A Uit het Parlement. Het Nederlandsche Gezantschap bij Z H. den Pans wordt opgeheven. Binnenland. Voornaamste nienws. Buitenland. Voornaamste nienws. Veiren hoofdkussens een gevaar voor Provincie Nieuws. Verslag Gezondheidscommissie. Aanbesteding waterstaatswerk. Waarschuwing. Emigratie naar overzecscbe landen. WESTDORPE. OSSENISSE. HONTENISSE. BOSGHEAPELLE. CADZAND. AARDENBURG. Ingezonden Mededeeling. GROEDE. Stadsnieuws. Nadut in de Kamer in een schitterende rede voering door Mgr. Noleca de houding der katho lieken by de jongste orisis was verdedigd en het 8raadpant der katholieke party nogmaals klaar en duidelijk was aangewezen, haeft de Minister van B iiteolandsche Zaken, van Karntbeek, met klem op b?t behoud van het Nederlandsche Gezantschap ten Vaticane aangedrongen a'& zynde een nationaal belang. Desondanks werd het rrgeeringsvoorstel verworpen met 48 tegen 41 stemmen. Vóó- stemlen da Rjomech-Katholiekeii, alle aaow^aige Anti-Revolntionnairea en de heer Arts tR K. V. P Ven de Anti-R^volotionairen waren afwezig di heeren Daym&er van Twist, dr. Schreurer en prof. Vispcher. Dr. de Visser, de gewezen christalijk-historische otbinets formateur, was tydens de stemming afwezig Mgr. Nolens legde daarop een korte verklaring af. De R -K fractie blyfc van maening, dat het tegen alle internationale usantiec ingaat om een gezantschap op te h«£hn, dat ingesteld en gecon tinueerd is in 'a lands belang. Spreker meent, dat dit belaug opnienw voldoende is aangetoond. Met het oog op den aard van he! Kabinet en de houding der fractie daartegenover, zal de R-K, fractie eohter, indien stemming gevraagd wordt niet tegen dit onderdeel der begrooting stemmen. De begrootiog werd aisdan zonder hoofdelyke stemming aangenomei. By Kon. besluit is, op zijn verzoek eervol ontslag nit den militairen dienst verleend aan den majoor by den generalen staf J. M J. H. Lambooy, ond-micister van oorlog. Ia verband met de a s. feestdagen zyn over- werkvergnnningen verleend voor banketbakkeryen en slageryen. De Minister van Arbeid, H. en N heeft aan de gemeentebesturen meegedeeld, dat voor het dienstjaar 1926 12 millioen galden is beschikbaar gesteld voor voorschotten tot verbetering der volkshuisvesting In de 18 dezer gehoaden vergadering van de groep Bouwmaterialen is besloten geworden voor de a.s. Voorjaarsbears 1927 wederom een groep Bouwmaterialen aan de Jaarbeurs te verbinden en werden tot nieuwe leden van de Commissie van Advies gekozen de heeren A Rnssel te Tegelen eo P Vos (fa Jongeneel) te Utrecht. Admiraal Condoeriotis, de president der Grieksohe Republiek is afgetreden, naar het heet om ge zondheidsreden. Den 4den April a s zullen nieuwe presidentsverkiezingen plaats vinden. Nu en dan worden sterfgevallen gemeld van zuigelingen, die te slapen gelegd zyn met het hoofdje op een week-veeren kussen. De kinderen geraakten in een kail van het kussen en konden hun hoofd niet meer vrymaken. Zi'j stierven daardoor den verstikkingsdood. Moeders, gebrnik das nooit zachte, weeke hoofdkussens in de bedjes Uwer kleinen. Vervang ze door dunne kussensgevuld met zeegras of varen. Veeren kussens „broeien" ook te veel aan het hoofdje De knssecs moeten dan zyn, omdat anders bf het kindje afgljjdt of de rug krom groeit. Gezondheidsraad. Virsohenen is het verslag 1925 der Gezond heidscommissie, gevestigd te Ter Neuzen, waarin over de gemeenten Axel, Hoek, Neuzen, Overslag, Philippine, Sas-van-Gent, Westdorpe, Zaamslag, Zuiddorpe op de gewone wijze wordt gerapporteerd. In de „Algemeene Beschouwingen" wordt o.m. gfzegd De algemeene toestand der Volksgezondheid gedurende het jaar 1925 in de gemeenten, tot ons ressort behoorende, was gunstig te noemen. Uit den staat van besmettelijke ziekten bljjkt, dat gevallen van typhns, typhus abdominalis, roodvonk en diphterie werden geconstateerd. Op verzoek van Gedeputeerde Staten derprovincie Zeeland, geven wjj een overzicht van de sterfte cijfers in verhouding tot de werkeiyke bevolking van de gemeenten, tot den kring onzer Commissie behoorende en wel over de laatste tien jaren. Over de jaren 1922, 1923, 1924 en 1925 wordt •en overzicht gegeven van de sterftecijfers Verdeeld over de verschillende leeftijden, terwijl over het jaar 1925 een overzicht wordt gegeven van het aaotal geboorten. Van factoren, welke een bijzonderen invloed op dien toestand hebben gehad, is niets gebleken. Epidemieën kwamen niet voor. Op Woensdag 14 April a.s. za! aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg onder goedkearing van den Minister van Waterstaat worden aanbesteed het vernieuwen en het onder honden van het verf-, behang- en glaswerk en kunstwerken, gebouwen en verdere inrichtingen, behoorende tot het kanaal van Ter Neuzen, tot de Rijkswaterleidingen bewesten en beoosten dat kanaal en tot de Rykselectrioiteits werken van da* kanaal, vanaf 1 April tot en met 31 December 1926, in drie peroeelen en in massa. De oommiesaris van politie, afdeeling D te 's-Gravenhage, waarschuwt andermaal tegen J. J. D. Rip, laatstelijk inwoner van Veur (Z.-H.) die thans in oombinaHe met N. L. P. van Zeyhof, van Hearnstraat 58D, te Voorburg, schrijft op tanbiedingen tot overname van motorrijwielen en rjjwielen, terwijl betaling achterwege blijft. Waar bedoelde persoon ock in onz? gewestelijke pers laatstelijk adverteu lë i plaatste, meenden wjj s ter informatie van het publiek goed te doen, deze waarschuwing over te nemen. De werving voor emigratie naar overzeesche landen is weer in vollen gang. Het is aan den directeur van het Informatie bureau der Nederlandsche Vereeniging „Land verhuizing" gebleken, dat onder de aangeworvenen tal van personen voorkomen, die in het land, waarheen zy zich willen begeven, geen of slechts een zeer geringe kans van slagen hebben. Bedoelde directeur acht het daarom dringend noodig, allen, die over emigratie naar overzeersche landsn deoken, wederom ernstig te waarschuwen tegen het doen van overijlde stappen. Niemand besluite tot vertrek, alvorens inlich tingen en raad te hebben gevraagd aan genoemde vereeniging, Bezuidenhoutsoheweg 97, VGraven- tage- Zondag j 1., 21 Maart, nisld de Marlavereeniging hare jaarvergadering. Dó belangstelling der leden had heel wat drukker kannen zyn, althens by de eigenlyke vergadering; want toen de presidente ruim 5 uur opende waren er slechts een 30 aanwezig. Achtereenvolgens werden de notulen en jaarverslagen van secretaresse en penning- meesteresse gelezen en goedgekeurd. Daarna werden door stemming vi^er afgevaardig den aangewezen voor de Zeeuwsch-Vlaamsche propagandavergadering, welke in de maand Mei zal gehouden worden. Eeu voorstel van het bestnnr der afdeeling om een bepaalde som uit te geven tot aarkoop van een cadeau voor den Z Eerw. heer pastoor by gelegenheid van zyn 40-jarig priesterfeest werd door de vergadering goedgekeurd. Tegen 6 uur kwamen vele niet-leden, maar ook verscheidene leden binnen, om de lezing met lichtbeelden over O. L. Vronw van Lourdes bij te wonen. Als we melden dat deze lezing werd gehouden door den bekenden leider van de Zeeuwseh-Vlaamsche bedevaarten, den Z.E«rw. heer pastoor van Zaeuwsch-Clinge, die een flinke oollectie mooie plaatjes heeft en deze op interes sante wijze verklaart en toelicht, dan zullen de afwezige leden begrijpen, dat zy een mooien avond gemist hebben. Een hartelijk dankwoord aan pastoor Verbant en een woord van aansporing tot de leden om getroaw aan hunne voornemens te blijven sloot dezen welgeslaagden avond. Zaterdagmiddag werd in het café bjj de wed. Soethaert te Westdorpe publiek verkocht ten overstaan van Notaris Damoleyn, het woonhnis met aanbehooren erf en tain aan de Vissoherver- korting, alhier var. de Erven Lev. van Graefechepe. De heer Ch. Losie werd kooper voor f 1150. AXEL. In de Vrijdag gehouden Raad van Axel werd tot gemeente-ontvanger benoemd de heer W. A. den Boggende. Op het adres inzake zelfexploitatie electriciteifc, geteekend door ruim 1100 kiezers (van de 2683 kiesgerech'igden dezer gemeente) is afwijzend beechikt met 6—4 stemmen. (Door het protest-comité zal thans een beroep worden gedaan op de Kroon. Red.) Een verzoek van den Noordpolder om een bijdrage in de kosten van waterafvoer werd aangehouden. Het verzoek om een crediet van f 700 voor 8choolmenbelen ten behoeve der bijzondere school in de Nienwstraat, werd ingewilligd. Na bespreking werd besloten het bedrBg van f500, dat uitgetrokken was voor de landbouw tentoonstelling, te verhoogen tot f 1000. Voorts werd het bedrag als stenn voor werk- loozen geraamd op f 1000, verhoogd met f 500. Het verzoek van Iz. Meesen om ontheffing van hondenbelasting werd afgewezen. Rapport werd uitgebracht omtrent de opdrachten van den raad aan B. en W. inzake onderzoek le of de gemeente recht heeft op zelfexploitatie van eleotriciteit, 2e of Ged. Staten daarop gunstig zouden beslissen en Se de kostenberekening van zelfexploitatie. Dit rapport luidde ongunstig. Aan P. Rouw werd vergunning gegeven tot aankoop van een perceel bouwgrond. Donderdagmiddag werd ten overstaan van notaris Dregmans ten verzoeke van Abr. Dieleman Az. alhier een woonhuis geveild, groot 66 centiaren, staande aan den Nieuwendyk. Kooper werd Joh. O. Dey Lzwinkelier alhier, voor f 1510. Het zoontje van den scharenslijper V., alhier, die dezer dap en door hollende paarden werd omvergeworpen, is aan de gevolgen van zijn kwetsuren overleden. Op 12 Maart kwam de Raad onder voorzitter schap voor het eerst in 1926 bijeen. Alle leden waren aanwezig. De voorzitter herinnerde aan de vele rampen, die 1925 over ons land heeft gebracht en zegde dank dat Hontenisse daarvan is gespaard gebleven. Verder herinnerde Z Ei. er aan, dat dit jaar H M. de KoDingin heer 25-jarig echtsjubileum heeft herdacht en stelde voor in deze eerste vergadering een telegram van hulde namens den raad te zenden, met .welk voorstel onder epplaus werd ingestemd. De notulen werden onveranderd vastgesteld. Bjj de post haven- en kaaigelden wil de heer Adriaanssen (weth een artikel zien ingelascht om aan schippers, die met een onjnisten meetbrief varen, geen abonnement meer te verleenen, welk voorstel naar B. en W. en de kadenoommissie werd verwezen voor nadar onderzoek. De rapporten der oommissie tot wering van eohoolverzaim wérden ?oor kennisgeving aan genomen. Van D. Pietjoneerd te Lamswaarde was ingekomen een verzoeke*, hritt om kwytschelding der schadevergoeding, betalen voor de door zyn paard aangerichte schade aan den paal van jj de straatverlichting in de Molendreef. Volgens j de voorzitter is kwytschelding niet wel mogelyk dooh wordt f 5 der door de gemeente geleden j schade kwijtgescholden. De haer Damoleyn, notaris, bad een^sohrijven ingezonden, waarin werd verzocht bij het ver harden van eea voetpad over Groenendijk gebruik te maken van Bizalliuetegels of klinkers en de rioleering te vernienweD, daBr anders, volg* eb I adressant, geen afdoende verbetering is aan te brengen. Hét verzoek vindt verdediging van de heeren Vost en ven Damme en wordt bestreden door den voorzitter en de heer Vermorten. De voorzitter zegt, dat wat hier gevraagd wordt inzake rioleering geheel onafhankelijk staat ven bet voetpad en wat dit laatste betreft, is door den raad besloten, dit te maken van maoadum. Da rioleering zal zoonoodig, wat nbg blijken moet, worden vernieuwd. Het adres wordt afgewezen. Op een verzoek van den heer Ang. Mangnns te Kruispolder om een vergüDDing voor den verkoop van sterken drank in het klein wordt afwyzend besohikt, daar adressant toch eerst voor een ver gunning moet zorgeD. Een verzoek van G. A. Stalla«»rt en 29 anderen om wijziging in de schoolgeldh*ffiag wordt geren- voyaerd naar B en W. voor nader onderzoek. Een verzoek van Jos. Bieyenberg te Terhole om vrijstelling van de betaling van schoolgeld wordt niet ingewilligd, wijl verzoekors inkomen boven de minimum-grens ligt. Een gelijk verzoek van P. Dnnckaert te Rozen berg wordt aangehouden, daar eerst nadere inlich tingen moeten worden ingewonnen. De verzoeken van het Wit-Gele Krnis te Hulst en Groenendijk om subsidiëa van respectievelijk f 100 en f 1000 worden ingewilligd onder beding voor Groenendijk dat volgend jaar een nieuwe begrooting zal worden ingediend, daar tfcans ver schillende posten als niet-weer-keerend moeten worden beschouwd. Aan den R-K Jongensboerecstard zullen op zijn verzoek de betaalde havengelden, voor de verscheping van goederen, door het watersnood- comité besteed, worden teruggegeven. Met 6 tegen 5 stemmen wordt besloten te Groenendijk een kermis in te voeren en wel op den eersten Zondag van September. Tegen stemden de beide wethouders en de heeren de Rijok, Adriaansens en Vereecken. Een verzoek van Jan van den Branden te Jagertje om een voorschot van f 1000, voor zyn emigratie naar Canada, werd, als zijnde daarvoor geen borgen aanwezig, afgewezen. Aan de besturen der by'z. lagere scholen zal op hun verzoek de bij art. 101 der L. O.wet bedoelde vergoeding over 1925 en 1926 worden uitbetaald.* Aan de sohool Molenhoek zal op het speel terrein een overdekt portiek worden aangebraoht. Aan T. Arends te Baalhoek wordt op zyn verzoek de vergoediüg voor de kosten, verbonden aan het bezoeken der o. 1. school te Lamswaarde door zijn kinderen, verleend. In de begrooting van de gemeente en van het G. E bedryf worden eenige wijzigingen aan gebracht. De ingekomen aanvragen tot aansluiting aan het eleotri8ch net zullen, om onkosten te ver mijden, op de secretarie worden in kaart gebracht. Wanneer alle afstanden zyn opgenomen, zal aan de adviseur van het G E.B worden opgedragen een raming en rentabiliteifrsrekening op te zetten. Het beheer van het G. E B, wordt dusdanig gewijzigd, dat kasgelden van dat bedrijf voortaan aan hot gemeentebestuur kunnen worden geleend By de rondvraag krijgt den heer Vael de toe zegging, dat de pomp te Terhole zoodra mogelyk zal worden geplaatst. Een verzoek van den heer Bal om inliohtingen terzake van het Kerkpad te Lamswaarde heeft tot gevolg, dat een voorstel aan* den Raad zal worden gedeau tot verharding van dat pad, zoover er thans hnizen staan. De heer A. Adriaanssens brengt ter sprake het groote gevaar, dat de afgebrande bloemfabriek, vooral by stormwinden, oplevert. De omwonenden hebben reeds alle moeite gedaan om gedaan te krygen dat dit pand zal worden gesloopt maar om dat voor elkaar te krygen moeten kosten worden gemaakt ad plas minas f 60 voor welker betaling de belanghebbenden niet capabel zyn. Zonder dat krijgen zy echter geen deskundige en daarom vraagt spreker of de gemeente die f60 niet dragen kan. Nadat de heer G. Adriaansens nog erop heeft gewezen dat de wandarm aan het hnis van den havenmeester geen goede plaats heeft gevondeD en die lantaarn beter op de onde plaats op den hoek der haven zou staan en de voorzitter een onderzoek daarnaar heeft beloofd, wordt de ver gadering gesloten. Tydens zyn bezoek aan de markt van verleden Maandag te Hulat, werd de heer P. B. Mei, wethouder dezer gemeente, door een beroerte getroffen. Spoedig was geestelijke en medische hnlp ter plaatse. Door dokter de Gier werd de getroffene per auto naar huis gebracht. Naar g6meld wordt, is zyn toestand vooruitgaande. Een roekeloos fietser reed Dinsdagnamiddag een vierjarig ventje omver, waardoor dit een hevig bloedende wonde aan de hand opliep. De dader, die het hazenpad koos, bleef onbekend. De collecte ten behoeve van de noodlijdenden in de veenstreken heeft alhier f 122,80 opgebracht. In de op 12 dezer gehouden Raadsvergadering werden, na goedkeuring der notulen, een aantal ingezonden stukken voor kennisgeving aangenomen. Inzake aansluiting by de waterleiding wordt nog geen beslissing genomen. Uitgebreid en tevergeefs werd gedisonssieerd over de vraag of het R.-K. Armbestnur al dan niet rechtmatig f 500 als extra-sabsidie van het weeshuis had genoten. Afwyzend wordt beschikt op een verzoek van den Grooten Boompolder om een bijdrage van de gemeente tot afkoop van een tol op een straatweg docr dien polder. De wijziging begrooting 1925 en 1926 worden zonder hoofdelyke stemming goedgekenrd, evenals de wijziging begrooting Burger-Gasthuis 1925. Aan de orde is thans een nienw tarief voor verpleging. De regenten van het Gasthuis hebben voorgesteld de gratis verpleging nit te breiden tot de 6e klasse gem. inkomstenbelasting (tot (29) heden was bet tot da 3o klasse) en de verpleeg- gelden voor de ingezetenen te verlagen. B. en W. meenen dat, waar het Gasthuis er is voor de on- en minvermogenden van Aarden- bnrg en do wordt voorgesteld het verpleeggeld voor niet inwoners te verlagen, deze eigenlijk van het Gasthuis geld zouden prcfiteereD, door het naar hnnne meeniDg te laag voorgestelde tarief ad. f 2,50 tot ten hoogste f 8,60 per dag. Volgens hunne berekening, voor zoover die met bekende gegevens ken geschieden, kost het Gasthuis een patiëat per dag minstens f 4. In het R-K- ziekenhuis te Oosfcbnrg, dat zeer zuinig wordt beheerd, bedragen de verpleegkosten dan ook f2 tot f6 per dag. Daarom adviseeren B. en W. deze laatste wijziging niet goed te keuren, maar nieuw overleg met het Gasthuis te plegen. Na eenige discussie, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Mevrouw v. d. Broecke en de heer v. d. Hooft stemmen blanco. Primitief kohier hondenbelasting worden vastgesteld. De vijf jaarlyksohe vaststelling der nog geldende strafverordeningen heeft plaats. Uitgeloot van de leening 1917 wordt aandeel 83. Thans is aan de orde de begrooting Burger Weeshuis dienst 1926. De meerderheid van B. en W. stelt voor deze begrooting niet goed te keureo, aangezien er eenige uitgaafposten op voorkomen, die volgens het reglement niet toegelaten kannen worden en in stryd zijn met het doel en den aard der instelling. Deze uitgaafposten betnflan snbsidies aan het muziekgezelschap, de geitenfokvereenigine, enz. Het voorstel van B en W. wordt verworpen met 5 tegen 2 stemmen. Daarna wordt de begrooting zonder hoofdelyke stemming goedgekeurd. De voorzitter geeft den raad kennis dit besluit niet te zullen uitvoeren, ingevolge artikel 70 der gemeentewet. Da rekening van het Burger Weeshuis dienst 1924 wordt goedgekeurd. De rekening van het Borger Gasthuis dienst 1924 kan volgens de meeniDg van B. en W. om de volgende redenen hnnne goedkeuring niet wegdragen le. Er is subsidie verleend aan de wijkver pleging zonder machtiging van Ged Staten. 2e Er is subsidie verleend aan hnn pensioen fonds, opgericht zonder machtiging van Ged. Staten. 3e. Opname van kasgelden heeft plaats gehad zonder v. n. machtiging. 4e. Baiteögewone herstellingen hebben plaats gehad een bedrag van f 500 te boven gaande zonder v. n. machtiging en zonder publieke aanbesteding. Uitvoerig werd een en ander door B en W. toegelicht. Met 5 stemmen voor en 1 blanco wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. De raad vond het beter, dat Ged. Staten in dezen maar beslisten. Tot lid van het algemeen armbestuur wordt benoemd de heer Ach. Dieriok. Tot regent van het Borger Weeshuis herbenoemd het aftredend lid de heer P. A. de Ryoke. In de 2a vacature (wegens bsdanken van den heer de Milliano) wordt op voorstel van den heer Blondeel beslist, deze voorloopig niet aan te vullen. De raad gaat dan in besloten zitting. Od de voordracht voor onderwijzeres aan de O. L. school B aan d- n Krniedyk te Groede zijn de volgende dames geplaatst: 1. G. W. H. Noordyk, Schiedam; 2. W. A. van Maris, Rilland- Bath8- A. P. Groeneweg, Hees. Naar wij vernemen zal Donderdag, 25 dezer, des avonds ten 7 uur, in het Patronaatsgebouw de jaarvergadering plaats hebben van den R -K. Vrouwenbond alhier met de volgende agenda: 1 Notulen. 2 Jaarverslag van secretaresse en penningrneesteresse. 8 Verslag diocesane ver gadering. 4 Verkiezing wegens periodieke ef- treding der dames Catnlle, Stevens en van Leemput. 5 Lezing met liohtbeelden door den ZeerEerw. Advisenr over de H. Maagd Maria, gevolgd door een opdraoht van den EK. Vrouwenbond aan Maria Onbevlekt Ontvangen. De wachtmeester der Koninklyke Maréchaussee J. F. do Feber, alhier, is met ingang van 1 April a s. verplaatst naar Veghel (N.-Br.) Ten overstaan van notaris E. B. Damoleyn werd Zaterdagnamiddag in het hotel „Rotterdam" alhier publiek geveild het woonhuis en erf van wed. Martens aan de Kloosterlaan. Kooper werd den heer P. de Waegenaere voor f5010. De duivenmaatschappy „De Vrye Vlucht" zal op 28 Maart en hare zustervereeniging „De Vrede" op 4 April het seizoen 1926 openen. Beide met een vluoht op Moesoroen.

Zeeuwsche Koerier | 1926 | | pagina 2