JnbiLé-Boekje WEES SLIM GEBRUIK GLIM DE ZEEUWSCHE KOERIER voor het jaar 1926, Prijs f 0.20. AXEL. Z AAMSLAG. HULST. Correspondentie. Ingezonden Mededeeling. M (9) ST. JANSTEEN. GRAAÜW. OOSTBURG. AARDENBURG. SLUIS. RRESKENS. BIERVLIET. Verkrjjgbsar in den Boekhandel van (bevattende onderrichtingen en gebeden voor het jubeljaar) door Dr. B LIJDSMAN, C. s. 0. R behoorljjk onderhond van den te vernienwen weg. 5e. dat vóór 1 Januari 1927 de werken voltooid en voor de eerste maal opgeleverd zijn 6e. dat de nitkeering van de bijdrage zal gesohieden in vgf gelijke termijnen, telkens wanneer de werken een vijfde gedeelte gevorderd >Ön 7e. dat de Commissie bovengenoemd, indien de bijdrage onder de gestelde voorwaarden wordt aanvaard, binnen twee maanden na dagteekening van het beslnit der Provinciale Staten imende een verklaring, waarin dat beslnit in sjjn geheel is opgenomen en waarbjj de Commissie zich verbindt tot naleving der voorwaarden en zich onderwerpt aan de beslissingen van Gedeputeerde Staten, indien omtrent de aitlegging, uitvoering of toepassing van dat beslait verschil mocht ontstaan. 11. Gedeputeerde Staten te maohtigen, die voorwaarden en bedingen te stellen, welke voorts ter uitvoering van dit beslait als anders zins moohten noodig blijken. Aldus genomen in de openbare vergadering der Staten van Zeeland te Middelburg 21 December 1925. De voorzitter zegt dan, dat B. en W. tezamen met de Commissie van den Steenweg te Middelburg een onderhoud hebben gehad met Ged. Staten. Hierbij werd vrijwel overeenstemming bereikt. Naar aanleiding van dit onderhoud werd een ontwerp-raadsbesluit opgemaakt, waaraan de Commissie van den Steenweg inmiddels bereids hare goedkeuring heeft geheoht. Gaat de Raad hiermede thans accoord, dan zal genoemde Commissie trachten, dit ontwerp ook in de vergaderingen der polders aangenomen te krijgen, waardoor den aanleg van den steenweg zijn beslag zou kannen krijgen. Op verzoek van den voorzitter leest dan de secretaris het navolgend ontwerp-raadsbesluit De Raad der gemeente Westdorpe, Gezien het beslait van de Staten van Zeeland genomen in hunne vergadering van 21 December 1925 onder no. 24 Beslait a. in te trekken zjjn besluiten van 13 October 1925 en 6 November 1925 inzake subsidiever lening ten behoeve verbetering van den weg onder deze gemeente liggende op den Graaf- jansdjjk b. te bepalen als volgt In de kosten van verbetering van den weg onder deze gemeente liggende op den Graaf- jansdjjk wordt, aannemende dat de kosten zullen bedragen acht en tachtig duizend galden uit de gemeentekas een subsidie verleend van f21.335 (een en twintig duizend drie honderd vgf en dertig galden). Bedragen de kosten minder dan f 88000 dan zal het gemeentelijk subsidiebedrag worden verlaagd tot */B deel van -het verschil tusschen die kosten en net provinoiaal subsidie. flet voormelde subsidie wordt verleend be houdens voldoening aan de hieronder gestelde bepalingen 1. De keibaan moet over de geheele lengte der gemeente eene breedte verkrijgen van min stens vier meters de nieuwe baan moet voldoen aan de eischen door heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie te stellen tot het verkrijgen van het provinciaal subsidie, gestemd door de Staten dezer Provincie in hunne vergadering van 21 December 1925. 2. Onder de aanbestedingssom zullen zjjn te brengen a. de kosten voor het herleggen van eene aansluitende klinkerbestrating, volgens door Bargemeester en Wethouders dezer gemeente goed te keuren monster van straatklinkers, over den afstand en waar mogeljjk over de breedte van de thans bestaande voor rekening der gemeente aangelegde klinkerbestrating. b. Alle overige kosten, welke ook, uit de wegsverbetering voortvloeiende, voor zoover die niet ten laste van derden zjjn te brengen, als te treffen voorzieningen met betrekking tot eleotriciteit8werken (kabel P. Z. E. M. en net G. E. B.), telefoon of tramverkeer, enz. 3. De in het dgkliohaam liggende opritten zullen in aansluiting aan den weg worden gebraoht zoodanig dat weg en bermen hun volle breedte big ven behouden. 4. De weg komt van de gunning der wegs- werken af, onder beheer eener oommissie, waarin zitting zullen hebben afgevaardigden uit de verschillende be trokken polders tot ten hoogste het getal, waaruit de tegenwoordige oommissie van den steenweg bestaat. b Vier leden van het gemeentebestuur van Westdorpe waarvan drie leden uit het dage- ljjksoh bestuur der gemeente en een lid van den raad, door den raad aan te wgzen. Na volledige oplevering van het werk znllen de verdere kosten als volgt verdeeld worden a. de onderhoudskosten van den weg, zonder de klinkerbestrating, komen geheel voor rekening van de gemeenschappelijke polders. b. de onderhoudskosten van de klinkerbe strating alsmede de kosten van schoonhouden van weg en klinkerbestrating komen geheel foor rekening der gemeente Westdorpe. 6 Plan en bestek van de weg verbetering zullen worden ontworpen in overleg met het gemeentebestuur, dat medezeggenschap zal hebben bij de hoogte bepaling van den weg (gedeeltelijke opgraving vau den dijk) de afwateringsvoorzieningsn in de verder te treffen maatregelen waarbjj het gemeentebelang is gemoeid. De gunning van het werk is onder worpen aan de goedkeuring van den raad. 7. Voor zoover bjj het werk ongeschoolde werkkrachten noodig zjjn zullen deze zooveel mogelgk worden genomen nit de ingezetenen dezer gemeenten, zoo noodig in overleg met het plaatselijk agentschap der arbeidsbemiddeling. AldnB vastgesteld in de openbare vergadering van den raad der gemeente Westdorpe van den I Februari 1926. De voorzitter zegt nog ter toelichting, dat aan vankelijk de totaal-kosten waren begroot op f80,000. Verzuimd was hierbij, de rijwielpaden op te nemen, waardoor de raming met f8000 moest worden verhoogd, zoodat thans f88000 wordt geraamd. Hiervan gaat af voor verwaarloosd onderhond f 16000 (oorspronkelijk door Ged. St. gesteld op f 20000). Resteert f 72000. Hiervan betaalt de provincie de helft f 36000 plus 1U van het geraamde verwaarloosde onderhoud f 4000, in totaal das f 40,000 (oorspronkelijk f 35000). Gemeente- en polderbestaren staan das voor een uitgaaf van f 48000, waarvan 0 a. f21,330 voor rekening der gemeente zon komen (aanvankelijk f 20000). De voorzitter deelt voorts mede, dat aan Ged. Staten is verzocht ia het totaal bedrag ook de kosten te verwerken voor wegverbetering aan den Zwartenhoek. Ged. Staten waren eohter van oordeel dat eerst de aanbesteding diende te worden afgewacht. Viel deze gunstig uit, dan zon de hoofd-ingenienr van den Waterstaat trachten aan dit verzoek van B. en W. te voldoen. Naar aanleiding van dit pant ontwikkelt zioh dan een vrjj uitvoerige discussie, waarbij de heeren de Brnyne, de Jonghe en de Martelaere voornamelijk betoogen, dat zij weinig vertrouwen hebben dat ook de raming van f 88000 niet zal blijken weer te laag te zgn en dat de lasten zoodoende voor de inwoneis te hoog zullen worden. Door den voorzitter wordt hiertegen aangevoerd, dat de raad het altjjd in zgn macht heeft het plan af te stemmen indien de aanbesteding mocht tegenvallen, terwijl wethouder Kalle betoogt, dat de nieuwe lasten slechts weinig hooger znllen worden dan die, welke men thans reeds jaarlijks te dragen heeft terwjjl het zeer te betreuren zon zijn a's men de gelegenheid niet zou benutten om voor deze door allen gewenschte wegverbetering een subsidie te bekomen van f40,000 van de provincie. In stemming gebraoht wordt het voorstel van B. en W. met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen de heeren de Brujjne, de Jonghe en de Martelaere. Pant II. Onrsns Fransche taal was op de agenda geplaatst naar aanleiding van een adres van 15 inwoners, die het betreurden dat deze onrsns in een vorige zitting door den raad was opgeheven en verzochten haar alsnog te hand haven. De voorzitter en ook verschillende andere leden wezen erop, dat het desbetreffend raads besluit was genomen wjjl voor deze onrsus zoo bedroevend weinig belangstelling werd getoond, zoodat men de hiervoor geëisohte uitgaven niet verantwoord achtte. Nu het beslait gevallen is laait de belangstetelling plotseling weer op. Men bleek gaarne bereid, de gelegenheid tot ontwik keling open te steden doch dan moet dit van de zijde der inwoners meer worden gewaardeerd. Wethouder Beleir verklaarde dauook, dat dit de laatste maal zon zjjn, dat hij aan het instellen van deze carsns zon medewerken. Besloten werd ten slotte de onrsns te hand haven. Een nieuwe verordening werd vastgesteld ten dezen voor de heffing van het sohoolgeld en de instructie voor het hoofd der cirsns. Een en ander ingaande per 1 Mei a.s. De invorderings-verordening liet men ongewijzigd. Bjj de rondvraag bracht de heer de Brnjjne de werkverschaffing ten sprake, waarop door den voorzitter werd medegedeeld, dat hij hoopte nog deze week met de oommissie van werkverschaffing verschillende plannen te kannen bespreken. Een voorstel van den heer Dhert om de namen der werkloozen te doen aanplakken vond geen steun. Geprotesteerd werd tegen het feit, dat nog teveel vreemde krachten (Beltin) te werk worden gesteld terwgl de eigsn gemeentenaren tot ledig heid zjju gedoemd. Nadat de heer de Jonghe nog een opmerking had gemaakt van de straatverlichting en door den heer de Martelaere in dit verband was gewezen op het sleoht fnnotionneeren der meters werd de vergadering gesloten. Uitslag prijskamp op h9t biljart gehouden op Zondag 31 Januari bjj den heer Cl. Gjjsel. Aantal spelers 24. Eerste prjjs A. de Gansmaeoker en Fr. Verhoosel, tweede prgs A. U. de Halsters en Pr. de Maes3ohalck, derde prjjs Pr. Plaijm en O. Thomas, vierde prjjs Gl. Gjjsel en B. Remery. Vrjjdag a.s, 6.30 nar, vergadert de gemeente raad van Westdorpe, ter behandeling van de volgende pnnten 1. Ingekomen stnkken. 2. Verzoeken ontheffiug hondenbelasting 1925. 3. Voorstel tot bestemming van grondstrooken tot den aanleg van straten. 4. Voorstel toe aankoop en afbraak woonhuis voor wegsverbetering. 5. Voorstel te besluiten tot het stichten van arbeiderswoningen voor rekening der gemeente. 6. Voorstel B. en W. te maohtigen plan met bestek en begrootiog te doen opmaken van te stichten arbeiderswoningen. 7. Voorstel B. en W. te machtigen grond in erfpacht te nemen ten behoeve van dis stichting. 8 Voorstel tot het in haar nemen vaa een veer over het kanaal Gent—Ter Neuzen en tot het treffen eener regeling tot instandhonding van dat veer. 9. Voorstel tot het opnieuw vaststellen eener rioolbelasting. 10 Voorstel tet het opnieuw vaststellen eener algemeen politie verordening. II Voorstel tot wjjzigiag der verordening tot heffing eener hondenbelasting. 12. Voorstel tot vaststelling der afrekening over het driejarig tijdvak 1922124 vaïl de ver goeding art. 101 L O. wet nit te keeren aan het R-K. Schoolbestuur alhier. 13. Versoek R.-K. Schoolbestuur tot beschik baar stelling bedrag voor le inrichting (art. 71 l.o der L O wet) 14. Verzoek R.-K. Schoolbestuur om voor schot op vergoeding art. 101 L O. wet 1920 ovor 1926. 15. Verzoek Zaenwsch-Vlaamsoh Waterleiding Comité alsnog tot toetreding tot de Zeenwsoh- Vlaamscha waterleiding Mjj. te besluiten. Te Axel is voor de slachtoffers van den water snood, geoollecteerd f2440 Met veraohillende kleedingatukken, die beschikbaar waren gesteld en reeds zgn opgezonden, kan men wel zeggen, dat Axel een kleine f 2500 als stenn heeft bijge dragen. Besloten werd om 20 pCt. der opbrengst op te zenden aan het Zeenwsoh Comité en de rest aan het Nationaal Comité De vorige week werd bij den melksljjter en winkelier J. de R alhier, toen de vrouw zioh even had verwgderd, een bedrag van ongeveer f 10 nit de toonbanklade ontvreemd. Volgens het verslag der eierveiling van de afdeeling Halst en omstreken der V.P Z klom het ledental in 1225 van 94 tot 158 De eieraanvoer bedroeg over het geheele jaar 747,748 stuks, tegen 461,840 stuks in 1925, een vermeerdering das van 285,908 stnks. Da eierprijs bedroeg gemiddeld over de eerste 10 maanden van het f 7,12 per 100 stnks, terwgl over het geheele jaar genomen aan de leden is nitbetaald geworden f 8 per 100 stnks. Vergadering van den gemeenteraad op Vrjjdag 29 Jannari. Aanwezig alle leden. De voorzitter wenscht allen leden een zalig nieuwjaar. Enkele verzoeken om ontheffing en restitutio van sohoolgeldbelasting worden z h.s. toegestaan. Een voorstel tot onderhandsche verpachting der stadswallen wordt z.h.s. goedgekeurd. Het aanleggen eener rioleering in de Zomerstraat zal bjj openbare inschrijving gesohieden. Een concept Algemeene Politieverordening is in handen gesteld eensr commissie van 3 leden, bestaande nit den voorzitter en de heeren Baert en Blommaert. Een voorstel Tot wijziging der verordening op de wekelijksohe veemarkt wordt aangenomen. Overeenkomstig het voorstel zal de binnenbouw van het stadhnis gewijzigd worden. Besloten wordt den architect Ir. van Crnyningen op te dragen een begrooting, enz. van een en ander te laten opmaken. Ten opzichte van de restauratie van het Registratiegebonw wordt na zeer uitvoerige discussie besloten door Ir. van Cmjjningen plannen te laten opmaken om op de goedkoopste maar took degelijke wjjze in een en ander te voorzien en B. en W. worden ge- maohtigd daaraan uitvoering te geven. Aan den bonwknndige R Frejjser wordt opge dragen het maken van een plan, enz. voor de veld wachters woning. De nieuwe veldwachterswoning zal komen in de Vestdjjkstraat en daarbg zullen gebonwd worden een politieposthuisje an arrescantenlokalen. De tegenwoordige steenen en honten stallen op het erf van het Landshuis zuilen worden afgebroken en de overschietende bouwgrond zal in exploitatie worden gebraoht tegen f 10 per vierkante meter. Om te voorzien in de bergrnimte van het materieel van den reinigingsdienst wordt besloten het perceel van wed. E. Beerten aan te koopen en de schuren hieraan voor den reinigingsdienst te benntten, terwjjl het huis met een gedeelte erf in publieke veiling weder zal worden verkocht. Na langdurige besprekingen wordt besloten aan den architect P. A. Galle te Ter Neuzen op te dragen verschillende voorloopige plannen voor verbouwing van de Stationsstraat met diverse bijkomende werken te ontwerpen en dan in een volgende vergadering deze samen met den Raad te bespreken. Een railovereenkomst met den heer P. A. Koene zal in besloten vergadering worden behandeld. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten het resteerend gedeelte van het grondbedrijf in exploitatie te brengen en een perceel grond te verkoopen aan de heeren P. F. Wauters en C. Sohouwaert. De gemeentebegrooting voor 1926 wordt nader vastgesteld, waarnit blijkt, dat Ged. Staten het presentiegeld voor de raadsleden hebben gere duceerd tot f 2,50 per vergadering. Besloten wordt toe te treden als lid van de Vereeniging van Nederlandsohe Gemeenten en af te zien van verder lidmaatschap van de Ver eeniging van Noord-Brabantsohe en Limbnrgsohe Gemeenten voor filmkeuring. Besloten wordt om hoogstens f 50 beschikbaar te stellen van de Vereeniging ter bevordering van Vreemdelingenverkeer. De bargemeester wordt met algemeene stemmen benoemd tot voorzitter van het Burgerlijk Arm bestuur. Een voorstel om het rooien van gemeenteboomen publiek aan te besteden en deze daarna te ver koopen, wordt aangenomen. Tot lid van de commissie van toezicht op het correspondentschap der Arbeidsbemiddeling wordt benoemd de heer H. de Brnjjn. Tot assistent aan de openbare lagere school wordt benoemd de heer J. Klaajjsen. Een voorstel om f 1000 besohikbaar te stellen ten behoeve van de emigratie naar Canada langs de Emigratie-Centrale Holland wordt verworpen met 10 tegeD 1 stem. Daarna slnit de voorzitter openbare zitting, om over te gaan in een besloten vergadering. Alhier hield jammer genoeg voor een sleohts matig bezette zaal pater Hendriohs s. J., zjjn aangekondigde lezing met lichtbeelden over „Het christelijk getnigenis der Catacomben". Op meesterlijke wjjze behandelde spr. zjjn stof, en verduidelijkte zgn woorden met projeoties van opnamen door hemzelven te Rome gemaakt. De aanwezigen volgden de uiteenzettingen van den geleerden Jezniet met groote aandacht. Te be treuren viel het dat liohtstoringen herhaaldelijk hinderljjk werkten. Een spontaan applaus vertolkte den Eerw. Wjj ontvingen een „Ingezonden Stuk" naar aanleiding van het in ons nummer van 26 Jannari gepublioeerde stukje van een Groenendijker. Gaarne znllen wij dit stnk in zgn geheel opnemen, mits de gebruikelijke voorwaarde wordt vervuld en de sohrgver zich aan ons bekend maakt. Ook „berichten" kunnen door ons niet worden geplaatst als de inzenders ons niet bekend zgn. spreker aan het slot van zjjn lezing de groote waardeering van zjjn gehoor. In de Vrjjiag gehoaden gemeenteraadszitting sprak, na opening, de voorzitter een nieuwjaars- wensch nit. Door het R.-K. Paroohiaal Kerkbestuur was een ljjst ingezonden van nog 32 ouders of verzorgers van leerpliohtige kinderen der O. L. school te Heikant, die thans verklaarden voor hnnne kinderen R -K. bijzonder onderwjja te verkiezen boven O. L. onderwijs. De meerderheid van B. en W. stelde daarom andermaal voor, de O. L. sohool op te heffen, en deze ter beschikking van het aanvragend Kerkbestnnr te stellen, waar slechts 5 onders met slechts 7 leerlingen die ljjst niet geteekend hadden. Na een korte discussie werd dit voorstel aan genomen met 6 stemmen voor en 5 onthoudingen. Met algemeene stemmen werd besloten tot het verleenen van eervol ontslag aan het onderwijzend personeel en tot verkoop van de onderwijzerswoning te Heikant voor de som van f 5000, alles met ingang van den eersten dag der maand, volgende op die, waarop het eerste beslnit onherroepelijk zal zjjn goedgekeurd. Hierna kwam in behandeling een verzoekschrift van den zeereerw. heer pastoor, om, met het oog op den sluitingsdag der H. Missie, de verordening op de herbergen in dien geest te wjjzigen, dat het voor dit jaar niet geoorloofd zal zjjn om bjj gelegenheid der jaarmarkt dansmuziek te hebben of te laten dansen. Op voorstel van den voorzitter werd met algemeene stemmen goedgekeurd, de verordening, als gevraagd, te wjjzigen en den pastoor te verzoeken, op de door dezen het meest geschikt geacht wordende wjjze de parochianen van de noodzakelijkheid van dit beslait in kennis te willen stellen. Besloten werd voorts op voorstel van den heer Vael tot pnblieken verkoop van het voormalig ziekenhnisje. De alhier gehouden collecte voor de watersnood heeft opgebraoht f 347,45, waarvan het derde deel is afgedragen aan het R.-K. Hnisvestings comité en de rest aan het Provinoiaal comité. Het plaatselijk comité heeft de getroffenen alhier reeds bezocht ter opname van de geleden schade. Aan het op 14 Maart a s. te honden solisten oonoonrs in het beursgebouw, zal door 18 solisten worden deelgenomen. Door den burgemeester van Oostburg werd een zilveren wisselbeker, door de „Harmonie" van Oostbnrg een lauriertak en door den gemeente secretaris een medaille beschikbaar gesteld. (Zei.) Gemeldt wordt, dat de Direotie van het Sint Anthonin8gestioht het voornemen heeft, deze inrichting voor onden van dagen en zieken nit te breiden met eene inriohting voor onderzoek met X-stralen. In do Dinsdag jl. gehouden vergadering van de Afdeeling Aardenbnrg van den Christelgben Boerenbond werd met algemeene stemmen besloten, met het geven van landbouwonderwijs door te gaan. Het bestaar stelt voor bjj genoegzame deelname over te gaan tot het geven van een onrsns in landbonwboekhonden aan de hand van een in overleg met de ambtenaren van het belastingwezen samengestelde boekhouding. Deze onrsns zal moeten bestaan uit ongeveer 12 lessen van 2 uren. Gepoogd zal worden voor dezen cursus Rijks- SQbsidie te bekomen ten einde het leergeld zoo gering mogelgk te doen zgn. De noodzakelijkheid hiervan wordt algemeen erkend en het bestaar gemachtigd zoo spoedig mogeljjk, liefst nog vóór 1 Mei a s stappen in die richting te doen. Zij die eventueel aan dien onrsns willen deelnemen kannen zioh aanmelden bjj een der bestuursleden tot niterljjk 10 Febr. a s. Het bestuur stelt thans voor tot het honden van een carsns in melkeu, en boter- en kaas bereiding. Deze carsns zal moeten bestaan uit ongeveer 12 lessen van 2 uren. Als bestuursleden werden herkozen de heeren C. F, Veroraeye en Ed. de Wispelaere. Da ooileote te Slnis voor de slachtoffers! van den watersnood heeft rnim f900 opgebracht. In de Donderdag gehoaden jaarvergadering van „Het Groene Kruis" werd, ter voorziening in de vacature J. C Carels, tot bestnnrslid gekozen de heer J. C. le Bleutot seor.-peunlngmeester werd door het bestuur aangewezen de heer J. Versohelling. De afdeeling telt 293 ledenaan 50 personen zjjn verplegingsartikelen verstrekt. De rekening sloot met een voordeelig saldo van f 106,84. In de Donderdagavond gehoaden vergadering van de Nntsafd. Biervliet werd door den penning meester verslag uitgebraoht, waarnit bleek, dat er een goed slot was van f28,375.

Zeeuwsche Koerier | 1926 | | pagina 2