No. 1744. TWEEDE ,BLAD Zaterdag IT Mei 1913. STOKPAARDJES ZEEP. 1813 Oranje boven!! 1313, Doktoor G. DE DECKER, Stokpaardjes Gream. Het Thüringer Weerbuisje. Koninklijke Sfoomververij Chemische Wasscherij A dvortentiën. J. KLOK Zoon Aug. Bierens. Dordrecht w a Een befeekenisvol bezoek. UIT DE OOST. Ingezonden Mededeelingen. De BESTE LELIËNMELK ZEEP. Geeft een ZACHTE, BLANKE buld. Het beste middel tegen Zomersproeten, Roode en Ruwe Huid. Bestellingen te zenden aan GEaARP TELKAMP, Hiliegom. Fabrikanten, ROTTERDAM. Specialist Tandmeester, OitoQrsBcht 17, (bi] de Vrijdagmarkt) G- n t. - TAPIJT REINIGING. - Zeeuwsche Koerier Onder dezen titel schrijft men uit Brugge aan het „Hbl. van Antw." De divisie torpedobooten der Koninklijke Ma rine van Nederland, onder leiding van comman dant Greve, is Donderdag terug vertrokken naar haar aansluitingspunt, Den Helder. Dit bezoek was hier een heele gebeurtenis 't heeft er velen geïntrigeerd, alhoewel er geen reden toe was, daar het enkel beleefdheidshalve geschiedde, ter gelegenheid der H. Bloedprocessie, 't Was dus niet officieel, stellig niet, maar ware het officieel geweest, wat hadde de bezoekende stad wel meer kunnen doen, om meer geestdrift bij te brengen ter ontvangst. Wij zijn verrukt, voegde hij er- by overgelukkig hier zoo bejegend te zijn. Niet alleenlijk hebben de overheden ons overladen met lieftalligheden, ontvangsten, feest malen en gezamenlijke bezoeken aan de musea en kunstgebouwen der stadniet alleen hebben de officierenkorpsen van het garnizoen ondanks het niet officieel karakter van ons bezoek ons tot een ontzaglijk gulhartig verbroederingsfeest uitgenoodigd, maar de bevolking zelve heeft ons en de manschappen bejegend met blijken van on- geknutselde, onbewimpelde vriendschap, die, ik ver zeker het u, weerklank zullen vinden in Nederland. Laat ons echter hier seffens bijvoegen, dat dit betoon van vriendschap en genegenheid weder zijds bestond en het, zoo niet uitgelokt, dan toch geschiedde onder den druk der innemende hoffe lijkheid en minzaamheid der bemanningen, van hoog tot laag. En deze wederzijdsche vriendschap heeft zich luidop lucht gegeven bij monde van gemachtigde organen, zooals de heeren gouverneur Janssens de Bisthovenburgemeester Visart generaal Scheere, senator baron Ruzette, eener- zijds en commandant Greve anderzijds, tijdens de feestmalen het Hollandsche officierenkorps aan geboden. Het bezoek niet officieel zijnde, hadden de overheden het geradig geoordeeld de pers op deze ontvangsten niet uit te noodigen, en daarin heeft men welgedaan, om aan zekere kleingeestige, kitteloorige of overdreven Belgische pers geen voorwendsel te geven om hetgeen er daar in woorden gewisseld werd, te verknoeien en te verdraaien, en misschien de beste der zaken te bederven. Maar wat ik in 't algemeen vernam van het geen er van weerskanten met juiste maat en be redeneerde tact gezegd werd op deze bijeenkomsten, laat mi; toe te besluiten, dat er op velerlei gebied en niet het minst op dat van Noord en Zuid een groote stap tot toenadering mogelijk is, en misschien wel nakend. De oplossing van zulke vraagstukken, kiesch en moeilijk, behoeft door eene „brusquerie" niet verwezenlijkt te wordenofficieele ontvangsten en bijeenkomsten strijken soms veel zeem aan den baard, maar brengen geen aarde aan den dijk hier was 't weer te doen om een polsen, een toetsen, en dat tasten heeft als 't ware eene barnkracht ontmoet, die eenerzijds de officieele wereld, anderzijds de bevolking, tot eene een stemmige sympathie heeft aangedreven. Als fiere Zuid-Nederlanders, als trouwe Belgen verheugen we ons over deze.... laat ons maar zeggen rechtzinnige toenadering, waar de stempel werd opgezet, Donderdag bij het vertrek der Hollandsche torpedobooten. De bevelvoerders namen talrijke burgerlijke en krijgsoverheden mee, die zij uitgenoodigd hadden tot eene „excursie" het muziek van het 4o linie speelde voor 't vertrek een concert op de kaai en wanneer het bevel tot „uittrossan" afging, werd het „Wien Neêrlandsch Bloed" aangeheven, begroet door 't geestdriftig gejuich der ontelbare menigte op de kaai geschaard. Te Zeebrugge, bij het bepaald afscheid, ging het er niet min hartelijk, gemoedelijk toe. Had ik ongelijk te zeggen, bij den aanvang mijner briefwisseling, dat dit bezoek een heele geschiedenis was Ik mag niet sluiten zonder een woord van wel- gemeenden dank aan M. P. Dumon, consul van Holland, die het initiatief van het bezoek der Hollandsche torpedo's genomen had en hetzelve wist te bewerkstelligen. Vrouwenwraak. Het „Soer. Nbld." vertelt De heer X. te Soerabaja bad een maagaandoe ning en wendde zich tot een geneesheer, die hem onderzocht en meende, dat hij leed aan maagver zakking. Om dit te constateeren, trok de medicus met een kleurstof een vierkant op den buik van den patiënt om verzakking te kunnen controleeren. De lijder ging naar huis en vertelde nu aan zijn vrouw, dat er een groot stuk uit zijn maag moest gesneden worden en om het te bewijzen, toonde hij zijn vrouw de teekening op zijn maag. De liefhebbende echtgenoote ontstelde hevig en zeide onmiddellijk naar den dokter te zullen gaan om hem te vragen of er geen ander middel was en of 't niet beter zou zijn, dat haar man naar Europa vertrok. De zieke lachte achter zijn hand, maar liet de vrouw gaan. Angstig wendde deze zich tot den geneesheer en begon haar verhaal. Dokter, mijn man heeft me laten zien, hoe een stuk uit zijn maag moet gesneden worden, maar Verder kwam zij niet. De dokter barstte in lachen uit en vertelde hoe zij er in geloopen was. Mevrouw X. besloot zich te wreken en dat deed zij. Thuis gekomen zette ze een zeer bedrukt gezicht en zeide aan haar man, dat er niets anders aan te doen was en dat de operatie binnen enkele dagen moest plaats hebben. De man lachte fijntjes, openbaar dat er niets van waar was, en dat hij haar voor den gek had willen houden. Ja, zuchtte mevrouw, dat heeft de dokter je maar gezegd om je niet ongerust te maken, maar je hebt toevallig goed geraden er moet een stuk uit je maag worden genomen. Nu begon de heer X. angstig te worden en een kwartier later stond hij weer bij zijn geneesheer en vroeg of 't waar was. Toen lachte de dokter nog harder. Nieuwst ij dingen. NEDERLAND. 200 ponden zwaar. Op de wadden van den Dollard (Gr.) hebben de garnalenvisschers gebr. de Boer van N.-Statenzijl (Gr.) Maandag een levenden zeehond bemachtigd van meer dan 200 ponden zwaar. (Centr.) Genezen. Te Kollem heeft een 16-jarig meisje, dat een jaar lang stom is geweest, plot seling haar spraakvermogen teruggekregen. Een woesteling. Vrijdagmiddag circa half vier passeerde over den Rijksstraatweg in de gemeente Soest 'een paard en wagen, beladen met hout, komende van Amersfoort en bestuurd door den voerman Jan Out, die in beschonken toestand verkeerde. De man had het hout zoodanig geladen, dat het paard door eenige uitstekende planken ernstig in de zijde verwond werd. Door eenige voorbij gangers hierop attent gemaakt, weigerde de voerman iets aan de leiding te veranderen, waarop men den on bezoldigden rijksveldwachter met een en ander in kennis stelde. Deze gelastte den voer man van den wagen te komen en de lading te wijzigen. Dit laatste werd niet alleen geweigerd, maar de voerman wierp den rijksveldwachter op Het echte Thüringer Weerhuisje van GERARD TELKAMP is een sieraad in elk huis. Het wijst even nauwkeurig als eene dure Barometer de te komen weersgesteldheid aan en wel op een eigenaardige wijze. Komt de man uit het huisje te voorschijn, men kan er op aan dat binnen zeer korten tijd het zonnetje achtër regenwolken zich verbergen zalkomt echter het Vrouwtje naar buiten dan kunt U ook gerust uitgaan, want schoon weder is zeker voor den volgenden dag. Blijven Man en Vrouw beiden in huis dan is het weer veranderlijk. Het eenig mooie huisje met thermometer kost slechts t 1,De ver zending geschiedt per post na ontvangst van postwissel of onder rembours met 13 cents verhooging voor die kosten. Het weerhuisje hange men in den gang, in de serre of in een kamer waar niet gestookt wordt beter eu goedkooper en getrouwer weer voor speller bestaat niet. den grond en bracht hem verschillende verwon dingen aan het hoofd toe. Met behulp van eenige toechietende burgers gelukte het ten slotte den woesteling naar het arrestantenlokaal te brengen. (Tijd.) Staaltje van neutraliteit. Dat op de openbare school niet altijd de hooggeloofde neutraliteit wordt betracht, blijkt uit de mede- deeliug, die een inzender in.de „Nederl." doet, van een beslist historisch feit, dat hij uit eigen ondervinding kent. In zijn geboorteplaats in 't Oosten des lands, waar een exportslagerij wordt geëxploiteerd, vroeg op zekeren dag een der onderwijzers aan de kinderen uit zijn klas, of vader of moeder ze ook leerden bidden. De kinderen beantwoordden de gestelde vraag toestemmend." En wat bidden jelui dan vroeg de neutrale man. Ja, vader en moeder leerden ze bidden om een nieuw hart. Dat moesten ze niet meer doen, vond de onderwijzer, maar aan vader of moeder moesten ze om een paar centen vragen, dan konden ze daarvoor bij slager N. een nieuw hart koopen, dan waren ze zeker, dat ze er ook een kregen, en die zekerheid had je bij bidden om zoo iets niet. Een v r ij e rit. Bij een autogarage te Tilburg meldde zich op len Pinksterdag een als heer gekleed persoon aan, voorgevende een zoon van den fabrikant van Heek, te Enschede te zijn. Hij verzocht terstond een auto in gereedheid te brengen, om hem naar Enschede te brengen, daar een zijner familieleden ernstig ongesteld was. Aan het bevel werd door den betrokken automobilist terstond voldaan, en zoo arriveerde men des middags tegen vier uur te Enschede, waar in hotel „De Klomp" werd aangelegd. Hier werd opdracht gegeven tot een diner, terwijl intusschen het heerschap verdween met de mededeeling na een uur te zullen terugkeeren. Niet weinig verbluft stond men te kijken, toen na wachten en wachten de zich noemende van Heeks-zoon niet terugkeerde. Door den chauffeur werd van het geval de politie aldaar in kennis gesteld, die terstond een onderzoek instelde. Vermoed wordt, dat hij de wijk naar Duitschland heeft genomen. (Tijd.) Fraude. Daar de burgemeester van De Rijp vermoedde, dat er fraude was gepleegd ten nadeele der gemeente, liet de burgemeester het opmaken der kas nauwkeurig controleeren. Het bleek, dat er een tekort in de gemeentekas was. Hierop werd de ontvanger gearresteerd. Hij werd gevankelijk naar Alkmaar overgebracht. Heel wat op zijn kerfstok. In de Watergeusstraat te Delfshaven is aangehouden de 32-jarige pakhuisknecht G. J. B. Hij stond ge signaleerd vanwege den commissaris van politie 4e en 5e sectie Amsterdam, 4e afdeeling Den Haag, 5e afdeeling Rotterdam, den officier van justitie te Amsterdam, den burgemeester van Sloten en den burgemeester van Bloemendaal voor verschillende feiten van verduistering in de jaren 1906, 8, 11 en 12 gepleegd. Tevens bleek hij in 1906 gedeserteerd van het 3e reg.^infanterie. (Tel.) Kindermoord. Te Leeuwarden zijn oen man en een vrouw in hechtenis genomen, verdacht van hun eenjarig kind te hebben ver moord. Het kind schijnt, om het leven te zijn gebracht, doordien men het een bijtend vocht heeft laten drinken en waarmee ruw omgesprongen was, getuige de brandwonden in kussen, deken en kleertjes. Of het vitriool, zwavelzuur of een ander vergift geweest is, moet nog uitgemaakt worden. (N. Ct.) Oplichting. Vrijdagmorgen heeft de Parijsche veiligheidspolitie, naar de „N. Gazet", meldt, twee kerels, een Belg en een Hollander, aangehouden, die een nieuwe en winstgevende oplichtersstreek uitgevonden hadden. Zij beweerden Turksche geneesheeren te zijn, uit hun land ge vlucht, doch er onmiddellijk teruggeroepen. Zij hadden een zoogenaamd kostelijk Oostersch tapijt bij zich, een waardeloos vod, dat zij aan hun slachtoffers peperduur verkochten. De kerels beschikten over een grooten voorraad van zulke tapijten, want hun getal slachtoffers is zeer groot. De een heet Louis Fooks, 35 jaar, een Brusselaar van geboorte en de aifdere is een Hollander, A. Eiera, 54 jaar oud, te Utrecht geboren. Volksconcert met klappen. Het is op de markt te Delft verleden week druk en levendig geweest, schrijft de „Delftsche Ct." Niet dat er zoo luidruchtig meeg6Z0Dgen is, toen Kee- reweer'a kapel de liederen deed hooren uit den bundel van het comité voor den volkszang dat het om meezingen juist te doen was, heeft men klaarblijkelijk niet begrepen. De levendigheid werd tegen half tien veroorzaakt door een aantal studenten, die uit openstaande ramen in de nabij heid van de Bonte-Ós-Steeg sigaretten en centen naar beneden wierpen en die voor afwisseling af en toe eens door scheuten water vervingen, die dan niet alleen op de hoofden van sigaretten- rapende jongens neerkwamen. Dat gaf aanleiding tot vreugde over de sigaretten en de centen, tot ontstemming over het water en tot steeds aan- groeienden volksoploop in de buurt van het stu denten-kwartier. Het verkeer werd er door ge stremd en de politie, die ruim baan moest maken schijnt daarbij wat vlug geweest te zijn met het gebruik van de wapens, zoo vertelde althans een slachtoffer, dat een leelijken klap met een sabel ontvangen had. Het gevecht heeft vrij lang ge duurd, want het liep al tegen elf uur, voordat de rust hersteld was. De politie had reeds eenigen tijd te voren de studenieD van hun kamer ver wijderd. Er zijn tallooze klappen uitgedeeld. Landarbeiders. Van uit Friesland gaan dit voorjaar weer vele arbeiders naar Engeland, om aldaar met landarbèiden een goed loon te verdienen. Dinsdag vertrokken een vijftigtal van Harlingen en Franeker zij blijven 2 èt 3 maanden weg. Ongelukken. Te Annen (Dr.) is, door het op hol slaan van een paard, de landbouwer E. Tjarks overreden en spoedig daarna gestorven. Te Holwerds is Zaterdag het 6-jarig meisje, dochtertje van den gardeneir J. G.. dat onder een wagen geraakte en daarbij de wielen over het lichaam kreeg, aan de gevolgen overleden. Te Niel, een dorp bij Ubbergen, is, naar de nL. Ct." meldt, een landbouwer door een stier tegen het hekwerk van zijn erf doodgedrukt. Maandag middag omstreeks 5 uur is te Zaandam de 9-jarige S. -Schagon spelenderwijs te water geraakt en* verdronken. Het 2-jarig kind van P. H., wonende in „Noord en Landzicht" te Alblasserdam, geraakte achter de ouderlijke woning in een sloot en verdronk. Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur, is in het ziekenhuis te Rotterdam aan de gevolgen zijner kwetsuren overleden de 33-jarige magazijnknecht Johan J. van Dijk, die Viijdag- voormiddag op de Nieuwebaven N. Z., aldaar, was gevallen en daarbij vermoedelijk een schedel breuk bekomen had. Het 5-jarig dochtertje van L. Korten te Middelharnis, viel achterover in een emmer kokend water, waardoor het kind ernstige brandwonden bekwam. DUITSCHLAND. Een verdwenen burgemeester. Het is zeker een merkwaardig geval, die ver dwijning van den burgemeester van Usedomj die nu als soldaat in het Fransche vreemdelingen legioen weer is opgedoken. De heer Trömei, een man van 32 jaren, nam nog op Vrijdag 28 Maart aan een zitting van den Kreisdag deel, die te Swinemünde plaats had. Na afloop van de zitting begaf hij zich, met ver schillende andere deelnemers, naar het station, om rechtstreeks naar Usedom terug te keeien, waar hem nog dringende zaken wachtten, zooals hij zeide. Zooals later bleek, nam hij echter aan het station een kaartje naar Berlijn. Zaterdags schreef hij uit Berlijn naar Usedom, dat de oudste wethouder hem tijdelijk zou verval Dat was het laatste teeken van leven van Trömei. Zijn vrouw ging onmiddellijk naar Berlijn, waar ze echter haren man tevergeefs zocht. Reeds een-, maal en wel in 1911, was de burgemeester van Usedom op dezelfde wijze verdwenen. Hij dook toen eerst na eenige maanden te Parijs op, van waar zijn verwanten hem terughaalden. Men constateerde toentertijd, dat Trömei in een toestand van ontoerekenbaarheid had gehandeld. Toen evenals thans, werd zijn administratie in de beste orde bevonden. De familie van den vermiste hoopte ook ditmaal dat Trömei, zooals twee jaren geleden, indien zijn tijdelijke abnormaliteit zou zijn geweken, weder een teeken van leven zou geven, zoodat men hem zou kunnen terughalen. Deze hoop is nu echter op droevige wijze ver vuld. Wel heeft de ongelukkige een teeken van leven gegeven, maar het zal zeker heel wat moeite kosten om hem weder naar zijn vaderstad terug te voeren. Immers op 2 Mei ontving gehuwde zuster van Trömei een brief uit Saida in Algerië, waarin Trömei schreef, dat hij zich te Saida bevond, waar hij bij het tweede regiment van het vreemdenlegioen was ingedeeld. Hij had, zich voor vijf jaren verbonden. Verder vertelde hij in den brief, dat hij gehandeld had in een toestand van geestelijke abnormaliteit, die eerst thans was geweken. Hij smeekte zijü zuster alles te doen om hem uit zijn vreeselijkeh toestand te bevrijden en zijn vrouw het gebeurde te willen- meedeelen. Verdere bijzonderheden over hetgeen eigenlijk gebeurd is, bevatte de brief niet, waar schijnlijk weet de man die zelf niet. De familie zal nu pogingen doen om Trömei die onder den naam Tun zei in dienst van het vreemdenlegioen is getreden, te bevrijden. En men neemt aan, dat het departement van buiten- landsche zaken die pogingen zal ondersteunen. - Men hoopt, dat de Fransche overheid, als haar de omstandigheden zullen zijn gebleken, den onvrijwillige soldaat wel weder van zijn ver bintenis zal ontslaan. (Hbld^) Oranje, Rood, Wit, Blauw, Geel, Groen, Bruin, Grijs, kortom elke verlangde kleur prima .Glansverf, sneldroogend, en direct gereed, voor huis en scheepsgebruik, wordt door geheel Nederland verzonden a 45 cents per kilo, in hermetisch gesloten bussen van 3) 5) 71/2i 10 kilo enz. Nette verpakking. Ruim gewicht. Bij afname van minstens 10 kilo franco eerste spoor- of bootstation. Men neme proef. - Succes verzekerd. H.H. Feestcommissies worden wèl attent gemaakt, met het oog op de aanstaande feesten, dat bij ons hst voordeeligst adres is van BENGAALSCII VUUR in de kleuren Rood, Wit, Blauw, Oranje, Groen, enz. Prachtig brandend. Spoedig bestellen is vereischt. Alle kleuren fl,25 per kilo. FLaad-piogringreïi: f&n 8 tot 5 ure, den Donderdag morgen d niet. Behandeling bonder pijn. ALLS SLACB VAN KUNSTTANDEN Wij stoomen als nieuw. Verven prachtig naar staal. Zending: Franco tegen Franco.

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 5