Provinciaal Dolksblad. 1746, Eerste Blad. Zaterdag 24 Mei 1913 19de Jaargang. Om de goede zaak! Thans de meest gelexen Courant van Zeeland Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN. P. Dieleman, P. F. Frojjtier, P. Dieleman, P. F. Fi F. C. IJsebaert, L. Basting, P. J. van Borlel, A. if. Hendrikse. De haat tegen de Katholieken. Uit de Pers. Brieven, Stukken, Advertentiën te zenden aan de Administratie van „De Zeeuwsche Koerier" te Sas van Cent. Dankbare hulde! Ingezonden Mededeelingen. - - Hij heeft zich rekenschap gegeven. DE ZEEUWSCHE KOERIER Deze courant verschijnt Woensdag en Zaterdag. Prijs per 3 maanden franco per post 75 cent. Voor België 1,50 frank, per 3 maandenvoor alle andere landen f 1,25, bij vooruitbetaling. Advertentiën van 1 tot 5 regels 60 cent Elke regel meer 10 cent G-roote letters worden naar plaatsruimte bere kend. Bij abonnement korting. Dienstaanbiedin gen 3 cent per regel. MAAN: L. K. 28 Mei. N. M. 4 Juni. ZON Zon op 4 u. 40 m. Zon onder 7 u. 50 m. Liberalen en soc.-democraten weigerden hun stem te geven aan de Invaliditeitswet, die den ouden en invaliden arbeider een rente geven zal die duizenden ouden van dagen onmid dellijk ter hulpe zal komen, door hen, zonder kosten, in 't genot te stellen van twee gulden per week. Liberalen en sociaal - democraten ook zullen, mochten ze aan 't bewind komen, deze wetten intrekkendaaromwie stemmen wil in 't belang der oude en invalide werklieden, stemme in Juni a.s. de rechtsche candidaten. Och neen, als wij straks herhaalde malen zullen hebben ter stembus te trekken, als wij, katho lieken, dan eenparig onze stemmen gaan uitbrengen op de candidaten der rechterpartijen, dan doen we dat niet op de eerste plaats óm mijnheer die of die of die te believen, of omdat het zulke goeie menschen zijn, neen, dan doen we het vóór en boven alles om der wille van de goede zaak De goede zaak vraagt ons aller éénheid, ons aller medewerking, vraagt onze aanbeveling, onze propaganda, onze krachten, vraagt, niet het minst, ons aller trouw. Heusch "met recht mag het gezegd worden aan de goede zaak hebben we ons hart te verpanden, voor haar alles veil te hebben, voor haar vergeten wij alle kleinere inzicht-verschillen. Geen schipperen, geen scharrelen kennen we danAls ronde mannen, die weten wat we willen en willen wat we weten, staan we altijd en overal pal voor hare belangen, omdat wij voelen dat verplicht te zijn aan den bloei der Kerk en de goede orde in den Staat. Ernstige tijden doorleeft Nederland. En wie niet al te kortzichtig is, heeft wel reeds ingezien dat vooral wij, katholieken, van dien ernst diep moeten zijn overtuigd. Meer dan ooit roept thans de goede zaak ons op, roept ons op de zaak van ons recht als katholieken. Of gebeurt het in deze verkiezingscampagne miet het geheele land door, dat de katholieken worden gegriefd en beleedigd Gebeurt het niet in tal van districten, dat de katholieke Neder landers worden voorgesteld als vaderlandsloozen, als lieden zonder vrijheid van spreken, van denken, van geweten Wordt het niet als een onduldbaar iets uitgeschreeuwd, dat onze religieuse instellingen van onderwijs, van liefdadigheid, van zieken- en krankzinnigenverpleging steeds in aantal toenemen Roept men niet moord en brand, omdat onze Kamerpresident katholiek is en de directeur-generaal der posterijen den Roomschen godsdienst belijdt Ziedaar wat een woede er heerscht in de harten van menschen, die uithoofde van hun liberaal beginsel zeggen de vrgheid lief te hebben, maar van die vrijheid willen uitsluiten het derde deel der Nederlandsche bevolking, dat katholiek is. Niemand waagt het de bekwaamheden van den eminenten Kamervoorzitter van Nispen te ont kennen, en toch is hij daar niet op zijn plaats. Waarom? De liberalen zullen het u zeggen: omdat hij Roomsch-Katholiek is Zeggen wij te veel, als we beweren dat de goede zaak rekent op den onwrikbaren trouw, op de rotsvaste eensgezindheid, onzer Roomsche kiezers Moet hier, bij deze onbedekte aanvallen-op wat recht is, niet een heilig vuur ons allen bezielen, moet de hooge ernst ons niet ten zeerste •r van overtuigen dat we weg, vèr weg hebben te gooien alles wat onze eenheid, onze samen- hoorigheid schaden kan Waar thans de vüand, gesteund door de duistere vrijmetselaarsloge, al zijn geschut richt tegen Rome, tegen de Katholieke Kerk, daar hebben we slechts te denken aan de verdediging van ons aller goede zaak. De coalitie waarborgt de handhaving onzer rechtenbij de linkerpartijen, steeds meer op gaande in papenhaat en anti-clericalisme, zijn onze belangen niet veilig en kunnen zij niet veilig zijn. Op principieele gronden zal daarom we zijn er van overtuigd de overgroote meerderheid der katholieke kiezers in Juni stemmen op de coalitie-candidaten. Deze zijn in het Kamerdistrict Oostburg n het K a m e r d i s t r i c t Hontenisse in het Statend i strict Hulst in het Staten d i strict Sluis Zooals men weet, en zooals wjj reeds meermalen onder de aandacht onzer lezers brachten, wordt thans als waardig wapen in de stembusactie niet het minst op het katholieke deel der coalitie afgegeven. Wij hebben, opdat de lezer zich eenigszins een idee kunne vormen van het hatelijke en leugen achtige dezer door liberalen en anti-papisten ge volgde methode, eenige brokstukjes verzameld uit in dezer dagen gepubliceerde redevoeringen en couranten-artikelen Het geestelijk en economisch milieu van ge heel de protestantsche bevolking van Nederland wordt bedreigd dool de Roomsche staatspartij en de coalitie. (Differee te Amsterdam.) Wat een voorstelling van zaken Wij, katholieken, wenschen niets anders dan als staatsburgers precies op dezelfde lijn te worden gesteld met andersdenkenden. Dat noemt men een bedreiging van het geestelijk en economisch milieu Niet slechts om de rechteloosheid die ons volk staat te wachten, wanneer het steeds meer veld winnend gerucht waarheid bevat, dat door de leiders der coalitie de geheime afspraak is gemaakt, om, zoolang de coalitie het regeerings- kasteel bezet, de portefeuille van J ustitie steeds in handen te geven een katholiek. (Differee te Amsterdam.) Dus nu weten we hetOns volk zal slechts rechteloosheid kennen, zoolang de minister van Justitie katholiek is. Dank u voor het complement. Wel ja ook, die intellectueele liberalen, die koppen uit het denkend deel der natie, zij en zij alleen zijn geschikt minister te wezen. Alleen wij, liberalen, alleen w ijEcht Multatuliaansch alleen ik, Multatuli, ik De Tariefwet, in verband met Invaliditeits wet, Ouderdomspensioen enz., waarvoor al in 1897 door een der heeren Regout propaganda werd gemaakt, heeft een door en door roomsch- katholieken ondergrond. (Differee te Amsterdam.) Zooals men weet bestaat in haast alle Euro- peesche landen een beschermend recht. Allemaal Roomsche ondergronden Het grondbezit, het aantal kloosters neemt toezij dringen door in alle collegeseen R.-K. is president van de Tweede Kamer en nu is er een R.-K. directeur van de posterijen. Bij de tegenwoordige politiek van Rome acht ik het niet geoorloofd, dat Rome zooveel in vloed heeft op onze politiek. Haar politiek is die van 300 jaar geleden, want zij kan niet toestaan vrijheid van spreken, van denken, van consciëntie. (Drioa te Zutphen.) Als we weten dat de kloosters, zoowel in 't verleden als in 't heden, centra waren en zijn van liefdadigheid, kennis en wetenschap, dat groote geleerden binnen hare muren hebben gehuisd, dat onlangs nog de Paiijsche gemeenteraad de ver bannen liefdezusters heeft teruggeroepen, enz., als we verder weten dat de Kerk, die „niet kan toestaan vrijheid van spreken, van denken, van consciëntie", onder hare zonen telt bekwame staathuishoudkundigen, letterkundigen, werktuig kundigen, rechtsgeleerden, enz enz., dan voelt men reeds aanstonds hoe in het citaat hierboven slechts de haat aan h%t woord is. Waar wel eens afgegeven wordt op gebrek aan oranjeliefde bij de openbare onderwijzers, voor de doorluchte telg uit het stamhuis van Oranje mag wel eens eraan herinnerd worden hoe Prins Willem I door het katholieke deel der rechtsche coalitie door het slijk gesleurd wordt. (de Muralt te Goes.) Hier wordt, wat Oranje- en vaderlandsliefde aangaat, het katholieke Nederlandsche volk gesteld naast of achter de socialistische onderwijzers uit het Noorden Deze stelling is van den heer Jhr. de Muralt, Kamercandidaat der liberalen in het district Oostburg. „Men heeft niet 't recht Roomschen en Kujperianen neer te schieten, want dat zou trouwens toch zijn het paard spannen achter den wagen, door van „halfwaanzinnigen" martelaars te maken. (Tideman te Rotterdam.) Deze geachte spreker, die ons allerliefst „half waanzinnigen" noemt, is in meerdere districten candidaat der Vrijzinnige Concentratie Tenslotte nog eenige pers-stemmetjes Rechts stemmen alle vroomheidshuichelaars, alle schijnheiligen, alle veinsaarde, alle mond- christenen, alle farizeeërs, alle kwezels, alle feüielaars, alle hersenloozen, alle duisterlingen, alle baantjesjagers en pierewaaiers, die van een christelijke regeering een baantje verwachten, alle analfabeten in Brabant en Limburg, alle smokkelaars, vechtersbazen en drinkebroers in diezelfde provincies en ten slotte een aantal eenvoudige oprechte christenen, die zich mis leiden laten door de leugen-leuzen van de geestelijke en politieke volksmenners der rechterzijde. (Amersfoortsch 'Dagblad.) Alles zeer hoffelijk, nietwaar lezer Ons Nederland in de macht van Roomschen, de aartsvijanden van gewetensvrijheid Van de Roomschen, die geen vaderland erkennen als Rome, die geen macht erkennen als de priestermacht. De Roomschen, de gebonden onmondigen in de handen van priesters. De aartsvijanden van zelf denken, van ont wikkeling, van vooruitgang. (Nieuwe Arnhemsche Courant.) We zullen er nu maar mee uitscheiden. Maar we vragen u in allen ernst lezerZal één katholiek kiezer zoo dom zijn straks te stem men op liberale candidaten En ziet niet iedereen in, hoe dringend noodig het is, dat we ons vast, rotsvast aaneensluiten om de coalitie? Men weet nu voldoende welk spek men aan de overzijde in de kuip heeft. Allen daarom op voor onze coalitie-candidaten, zoowel bij Staten- als Kamerverkiezingen nu is alles verloren Als 't zoo toegaat, zijn w# weg Maar heel anders is de gewaarwording, als men op ouder jaren datzelfde spel van nabij tiea, twaalf verkiezingen heeft aangezien. Nog pas in 1909 was 't precies zoo, en wat ander effect had 't, dan dat we met vlag en wimpel 't haalden niet alleen, maar met onzen buit schier verlegen zaten. Laat daarom ook nu geen onzer zich door deze Wajong-vertooningen van streek of van zijn stuk laten brengen. Ook wat bij zulk een klucht ver toond wordt, kan wel eens een oogenblik bang maken; maar zoo zijt ge niet weer op straat, of ge lacht om de komedie die u weer vertoond is. En zoo gaat 't ook ons anti-revolutionaire volk. Het kan er haast niet inkomen, hoe verstandig# menschen zich in het publiek op hun meetings zoo klein aanstellen, maar op 17 Juni gaan ze allen trouw naar de stembus, en ze stemmen als één man den onzerzijds hun aanbevolen candidaat. Er worden pogingen in het werk gesteld eei gedenkteeken op te richten voor wijlen Z.Ex. den Minister van Justitie, mr. E. R. H. Regout. Moge dit bewijs van dankbare hulde aan dien vroeg-gestorven, edelen, katholieken Staatsman kunnen worden daargesteld Het voorbeeld van den heer Antoine Laurent, schoenmaker te Chambon-Feugerolles (Loire, Frankrijk), rue Gambetta, no. 9, moest gevolgd worden door allen die aan de maag lijden. De heer Antoine Laurent leed aan slechte spijsver tering niet alleen leed hij, maar bovendien, daar hij geen het minste voordeel trok van het voedsel dat hij niet meer kon verteeren, verviel hij. Hij was zwak, bloedarm geworden en zijne krachten waren verdwenenhij had zich in de treurige noodzakelijkheid gezien zijn werkte staken. JDe politieke Bietebauw». „De Standaard" (anti-rev.) driestart Op de liberale meetings krijgen we weer de oude vertooning van allerlei bietebauws zooals onze oude kinderwereld ze kende, zooals ze in de Wajongspelen voorkomen, en zooals de oude Amerikanen en Anamieten ze in hun voorvechters te zien gaven. Om bang te maken, liet men zulke voorvechters dan vooropgaan. Meest reusachtig groote kerels. Met zwarte mombakkes voor. Hooge rieten op den kop. Puntige messen en dolken aan heel het lichaam. Doodskoppen aan de schouders ge hangen. Echte vogelverschrikkers, om de gewone vechters bang te maken, en zoo door de linie te breken. Goliath zal dan ook wel zoo'n heer ge weest zijn. Meest waren ze nog bullebakken er bij, die een geweldige keel konden opzetten, of sissen konden als een slang. Natuurlijk doen onze politieke bietebauws dit alles in woorden af, maar toch in zulke voor stellingen, dat ge er een kind mee naar bed zoudt jagen. Heel Rechts een krioelend heir van landverraders en vermomde huichelaars. De Babau-Dajaks voeren zulk soort boemans in hun Maskerdancers ten tooneele. Wie dit nu voor.'t eerst aanhoort en gebeuren ziet, wordt wel even bang, en denkt, lieve kelp, De heer Antoine Laurent. „Ik had middelen ingenomen, schrijft hijik trachtte mij te voeden met vleesnat en melk, maar, ondanks alle zorgen en alle voorzichtigheid, werd mijn toestand niet beter en leed ik even hard. Vele personen hadden mij de Pink Pillen aangeraden en het gebeurde mij dikwijls in de gazetten de genezingen door de Pink Pillen ver kregen, te lezen. Ik had wel lust ze te nemen, hopende dat ik ook een eind aan mijne smarten zou maken. Ik zeide dat het koopen van een doosje mij niet arm zou maken, en dat het mij gemakkelijk zou zijn mij aldus rekenschap te geven of die Pillen waarlijk zoo krachtdadig waren als men beweert. Ik ben dus met de be handeling begonnen en het is mij gemakkelijk geweest mij rekenschap te geven dat uwe Pillen mij veel goed dedende maagsmarten vermin derden zeer van af het tweede doosje de spijs vertering verbeterde, de krachten en de eetlust kwamen terug. Ik zou liegen indien ik zeide dat dat een enkel doosje, de spijsvertering verbeterd# de krachten en de eetlust kwamen terug. Ik zou liegen indien ik zeide dat een enkel doosje vol doende is geweest om mij te genezen. Ik heb de behandeling een weinig vervolgd om mijne ge nezing te bevestigen en de terugkeer vau mijne smarten te verhinderen. Ik ben nu zeer goed genezen". d. Aan de personen wie de openhartige bevesti gingen van anderen niet voldoende schijnen, zeg gen wij „Volgt het voorbeeld van den heer Antoine Laurentneem een proef en geef u reken schap. Het koopen van een doosje Pink Pillen zal u zeker niet arm maken en wij .zijn overtuigd dat .gij zelf zult verlangen met de behandeling voort te gaan." Zij zijn verkrijgbaar a f 1,75 per doos en f9 per zes doozen, bij het Generaal-Depot der Pink Pillen, Eeghenlaan 22, Amsterdam M. Verhaak te Sas van Gent en Wed. Bevin, drogist, IJzen- dijke en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten.

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 1