Viool-onderwijs. Architecten-Bureau nette woningen, Tooneelvereeniging „Kunst en Genot' SAS-YAN-GENT. Tooneeluitvoering op Zondag 31 Januari Entreeprijzen: le Rang f 1.00 nschrijviïig Bouwwerk. JL K. HITTE, WM,Sas van J. HENNINE Ter Neuzen. 00) versehe melk In het Land van Mussolini Italiaansche Reisindrukken De Katholieke lilnstratle Het Premie Herhaal De Mode van den Dag De Katholieke Vrouw Gh. P. Serrarens Th. de Martelaere, Vioolspel en Muziektheorie Bij den beer FR. DE WITTE, TE HUUR ont 7'|2 uur n.m. stipt in de zaal van den heer C. VAN DEN HEMEL (Hotel De Zwaan). De Architect F. P. Josiph Runleau WA W DEEN LEEFREEEL. NIETS DAN PLANTEN. Uitgave HENRI PH. DE JONG, Roavalkstraat 25, Rotterdam. Verkrggbaar in den Boekhandel van „De Zeeuwsche Koerier Baekhaodel van Oe Zeeuwsche Koerier. Zaadleelt-Zaadhandel ageet van „De Zeeuwsche Koerier". aanga bol en door VITALI ALBERTO nit Bont. Nieuwstraat 34 DAGELIJKS te bekomen bij (1Q) A. GOETHALS, landbouwer, Westdorpe (Passluis) te Hulst, bericht dat ten zijne kantore te bekomen zijn,BESTEK en TEEKEN1NG voor de ver bouwing en uitbreiding van de winkelpui, Vestdijkstraat, Hulst, voor rekening der firma A. WILKING a 6 gld. per stel, restitutie binnen 14 dagen voor insohrijvers, bij terug gave van bestek en teekening, 3 gld. (2&) De inschrijvingsbiljetten in te leveren uiterlijk voor 1 Februari 5 uur n.m., ten kan tore van den Architect. Ingezonden Mededeeling. (14; Het Krnldkanlig Laboratorium der Pa. A. VERWAAL - Drogisterij Reizigers, die Italië bezoeken, mogen niet verzuimen zich dit werk aan te schaffen. ^48) PRIJS 2*50. Abonnementen op Agent voer Sas van Sent en emgevtaifl. GOES. GROENTEN- en BLOEMZADEN DBAS- en KLAVERZADEN LANDBOUWZADEN ZAAIGRANEN. ZAAILIJNZAAD. UIENZAAD. Abonnementen op „DE ZERUWSOHE KOERIER" werden aangenomen door A 107, WESTDORPE, Tegen ceer billijke condities (fra. 5 per nar) les een bais in Nadere inlichtingen te bekomen bjj CH. DE MUL—Coene, Stationsstraat, (Sas-van-Gent) (16) agent van „De Zeeuwsche Koerier", Vaartstraat, PHILIPPINE, kunnen abonnementen en advertentiën, alsmede alle boek- en drnkwerkbeatellin- gen voor „De Zeeuwsche Koerier" worden oneeseven (10) Poelstraat en Stuiver, Sas-van Gent. Te bevragen Tramstraat 899. (10) V. rlarinn artikelen 4t en 43 der Algemeene Politie- verórdening. Art. 41 van het Reglement van Politie voor de gemeente Sas-van-Gent, vastgesteld in de raadszitting van 14 Juli 1903 en gewijzigd in de raadszitting van 10 Maart 1910 luidt: Geene openbare vermakelijkheden als too- neelvertooningen, maskeraden, bals, dans partijen, concerten, muziek als anderszins, ook geene illuminatiën mogen plaats hebben dan met voorkennis en toestemming van den Burgemeester. Zoowel de bestuurder van een dezer ver makelijkheden als hij, in wiens woning dezelve plaats heeft, zal bij overtreding van dit artikel strafbaar wezen. Om de bedelarij niet te helpen bevorderen is het aan hardloopers, liedjeszangers, orgel draaiers, berenleiders en dergelijke verboden aan de huizen der ingezetenen rond te gaan. Alleen gedurende de kermis is het geoor loofd, mits de schriftelijke toestemming van den Burgemeester. Voorgesteld wordt aan dit artikel een nieuwe alinea toe te voegen als volgt Alinea 5 nieuw. De in dit artikel genoemde vermakelijkheden zullen evenwel mogen plaats hebben gedurende de zoogenaamde Carnavals dagen, dat zijn de zevende Zondag en de daaropvolgende Maandag en Dinsdag vóór Paschen en wel a. den Zondag van des namiddags 3 uur tot middernacht b. den Maandag en den Dinsdag van des voormiddags tl uur tot middernacht. Artikel 43 van het Reglement van Politie, vastgesteld 14 Juli 1903 en afgekondigd 6 Augustus 1903, gewijzigd den ioen Maart 1910 en afgekondigd den 30sten Maart 1910, gewijzigd den uen November 1916 en afge kondigd den 21 en November 1916, gewijzigd den 2Óen Maart 1919 en afgekondigd den I2en April 19!9, gewijzigd den I9en Augustus 19Ï9 en afgekondigd den 27sten Juli 1920 luidt als volgt De houders van logementen, tapperijen, bierhuizen, herbergen en kroegen of van eenig huis waar men gelagen zet, zijn verplicht te zorgen, dat de voor het publiek toegankelijke localiteiten hunner huizen van des avonds elf tot des morgéns vier uur gesloten en door de bezoekers ontruimd zijn. Het is hun verboden gedurende voornoemde uren daarin bezoekers te ontvangen of te hebben. In bijzondere omstandigheden kan de Bur gemeester hetzij voor alle, hetzij voor enkele localiteiten vergunning geven om het uur van sluiten te verschuiven. Onverminderd het bepaalde bij artikel 186 en 187 der Gemeentewet kan de Burgemeester in gevallen van oorlog, oorlogsgevaar, geheele of gedeeltelijke mobilisatie of demobilisatie van het Nederlandsche leger, een anderen sluitingstijd vaststellen of bepalen dat de tapperijen moeten gesloten worden of blijven. Voorgesteld wordt tusschen de derde en vierde alinea van dit artikel een nieuwe alinea te voegen, luidende Op de in art. 41 alinea 5 nieuw bedoelde dagen wordt het uur van sluiten verschoven van elf uur tot middernacht. Verder wordt voorgesteld deze wijzigingen overeenkomstig art. 171 der Gemeentewet, onmiddellijk nadat zij zijn vastgesteld te doen afkondigen. De voorzitter zegt, dat mogelijk een der heeren wethouders of wellicht wel beide een toelichting op hun voorstel wenschen te geven. Wethouder Stubbé verwijst dan allereerst naar hetgeen de heeren Dierick en Marquinie hebben gezegd over het Carnaval. Niet alleen door de neringdoenden, die er voordeel bij hebben, zou de afschaffing worden betreurd doch ook de overige ingezetenen zouden zulks jammer vinden, gelijk men uit het adres van de burgerij heeft kunnen constateeren. Spr. wijst er dan op dat hij en de heer Neeteson getracht hebben den voorzitter van zijn plan terug te brengen doch toen zulks niet mocht baten, hebben zij gemeend aan den Raad te moeten voorstellen, de politie verordening te wijzigen, zoodat op de z.g. Carnavalsdagen maskerade evenals vroeger zou mogen plaatsvinden. Tevens wordt voor gesteld, om deze wijzigingen onmiddellijk te doen afkondigen, zoodat zij direct van kracht worden. Dit is, aldus spr., de toelichting, die ik op het voorstel wil geven. Wethouder Neeteson zegt, dat hij eigenlijk aan het gesprokene niet veel meer heeft toe te voegen. De aangevoerde argumenten hebben ook bij hem gegolden en hem genoopt alle wettelijke middelen aan te wenden om het Carnaval voor Sas-van-Gent te behouden. Het is een eigenaardigheid van Sas, die al lang bestaat. Het zou spr. dan ook zeer spijten als het moest verdwijnen. Bovendien zijn het voor den neringdoenden hier goede dagen, waarop heel wat verdiend wordt. Dat is ook van belang. Een en ander was voor spr. aanleiding geweest om mede te werken tot het indienen van voorstellen om de Carnaval te behouden. De voorzitter zegt dan ongeveer het volgende: Wanneer in 1922 de Carnaval-masqué, door mij besproken werd, deed ik uitkomen, dat publicaties van onder mijn voorgangers aan geven, dat de zoogenaamde Carnaval voor komt in 1866, even voor 1889 onderbroken werd, en dan weer herleefde tot en met 1914, het jaar, waarin uitbrak de ontzettende wereld- krijg. Nadat de oorlog beëindigd en de annexatiezncht getemperd was en rustiger tijden in het verschiet kwamen maakte men zich in zekere naburige gemeenten op om opnieuw de viering van het Carnaval-masqué voor te bereiden. Die voorbereiding trok de aandacht van tal van onze stadgenooten en was aanleiding dat de wensch geuit werd ook in onze gemeente wederom Carnaval te mogen vieren. Wanneer ik dan stond voor het besluit tot al of niet toelating heb ik, onbekend als ik was met het peil der Carnavalviering in onze gemeente, over deze aangelegenheid het gevoelen gevraagd van heeren wethouders. Met gunstig advies en volle medewerking opdat die dagen zouden staan in het teeken van onschuldigen jool en pret en geleid door den oprechten wil, om door strenge voor waarden en bepalingen het daarheen te leiden, dat die dagen zouden zijn als door mij bedoeld, heb ik de maskerade voor dat jaar toegelaten. Heeft de Carnaval-masqué in 1922 aan mijn verwachting beantwoord Ik zal U een open antwoord geven. Ja. Mijne heeren en ik voeg er aanstonds aan toeStond het Carnaval heden nog op hetzelfde peil als in 1922, dan zou van mij aan heeren handelaren in het artikel maskers geen mededeeling zijn uitgegaan, dat maskers gedurende de Carnavalsdagen niet mogen benut worden. Want maskerade zai door mij niet worden toegestaan. Doch helaas, dat is niet zoo. De ondervinding heeft bewaarheid, dat de geest van den tegenwoordigen tijd juist in die dagen tracht te vernietigen, wat des menschen hoogste sieraad is. Feiten, in die dagen geconstateerd en door mij aan de heeren wethouders meer in bijzonderheden overgelegd, spotten zelfs met het mensch- zijn, zoodat, als ik gezien de feiten de maskerade niettegenstaande dat zou toelaten, ik mijn plicht vergeten zou, ja ik zou de waarachtige belangen van requestranten zeiven verwaarloozen. Noch het een noch het andere mag U van mij vergen. En wanneer ik spreek over den geest van den tegenwoordigen tijd, laat mij dan even het woord van kardinaal Schulte gebruiken, die zegtslachtoffer van een treurig zelfbedrog zijn zij allen, die meenen, zichzelf te mogen wijsmaken, dat het Carnaval nog wel zou kunnen worden ontdaan van de uitwassen, die den mensch zedelijk omlaag trekken. Dat is geheel onmogelijk in een tijd als deze, waarin de ontucht openlijk zegepraalt, waarin het zedelooze zedelijk wordt genoemd en waarin ieder gezag, dat optreedt tegen de zucht naar naaktheid, welke om zich heengrijpt in mode en sport, zich weerloos moet laten bespotten.* Willen we ons werkelijk verdienstelijk maken tegenover werkman en middenstander bedenk dan wel, dat U zulks niet bereikt door een besluit tot wijziging, der politie verordening, zooals dool* heeren wethouders voorgesteld. Die voorgestelde wijziging be vordert het ware geluk van den werkman niet noch den bestendigen vooruitgang in zaken van den middenstand. Doch laat ons meer in ruime mate productieven arbeid verschaffen en het daarheen leiden, dat de werkman met blijheid den morgenstond toe lacht, wetend, dat hij zijn kracht gebruiken mag voor het behoud van diegenen, die hem zijn toevertrouwd. Dan geeft men hem geen steenen maar brood. Dan bevordert men niet, dat mogelijk de laatste cent uit de beurs wordt weggeworpen en tranen daarvoor wederkeeren doch wij zullen de zelfvoldoening smaken mede te werken aan den welvaart van den werkman en het geluk van zijn gezin. Een welvarende werkmansstand komt vanzelf den middenstand ten goede en ook deze zal ervaren, dat niet maskerade de gelden doet vloeien in zijn zaak, doch de toegestoken hand, die de werkman plaatst in den arbeid, daaraan medewerkt. Ik ontraad dan ook ten sterkste de aan neming van het voorstel wijziging politie- verord ening. (Vervolg zie Eerste Blad). fkamco uniruudiDui« De Priester HAMON bezit het afdoende middel Suikerziekte Eiwitstofziekte, Rheamatiek, Zwaarlijvigheid, Hart-, Nier-, Lever-, Urineorganen en Huidziekten, Aderspattige zweren, Zenuw- en Maagziekten, Verstoptheid en alle slepende ongeneesbaar verklaarde kwalen te ^oezen^ aMTry Vele attesten. Vraagt gratis en franco brochure aan (SU) 1. HiddelUndBtr. 49B, Botterdam. - Tel. 5979. DOOR CEES HAZELZET, met Illustraties van Jan Hendriks. uaii aus> «1VUUO ia das ia ieders bereik. (56) worden aangenomen door Proefnummers op aanvraag gratis verkrijgbaar. (46) SLUISKIL. (16) Waar niet vertegenwoordigd soiiede Agenten gevraagd. (17) 1

Zeeuwsche Koerier | 1926 | | pagina 6