fjlitöotgeneestwn d ft ft B k b w d J 1 WESTDORPE. De annexatie-plannen. INGEZONDEN ME DjE DEELING. (18) AARDENBURG. GADZAND. ZUIDZANDE. Stadsnieuws. Kerknieuws. Audiëntie. Mgr. Van Roey. Nijverheid en Handel. Wisselkoersen te Amsterdam. Marktberichten. Sociaal Nieuws Eerste Congres R.-K. Werkliedenverbond in Nederland. Wielerbaan Sas-van-Gent. Wielerbaan de Raaiberg. Het Nederlandscho elftal. Gemengd Nieuws. UIT HET BINNENLAND. Het Nederlands oh—Belgisch verdrag. Beo schoolcostnom veer R.-K. meisjes H. B. S. p V Q In verbaml met het Pinksterfeest zal het eerstvolgend nummer van „De Zeeuwsche Koerier" Woensdagavond a. s. verschijnen. mededeelingen uit den Raad bleek, dat èn het gemeentebestuur, èn Gedeputeerde Staten èn Postergen en ook de Kamer van Koophandel alles in het werk hadden gesteld om een betere regeling te verkrijgen. Alles stuitte echter af op ('t is ongelooflijk, lezer, maar 't schijnt waar te zijn) den onwil van een drietal heeren op Walcheren, die, om een half uurtje vroeger te kunnen diaeeren, den dienst aldus in elkaar hadien vescbroefd. 'c Ware inderdaad te wenschen, dat over dergelqke ongehoorde toestanden eens het volle licht kwam te sobijueo en dat de iudividaen, die hun invloed op een dergelijke wijze misbruiken, aan do publieke verontwaardiging werden prijs gegeven. (Vervolg) Daarna sprak de heer G. C. A. Fabius uit Ulvenhout, voorzitter van den Bond van Anti- annexatie-comité's, waarbij ook Westdorpe is aangesloten. Spreker ving aan met de mededeeling, dat hij gaarne gevolg had gegeven aan het verzoek van den burgemeester, omdat de leden van dien Bond elkander steunen in den strijd voor hunne belangen en rechten en omdat de Bond elke gelegenheid aangrijpt, om er op te wijzen, dat annexatie (behoudens een enkele uitzondering) een ondeugdelijk ver ouderd middel is, terwijl grensmoeilijkheden kunnen worden opgelost door samenwerking, waardoor bovendien de gemeenschappelijke bloei kan worden bevorderd. Aan zijne rede ontleenen wij het volgende: De gemeenten van ons vaderland verschillen in velerlei opzicht: in vorm, grootte, aantal inwoners, middelen van bestaan en karakter. Deze verscheidenheid is geen nadeel maar integendeel een voordeel, zij verhoogt de waarde van het geheel, zooals schoonheid verkregen wordt door samenvoeging van verschillende kleuren. Groote steden zijn noodig voor de overheden van provincie en land, voor bijzondere inrich tingen ten dienste van kunsten en weten schappen enz., maar nog meer zijn noodig eenvoudige dorpen, waar door noesten arbeid de aarde gebracht wordt tot vruchtvoort- brenging, de bron van elke welvaart. De steden en dorpen zijn niet op bestelling gemaakt, maar in den loop der eeuwen gegroeid, met en door onze vaderenons past grooteta eerbied voor het historisch gegroeide, waarin de karakters gevormd zijn. Het historisch gegroeide is een stille kracht bij de verdere ontwikkeling. Iedere gemeente zelfs de kleinste heeft een taak te vervullen in het groote geheel. Een gemeente is als een huisgezin kweekplaats van deugden. In eene gemeente moet iedere burger zich inspannen, om zijn stad of dorp te maken tot eene zoo gelukkig mogelijke, welvarende woonplaats voor allen, dit is burgerzin. Juist een kleine gemeente kan goeden burgerzin kweeken, doordat alle burgers elkaar kennen en met elkaar kunnen medeleven en doordat de overheid dagelijks met de burgers omgaat. Hier kan met de daad gehandeld worden naar het mooie gebodmet elkander voor elkander De gemeentewet heeft de gemeenten zeer zelfstandig gelaten, baas op eigen erf. Die zelfstandigheid wordt wel het ergste aangerand door annexatie. De groei der gemeenten gaat steeds door, niet het minst door de toeneming der bevolking en verder door de ontwikkeling van de industrie, het verkeerswezen enz. Groei vraagt ruimte en daardoor kunnen op de grenzen van gemeenten moeilijkheden ontstaan. Tot voor kort werden die eenvoudig opgelost met het annexatie-, snoei- en hakmes, vooral ten bate van groote gemeenten (of die als zoodanig deden). Amsterdam is eene kleine provincie geworden en Rotterdam heeft bijna het geheele havengebied opgeslokt. Annexatie door deze twee groote steden moet echter anders beschouwd worden dan annexatie door andere gemeenten, omdat die twee koopsteden zijn de hartaders van ons land, wier bloei beteekent bloei voor het geheele land. Doch is het niet merkwaardig, dat juist uit wetenschappelijke en handelskringen van Rotterdam de klacht opkomtRotterdam heeft zich ongezond geannexeerd Voor de haven was dit niet noodig, de haven had moeten zijn gemeenschappelijk bezit van Rotterdam, de andere riviergemeénten, de Provincie, het Rijk, de reeders e.a. Rotterdam had dan zich zelf kunnen blijven. Gemeenten moeten elkaar niet beoorlogen, maar juist in samenwerking naar hoogere welvaart streven. Niet wonen op kleine eilandjes, maar ook geen baas willen spelen over grondgebied van anderen. Op allerlei gebied is samenwerking mogelijk tram, autobussen, gas, electriciteit, scholen, brandweer, industrieterrein, havens, enz. Spr. leert uit de stukken, dat Sas-van-Gent als volgt redeneertlangs het kanaal ligt prachtig industrieterrein, dat is toch niet voor West dorpe, dus moeten wij het hebben Westdorpe staat dit niet goedschiks af, dus annexeeren wy het tegen eene kleine vergoeding. Spreker heeft geen studie gemaakt van de welvaarts bronnen van deze streek, maar is van oordeel, dat als de oevers van het kanaal toekomst hebben als industrieterrein, dat Westdorpe dan zelf moet aanpakken en de industrie moet lokken door wijs beleid en door daarvoor goede ontwikkelingsmogelijkheden te scheppen. Nog mooier zou het zijn, indien Sas-van-Gent en Westdorpe door samenwerking elkander vooruithielpen. In samenwerking tusschen naburige ge meenten ligt de toekomst. Er is eene samenwerking, die nog hooger staat dan die uitsluitend inzake trams, havens e.d. Gemeenten uit een bepaalde streek moeten zich zóó innig vpor elkanders belangen gaan aaneensluiten, dat zij als 't ware eene nieuwe éénheid vormen, eene gouwe, die tot den hoogsten bloei kan worden gebracht door de eerlijke, trouwe samenwerking van de ge meenten, die ieder zelfstandig blijven en hun- eigen karakter behouden. Zoo'n samenwerking eischt vooraf diep gaande studie door deskundigen. Voor deze streek zouden o.m. eerst bestudeerd moeten worden de werkelijke beteekenis van het kanaal voor de toekomst, alsmede de ont wikkelingsmogelijkheden voor de industrie naast den landbouw. Spreker gelooft niet, dat deze studie reeds heeft plaats gehad. Het gemaakte annexatieplan is- slechts ten voordeele van Sas-van-Gent, dat daaren boven met eene onvoldoende schadeloos stelling aan Westdorpe wil volstaan. Doch al ware de schadeloosstelling niet onvoldoende naar het inzicht van heden, Westdorpe moet haar toekomst niet in gevaar laten brengen door Sas-van-Gent. Volgens de gemeentewet is eene annexatie niet geoorloofd, als zij niet geschiedt i n h e t algemeen belang. De begeerigheid van Sas-van-Gent is geen algemeen belang. Aan het slot wekte de spreker op tot het betrachten van goeden burgerzin, door in alles op te komen voor de belangen van het eigen dorpgezond van binnen en naar buiten, maar tevens een goede nabuur, bereid om door innige samenwerking met de zuster- gemeenten, de geheele streek te brengen tot hoogsten bloei. Ook deze spreker oogstte een dankbaar applaus. Op de jaarlgksohe vergadering te Aardenbnrg van stembevoegde ingelanden van den Biezen- polder werd het gescbofc vastgesteld op f 6 per H A. evenals vorig jaar Besloten werd tot ver harding van enkele gedeelten der wegen o.a. aan de Valeiskreek De jaarwedde van den ontvan ger-griffier werd gebracht op f 100 Tot gezworene werd gekozen in de plaats van Cyr. Sturtewagen Mod. Bnyok te Eede. De heer A. Blondeel te Aardenbnrg had het ongeluk onder een zwaar beladen wagen te vallen. Hij bekwam een paar gebroken ribben en werd onder geneeskundige behandeling gesteld Maandag had te Cadrand op eau terrein, wel willend door den oad-Bnrgemeester daartoe afge staan een keuring plaats van rundvee- Integen stelling met verleden jaar, toen er veel dieren werden voorgebracht, werden nn slechts een vijf en twintigtal koeien vertoond, waarvan door de heeren Zwagerman en Koopman de kwaliteiten uiteen werden gezet. (M. Crt,) Onder het vee van dei landbouwer J. Gappon te ZnidzfHée heerscht mond- en klauwzeer. In de gisterenavond gehouden algemeene vergadering onzer plaatselijke R.-K. Kies- vereeniging gaf de voorzitter, de heer van van de Ven, een uiteenzetting van de beteekenis van den z.g. Dubbelen Raad, waarvoor op 2 Juni a.s. candidaten moeten worden gesteld. In 't kort komt het hierop neernaast den bestaanden gemeenteraad moet uit en door de burgerij worden verkozen een tweeden Raad (z.g. Dubbele Raad) uitsluitend om de aanhangige annexatieplannen Sas-van-GentWestdorpe te bestudeeren en daarover een oordeel te vellen. Is zulks geschied, dan wordt deze Raad, die evenveel leden moet tellen als de gewone gemeenteraad, weer ontbonden. Deze tijdelijke Raad ver gadert, evenals de gemeenteraad, onder voorzitterschap van. den burgemeester. Waar de kwestie, waarover deze Raad een oordeel moet vellen, niet van principieelen aard is, heeft het bestuur onzer Roomsche Kiesvereeniging gemeend alles in het werk te moeten stellen om officieele verkiezingen te voorkomen om zoodoende de gemeentekas een uitgaaf van ettelijke honderden guldens te besparen. Daartoe heeft de voorzitter overleg gepleegd met de andere partijen in de gemeente met gevolg, dat volkomen overeenstemming werd bereikt en een ge zamenlijke candidatenlijst zal worden inge diend waarop de verschillende partijen, in verhouding van de sterkte der raadsfracties zullen vertegenwoordigd zijn. Als candidaten zullen de op de candidatenlijsten van den gemeenteraad voorkomende personen worden aangewezen zoodat van katholieke zijde zullen worden gesteld de heeren E. van Goethem, Th. Lammens en C. Acda. Het aantal ter arbeidsbeurze alhier inge schreven werklöozeu bedroeg op 19 dezer 36, gisteren 27 en heden 29. Z D. H. da Bisschop van Breda zal Zondag. Dinsdag" en Zaterdag der volgende week geeD audiëntie verleenen. De nieuwe aartsbisschop van Mecheleo, Mgr. Van R^y. «al as. Dinsdag zijn bigde intrede doen in Antwerpen. Oo Pinkster-Zondag heeft te Rome de zalig verklaring plaa's van Giovanna Antida Thouret, stichteres van de orde dsr Zusters van Barm hartigheid. Het Kapittel der Karthuizer-Orde heeft voors hands moeten afzien van de stichting van een klooster in Nederland. Einde Mei zal in een geheim consistorie de kardinaalshoed worden uitgereikt aan Z Em Kard. Cerretti Men schrijft ons nit Berkel c r N -Brab Op sohitterande wijze en tot aller voldoening slaagde op 18 Mei de herdenking van het 50-jarig bestaan der Congregatie van O. L Vrouw. Het Feest werd voorafgegaan door een Tridnnm, dat, gegeven werd door den Eerw Pater Helmer uit Roosendaaltronw werden de conferenties bezooht; daarin werd den Leden der Congregatie eene vurige en standvastige liefde tot Maria ingeprent met de opwekking om propagandisten der Congregatie te zgo, hetgeen zg als Congre- gauisten vooral moesten bewerken door gebed en door het trouw bijwonen der vergaderingen. Op Donderdag 18 Mei had de feestelijke her denking plaats onder de plechtige H. Mis van 71/j naderden alle Laden der Congregatie tot de H. Commnnie en werd na den zegen met het AUerh Sacrament het Feestlied vóór het beeld der Onbevlekte, dat te raidden eener bloemenpracht in een helder licht schitterde, ter eere van het 50-jarig bestaan en der gouden en zilveren jnbilaressen uitgejubeld. Heerlijk schoon werd in den namiddag het Lof door de zangeressen der Congregatie gezongen, waarna de pleohtige vergadering plaats had, waaronder het Vaandel van Maria, dat als her denking aan 't gouden jabilee geschonken was, werd gewijd; zes gouden en drie zilveren jnbilaressen ontvingen het gouden en zilveren insigne van O L Vrouw en 12 nieuwe Leden deden hare plechtige Opdracht in de Congregatie. Merkwaardig dat in zoo'n kleine Parochie 5 Leden, die bij de oprichting tegenwoordig waren als gouden jnbilaressen dit schoone Feest mochten beleven (nl. M. Bergmans, Corn. Hamers, P. Piggen, M. Brenders en Com. Sraeijere, waarbg als 6ie gonden jnbilares zich voegde Math, van Haelst, uit Westdorpe geboortig). Merkwaardiger nog is het dat de rnim 80-jarige Maria Bergmans vanaf de opriohting als Hoofd-Prefecte fungeerde en nog met jeugdigen ijver en zorg die funotie waarneemt. Na afloop der vergadering werden de gonden en zilveren jnbilaressen in de Naaischool gehuldigd en werden haar toepasselijke liederen toegezongen. Diep treffend was eindelijk het stuk, dat werd voorgedragen: „Het Offer der Missiezuster", waarvan de rollen goed waren ingestudeerd onder de bekwame leiding der Eerw. Zusters van het H. Hart van Moerdijk. Uiterst voldaan keerden allen huiswaarts en het welslagen der voordraoht was zoo groot, dat op dringend verzoek „Het Offer der Missiezuster" j.l. Zondag voor de vrouwen en hedenavond voor de mannen moest worden opgevoerd. Mogen de vruchten daarvan zgn gebed, een offertje Daar vermoge» en voor sommigen bovenal het offer hunner krachten voor het heil der zielen. Moge Maria's raaohtige hulp dat alles in onze Paroohie bewerken AMSTERDAM 18 Mei 19 Mei 20 Mei. Londen - - - 12,091/g 12,09s,g 12,09Vb Berlijn - - 59,15 59.19 59.21 Pargs - - - 7,19 7,091/. 7,46 Brussel 7,10 7,21 7,43 Weenen - - 85,15 35,15 85,15 Dollar (niet-offio.) 2,487/n 2,486/8 2,48Vs Proloogatiekoersen. 2 2V. 2 V, (Voor Wissels in Vr. Munt op Nederland ge trokken volgens art. 156 van het Wetboek van Koophandel.) Oostburg, 19 Mei. Graanmarkt. Tarwe f 14,00— 16,50, ohevaliergerst f 10,25, haver f 10,75, erwten f bruine boonen f 11, Middelburg, 20 Mei. On de graanmarkt werd alleen tarwe genoteerd en wel van f 16—17. Raapolie f63, patentolie f70, lijnolie f35, per hectoliter a contant. Opgave van den marktmeester Boter f0,85, particuliere prijs f 0,95. Kipeieren 15. particuliere prijs f6, Eendeieren f 5,00, part. prijs f 6,00. Opgave van den marktzetter der Z. L. M. Boter f0,83, partionliere prijs f0,96. Kipeieren f5,—, particuliere prjjs f6, Eendeieren f 5,00, partionliere prijs f 6,00. Zondag 30 Mei a.s zal te Utreoht in de groote zaal van Tivoli het eerste congres van het R.-K. Werkliedenverbond in Nederland worden gehonden ter herdenking der versohgniDg van de Encyoliek „Rernm Novarum". Het programma bevat de volgende ponten: „Christenstrijders, uitgev. door de „Nieuwe Harmonie", opening van het congres door den voorzitter, inleiding over de toekomst der sociale wetgeving door prof. mr. P. J. M. Aalberse, inleiding over „Onze Sociale RoepiDg" door den heer Alph. Laudy, muziek van de „Nieuwe Harmonie", inleiding over op sooiaal economisoh gebied naar de Hoogte van het Christendom door den heer Henri Hermans, in leiding overons Recht op Gelnk door den zeereerw pater Borromaens de Greeve O F. M slniting van het congres. Door uitzending zal het congres ook per radio zgn te volgen Er zal gelegenheid zijn tot gedachten wisseling. Sport en Spel. De directie der Sassche Wielerbaan heeft voor de beide Pinsterdagen wedstrijden gearrangeerd, waarop verschillende bekende figuren op wieier- gebied znllen uitkomen. Vooreerst drie kampioenen van het amateurs kader in een omnium: Bernard Leene, Daan van Dgk en Jean van den Bosoh. Aanvankelijk was vastgesteld, dat onze kampioen Mazairao van de partij zou zgn, doch waar deze in den wedstrijd op de Ordrupba8n te Kopenhage kwam te vallen eu zich dusdanig bezeerde, dat het starten op de Pinksterdagen op de Sassche baan is uitge sloten, heeft men nog beslag kannen leggen op den Holland8chen kampioen van verleden jaar, van Dijk, die deze week in gezelschap van Bernard Leene uit de Deensche hoofdstad terug keerde. Het zgn oude bekenden en „goede" bekenden. Onder de deelnemers aan den koppelwedstrjjd vinden we de namen vermeld van Viemminokx Cocqiit, De Block—Van Eetvelde, Van Hee De Mnynck en voorts de Sasaenaar Ranaohaert, die na met den sprinter Maurioe van Laere is geassocieerd. Men zie verder de advertentie in dit nummer. Op de Bergen op Zoomsche Raagbergbaan hebben 2en Pinksterdag wederom groote wielerwedstrijden plaats. Wjj willen hiervoor in de eerste plaats ver wijzen naar den grooten internationalen wedstrijd achter levende gangmuking tusschen Klaas v«n Nek, Cesar Debaets en Jo van Boxsel. De motorrace tusschen dea Bergsohen motor rijder Jan Taal en M Oodsea van St. Mariaburg mag zeker ook een van de meest interessante nummers van het programma worden genoemd waarbij velen wel belangstellend znllen zgn naar het debnnt van den Bergenaar. Met eenige nummers bevat het programma ook nog een nieuwelingen wedstrijd over 3 maal 6 KM. De Nederlandeche elftal-oommissie heeft het Ned. elftal, dat op 13 Juni te Kopenhagen tegen Denemarken zal speleu, als volgt samengesteld Van der Menlen (H. F. C.) Denis Van Kol (H. B. S) (Ajax) Van Nas Andriessen van Heel (Voorwaarts) (Ajax) (Feijenoord) Gielens,, Künhlin, Baitsnweg, Tap Sigmond (Heonles) (H.B.S (Hercules) (ADO.) (HFC.) Reserves: Koster (Stormvogels), Sandberg (H.V.V Fröhlich (Ensohede). Reserve-doel verdediger nader aan te wijzen. In den lawatenniswedstrgd Italië—Nederland te Rome vcor den Davis-Beker won van Lennep van Serventi en verloor Timmer tegen de Morpurgo. De einduitslag is dns dat Italië den wedstrgd wint met 3—2. Het Nederlandsoh Verbond van Vakvereeni- gingen heeft te Amsterdam een vergadering belegd van de Hoofdbesturen der aangesloten organisaties, waar de heer Joh Brautigam, voorzitter van den Centralen Bond van Transportarbeiders, een in leiding hield over het Nederlandsoh—Belgisch verdrag. De vergadering vereenigde zich met een motie waarin werd verklaard, dat het tractaat slechts aanvaardbaar is 1. Als de verplichtingen tot onderhond en verbetering als Schelde worden begrensd en daarbij het gevaar voor het Zeenwsche land, binnen redelijke grenzen wordt beperkt. 2. De loodsgelden in evenredigheid worden geregeld. 8. Voor Ter Neuzen de Belgische spoorweg tarieven worden vastgesteld. 4 Het kanaal AntwerpenMoerdijk komt te vervallen. Dr. Th. Gooasens, de rector der R.-K. Leer gangen te Tilburg, sohrgft in de „Tilb. Cfc." een artikel over een aldaar op te richten R -K. H. B. S. voor meisjes. Daarin deelt hg ook het onderstaande mede Een maatregel van anderen aard, maar niet minder getuigend van het praotisoh inzicht der Zasters, is deze, dat vjor alle leerlingen eenzelfde sohooloostnme Wordt voorgeaohreven. Dat is een gebrnik, hetwelk in Engeland algemeen op (fo

Zeeuwsche Koerier | 1926 | | pagina 2