Provinciaal D o l fe s b l a d. 1750. Eerste Blad. Zaterdag 7 Juni 1913. 19de Jaargang. Hulde aan Talma District Hulst. Onze Kamercandidaten. P. F. Fruijtier P. J. van Bortel A. M Hendrikse. Thans de meest gelezen Courant van Zeeland. Brieven, Stukken, Advertentiën te zenden ann de Administratie van „De Zeeuwsche Koerier" te Sas van Cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN. Mr. P. Dieleman Eenige Pink Pillen zullen u van uwe kwalen verlossen. Op, voor onze beginselen! P. Dieleman, P. F. Fruijtii F. C. 0. M. C. IJsebaerl. District OOSTBURG. District HONTENISSE. 1)E STATEWERklEZIM. I\ SL11S. en Ingezonden Mededeetingen. T'11r'1 V DE ZEEUWSCHE KOERIER Deze courant verschijnt Woensdag en Zaterdag. Prijs per 3 maanden franco per post 75 cent. Voor België 1,50 frank, per 3 maandenvoor alle andere landen f 1,25, bij vooruitbetaling. Advertentiën van 1 tot 5 regels -50 cent Elke regel meer 10 cent Groote letters worden naar plaatsruimte bere kend. Bij abonnement korting. Dienstaanbiedin gen 3 cent per regel. MAAN: N. M. 4 Juni. E. K. 11 Juni. ZON Zon op 4 u. 2d m. Zon onder 8 u. na. De Eerste Kamer heeft deze week de sociale wetten van Minister Talma aangenomen. Rechts stemde vóór, links stemde tegen. De wetten van Talma zijn dus binnen. Laat de arbeider goed begrepen wat dit zeggen wil. Laat hij wèl weten dat deze wetten voor hem beteeken en steun bij gebrekkigheid, steun bij ziekte, steun bij' ouderdom. Laat hij wèl weten dat de aanneming dezer wetten beteekent een uitkeering van twee gulden per week aan de arbeiders die thans 70 jaar en ouder zijn, en dus geen premie gestort hebben. Hulde aan Talma, den kranigen minister, wiens liefde voor sociale rechtvaardigheid den stoot gaf tot deze spoedige en gelukkige oplossing. Daten wij allen deze hulde in woorden aan de stembus omzetten in een daadwerkelijke hulde, door flink partij te kiezen voor de rechters ij de Dat is waarlijk de beste' hulde, welke men Talma brengen kan „Op, voor onze beginselen!" ziedaar de strijdleuze voor elk katholiek kiezer in het Btatendistrict Hulatziedaar, waarvoor we onze actie te voeren, onze propaganda op touw te zetten, onzen trouw te toonen, onze krachten te geven hebben. Allen, zonder uitzondering, komen we deze dagen in 't geweer. Allen gorden we de wapens aan, allen staan we klaar ter verdediging van de belangen onzer eerlijke zaak. Wie den toestand in het district kent, vraagt niet of het wel zoo dringend noodig is dat we tot den laatsten man van het ernstige der hier te voeren campagne moeten zijn overtuigd. Ieder weet het, dat wjj van onzen kant alle hens aan dek moeten roepen, dat we alles moeten in het werk stellen, niet alleen om onze partij zege vierend uit den strijd te doen te voorschijn treden, maar méér nog om eens een krachtdadig protest te doen hooren tegen de niet nader te kwalificeeren handelwijze onzer opposanten. Hier wordt niet een openlijke strijd gevoerd van rechts tegen links. Hier wordt niets anders bewerkt dan een veitroebeling, een verontreiniging van de politieke atmospheer. Allerlei holle phrazen en lichtzinnige drogredenen moeten het werk doende verwarring te stichten en van die ver warring dan zal men trachten gebruik te maken om de katholieke zaak een hak te zetten. Maar laat geen der onzen van die verwarring het slachtoffer wordenNooit, nooit, kan het op den weg van een katholiek liggen liberalen en v e r k a p t 1 i.b e r a 1 e n tot afgevaardigden te kiezen, en katholieke mannen er uit te werpen. Men valle niet over de betiteling „verkapt liberalen". Voor wie èn voor de Kamer èn voor de Staten openlijk candidaten van Liberale Kies verenigingen steunen, voor wie het anti-katholiek gedoe hier te lande zóó onbewimpeld in de hand werken, voor dezulken is die benaming werkelijk nog véél te goed Op, voor onze beginselen De liberale „Middelburgsche Courant" heeft vóór eenige weken met blijkbare zelfvoldoening gewezen op den Statenstrijd in het district Hulst. O ja, slechts enkele zetels om in Zeeland, en de meerderheid in de Staten komt van rechts naar links, jubelde het blad. En dat kan door Goes en doorHulstGoes en Hulst hebben het in handen de Staten om te zetten en spoedig in plaats van twee rechtsche twee linksche leden naar de Eerste Kamer te zenden. Kyk, daarop loeren.de liberalen! Voelt ge, katholieke kiezers van het distriet Hulst, voor welk een laag en roekeloos spel men U tracht te gebruiken P Welnu, laat U dan door de stelselmatig ver oorzaakte verwarring niet van de wijs brengen, maar stemt op de aftredende rechtsche candidaten: Hoewel het een feit is, dat bij verkiezingen voor lichamen als de Tweede Kamer en de Pro vinciale Staten de keuze wordt bepaald minder door den persoon van den candidaat dan wel door de beginselen, welke in hem zijn belichaamd, mag ook de staat van dienst van den candidaat wel eens onder de aandacht van de kiezers worden gebracht. Wat de heer mr. P. D1ELEMAN, de candidaat der rechter partij en in het district Oostburg, reeds voor ons gewest en ons Zeeuwsch-Vlaamsche volk gedaan heeft, mag werkelijk met zeer groote voldoening gereleveerd worden. Op den voorgrond treedt zijn rusteloos werken voor betere communicatie-middelen. Onlangs nog konden wij in „De Koerier" eenige gegevens mededeelen over de eerlang tot stand te brengen tramverbindingen. We konden piededeelen dut met vanuit IJzendijke alsdan Sas van Gent en Ter Neuzen binnen ongeveer één uur zal kunnen bereiken, dat het Oostelijk en Westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen nu van elkaar zoo goed als geheel afgezonderd op een magnifieke wijze met elkander zullen worden verbonden. We wezen erop dat de onderlinge handel er door tot bloei komen, het verkeer opgewekt worden zou. Deze tramverbindingen zullen voorzien in een sinds tientallen van jaren gevoelde behoefte. Dat de snelle afwikkeling dezer zaak voor een zaer groot deel te danken is aan de energie en de werkkracht van den heer Dieleman, secretaris van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaat schappij is van te algemeene bekendheid, om er hier nog nader de aandacht op te vestigen. Maar waar wèl eens speciaal op mag gewezen worden,, is dat een man, die in enkele jaren tijds aan een zóó kardinale zaak wist uitvoering te geven, werkelijk als Kamerlid zeer op zijn plaats wezen zou. Met ons district is de heer Dieleman volmaakt op de hoogte, en kent daardoor zeer van nabij de diverse districtsbelangen. De wijze, waarop hij zich nu reeds geheel voor ons gewest geeft, is ons een waarborg, dat het district Oostburg in hem inderdaad een districts-afgevaar- d i g d e zou kunnen begroeten. Het spreekt van zelf dat we in een beknopt artikel als dit is, niet alles naar voren brengen kunnen, wat de heer Dieleman voor het openbaar belang deed. We kunnen slechts hier en daar het voornaamste aanstippen, en dan wijzen we er bijvoorbeeld met bijzondere graagte op dat onze candidaat als lid der Staten meermalen getoond heeft een warm hart te hebben ook voor de be langen der arbeiders en ambtenaren. De pensioen regeling der weduwen en weezen van de provin ciale ambtenaren een zeer te waardeeren daad is op zijn initiatief tot stand gekomen. Later verdedigde hij de verhooging van jaar wedden der vaste arbeiders op de provinciale wegen. Behalve voor de arbeidersbelangen, stond de heer Dieleman ook dikwijls voor de midden stands- en landbouwbelangen op de bres. Wilden we in dezen geest onze beschouwing voortzetten, dan konden we nog heel wat ver- eenigingen en instellingen opnoemen, waaraan onze candidaat op deze of gene wijze is verbonden. We zullen dit echter niet doen. 't Is ook on- noodig, omdat uit het hiervoorgaande meer dan v«lde«ftde blijkt dat èn om zijn werkkracht, èn om zijn energie èn om zijn bekendheid met Zeeuwsch-Vlaanderen een alleszins bekwaam afgevaardigde wezen zou. Moge het district Oostburg dit op 17 Juni a.s. toonen te begrijpen en hem met overweldigende meerderheid tot Kamerlid kiezen Onze candidaat voor Hontenisse, de heer P. F. FRUIJTIER, zit thans 12 jaren in de Tweede Kamer, 't Behoeft geen betoog dat iemand, die reeds driemaal het volle vertrouwen van het Hontenisser kiezerskorps genoot, de ge wilde man is. Den heer Fruijtier noemt men vooral in het Land van Hulst, waar men hem van nabij kent, een populaire persoonlijkheid. Voor ieder toegankelijk, ondersteunt hij gaarne dezulken, die hem voor rechtvaardige zaken voor spraak of hulp verzoeken. Wel hangt hjj dit alles niet aan de groote klok, en is hij de man er niet naar om zijn eigen „ik" in de hoogte te verheffen, maar wie in 't Land van Hulst al eens onder de menschen komt, weet wel dat de afge vaardigde voor Hontenisse reeds ontelbaren op deze of gene wijze geholpen heeft. Ook zijn openbaar verleden als Kamerlid is een doorslaand bewijs ervoor, dat hij voor de belangen van zijn gewest veel voelt. Wie herinnert het zich niet dat onlangs nog in de Kamer door den heer Fruijtier zoo krachtig werden bepleit de belangen der visschers, die door stormweer ernstig waren geschaad Wie weet niet, dat b.v. de R.-K. Klompenmakersbonden in hem een warm pleitbezorger vonden voor hunne wenschen Wie niet, dat de heer Fruijtier krachtig heeft geageerd voor vestiging Van maréchaussee te Koewacht en Nieuw-Namen, zóó dat de menig vuldige diefstallen van Vóór een tiental jaren thans veel minder in die omgevingen voorkomen Wien is het onbekend, dat het ambachtsonderwijs in hem een warm verdediger, de tramverbindingen een vurig voorstander en ij veraar vonden? Goed treinen- en bootverkeer van zoo groot belang voor deze streken heeft hij steeds bevorderd. Zeer zeker, in de Kamer behoort de heer Fruijtier niet tot de dagelijksche sprekersin den regel spreekt hij slechts dan, als de belangen van zijn district het vragen. Maar men denke niet, dat een Kamerlid er minder om is, omdat hij niet bij alles en nog wat het woord voert. Want onlangs nog is door „Politicus" in de „O. Haar 1. Crt." gewezen op den grooten arbeid in de afdeelingen der Kamer zooals men weet vergaderen die niet in 't openbaar en deze schrijver stelde in het licht hoe de zwijgers in de Kamers niet zelden in de afdeelingen een buiten gewone werkkracht aan den dag leggen. Van den in de afdeelingen gepresteerden arbeid weet weliswaar het groote publiek niet veel, maar wie in de gelegenheid is eens een kijkje achter de schermen te nemen, zal zich wel tweemaal be denken eer hij den stillen arbeid in de afdeelingen gaat onderschatten. Er zijn voor het Katholieke volk van het district Hontenisse waarlijk geen redenen den heer Fruijtier niet opnieuw zijn vertrouwen te schenken. Integendeel, waar deze èn als Katholiek èn als districtsman altijd pal gestaan heeft voor de belangen van onze zaak en die van zijn district, daar zal ieder onzer krachtig er toe medewerken dat de heer straks met groote meerderheid van stemmen wordt herkozen. Het Statendistrict Sluis is altijd een liberale burcht geweest. Maar langzamerhand nemen de rechtschen er zeer in macht toe, en de tijd is reeds daar dat de onzen niet geheel zonder succes een aanval wagen kunnen. De samenwerking tusschen de coalitie-partij en laat niets te wenschen over, en zoo zullen onze candidaten, de heeren van Bortel en Hendrikse zeer zeker met respectabele getallen uit de bus komen. Ook al is de kans op directe winst niet zoo bijzonder groot, toch is het noodig dat we alle zeilen bijzetten, en onze rechtsche mannen zoo hoog mogelijke getallen bezorgen. De heer Basting (chr.-hist.) die buiten zijn weten en geheel te goeder trouw door eenige rechtsche kiezers gesteld is, verzoekt geen stemmen op hem te willen uitbrengen. In het district Sluis éénparig ter stembus voor de heeren Saamhoorigheid. Als gel nog niet ervan overtuigd waart, dat links tegenover rechts niet voor de schandelijkste en schunnigste praktijken stil staat, lees dan eens het verslag der vergadering te Westzaan (zie Derde Blad.) We behoeven aan zooiets waarlijk geen woord toe te voegeD. Alleen wilden we naar aanleiding daarvan op merken Is het niet treurig, dat terwijl in andere districten alle middelen tegen rechts goed zijn terwijl elders degelijke Katholieke volksmannen, als Pastoors is, schandelijk worden behandeld terwijl overal alles wat Katholiek is schouder aan schouder staat tegen de aanhuilen van het liberaal-socialistisch gedoe, hie o ellendige wijze getracht wordt onze s a a m h q„o r. i g-h e i d te verbreken en Katholieke kiezers worden over gehaald hun eigen aanranders te steunen Laat men toch wijs zijn, en zien wat mep. "doet De bloedarmen, (Ie verzwakten, de neurasthe- nieken, zij die lijden, niet aan een heftige ziekte, maar aan die lange ziekten van kwijniüg,, onder vinden een geestelijke uitgedruktheid, gekenmerkt door een diepe verveling en een weerzin in het leven, voortkomende uit de smarten die zij alle dagen verduren. Mad. Boudol, modemaakster te Lyon (RhönSf Faankrijk), 29, rue Romarin, ver keerde in zulk een staat, en dit wel gedurende vier jaren. E.indelijk onderworpen aan de behan deling mét- de Pink Pillen, heeft deze persoon seffens al die kwalen zien verdwijnen, die haar leven onaangenaam en moeielijk maakten; en nu zij weer goed gezond is, heeft zij hare vroolijk- heid en hare schoone kleur weergevonden. Madame Boudol. „Een mijner nichten, zelve door uwe uitmun tende Pink Pillen genezen, heeft mij, toen zij mij is komen bezoeken om naar mijn gezondheids toestand te vragen, aangeraden uw geneesmiddel in te nemen. Gedurende drie jaren sukkelde ik, zwak, bloedarm en zoo ondermijnd dat ik mijne bezigheden had verlaten. Ik had nergens lust in en was zonder kracht, altijd lijdend aan hoofd pijnen, duizelingen, verblindingen, benauwdheid; ik had een tegenzin in het leven gekregen en daar de voorgeschreven geneeswijzen niets hadden uitgewerkt, had ik allen moed verloren. Het welzijn dat ik ondervond zoodra ik met het ge bruik der Pink Pillen ben begonnen, heeft mij de hoop doen weervinden ik ben dan ook met vol harding voortgegaan uwe goede Piiien in te nemen. Zij hebben mij geheel hersteld en er blijft geen spoor meer over van die vier slechte jaren van ziekte". Zieken, aarzel niet gebruik te maken van de Pink Pillen. Beproef ze en geef u rekenschap. Voor velen is de koop van een of twee doosjes geen groote uitgave en wij zijn overtuigd dat zoodra gij met het gebruik begonnen zijt, gij er mee wilt voortgaan. Zij zijn verkrijgbaar a f 1,75 per doos en f9 per zes doozen, bij het Generaal-Depot der Pink Pillen, Eeghenlaan 22, Amsterdam M. Verhaak te Sas van Gent en Wed. Bevin, drogist, IJzen dijke en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten.

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 1