J De Zeeawsche Koerier Dinsdag 26 Januari 1926. No. 3011 Vrijdag 29 Januari 1926 40ste Jaargang Tweede Blad. VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG- EN VRIJDAGAVOND POSTREKENINB No. 52419. 40e Uaargang. No. 3010 Gemeenteraadvan Sas - van - Gent. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. De Zomertijd. Ingezonden Mededeeling. (SU ▼an Onderscheiding Minister van Karnebeek. Provincie Nieuws. Bon4 van R.-K. Kiesverenigingen in den R ijkskleskring Middelburg. DE ZEEUWSCHE KOERIER ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING UITSTEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT Naar wjj vernemen, heeft de Minister van Binnenlandaohe Zaken en Landbouw bepaald, dat in 1926 de Zomertijd zal aanvangen den vijftienden Mei en tal eindigen den derden I Intnkop prins Leopold, maarschalk Foch, generaal De Castelnan, de familie van den kardinaal, de regeering, de wetgevende kamers, de luitenant- generaals van het Belgische leger, de magistratuur, gedelegeerden van de Belgisohe en de buiten* landsohe academieön, het professoraal korps van TJ- ^alnnotiaa «Bil dft FtftlcrÏRfthft 1 Zitting van Zaterdag 23 Januari 1926, des namiddags 4 uur. VoorzitterBurgemeester L. W. G. Hoef nagels. Tegenwoordig de heeren: H. Dierick, P. C. van Hecke, A, A. Marquinie, P. A. Neeteson, A. G. Stubbé, V. Verschaffel, Th. F. Warrens en de secretaris. De voorzitter opent de vergadering en zegt dan Ik zeg oprecht dank voor de gelukwenschen, welke mij bij de wisseling des jaars zijn geworden. Wederkeerig wensch ik U Zalig Nieuwjaar. Zalig Nieuwjaar voor U en de Uwen met voorspoed in zaken en moge onder Gods zegen dit jaar tot stand komen, wat strekt tot het waarachtig belang der gemeente en van hare inwoners. NogmaalsZalig Nieuwjaar. De voorzitter verzoekt dan den secretaris de notulen der laatste drie vergaderingen voor te lezen. De secretaris doet respectievelijk voorlezing van de notulen der vergaderingen van 26 en 27 November en n December, welke ongewijzigd worden goedgekeurd. Alsdan wordt overgegaan tot behandeling der agenda I. Twee verzoekschriften van ingezetenen tot behoud van Carnaval. Op verzoek van den voorzitter leest de secretaris de volgende twee verzoekschriften voor Sas-van-Gent, 10-1-26. Aan den Raad der Gemeente Sas-van-Gent. Edelachtbare Heeren, Geven eerbiedig te kennen ondergeteekenden, allen neringdoenden van Sas-van-Gent, dat enkele hunner bericht gekregen hebben van den .Edelachtbare Heer Burgemeester, dat het geen Carnaval zal zijn dat zij door dat besluit zwaar getroffen worden in hun bedrijf daar toch de Carnaval voor hen dagen van goede verdienste zijn dat door het afschaffen van de Carnaval de ingezetenen verplicht zullen zijn die pret te nemen in de omliggende gemeenten Assenede en Selzaete waardoor de verdiensten voor hen absoluut verloren gaan reden waarom zij uwe raad beleefd ver zoeken het te willen bevorderen dat de Burgemeester nog op zijn besluit zal terug komen. 't Welk doende (was geteekend): C. v. d. Hemel, Ant. Wulffaert, P. Dierick, F. J. Wauters, A. v. d. Hemel—Bonte, C. Bockstael, H. de Vleeschouwer, P. Hemelsoet, G. Steyaert, E. Renique, V. A. Voerman, C. Renique, H. Pauwels, V. Wijne, A. Nevejan, F. Marquinie, L. E. Warrens, J. de Wage- naere, Aug. de Maesschalck, H. de Vriend, H. Wauters, P. Goethals, J. Arens, A. A. Klein, A. F. Genbrugge, F. Vermoet, B. Rijpstra, L. Dhaene, Edm. de Causmaecker, P. de Roeck, S. van Dimme, J. B. Gijsel, G. Hamerlinck, P. Bockstael, G. de Pauw, J. P. Bosman, C. van Winckel, Ad. v. Loy, H. Feijen, Pr. de Ridder, A. Stouthamer, L. Vermandei, F. J. J. Kieboom, Wed. W. Hamerlinck, Aug. van Walle, Ach. v. Ver- deghem, A. Ie Coq, P. J. Hamelijnck, J. F. Konings, J. F. van Acker, H. de Meijerde Boij, L. de Meijer, O. Maenhout, M. Pierets, A. Vermandei, A. Fermont. Sas-van-Gent, 11 Januari 1926. Aan den Raad der gemeente Sas-van-Gent. Edelachtbare Heeren Geven eerbiedig te kennen, ondergeteekenden, allen burgers der gemeente Sas-van-Gent dat zij tot hun groot leedwezen hebben moeten vernemen, dat de Burgemeester het houden van maskeraden in de gemeente heeft verboden dat zij van oordeel zijn dat zoo een oude ingeburgerde vermakelijkheid niet mag worden afgeschaft dat zij in de Carnaval een onschuldige jolige pret zien waaraan zoo goed als de heele gemeente deelneemt, dat waar in deze gemeente toch reeds zoo weinig vermakelijkheden voorkomen het on- gewenscht is ook deze nog te schrappen, dat de gemeente om hare Carnaval gunstig bekend staat. Reden waarom zij Uwe Raad eerbiedig verzoeken alle mogelijke pogingen aan te wenden om de Carnaval te behouden. 't Welk doende. (Was geteekend) M. de Vriend, L. Kalfsvel, J. Vereecken, C. Ammon, H. Vermoet, Jacq. Geirnaerdt, A. Acke, L. Renique, F. van Oppen, A. Geirnaerdt, A. de Vleeschouwer, O. Willaert, A. van Belleghem, E. Nuytinck-Willaert, C. van Cleemput, J. Uytterhoeven, T. van Aelbroeck, J. Bruinings, J. Gommers, A. Remery, P. Dees, C. F. van Acker, E. de Vis, F. van Harmeien, J. van Harmelen-Haarweg, E. Aelbrecht, Mad. E. Aelbrecht, J. Acke, A. Vermoet, R. Ver schaffel, Th. Stubbé, E. Andriessen, J. B. Slock, P. Dhaene, B. Slock, Th. van Aerde, C. van Aerde-Ducarmon, P. F. de Vleeschau- wer, B. R. Plasschaert, Edm. Buijsse, A. J. Neyt, C. Visser, J. van Hulle, L. van de Velde, M. Meuleman, A. Hamerlinck, M. J. Schippers, C. Overbeeke, A. Bockstael, A. Crommelinckx, J. Ranschaert, B. Ranke, C. Feijen, T. Renique, F. Willaert, G. Inghels, H. Janssens, W. Oolë, A. Boecker, J. Boecker, P. Theri, J. Theri, K. P. Uyt den Bogaard, W. T. Uyt den Bogaard-van de Putte, L. Mussche, Th. van der Spiegel, Edmond Gijsel, L. de Beuf, M. Dootjes, H. Dootjes, C. Braet, L. Vermoet, A. F. A. Cuyle, C. de Betue, C. Ducarmont, O. Troch, F. Vermast, E. Gijsel, A. Vereecken, Ch. Vereecken, J. Geernaert, P. Geernaert, P. L. de Pauw, Wed. C. P. de Bock, J. C. Verplanken, H. E. J. Nunnink, Edm. Vermoet, T. Cappaert, M. Ysebaert, C. Begijn, R. de Beuf, M. Wauters, M. J. de Smet, L. de Smet-Bauwens, R. Claeijssens, L. Danel, F. van Acker, A. de Caluwé, A. Claeijssens, M. van Hecke, C. Audenaert, M. Steppe, L. de Vreeze, P. Ysebaert, Joh. ten Harmsen, V. de Waegenaere, J. F. Roels, J. de Vriend, R. Geernaert, Pol. de Groff, P. de Betue, Fr. van den Berghe, Alb. Ranschaeft, Pr. de Ridder, S. Brevet, J. Moulinas, G. Bakker, A. Vernaeve, H. Gras, André Bock stael, P. Stouthamer, C. de Koek, G. Witte- broodt, A. Deurwaerder. De voorzitter vraagt, wie, naar aanleiding van de voorgelezen adressen iets in het midden wenscht te brengen. De heer Dierick zou gaarne vernemen/wat den voorzitter ertoe heeft geleid om de Carnaval, door hem nog eerst een paar jaar geleden weer ingevoerd, thans weer af te schaffen. De voorzitter wenscht op te merken, dat van invoeren geen sprake kan zijn, wijl het Carnaval reeds bestond. Voorts, dat het onjuist is te spreken van afschaffen van het Carnaval. De bedoeling is alleen, dat geen maskerade wordt toegelaten in voor het publiek toegankelijke localiteiten en op de straat. De heer Dierick acht zulks hetzelfde als afschaffen. Geen enkel wetsartikel verbiedt, dat men zich verkleedt. De voorzitter zegt, dat hij mogelijk hierop straks kan terugkomen bij punt 2 der agenda als de verschillende heeren zich zullen hebben uitgesproken. De heer Dierick betoogt nog, dat het Carnaval een vermaak is dat in Sas-van-Gent is ingeburgerd. Dat men in de periode 1914— 1922 geen Carnaval kon vieren, was ieder duidelijk. Dat was een abnormale tijd. Thans echter, nu de Carnavalsviering weer ingevoerd is, en verschillende menschen hiervoor kosten hebben gemaakt, acht spr. het onjuist tot afschaffing over te gaan. De heer Marquinie zegt, dat het ook hem sterk heeft verwonderd, de plannen van den voorzitter te vernemen, vooral daar het Carnaval nog slechts een tweetal jaren geleden was hersteld en de voorzitter zelf heeft getuigd, dat de bevolking van Sas het Carnaval op goede wijze wist te vieren. Spr. merkt op, dat de voorzitter, als hem Dinsdagsavonds bij sluiting van het Carnaval een serenade werd gebracht, zelfs dank placht te brengen voor het keurig verloop. Het verwondert spr. dan ook grootelijks, dat thans ineens het Carnaval niet meer zou deugen. Voorts onderschrijft spr., wat de heer Dierick zeide, omtrent de door velen voor Carnavalsviering gemaakte kosten. Men heeft zich hiervoor van alles aangeschaft. Ook diverse neringdoenden hebben zich hierop ingericht en costumes en maskers ingeslagen teneinde het publiek zoo goed mogelijk te kunnen bedienen. Spr. wijst er dan op, dat het Carnaval veel volk naar Sas brengt. Schaft men het af, dan missen de neringdoenden niet alleen de voordeelen, hieraan verbonden, doch ook van de eigen bevolking zullen velen naar Gent, Selzaete en Assenede gaan, waar wel Carnaval wordt gevierd, zulks tot groote schade van velen in de gemeente. Spr. zou het dan ook betreuren als de plannen van den burgemeester zouden doorgaan. De voorzitter stelt, waar verder hierover door geen der raadsleden meer het woord wordt verlangd, punt II der agenda aan de orde te weten Voorstel der wethouders tot wijziging der brengt een groote troef meehg is uiterst moeilijk vervangbaar. We zgn er van overtuigd, wanneer het hem mag gelukken een aantal personen rond zich te groepeeren, in wier kunde en in wier aohting vertrouwen wordt gesteld, dat het hem niet al te lastig zal worden gemaakt. Ook niet door hen, die al reeds nit den trenre hebben betoogd, dat welk extra-parlementair Kabinet ook zon optreden, dit in hen hardnekkige bestrijders zou vinden. Zelfs mr. Marohant zal, wil hg zioh niet belachelijk maken, in een Kabinet, waaraan een zijner partggenooten de signatuur geeft, moeten berusten. We begrijpen het, hg had het liever anders gewild. Hg zou gaarne hebben gezien dat de Katholieken den socialisten in de armen waren gevlogen en hg den zegen over dat gemengde huwelgk had kannen uit spreken. Maar als hg nu nog niet beseft, dat de tgd daarvoor allerminst rgp is, dan geeft hg blgk op de mentaliteit der Katholieken niet den minsten kgk te hebben. De Katholieke Partjj laat sich niet in een of andere richting dringen. Ze is mans genoeg om zelf haar houding te bepalen. Een voogdijschap van den heer Marohant, die sich blijkbaar slechts moeilijk op den achtergrond kan houden, lasten we niet. En met de zaken te willen brnskeeren, zal hij preoies het tegenover gestelde bereiken van wat hg beoogt. Naar wjj vernemen, heeft de Chineesohe Regeering den Minister van Buitenlandsohe Zaken, Jhr. van Karnebeek, begiftigd met het Grootkruis eerste klasse der orde van den met edelgesteenten ^«sierden Galden Rijsthalm van China. De aankomst van het stoffelijk overschot van Zijne Eminentie den Kardinaal in het Noorder station van Brussel geschiedde om juist tien aar. De stoet, die het van het paleis te Meohelen af tot aan het station dezer stad vergezelde bestond nit bijna al de bissohoppen van België, de gemyterde abten, de prelaten en de eere- kanunniken. Verder waren er delegaties van het garnizoen, van de geestelijke commuoauteiten, van de scholen, de vereenigingen, het stadsbestuur enz. De kist werd door zestien seminaristen gedragen. De trein, die het stoffelijk overschot naar Brussel braoht, reed met aangestoken liohten en droeg voor op den ketel een met rouwfloers omhangen Belgisohe vlag. Onderweg was een groote menigte toegestroomd om eeu laatste open bare hulde te brengen aan den grooten kerkvoogd, wiens stoffelijk overschot in de hoofdstad de eer ging ontvangen van een geheel volk met sfln geestelijken en koningen aan het hoofd. De groote hal van het Noorderstation was met zwarte draperieëa behangen. In den ontvangsalon der koningen stond een groot zilveren kruis met daaromheen brandende kaarsen. Een baar was hier opgetimmerd om er even de kist op neer te zetten, alvorens ze in den lijkwagen zou worden geplaatst. Da aanblik in deze hal was grootsoh en aan doenlijk. Daar waohtten de gedelegeerden van alle voorname lichamen, die in de volgende orde den ljjkstoet zonden volgen: de geestelijkheid met den nuntins en de bissohoppen van België, kardinaal Bourne, de kanunniken van Meohelen, de koning, wezigen. De militaire eerewaoht in de kerk brengt hetzelfde saluut, dat zooeven de Koningin van België werd gebracht. De eikenhouten kist wordt onder de katafalk geplaatst. De rflzige gestalte van den koning van België aaa wiens linkerzijde de kroonprins gaat, blijft enkele oogenblikken eerbiedig voor de katafalk stilstaan en brengt het militair salnnt, om dan zijn koninklijke plaats in het priesterkoor te gaan innemen. Alle deelnemers aan den stoet hebben thans hun plaatsen in de kerk ingenomen. De plechtige rouwdienst gecelebreerd door den Pauselijken nuntius, mgr. C. Micara, neemt een aanvang, gedurende welken de Soola Cantornm van Meohelen de rouwzangen ten gehoore brengt. Na het H. Evangelie beklimt de Hoogeerwaarde heer Deken, mgr. Evrard, den kansel tot het uitspreken van een indrukwekkende lijkrede. Vervolgens wordt de H. dienst voortgezet, en met de pleohtige absoute door mgr. Micara besloten. Buiten de kerk was de menigte geen minnut geweken, doch had haar plaats behouden, om het indrukwekkend schouwspel van het vertrek der vorstelijke personen en der hooge bezoekers gade te slaan. Onmiddellijk nadat het kerkgebouw door hen verlaten was, werd gelegenheidgegeven langs de katafalk te d»fileeren, waarvan duizenden en duizenden in onafzisnbaren stroom, welke den geheelen middag voortduurde, gebruik maakten. Laat in den namiddag werd het stoffelijk oversohot van Kardinaal Meroier in alle stilte en eenvoad weer naar Meohelen vervoerd. Da nationale begrafenis van Meohelen's aarts invoering vau eou uuuisuicuooiaaxiu^. v}, iuuuio kwitantie voor advertentie- of abonnementsgelden moet een zegel van 20 oentimes worden geplakt, ten behoeve het ondersteuningsfonds der jour nalisten. Met niet plakken wordt strafbaar gesteld met een boete van ten hoogste 500 lire. Aan de Besturen der R.-K. Kiesvereenigingen in Zeeland is het navolgend rondschrijven verzonden. M. M. Ingevolge art. 10 al. 1 van het Bonds regl. (Algemeene Bond van R.-K. Rgkskiaskring orga nisaties in Nederland) heb ik de eer U te vragen of en, zoo ja, welke voorstellen uwe Kiesver- eeniging op de agenda van werkzaamheden voor de in Mei a s. te houden algemeene Bondsver gadering te Utreoht wenscht geplaatst te zien. Het antwoord moet voor 8 Februari bjj onder- geteekende worden ingezonden. U gelieve mjj tevens opgave te doen van het aantal leden, waarover door uw kiesvereeniging contributie wordt overgedragen over 1925 en vernam gaarne de juiste adressen, secretaris en penningmeester. Daar onze Boud voor 1 Maart de voorstellen moet indienen, vertrouw ik op uwe welwillende medewerking, omdien roodzakelgk nog bgtjjds eene algemeene vergadering te kannen beleggen. Zoo er geen belangrijke voorstellen gedaan

Zeeuwsche Koerier | 1926 | | pagina 5