No. 1742. TWÊEDE BLAD Zaterdag LO Mei 1913. 1813 Oranje boven!! 1913. Dokte C. DE DEC1ER, Stembus-lied. Het Thüringer Weerhuisje. Een geneesmiddel, Ailverfentien. VAN DALEN, va va ent. Koninklijke Stoomververij Chemische Wasscherij Tandarts, KLOK Zoon, Specialist Tandmeester, Aug. Bierens. Dordrecht Van waar moet al het graan komen, dat in de toekomst de mensch- heid zal behoeven Ingezonden Mededeelingen. Brouwerijstraat (hoek Havenstraat) Fabrikanten, ROTTERDAM. - gevaar werkelijkheid ia geworden, zoodat de mensch van dezen tijd met gerustheid zeggen kan „Die dan leeft, die dan zorgt (C.) De Zeeuwsche Koerier Wijze: (Al is 't Prinsesje nog zoo klein, hoezee). De stembus komt weer in 't gezicht, o jee Dat is een tijd van groot gewicht, o jee! Dan komt de coalitie-bond Met 't stembiljet weer voör het front, hoezee, hoezee, hoezee En alles wat vrijzinnig heet, o wee Staat als 'n dollen hond gereed, o wee Om Heemskerk en zijn Kabinet Te vangen in het iinksche net, o jee, o jee, o jee! Borgesius en Tideman, o wee! Die wagen 't heele boeltje er an, o wee En Duijs, Patijn en Hugenholz Die voelen nu elkaar de pols, o wee, o wee, o wee Zij werken met vereende kracht, o jee En practizeeren dag en nacht, o wee Om 't Ministerie neer te slaan En zelf dan in de plaats te gaan, o jee, o jee, o jee Het Roomsche spook komt voor den dag, o wee! Zoo leelijk als geen mensch 't ooit zag, o wee! Men raast nu tegen Paus en Kerk Als was de duivel zelf aan 't werk, o wee, o wee, o wee En wie z'n kinderen bidden laat, o wee Dien noemen zij een onverlaat, o wee Want bidden voor de politiek Heet schandelijk vuil en fanatiek, o wee, o wee, o wee 't Beroemde concentratie-plan, hoezee Sloeg alle „rechtschen" in den ban, o wee De concentratie heeft 't fatsoen, Belooft nu zelfs een Staatspensioen, hoezee, hoezee, hoezee En Jan Proleet krijgt voor de pret, hoezee Met 't vropwke saam bet stembiljet, o wee Dat helpt gewis in 't heele land De arme menschen uit den brand, o nee, o nee, o nee Maar „rechtsche" kiezers fier en kloek, hoezee Die trapt men zoo niet in den hoek, o wee Zoo min in 't landje van Cadzand Als in het „rechtsche" Hulsterland, o nee, o nee, o nee Lang leef de coalitie-bond, hoezee Hij kome in Juni weer voor 't front, hoezee! En kieze dan als éénen man Fruijtier en Mr. Dieleman, hoezee, hoezee, hoezee B. Volgens de berekening van den Britschen staat huishoudkundige James Rush neemt het graan- ▼•rbruik over de geheele wereld jaarlijks met 14Va millioen hectoliter toe. Van 1897 tot 1907 is de jaarlijksche productie gemiddeld met 18 millioen hectoliter vermeerderd, zoodat de menschheid in plaats van met hongersnood te worden bedreigd, een gedeelte van den oogst kon •verhouden. Dank zij dit overschot veroorzaakte het tekort over de jaren 1907 en 1908 geen bij zonder hooge stijging der broodprijzen. De vrees ▼oor hongersnood heeft echter het algemeen verspreide optimisme geschokt en de veront rustende voorspellingen van Sir William Crookes hebben in de laatste jaren opnieuw onrust ge kweekt. Deze profetieën schijnen gegrond te wezen op het volgende indiscuteerbare beginselde be volking der Aarde neemt ieder jaar toe en aan gezien de voor graanbouw geschikte zóne van onze planeet beperkt is, zal vroeg of laat het, tijdstip zijn aangebroken, dat de zich met brood voedende volken met hongersnood zullen wordeD bedreigd. Volgens de schatting van een Amerikaansch staathuishoudkundige bestaat in het Dominion van Canada een zone van meer den 1600 K.M. breedte westwaarts van Winipeg, die zich bijna 300 kilometer in noordelijke richting uitstrekt, die volkomen geschikt zou wezen voor het ver bouwen van graan. Van 1905 tot 1910 is de graanproductie van de -provincie Alberta toegenomen van 350000 tot bijna 2 millioen hectoliter. In 1909 leverde het Westelijk deel van Manitoba 18 millioen hectoliters. Tien jaar daarvoor bedroeg de oogst der provincie Saskachewan niet meer dan twee millioen, in 1910 meer dan 15 millioen hectoliter. In het Noorden van dit gebied, dat geroepen schijnt eenmaal het centrum van den wereld graanhandel te zullen worden, brengt het dal der „Rivière de la Paix", hoewel de temperatuur aldaar laag is, een superieure graansoort voort, die zeer gezocht is. De strengheid van het Canadeesch klimaat zal misschien de emigratie naar de noordwestelijke provincies van het Dominiongebied vertragen, doch in de Argentijnsche Republiek zal zich dit zelfde bezwaar niet voor doen. Op 't laatst der 19e eeuw leverde dit gedeelte van Zuid-Amerika niet meer dan 26 millioen hetcoliter graan. In 1908 beliep de oogst aldaar meer den 72 millioen hectoliter. Volgens de berekeningen van een te Buenos-Aires gevestigd staathuishoudkundige, die hiermede zeer goed op de hoogte is, zoude op het Argentijnsche gebied nog 32 millioen hektaren geschikt zijn voor graancultuur. In Westelijk Siberië zijn 32 millioen hectaren vruchtbare gronden, waarvan er niet meer dan 3 millioen worden bebouwd in Midden Siberië zijn niet meer dan 900,000 hectaren in cultuur ge bracht, terwijl meer dan 29 millioen hectaren voor ontginning geschikt zijn. In de provincie Transbaïbalië worden van de 26 millioen beschikbare hectaren niet meer dan 300,000 hectaren bebouwdin de Amoer provincie wordt slechts zes tiende en in 't Ousori-gebied niet meer dan drie tiende gedeelte van het geheele beschikbare grondgebied in exploitatie gebracht. Wat betreft het noordelijk gedeelte van het Aziatisch vasteland, schijnt Mandchurije geroepen om binnen een niet ver verwijderd tijdstip een belangrijk gebied te zullen worden voor de graan productie. Het noordelijk gedeelte dezer provincie, waar de landbouw nog met primitieve hulp middelen wordt uitgeoefend, levert 12 millioen hectoliters en dit cijfer zou, indien andere methodes gevolgd en andere werktuigen gebezigd werden, gemakkelijk zijn te verdubbelen. De bodem is zoo vruchtbaar, dat de opbrengst per hectare wisselt tusschen 15 en 22 hectoliter, bovendien is het koren bijzonder rijk aan zetmeel. Tevens zij hierbij opgemerkt, dat men aldaar gebrek aan werkkrachten heeft. Jaarlijks vestigen zich 250,000 Chineezen in een landstreek, die, dank zij de natuurlijke vruchtbaarheid van den bodem on het gunstig klimaat, op den duur een der bloeiendste landstreken van Azië zal worden. Zooals men ziet behoeft de menschheid nog niet voor broodsgebrek bevreesd te wezen. Naar mate het aantal monden toeneemt, vermeerdert teven8 de voor graancultuur geschikte opper vlakte. En indien eenmaal het tijdstip is aan gebroken, dat in Noordwestelijk Canada, Argen tinië, Siberië en Mandchurije geen gronden meer zullen overblijven om te ontginnen, zal de indus trie van den mensch voorzien in de onvoldoend heid van den bodem. Irrigratie, draineering, bemesting, keuze van geschikte zaden zullen op den duur gelegenheid verschaffen den oogst te verdubbelen, ja verdrie voudigen. Al moge het derhalve in theorie juist zijn, dat, neemt de bevolking onzer planeet in 't oneindige toe, er misschien eenmaal een oogenblik zal komen, waarop de menschheid naar middelen zal moeten uitzien om aan den hongersnood te ont komen, zeker zullen nog beel wat eeuwen moeten verloopen, voordat dit nu nog hersenschimmige Het echte Thüringer Weerhuisje van GERARD TELKAMP is een sieraad in elk huis. Het wijst even nauwkeurig als eene dure Barometer de te komen weersgesteldheid aanen wel op een eigenaardige wijze. Komt de man uit het huisje te voorschijn, men kan er op aan dat binnen zeer korten tijd het zonnetje achter regenwolkën zich verbergen zalkomt echter het vrouwtje naar buiten dan kunt U ook gerust uitgaan, want schoon weder is zeker voor den volgenden dag. Blijven Man en Vrouw beiden in huis dan is het weer veranderlijk. Het eenig mooie huisje met thermometer kost slechts t I,De ver zending geschiedt per post na ontvangst van postwissel of onder rembours met 13 cents verhooging voor die kosten. Het weerhuisje hange men in den gang, in de serre of in een kamer waar niet gestookt wordt beter en goedkooper en getrouwen weervoor- speller bestaat niet. Bastellingen te zenden aan GBRARD TELKAMP, Hillegom. dat alle voorkomende ziekten kan genezen kan nimmer bestaan. Voor elke ziekte moet dus een ander geneesmiddel gemaakt en gebruikt worden. Maagpoeder van Apotheker Boom, waardoor reeds duizende maaglijders zijn genezen van maagpijn, maagkramp, zuur, hartwater en slechte spijsver tering. Prijs per doos f 0,75. Asthmapoeder van Apotheker Boom: dit poeder geeft bij inademing onmiddellijk verlichting bij asthma en hieruit voortkomende borstbenauwdheid en borstb'eklemming, zelfs bij den hevigsten aanval. Prijs per doos f C,65. Hoofdpijn (migrainine) Pastilles van Apotheker Boom zijn een zeker werkend geneesmiddel tegen hoofdpijn, migraine, schele en zenuwhoofdpijn. Prijs per flacon f 0,80. Kina koortsdroppen van Apotheker Boom zijn gemaakt van de zuivere kinabast en zijn, doordat de kina direct opgelost in de maag komt, een spoedig werkend middel tegen koorts, binnenkoorts, malaria en gevatte koude. Prijs per flacon f 0,60. Laxeerpillen van Apotheker Boom, zuiveren het bloed, verdrijven gal en slijm en bevorderen den stoelgang. Prijs per doos f 0,50 en f 0,25. Staalpastilles van Apotheker Boom, zijn gemaakt van melkzuurijzer en bederven nimmer. Deze zijn een goed middel tegen bloedarmoede, bleekzucht en daaruit voortkomende ziekten en de p&stilles wekken de eetlust op. Prijs per flacon f 1,20 en f 2,—. Hoestsiroop van Apotheker Boom, aanbevolen door Dr. Poolman tegen hoesten, heeschheid en kinkhoest. Deze siroop maakt de slijm los en doet het hoesten spoedig bedaren. Prijs per flacon f 0,70. Aambeienzalf van Apotheker Boom geneest spoedig in- en uitwendige, blinde en bloedende aambeien. Het jeuken bedaart spoedig. Prijs per potje f 0,50. Bovenstaande geneesmiddelen zijn alleen echt met den naam Boom en zijn verkrijgbaar in de meeste apotheken en drogistwinkels. Waar niet verkrijgbaar ^ordt het verlangde, na ontvangst van het bedrag, met verhooging van 10 ct. voor portkosten, franco toegezonden door firma A. M. Boom te Arnhem. Nieuwst ij dingen. NEDERLAND. April hooimaand! Te Willige-Langerak heeft de landbouwer A. E. in de eerste helft der vorige week, dus nog in de maand April, gras gemaaid en gehooid. Het kwam goed binnen. Groot kalf. Te Polsbroeck is bij den veehouder A. B. een buitengewoon groot kalf geboren. Ret woog 140 pond en kon direct van eigenaar verwisselen, tegen een prijs van f 42. B. wees dit bod echter van de hand. (C.) Paardendief. Toen de hotelhouder Pel te Woerden zich naar den stal begaf, vond hij de deuren wijd open staan en ontdekte voorts, dat een der paarden was verdwenen. Direct werd de politie met het gebeurde in kennis gesteld, die even spoedig echter pogingen in het werk stelde, om het dier op te sporen. Later werd bericht ontvangen, dat het paard Maandagnacht door den nachtwacht in de Voorstraat was op gevangen en in den stal bij de wed. van Vulpen onderdak werd verschaft. Men denkt echter aan diefstal. Waarschijnlijk heeft men het dier, na gezien te hebben, dat het verwonde knieën had, weer losgelaten. Groote fabrieks brand te Tilburg. De fabriek van de firma Moonen en van Eijl is Maandagavond geheel afgebrand. Weverij, spin nerij, ververij, magazijnen met goederen, al de machinerieën met het ketelhuis zijn een prooi der vlammen geworden. Aangaande dezen brand meldt men nader aan „De Maasbode" Een geweldige vuurgloed steeg om half negen boven de stad op. Van alle kanten dreunde het. brand, brand, en in een ommezien rukten van alle zijden de brandgasten aan en spoedden zich, door een drom van menschen gevolgd, naar de Zwijsen8traat. De wollenstoffenfabriek der firma Moonen en van Eijl stond in lichter laaie en de vonkenregen en vlammenzee was van den beginne reeds zoo geweldig, dat er niets meer te redden scheen. De machines ploften naar beneden, en het oude gebouw geleek op een vuuroven. Het gevaar voor de aangrenzende perceelen was groot. De Eerw. Zusters Franciscanessen, wier klooster er naast gelegen is, lieten het Allerheiligste over brengen naar de parochiekerk van het Heike. Ook de kapel der Zusters Visestadienen, aan de overzijde der straat, was een oogenblik in gevaar. Vooral het woonhuis van den heer Nooteboom had veel te verduren. Alles dreef er in het water, terwijl een groot magazijn aan de achterzijde van het huiswaar een groote voorraad wol was opgeborgen, een prooi der vlammen werd. Van de oorzaak is niet het minste bekend. De arbeiders hadden als naar gewoonte de fabriek verlaten, en even later stond reeds alles in vlammen. Het krachtig optreden der brandweer wist hier een groot gevaar te voorkomen, daar de fabriek tusschen de huizen staat ingebouwd. De schade wordt door verzekering gedekt. Een kerkdief. Men meldt uit Gouda aan „Het Centrum" In de R -K. kerk van Maria Hemelvaart aan de Kleiweg te Gouda is Maandagochteud omstreeks 11 uur een zekere R. op heeterdaad betrapt, toen hij bezig was met behulp van een lijmstokje de offerbus te ledigen. De koster, die de man ver dachte bewegingen boven de bus zag maken, waarschuwde de politie die de dief wist te arresteeren. Het is een zwerver. Hij heeft reeds verschillende vonnissen, ook wegens kerkdiefstal, ondergaan. Eenige guldens heeft hij uit de bus weten te halen. Begraven in den vreemde. Men deelt het volgende mede De sergeant-ziekenverpleger W. P. Braam, die in November van het vorig jaar met de ambu lance van dr. Sikemeyer naar het terrein van den Balkan-oorlog is vertrokken, is op 4 April j.l.-te Tsjorloe overleden en aldaar ter aarde besteld. Daar bij enkele officieren de meening ingang had gevonden, dat vau het Hoofdcomité van het Roode Kruis in den iaatsten tijd te groote offers werden geëischt, om ook nog gelden te kunLen afzonderen voor een overbrenging van het stoffe lijk overschot naar Nederland, vormden zij zich tot eene commissie met het voornemen om aan alle oud- en actief-dienende onderofficieren van het Nederlandsche leger een verzoek *te richten tot het verleenen van financieelen steun, waardoor overbrenging van den overleden kameraad moge lijk zou kunnen worden. De plannen dezer commissie werden krachtig gesteund door den heer kolonel Weber, adjudant in buitengewonon dienst van Hare Majesteit de Koningin, commandant der brigade Grenadiers en Jagers, terwijl ook het Hoofdcomité van het Roode Kruis de grootst mogelijke medewerking toezegde en voor zooveel noodig reeds dadelijk verleende. Van den heer dr. Sikemeyer werd echter telegraphisch bericht ontvangen, dat zeer over wegende bezwaren zich tot deze overbrenging verzetten, zoodat bedoelde commissie is ontbonden. Hersenschudding. De 73-jarige landbouwer A. Tielen, wonende te Klein-Tiiburg, reed van de Tilburgsche markt huiswaarts, toen het paard schrok en op hol sloeg. T. werd uit de kar geslingerd en een eind weegs meegesleurd. Hij bekwam een herschenschuddirg en was na eenige oogenblikken dood. Belhamels. Zondagmiddag werden tusschen Nuland, Geffen en Oss, door kwajongens groote straatsteenen en klinkers, welke zij van te voren uit den weg hadden losgebroken, op de rails gelegd. De politie welke er mede in kennis gesteld werd, mocht het gelukken de daders, belhamels van 13 en 15 jaar op te sporen. TER NEUZEN is dagelijks te consul teeren van 9—155 en van 55—4 unr. Plaatsen van Kunsttanden en Gebitten. haarwater van Ber;mann Co., Arnhem is het beste middel tegen haaruitval en roos.. Het sterkt de hoofdzenuwen en brengt een krachtige haargroei voort. A f. 1.— en f. f.50 per flacon verkrijgbaar bij: ADOLF VAN LOY, Nieuwe Bazar, Sas van Gent. Oranje, Rood, Wit, Blauw, Geel, Groen, Bruin, Grijs, kortom elke verlangde kleur prima Glansver f, sneldroogend, en direct gereed, voor huis en scheepsgebruik, wordt door geheel Nederland verzonden a 45..cents per kilo, in hermetisch gesloten bussen van 3, 5, 71/3, 10 kilo enz. Nette verpakking. Ruim gewicht. Bij afname van minstens 10 kilo franco eerste spoor- of bootstation. Men neme proef. - Succes verzekerd. H.H. Feestcommissies worden wèl attent gemaakt, met het oog op de aanstaande feesten, dat bij ons het voordeeligst adres is van BENGAALSCH VUUR'in de kleuren Rood, Wit, Blauw, Oranje, Groen, enz. Prachtig brandend. Spoedig bestellen is vereischt. Alle kleuren fl,25 per kilo. Oftta§$ff*»c5it 17, (bij de Yfijdagmirkt) Raadplegfingen: van 8 tot 5 ure, den Donderdag morgend niet. Behandeling «onder pijn. ALLS SLACH VAN KUNSTTANDEN - TAPIJTREINIGING. - Wij stoomen als nieuw. Verven prachtig naar staal. Zending: Franco tegen Franco.

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 5