No. 1750. DERDE BLAD Kamer- bh Siatemtieziip. Zaterdag 7 Juni 1913. Kaïnerdistrict OOSTBÜRG Kaïnerdistrict HONTENISSE Statendistrict HULST: Statendistrict SLUIS Eerste Hoorn sch Katholieke van Dinsdag 17 Juni Dieleman, P. Lindeijci', (1. F. de Murall, It. R. L. van Dalsiiiii, II. A. Fruijlier, P. F. Össewaarde, J. Welleman, Jac. Vrijdag 13 Juni. Bujjsse, E. Dieleman. P. van Dixlioorn. Pli. .1. Fruijlier, P. F. Ilomliacli. F. C. 0. N. haan, F. kramer. II. I. C. Rasling, L. Rleiker, N. A. van Bortel, P. J. Erasmus, P. Hendrikse, A. AE. van Ztiijen, R. II. Liberalisme op zn vuilst. Levensverzekering - Maatschappij NIJME8EN - Van Oldenbarneveldstraat 75. Telefoon Interc. 1470. Telegram-adres ERK. 1 - -lj». Automobielongeluk te Clermont. Marktberichten. Hulst, 2 Juni 1913. Middenprijs per 100 kilo. 5,- 9,- 11,50 9,- 18,— 11,- 1,80 Rotterdam, 3 Juni 1913. Beveelt b i j De Zeeuwsche Koerier De Zeeuwsche Koerier In 't waarachtig belang van land en volk, raden wij het kiezerskorps dringend aan bij de aanstaande stemmingen als volgt hunne stem uit te brengen Men Bchrijft uit het district Beverwijk aan „De T«d" Passtoors, de candidaat der rechtschs partgen in Beverwijk, was nog nooit in Westzaan ge weest. Men moest en zou nu zijn afgevaardigde eens zien en hooren. Op algemeen verzoek der weinige rechtschen in die plaats, die overwegend links is, belegde het Centraal Bestuur der Katho lieke Kiesvereeniging er Maandagavond een vergadering, een openbare vergadering met vrij debat. Passtoors zou spreken. Ongeveer half negen een half uur te laat, omdat het rijtuig, dat P. zou halen van Krom menie, niet tijdig aanwezig was kwam de heer Passtoors voor Café De Prins aan. Hij was vergezeld van den heer A. Harms, hoofd eener Christelijke school te Zaandam, en den heer C. D. Wesseling, redacteur van „De Tijd", uit Den Haag, die met hem zou optreden. De ontvangst der bevolking was allerhartelijkst. Een heele troep schoolkinderen, door de liberalen allen voor zien van de groote platen van het Anti-Tarief- wet-Comité ontvingen de sprekers, toen zij uit het rijtuig stapten. En dat tusschen haakjes terwijl de liberale krantenredacties tranen met tuiten huilen, als „het kind in de politiek wordt betrokken." In de zaal was de stemming nog onwilliger. Bijna de heele zaal, die stampvol was, was inge nomen door liberalen en socialisten, die tot op het podium een goed plaatsje hadden gevonden. Er werd gemompeld en gejoeld. Nauwelijks had de heer Goes, president der R.-K. Centrale, die presideeren zou, de vergade ring geopend en wilde hij den heer Harms een gebed laten uitspreken, of daar begon het al. Twee, drie heeren althans naar hun uiterlijk die vooraan zaten, vroegen het woord. En toen de waardige voorzitter hun dat natuurlijk niet wilde geven, protesteerden zij heftig. De heer Passtoors betrad den katheder en hield zijn rede, telkens onderbroken door hoonend gelach én gejoel. Maar Passtoors hield moedig stand, al was onderwijl de temperatuur in de luchtdicht gesloten zaal tot zeker 90 gr. gestegen.. Groote zweetdroppels parelden op Passtoors voorhoofd, maar hij kon zijn rede althans beëindigen en ontving tot belooning een zwak applausje der rechtschen. De voorzitter gaf toen het woord aan den heer Harms, den tweeden spreker. Met Kerkelijke goedkeuriüg van doel en Koninklijke goedkeuring der Statuten. Aantal Polissen op heden 14,>800. Verzekerd bedrag twee millioen zeven honderd duizend f >8,700,000, Jaarlijksche Premie 04,000, Bedrag aanwezig voor reserve n 100,000,— Het aantal polissen in 1913 uitgereikt bedroeg J8,400. Met een verzekerd Kapitaal van 453,000. De Directeuren NIJMEGEN, 1 Mei 1913. H. J. BODENSTAFF. C. ,T. Th. SMITS. spreken hem eenvoudig belet. Een oorverdoovend gejoel en gestamp en geschreeuw ontstond, in welk t umoer-bachanaal het Westzaansch „intellect" dapper voorging. De heer Harms wachtte minuten lang of het geweld zou bedaren, de voorzitter hamerde en klopte, wees den heeren op hun plicht van fatsoen, de heer Wesseling overschreeuwde de bende en wees er op, dat hij zoo iets onbe schofts nog nooit ondervonden had, maar niets hielp, de schreeuwende en tierende bende was niet tot bedaren te brengen, en boven alles klonk uit het gegil „Wij moeten Passtoors hebben wij moeten Passtoors hebben Ten einde raad, sloot de president onder een kalm, waardig, maar krachtig protest de herrie- vergadering. De geschiedenis is echter nog niet uit. Integen deel, het ergste moet nog komen. Nauwelijks was de vergadering opgeheven, of het publiek begon op te dringen naar het tooneel. Een der heeren van de eerste rij, een zekere heer Lang, sprong met woest gebaar en zwaaiende armen op het tooneel. Hij.... lag er echter in „no time" weer af. De heer Wesseling, waarschijnlijk vermoedende, dat men den heer Harms, die nog altijd rustig het tooneel stond aan te stareD, te lijf wilde, had met een forschen duw den indringer een salto- mortale achterover laten maken, dat hij met zijn beenen in de lucht onder zijn vrienden was terecht gekomen. De situatie werd er echter te gevaarlijker om. Er ontstond nu een vreeselijk gedrang, met ver wrongen trekken ging men den heer Wesseling te lijf, opgeheven stoelen en stokken dreigden, enkele stoelen vlogen door de lucht, een bierglas verbrijzelde een der brandende petroleumlampen, 't was een ware heksensabbath. Op dit oogenblik, dat moord en doodslag dreigden, verscheen een reddende engel in den vorm van een reusachtigen veldwachter, die zich door het gewoel wist heen te werken en den heer Wesseling naar buiten bracht en op het raadhuis opbergde. Maar waar Passtoors Toen het tumult het hevigst was, voelde onze vriend zich door zes, acht sterke armen aange grepen later bleken het welwillende vrienden armen te zijn en met één sierlijken zwaai door een raam achter het tooneel in den tuin gezet, waar hij haast in een sloot terecht kwam. Ten slotte liep alles nog goed af. De socifl'fifëa en liberalen, nu meester van het terrein, zetten' op eigen houtje de vergadering voort, waar de heer prof. Eerdmans en de heer De redacteur van „Het Volk", beiden voor het overgekomen, het woord voerden. Of zij erg ingenomen en vereerd zullen zijn met het optreden van hun partijgenooten Zeker is, dat. alle goedwillige menschen schande spreken over het weergaloos brutaal optreden der concentratie- heeren. De populariteit van den heer Passtoors zal door deze gebeurtenis zeker nog meer stijgen en geen rechtsche kiezer zal den hoon, hem aan gedaan, ongewroken laten. Tot de laatste man komt nu op. Voor buiten Beverwijk kan men uit deze geschiedenis eens zien, hoe er in zulke districten voor de goede zaak moet gevochten worden, tot zelfs in den letterlijken zin toe. Maandagmorgen omstreeks half negen begaf de heer graaf René de Clerck de Raroux, 25 jaar, wonende op het kasteel van Aigremont, nabij ^/Engis (prov. Luik), zich per automobiel naar de Maar toen deze den katheder betrad, werd het ^utowedstrijden te Hoei. De heer de Clerck, die het rijtuig bestuurde, was vergezeld van den 27-jarigen heer Galloy, zoon van den pachter van het kasteel. Toen de auto in snelle vaart op het grondge bied van Clermont-onder-Hoei gekomen was, zagen voorbijgangers haar plotseling rechts, en daarna links zwenken, den weg dwars oversteken en in een weiland terechtkomen, waar het ge vaarte onderstboven stortte. Door den schok werd de heer Galloy op de straatsteenen geslingerd, waar hij bewusteloos bleef liggen. De heer de Clerck lag dood in het weiland, op de plek waar de auto omgevallen was. Het boven gedeelte van het hoofd van den ongelukkige was volkomen vermorzeld. Het lijk van den jongen man werd een naburig huis binnengedragen. Een geneesheer uit Engin heeft vastgesteld, dat de heer Galloy, behalve zware kneuzingen aan het hoofd, geen ernstig letsel bekomen had zijn toestand schijnt voorloopig niet onrustwekkend De jonge man werd naar zijne woning vervoerd. De heer René de Clerck de Raroux was een zeer bekende persoonlijkheid in de sportkringen van Luik en omstreken. f 9,75 8,- 10,— 10,- Tarwe Rogge Wintergerst Zomergerst Haver Erwten Bruineboonen Paardenboonen Witteboonen Duivenboonen Lijnzaad Aardappels H_ Koolzaad per kak van 106 liters Boter per kilo Eieren per 26 stuks Er waren ter weekmarkt te koop gesteld"20 stuks hoornvee, 36 varkens, schaap. Verkocht 7 stuks hoornvee, 28 varkens, schapen. vÜ^bürg, 4 Juni 1913. Ter graanmarkt van fcëdejr:^as de aanvoer gering, de voorraad is niet méér groot. Tarwe en ^erwten nog een paar monsters. De prijzen waren -Hs volgt t«rwe f 9,50 a f 10,60, wintergerst f 9,25 a 9,50, rogge f 6,25 mergerst L9,—-a f 40,hav 10,15 8,75 10,25 10,— 9,50 10,50 12,- 9,50 12,- 1,90 1*10 0,90 erwten f '8)— a f 8,75', a f 10,50, bruineboone; f ai' ,;~f maanza&i kilogram, kookerwten f 8,- karweF**"*'" per blauwe 3 Juni 1913. Ter graanmarkt;. blijft de aanvoer afnemend. Nieuwe Tarwe - Kroonerwten Bruineboonen Overige artikelen niet aangevoerd. Aardappelen. Bonte f 2,25 af, f a f Eigenheimers f O,a f Bravo's f a f weinig handel. Versche boter per K.G. f 1,12 a f 1,30 midden- prijs f ,61; aan particulieren verkocht a f O, per nond. Versche eieren per 100 stuks f3,'40 -af 4, middenprijs f 95per 25 stuks particulieren verkocht a f O, Aanvoer gering. De aanvoer van eieren niet van de V. P. N. bedroeg 500 stuks. De aanvoer voor den eierenverkoop der onder- afdeeling Zuid-Beveland der V. P. N. bedroeg 15875 stuks. De prijs was f 4, Ter veemarkt van heden waren aangevoerd 53 paarden, 1044 magere runderen, 475 vette runderen, 182 vette kalveren, 702 nuchtere kalveren, schapenof lammeren, 1 varkens, 175 biggen. Vette koeien le kwal. 84 a 86, idem 2e kwal. 82 c., id. 3e kwal. 74 c., ossen le kwal. 84 a 86 c., 2e kw. 78 ct., 3e kw. 74 c., stieren le kwal. 76 a 74 c., 2e kw. 72 c., 3e kw. 66 c., kalveren le kwal. 115 c., 2e kw. 105 c., 3e kw. 100 c., alles per kilo. vrienden, geburen en kennissen het nemen van een abonnement op aan. Nieuwe lezers kunnen zich alle dagen opgeven.

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 9