Een kiü op de 14e Jaarbeurs AMSTERDAMSCHE BANK. De Leipziger Messe. XlVe Nedbrlandschs Jaarbeurs. O. L. Loos Co. Pelt Hooykaas Kirchner Co. A. G. J. Hoogeveen Co., Leipziger Messe ADVERTENTIE*. AMSTERDAM Hoofdkantoor: Amsterdam. B IJ bank te Rotterdam ten slotte de hoogste plaatsen(Henry Ford). Geen wonder, dat niet alle menschen lust toonen om hoogerop te komen. Geen wonder, dat de groote auto-koning klaagt, dat de moeilijkheid niet is het vinden van menschen, die hoogere plaatsen bezetten moeten, doch het vinden van menschen, die dat willen en kunnen. Liefhebbers voor goede baantjes doen zich altijd in meer dan genoegzame mate voor bekwame leiders zijn echter met een lantaarn Ij zoeken:. »Alle loon-arbeiders* weder ïs mer Ford aan het woord willen graag meer geld verdienen dan zij verdienen, maar, nauwelijks vijf procent zijn bereid de grootere verantwoordelijkheid en het meerdere werk op zich te nemen, die een hoogere plaats op de arbeidsladder medebrengt Toch draagt, in het algemeen gesproken, ieder menschenkind de kracht in zich, die het hoogerop* kan brengen. Waar een wil is, is ook hier een weg. Voor hen, die den tocht naar hun »hoogerop« nog niet begonnen zijn, ligt in dit aloud gezegde, voorwaar, een vingerwijzing. Bij het ontwikkelingsproces, dat den kleinen winkelier tot groothandelaar maakt, den arbeider tot patroon, den leerling tot meester, was altijd de wil het uitgangs punt. En zoo hebben we hier vóór alles met een geestelijk proces te doen. Ik ga u dit met een ontroerend voorbeeld bewijzen. Als Captain Scott, de kloeke ondernemer van dat groote avontuur, dat heet de »Britsche Zuidpool-expeditie van 19101913c bijna aan het doel van zijn pogen is, hoe opgewekt van toon is dan zijn dagboek. Hoe licht worden de ongenadige ontberingen gesteld, die de Pool-ontdekkers hadden te doorstaan: »Vol vertrouwen en blijmoedigen geest trekken wij verder. Hoeveel dingen komen ons in de gedachte op deze eentonige tochten. Hoeveel luchtkasteelen bouwen wij nu, vol hoop, dat wij de Pool veroveren zullen. Het is wondervol te denken, dat twee lange marschen ons bij de Pool zullen brengen. Het is nu wel zekerheid en het eenige wat ik vrees is de mogelijkheid, de Noorsche vlag te zien, die de onze vóór zou zijn geweest» Nu, die vlag wis hem vóór geweest, zooals u bekend is. De expeditie van den Noor Roald Amundsen had kans gezien, langs een andere route, ongeveer een maand eerder aan het onherbergzaam land-van-sneeuw-en-ijs te zijn, dat heet »de Poolc Na die teleurstelling krijgt het moreel van Scott's dapperen hoe kan het anders een geweldige inzinking en bitter wordt het dagboek in zijn kreet tot den Almachtige Groote God, dit is een vreeselijk =oord en meer dan ontzettend voor ons, die het moeizaam hebben bereikt, zonder de belooning van den voorrang te erlangen* Scott en zijn helpers keerden nooit weer. Hun graf is het verste graf op aarde en dit het dit is, voor een groot deel valt het toe te schrijven aan de moreele krachtsvermin dering, die de verijdeling van den vurigen wensch, de eersten te mogen zijn aan de Zuidpool, voor hen beteekende. Van den dag, dat zij dit ontwaarden, dateerde hun instorting. De vooruitgang van iedere onderneming, zegt Paul Bartholomay in zijn >Geschafts- kunst*, begint in de fantasie van den leider. Wie zich uit een bescheiden ambt tot directeur van een groote spoorweg-maat schappij wist op te werken, was in den geest altijd zijn positie vóórkwam hij een trede verder, zoo plaatste zijn energie hem in ver- j beelding alreeds op de volgende. Wie het verdraagt jarenlang straatveger te zijn, heeft zich zelf nooit anders gezien, heeft 1 in zijn toekomst-droomen, in zijn diepste innerlijk, deez' betrekking nooit verlaten. Moge hij degenen benijden, die meer verdienen dan^hij, moge hij zich wenschen wat zij zich kunnen verschaffen, nooit was er een stem, die tot zijn ziel heeft gesproken >ik wil mij van dit beroep bevrijden, ik wil opstijgen tot iets hoogers en beters dan het vegen van straten* De nijd alleen brengt iemand niet voorwaarts en zoo blijft hij straten vegen zijn leven lang En nu de Jaarbeurs De Jaarbeurs spiegelt het menschdom voor, l dat zij in staat is den handel menigvuldigen dienst te bewijzen. Niet alleen spiegelt zij dit voor, maar zij heeft reeds lang en breed bewezen, dat zij het doet in werkelijkheid. - In de Jaarbeurs hebben fabrikant en I koopman het middel bij de hand om hun zaken naar het hoogerop* te voeren Als zij zich nu toonen van goeden wil, als in hen leeft de ware zucht naar hoogerop, de I vaste wil tot uitbreiding, verbetering, meerdere dienstbewijzing, dan mag worden verwacht, dat zij het Jaarbeur-wezen steeds meer zullen gaan waardeerendan mag worden onder steld, dat zij ook ditmaal tegenover de Jaar beurs de belangstelling aan den dag zullen leggen, die deze voorname Utrechtsche handels-gebeurtenis zoo alleszins verdient, waar zij zulk een goede hulpe wezen kan bij de gang naar hoogerop*, dien ieder Zeeuwsch fabrikant en koopman voor zich zelf zal wenschen te gaan. De gelegenheid tot werk is thans grooter dan ooit tevoren. Dus zijn ook de gelegenheden tot vooruit gang grooter. De Jaarbeurs is er 200 eene. Rotterdam, Febr. '26. H. CONIJN. De Leipziger voorjaarsbeurs, die op 28 Februari j.l. een aanvang nam, werd door aanmerkelijk meer dan 20.000 buitenlanders bezocht. Dit gaat de gewone cijfers te boven en ter vergelijking zij vermeld, dat een jaar geleden 17.200 buitenlandsche koopers aan wezig waren. Deze vermeerderde belangstel ling, gunstig voor den Duitschen uitvoer, wordt met het oog op de heerschende econo mische crisis als het belangrijkste resultaat van de voorjaarsbeurs beschouwd. Twee punten vallen daarbij te overwegen. Eerstens blijkt, dat Duitschland in toenemende mate zijn normale plaats in den wereldhandel her krijgt. Ten tweede zien de Duitschers in het talrijker wordend bezoek het bewijs, dat na het tijdperk van inflatie het vertrouwen in hun handel zich herstelt. In verband hiermede is het van beteekenis, dat bezoekers uit gewichtige handelscentra als Engeland, Amerika, Frankrijk, Italië, Spanje, Holland, België en Zwitserland deze Messe hebben bijgewoond. Hier rijst de vraag, wat de buitenlandsche kooplieden ditmaal in het bijzonder naar Leipzig heeft doen gaan De tijd der inflatieprijzen is gelukkig lang voorbij. Hetgeen de buitenlander thans in Duitschland zoekt, is artikelen van goede kwaliteit, die een samenwerking van vindingrijkheid, smaak en organisatie kan doen ontstaan. In waarheid hebben dan ook andere naties op de Leip ziger Messe voornamelijk die goederen gekocht, welke de Duitsche exportindustrie in het bijzonder kenmerken, als speelgoed, glas, porselein en aardewerk, ijzer- en staal- waren, electrotechnische machines, artikelen van kunstzijde, muziekinstrumenten, boeken en papierwaren, kantoorbehoeften en goedkoope damesconfectie. De eerste grc>ote Duitsche kunstzijde-tentoonstelling, waaraan de voor naamste concerns der kunstzijde-industrie op passende wijze hadden deelgenomen, had de speciale aandacht der van over de grenzen gekomen bezoekers. Van niet minder belang was de toetreding van buitenlandsche exposanten. De Russen hadden voor hun grondstoffen-tentoonstelling een nieuwe hal op de Technische Messe ver kregen. De inzending van Italië was in ver gelijking met vroeger aanmerkelijk vergroot. Nieuwe gasten waren op 'de Leiziger Messe de Grieken, welke een tentoonstelling van hun nationale producten als tabak, wijn, krenten, tapijten en kanten hadden ingericht. Voorts het beheer van het Yoego-Slavische staats monopolie, dat op de tabaksafdeeling sigaretten en ruwe tabak geëxposeerd had, en de Ver- eeniging Nederland in den Vreemde* met haar op wetenschappelijken grondslag inge- richten »stand«. Zooals reeds vroeger in de Hollandsche bladen medegedeeld, bevat deze stand aanschouwelijk voorgestelde gegevens omtrent Nederland, zijn handel, scheepvaart, landbouw, veeteelt, koloniaal bezit enz. Ver schillende Hollandsche fabrikanten hadden hun voortbrengselen op de Leipziger Messe uitge stald, zooals motoren en verschillende electro technische apparaten, een nieuw gepatenteerd electrisch laschwiel, sanitaire artikelen, kristal en glaswerk, pijpen en fayencen. De nationale groepen van Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije en Zwitserland stonden zooals van ouds in eigen gebouwenZwitserland was nu ook met textielmachines uitgekomen. De binnenlandsche handel stond natuurlijk in het teeken van de economische crisis, die oogenschijnlijk reeds over het hoogtepunt heen is (in Februari viel eenige teruggang te constateeren), maar nog geenszins overwonnen mag heeten. De talrijke faillissementen der laatste maanden hebben de rijen van Duitsche exposanten en koopers natuurlijk eenigszins gedund. Dit is het gevolg van het zuiverings proces, hetwelk als goede uitwerking h^eft, dat alleen de werkelijk solide zaken over blijven. Systeem wordt nu het regelmatige koopen naar behoefte. In overeenstemming met de geringere koopkracht, welke een gevolg is van werkeloosheid in breeden kring, waren detaillisten bij hun inkoopen zeer voorzichtig, met name de bewoners van streken, welke zeer door de crisis getroffen zijn. Men komt tot het gezonde princiep, heden slechts zooveel te koopen, als men binnen afzienbaren tijd omzetten en betalen kan. Algemeen wordt hier in de komende maanden een gunstige omkeer verwacht, die dan tot grootere inkoopen in staat zal stellen. Deze hoop vond reeds haar uitdrukking in nieuwe expansie, blijkens de reeds vermelde kunstzijde-tentoonstelling en het dezer dagen geopende Ring-Messhaus, een grootsche stichting, welke bestemd is voor sportartikelen en speelgoed. Een blijk van groote belangstelling voor de Leipziger Messe gaf Rijkspresident von Hindenburg, door een officieel bezoek aan de instelling, waarbij hij van verschillende autori teiten vergezeld was. In een sedert door den directeur van het Messamt ontvangen schrijven uit de Rijkspresident zich zeer waardeerend over hetgeen hij in Leizig gezien heeft. Leipzig, 8 Maart 1926. L. H. BRAUN. Op Zaterdag 6 Maart 1926 hadden zich voor de veertiende Jaarbeurs de volgende aantallen deelnemers uit de verschillende landen aangemeld Nederland 619, Duitschland 109, Frankrjjk 66, Engeland 44, Schotland 2, België 34, Amerika 26, Zwitserland 12, Tsecho-Slowakjje 7, Oostenrjjk 6, Italië 4, Denemarken 2, Noorwegen 1, Zweden 1, totaal aantal deelnemers 933. Op de thans gehouden viertien Nederlandeohe Jaarbeurzen waren resp. de volgende aantallen deelnemers vertegenwoordigd I 690, II 1062. III 1276. IV 1046, V 1508, VI 909, VII 639. VIII 706, IX 755, X 827, XI 768, XII 891, XIII 764, XIV 933. Oudergewoonte hebben we het gezamenlijk voorbezoek der journalisten, dat ons gezien den beperkten tgd van de Jaarbeurs slechts een indrnk-in-vogelvlncht gegeven had, Dinsdag door een rondgang in kalmer tempo laten volgeD, waarbij we meer in détails de praestaties der exposanten konden genieten en ons van de I beteekenis der benra beter konden doordringen- I Trouwens is, zooals we in ons nninmer van f Dinsdag reeds schreven, de chaos, die een bears vóór openiDg biedt, weinig geschikt om iemand een juist en afgerond denkbeeld omtrent de beteekenis van exposanten en expositie bij te brengen. Om jaist te kannen oordeelen, moet men de bears nk opening bezoeken als alles kenrig is gearrangeerd en op zijn voordeeligst door de deelnemers is tentoongesteld. Vandaar ons herhaald bezoek op den eersten benrsdag. Trots het regenachtige, weinig de stemming bevorderende Maart-weer, hebben we het zij hier terstond getnigd op onze onderzoekings tocht genoten. Reeds aanstonds nadat we de contróle waren gepasseerd viel ous oog op een onde bekende. Ter linkerzijde van den ingang namelijk heeft wederom de firma uit Amsterdam, in Zeeuwsch-Vlaanderen en met name te Sas-van-Gent goed bekend om hare zeer moderne lusohapparaten, waarmede zjj hier reeds herhaaldelijk met veel succes demon streerde, op het open terrein Vredenbnrg in den letterlijken zin des woords hare tenten opgeslagen. Even gtïaformeerd, wat deze nooit-rustende zoekers den volke weer voor nieuws te bieden hadden, 't Was ditqjaal een nieuw soort lasohjjzer, van tot heden ongekende samenstelling, het „Loosoo" soelvloeilaschgzer, waarop als „nou veauté" speciaal de aandacht werd gevestigd. Eerlang zal de firma deze nienwe vinding stellig ook hier komea demonstreeren. Wie de Jaarbeurs bezoekt heeft echter de primeur en kan reeds thans met het nienwe lasohmateriaal kennis maken. Schoon de neerplassende regsn en Maart-gure 'temperatuur een rondwandeling over het open terrein allesbehalve aanlokkelijk maakten, hebben we toch even de straatjes van dit miniatuur- stadja doorkruist en er vooral op industrieel gebied veei gezien, dat voor de betrokken branches der moeite waard mag heeten. Op de afzonderlijke galanterieëabeurs vestigden we reeds Dinsdag de aandacht. Slechts zjj aan het mede gedeelde toegevoegd, dat deze ietwat overvolle afdeeling thans, nu alles zjjn plaats had gekregen, een gezellig zakelijken aanblik biedt en zonder moeite een overz cht veroorlooft over de uitgebreide artikeleü-reeks, die deze branche omvat. Wieu de antoraofeielbrhsehe interesseert, op het Vredenbnrg zjjn hart ophalen »an de keurige stands der Citroen-mij en van Gebr. Hef kens, die met een keur van wagons aan de markt zijn. Op het gebied van wegconstructie valt er bjj de firma uit Rotteidam wat te leereu. Wat zouden we gaarne onze Zeeuwsch-Vlaamsche gemeente- en polderbesturen eens voor dezen stand verzamelen om de oplossing van het wegenvraagstnb door bovengenoemde firma te hooren bepleiten en zich van de voordeelen te laten overtuigeB van de met asphalt aangegoten Zweedeche granietkeien, welke tegen het zwaarste verkeer bestand zijn. Specimen van deze bestrating zjjn ter plaatse te aansohonwen en de proef op de som leveren de wegbestraticgen in de drukste stadsgedeelten van Rotterdam en andere plaatsen. Uiteraard kan men ook voor andere soorten bestrating bij de firma Pelt Hooykaas terecht. Ook deze worden ter plaatse gedemonstreerd. Van interesse voor belanghebbenden bij de bonwbranche mag voorts de stand heeten der uit Leipzig, (géneraal-vertegenwoordiger Joh. Slaap uit Amsterdam) die een kenroollectie hout- bewerkingsmachines demonstreert. Een bedrijf met dergeljjk materiaal nitgernst mag stellig „up to date" genoemd worden. We richten onze schreden thans naar het Vaste Jaarbenrsgebonw doch nemen, alvorens daar binnen te gaan, nog even een kjjkje in den stand der firma uit Den Haag. importeurs der ideale „Fairbanks- Marx" „Z" Motorpompen, die ons de voortreffelijke eigenschappen van baar fabrikaat op overtuigende wijze uiteenzette. Sterkte, bedrijfszekerheid, een voudige behandeling, zgn de meest op de voor grond tredende eigenschappen van deze pompen, die zich in korten tqd een wereldreputatie ver wierven. Natuurlijk verzuimden we ook niet evrn in den stand van de binnen te wippen, waar de heer L. H. Brann, secretaris voor Nederland van dit instituut met de meeste welwillendheid, belangstellende alle gewenschte inlichtingen omtrent deze oudere zuster van onze Utrechtsche Jaarbeurs verstrekt. We mochten tot ons genoegen van den heer Brann vernemen, dat hjj zjjn indrukken van de joDgste Leipziger-Messe bereids in een nit Leipzig naar ons blad afgezonden artikel had weergegeven. Wjj bevelen onzen abonné's de lezing van deze in dit nummer opgenomen bijdrage van dezen expert op Jaarbeursgebied met den meesten kim aan. Thans was het Vaste Jaarbeursgebouw aan de beurt. Meer nog dan op het open Vredenburg- terrein was het hier noodig een selectie tce te passen. Want al moge ook elke stand op zichzelf een „nadere beschouwing" overwaard zjjü, zoo is het dnidelgk, dat voor den journalist, die voor zjjn rondgang door de geweldige parterre-ruimte en het vijf verdiepingen tellende massale gebouw slechts een luttel aantal uren beschikbaar heeft, beperking een gebiedende eiech is. Onmiddellijk ter linkerzijde in de groote hal bevinden zich de keurige zalen der ludustrieele Club, die tijdens de Jaarbeurs welwillend als werkkamer voor de journalisten beschikbaar zijn gesteld, 't Is daar, dat wij onze overtollige bagage deponeerden om met des te grooter bewegings vrijheid onzen tocht te kannen ondernemen. (Wordt vervolgd in het Eerste Blad). Kapitaal: f 55,000,000, - Reserve f 43,000,000, - Bijkantoren: Almelo, Amersfoort, Apeldoorn, Appingedam, Arnhem, Assen, Bergen-op-Zoom, Breda. Deventer, Dordrecht, Eindhoven, Enschede, 's-Gravenhage, Groningen, Haarlem, Hilversum, HULST, Leeuwarden, Leideo, Maastricht, Meppel, Njjmegen, Schiedam, Sittard, Tilburg, Utrecht, Veen dam, Zutphen. (50)

Zeeuwsche Koerier | 1926 | | pagina 6