg, terwijl zjj zooveel mogeljjk behulpzaam zal zjjn bjj het verkrijgen van vergunningen en het wegnemen van belem meringen. Indien binnen vier weken na aanvrage geen overeenstemming in gemeen overleg is gekregen, zal de beslissing worden opgedragen aan drie scheidslieden als in artikel 6 is bepaald. Voor het hebben en onderhouden van boven genoemde werken zal door de P. Z. E. M. geen huur, recognitie, retributie of eenige andere vergoeding, onder welken vorm ook, aan de Gemeente betaald behoeven te worden. Maken werkzaamheden van de Gemeente het noodig, dat werken van de P.Z E.M. verplaatst of veranderd worden, dan zal dit door de P.Z E.M. geschieden. Alle nit deze verj laatsing of verandering voort vloeiende direote kosten zullen door de Gemeente gedragen worden. Artikel 6. De Gemeente verklaart zioh voor den door van dit ooutraot garant ten bp,hoeve van het in artikel 1 omschreven gedeelte van haar gebied voor een minimam stroomafoame van twee dnitend twee honderd acht en twintig golden 26 cent per kalenderjaar. In dit bedrag is het stroomverbruik voor de straatverlichting met een totaal van vier lampen van 100 kaarsen inbegrepen, terwijl alle straatlampen door de zorgen der P.Z E.M. gelgk- tijdig in- en uitgeschakeld zullen worden. Eenmaal in de maand zal, indien de gemeente dat verlangt, afwijking van de gewone in- en uitschakeling kmcen pkats hebben. Bg gedetiien van kaïuidprjare*. s-v -* v,»nr vermelde garantiebedrug van f 5 derd worden en wel evenredig aai. Hei uantal dagen, dat het oontraot in een dergelgk kalender jaar niet heeft gegolden. Deze garantieverpliohting geldt onder voor waarde, dat de door de P.Z.E.M. met de bewoners van het in artikel 1 omschreven gedeelte van het gebied der Gemeente af te sluiten stroomleveringB- contracten een gezamenlijk garantiebedrag van minstens twee duizend galden per jaar vertegen woordigen. Indien hst bovengenoemde garantiebedrag van wee duize d pu- Hoor He betrr ftjnde bowr» '•'"t '-** "a'r pór d»* P y «j. de verpachting tot electrificatie en deze overeen* komst.

Zeeuwsche Koerier | 1926 | | pagina 1