Provinciaal Dolksblad. 1744. Eerste Blad Zaterdag 17 Mei 1913. I9de Jaargang. De Coalitie. Thans de meest geleien Courant van Zeeland. Brieven, Stukken, Advertentiën te zenden aan de Administratie van „De Zeeuwsche Koerier" te Sas van Gent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN. rechts houden. Afschaffing suiker-accijns. Minister Talma. De opening der stembus. Kerknieuws. Pater Xaverius. t UIT DE OOST. Ingezonden Mededeelingen. Eene schoone genezing bij Namen. Nieuwstijdingen. DE ZEEUWSCHE KOERIER Deze courant verschijnt Woensdag en Zaterdag. Prijs per 3 maanden franco per post 75 cent. Voor België 1,50 frank, per 3 maandenvoor alle andere landen f 1,25, bij vooruitbetaling. Advertentiën van 1 tot 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent Groote letters worden naar plaatsruimte bere kend. Bij abonnement korting. Dienstaanbiedin gen 3 cent per regel. MAAN: V. M. 20 Mei. L. K. 28 Mei. ZON 4 Zon op 4 u. 40 m. Zon onder 7 u. 50 m. Nog enkele weken en het Nederlandsche kiezerskorps zal ter stembus worden opgeroepen. Zelden gerust mag het gezegd worden heeft ons volk voor een zoo belangrijke uitspraak gestaan, als die der periodieke Kamer- en Staten verkiezingen in de aanstaande Junimaand. De coalitie is weder bekrachtigd. De roomsch- katholieke, anti-revolutionaire en christelijk-histo- rische staatspartijen, die, behoudens een kleine ouderbreking, sinds 1901 in Nederland gezamenlijk de regeering vormen, hebben ook thans weer besloten éénparig ter stembus te trekken. Zeer juist toont geloovig Nederland te beseffen, dat het, hoewel op punt van geloof soms veel van elkaar afwijkend, op staatkundig gebied best samenwerken kan, omdat allen toch uitgaan van deze grondstelling, dat alle gezag, dus ook het staatsgezag, afkomstig is van God. Temeer is deze stelling een stevige basis voor 'samen werking, omdat men aan linkschen kant lijnrecht daartegenover staat, en men daar meent dat men met de wetten Gods of in het geheel niets of toch zeker in het openbare leven niets te maken heeft. De hernieuwing der coalitie is dus, ondanks alle flauwiteiten en stekeligheden in de liberaal- socialistische pers, een zeer natuurlijk iets. De coalitie-partijen behooren bij elkaar, omdat hare beginselen stoelen op de Goddelijke wetten. Evenzeer behooren bij elkaar de liberale en socialistische fracties, omdat dezer grondbeginselen zijn die der Revolutie. De coalitie is de verdedigster der wetten Gods de linker partij en willen den Mensch plaatsen boven zijnen Schepper. Ziedaar het groote, kardinale en diepe verschil, en ziedaar ook waarom niet één katholiek, die zijn plicht begrijpt, zich te bedenken zaJ hebben als hij straks voor de keuze wordt geplaatst Coalitie of links. Wij, katholieken, stemmen in Juni de candidaten der coalitie-partijen, omdat we zeer goed begrijpen dat we, door anders te handelen, onze eigen ruiten zouden inslaan. We stellen het immers toch op hoogeD prijs, dat we m ons vrije Nederland eene ware vrijheid genieten, eene vrijheid, die ons waarborgt, dat we ongestoord onze godsdienstplichten kunnen vervullen. Dat die godsdienstvrijheid bij de liberalen en socialisten in zeer onveilige handen is, bewijzen in Europa meerdere vrijdenkers- regeeringen. Frankrijk en Portugal b.v. tiraniseeren op de meest duldelooze wijze den Roomsehen godsdienst. In België ontzagen de kartelmannen zich niet kerken en kloosters te beschadigen, terwijl priesters en andere rustige burgers op straat mishandeld werden. En dat de liberalen en socialisten ook in Nederland niet veel beters met ons voor hebben, kan blijken uit het feit dat anti-papisten als Eerdmans, Tideman, Cannegieter, in het liberale kamp een zeer belangrijken rol spelen. Maar behalve deze overwegingen van meer godsdienstigen aard, zijn er nog tal van andere redenen, waarom we flink en zonder aarzelen de zijde der coalitie te kiezen hebben. De zorg voor oude en invalide werklieden behoort ons allen zeer ter harte te gaan. Niet ten onrechte heeft men Paus Leo XIII z.g. den „Paus der Werklieden" genoemd. Zijn beroemde encycliek „Rerum Novarum" was voor de katholieke party en in alle landen het teeken'om de zaak der arbeiders met allen ernst in studie te nemen. De beginselen van Leo XIII komen in de onlangs door de Tweede Kamer aangenomen sociale verzekeringsontwerpen tot hun volle recht. Daar links deze wetten niet wil uitvoeren, en de coalitiepartijen warme voorstanders zijn der verzekering van oude, invalide en zieke werk lieden, zal elk katholiek, die het arbeidersvraag stuk wenscht te zien opgelost in den geest der encycliek Rerum Novarum, in Juni a.s. zijn stem uitbrengen op de candidaten der rechterpartijen. Nog tal van andere klemmende redenen zijn er aan te voeren om duidelijk te maken, dat de katholieken 't grootste belang hebben bij een aanblijven der rechtsche regeering. Immers, niet alleen den godsdienst, maar ook huisgezin en eigendom beschouwen wij als de grondslagen eener welgeordende maatschappij. Zijn de waarborgen voor huisgezin en eigendom bij links ten volle veilig Voor wie weet dat Troelstra op het jongste congres der S. D. A. P, brutaalweg zeide, dat hij aan liukschen kant de leiding nemen zou, is deze vraag geen vraag meer. De langzame maar zekere afzakking van het liberalisme naar het socialisme geeft vooral in dit opzicht stof tot ernstige overweging. Zelfs verschillende onvervalschte liberalen als van Karnebeek, van Vlugt, Levy, enz. hebben voor de Vrijzinnige Concentratie bedankt, omdat dezer politiek op te bedenkelijke wijze het plooibare socialisme der richting-Troelstra nadert. Ook om huisgezin en eigendom dus gaan wij straks als één man in 't vuur voor de coalitie. Zoo zouden we kunnen voortgaan, en 't zou zeer gemakkelijk vallen op meerdere andere gronden nog aan te toonen, dat al wie prijs stelt op een regelmatig, rechtvaardig en degelijk lands bestuur, niet aan de zijde van links kan staan} maar het op moet nemen voor de candidaten der georganiseerde rechterpartijen. Het onderwijsvraagstuk, de legerk'westie, het tarief, de belastingen, enz. leveren nog massa's argumenten voor 't behoud van het kabinet- Heemskerk. We komen daar wel nader op terug. Voor heden meenen we voldoende te hebben aangetoond, dat de katholieke kiezer alleen in de officieele candidaten der coalitie zijn mannen zien kan. Wie openlijk de liberale of socialistische leer stellingen verdedigt, of wie wat minstens even erg is onder allerlei onsamenhangende frases speculeert op den ontrouw van laffen of kort- zichtigen onder eigen volk, kan, dat begrijpt ieder nadenkend kiezer, nooit aanspraak maken op de stem van wie het wel meent met Kerk en Maatschappy. De Kerk dienen en de ordelijke Maatschappij steunen, is in Juni a.s. De Anti-suiker-accijns-bond heeft een schrijven gericht aan de besturen van alle politieke partijen en aan alle kiesvereenigingen in Nederland met verzoek om aan alle candidaten aan te bevelen, mede te werken om den overmatig hoogen accijns, die op de suiker in Nederland drukt, te vermin deren, zoo mogelijk af te schaffen. Hij verzoekt bij de candidaten er op aan te dringen, dat zij trachten het steeds toenemend gebruik van het alle voedingswaarde missende surrogaat voor suiker, van de „saccharine", tegen te gaan en aansluiting van Nederland te eischen bij de Conventie, die vervaardiging van saccharine verbiedt, waartoe nagenoeg alle beschaafde Staten van Europa zijn toegetreden. Juist den dag dat de Tweede Kamer is uiteen gegaan, j.l. Woensdag, werd minister Talma, de bekende sociale werker uit ons kabinet-Heemskerk, ongesteld. De ziekte is niet van ernstigen aard. Woensdag zond de vergaderde R.-K. kies ver- eeniging in district IX te Amsterdam Z.Ex. het volgend telegram „De R.-K. kiesvereeniging in district IX bewijst U hulde voor Uw socialen wetgevenden arbeid en koestert de beste wenschen voor het herstel uwer gezondheid". Zooals men weet was door de socialistische Kamerfractie een voorstel ingediend, om nog dit jaar den tijd van opening der stembus te ver anderen van 5 uur tot 8 uur namiddag. In de Woensdag gehouden Kamerzitting is dit voorstel met 34 tegen 26 stemmen verworpen, zoodat de regeling blijft bij het oude, n.l. van des morgens 8 tot des namiddags 5 uur. Liberalen en sociaal-democraten weigerden hun stem te geven aan de Invaliditeitswet, die den ouden en invaliden arbeider een rente geven zaldie duizenden ouden van dagen onmiddellijk ter hulpe zal komen, door hen, zonder kosten, in 't genot te stellen van twee gulden per week. Liberalen en sociaal democraten ook zullen, mochten ze aan 't bewind komen, deze wetten intrekkendaaromwie stemmen wil in 't belang der oude en invalide werklieden, stemme in Juni a.s. <1© rechtsche candidaten. Z. D. H. Mgr. Jac. Meeuwissen, van de Hol- landsche Congregatie der Paters Redemptoristen, te Amsterdam, heeft dezen morgen de H.H. Wijdingen toegediend aan de volgende H.H. Theologanten, in het Groot Seminarie te Hoeven het H. Priesterschap aan de WelEerw. heeren E. Doens (Biervliet), W. van Gastel (Standdaar- buiten), L. Goetstouwers (Zundert), J. Hamerlinck (Ter Neuzen), G. Konings (Roosendaal), A. Loose (Bergen-op-Zoom), H. Maertens (Hulst), J. de Meulemeester (Bergen-op-Zoom), E. Schul (Roosen daal; en Th. Wolters (Terheijden); het H. Diaconaat aan de Eerw. heeren E. Burm (Hulst), C. Corsmit (Hoeven), J. Francken (Zundert), C. Gillis (Alphen), A. Hendriks (Baarle- Nassau), J. van Hoof (Standdaarbuiten), W. van Hooijdonk (UIvenhout), E. Michielsen (Breda), J. Middelaar (Breda). H. Ooninx (Beek), J. Schets (Oosterhout), B. Uitdewilligen (Plantage) en A. van de Weijgaert (Fijnaart) het H. Sub-diaconaat aan de Eerw. heeren Chr. van den Briele (Breda), A. Ooninx (Breda), I. de Poorter (Hontenisse), F. Smeltzer (Nispen), P. Timmermans (Oosteind), L. Verrijt (Etten) en J. Wolters (Terheijden); de Tonsuur en de Mindere Orden aan de H.H. J. Aarts (Teteringen), F. van Beekhoven (Breda), R. de Bie (Zundert;, C. van Campenhout (Doneren), J. Clarijs (Steenbergen), J. Commissaris (Rukfen), A. Daverveldt (Bergen-op-Zoom), H. Fassaert (Lamswaarde;, J. Jacobs (Baarle-Nassau), Ph. Maertens (Hulst), A. Schoutens (Halsteren) en P. van Steen (Beek). In den nacht van Dinsdag op Woensdag is in het Capucijnenklooster te Sluiskil, na een kort stondige ziekte en voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, overleden de Zeer- Eerwaarde Pater Xaverius (in de wereld Petrus Bernardus Sas). De overledene was geboren te Schoonhoven den 26 Mei 1853, trad 18 September 1875 in de Orde der Minderbroeders Capucijnen, werd geprofest 19 September 1876 en priester gewijd 11 Januari 1881. Moge de goede God den braven religieus reeds het loon hebben geschonken voor zijn onvermoeiden arbeid in den wijngaard des Heeren. Het incident op de Hertog Hendrik". In den laatsten tijd is het nogal eens voorge komen, schreef het „Soer. Hbld." van 15 April, dat aan boord van Nederlandsche oorlogsschepen in de Indische wateren een roode vlag geheschen werd als uiting van ontevredenheid onder de matrozen en ook, sedert de bekende circulaire van minister Colijn, als middel om onverwijld uit dèn zeedienst ontslagen te worden. (Terloops zij hier opgemerkt, dat reeds ten tijde van de zeil schepen door ontevreden elementen in de marine de nationaliteitsvlag af en toe werd neergehaald en door de „bloedvlag" vervangen). In den nacht van Zondag op Maandag hebben twee matrozen Se klasse aan boord van de „Hertog Hendrik", die toen in het bassin lag, een roode vlag geheschen, waarin zij op vrij onhandige manier met witte verf een doodskop met daaronder twee gekruiste doodsbeenderen ge schilderd hadden. Veel aanleg voor de edele schilderkunst hadden deze heeren daarbij niet ten toon gespreid. Het doodshoofd was een witte cirkel, waarin een paar witte plakken de oogholten moesten voorstellen, terwijl op even primitieve wijze de neusholte was aangeduid. Noch door den uitkijk, noch door den schild wacht is het hijschen van deze lugubere vlag opgemerkt. De eerste, die het roode doek ont waarde, 's morgens om half zes was de officier van de wacht, die natuurlijk terstond deze niet- officieele vlag liet neerhalen. Wie de daders waren was en werd niet bekend, doch den volgenden dag kwamen zij zich zelf aanmeldden, naar 't heet daartoe gedwongen door andere matrozen. Als beweegredenen voor hun euveldaad gaven zij op... dat zij wilden varen onder de vlag van kapitein Morgan, een bekende persoonlijkheid uit detectieve-verhalen. Het was niet hun bedoeling om uit den dienst ontslagen te worden. (Kapitein Morgan's vlag was, als we ons niet vergissen, zwart. Dit a governo van andere matrozen met romantische neigingen.) Men vraagt zich af, of de daders wel heelemaal snik waren. Een hunner ziet inderdaad een beetj e onwijs uit zijn oogen, de ander schijnt echter volkomen normaal. Dat aan beiden een strenge straf is opgelegd, spreekt van zelf. Het is nog niet zeker of ze uit den dienst gezet zullen worden. Ten slotte valt nog te vermelden, dat thans bij den vlaggestok dag en nacht een schildwacht geplaatst is. De „Hertog Hendrik" heeft hedennacht het bassin verlaten en ligt op de reede. Mad. Zoé Griffon-Hernotte, wonende te Cul-des- Sarts, provincie Namen, heeft ons geschreven om ons te zeggen hoe tevreden zij is geweest over de behandeling met de Pink Pillen. Madame Zoé Griffon-Hernotte. „Ik ben, schrijft zij, zeer bloedarm en zeer ver zwakt geweest. Daar de gevolgde geneeswijzen geen gelukkigen uitslag hadden gegeven, vroeg ik mij af wat ik zou worden, indien ik er niet toe kon komen mijne gezondheid te herstellen. Ik heb eindelijk de Pink Pillen genomen en God dank zij hebben mij in enkele weken genezen door al mijne krachten, mijn goede eetlust, mijne schoone gezondheid van vroeger te doen weer vinden." Er is geen geval van algemeene zwakte dat niet door de Pink Pillen kan worden tegengehouden en genezen. De algemeene zwakte heeft geene verborgen oorzaken en hare aanvallen zijn plotse ling. De ondervonden verschijnselen gebrek aan eetlust, bleekheid, hoofdpijnen, vermoeiende en verstoorde slaap, smarten in den rug, zwakte in de beenen, verlies van de levendigheid van den geest en van het herinneringsvermogen, zijn een voudig even zoovele waarschuwingen van gebrek aan bloed, dat een herlever en versterker noodig heeft. De man die aim bloed heeft, is nood zakelijk zwak. De Pink Pillen zijn overtroffen als herlever van het bloed, versterker van het zenuwstelsel. Zij hebben merkwaardige genezingen gegeven aan bloedarmen, en jonge lieden en jonge meisjes uitgeput door een snellen groei danken er hunne gezondheid aan. De Pink Pillen hebben velen die beter werden van de koortsen en van de gevolgen der griep hunne krachten weergegeven, zooals zij dit de gezondheid hebben gedaan aan ben die door het werk en de buiten sporigheden zijn overspannen. Zij zijn verkrijgbaar a f 1,75 per doos en f9 per zes doozen, bij het Generaal-Depot der Pink Pillen, Eeghenlaan 22, Amsterdam M. Verhaak te Sas van Gent en Wed. Bevin, drogist, IJzen- dijke en verder by verschillende apothekers en goede drogisten. Woensdagavond trad te Rotterdam in een door de Vrijzinnige Concentratie uitgeschreven vergadering als spreker op de heer mr. P. Tideman, wiens rede, naar „De Maasbode" meldt, wemelde van hatelijkheden aan 't adres van de Roomsche Kerk en Z. H. den Paus. 't Was zóó erg dat zelfs de socialist Spiekman er tegen opkwam. Welk katholiek ziet nu niet in, dat hij door de Vrijzinnige Concentratie met mannen als dezen Tideman te steunen, zijn eigen graf graaft „Op voor de coalitieis ons aller parool. NEDERLAND. Drankellende. Te Eexterveen is, naar „Het Vad." meldt, de vrouw van den arbeider P. K. door overmatig gebruik van sterken drank overleden. Vergiftiging. Te Tilburg zijn de werkman Kouwenberg en zijn vijf kinderen, na 't eten van erwtensoep, hevig ongesteld geworden. De medicus constateerde vergiftiging, veroorzaakt wegens het bereiden der soep in een ge soldeerde pan. Nog één kind is vrij ernstig ongesteld.

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 1