DE ZEEUWSCHE KOERIER ProotJictaal Polksblad. Aan de Rechtsche Kiezers 1752, Eerste Blad Zaterdag 14 Juni 1913. 19de Jaargang. 4 Kamerdistrict OOSTBÜRG Kamerdistrict HONTENISSE DE GROOTE SLAG P. Dieleman; P. F. Fruijtier. Op, voor ons Recht I op Fruijtiors Thans de meest geleien Courant van Zeeland Brieven, Stukken, Advertentiën te zenden aan de Administratie van „De Zeeuwsche Koerier" te Sas van Dent. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Dinsdag 17 Juni. Dieleman, 1'. Lindejjer, G. F. de Murall, It. li. L. van Dalsiini. II. A. Frujjtier, P. F. Ossewaarde, J. Welleman, Jae. op Dieleman, in 't district Oostburg in 't district Hontenisse MAARTEN VAN UTRECHT. Deze courant verschijnt Woensdag en Zaterdag. Prijs per 3 maanden franco per post 75 cent. Voor België 1,50 frank, per 3" maandenvoor alle Andere landen f 1,25, bij vooruitbetaling. Advertentiën van i 1 tot 5 regelö 50 cent Elke regel meer 10 cent j Groote letters worden naar plaatsruimte bere- kend. Bij abonnement korting. Dienstaanbiedin- I gen 3 cent per regel, f MAAN: E. K. 11 Juni. V. M. 18 Juni. ZON Zon op 4 u. 20 m. Zon onder 8 u. 09 m. In 't waarachtig belang van land en volk, raden wij het kiezerskorps dringend aan bij de aanstaande stemming als volgt hunne stem uit te brengen zal aanstaanden Dinsdag geleverd worden. De slag tusschen de christelijke beginselen en die van het liberalisme en-socialisme. De slag tasschen de regeering van soeiale rechtvaardigheid, die daar de wetten tot verze kering van zieke, gebrekkige en bejaarde arbeiders heeft tot stand gebracht en zal uitvoeren, en tusschen de liberale en socialistische belovers van staatspensioen. De slag tusschen een bestuur, regeerend met vaste hand, en een op het bestuur azende vrij zinnige concentratie, die nooit flink zal kunnen regeeren, omdat ze in alles afhangt van het socialisme. De slag tusschen het beschermen onzer binnen- landsche nijverheid, wat rechts wil, of het benadeelen van onze eigen welvaart, wat links wil. Dat alles staat Dinsdag op het stembiljet. Op dat biljet staat meer dan namen: want die namen zijn de vertegenwoordigers der beginselen, en uit die beginselen hebben wij onze keuze te doen. D&ar gaat het om, kiezers Het gaat er om of een geloovig man moet achteruit gesteld worden omdat hij geloovig is het gaat er om of onze werklieden zullen krijqen de sociale verzekeringen het gaat er om of op onderwijsgebied de bestaande onbillijkheid zal worden opgehevenhet gaat er om of onze industrie, onze welvaart, onze algemeene welstand zal kunnen tot bloei gebracht worden door een tariefwethet gaat erom of het kiesrecht voor- *Y taan aan ieder huisvader zal worden geschonken, afgezien van maatschappelij ken welstand het gaat tenèlotte, en daarom op de eerste plaats, of het Kruis zal blijven prijken boven ons staatkundig Nederland, dan wel of in de plaats daarvan zal komen de roode vaan in den mist. Om dat alles gaat het aanstaanden Dinsdag. Het gaat niet om beloften van staatspensioen, waarmede de liberalen zoo gereed zijn beloven kan iedereen beloven kunnen vooral de liberalen; maar met beloften wordt de beurs niet gevuld. Vooral gij, Katholieke arbeiders moogt dit wel eens goed bedenken, opdat het U niet berouwen zal, wanneer het te laat is. De liberalen kunnen mooi praten, kunnen U wel alles mooi voor schilderen, maar denkt er eens om dat diezelfde liberalen nooit tot U zouden komen, nooit U zouden noodigen tot hunne vergaderingen, als het niet om Uwe stemmen te doen was. Bedenkt dit wel De liberalen komen tot U, omdat ze U noodig hebben; ze kunnen Uwe stemmen niet missen, en daarom komen ze U paaien met allerlei schoone, maar vage beloften. Ze zouden U een aardsch paradijs beloven, als ze veronderstellen konden dat ge er mee in zoudt vliegen. Neen, denkt er wel aan dat Uw belang het is rechts te stemmen. Of heeft de rechtsche regeering niet de sociale verzekeringen tot stand gebrachtzijn die niet deze week afgekondigd en zullen ze niet na zes maanden in werking treden, als rechts aan het bewind blijft? Ziet, dat zijn geen beloften, maar daden. Het brood is uit den oven en moet nog slechts in den winkel gebracht worden. Zorgt ervoor dat ge het brood niet weg werpt, en een ledigen meelzak ervoor in de plaats neemt. Ook het tarief is eene zaak, waarvan voor ons allen veel, zeer veel aftiangt. Nu worden wij, Nederlanders, geheel overvleugeld door het buitenland. Voor millioenen guldens buitenlandsche producten stroomen ons land binnen, en niemand der onzen verdient er iets aan. Onze eigen handel kan zich niet voldoende uitbreiden, onze eigen arbeiders moeten naar het buitenland, onze eigen welvaart kan niet vergeleken worden bij die van Janden met een flink tarief, als b.v. Duitschland. Welnu, is het dan geen zaak van het aller grootste belang, dat we daaraan een einde maken Is het geen tijd, dat we in plaats van het buiten land te verrijken, in plaats van onzen eigen middenstand en onze eigen werkmansklasse te benadeelen, door een tarief* onzen nationale» welstand gaan verhoogen Deze kwesties niet het .minst, de sociale ver zekeringen en het tarief, zie-iedereen flink onder i de oogen. Niemand. late zich v&tt. de wijs brengen door groote woorden" en ^holle phrazen, maar iedereen, die werkelijk in 't belang van land en volk stemmen wil, kieze a.s. Dinsdag Nu wij ook in onze districten Oostburg en Hontenisse zien* hoe de liberalen alles in het werk stellen om bij de katholieken in een goed daglicht te komen, is het niet overbodig eens met klem er op te wijzen hoe wij, toen het liberalisme hier in de laatste helft der vorige eeuw heer en meester was, door die liberalen behandeld werden. Minister Kappeijne, een der grootste sterren aan het liberale firmament, heeft eens in trotsche verwaandheid uitgeroepen„De minderheden moeten maar onderdrukt worden." Deze minister had wèl gelykWant zoo het tijdperk van liberale overheersching iets duidelijk heeft aan het licht gebracht, dan is het wel dit, dat het liberalisme niets gunt aan menschen van andere overtuiging. Wij, katholieken, zijn, toen de liberalen hier te lande de macht in handen hadden, altijd stelsel matig achteruitgezet. Altijd werden wij in ons recht te kort gedaan. Het feit, katholiek te zijn, was bij het liberalisme voldoende. Wie katholiek was had, juist omdat h y dat was, nooit iets te verwachten. De waarheid van deze beweringen kan ieder controleeren. Hoeveel katholieken waren er, 40, 50 jaar geleden, in openbare rijksbetrekkingen? Hoevelen onzer mannen konden een ambt, een betrekking vinden Zoowel bij de post als bij den waterstaat waren katholieken zeer groote uitzonderingen. Onze zonen kwamen daarvoor niet in aantnerking. Het liberalisme immers de liberaal Kappeijne zei het zelf had met de minderheden niets te maken, die konden onder drukt worden. Alles, alles was voor de liberalen. Wij hoorden het dezer dagen nog beweren door een reeds bejaarden Roomschen man. „Och ja, zeide hij, in mijn jeugd zou ik ook gaarne bij den waterstaat gekomen zijn, en ik had ook bij een sollicitatie daarvoor nog al eenigen steun. toch ging men mij voorbij, omdat ik Roomsch was." Ziehier hoe wij altijd behandeld zijn. Gelukkig waait er thans een andere wind uit het regeerkasteel. Onder alle categorieën van beambten vindt men thans ook katholieken. Onze mannen en jongens kunnen nu ook met kans van slagen naar een betrekking dingen. Talrijke voorbeelden liggen voor het grijpen, om die bewering te staven. Aan dit bewind zitten thans invloedrijke katholieken, die het, zonder de libe ralen uit te sluiten, toch nooit en nimmer dulden zullen dat een katholiek wordt geweerd, omdat hij katholiek is. In het leger staat een godsdienstig man thans hoog aangeschrevenzeer juist zijn de leger- autoriteiten van meening dat een christen soldaat, ook in militair opzicht, in den regel beter is dan een ongeloovige. Verre van ons te vernederen en te verdrukken, wordt het goed recht der katholieken volkomes erkend. Het is uit met de liberale overheersching, die zich "zelf alles toebedeelde. Maar toch, kiezers Wanneer ge denken zoudt, dat het tegenwoordige liberalisme ons beter zou gezind wezen dan vroeger, vergist ge U. De liberalen zelf hebben hun neus te dikwijls voorbijgepraat. Zoo werd, toen vóór eenige maanden een katholiek werd benoemd tot directeur-generaal der posterijen en telegrafie, van liberale zij<|e daartegen geprotesteerd. Komt alleen door dit feit, met honderdtallen van andere voorbeelden te vermeerderen, niet allerduidelijkst uit, dat een nieuw liberaal tijd perk weer zpa beteekenen een hernieuwde achter- uitzetfffig der katholieken &'A> één onzer daaraan medewerken Neen, roepen wij den katholiek toeOp, voor ons recht! Op, voor onze Christelijke regeering! Daarom allen gestemd IN OOSTBURG IN HONTENISSE DOOR De Tariefwet is het schrikbeeld, Spookt op briefkaart en en in kranten „Ach, ze drukt de kleine luiden", Klagen groote fabrikanten. Ambachtslieden, neringdoenden, Hier geen reden om te zuchten, Want de handel in zijn omvang Heeft tarieven niet te duchten. Winkelieren krijgen koopers Méér dan vroeger en bij hoopen, Wijl méér menschen zullen werken, Méér verdienen en dus koopen. 't Voedsel zal niet duurder worden, Is voor 't zelfde geld te krijgen, Want door beetren handelstoestand Moet de koopkracht immers stijgen. Veel te weinig is ontwikkeld Overgroot getal bedrijven 't Zonlicht missend der bescherming Moeten zij van kou verstijven. Bij gemis van die bescherming Kan onze Industrie niet groeien, De Tariefwet moet haar helpen De Industrie zal hooger bloeien. Scheepvaart eveneens de scheepsbouw Zal zich door 't tarief verheften, Nederlands volprezen landbouw Dien van Saksen overtreffen. Vrije handel deed den landbouw Van het Iersche volk vervallen, Joeg de boeren van hun erfgrond Over zee bij duizendtallen. Niet meer zullen tal van mannen Uit ons land naar Duitschland stoomen, Maar voortaan in eigen landstreek Volop werk en brood bekomen. Vreemdelingen zullen bouwen In ons landje hun fabrieken Door Tariefwet invoer, uitvoer, Nijverheid krijgt breeder wieken. Kiezers aan de Juni-stembus, Wilt uw keuze goed bedenken Linksche heeren, links regeeren, Staatspensioen werd hunne leuze, 't Volksbedrog der Socialen Toch wil niemand hunner zeggen, Waar men 't geld vandaan moet halen. Het program der Concentratie, Saamgeflanst door spgt en wrevel, Is mislukte speculatie 'n Roode.vaan in mist en nevel! Linksche politiek is treurig, En die heele Concentratie, 't Is gebleken in de Kamers, Blijft een schandvlek voor de natit. 4 Bij de militaire wetten, Met den Sociaal verlegen, Stemden Unie-Liberalen. Op een man na allen tegen. Landsverdediging is noodig, Landverraders, die 't beletten Komt de Liberaal op 't kussen, Stemt hjj toch weer voor die wetten. Blijft het Rechtsche Ministerie, Kunnen later onze kindren In de Maatschappij iets worden, Wat de Linkschen links verhinderen. Want zij' blijvou vette baantjes Met en onder ueti verdeelen: Afkeer jegens Cleri.<uen Kunnen zij niet meer verhelen. Troetelkind der Liberalen Is de schóól, maar „de Openbare" Koper dus voor onze scholen, Goud voor haar, want da's je ware! Vrijheid, broedersohap, gelijkheid Ideaal der idealen, Maar zij laten voor hun scholen Andren dokkeu, duur betalen. Wij nu eis^he® rechtsgelijkheid Ook voor de "Bifzondre Scholen Veel te lang zijn onze beurzen Door het onrecht grof bestolen. Links kan sociale wetten Door obstructie remmen, temmen Hier is eenheid tegen Rechtschen Eenheid in het tegenstemmen. Maar de obstructie is ontmaskerd Rechtschenmogen niet regeeren, Want hun sociale wetten Zouden Links te veel geneeren. Links gaf jarenlang beloften, Wie kan van beloften leven Talma wil nu aan onze oudjes Niets beloven, liever geven. Houdt dus Rechts het roer in handen: Kiezers wilt het goed onthouden 'n Flinke boterham in specie Ligt daar klaar voor tal van ouden. Talma bleek de stoere werker, Hield van voortgang, niet van talmen, En zijn naam als echte volksvriend Moet door heel Europa galmen. Zijne sociale wetten Gelden groote volksbelangen, Links zou graag die mooie wetten In den wind te drogen hangen. Denkt er aan, o Rechtsche kiezers Met het Linksche Ministerie, Op den rug der Socialen, Komt het land weer in miserie. Invaliden en onze oudjes Kunnen dan beloften pachten, Middenstand krijgt ook beloften, Maar moet vijftig jaren wachten. „Winnen Linkschen bazelt Troelstra Komt een kabinet van zaken" (Dat niet druk zich hoeft te maken En den tijd heeft om te schaken') Maar om middenstof te lokken Strooide Troelstra rond dat praatje; Waarheid is de Concentratie Wil gaan zitten aan het laatje. En dan zitten invaliden En die ouderen van dagen Met een wagen vol beloften En met hongerige magen. Vast aaneen o, Coalitie Ook ten spijt van Tidemannen, Die alomme tweedracht zaaiend Tegen Rechtschen samenspannen. En l)e Nieuwe Rotterdammer Zucht zoo droevig: „Het is jammer Van die Coalitie-vastheid", En wordt tammer, maar ook grammer. En zij wilde een laatsten splijtbout In 't accoord der Rechtschen drijven, Bij die laagheid moet onze eenheid Hooger rijzen, sterker stijven. Rechts regeert, Links doet den aanval, Plicht van Rechts dus zich te weren, Af te werken ons programma En den vijand te trotseeren Eerste stemming, beste stemming Alle kans op zegepralen, Wacht men op de tweede stembus,

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 1