Suiteniandssh Overzicht Het Engelsche Koningspaar op Walcheren. De mccrd te Prinsenhage. Het werk van vrouwen Partijdag te Goes. OffiGieele opening der waterleiding op Zuid-Beveland. De 24-uursklok. Ingezonden Mededeelingen. Schoolnieuws. Stadsnieuws. Rechtszak e ti. Provincie Nieuws. Per Telegraaf. Te houden aanbestedingen. ftflarkt berichten. Voor een vergadering van rechtsche kiezers en belangstellenden, uitgeschreven door 't Prov. Comité van Antirevolutionaire Kitsvereenigmgon in Zeeland, trad Dinsdagmiddag, naar de „Ned. meldt, op prof. Diepenhorst van Amsterdam. In een schitterende redevoering besprak hij de werkzaamheden van onze Regeering op wetgevend gebied. Behalve prof. Diepenhorst voerden alle recht- sche Kamerleden voor Zeeland 't woord. Eerst Zijne Excellentie Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman, die nog met jeugdig vuur sprak, 't Was hem een genot weer te midden zijner kiezers te staan, die hem sedert 1879 onafgebroken naar de Tweede Kaïner hebben afgevaardigd. In Goes was zoo niets te bemerken van 't verschil, dat er bestaat tussehen anti-rev. en chr.-historischen. In de praktijk valt hier alles weg. Dankbaar con stateerde spreker dit. En hij mag er van over tuigd zijn, dat allen even geestdriftig als ooit voor hem ter stembus zullen optrekken, om zijn mandaat te vernieuwen, misschien wel voor de laatste maal. Het woord verkregen nog de heeren J. H. Blum en Fruijtier, respectievelijk afgevaardigden voor Middelburg en Hontenisse, die beiden wezen op het gewicht der verkiezingen niet het minst op die voor de Staten. Geen enkel Statendistrict kan n.l. als vast worden beschouwd. De meerder heid is klein. En de tegenpartij slaapt nietze ontwikkelt een ongekende kracht. Alle deelen van Zeeland waren ter vergadering vertegenwoordigd. Vele Statenleden merkte men op. Ook het Eerste Kamerlid Mr. Lucasse. De heer Hovy was verhinderd. Na een krachtig opwekkend woord sloot Prof. Diepenhorst de vergadering met dankzegging. Woensdagmiddag is deze belangrijke onder neming die uit den West-Noord-Brabantschen bodem geheel Zuid-Beveland van zuiver drink water voorziet, te Goes, in tegenwoordigheid van vele autoriteiten, officieel geopend. Onder de daarvoor in de groote zaal van de Prins van Oranje samengekomenen merkten wij o. a. op den vertegenwoordiger van den Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Lietaert Peerbolte, adm. chef van de afdeelingen Volksgezondheid en Armwezen aan het Departement van Binnen landsche Zaken den Commissaris der Koningin in Zeeland, mr. Dijckmeesterden vertegen woordiger van Gedep. Staten van Zeeland, mr. P. Dielemanden voorzitter van den Centralen Gezondheidsraad, dr. Ruysch en den vertegen woordiger van den directeur-generaal der Staats spoorwegen, den heer L. H. N. Dufour, hoofd ingenieur plaatsvervangend chef van den dienst van weg en werken. Verder waren aanwezig leden van de Staats commissie vbor drinkwatervoorziening, dr. J. W. Jenny Wey'erman, lid van den Centralen Gezond heidsraad, inspecteurs van de Volksgezondheid, ingenieurs, alsmede de burgemeesters van Goes, 's-Heerenhoek, Heinkenszand, W olfertsdijk, Schore, Ierseke, Rilland-Bath, Wemeldinge, Kattendijke, Oudelandfe, Kapelle, Waarde, 's-Gra ven polder, Baarland, (Ovfezand, Driewegen en Nisse), Hoedekenskerkè^ J^loetinge en Ellewoutsdijk. Om half-twaalf samengekomen, werden eenige ververschingen aangeboden, waarna te half één de voorzitter van den Raad v#h Beheer, jhr. mr. M. E. Lewe van Nyenstein, de openingrede hield. Vervolgens voerde nog het woord de Commissaris der Koningin, dr. Bos, voorzitter van de Staats commissie voor drinkwatervoorziening, en dr. Ruys, voorzitters van den centralen gezondheidsraad. Hierna vereenigden zich de autoriteiten en genoodigden aan een déjeuner dinatoire. In de stad werd gevlagd en er heerschte een feestelijke stemming. Men schrjjft uit Vlissingen aan de „N. C.": Op zijn doortocht naar de huwelijksplechtigheid aan het Duitsche Hof, heeft het Engelsche Koningspaar een bezoek gebracht aan Vlissingen en een deel van Walcheren en heeft in een kort oogenblik door zijn vriendelijk optreden veler harten gewonnen. De Koning maakte een wandeling, terwijl de Koningin zich liever van een auto bediende om een deel van Zeeland's tuin in oogenschouw te nemen. "De wandeling van Z. M. ging van de buiten haven naar de keersluis en vandaar over den Nieuwen Vlissingschen Weg naar Souburg, vandaar over het jaagpad van het kanaal door Walcheren naar Vlissingen terug. Het trof ons, hoe de Koning, die gekleed was in fantasiekos tuum met grijze overjas en zwarten garibaldihoed tegen ieder vriendelijk groette, speciaal tegen een troep infanteristen uit Vlissingen, die hem het militair saluut brachten. Na een afwezigheid van ruim vijf kwartier keerde Z. M., die gedu rende de wandeling zich opgewekt met de heeren van zijn gevolg onderhield, aan boord van de „Victoria and Albert" terug. Een half uur later kwamen ook de auto's terugdeze hadden hun hooge reizigers langs Koudekerke naar Middelburg, dus over een der mooiste wegen van Walcheren gevoerd. In Zee land's hoofdstad werden de beroemde Abdijge bouwen en het Stadhuis bezichtigd en werden inkoopen gedaan van Zeeuwsche kleedingstukken. Door het leegloopen van een autoband was de Koningin verplicht in een andere auto plaats te nemen daarheen moest zij enkele minuten wandelen en ook haar vriendelijkheid viel op. De beide kruisers, die het jacht volgden, waren op reeds tien mijlen van de Nederlandsche kust naar Engeland teruggekeerd. De maaltijd werd in intiemen kring aan boord van het koninklijk jacht gebruikt. De extra-trein waarmede de reis naar Berlijn werd voortgezet, bestond uit een luxe wagen van den Koninklijken trein, uit Calais overgebracht, een spijs wagen, drie wagor-s-lits en twee bagage wagens. De reis werd medegemaakt door de heeren J. H. van EysbergeD, hoofdinspecteur van exploitatie, Vermaas, inspecteur van tractie der 8taatsspoor en F. Piekema, luitenant der maré chaussee. Te 9 uur 47 vertrok de trein. Het Koninklijk Echtpaar werd naar de trein begeleid door den burgemeester van Vlissingen en den Engelschen consul. Het Koninklijk Echtpaar reisde in cognito. Op de terugreis, 27 Mei, komende Vorstelijke Personen vermoedelijk 's avonds hier laat aan. Naar het „Dbld. van Nbr." meldt bestaat er thans geen twijfel meer of het knaapje dat te Prinsenhage dood in een sloot gevonden werd, is op laaghartige wijze vermoord. Wij hebben gemeld, dat zekere van H., een zonderling, als verdacht in deze in hechtenis was genomen en naar Breda vervoerd. (Zie Derde Blad.) Naar genoemd blad verneemt, is deze persoon weer in vrijheid gesteld. Van deze van H. vertelt het ,,Dbld. van Nbr." het volgende De man woont in de buurt van Van den Broek, 't Is op zijn zachtst uitgedrukt, een zonderling, die 'n paar jaar in Oost-Indië gediend heeft, daarna over is gegaan naar het Fransche vreemdelingen-legioeu, waarvan hij deserteerde, en toen van Duinkerken naar Prinsenhage is komen wandelen. De Duitsche regeering ziet geen bijzonder nut in de verdeeling van de klok in 24 uren in plaats van in 2 X 12 uren over welke verandering in spoor- en postverkeer de Zwitsersche Bondsraad de Duitsche en üostenrijksche regeeringen om advies gevraagd had. Naar men weet hebben België, Italië, Portugal, Spanje en Frankrijk deze nieuwigheid reeds in gevoerd. De Duitsche regeering meent dat, waar van geenerlei bezwaren is gebleken in het verkeer met België en Frankrijk, dis beiden de 24-uursklok hebben, dit evenmin bezwaren zou opleveren in het verkeer met Zwitserland. Echter zou het publiek er groot ongerief van ondervinden. (N. Ct.) In het Fransche leger zijn de laatste dagen zeer bedenkelijke dingen gebeurd. De lichting 1911, die dezer dagen na volbrachten 2-jarigen diensttijd met groot verlof zou gezonden worden, kon niet vertrekken tengevolge van den ingevoerden 3-jarigen diensttijd. Dat heeft aan leiding gegeven tot zeer ernstige wanordelijkheden in tal van garnizoenen. De soldaten schoolden samen, hielden optochten, zongen de Internationale, enz. Aan -de officieren werd eenvoudig dienst geweigerd, 't Is hier en daar zelfs gebeurd dat militaire muziekkorpsen aan 't hoofd der onte vreden soldaten gingen. Nu vraagt men zich af, of men hier te doen heeft met een spontane uiting van wrevel over den verlengden diensttijd, of wel met een anti-militaristische beweging. Wij voor ons hechten meer geloof aan 't eerste, hoewel niet te ontkennen valt, dat 't anti- militarisme in 't Fransche leger druk gepropageerd wordt. De socialisten schijnen aan de beweging ook hunne medewerking te verleenen, wat niemand verwonderen zal, daar deze politieke fractie altijd ervan houdt in troebel water te visschen. Dat een deel der Duitsche pers met leedvermaak van het gebeurde melding maakt, is helder als de dag. In België is een vervolging ingesteld tegen het socialistisch Kamerlid Furnémont wegens niet te noemen handelingen met minderjarige kinderen. Heden, Vrijdag, treedt de eenige dochter van Keizer Wilhelm van Duitschland, in het huwelijk. Tal van vorstelijke personen uit andere landen nemen aan de plechtigheid deel. houdt nooit op. Moeders hebben steeds haar handen vol, de zorgen voor het huishouden en de kinderen gaan steeds door en zoodoende hebben zij geen tijd om cfe noodige rust en afleiding te nemen, geen tijd om acht te slaan op waarschuwende pijnen. En zoo gaan zij lijdzaam voort, zoo goed als zij kunnen. Zij beschouwen de hevige, terneergedrukte pijn in de lendenen, die bukken of opstaan tot een kwelling maakt dat vermoeide, doffe gevoel, waaraan zij zich niet onttrekken kunnen die ellendige zwakte, hoofdpijn en duizeligheid, die haar werk dubbel zwaar maken, als kwalen aan vrouwen eigen. Doch het is niet noodig, dat vrouwen altijd lijdend zijn. Er zijn minder vrouwenkwalen dan gedacht wordt, vaker zijn haar kwalen te wijten aan overwerkte nieren, die haar gewichtig werk, het filtreeren van het bloed, niet behoorlijk ver richten, waardoor de onzuiverheden, die in het bloed achterblijven, langzamerhand ziekte door uwe geheele gestel verspreiden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken recht streeks op de nieren en blaas en zorgen voor een geregelde urine-afscheiding, waardoor de onzuiver heden afgevoerd worden. Zij zijn derhalve be kend als het geneesmiddel bij uitnemendheid tegen alle nier- en blaaskwalen. Te Ter Neuzen verkrijgbaar bij A. van Over- beeke—Leunis, West Kolk- straat. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1,75 voor één, of f10. voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van neven- staand handelsmerk Aan de gemeente Biervliet is door Ged. Staten dezer provincie voor de school te Drie wegen vrijstelling verleend tot het geven van onderwijs in vrije- en ordeoefeningen tot het einde van Dec. 1914. Van de drie .leerkrachten, aan die school werkzaam, heeft slecht* één de akte voor vak j. SAS VAN GENT, 23 Mei 1913. De maréchaussee Vermast alhier ontving de zilveren medaille wegens 24-jarigen trouwen dienst. Blijkens opgave in de „St. Crt." werden in de week van 14 tot en met 20 Mei in Zeeland geconstateerd de navolgende gevallen van besmet- lijke ziekten: Goes 2 diphtheritisGroede 2 roodvonk, St. Jansteen 1 roodvonk. Bi; kon. besluit is met 1 Juni benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen voor den amoulanten dienst de heer D. Voüte, ontvanger der registratie en domeinen te Hulst. Te Wolfaartsdijk sloeg Maandagavond de bliksem in bij den landbouwer vanderWeele. Schuur en nabijgelegen woning brandden geheel uit. Bij kon. besluit is benoemd tot vertegen woordiger der Nederlandsche Regeering op de bijeenkomst der internationale commissie voor congressen van landbouwvereenigingen, welke in 1913 te Gent zal plaats hebben, de heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury te Hontenisse, voorzitter van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond. Aan mejuffrouw S. M. M. de Hullu van Biervliet is Maandag j.l. in het Burger- Ziekenhuis te Amsterdam het diploma als ver pleegster uitgereikt. (M. C.) Door den Minister van Waterstaat is met ingang van 19 Mei benoemd tot buitengewoon opzichter bij het maken van een beschoeiing van gewapend beton in de haven te Breskens de heer H. J. Barentsen te Serooskerke (Schouwen.) Bij kon. besluit is Jhr. U. E. Lewe van Nijenstein, burgemeester van 's-Heer Arends- kerke, voorzitter van het comité voor de totstandkoming der drinkwaterleiding voor Zuid- Beveland, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Donderdag had volgens de „M. C." de officieele opneming van den Decauville-tram van Hansweert naar Vlake plaats door den Raad van Toezicht op de Spoorwegen. Als gevolg daarvan is de voorloopige vergunning tot exploitatie ver leend, en zal vermoedelijk 1 Juni daarmee be gonnen worden. Te water gelaten. Woensdag middag is aan de werf „Zeeland" te Han s- weert met gunstig gevolg te water gelaten de voor rekening van de „Eerste Hollandsche Belgische Pleiziervaartmaatschappij te Vlissingen" gebouwde passagiers-vrachtboot „Administrateur de Badts". ST. JANSTEEN. Alhier zal op 3 Juni a.s. het gouden priesterfeest van den ZeerEerw. heer pastoor Schets herdacht worden. Op 30 Mei zullen alle kinderen der scholen tot een feest- partijtje worden uitgenoodigd en door Z.Eerw. op chocolade -en lekkernijen worden onthaald. GRAAUW. J.l. Dinsdag hield de heer H. Dalmijn een lezing over de ongevallenverzekering van den N. C. Boerenbond. Nadat de spreker in zijn inleiding de noodzakelijkheid van verzeke ren tegen ongevallen bad bepleit en het voordeel der ongevallenverzekering van gemelden bond had verdedigd, daarbij wijzende op de meening van gezaghebbende mannen, gaf hij een duidelijke uiteenzetting van de statuten dier verzekering. Toen spreker de lasten dier verzekering behan delde met name de premie, die bij den Boeren bond slechts 1 pCt. van het jaarloon bedraagt, toonde hij met voorbeelden dat b.v. de verplichte rijks verzekering, als die eenmaal zal zijn ingevoerd bijna 3 maal zooveel zal vorderen. Hij lichtte voorts toe waarom de Boerenbond zoo'n matige premie vergt. Waar spreker de verschillende clausules der uitkeering behandelde, zorgde hij er steeds voor door voorbeelden de uitlegging te verduidelijken. Na deze uiteenzetting stelde hij belangstellenden in de gelegenheid vragen te doen. De heer van Campen, voorzitter der afdeeling Graauw van den R. K. Boerenbond, die den spreker had ingeleid, dankte „hem voor zijne nette rede en meende de tolk der vergadering te zijn, dit te doen ook namens de vergadering. STOPPELDIJK. Een werkman, die leerde fietsen, viel hier zóó ongelukkig neer, dat hij een sleutelbeen brak. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. SCHOONDIJKE. Verhuizen kost bedstroo 1 Een landbouwer alhier verhuisde dezer dagen en deed een 40-tal kippen en eenden in een zak binden om zoo te vervoeren. Bij aankomst bleek het grootste gedeelte der kippen dood. Ze waren denkelijk gestikt. (N. Z. Crt.) OOSTBURG. Maandag j.l. maakte de Congre gatie alhier, onder geleide van den ZeerEerw. heer pastoor onzer parochie, eene reis naar de bedevaartplaats O. L. Vr. van Lourdes te Oost- acker bij Gent. EEDE. Onze gemeente is er een, waar antiquairs nog al iets van hun gading kunnen vinden. Zoo kwam ik laatst op een mijner vele wandelingen in een huis, waar ik eene hangklok zag, die behalve dat zij functie der gewone klokken verricht ook nog den datum der maand en de schijngestalten der maan met een deel van het firmament aanwijst. Het meubel is nog in zeer goeden staat en het uurwerk loopt nog heel goed. In een ander huis vond ik eene eikenhouten kast van zeer ouden datum. Eene goed loopende antieke pendule, verscheidene oude staanklokken, behalve datgene wat aan het oog van een oningewijde ontsnapt, ziedaar het ruime jachtveld dat onze gemeente den antiquairs aan biedt. Voor liefhebbers van opgezette vogels kan ik er nog bij melden, dat hier een opgezette pauw te zien en te koop is, waarbij geen enkel veertje in den wijd uitgespreiden staart ge schonden is. VLISSINGEN. De milicien van Meenen lich ting 1905 van 't le bataljon alhier, in Jaüuari 1910 als deserteur afgevoerd, heeft zich vrijwillig bij het 14* reg. alhier aangemeld. Raad van Beroep (Ongevallen-verzekering te Middelburg.) In de Donderdag gehouden openbare terecht zitting van dien raad had de uitspraak plaats in zake C. J. W. de K. te Middelburg en B. J. F. van C. te Hoofdplaat, waarbij de beslissingen der Rijksverzekeringsbank werden bevestigd en aan klagers hun vordering werd ontzegd. In zake Th. J. te Bruinisse, werd klager niet-ontvankelijk verklaard in zijn beroep. MIDDELBURG, 23 Mei 1913. Heden werden door de arrondissements-rechtbank de volgende vonnissen uitgesproken H. H. P., 14 jaar, zonder beroep te Vlissingen, wegens diefstal, conform de vordering tot 1 maand tuchtschool. A. V., 22 jaar, arbeider te Koewacht, wegens mishandeling, tot 14 dagen gevangenisstraf, de eisch was 2 m. A. V., 22 jaar en A. A., 20 jaar, arbeiders, beiden te Koewacht, Wegens mishandeling, ieder tot f 10 boete subs. 10 dagen hecht., de eisch was voor de lste 1 m. gev. straf en voor de 2de f 20 b. s. 20 d. h. A. N-, 24 jaar, landbouwer te Rilland-Bath, wegens diefstal, conform de eisch tot f 15 boet» subs. 12 dagen hecht. K. v. d. B., 52 jaar, oesterkweeker te Krab- bendijke, wegens eenvoudige beleediging, conform de eisch tot f 1 boete subs. 1 dag hecht. W. L., 28 jaar, hvr. van A. M., zonder beroep te Westkapelle, wegens diefstal, conform de eisch tot f 10 boete subs. 10 dagen hecht. H. D. S., 33 jaar, gasfitter te Vlissingen, wegens verduistering, tot 2 maanden gevangenis straf, de eisch was 3 m. D. W. B., 75 jaar, aannemer te Middelburg, wegens wederspannigheid, tot f 1 boete subs. 1 dag hecht., de eisch was f 5 b. s. 5 d. h. Ontslagen van rechtsvervolging: J. L. D., 42 jaar, koopman te Goes, beklaagd van mishande ling, waarvoor 3 maanden gevangenisstraf geëischt was en P. T., 36 jaar, werkman te Oostkapelle, conform de eisch, met bevestiging van het vonnis k quo, beklaagd van overtreding der jachtwet. Best. Oud Kempenshofstede. 28 Mei, 11 uur. Hotel van Dalen te Stavenisse. Bestuur Waterk. Oud Kempenshofstede en Mogershil. Herstel, vernieuwing en onderhoud. Waterschap Bruinisse. 30 Mei, half elf. Zijpe. Bestuur Water keering Cal. Waterschap Bruinisse. Herstel, vernieuwing en onderhoud steenglooiïngwerken. Cal. Zimmermanpolder. 2 Juni, half twaalf. Directiekeet Rilland. Cal. Zimmermanpolder. Herstel, vernieuwing en onder houd steenglooiïngwerken. Duiker Baarzande. ^3 Juni, twee uur. Koffiehuis de Jaeger, Bres kens. Waterschap Groot- en Klein-Baarzande. Het maken steenen duiker. Havenplateau Baarland. 4 Juni, elf uur. Gemeentehuis Baarland. Het maken van bestrating en het herstraten Haven plateau. B. en W. Best. Anna Frisopolder. 6 Juni, tien uur. Wissenkerke, directiekeet. Verbeteren enz. waterk. werken. Waterschap Stoppeldijk. 7 Juni 1 uur Directiekeet Ossenisse. Bestuur Waterschap Stoppeldijk. Verhoogen enz. Buiten berm. Kanaal van Ter Neuzen. 11 Juni. Uitvoeren van keibestratingen op de dijken van het kanaal van Ter Neuzen. Geb. Prov. bestuur Middelburg, 11 uur. Zie St. Crt. no. 116. Oostburg, 21 Mei 1913. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer gering door weinig voorraad. Prijzen onveranderd flauw. De prijzen waren als volgt tarwe f 9,a f 10,75, wintergerst f9,65 a 10,15, rogge f6,50 a f 6,75, zomergerst f 9,50 a f 10,haver f8, a f 10,paardenboonen f 8,50 a f 8,75, voer erwten f 8,50 a f 9,kookerwten f 9,50 a f 10,50, bruineboonen f 0,a f karwei f af maanzaad f a f per kilogram. Goes, 20 Mei 1913. Ter graanmarkt van heden blijft de aanvoe afnemend. Nieuwe Tarwe - - - f 10,25 a f 10,75 Essex f 11,50 af Kookerwten - - - f 9,50 a f 10,— Kroonerwten f 10,a f 11,50 Paardeboonen - - - f 9,a f 10, Aardappelen. Bonte f a f blauwe 1 2,a f0,Eigenheimers f af Bravo's f 1,20 a f 1,80, weinig handel. Versche boter per K.G. f 1,a f 1,10 midden- prijs f ,53aan particulieren verkocht a f 0,62 per nond. Versche eieren per 100 stuks f 3,20 a f 3,80, middenprijs f 0,85per 25 stuks aan particulieren verkocht a f 0, Aanvoer ruim. De aanvoer van eieren niet van de V. P. N. bedroeg 200 stuks. De aanvoer voor den eierenverkoop der onder- afdeeling Zuid-Beveland der V. P. N. bedroeg 19200 stuks. De prijs was f 3,50. Rotterdam, 20 Mei 1913. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd paarden, 2284 magere runderen, 712 vette runderen, 207 vette kalveren, 884 nuchtere kalveren, schapen of lammeren, varkens, 168 biggen. Vette koeien le kwal. 82 a 84, idem 2e kwal. 78 c., id. 3e kwal. 72 c., ossen le kwal. 84 a 82 o., 2e kw. 78 ct., 3e kw. 74 c., stieren le kwal. 76 a 74 c., 2e kw. 70 c., 3e kw. 66 c., kalveren le kwal. 110 c., 2e kw. 105 c., 3e kw. 100 c.> alles per kilo.

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 2