No. 1748. DERDE BLAD Zaterdag 31 Mei 1913. STOKPAARDJES ZEEP. Stokpaardjes Cream. Eerste Koomsch Katholieke wan wan Levensverzekering - Maatschappij NIJMEGEN - Van Oldenbarneveldstraat 75. Telefoon Interc. 1470. Telegram-adres ERK. De nieuwe militaire lasten in Frankrijk. Vrucht van het anti-papisme. Rechtszaken. Dood door schold. Ingezonden Mededeelingen. De BESTE LELIËNMELK ZEEP. Beeft een ZACHTE, BLANHE huid. Het beste middel tegen Zomersproeten, Roode en Ruwe Huid. Nieuwst ij dingen. «4 De Zeeuwsche Koerier Met Kerkelijke goedkeuring van doel en Koninklijke goedkeuring der Statuten. Aantal Polissen op heden 14,209. Verzekerd bedrag twee millioen zeven honderd duizend f 2,700.000, Jaarlijksche Premie 94,000, Bedrag aanwezig voor reserve 100,000, Het aantal polissen in 1913 uitgereikt bedroeg 2,400. Met een verzekerd Kapitaal van 45&,O0O. De Directeuren NIJMEGEN, 1 Mei 1913. H. J. BODENSTAFF. C. J. Th. SMITS. Dinsdag heeft het Fransche ministerie van financiën een nota aan de bladen gezonden, waarin op 'de noodzakelijkheid gewezen wordt dat het parlement zich onverwijld zal bezig houden met den financiëelen toestand, welke het gevolg is van het nadeelig saldo van het begrootingsjaar 1913 en de nieuwe legerwet. Nieuwe belastingen zijn noodzakelijk, zoo wordt erin verklaard, maar het zou onrechtvaardig zijn het grondbezit al te hoog te voeren. De crisis, welke het gevolg was van de duurte der levensmiddelen, verbiedt ons er aan te denken op de levensmiddelen nieuwe belastingen te heffen. De minister van financiën meent, dat de be lastingwetten tot nu toe niet goed werden uitge voerd en hij gelooft, dat een scherpe toepassing dezer wetten minstens 170 millioen op zal leveren. Verder hoopt hij de uitgaven te dekken dooreen verhooging van de accynzen op alcohol en absinth, die 36 millioen frs. «al opbrengen. Uit de ver hooging van den belasting op effecten hoopt hij 22 millioen te halen, uit de verzekeringsbelasting 4,8 millioen, uit de stempelbelasting voor buiten- landsche papieren 15 millioen, uit de rechten by de verkoop van onroerende goederen 51,3 millioen en uit verschillende andere belastingen 40 millioen. Verder stelt de minister voor een belasting van 30 procent te heffen op de zuivere winst der kolenmijnen, zoo de zuivere winst nl. de 3Vs frs. per ton te boven gaat. De opbrengst van deze belasting wordt op 9 millioen geschat. Een belasting op electrische lampen zal D/s millioen en een belasting van 10 centimes op eiken meter cinema-film 51/» millioen opbrengen. Om tot bovenbedoelde vermeerdering van in komsten te komen stelt de minister voor de belasting op het inkomen, d. w. z. op de rente van effecten van 4 op 6 procent te brengen, de belasting op lotery-prijzen, waaruit hij 26 millioen denkt te halen van 8 tot 10 procent te verhoogen en de stempelbelasting op buitenlandsche effecten en papieren van waarde van 2 op 3 procent te btengen. (Msbd.) Ter gelegenheid van de H. Sacramentsprocessie op j.l. Zondag heeft de deken van Venlo, de Hoogeerw. heer Bauduin, een viertal brieven ontvangen met. bedreigingen tegen zijn persoon, indien hij Zondag de processie liet trekken. De zaak is in onderzoek bij de politie. De brieven waren in de stadsbus bij de Roermoadsche Poort gepost. Tijdens de processie had geen incident plaats. (Z. W.) Het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht behandelde heden, Vrijdag, de zaak van J. G. van der H-, sergeant der genie, te Utrecht in garnizoen, beklaagd van het door schuld veroor zaken van den dood van zes militairen, bij de bekende vlotramp van het fort Vossegat te Utrecht in September 1912. NEDERLAND. Een Congresgebouw in de Residentie. De „Standaard" schrijft „DeNederl. CentraleRaad voor Internationalisme had zich tot den Raad van Minister met het verzoek gewend, of de regeering de stichting van een behoorlijk congresgebouw in de Residentie niet zou kunnen bevorderen. Op dit verzoek is door de regeering afwijzend beschikt. Tevens kan medegedeeld, dat dr. A. Kuijper het voorzitterschap van dezen Raad heeft neer gelegd en als lid ontslag heeft genomen". De Agrarische part ij en de a. s. Kamerverkiezingen. Uit Amsterdam meldt men aan de „Msbd." In verband met den gecompliceerden politieken toestand, die in verschillende plattelands-districten bestaat, zal, naar wij vernemen, van de zijde der Agrarische partij aan de komende Kamerver kiezingen niet worden deelgenomen. Een bekentenis. Het echtpaar de Vos te Leeuwarden heeft bekend, h^un dochtertje met zoutzuur te hebben vergiftigd. (fibld.) Brand. Maandag zijn teKerkdriel 5 huizen afgebrand van den mandenmaker O. De huizen zyn op één na verzekerd. (Msbd.) Ongeluk. Men meldt uit Gouda aan „De Msbd." De 19-jarige stokkenschaver C. van der Loo te Waddingsveen wilde dezer dagen voor een zijner kameraden een stoomfiets monteeren. Bij het in werking stellen van den motor vloog hem een onderdeel er van tegen het hoofd. Van der Loo sloeg tegen den grond. Bij het opstaan klaagde hij over hoofdpijn. Hij begaf zich per fiets Daar den dokter. Zijn toestand was echter zoo verergerd, dat hij naar het Itterson-ziekenhuis te Gouda werd overgebracht, waar hij Maandagnacht aan de gevolgen overleed. Duurder sigaren. Uit Culemborg schrijft men aan het „Hbld." Nu hier in zicht is, dat binnenkort algemeen op alle fabrieken de Utrechtsche loonregeling in gevoerd wordt, vroegen wij een paai fabrikanten, hoe het in het vervolg zal gaan met den sigarenprijs. Men is van oordeel, dat hoogere noteering spoedig zal moeten volgen. Evenwel deed men ons opmerken, dat verhoo ging niet alleen uit deze regeling voortvloeit, maar reeds geruimen tijd was dit te wachten door de duurte van de tabak. En nu de werklieden deze overwinning behaald hebben, kan het niet uit blijven, of een en ander moet op de verbruikers verhaald worden. Sommige fabrikanten hadden reeds vroeger de noteering der sigaren verhoogd. Verdronken. Dinsdagmorgen is te Durgerdam de 70-jarige visscher Jac. Schouwe verdronken gevonden in zijn botter. Men vond hem met het hoofd naar beneden in het vischruim. Een jonge held. De 18-jarige H. R., te Deventer, die eenige weken geleden zijn 9-jarig broertje met gevaar voor eigen leven uit de haven redde, ontving van het bestuur van het Carnegie Heldenfonds ter belooning een spaarbankboekje met f 25. Buis gesprongen. Dinsdagmiddag sprong te Leidduin een der groote toevoerbuizen der waterleiding. Ten gevolge van dit ongeval was Dinsdagmiddag over bijna geheel Amsterdam in de bovenwoningen der huizen geen water. Schip gezonken. Maandagmorgen is in de Zuidwillemsvaart bij sluis 8 te Helmond een groote kolenaak, inhoudende 31 waggons steen kolen, lek gesprongen en onmiddellijk gezonden. Bgtgds kon men het zinkende vaartuig nog in de verbreeding sleepen, waardoor de scheepvaart niet gestremd is. De zich aan boord bevindende personen konden intijds het scbip verladen. B ij t ij d s. Meu meldt uit Breda Dinsdagmorgen ontdekte men bij het onladen van een waggon biggen, dat zes dezer dieren gestorven waren. Toen de politie ermede in kennis gesteld werd, bleek, dat ze reeds verkocht waren/ voor60 cent per stuk. De kadavers werden echter teruggevonden en onschadelijk gemaakt. Diefstal. Dinsdagmorgen is door de maréchaussées te Hardenberg gevankelijk naar Zwolle overgebracht een. kinderjuffrouw, beschul digd op verschillende tijdstippen geld, kleinoodiën en ondergoederen van hare meesteres te hebben ontvreemd. Bij onderzoek op hare kamer kwamen uit een koffer eenige kostbaarheden o. a. juweelen te voorschijn, volmaakt identiek met de vermiste voorwerpen. Nochtans bleef zij ontkennen. Vleeschknoeierij. Te Heemskerk zijn leden van eenige huisgezinnen na het gebruik van vleesch ongesteld geworden. Restanten van dit vleesch zijn bij den^ betrokken slager in beslag genomen en Daar Haarlem opgezonden. Uitgemaakt was reeds dat deze slager vleesch van een stuk rund, dat men dood in de weide gevonden had, tot worst bereid had en deze worst aan meer dan 10 gezinnen verkocht had, waarvan de leden na eenigen tijd ziek werden. (Tyd.) Zwemmen en verdrinken. Zondag avond is een jongen uit de Wagenaarstraat te Amsterdam in het Merwedekanaal onder Diemen was gaan zwemmen, verdronken. Bij het baden in een sloot van den Rijpepolder (N.-H.) is Maandagnamiddag de 13-jarige zoon van den landbouwer P. Vlug verdronken. Te Baarn is Maandagavond de 16-jarige banket bakkersleerling A. J. Kuijper bij het zwemmen in de rivier de Eem verdronken. Vergissing. Op het kerkhof te Kerkrade zou een vrouw worden begraven, die in het hospitaal te Heerlen overleden was. Reeds was het lijk ingezegend, toen uit Heerlen bericht kwam, dat in de kist het lyk lag van een eveneens in Heerlen's hospitaal overleden man. Deze tijding bracht heel wat consternatiehet lijk werd naar Heerlen terug gebracht, en derbeaaruing der vrouw geschiedde enkele uren later. (Tijd.) Noodweer. Men schrijft uit Nijmegen d.d. 27 Mei Hedenmiddag barstte boven onze stad een onweersbui los vergezeld van een hagelslag, zooals ouden van dagen verklaarden nooit te hebben beleefd. Brokken ys van 3 tot 4 c.M. doorsnede vielen een tiental minuten laDg uit de lucht, de straten onder een ijsdek begravende. In de benedenstad „is veel schade aangericht, daar de hellende straten ontzaglijke water- en zand- massa's uit de bovenstad aanvoerden. Tal van ruiten zijn stuk gehageld. Te Neerbosch richtte de bui zoo goed ais geen schade aan. Te Lent is ook veel hagel gevallen en de schade vermoedelijk groot. Te Groesbeek is geen hagel gevallen wel woedde daar, evenals ook in het geheele rijk van Nijmegen, een vreeselijk noodweer. Te Gemert (N.-'Br.) viel een malsche regenbui en flink wat hagel, die echter geen noemens waardige schade aanrichtte. Een viertal krachtige donderslagen werden gehoord. Een daarvan dom pelde een gezin te Mortel plotseling in diepen rouw. Zekere W. Moors, ingetrouwd bjj de wed. Verreijken, was met een buurman, die by hem af en toe een dag kwam werken, naar het bosch geweest om „strouwsel te krabben." Tegen 4 uur gingen ze samen huiswaarts. Ongeveer 400 meter van beider" woniDg, scheidden ze van elkaar, om bij het juist losbrekend onweer thuis te zijn. Nauwelijks hebben ze elk 200 meter afgelegd, of

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 9