Soosferbak Het Zilveren Huwelijksfeest van het Koninklijk Echtpaar. SLUISKIL. TER NJ2UZEN. 0VEL8LAB. KOEWACHT. HULST. Ingezonden Mededeeling (31) ST. JANSTEEN. 8RAAUW. WALSOORDEN. BRESKENS. IJZENDIJKE. SLUIS. BIERVLIET. Kerknieuws. Audiëntie. Ambtenaarsbenoemingen. Ingezonden Mededeeling. (2d) Stadsnieuws. Het Sassche Carnaval. Landbouw en Veeteelt. Axal, den heer Wiechmau, ia openbare raads zitting beslopen aaa de PZE M. een contract aan te bieden, waarbg deze zich verbindt tot eleotrifioatie van de geheele gemeente, tegen een garantie van f 170,000 over de 10 eerstvolgende jaren, eventueel te betalen, met f17,000 'sjaals, evenwel onder voorwaarde, dat door Gedeputeerde Staten zal worden goedgekeurd het besluit tot het aangaan eeaer geldleening ad f 70,000 tot dakkiog der kosten van de voorgenomen uit breiding van het gasbnizennet der gemeentelijke gasfabriek naar enkele buitenbuurten Dit besluit werd in voltaliigeu raad genomen met de stemmen der heeren Dieleman en 't Gilde tegen. In den aauvang der vergadering is gunstig besohikt op het verzoek van marktkooplieden om ter gelegenheid der wekelgksohe markt met hnone uitstallingen in plaats van op het markt plein weer plaats te mogen nemen in de Noord straat nabjj de plaats waar de graanmarkt wordt gehonden. (M. Crt. Toen gisterennamiddag de dokter nit Zaamslag per auto den weg tnssehen Zaamslag en Stoppeldijk passeerde, zag hg een jongeman van circa 24 jaar bewusteloos langs den weg liggen. Hg oonstateerde hersenschuddingen transporteerde den bewnstelooze met zijn auto naar het ziekenhuis te Sluiskil ter verdere behandeling. Hedenochtend was de patiënt nog niet bg kennis, zoodat men zijn identiteit nog niet kon vaststellen, noch iets omtrent den aard van het hem overkomen ongeval kon te weten komen. Vermoed wordt, dat de persoon in kwestie op den smallen weg door een passeerenden auto is aangereden. Zondagavond heeft de R-K. Tooneelvereeniging ,St. Joseph" sncceavol opgevoerd het drama „Arie's Offer" en het kluchtspel „De schildwacht bg het kruitmagazijn". De opbrengst komt ten goede aan de St. Vinoentius vereeniging alhier. In de Donderdag j'.l. gehouden buitengewone vergadering van stembevoegde ingelanden van dan Varempépolder alhier werd tot dijkgraaf gekozen dhr. J. G. Apera alhier in de plaats van wijlen dhr. O. Mattelé in leven burgemeester onzer gemeente. Ter vervanging van dhr. Ad. van Laere, die als bijstaande dijkgraaf ontslag nam, werd dhr. L. Verdunnen gekozen. Een landbouwerszoon alhier zou een put graven om een paal te planten tn vond bg die bewerking 10 groote en 4 kleine zilverstukken, die geheel ongesohonden waren. Het zijn munten uit het Oostenrgksche tijdperk, dragende het jaartal 1750 en 1780 en dezelfde Adelaar als op de oude Oostenrjjksohe grenspalen staat. Zondag en Maandag jl. had hier de jaarlgksohe winteruitvoering plaats, gegeven door de missie- zelatrioen ten bate van de voortplanting des Geloofs. Opgevoerd werd het drama „Jeanne d'Aro" alsmede een 3-tal klachten. Alles liep vlot van stapel en het talrijk opgekomen publiek toonde zioh zeer voldaan. Dinsdagavond j.l. hield de Mariavereeniging alhier hare jaarvergadering, waarop de geestelijke Laaf U een paar maal daags wrijven met Akkers Kloosterbalsem, dat zal Uw spieren weder spoedig lenig maken en de pijn doen bedaren. Akker's zet tot diep in de huid zijne weldadige ge- Anezende werking voort en is een ware 5ve :rkrijgbaa.Hn3 'uitkomst bij rheumatiek. p. nen potien I jicht, spit, stijven nek, stramheid. adviseur sprak over „Het alcoholisme en de vrouw" eu de aanwezigen krachtig opwekte tot steun aan de drankbestrijding. De Z E pater Flammaag van de E P. Maristen boeide door een keurig verzorgde lezing over de Kleine H. Theresia. De vergadering was slechts matig bezocht. Gemeld wordt, dat mes Paechen de wielerbaan te Kapellebrug weer geopend zal Worden. Het tweede winterconcert van het muziek gezelschap „Opwaarts", op Zondag en Maandag jl., trok groote belangstelling. Zoowel het muzikaal gedeelte (onder leiding van den heer Eekhoat) als de afdeeling tooaeei waren goed verzorgd en oogstten onverdeelden bijval. Toen Maandagavond de bns van den dienst GraauwHulst aan den draai van de Clingsohe straat gekomen was, weigerde ze te gehoorzamen aan het staar en reed recht op den sloot aan. De chaoffeur, die onmiddelyk voelde, dat er iets haperde, zette alle remmen aan. De anto kwam met de voorwielen terecht in de sloot eu bleef met het aohterste gedeelte op de kast vastzitten. De inzittenden bekwamen geen letsel. Aan de tegenwoordigheid van geest en de voorzichtigheid van den chauffeur Popne werd hier een erostig ongeluk voorkomen. Alleen de auto bekwam eenige sohade. Woensdag had in het café J. van den Esokhout de openbare verkooping plaats van een burger- huisje toebehoorende aan de erven P. Stobbelaar. Hoogste bieders en koopers waren Gebrs. Durinok voor de som van f1960 In de jaarvergadering van den R -K. Boerenbond, afd. Kloosterzande, werd de heer Alph. Weesepoei als bestuurslid herkozen taawjjl in de plaats van den aftredenden voorzitter, den heer P. S. van Jole, die zioh wegens ongesteldheid niet herkies baar stelde, gekozen werd de heer Alph. de Nijs. De heer Langenhorst, Directeur der Landbouw- winterschool te Hulst, gaf 8ene uiteenzetting van de Slachtvee-verzekering. Door al de aanwezigen werd besloten toe te treden. De heer Dewez sprak over den Pluimvee- hoodersbond van den NOB. en Roermondsohe eierveiling. Besloten werd, hier eene afdeeling op te richten, waartoe 8 leden toetraden. - In de Vrgdag jl. gehonden vergadering van de afdeeling Breskens van da Ver. tot Bevordering van Ooft- en Tainbouw werden in de plaats van de aftredende bestuursleden, de dames van der Wolde en de Vlieger als zoodanig gekozen Mevr. Boom en de heer J. A. Droog. Besloten werd, dit jaar een bloemententoon stelling te houden en hiervoor bollen beschikbaar te stellen. Het besproeien van fruitboomen zal voortaan geschieden via de afdeelingeo. De kolenbond „Helpt Elkander" hier ter plaatse is in een vergadering van verleden week ontbonden. Het kassaldo ten bedrag van f 60, zal worden verdeeld tnssehen het Wit-Gele Kruis en het Groene Kruis. Woensdag jl. kreeg de landbouwers zoon Bh. T wonende in de wijk Oudeland in den paarden stal een slag van een der paarden tegen den onderkaak, waardoor hij zoo ongelukkig tegen den munr kwam te vallen, dat hg bewusteloos bleef liggen, bloedend uit het linker oor. Zgn toestand is niet levensgevaarlijk. De Watersnoodsoollecte bracht in deze ge meente f950 op. Dinsdagmiddag vond in de nabijheid van het St. Joseph-pensionaat een vreeselijk ongeluk plaats. De 76-jarige kloosterbroeder G. N. werd bg het uit wij ken voor een auto door de tram gegrepen en vermorzeld. Naar we vernemen, treft den machinist geen schuld. In de Maandag gehouden raadsvergadering werden de versohillende plannen overgelegd inzake bonw en verbouw der o. 1. school, oprichting abattoir eto. Een en ander werd aangehouden. Besloten werd, de aansluiting van het eleotrisoh laagspanningsnet van de boerderijen van W. P. Varplanken en F. van den Hemel op te dragen aan het technisch bureau Gerritsen Voorts, de rijksveldwaohterswoning voor een term ga van 3 jaren te verhuren aan Th. Pioegaart, rijks veldwachter aldaar, voor f 150 Eau verzoek van den landbouwer A. v. Hoeve tot verharding met macadam van den weg vanaf zgn hofstede naar de Gentache straat, wordt ingewilligd. B. en W. ééi van een manteldraadje voorzien. Hierop komt de plaat van de radio-ontvanglamp bestaat meestal uit nikkel, een vierkant stukje, dat vaak rond het rooster tot een cylinder wordt gebogen. De boven en onderzijde van de plaat worden dan samengeknepen en op de steuudraadjes bevestigd. De gloeidraad van de radiolamp bestond oor spronkelijk uit wolfraam, evenals die van de eleotrisohé gloeilamp. Wolfraam eisoht echter een nog al hoogen gloeistroom om tot emmissie van electronen te geraken. Om het gloeistroomverbraik te beperken heefc men naar een ander materiaal met sterkere eleotronen emissie voor den gloei draad gezocht. Laboratoriumonderzoek toonde aan, dat het mogelijk is dit te bereiken door Wolfraamiraad met thorium of oxy ien van andere zeldzame elementen te prepareeren. Van dit prepareeren hangt de goede werking der radio lamp sterk af, iedere fabriek heeft daarvoor z'n speciale methoden, die niet nader bekend gemaakt kannen worden. Hierbg ontstaat echter één moeilijkheid, de eleotronenemissie wordt bij op dergelijke wijze geprepareerde gloeidraden reeds nadeelig beïnvloed door niterst geringe gasresten, die in de lamp aanwezig zijn. Wjj zullen echter straks zi?D, hoe men deze moeilijkheid over wonnen he«ft. Het montéeren van den gloeidraad der radio lamp eisoht zeer groote nauwkeurigheid Scherpe oogen en handige vingers zgn noodig. De lengte der gloeidraadjes komt er, bg wgze van spreken, op een haar op aan. Met fijne tangetjes worden zg op hnn plaats gebracht. Daarna worden de haakjes der stenndraden dichtgeknepen. Na is het interiear der lamp voltooid (fig. 4). Hat brugje wordt, met den glazen ballon er overheen, draaibaar opgesteld tnssehen enkele gasvlammen. De omgeslagen rand van het glazen bnisje, waarop de electronen zgn aangebraoht wordt zoodoende met den hals van den ballon aaneengelasoht, waarna het onderstuk van den ballon afgesmolten wordt. Thans is het oogenblik aangebroken om de lamp lnohtledig te pompen. Te dien einde worden de lampen door middel van de daane glazen bnisjes met de pompinstailatie verbonden, die de lampen zoo hoog mogeljjk evacueert (fig. 5). Daarbij wordt om een goede ontgassing der metaaldeelen en van den glaswand te verkrjjgen, de lamp gedurende het nitpompen een zeerhooge plaatsp&nning gegeven en soms boven op de plaat een weinig magnesium, dat vóó- het insmelten daar aangebracht is, verdampt. Bij de verdamping worden zoo de laatste resten znarstof en waterstof gebonden. Speciaal wordt dit toege past bij de „Miniwatt" lampen, waarbij de be kende zilverspiegel ontstaat, doordat het magnesium tegen den binnenwand van den ballon neerslaat. De eventueel later vrjjkimende gassen worden daardoor ook geabsorbeerd. Voor de lampen nn van de pompinstailatie ver wijderd worden, controleert men het vaonnm door worden gemaohtigd tot aankoop van èona nieuwe schrijfmachine. Dn begrooting voor 1926 wordt j gewijzigd, waarbg de post onderhoud van wegen en voetpaden van f 1500 wordt gebracht op f 3500 in verband met een gedeelte te leggen weg nabg den Nicnwlandschen molen. 00STBUR8. Zondag 21 Februari a s zal in het Patrocaats- gebonw alhier een algemeens vergadering worden gehonden van de R -K CLöp. Verbrniksvereenigiog „St. Eloy". Woensdagvoormiddag hebben H. M. de Koningin en Z.K.H. de Prins in opvolgende audiënties gelegenheid gegeven aan hen, die znlks aange vraagd hadden, om geschenken aan te bieden ter gelegecheid van de herdenking van het 25- jarig hnwelgk van het Koninklijk Echtpaar. Allereerst werd ontvangen luitenant-generaal Maller Massis, commandant van het veldleger, mei een deputatie van 15 officieren, ter aan bieding van het geschenk van de officieren van het Nederlandscho Leger, n 1- een schilderij door Hoyack van Papendrecht geschilderd. Het schilderstuk stelt voor den overtocht van een militaire oolonue over den Gsldersohen IJsel in het begin van de mobilisatie. Hierna werd audiëntie verleend aan de Natio nale Landstorm-Commissie, namens welke overste Dngmaer van Twist een porceleinen gedenktegel aanbood. Dan had de ontvangst pleats van een deputatie, uit Amsterdam, bestaande uit 6 personen, ter aanbieding van een schilderij van Breitner, voor stellende het Damrak te Amsterdam, benevens van een daarbij behoorend album op kassen. Ten 12,15 nar werd door den heer van der Menlen, ond-Directenr van Onderwijs en Eere- dienst in Ned-Indië, aangeboden een schilderij en vier etsen van Baner, als huldeblijk der ingezetenen uit Nederlandsoh-Indië Ten slotte kwam ten half ééa eene deputatie uit den Volksraad van Ned-Indië, bestaande i uit mr. Koningsbergen, oud-voorzitter, mr. Frnin, lid eu mr. Galestin, oad-lid van dien Raad, aan het Koninklijk Echtpaar aangebieden een adres van gelukwensoh van den Volksraad. Donderdag kwamen de „burgemeesters nit de provinoie Utrecht aan de beurt, die gezamenlijk een album overhandigden bevattende de wapens van de versohillende gemeenten in dit gewest, benevens een opdracht. Ten half 5 ontving het Kon. Eohtpaar een deputatie, bestaande nit 26 heeren, nit alle provinciën van het Oranje-Comité 1926, ter aanbieding van een schilderij door P. van der Hem gesohilderd, voorstellend Koningin, Prins en Prinses Dit huldeblijk, aangeboden namens het Nederlaudsche Volk, ging vergezeld van een albnm, bevattende de namen van de verschillende Comitéleden, die met het Oranje-Comité hebben samengewerkt. Tevens werd een bedrag van f 85,000 overhandigd, met verzoek aan H. M., hieraan een haar welgevallige bestemming te willen gevan. Ten 5 uur werd ontvangen een deputatie uit de Kon. Nederlandsohe Marine ter aanbieding van het geschenk der offioieren dier Marine, een schilderij, geschilderd door van Eden te Amsterdam. Vervolgens kwam aan de beurt een commissie, bestaande uit het Moderamen van het Hoofd bestuur van Christelijke onderwijzers en onder wijzeressen in Nederland en de overzeesohe Bezittingen, ter aanbieding vaQ een bedrag van f7000 uit naam van de christelijke aoholen in Nederland, ten bate van de slachtoffers van den watersnood. Hierna werd nog ontvangen een deputatie van het St. Habertnsgilde, bestaande uit Graaf van Reohteren Limburg Almelo, en A. van Weideren Baron Rengers, die aanboden een zilveren blad met gildewapen en wapensohildenvan da Broeders, waarna tenslotte de heer Hoogenhuisen, oud- militair van hot Ned -Indiaohe leger, nit het Koninklijk Militair Invalidenhuis Bronbeek te Arnhem als gesohenk een door hem zelf ont worpen geborduurd „huldeblijk aanbood in ljjst gevat. Z D. H. de Bissohop van Breda zal Woensdag der volgende week geen audiëctie verleeaeo. Verplaatst als Rjk3ambtenaar bij de belasting de heet Pontsma van St. Janscean naar Ond- Gasfcel. middel van een hoogen frequenten stroom. De klenr van den lichtgloed, die daardoor ontstaat, toont den controlear onmiddellijk of het vaonnm in orde is. Thans is de radio lamp op de hals na voltooid- Voor deze er echter aangemaakt wordt, moet de lamp eerst vele controleproeven doorstaan. Het gloeistroomverbraik en emissievermogen worden nagegaan. Lampen, Waarvan de emissie niet normaal is, worden onherroepelijk afgekeurd Alleen door zulke maatregelen is het mogeljjk een steeds gelijkblijvend prodnkt te vervaardigen Sleohts strenge controle op iedere phase van de fabricage kan een waarborg bieden voor goede kwaliteit. De controle in serienze radiolampen fabrieken eisoht wellicht nog meer wetenschap pelijke leiding dan de fabricage zelf, wanneer die eenmaal vlot loopt. Goed geoutilleerde labora toria zjjn hierbjj ten eeaenmale onmisbaar. De fabricage van goede radiolampen eisoht het gebruik van vele kostbare machine's, die door nieuwere vindingen op dit gebied nog herhaaldelijk door andere vervangen moeten worden. Alleen groote kapitaalkrachtige ondernemingen kannen aan deze eisohea voldoén. Bovendien moet men beschikken over een veeljarige ervaring, die tot nn toe alleen bjj de fabricage van eleotrisohe gloeilampen verkregen kon worden. Uit het voorafgaande blijkt wel, dat het fabricageproces voor een groot deel parallel loopt met dat der gloeilampen. Alleen moet bij de vervaardiging Ledenvergadering der R-K. Verbrniksvereeni- ging „De Volharding" op Zondag 28 Februari 1926 des nam. l1^ ure in het Patronaatsgebonw te Sas-van-Gent. Agenda 1. Opening door den voorzitter. 2. Notulen Jaarvergadering. 3. Algeheele wijziging der Statuten in verband met de Nieuwe Wet op de C,.öp. Vereenigingen 4. Stemming invoering verbruikerssysteem. 5. Rondvraag en sluiting. Een en ander zal worden toegelioht door den Heer van Gooi, Voorzitter van den R -K. Bond van Coöp. Vereenigingen en den Heer Geerts, Hoofdbestuurder. Het aantal ter arbeidsbenrze ingeschreven werkloozen bedroeg op 17 dezer 12, gisteren 13 en heden 17. Tot dijkgraaf van den Poelpolder is benoemd in de plaats van den heer F Stevens, die zich metterwoon elders vestigde, de heer Ir. De Bel alhier. Het einde van de driedaagsche carnavalsperiode is niet zoo kalm geweest als het aanvankelijk verloop had doen verwachten. Den geheelen Dinsdagsavond reeds was het rumoerig op straat Tai van geoostnmeerden bewogen zich van en naar de verschillende danshuizen. Toen te midder nacht het 8lniting8unr was aangebroken, ver zamelde zioh een talrijke menigte in de omgeving van de Westkade en vóór de woning des burge meesters en hief daar een oorverdoovend gehuil en gefluit aan, vermengd met dreigkreten en schimpsohenten aan het adres van den burge meester en sommaties om het behond van het Carnaval. Zelfs werd een rnit van de burge meesterswoning stuk geworpen. Het lawaai hield tot circa kwart voor ééa onafgebroken aan, waarna de demonstranten aftrokken. Zaterdag j 1. werd te Axel onder voorzitterschap van den heer Ph. J. van Dixhoorn een algemeene vergadering gehouden van de Ver. van Zeeuwsohe Fokkers van het zware Trekpaard. Aan het ver slag in de Ax. Crt. ontleenen wij de volgende bijzonderheden De rekening over 1925 toonden een batig slot «an f689.52. Van de afd. Axel der Zeeuwsohe Landbouw- maatsohappij was een verzoek ingekomen om nit de leden der V. V. Z. F. een oom missie van 5 per sonen te benoemen welke belast zou zjjn met het geven van advies en het treffen van maat regelen betreffende de inzending van de afdeeling van paarden op de a s. landbouwtentoonstelling alhier. In die oomnissie werden gekozen de heeren F. Dekker PzM. van Fraaietihove, S. van Hoeve FzB. C Pnjjiaert en P. C. Zonnevglle. Deze commissie zal een regeling ontwerpen en aan het Bestuur van de tentoonstelling aanbieden. Wegens periodieke aftreding had een verkiezing plaats van 3 bestuursleden. Herkozen werden de heeren B, C. IJesbaerfc P. Vael, terwijl in plaats van dhr. J. de Patter werd gekozen dhr. F. Dekker Fz. te Ter Neuzen. van radiolampen een nog grootere nauwkeurigheid betracht worden- Dit alles is oorzaak, dat sleohts groote gloei lampenfabrieken in staat zgn voortdurend goede radiolampen te vervaardigen. Want twee dingen moeten hierbg niet nit het oog verloren worden. Een goede radiolamp maken, is een zeer nanwgezet en moeilijk werk. Alle lampen moeten eohter gelgk van kwaliteit en eigenschappen zjjn en last not least constant van werking blijven Deze eigensohappen kenmerken de radiolampen, gefabriceerd door een groote gloeilampenfabriek als de Philips fabrieken. Deze onderneming beschikt over een nitgebreiden wetensohappelgken straf en groote laboratoria. We hebben nü de vervaardiging van de radio lamp gevolgd tot op het bevestigen van de hals na. De tegenwoordige hulzen der meeste Philips outvanglampen zijn vervaardigd uit „Bakéiiet". Zjj hebben den vorm van kleine potjes en zjjn aan de onderste zjjde voorzien van de vier steker- pennen (fig. 6). Met behulp van een mengsel van gips en schellak worden de halzen aan de lampen bevestigd, waarna de stroomtoevoerdraadjes aan de pennen gesoldeerd worden. Rest nog slecht het stempelen en verpakken der lampen. Na deze werkzaamheden is de Philips radiolamp, in een aantrekkelijk kleed gestoken, gereed om haar zegetocht door de wereld der radio-amatenrs aan te vangen.

Zeeuwsche Koerier | 1926 | | pagina 2