Binnen land. Voornaamste nienws. Groote brand. Buitenland. Voornaamste nienws. Bon ramp onder gevederde gevangenen. Provincie Nieuws. R.-K. Zuigelingen verberging. SLUISKIL. TER NEUZEN. AXEL. HULST. ST. JANSTEEN. STOPPELDIJK. OSSENISSE. Ingezonden Mededeeling. (29) Blauw. 50 ct Hood... .40 ct. Qvoen.35 ct. Geel30 ct* GRAAUW. BOSCHKAPELLE. SLUIS. SCHOONDIJKE. WATERLANDKERKJE AARDENBURG. HOOFDPLAAT. GROEDE. EEDE. BIERVLIET. V Maandagmiddag heeft een hevige brand gewied in het gebouw der firma R S Stokvis Zn. aan de Ruige Plaatweg te Rotterdam Een gedeelte van het gebouw werd een prooi der vlamuaen. De schade, die op ruim 1 millioen galden wordt geraamd, wordt door verzekering gedekt. Volgens „De Rsb," heeft de Ministerraad besloten, dat in den vervolge de departementen op een Zaterdag, vallende na een officieel erkenden Christelgken feestdag, gesloten zgu. Naar de „N. R. Crt." verneemt heeft de Columbia University te New-York aan onzen beroemden Amsterdamschen dirigent Willem Mengelberg het doctoraat honoris causa verleend. De promotie zal op 80 Mei en 1 Juni a.s. plaats hebben. De opbrengst van de Rijksmiddelen blijft in Februari ongeveer f 2,500.000 beneden de raming, doch is nog bijna f 2,500,000 grooter dan in Februari 1925. De opbrengst der invoerreohten is in 1926 f 8,500,000 grooter dan in 1925. Voorts zijn de inkomstenbelasting, de tabaksaccijns en de zegelrechten elk met ongeveer f 1 millioen toe genomen Bij een brand, die* hat hnia van een New- Yorksohen koopman vernielde, zijn 5000 kanarie vogels, 600 papegaaien en 20 apen om het leven gekomen. Woensdag heeft de eerste directe telefoonver binding tns8cheD Londen en Berlijn plaats gehad. Het gesprek was goed te verstaan. In de voltallige raadszitting van den volken bond verklaarde de Braziliaansche gedelegeerde lioh tegen uitbreiding van den Raad in deze ■itting, De raad besloot daarop, Duitsohland's opneming in den Volkenbond in deze zitting niet te doen geschieden en het desbetreffende voorstel in de gewone September-zitting van den Raad opnieuw aan de orde te stellen. De uit den wereldoorlog welbekende Russische geaeraal Alex Broessiloff is overleden. In Zeeuwsch-Vlaauderen zal de organisatie voor de R.-K. Zuigelingenhesoherming krachtig ter hand worden genomen. Overal zullen bespre kingen worden gehouden Tot geven van voor lichting hebben zich bereid verklaard de Zeer- eerw. heeren Pastoor-Deken de Menlemeester, Pastoor Batenburg, Pastoor J. Pr eg era en de doktoren van Lierop, Paylaert en Bangert. Dinsdagmiddag had hier even bniten het dorp nabg de Eleotrische Centrale een ongeluk plaats, dat zeer droeve gevolgen na zich had kunnen slepen. De doohter en zoon van bakker v. L. sonden als naar gewoonte met paard en rijtuig hun klanten bezoeken op de Centrale, toen het paard van oen langs den weg liggend teervat schrok en omspringend pardoes het kanaal insprong alles met zich medeslepend. De zoon kwam eohter door eigen kraoht weder op het droge, doch de dochter kon zioh alleen niet rsdden en zonk voor de tweede maal weg. Haar broer, ziende het groote gevaar waarin zijn zuster verkeerde, ging weer zoo ver mogeiijk te water en bijgestaan door een jongetje die daar met zgn zuster ook per rgtuig aankwam en de tegenwoordigheid van geest bezat een bezem te nemen, die daar juist was achtergelaten door den kantonnier der rgks- weg, smaakten zij het gelak, ook de dochter te redden. Het paard is later dood opgehaald. Ingevolge Koninklijke machtiging is de heer J. A. C. van Rompu erkend en toegelaten als vice- oonsal van Letland te Ter Nenzen voor de stad, Zeenwsch-Vlaanderen en Noord- en Zuid-Beveland. v* Donderdagavond hield de afd. „St. Jozef" van den Ned. R-K. Postbond „St. Petras" in het hotel van den heer Galle, alhier, een algemeene ledenvergadering. De vergadering, die slechts matig bezocht was, werd geleid door den tweeden voorzitter, den heer Fr. Vercauteren. Aan de orde was o.a. een bestuursverkiezing wegens het bedanken van voorzitter en secretaris. Voorloopig werden als zoodanig gekozen resp. de heer Freriks en van Leeuwen. Na ernstige bespreking werd een beschrijvings brief samengesteld, welke aan het Hoofdbestuur lal worden overhandigd. Voor de vaoature van seoretaris van het Hoofdbestuur werden een drietal candidaten naar voren gebracht. Een beslissing dienaangaande werd aangehouden. Voor het a s. Congres, te hoaden op 14 en 15 Mei a s. te Ngmegen, werden nog geen afge vaardigden aangewezen. Ten circa 11 uur werd de vergadering met den christelgken groet gesloten. Voor de betrekking van gemeente-ontvanger te Axel hebben zich 8 sollicitanten gemeld Op de aanbeveling zgn geplaatst de heeren W A. den Boggende en A. Le Feher. Id de Dinsdag gehouden verga lering van het Dagelijks Bestuur der gemeente werd wegens ernstige ongesteldheid van den boekhouder der gem. gasfabriek, den hear J Corneiisse, tgdelijk in diens plaats aangesteld de heer J. Francke, van Grgpskerke. Maandagavond had in het patronaatsgebouw de vergadering plaats van de plaatselgke ver- eeniging „Het Wit Gele Kruis" voor wijkver pleging. De secretaris bracht verslag uit, waaruit bleek, dat de vereeniging 588 leden tolt. In 1925 waren er in Hulst 121 patiënten. 1857 Bezoeken werden afgelegd. In de buitenwijken waren 21 patiënten terwgl 214 bezoeken gebracht werden. 47 personen wérden geholpen in de polikliniek en deze inrichting werd door 668 personen bezocht, De rekening sloot met een batig saldo. De aftredende bestuursleden de heeren Fr. v. Waesberghe, H. Verwilghen en C. L. de Cock werden herkozen. Woensdag had J. d. B alhier het ongeluk met zgn fiets te vallen op den weg naar Clinge, waarbij bij in hat water van de Buitenvest terecht kwam. Hg brak oen been en moest naar het Liefdehuis alhier worden overgebracht. Zondagnamiddag had alhier, aldus Zeiin het Hotel Brand de aangekondigde bijeenkomst plaats ter bespreking der plannen om te komen tot. de opriohting van een algemeen ziekenfonds. Een 50-tal belangstellenden waren opgekomen, waar onder de Zeereerw. heeren Pastoors van Koewacht en St. Jansteen, de Welecrw. heer kapelaaa Doens van Hulst, de Weleerw. heer Ds, Hermanidea van Hulst en de Ed. Aohtb. heeren burgemeesters van Hulst en Clinge De voorzitter van he!; voorloopig Comité, de hor-r ven Lierop, arts te Hulst, legt het doel dezer bijeenkomst uit, n.l de oprichting van een algemeene ziekenfonds, in de eerste plaats voor de arbeiders, omdat deze de allergrootste groep der bevolking uitmaken, om vervolgens, wanneer dit fonds eenmaal is opgericht en voldoende levenskracht blijkt te bezitten, over te gaan tot uitbreiding en ook den middenstand daarin op te nemen. De ziekenfonds zal zgn een vereeniging van personen, die onderling zich verbinden door het betalen van contribution. De idee van dit fonds is coöperatief, samenwerken van de leden met de geneesheeren. Deze vergadering is speoiaal belegd om propagandisten aan te werven, die in de verschillende plaatsen, waar het fonds zal werken, in de te hoaden propagandavergaderingen zullen optreden als sprekers, waarom de voor zitter vraagt wie der aanwezigen zich willen bereid verklaren om op die vergaderingen op te treden. Na nog eenige beraadslagingen wordt eerst het ooncept-reglement voorgelezen met de ontworpen tarieven, enz. welke tarieven voorloopig zijn be paald op 40-50 cents per week en per gezin voor de inkomens tot f 1000, van de leden, die wonen in een rayon van 5 K M. binnen den standplaats van den behandelandan dokter en op 5060 cents voor hen, die buiten dat rayon wonen, terwgl die voor personen met een inkomen van 10001500 zonden bedragen 60 tot 75 cents per week en per gezin, met nog enkele afwijkingen voor alleenstaande personen en voor inwonende grootouders. Op een vraag, hoe groot het aantal leden zou moeten zgn van het Ziekenfonds, antwoordt de Voorzitter, dat gerekend is op ongeveer 1000 gezinnen om met kans op blijvend welslagen een afdeeling te kannen stiohten. Op een vraag van den heer Truffino, Burge meester van Halst of ook protestanten lid van het ziekenfonds kunnen worden, antwoordt de Voorzitter, dat het ziekenfonds neutraal is, zoo dat personen van alle gezindten lid kannen worden. De voorzitter deelt ten slotte mede, dat reeds deze week aankondigingen zonden versohgnen, om de gelegenheid open te stellen om zich voor loopig reeds als lid op te geven, en sluit ver volgens onder dankzegging voor de opkomst de bijeenkomst. In de Vrgdag j 1. gehouden Raadszitting werd aan den heer J. Jumelet, onderwijzer der O. L. school te Heikant per 1 April eervol ontslag als zoodanig verleend. Het concept beroepschrift van B en W. tegen de voorgenomen wjjzigiog van den ligger van wegen en voetpaden door Ged. Staten ten aanzien van den onderhoudsplicht inzake den steenweg Halst—Belgische greüs werd goedgekeurd Des noods zal bij de Kroon in beroep worden gegaan. Uitvoerig werd de verbetering van den weg in het dorp besproken. De voorzitter hield een pleidooi voor verharding met obloj^gkeien, wat op f 89400 zou komen. Besloten werd de verbetering overeenkomstig het voorstel van B en W. te doen uitvoeren. De benoodigde gelden zullen door een leening, in 40 jaar af te lossen, worden gevonden. Aan de provincie zal worden verzocht 1/s in de kosten bg te dragen. Bij de rondvraag bracht de heer Vael de kwestie der aanechaffing vaa een lijkwagen nog eens ter sprake. Na breedvoerige bespreking werd een voorstel de Potter aangenomen om B. en W te maohtigen tot het hoaden eener bespreking met het Kerkbestuur, om te verkrijgen dat genoemd bestunr met den heer Voet te Kloosterzande een col tract zal sluiten, regelende het vervoer van lijken binnen deze gemeente. Gewezen werd ten slotte op den minder goeden toestand van het Zandpad en den trenrigen toestand van het Rospad. De voorzitter zegde onderzoek toe. Vergadering van den Raad van Dinsdag 16 Maart 1926, nam 3 nar. Tegenwoordig alle leden met den voorzitter, uitgenomen de heeren de Maat en v. Cranenbroeck. NOTULEN. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd INGEKOMEN STUKKEN. Voor kennisgeving worden aangenomen do voigeDde ingekomen stokken a. Dankbetuiging voo de toegastaue subsidie van den eerw heer N d Wit, directeur van het St Aloysinapatronaat b proces-verbaal van opneming der boeken en kas van den gemeente-oD vanger c. verslag van het Correspondentschap der Arbeidsbemiddeling d. beeluit van H H Ged. Staten, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit tot verhuring van een perceeltje grond e. schrijven van den ZE. Heer Pastoor, hou dende mededeeling, dat Monseigneur de Bissohop vaa Breda van gevoelen is, dat het schoolbestuur van de vergoeding der gemeente niets mag laten vallen, omdat de kerk voor zware fiaancieele lasten zit en tot zfir spijt niets ban missen. AANBESTEDING Voorgelezen worden de in de vergadering van B. en W. geopende inschrg- vingsbiljetten voor het herstel van den toren en voor den bonw van een magazgntje voor het G E B. met arrestantenlokaal en vuiibewaarplaats. Voor den toren zgn de inschrgvingen als volgt: P. Everaert en P. de Rcy f 1010,— P. Voet f 1085,— J. F. Jansen, P. Uitterhoeve en D. Lambert f 1870, J. F. de Wael en A. de Kever f 1867, P. E Boeykena f 1888, Voor het magazgntje enz. als volgt P. L. Jonkheym f 1296,15 P. F. Jansen f 1848, J. F. de Wael en A de Kever f 1873, P. Everaert en P. de Roy f 1567,— J. J. Freyaer f 1625, Voor het laatste peroeel voor timmerwerk: P. Jonkheym f 423,60 Aug. Kool f 481,50 De voorzitter zegt, dat wel een pest op de begrooting 1926 staat voor herstel van den toren, doch omtrent het gebouwtje niets. Aangezien de begrooting 1926 nog niet is goedgekeurd en de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat ook hier da bekende schoolkwestie weer ver traging in die goedkeuring zal teweeg brengen, kan van de aan nemingssom van den toren slechts ongeveer de helft worden betaald en van het huisje nog niets. Hij zou willen voorstellen met de leegste inschrijvers eens te praten en indien die genegen zgn voor te late betaling genoegen te nemen met een rentevergoeding, het werk alsdan te gunnen aan de laagste inschrijvers. Verder deelt hij mede, dat bg B en W. het voornemen bestond te bevorderen, dat het werk zoo mogelijk gegund werd aan ingezetenen dezer gemeente. Voor het huisje is de laagste inschrijver een ingezetene, doch voor den toren inwoners van Bosch^apelle, terwgl de daaropvolgende inschrij vers nit deze gemeente f 860 hooger hebben ingeschreven. Het groote verschil geeft thans B. en W. geen aanleiding in dien zin te adviseeren. Zonder hoofdelijke stemming kan de Raad zioh hiermede vereecigen. ADM G E B De voorzitter zegt, dat de tegen woordige administrateur van het G E B. in Mei 1924 is benoemd voor den tijd van 2 jaren, zoodat de termgn welhaast verstreken is. Hg zou willen voorstellen de benoeming te oontinueeren, wederom voor een bepaald tjjdperk van bijv. 2 jaar. De heer Raes voelt er meer voor om een vaste aanstelling te g9ven, zooals in alle gemeenten en met alle ambten gebruikelijk is. De voorzitter zegt, dat ook het tegendeel wel gebruikelijk is en zonder nu persoonlijk te willen zijn en zonder iets te wiilen aanmerken op het werk van den tegeuwoordigen administratenr, kannen er zich toch omstandigheden voordoen, dat een nieuwe benoeming beter achterwege bleef. En heeft men dan te doen met een vast aangesteld ambtenaar dan moet er heel wat gebeuren alvorens entslag kan plaats hebben. De heer Raes zegt, dat in verschillende gemeen ten wel ambtenaren op proef worden aangesteld, doch dan bjj gebleken geschiktheid een vaste aanstelling krijgen. Na nog eecige gedaohtenwisseling besluit de Raad met algemaene stemmen tot vaste aanstelling van den tegenwoordigen administrateur van het GEB den heer W. van Son. INKOMSTENBELASTING. Na eenige toe lichting door den secretaris van den fiuancieelen toestand der gemeente, die thans niet zoo ongunstig is te noemen, maar tooh nog een voorzichtig beleid wenschelgk maakt, wordt met algemeene stemmen besloten geen verandering te brengen in het vermenigvuldigingscgfer en alzoo te behouden op 1,75. ELECTR NET. De oommissie, die belast is geweest met het bezoek aan de bewoners van het Vogelfort inzake electrifioatie van dat deel der gemeente brengt daarover rapport uit. Alle aanvragers zgn wel genegen eenige garantie voor stroomverbruik te stellen ea een voorloopige toezegging heeft tot resultaat, dat een jaarverbruik van raim f 300 werd gegarandeerd. Als de kosten van aansluiting, zooals die voor loopig berekend zgn, ongeveer f 4000 zouden bedragen, dan zou de garantie nog wel wat weinig zgn. Na nog eenige bespreking en toelichting door den Administratenr wordt besloten in beginsel het Vogelfort aan te sluiten en het werk in eigen beheer te doen uitvoeren, onder voorbehoud eohter, dat nog nader getracht zal worden een garantiebedrag van ongeveer f 400 bjjeen te krijgen. Tevens wordt toegezegd, dat de bewoners in het genot zullen worden gesteld van een gratis lichtpunt, RONDVRAAG. De heer E P. Staal wilt op deze plaats een klacht uiten over de verkwisting van electri8chen stroom bij de straatverlichting. Hg heeft geconstateerd, dat de lantaars branden bniten de kom tot 10 unr en ook als het lichte maan is. De voorzitter zegt toe, dit ter kennis te zullen brengen van den eleotrioien. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. Dinsdagvoormiddag, zoo meldt Zei., sloeg een koppel paarden van den landbouwer H. alhier, met een zaaimachine achter zioh op hol en reuden het dorp in. Een zoontje van den scharen slijper V. dat zioh op straat bevond, raakte eronder en werd aan den rug gekwetst. Nadat door het breken van een as van het voorstel der machine een wiel er van verspeeld had, rende de paarden verder, eD wilden het erf van den landbouwer H. oploopen, dooh, door het niet jnist nemen van den draai, liepen zg op den scheidingsmuur die tussohen de erven vin NV. Douwt [cötpró Tabaksfabrieken jouqe utqecht s'zfi a91733 genoemden landbouwer stond, waardoor deze gedeeltelijk werd vernield. Op den hof kwamen de paarden tot staan. Het voorstel der machine was op versohillende plaatsen gebroken, terwijl ook aan het paardentuig schade is veroorzaakt. De geleider der paarden werd aan de hand gekwetst. De weg was bezaaid met paardenboonen, die uit de maohine gesprongen waren. Zondag a s. half zeven zal in het patronaats- gebonw een propagandavergadering gehouden worden voor het op te richten ziekenfonds. Als spreker zal optreden de heer L. Daalman alhier. Dezer dagen slaafde voor het godsdienstdiploma mej. E Boerjan en voor wachtmeester de maré chaussee P. de Bakker alhier. Om de al te geringe plaatsruimte, welke de kerk alhier thans biedt, is tot algemeene voldoening der paroohianen besloten de kerk te vergrooten. Alhier is opgericht een R -K. Propagandeolub. IJZENDIJKE. Zaterdag had zekere v. H. alhier het buiten kansje in de Paulinapolder een pracht-exsmplaar van een das te sohieten. Maandag slaagde voor het candidaats-examen voor oiviel-ingenieur de heer H. L. B. Carpreau geboren te IJzendijke. Bij beschikking D. v. is aan dsn dienstplichtige der liohting 1924 F. J. de Smidt nit Sohoondjjke met ingang van 21 Maart 1926, voor twee jaren vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens kostwinnerschap. De geitenvereeniging alhier hield Zaterdag haar jaarvergadering. De ontvangsten bedroegen f118, de uitgaven f 142,18. De aftredende bestuursleden W. Meesen en M. Kareis werden herkozen. Eerstgenoemde werd weder herbenoemd als voorzitter. Met de Staatscourant van 17 Maart zgn ver zonden afdrukken van de akten betreffende de Ccöp. Aankoop Vereeniging Welbegrepen Eigen belang W. A. te Aardenburg. Door B. en W. werd uit een elftal sollicitanten benoemd tot vast gemeentewerkman P. Roegies alhier. In een gehonden Ouderavond alhier waarin de Inspeoteur van het Lager-Onderwgs een lezing hield, werden tot leden der commissie benoemd Mej. van Uxem, en de heeren I. Herman, J. v. d. Hooft, A. Ris8eenw en I. Verpoorten. Te Eede zgn opgerioht een afdeeling van den R.-K. Jongen Boerenstand met aanvankelijk 22 leden en een R -K. Tooneelclnb. In de Maandag te Biervliet gehonden raads vergadering werd medegedeeld, dat het verzoek van den heer R Sturm te IJzendijjke om ont heffing van zijn aanslag in de Forensenbelasting niet ontvankelijk verklaard is wegens het niet in acht nemen van den beroepstermijn. Besloten wordt tot verplaatsing van enkele palen van het electrisch laagspanningsnet op den Kapitalen Dam. De voorzitter doet mededeeling dat uit een onderhond met de slagers is gebleken dat deze niet zgn voor de stichting van een gemeentelijk abattoir. Benoemd wordt tot lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs de heer A. Heule. Het kohier hondenbelasting wordt met een aantal van 201 honden vastgesteld op f 489. In prinoipe wordt de wensohelgkheid erkend van aanschaffing van. een lijkkoets. Wat de sohoolbouw of verbouw betreft, de meerderheid van het college van B. en W. is vóór afneming van de bovenverdieping en het aan brengen van een nienwe kap, terwgl de minderheid van het college is voor den bonw van een nieuwe school. Den gemeente-opzichter wordt opgedragen van beide plannen een naawkearige kostenbere kening te maken, om na te gaan, wat op den langen duur het voordeeligst is, verbouw of nieuw bouw. Na eenige disonssie over de verordening op het sohnren, zegt de voorzitter dat hjj de politie zal opdragen strenger toezicht op naleving der verordening te hoaden en zoo noodig proces-ver-* baal op te maken.

Zeeuwsche Koerier | 1926 | | pagina 2