f Tentoanstellingsbrand te Gent. Neutrale Pier BRANDSTAPELS. t a cTsTn e u w s. H E R IJ K Provincie Nieuws. - 7*' -» --- "üïêuW vaaa'dei ontvangen. Eerstgenoemd vaandel zal dap worden geplaatst in het Historisch Museum der Oranjekazerne. Niet ingeschreven. Te St. Anna- Parochie wilde een meisje, geboren te Wijns, in otfdertrouw worden opgenomen. Daar was natuur lijk niets tegen, mits ze haar geboorteacte over legde. Die kon ze echter niet krijgen, wijl ze in de gemeente Leeuwarderadeel niet was inge schreven. Een onderzoek bracht aan 't licht, dat haar vader indertijd veroordeeld was wegens het niet tijdig aangeven van zijn kind maar daar was 't bij gebleveneen inschrijving in de geboorte registers was 6r ni6t op gevolgd. Er zullen nu nog eenige formaliteiten moeten plaats hobben, eer het huwelijk kan worden gesloten. (Tijd.) Vergiftiging. Te Vuren zijn gevangen genomen en Woensdag naar Dordrecht vervoerd, vrouw B. en baar kostganger, verdacht van poging tot vergiftiging door loodwit, gepleegd op C. B den echtgenoot van genoemde vrouw. (Tel.) Roodvonk. Te Molenaarsgraaf-Brandwijk heeft het roodvonk reeds 9 slachtoffers geëischt. In één gezin overleden 3 kinderen, in twee 2 en ip twee gezinnen 1 kind. (Tijd.) Valsche munter. Vrijdag zoo meldt het „Hbld." heeft de Leidsche politie ver moedelijk de hand gelegd op een valschen munter. Sedert geruimen tijd kwamen bij haar klachten in van winkeliers die valsche rijksdaalders in ontvangst hadden genomen. De verdenking viel op den drukkersgezel L., der uitgeversfirma A. W. Sijthoff, die door een rechercheur uit de werkplaats werd gehaald. Da man wist den rechercheur te ontkomen en spoedde zich naar huis, de deur achter zich sluitende. De politie moest zich met geweld toegang ver schaffen en in dien tijd heeft de man wellicht werktuigen en grondstoffen weten te verdonkere manen. Alleen enkele aanwijzingen werden ge vonden. Verschillende personen verklaarden echter den man t,e herkennen als de persoon, die valsch geld aanbood. De rijksdaalders zijn goed nage maakt en bevatten ook het randschrift. Een noodlottig schot. Men meldt uit Weert aan de „Msbd." Bij een wildstrooppartij, waaraan vier jongelui deelnamen, ging door een ongelukkig toeval het het geweer van zekeren J. W. af, waardoor F. Th. en J. .Sch., van het, gehucht Boshoven werden getroffen. Sch, werd zoodanig geraakt, dat hij weinige Ogenblikken later den geest gaf. Verduistering. De commissaris van politie dlr - Sde -ajfdéeling te 's-Gravenhage ver zoekt aanhouding en voor hem brenging van Petrus Walterus van Brienen, geboren te 's-Her- togenboschr6 Juli 185J3, kantoorbediende en kashouder bij het advertentie-bureau „De Resi dentie'', het laatst wonende aan de Trooststraat no. 60. Hij wordt verdacht van verduistering van f 300 en valschheid in geschrifte. Van het paard gevallen. De eerste- luitenant der marcchaussée H. André de la Porte te Zutphen is, naar het „Hbld." meldt, op de Gorsselsche heide van het paard gevallen en heeft den rechterarm op twee plaatsen, alsmede het neusbeen gebroken. Per auto is hij naar het ziekenhuis vervoerd. (Msbd.) Oudheden. Uit Well schrijft men aan de „L. K.": Onder rijkstoezicht is men druk bezig met het doen van opgravingen op gronden van den heer Mauritz. Reeds vier urnen heeft men gevonden. Vrees el ijk. De heer J. de Witte Brandwyk (-Z.-H.), werkzaam op de zuivelfabriek „De Samenwerking" te Bleskenegraaf, is Woensdag in een bak met kokend water gegleden. Hij wist zijn hoofd boven water te houden en er zelf weder uit te springen. Onmiddellijk daarop sprong hij in een bak met koude pekel. Met vreeselijke brandwonden is de man naar huis vervoerd: Vrijdagnacht is hij onder verschrikkelijke pijnen bezwekeo, een vrouw en een kind achterlatende. tipt ntit» Do chauffeur zag plotseling aan den kant van den weg een electrisch lichtie opflikkeren en vlak daarop een over den weg gespannen ijzeren draad. De automobiel reed met volle kracht tegen den draad aan, die door midden brak, en de aanslag mislukte. De inzittenden zagen in het bosch nogmaals een lichtje opflikkeien, maar kwamen er met den schrik af. FRANKRIJK. De vrijheid in Frankrijk. Terwijl revolutionnairen en vijanden der menschheid, socialisten en anarchisten in allerlei provincie steden van Frankrijk hun optochten door de straten mogen houden, worden godsdienstige processies door de anti-godsdienstige autoriteiten met geweld verhinderd. Dit feit heeft zich Zondag weer eens te Bourges voorgedaan, waar de politie een aanval deed op de Sacraments-processie, welke niet buiten de kathedraal mocht komen. Er ontstond groote verwarring en een hevig tumult, vooral toen ook nog soldaten kwamen aanrukken om de processie uiteen te jagen. In kloostergebouwen. De Fransche regeeringscommissaris, generaal Chevalier, heeft in de begrootingscommissie der Fransche kamer medegedeeld, dat 75 duizend van de 195 duizend man, die in October onder de wapenen zullen gehouden worden, in feest- en eetzalen, en in de vroegere kloosters en seminaries zullen worden ondergebracht. De kosten, noodig om deze gebouwen in te richten, beloopen 22 millioen francs. Voor de overige 120 duizend man zullen kazernes van één verdieping gebouwd worden. ENGELAND. Om zeeziekte te voorkomen. Nu eens geen medisch middel. Op de stoomschepen van den dienst Dover Ostende heeft men een constructie ingevoerd om zeeziekte te voorkomen. Zij bestaat uit twee groote water-reservoirs, die aan de beide lengte zijde van het schip zoover mogelijk van de kiellijn verwijderd zijn aangebracht. In deze reservoirs, die door leidingen met elkander verbonden zijn, bevindt zich een bepaalde hoeveelheid water, dat door het slingeren heen en weert vloeit. Het water, dat steeds naar den laagsten kant vloeit, loopt niet plotseling van den eenen kant naar den anderen, maar vertoont de slingerwerking eerst langzamerhand. Daardoor herstelt hèt even wicht zoodanig, dat de gewone zijwaartsche op heffingen van 10 en 20 gr. tot 2 en 3 gr. ver minderd worden. Deze methode is gevonden door ingenieur Frahm. SPANJE. Een gruwel ij k e misdaad. Te Madrid is zekere kapitein Sanchez, iemand van buiten gewoon verdorven zedelijk leven, gearresteerd onder verdenking den grondbezitter Garcia Jalon te hebben vermoord, diens lijk in stukken gesneden en het onder den vloer zijner vertrekken in de krijgsschool verborgen te hebben. Op de tweede plaats verdenkt men hem ervan zijn vrouw om het leven te hebben gebracht. En nu ontving Zaterdag de directie van den veiligheids dienst uit Corunna een telegram, waarin wordt meegedeeld, dat bij graafwerk in het huis, dit jaar bewoond door kapitein Sanchez, overblijfselen van een menschelijk lijk zijn gevonden. Men vermoedt, dat het lijk, dat is van zekeren Juan Perez, uit het naburige dorp Mino, die indertijd is verdwenen. De politie gelooft, dat Sanchez ook hem uit den weg geruimd heeft. Ondanks alle voorzorgsmaatregelen, die men op de wereldtentoonstelling te Gent genomen heette te hebben om een herhaling van den brand op de tentoonstelling te voorkomen, is Zondagmiddag toch weer een gevaarlijke brand op die tentoon stelling uitgebroken, die echter geen ernstige gevolgen gehad heeft en hoofdzako' Onder dit opschrift lezen wij het volgende vermakelijke stukje in de „Nederlander" Er wordt weer gewerkt met de brandstapel vrees en Rome Dit brengt ons de volgende aardige anecdote te binnen. In het district S. moest voor de Staten een Roomsch-Katholiek worden gekozen. Zekere bakker, die vroeger bij een zeer geacht liberaal ingezetene gediend had en sindsdien aan hem brood leverde, vernam van zijn klant, dat hij geen brood meer van hem hebben wilde. Waarom niet? vroeg hij. Omdat gij voor lid der Staten op een Roomsch- Katholiek stemt. Wat voor kwaads steekt daarin Wel, weet gij niet dat, als de Roomschen de baas worden, de brandstapels voor de deur staan O dat wist ik eigenlijk niet. Maar als dit zoo is, dan geloof ik dat ik nog liever de Roomschen aan het bewind zie dan u. Hoe zoo vroeg de liberaal. Wel, omdat als de Roomschen er zijn, dan verbranden ze mij, dat gaat ten minste gauw maar gij wilt mij den hongerdood laten sterven dat is nog erger Gelukkig dat er naast de zotheid ook nog humor is der maten en gewichten dit jaar voor de hierna vermelde gemeenten zal plaats hebben op de volgende dagen Retranchement 29 Mei. Sluis 30 Mei, 2 en 3 Juni. Aardenbnrg voor Eede 9 Juni des voormiddags. Voor St. Kruis 9 Juni des namiddags. Voor Aardenburg 10 en 11 Juni. Oostburg 12 en 13 Juni en 14 Juni des voor middags. Schoondijke 17 en 18 Juni. IJzendijke: voor Waterlandkerkje 23 Juni des namiddags. Voor IJzendijke 24 en 25 Juni. Biervliet 26 en 27 Juni. Hoofdplaat 28 Juni. Ter Neuzen 7 Juli des namiddags, 8, 9, 10, 11, 12 en 14 Juli. Hoek 15 Juli. Sas van Gent: voor Philippine 16 Juli. Voor Sas van Gent 17 en 18 Juli en 19 Juli des voormiddags. Westdorpe 29 Juli. Zuiddorpe voor Zuiddorpe en Overslag 30 Juli. Zaamslag 31 Juli en 1 Augustus des voor middags. Axelvoor Axel 5 Augustus des voormiddags, 6, 7, 8 en 9 Augustus des voormiddags. Voor Koewacht 5 Augustus des voormiddags. Hulstvoor Hulst 19 Augustus des namiddags, 20 Augustus des voormiddags, 22 Augustus en 23 Augustus des voormiddags. Voor St. Jansteen 20 Augustus. Voor Clinge 21 Augustus. Rapenburg: voor Boschkapelle 25 Augustus des voormiddags. Voor Hengstdijk 26 Augustus des voormiddags. Voor Stoppeldijk 26 Augustus. Graauw en Langendam 27 Augustus. Kioosterzandevoor Ossenisse 28 Augustus des voormiddags. Voor Hontenisse 28 Augustus des namiddags, 29 en 30 Augustus des voormiddags. „'k Ben neutraal" zegt Pier den Bluffer", „En dat is de beste weg En geloof maar, 'k ben geen suffer, Al is 't dat ik 't zeivers zeg." n'k Zal, zegt Pier, neutraal steeds blijven" Dank je wel voor politiek. 't Geeft maar schelden, razen, kijven, /tl 'nm_pnor>L> rv.'of SAS VAN GENT, 27 Mei 1913. Na de hitte der laatste dagen, kregen we hedenmiddag een korte onweersbui, vergezeld van hevigen hagelslag. Er vielen hagelsteenen ter grootte van duiveneieren. De voetbalclub „D. O. S." van Kioosterzande, die hier Zondag tegen „Oranje I" in het veld kwam, verloor met 0—14. In het „Hotel Rotterdam" trad gisteren als spreker op de heer G. L. Janssen, Unie- liboraal uit Rotterdam. Er waren slechts een dertigtal personen aanwezig. Men meldt ons De eerste nieuwe aardappelen uit den kouden grond zijn gerooid en aan H. M. de Koningin aangeboden door den heer J. A. van de Walle, tuinier en boomkweeker te Hulst. Omtrent de opneming door den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten van den stoom tramweg Hansweert-Vlake, alsmede van het materieel en verder de gebouwen enz., meldt de „M. C." nog dat daartoe een paar proefritten vice versa van Hansweert naar Vlake werden gemaakt. Het tarief voor personen zal bedragen f 0,15 per persoon en per rit voor reizigers die niet, en f 0,10 voor reizigers die wel tevens van de boot gebruik maken of hebben gemaakt. Deze laatsten hebben tevens eventueel den voorrang bij gebrek aan plaatsruimte. Vee, of te omvangrijke en zware goederen worden niet vervoerd. Voer zoover de dienst dit toelaat kunnen ook extra rijtuigen worden afgehuurd, minimumprijs f 5,-— per rijtuig. Het anti-p apisme in Zeeland. Men meldt uit Schore aan de „N. Z. C." Zaterdagavond werd in de- oude school een redevoering gehouden door den heer Siemelinck uit Goes, die uitmuntte door walgelijke opruiende taal, zoo zelfs dat vrijzinnigen er zich aan ergerden. Onze correspondent voegt er aan toe Bovenstaande werd mij medegedeeld door iemand die de vergadering beeft bijgewoond en tot de vrijzinnigen behoort. Voornamelijk heeft de heer S. gekapt en geschimpt op de Roomsch-Katholieke Kerk. Aanstaande Woensdagavond wordt te Kapelle door een openbaar onderwijzer alhier, de heer Paulu8se, een lezing gehouden met het onderwerp „Het zwarte gevaar". Dat belooft wat PHILIPPINE. De vrouw van den schrijn werker J. Taelman alhier was verleden week een boodschap gaan doen. Toen ze uit den winkel weer thuis kwam, vond zij haar 2-jarig dochtertje met het hoofd in een ketel koud water staan. Het kind was reeds bewusteloos en kon nog juist worden bijgebracht. Men veronderstelt dat het kind spelenderwijs in het water is gestuikt. Hieruit blijkt weer hoe voorzichtig men moet zijn bij het alleenlaten van kinderen. SLUISKIL. Door den ingenieur van de electriciteitswerken aan de coces-ovens alhier werd aan den inspecteur van politie te Ter Neuzen medegedeeld dat er op het werk naar zijne meening onregelmatigheden voorkwamen en door werklieden koper, lood enz., materialen die hun niet toekwamen, werd meegenomen. Van die mededeeling was een onderzoek het gevolg, waaruit bleek dat in het kosthuis van de personen waarop de verdenking was gevallen werkelijk een partijtje der materialen aanwezig was, dat door hen was meegebracht. Verder kwam echter bij het onderzoek aan het licht, dat door anderen bij een opkooper reeds een partij was verkocht. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. (T. C.) TER NEUZEN. De gemeenteraad benoemde

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 2