No. 1748, TWEEDE BLAD Zaterdag 31 Mei 1913. La 1813 Oranje boven!! 1913. Het Thüringer Weerhuisje. George Koninklijke Sloomververij Chemische Wasscherij wan Da heer de Muralt en de Katholieken. A dvortontïön. J. KLOK Zoon, Bsdiplomeerde Tandarts, Sprookuron: GEKT (ZUID). „De Zoom Aug. Bierens. Dordrecht Bestellingen te zenden aan GERARD TELKAMP, Hillegom. Ingezonden Mededeelingen, HUMANE KOGELS. Nieuwst ij dinge Wissel-, Effecten- en Assurantiekantoren Hulst en Ger Neuzen. Fabrikanten, ROTTERDAM. van 9 tot 12 en van 2 tot 4, Statiestraat 17 Een tweede gediplomeerde Tandarts is aan hot cabinet oehecnt - TAPIJTREINIGING. - De Zeeuwsche Koerier Naar aanleiding van wat we in ons nummer van verleden Zaterdag schreven over de door den heer de Muralt, liberaal Kamercandidaat in het district Oostburg, ten nadeele der Katholieken gesproken woorden, wordt ons het volgende inge zonden stuk ter plaatsing toegezonden Brandneteltjes uit eigen gaarde. Mijnheer de Redacteur In het nummer van Zaterdag 24 Mei j.l. van Uw blad voegt U als brandneteltje in de bloemlezing „De haat tegen de Katholieken" er een, geplukt uit de gaarde van de „Middelb. Courant" en wel uit het verslag van de te Goes door Jhr. de Muralt, candidaat voor de Tweede Kamer in het district Oostburg, gehouden rede op Maandag 19 Mei j.l. Nu wil het geval, ongelukkigerwijze, dat de hand van den plukker zich het meest gebrand heeft aan dit neteltje. Er werd door U dan uit dat verslag gelicht het zinnetje „Waar wel eens afgegeven wordt op gebrek aan Oranjeliefde bij de openbare onderwijzers voor de doorluchte telg uit het stamhuis van Oranje mag wel eens herinnerd worden hoe Prins Willem I door het katho lieke deel der rechtsche coalitie door het slijk gesleurd wordt" waarop U, Mijnheer de Redacteur, laat volgen: „Hier wordt, wat Oranje- en vaderlandsliefde aangaat, het Katholieke Nederlandsche volk gesteld naast of achter de socialistische onderwijzers uit het Noorden Een gevleugeld woord is„Wie het kind heeft, heeft de toekomst." En nu wordt het kind op de Katholieke scholen vaderlandsche geschiedenis onderwezen uit het boekje: Korte geschiedenis des Vader lands, ten dienste van Katholieke scholen, 8e druk. Kerkelijk goedgekeurd Jan. 1891.) In dit boekje wordt o. m. van Prins Willem I gezegd, dat hij was bovenmate trotsch en heerschzuchtig. „Zijn eigen voordeel stelde hij immer voor de belangen van zijn vorst of van het land. In de kunst van veinzen en het uitdenken van looze strekenkan hij elk zijner tijdgenooten tot voorbeeld dienen." In een ander schoolboekje, bestemd voor de Katholieke school, n.l.De jonge Nederlander, Leesboekje over de Vaderlandsche Geschiedenis, 6e druk, wordt de jeugd o. m. het volgende voorgehouden „In het punt van godsdienst was de Prins van Oranje geheel onverschillig. Om iedereen tot vriend te houden, was hij roomsch bij de Roomschen en luthersch bij de Lutherianen maar in 1573 ging hij tot de Kalvinisten over, omdat hij hoopte, door hun hulp hier de macht in handen te krijgen." In een ander schoolboekje: Schetsen uit de geschiedenis van ons vaderland door L. J. Tielemans, hoofd der R.-K. school teVeendam, 5e druk, lezen de leerlingen o. m. „Hij (Lodewijk van Nassau) was de booze geest, die deze gewesten jaren lang verontrustte en te vergelijken met de hand, die de plannen uitvoerde, welke door het hoofd, Oranje, waren beraamd." „Oranje (Prins Willem Ij deed den Franschen koning den voorslag hem alle Neder landen in handen te zullen spelen, wanneer hij zelf in het onafhankelijk bezit van Holland, Zeeland en Utrecht zou komen. Toen Philips dit ter oore kwam, verklaarde hij Oranje van een landverrader en vogelvry." Ik heb gemeend deze brandneteltjes uit de gaarde der Katholieken ter verrijking van Uw bloemlezing te moeten aanbieden. Waar Uwe geloofsgenooten den moed hebben dergelijke smalende taai onder de oogen der Cursiveering zijn van inzender. leerlingen te moeten brengen en ze hun in te prenten, daar is het toch niet te veel gezegd, dat de Vader des Vaderlands, Prins Willem van Oranje, door het slijk wordt gesleurd. Of de Katholieken in dit opzicht naast of achter de socialistische onderwijzers uit het Noorden komen te staan, moet Gij, Mijnheer de Redacteur, nu zelf maar uitmaken. Met dank voor de plaatsing. Goes, 26 Mei 1913. A. C. BOLUIJT, Verslaggever der „Middelb. Courant." Noot van de redactie: We hebben ons, na ontvangst van dit stuk, een^ oogenblik de vraag gesteld of we aan den inzender wel plaatsruimte zouden verleenen voor diens pennevrucht. Immers, wat door den heer Boluijt hier ge schreven wordt, heeft weer geen ander doel dan het anti-papisme aan te wakkeren. De katho lieken moeten voorgesteld worden als vijanden van ons vaderland, als vijanden van ons Door luchtig Koninklijk Huis. En om deze en dergelijke drogredenen te doen ingang vinden, verzoekt men plaatsing zells in een katholiek blad 't Leek ons eerst wat te bar. We stapten echter over onze bezwaren heen, omdat het schrijven van den heer Bolaijt weer eens glashelder in het licht stelt, hoe de liberalen zich, waar het katholieken geldt, alles schijnen te permitteeren. Wat toch is het geval In ons nummer van verleden Zaterdag hebben we de aandacht onzer lezers erop gevestigd dat de liberale heer de Muralt, Kamercandidaat in het district Oostburg, zich niet ontziet, waar het Oranjeliefde aangaat, de katholieke Nederlanders te 8tellen naast of achter de socialistische, onder wijzers uit het Noorden. En wat doet nu de heer Boluijt, die het in deze voor den heer de Muralt opneemt Wel, hij haalt eenige zinsneden aan uit Roomsche schoolboekjes, én als hij dat gedaan heeft, roept hij met zekeren pathos ons toe: „Nu moet Gij, mijnheer de Redacteur, zelf maar uitmaken of de katholieken in dit opzicht naast of achter de socialistische onderwijzers uit het Noorden komen te staan". Klaar is Kees Maar heeft de inzender dan zelf niet gevoeld, dat zijn verdediging kant noch wal raakt? Het gaat hier toch niet over de vraag hoe, in het licht der historie, sommige daden van den Prins van Oranje woeden beoordeeld. Uit den aard der zaak kan de katholiek hierop wel een eenig8zins anderen kijk hebben dan onze anders denkende landgenooten. Maar wat heeft dat nu toch te maken met liefde voor ons Oranjehuis Ddar gaat het toch over, nietwaar Het gaat hier over de vraag of de heer de Muralt al dan niet met recht de katholieken heeft geplaatst naast de anti-monarchale onderwijzers uit het Noorden. En dan kan, noch de heer de Muralt, die de zoo tartende vergelijking maakte, noch de heer Boluijt, die eenige voor hem schijnbaar waarde volle citaten aanhaalde, ook maar één bewijs daarvoor bijbrengen. Oranjeliefde behoeft natuurlijk toch niet te T be te eken en, dat we onvoorwaardelijk alles moeten toejuichen wat ooit door eon Oranjevorst gedaan of verricht is. 't Zou jammer wezen Zoo zou elke Belg, om voor zijn vorstenhuis te voelen, alles moeten goedkeuren wat b.v. wijlen Leopold II deed Kom, kom De heer Boluijt zelf ziet van zulk een redeneering het ongerijmde wel in Tegenover de heeren de Muralt en Boluijt durven we het hardop zeggenIn gehechtheid aan ons Vorstenhuis doen Neerland's katholieken voor niemand onder. Overal, op al onze scholen, wordt eerbied en liefde voor de Koninklijke Familie aangekweekt. Zendt men op katholieke bijeenkomsten van meer dan gewone beteekenis huidetelegrammen naar Rome, nooit ook zal men Den Haag of Het Loo vergeten. Wij, katholieken, beschouwon het koningschap niet als een ornament, zooals de liberaal Van Houten het noemde, maar als zijnde gegeven „bij de gratie Gods" en daarom hebben wij er de meeste achting voor. In onze Katholieke kerken wordt eiken Zondag na de Hoogmis een gezang voor H. M. de Koningin aangeheven. En als de heeren de Muralt en Boluijt met dit alles nog niet tevreden zijn, dan moeten zij zich eens herinneren het woord, te 's-Hertogenbosch door Koninklijken mond uitgesproken, dat er wel even goedemaar geen betere vaderlanders zijn dan de Katholieken.'" Men ziet het, de heeren zijn „plus royalistes que le roi." Als er óéue zorg is, welke de vrijzinnigen gerust kunnen achterwege laten, dan is het die betreffende de Koningsgezindheid der Katholieken. Deze zorg ware heusch heel, héél wat beter besteed aan de sociaal-democraten, men denke b.v. eens aan de door de dezen ver oorzaakte toestanden bij onze Koninklijke Nederl. Marinemaar voor dezulken gaan de liberalen straks bij de herstemming als één man in het vuur We zijn er van overtuigd, dat we aan het liberale praatje meer aandacht hebben geschonken dan het werkelijk verdient. Maar toch heeft het in deze dagen zijn nut eens na te gaan hoe vriendelijk de heeren over ons denken. Dompers en achterlijken zijn we al lang, daarvandaan werden de Katholieken tijdens het gezegende tijdperk vaa liberale overheersching meer dan een halve eeuw buiten alle openbare betrekkingen gehouden. Thans, nu we eindelijk eens onze rechten kunnen doen gelden, moeten we als staatsgevaarlijken voorgesteld worden, en plaatst men ons naast de om hunne revolutionaire en ongodsdienstige ideeën bekende Bondsonder- wijzers 1 En dan komen nota-bene deze zelfde liberalen straks om onze stemmen bedelen en komen zy hier vertellen niets hoegenaamd niets tegen de Katholieken te hebben Ons volk echter weet nu voldoende wat de vrijzinnigheid in haar mars voert. En het zal er rekening mede weten te houden Ook hier komt weer uit„Al is de leugen nog zoo snel, de waarheid achterhaalt haar wel Het echte Thüringer Weerhuisje van GERARD TELKAMP is een sieraad in elk huis. Het wijst even nauwkeurig als eene dure Barometer de te komen weersgesteldheid aanen wel op een eigenaardige wijze. Komt de man uit het huisje te voorschijn, men kan er op aan dat binnen zeor korten tijd het zonnetje achter regenwolken zich verbergen zalkomt echter het vrouwtje naar buiten dan kunt U ook gerust uitgaan, want schoon weder is zeker voor den volgenden dag. Blijven Man en Vrouw beiden in huis dan is het weer veranderlijk. Het eenig mooie huisje met thermometer kost slechts tl,De ver zending geschiedt per post na ontvangst van postwissel of onder rembours met 13 cents verhooging voor die kosten. Het weerhuisje hange men in den gang, inde- serre of in een kamer waar niet gestookt wordt beter en goedkooper en getrouwer weervoor- speller bestaat niet. is bet shrapsnelvuur, door de harde loodkogel» met haar zwavel-was' en cólophonium:omhulsel worden vreeselijke wonden en verbrandingen veroorzaakt. (Vox; dodicorum.^ Maagpoeder van Apotheker Boom. Prijs per doos f 0,75. Asthmapoeder van Apotheker Boom. Prijs per doos f0,65. Hoofdpijnpastilles van Apotheker Boom. Prijs per flacon f 0,80. Kina Koortsdroppen van Apotheker Boom. Prijs per flacon f0,60. Laxeerpillen van Apotheker Boom. Prijs per doos f0,25 en f0,50. Staalpastilles van Apotheker Boom. Prijs per flacon f 1,20 en f 2, Hoestsiroop van Apotheker Boom. Prijs per flacon f 0,70. Aambeienzalf van Apotheker Boom. Prijs per potje f0,50. Deze geneesmiddelen zijn alleen eclit met den naam Boom, en zijn verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistwinkels. Waar niet verkrijgbaar wordt het verlangde, na ontvangst van het bedrag, met verhooging van 10 ct. voor postkoeten, franco toegezonden door firma A. M. BOOM te Arnhem. De voornaamste geneesheer van het Servische leger, dr. R. v. OettingeD, die door zijn „Leid draad der moderne oorlogschirurgie" is bekend geworden, heeft onlangs zijn meening gezegd over de moderne vuurwapens en daarmee hot sprookje der z.g. humane kogels weerlegd. Hij zegt o. a. Men spreekt tegenwoordig zooveel over de humane oorlogsmiddelen. Echter is daarvan bij onze moderne infanterie geen sprake. Weliswaar ver oorzaakt het geweervuur bij groote afstanden slechts lichte wonden, maar reeds bij 900 k 600 M. is de uitwerking gelijk aan een explosie. Beenderen worden als glas versplinterd, de schedel barst uit elkaar. Een schot in de buik holte vernielt haar geheel en al, vooral als de maag en de darmen gevuld zijn (door de ervaringen in den Balkan-oorlog, werd deze reeds in den Russisch—Japanschen oorlog gedane be vinding opnieuw bewezen). Bijzonder gevaarlijk n. NEDERLAND. Bloedvergiftiging. De 11-jarige P. Brinkman te Delft had het ongeluk zich de vorige week aan een roestigen spijker te ver worden, tengevolge waarvan bloedvergiftiging ontstond. Zaterdagnacht is hij aan de gevolgen overleden. (C. Noodlottig slaapwandelen, >n- dagmorgen is uit de gracht aan de Raam het «ijk opgehaald van mej. Schouten, wonende aan da Raam te Delft. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat het zeer waarschijnlijk is, dat de vrouw al slapende de woning heeft verlaten en in de voor het huis gelegen gracht is geloopen. Onvoorzichtig. Zondagavond tegen 11 uur wilde een ongeveer 20-jarig meisje op de Waldeck Pyrraontkade in Den Haag van de in gang zijnde tram springen. Zij kwam met' het hoofd zoo ongelukkig tegen een boom terecht, dat zij hevig bloedend opgenomen, bijna onmid dellijk overleed. Bij een geneesheer in de Obrechtstraat binnengebracht, werd de dood vast gesteld. (Avondp.) Koopt en verkoopt Inschrijvingen Grootboek. Oranje, Rood, Wit, Blauw.'"-'Geel, Groeir, Bruin, Grijs, Jrortom elke verlangde kleur prima G1 a n 8 v e r f, ^nejdrqogeitd, en direct gereed, voor huis eh scheepsgébruik, wordt door geheel Nederland verzonden 45. centa per kilo, in hermetisch gesloten frasen van 3, 5, 71/2, 10 kilo enz. Nétte Verpakking. Ruim gewicht. Bij afname ,van minstens 10 kilo franco eerste spoor- of bootstation. Men neme proef. - Succes verzekerd. H.H. Feestcommissies worden wèl attent gemaakt, mot het oog op de aanstaande feesten, dat bij ons het voordeeligst adres is van BENGAALÖCH VUUR in de kleuren Rood, Wit, Blauw, Oranje, Groen, enz. Prachtig brandend. Spoedig bestellen is vereischt. Alle kleuren f 1,25 per kilo. YOG IIURT-BACTERIËN herstellen maag- en ingewandenziekten vernietigen de grondoorzaken van vele ongesteldheden. Anske L. Boomsma, Berlikum (Fr.) vertegenwoordiger voor Nederland der Yoghurt-Mühlr ad-preparaten. Wie in Westelijk Jfoord-Brabant iets te publiceeren heeft, make gebruik van ii Verschijnt Zoom. dagelijks te Bcrgen-op- Wij stoomen als nieuw. Verven prachtig naar staal. Zending: Franoo tegen Franco.

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 5