Uit de hand te koop Twee Landauers, Dokte C. DE DECKER, K 8peelkar, tweewielig Rijtuig, twee Coupés, twee Coupés Caoutchoutés, twee Victoria's, twee Victoria's Caoutchoutés. FR. VAR WATTEEHEM, Advertenüën VAN DALEN, Tandarts, JOHAI SCHOLTENS, g Groningen Specialist Tandmeester, lets over salade. H E R IJ K Marktberichten. Gevredenheidsverklaring. „Huis Yan Yertrouwen G. J. EGBERTS en ZOON, UTRECHT. Brouwerijstraat (hoek Havenstraat) Theehandel, zoekt in ZEELAND winkeliers depothouders. O Tï t" een felle bliksemstraal, onmiddellijk gevolgd door een korten maar hevïgen donderslag, doet Moors' buurman snel zjrjn .weg vervolgen. Hij komt thuis, wacht' tot het .onweer gepasseerd is en wandelt daarna naar Moors, waar hij dien dag in dienst was, om koffie te drinken. Op zijn vraag, waar Willem is, krijgt hij ten antwoord, dat deze nog niet thuis is. Ongerustheid maakt zich nu van allen meester; men gaat zoeken en op een paar honderd meter afstand van de woning vindt men den ongelukkige met het aangezicht in het zand op den weg liggen. De bliksem had hem aan het hoofd getroffen, zoodat do man stellig op slag gedood is. Ook aan de borst had hij nog een wonde. Opmerkelijk is, dat van een zijner broekspijpen aan weerszijden van boven de knie tot beneden toe, de naad geheel was losgetornd, zonder dat de broek overigens iets was gehinderd. Ook was een zijner klompen verbrijzeld en zijn pet enkele meters ver weggeslingerd. De onge lukkige man is pas 33 jaar oud en vader van drie kleine kinderen, veel te jong om het smartelijk leed der troostelooze jonge vrouw en moeder t9 begrijpen. Te Volkel viel de bliksem te midden eener kudde schapen en doodde den herder met dertien dieren. Tijdens het onweder is Dinsdagmiddag te Leiden door den bliksem het dak afgeslagen van de apotheek van den heer Herdingh en Blanken. Gelukkig hadden de huisgenooten zich bijtijds van de koffietafel verwijderd, toen de steenen massa door het dak van de serre naar beneden kwam. Hoewel op een druk punt der stad, kwamen geen ongelukken voor. Bij den landbouwer van Santon aan de Haagsche Schouw sloeg ook de bliksem in. De hooiberg vloog in brand, maar was spoedig weer gebluscht. Dinsdag, half een, begon te IJsselstein een verschrikkelijke hagelslag, komende van het Noord- Westen. Hij hield ongeveer een kwartier aan, een verwoesting achterlatende, die nog niet te overzien is. Dooreen waren de steenen minstens 25 m.M. in doorsnedewij hebben er gemeten van 35 en 37 m.M. Sommige waren uit kleinere kogeltjes aaneengevroren andere waren driekante ijsstukkenandere hadden een vorm van platge drukte rozen met een kern van \js. Een hagelbui als deze is hier niet bekend geweestheele straten lang zijn de ruiten bij menigte gesprongen of ingeslagen. De velden lagen wit alsof het had gesneeuwd. De kersenboomgaarden hebben veel Weden. Ter zelfder tgd dat to 's-Gravenhage Dinsdag middag de onweersbui losbrak heerschte er te Scheveningenc korten tijd noodweer. De onweers bui ging vergezeld met feilen iiagelslag, hagel en Wind. Hier en daar geraakten de goten en kolken verstopt &R'JiÓ)en in sommige buurten de huizen, kelders en keukens onder water. Gelukkig dat het noodweer niet lang aan hield. Men schrjjft uit V.gendam d.d. 27 Mei aan de „S. Crt." Hedennamiddag omstreeks 5 uur ontlastte zich boven onze plaats een hevige onweersbui, die vergezeld ging van een hagelslag, zooals wjj nooit te voren hebben beleefd. Platronde stukken ijs, ter grootte van een spreeuwei, vielen uit de lucht en brachten groote verwoestingen aan in tuin en veld. De aardbeien die er mooi voorstonden liggen plat en zijn vernield, van de aardappels zijn de stengels afgeslagen, spinazie is verwoest, in één woord het is een waar debacle hier en de schade is zeer groot. In de broeikassen der kweekerijen zjjn massa's glazen stuk geslagen. Jonge rozenstruiken zijn afgeslagen. Om kort te gaan, de verwoesting ia groot, vooral de blad groente als sla, spinazie, etc. is zoo goed als weg. Tijdens een hevig onweer, dat zich Dinsdag morgen boven Zutphen ontlastte, sloeg de bliksem op verschillende plaatsen in, nochtans zonder ernstige gevolgen. In een weide aan de Nieuwe Wandeling werden 2 koeien van den melkboer H. doodge slagen. Aan het jaarverslag ontleenen wij dat de gang van. zaken over 1912 alle reden tot tevredenheid geeft. Aan nieuwe verzekeringen werd in dat jaar afgesloten voor een bedrag van f 2,054,400,00 en is het verzekerd kapitaal vooruit gegaau met een netto bedrag van f 879,150,00, zoodat het totaal verzekerd kapitaal op 1 januari 1913 bedroeg f 6,234.500,00. Aan schade werd in 1912 uitbe taald een bedrag van f 178,878,90. Het gestort en belegd kapitaal steeg tot f 76,000,00 en de totaal uitbetaalde schadever goeding tot f 1,731,196,55. De. w.n. voorzitter wees met voldoening op de voortdurende ontwikkeling dezer maatschappij, alsook dat de maatschappij op haar gebied over wegend de grootste in Nederland is. Over de verstreken maanden van 1913 werd weder aan nieuwe verzekeringen ingeschreven een kapitaal van f 913,505,00. Ziek te vaidei li di BUUlgmikirlJ Sliipstraat 56-58, GERIT. Salade maken en eten is een gewoonte, die tot in de hooge oudheid opklimt. De Romeinen wisten reeds een goed slaatje te waardeeren, doch hun methode van bereiding zou voor den modernen smaak minder aanlokkelijk zijn, want onder de onvermijdelijke ingrediënten behoorden in de aller eerste plaatsolie, gember, honig, salpeter en „garum", een saus bestaande uit kieuwen van verschillende ingemaakte vischsoorten. Zij hadden de gewoonte de salade te gebruiken bij den aan vang van het maal, als een soort hors d'oeuvre, in de meening, dat de eetlust er door wordt opgewekt, een gebruik, dat ook door de middel eeuwen bestond en in onze dagen weer in de mode begint te komen. Onze voorouders in de zestiende eeuw hadden de keuze uit zooveel groentesoorten, dat zij allerlei salades maakten. Wel is waar stonden de gewone groenten, de „moezen" in dien tijd niet goed aangeschreven, omdat men de goede methode van kwaeken miste, doch de keukenkruiden waren zéér in trek. De botanicus Gerarde, zegt „Fppd Cookery", noemt er niet minder daïi dertig, die in algemeen gebruik waren spaansche noten, uien, look, prei, knol- look, raapstelen, kers in verschillende soorten, dragon, cichorei, molsla, melde, zuring, wilde en gewone venkel, waterpinpernel, raketkruid, bo- raasje, wonderkruid, hop, doovenetel, mucusroos, rozemarijn eri vele meer bekende planten. Andere handschriften maken melding van nagel- kruid, costmary (een wielriekend 'soort varen), wondielie, hysop, wildeboonenkruid, daarvan worden thans in de keuken nog gebruikt Meest werden zij in het voorjaar genuttigd, omdat men ze geneeskundige waarde toekende, die vooral nuttig was na het langdurig eten van gezouten bladeren is verkeerd. Eveneens met men eV op bedacht zijn, dat de salade nooit mag worden aangeraakt met stalen mes. Als men de bladeren niet met de vingers in stukken wil verdeelen moet men een ivoren of zilveren mes gebruiken. Omtrent het aanmaken geldt het oude gezegde Verkwister met olie, gierigaard met azijn, ver standig man met zout en peper en een gek met het mengen. Zout en peper moeten in de wijn azijn worden gedaan voor de olie wordt bijge voegd, daar zij in deze niet meer oplossen. In plaats van olie, waartegen sommigen bezwaar hebben, kan men ook geraspt spek, knappend gebakken, gebruiken, of azijn, zout, peper en witte suiker aanwenden met toevoeging van room. Als standaardwerk van den tegenwoordigen tijd geldt het boek van Suzanna, dat meer dan 200 verschillende recepten bevat. (Het Hotelbedrijf.) der maten en gewichten dit jaar voor de hierna vermelde gemeenten zal plaats hebben op de volgende dagen Sluis 2 en 3 Juni. Aardenbnrg voor Eede 9 Juni des voormiddags. Voor St. Kruis 9 Juni des namiddags. Voor Aardenburg 10 en 11 Juni. Oostburg 12 en 13 Juni en 14 Juni des voor middags. Schoondijke 17 en 18 Juni. IJzendijke: voor Waterlandkerkje 23 Juni des namiddags. Voor IJzendijke 24 en 25 Juni. Biervliet 26 en 27 Juni. Hoofdplaat 28 Juni. Ter Neuzen 7 Juli des namiddags, 8, 9, 10, 11, 12 en 14 Juli. Hoek 15 Juli. Sas van Gent: voor Philippine 16 Juli. Voor Sas van Gent 17 en 18 Juli en 19 Juli des voormiddags. Westdorpe 29 Juli. Zuiddorpevoor Zuiddorpe en Overslag 30 Juli. Zaamslag 31 Juli en 1 Augustus des voor middags. Axelvoor Axel 5 Augustus des voormiddags, 6, 7, 8 en 9 Augustus des voormiddags. Voor Koewacht 5 Augustus des voormiddags. Hulstvoor Hulst 19 Augustus des namiddags, 20 Augustus des voormiddags, 22 Augustus en 23 Augustus des voormiddags. Voor St. Jansteen 20 Augustus. Voor Clings 21 Augustus. Rapenburgvoor Boschkapelle 25 Augustus des voormiddags. Voor Hengstdijk 26 Augustus des voormiddags. Voor Stoppeldijk 26 Augustus. Graauw en Langendam 27 Augustus. Kloosterzandevoor Ossenisse 28 Augustus des voormiddags. Voor Hontenisse 28 Augustus des namiddags, 29 en 30 Augustus des voormiddags. Oostburg, 28 Mei 1913. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer gering, handel goed tot onveranderde prijzen. Omzet goed. De prijzen Waren als volgt tarwe f 10,a f 10,75,wintergerst f9, a 9,25, rogge f 6,50 a f 6,80, zomergerst f 8,75 a f 9,haver f8, a f 10,paardenboonen f 8,75 a f 8,90, voer erwten f 8,40 a f 8,50, kookerwten f 8,50 a f 10,50, bruineboonen f af karwei f af maanzaad f af per kilogram. Goes, 27 Mei 1913. Ter graanmarkt van heden blijft de aanvoer afnemend. Ik weusch openlijk te verklaren, dat ik alle reden heb tevreden te zijn over de wijze waarop de schade van mijn afgemaakt rund door de Algemeene Paarden- en Vee verzekering Maatschappij te 's-Graven- hage (de Oude Zwolsche van 1895), Directeur Linthout, is vergoed. Deze onderneming verdient alle aanbeveling door hare lage en vaste premiën en hooge schadevergoeding. Wed. C. KUNST. St. Philipsland, den 17 Mei 1913. Agent de Heer A. A.STOLS. Dik vet gezouten (blank) Spek - - f 0,68 Droog mager gezouten Spek f 0,76 (Gerookt spek 2 ct. per kilo hooger.) Gesmolten Reuzel bij 25 Kilo f 0,75 bij 10 Kilo f 0,76 bij 5 Kilo f 0,80 Fijn braad Rund vet in bus van 25 Kilo ook in blokken van 3 Kilo - f 0,58 in bussen van 10 - f 0,60 Fjjne Rolhammetje8 3 a 5 Kilo - - f 1,35 Fijne stukjes Rookvleesch 3 a 5 Kilo fl,50 Fijne Zult of Boterhamworst - - f0,60 Zending „AF UTRECHT". Onbekend „rembours" met 1 korting. TER KEUZEN is dagelijks te consul teeren van 9—1Ü en van 4 uur. Plaatsen van Kunsttanden en Gebitten. Nieuwe Tarwe es80x Kookerwten Kroonerwten f 10,50 a f 11,— a f 0, a f a f f 11,50 f 10,- Ottogracht 17, (bij de Vrijdagmarkt)

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 10