No. 1746. DERDE BLAD De Zeeuwsche Koerier Zaterdag 24 Mei 1913. Het St&tendistrict Halst Een geneesmiddel, Eerste Hoorn scli Katholieke va wan Levensverzekering - Maatschappij NIJMEGEN - Van Oldenbarneveidstraat 75. Ingezonden Mededeelingen. Telefoon Interc. 1470. Telegram-adres ERK. De moord te Prinsenhage. staat voor een ernstigen verkiezingsstrijd. De heer H. A. van Dalsum te Hulst, die vroeger eenmaal zeide overal te willen zijn waar de katholieke zaak bevorderd wordt, heeft sinds eenige jaien zijn verleden zóódanig vergeten, is door allerlei omstandigheden zóódanig verblind geworden, dat hij thans openlijk en zonder eenige reserve gemeene zaak maakt met de liberalen. Het aantal der door hem en door de Liberale Kiesvereeniging gestelde candidaten is precies er op berekend, dat samen tegen de candidaten der i echter partijen kan worden opgetrokken. Waar thans door geheel Nederland overal rechts vierkant staat tegenover links, waar thans overal begrepen wordt dat de katholieken tegen over de vereenigde liberale en socialistische partijen één van zin en één van hart zich moeten opstellen, waar thans als haast nimmer te voren de katholieken aan schimpenden laster en vuige verdachtmakingen bloot staan, daar komt hier in dezen ernstigen kamp om onze eer en ons prestige, de heer H. A. van Dalsum de kiezers uitnoodigen te stemmen op liberale of verkapt-liberale eandidaten. Dkt is de toestand. Met den heer van Dalsum zelf heeft reeds ieder degelijk katholiek afgerekend. Zijn anti katholiek optreden is zijn levens-ideaal geworden. Al zijn woorden, al zijn daden, prediken opstand tegen ons kerkelijk gezag. En wie hierin nog niet overtuigend mocht bewezen zien, dat hij glad den verkeerden weg op is, hij vrage zich eens af, hoe het dan komen zou dat nergens de heer van Dalsum beter staat aangeschreven, dan bij de zulken, die van den katholieken godsdienst een hartgrondigen afkeer hebben. Waar dat een feit is, moet het toch ieder katholiek wel duidelijk zijn, en moest zoo hij nog te goeder trouw is ook de heer van Dalsum zelf het begrijpen, dat zijn optreden verderfelijk is in alle opzichten. Hiertegen achten wij ons verplicht vooral thans •rnstig te waarschuwen. Het gaat hier liberaal tegen katholiek. Wij kennen geen enkele reden, waarom wij de tandidaten der zoogenaamde „Volkswil partij" niet over één kam zouden scheren met die der Liberale Kiesvereeniging. Beiden beoogen ze een aanval op de Christelijke partijen, beiden trachten zij de rechtsche meer derheid in ons Statencollege te verzwakken, en zoo er eenig verschil is tusschen de twee fracties, dan valt het zeer zeker uit in 't voordeel der geprononceerde liberalen, die tenminste zich zei ven gebleven zijn, terwijl de anderen de wapens keeren tegen eigen volk. dat alle voorkomende ziekten kan genezen kan nimmer bestaan. Voor elke ziekte moet dus een ander geneesmiddel gemaakt en gebruikt worden. Maagpoeder van Apotheker Boom, waardoor reeds duizende maaglijders zijn genezen van maagpijn, maagkramp, zuur, hartwater en slechte spijsver tering. Prijs per doos f 0,75. Asthmapoeder van Apotheker Boom: dit poeder geeft bij inademing onmiddellijk verlichting bij asthma en hieruit voortkomende borstbenauwdheid en borstbeklemming, zelfs bij den hevigsten aanval. Prijs per doos f C,65. Hoofdpijn (migrainine) Pastilles van Apotheker Boom zijn een zeker werkend geneesmiddel tegen hoofdpijn, migraine, schele en zenuwhoofdpijn. Prijs per flacon f 0,80. Kina koortsdroppen van Apotheker Boom zijn gemaakt van de zuivere kinabast en zijn, doordat de kina direct opgelost in de maag komt, een spoedig werkend middel tegen koorts, binnenkoorts, malaria en gevatte koude. Prijs per flacon f0,60. Laxeerpillen van Apotheker Boom, zuiveren het bloed, verdrijven gal en slijm en bevorderen den stoelgang. Prijs per doos f 0,50 en f 0,25. Staalpa8tilles van Apotheker Boom, zijn gemaakt van melkzuurijzer en bederven nimmer. Deze zijn een goed middel tegen bloedarmoede, bleekzucht en daaruit voortkomende ziekten en de pastilles wekken de eetlust op. Prijs per flacon f 1,20 en f 2, Hoestsiroop van Apotheker Boom, aanbevolen door Dr. Poolman tegen hoesten, heeschheid en kinkhoest. Deze siroop maakt de slijm los en doet het hoesten spoedig bedaren. Prijs per flacon f 0,70. Aambeienzalf van Apotheker Boom geneest spoedig in- en uitwendige, blinde en bloedende aambeien. Het jeuken 'bedaart spoedig. Prijs per potje f 0,50. Bovenstaande geneesmiddelen zijn alleen echt met den naam Boom en zijn verkrijgbaar in de meeste apotheken en drogistwinkels. Waar niet verkrijgbaar wordt het verlangde, na ontvangst van het bedrag, met verhooging van 10 ct. voor portkosten, franco toegezonden door firma A. M. Boom te Arnhem. Met Kerkelijke goedkeuring van doei en Koninklijke goedkeuring der Statuten. Aantal Polissen op heden 14,200. Verzekerd bedrag twee millioen zeven honderd duizend f 2,700,000, Jaarlijksche Premie 94,OOö, Bedrag aanwezig voor reserve 100,000, Het aantal polissen in 1913 uitgereikt bedroeg 2,400. Met een verzekerd Kapitaal van 453,000. De Directeuren NIJMEGEN, 1 Mei 1913. H. J. BODENSTAFF. C. J. Th. SMITS. Aangaande den kindermoord te Prinsenhage, in ons vorig nummer beknopt medegedeeld, meldt het „D. van N.-Br." nader Maandagmorgen liep al betrekkelijk vroeg het gerucht door Prinsenhage, dat een kind zou zijn vermoord. Toen we het treurige nieuws vernamen, trokken we op onderzoek uit. Al spoedig kwamen we te weten, dat een achtjarig, jongetje dood gevonden was, liggende in een sloot, waarin het water niet hooger dan 27 c.M. stond. Wie de jongens van Prinsenhage een beetje van nabij kent, laat zich zoo maar niet wijs maken, dat een knaapje, al is hij dan ook maar 8 jaar oud, per ongeluk in zoo'n ondiep slootje kan ver drinken. Het stond daarom bij ons vast, dat er iets ernstigs met den armen kleine moest ge beurd zijn. We laten hier thans vólgen, wat ons over het gebeurde werd medegedeeld. Ter plaatse Vugtschoot, dat is de zandweg in tegenover het voormalige hotel „Lindenhof", aan den straatweg van Prinsenhage naar het Lies bosch, staat een groote hofstede, thans bewoond door W. van den Br. Deze hofstede is algemeen bekend onder den naam .,Bij den Bieboer". Van den Br. had een jongetje van acht jaar, Adrianus genaamd. Zondagmorgen, terwijl van den Br. naar de laatste Mis was, vroeg Adrianus aan zijn moeder, of hij wat mocht gaan hoepelen. Moeder had daartegen geen bezwaar en weldra zag ze haar jongen, terwijl ze aan de deur harer woning stond, haar jongen langs het smalle voet pad weghoepelen. Toen het middag geworden was, kwam van den Br. thuis uit de kerk. Wijl hij Janus niet zag, vroeg hij aan zijn vrouw, waar de jongen was. Deze vertelde hem, dat hij was gaan hoepelen. 't Werd later op den middag, maar Janus kwam niet terug. Men werd ongeduldig en gromde op den knaap, dat hij zoo lang uitbleef. Dat ongeduld ging langzamerhand over in ongerust heid, wijl de knaap maar niet verscheen en toen het uitblijven duurde en blpef duren, maakte zich van de ouders een groote angst meester, dat den knaap een ongeluk zou overkomen zijn. In alle richtingen werd de omtrek doorzocht, maar niemand trof den knaap aan. 't Werd nacht en nog wist men niet, waar het jongetje was. In angst en vrees, hoop en twijfel brachten de ouders een verschrikkelijken nacht door. Maandagmorgen werd hun twijfel opge heven. Zij moesten helaas de treurige tijding vernemen, dat hun zoontje gevonden was, dood- liggend in een sloot, waarin het water slechts 'n goede 25 c.M. hoog stond. Een knecht van een zekeren Vermeer had daar het lijkje gevonden. Zeer waarschijnlijk is de knaap uit het small* voetpaadje bij de hofstede komend, met zijn hoepel het betrekkelijk smalle Kerkpadje ingegaan. Ongetwijfeld heeft zich in dat padje, of in de dichte nabijheid ervan, juist bij den bocht, het- droevige drama afgespeeld. Toen Zondagmiddag een knecht van zekeren Peters het Kerkpaadje insloeg, zag hij, toen hij nog slechts eenige passen in het Kerkpaadje was, een kerel een hoepel oprapen en zich begeven in het wegje. Toen deze knecht den man den hoepel zag oprapen, was hij slechts op korten afstand van de sloot in het wegje, waar het lijkje werd gevonden. De knecht, die heelemaal van niets wist, sloeg niet de minste aandacht aan het feit, dat hy iemand een hoepel had zien oprapen en ging zijns weegs. Dat hij echter goed gezien heeft, blijkt hieruit, dat bij het doen van onderzoek, de vermiste h*epel gevonden is, liggend in een korenveld. De man, die den hoepel opgeraapt heeft, moet dus het wegje een eind ingeloopen zijn, zich toen in de korenvelden hebben begeven, en daar den hoepen hebben weggeslingerd. Toen de ouders Maandagmorgen bet droeve nieuws van het dood terugvinden van hun zoontje vernomen hadden werd ten spoedigste aangifte gedaan bij den veldwachter. Deze. waan^ huwde den burgemeester en laatstgenoemde stekje de maréchaussee en de justitie mefc^ het feit in kennis. Weinig tijds later waren zoowel de rechter commissaris, jhr. mr. van Sasse van Ysselt, en de waarn. subst.-officier van Justitie, mr. Nahuijs, als de maréchaussée ter plaatse.* Een uitgebreid onderzoek werd er ingesteld. De heer Batenburg, arts, die mede ter plaatse' was, stelde het overlijden van het kind vast en constateerde tevens eenige kleine wondjes aan het hoofd. Het lijkje is in beslag genomen en op den middag naar het lijkenhuis op het kerkhof over gebracht. Maandagmorgen werden reeds verschillend* menschen ondervraagd met het resultaat, dat men reeds spoedig vreezen moest, dat het kind het slachtoffer is geworden van eegUs/L™'^11 on" mensch. Te ongeveer vier kwamen de doktoren kapitein HeyJ «n Lijnkamp, off. van ges., benevens de heer v. Waegeningh, aan het lijkenhuis te Prinsenhage aan, om tot schouwing van het lijkje over te gaan. Nader meldt men Omtrent den kiudermoord te Prinsenhage deelt men mede, dat Dinsdagmiddag zekere H., een idioot, door de maréchaussées is aangehouden en naar Breda overgebracht.

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 9