DE ZEEUWSCHE KOERIER Provinciaal Dolksblad. erste Blad Zaterdag 10 Mei 1913 19de Jaargang. Thans de meest geleien Courant van Zeeland Brieven, Stukken, Advertentiën te zenden aan de Administratie van „De Zeeuwsche Koerier" te Sas van Gent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN Pinksteren. CHINEESCHE DUITEN. De Nederlandsche torpedobooten te Brugge. Onderzoek verlofgangers. Veldwachter-timmerman. Te houden aanbestedingen. Stadsnieuws. Ingezonden Mededeelingen. Genezing van eene dame die sedert 20 jaren aan de maag leed. Provincie Nieuws. Deze courant verschijnt Woensdag en Zaterdag. Prijs per 3 maanden franco per post 75 cent. Voor België 1,50 frank, per 3 maandenvoor alle andere landen f 1,25, bij vooruitbetaling. Advertentiën van 1 tot 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent Groote letters worden naar plaatsruimte bere kend. Bij abonnement korting. Dienstaanbiedin gen 3 cent per regel. MAAN: E. K. 13 Mei. V. M. 20 Mei. ZON Zon op 5 u. 04 m. Zon onder 7 u. 30 m. „Kom, heilige Geest I" Ziedaar de Pinksterbede, de Pinksterwensch. Die klonk in den aanvang der Schepping, toen de aarde nog woest was en duister, vóór Gods Geest zijn levenwekkend werk had verricht. Die de Apostelen bezielde, toen ze met de leerlingen van Jezus, met de geloovige vrouwen, met Maria vertoefden in de Jerusalemsche opper zaal om den Trooster, den Geest te wachten, door den Verrezen Messias, vóór Hij opklom ten hemel, hun beloofd. Welke te vervullen, zooveel in haar is heel den loop der historie geweest is en zijn zal tot het einde der eeuwen de taak van Christus' Bruid. „Kom, heilige Geest 't Is de sleutel der geheimenis van ons en van het maatschappelijk geluk. Zooals de natuur behoefte heeft aan de wel doende stralen der zon, zoo kan onze ziel niet buiten het licht, noch buiten de warmte van dit Goddelijk brandend vuur. Wat al afdwalingen als van dit hemelsch licht geen straal neerschiet op ons arm menschelijk verstand Wat al tekort-komingen in den wil Wat al misvattingen en miseries Zie omgekeerd naar wat Hij deed en doet. Hoe Hij de Apostelen op dezen hoogen dag zoo vervulde met genade, dat ze zonder menschelijk opzicht, zonder vrees voor koningen of vorsten, de blijde boodschap verkondigden, en als God durfden prediken, Die aan een Kruis gestorven was. Hoe Hij den martelaren de kracht gaf de vreeselijkste tormenten, den pijnlijksten dood met blijdschap te verdragen. Hoe Hij aan de Belijders, aan de Maagden, aan alle Heiligen, hun rechtvaardigheid, zuiverheid, heiligheid gaf. Als wij in zonden zijn, wekt Hij tot boet vaardigheid ons op. Als wij gerechtvaardigd zijn helpt Hij ons tot voortgang verder in de volmaaktheid. Als wij voortgaan, doet Hij ons volharden. Hij geneest, wat in onze ziel gewond is. Hij verzacht wat verhard is Hij verwarmt wat koel is gewordenHij bestiert en richt weer op den rechten weg, wat was afgedwaald. Helaas, hoe weinig wordt dit koesterend vuur gezochthoe zelden naar dit hemelsch licht de blikken opgeslagen. En hoe anders zou alles er uit zien in heel de wereld, wanneer lietde en vrede, den Geest van God, even gaarne werden aangenomen, als Hij ze ons mee wil deelen. Want dit is een even onloochenbare waarheid door Zijn Woord zelf betuigdHij is de Geest der Waarheid, dien de wereld niet ontvangen kan, omdat zij hem niet ziet noch kent. Dus, die Hem wil ontvangen, die leven wil in Zijn licht, onverbiddelijk heeft hij te breken met de slechte en zondige wereld. Omdat de Geest Gods en de geest der wereld niet leven kunnen in één zelfde ziel. Zijn eer is een andere dan die der wereldzijn goederen zijn andere, zijn genietingen zijn andere de mensch heeft te kiezen en kiest hij Gods Geest, dan kiest hij het best. Wenschen wij onze lezers de vervulling van het eenvoudig maar treffend schoone kerkelijk gebed, dat zij de ware wijsheid mogen bezitten en bij den Geest van God steeds zoeken hunne troost, hun vreugde. I>© Staten-verkiezingen. We krijgen dus spoedig de stemmingen voor leden der Tweede Kamer en voor leden van de Provinciale Staten. Er moge een zeer groot "verschil zijn tusschen de taak der Tweede Kamer en die der Provinciale Staten, eerstgenoemd college moge véél meer dan het tweede staan in het teeken der politiek, tenslotte heeft, als hij ter stembus gaat, de rechtsche kiezer zoo goed voor de Staten als voor de Kamer zich deze zelfde vraag te stellen Welke candidaten zijn die onzer rechtsche organisaties, met andere woorden, welke candidaten zijn voorstanders een er regeering, die zich door de christelijke beginselen leiden laat Is het noodig dat we in onze Tweede Kamer zooveel mogelijk menschen hebben van onverdacht christelijke principen, niet minder geldt zulks voor de provinciale besturen. Immers, waar door de diverse Provinciale Staten de leden der Eerste Kamer gekozen worden, en deze Eerste Kamer het in handen heeft elk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp al of niet goed te keuren, daar ligt het voor de hand dat de politieke samenstelling der Eerste Kamer een afspiegeling is van die der gezamenlijke Provin ciale* Staten, en dat dus ook de Staten, zij 't indirect, een belangrijken invloed uitoefenen op 's lands zaken. Men voelt hieruit hoe noodzakelijk het is ook naar de Staten at te vaardigen mannen, op wie we staat kunnen maken en van wie we weten dat ze in politieke vraagstukken zich altijd richten naar de eischen van een Christelijk staatsinzicht. Voor Zeeland geldt deze noodzakelijkheid te meer, daar de rechtsche meerderheid in ons Statencollege niet zoo bijzonder groot is. „Het Volk" deelt mede, dat uit het Indische Verkiezingsfonds een bedrag van f 3300 is ont vangen van de verkiezingskas der S. D. A. P. Men herinnert zich, dat de „N. R. Ct." zich ongerust heeft laten maken door een grappen maker, die haar had op de mouw gespeld, dat de zes Nederlandsche torpedobooten, die een bezoek zouden brengen aan Brugge, eigenlijk gestuurd werden om de processie van het H. Bloed aldaar op te luisteren. Het is gelukkig niet gebeurd. De Belgische autoriteiten hebben de Nederlandsche schepen hoffelijk ontvangen, de officieren zijn de gasten geweest van den gouverneur en den burgemeester *maar er is niet van hen verlangd, dat zij met de bemanning in den stoet liepen, dat zij kanon schoten lieten lossen gedurende de processie of op andere wijze den katholieken eeredienst hulde brachten. Man is in de bureaux der „N. R. Ct." weer wat bekomen. Maar ds. Bronsveld gelooft nog half aan een Jesuïetische manoeuvre(Huisgezin.) Het jaarlijksch onderzoek van de verlofgangers der militie zal in 1913 plaats hebben als volgt Hontenisse, Woensdag 11 Juni 9 u. v.m. (ook voor Boschkapelle, Hengstdijk, Hontenisse, Osse- nisse en Stoppeldijk). Graauw en Langendam Woensdag 11 Juni 11,45 u. v.m. Clinge Woensdag 11 Juni 2,30 u. n m. Hulst Donderdag 12 Juni 9 u. v.m. St. Jansteen Donderdag 12 Juni 1 u. n.m. Koewacht Donderdag 12 Juni 3 u. n.m. Axel Vrijdag 13 Juni 9,30 u. v.m. (ook voor Overslag en Zuiddorpe). Sas van Gent Vrijdag 13 Juni 2 u. n.m. (ook voor Philippine en Westdorpe). Zaamslag Zaterdag 14 Juni 9 u. v.m. Hoek Zaterdag 14 Juni 11 u. v.m. Ter Neuzen Zaterdag 14 Juni 1,30 u. n.m. Breskens Dinsdag 24 Juni 9 uur v.m. Cadzand Dinsdag 24 Juni 1,30 uur n.m. (ook voor Retranchement). Oostburg Dinsdag 24 Juni 3,30 uur n.m. (ook voor Zuidzande). Sluis Woensdag 25 Juni 9 uur v.m. Aardenburg Woensdag 25 Juni 1 uur n.m. (ook voor Eede en St. Kruis). Schoondijke Woensdag 25 Juni 3,45 uur n.m. IJzendijke Donderdag 26 Juni 9 uur v.m. (ook voor Hoofdplaat en Waterlandkerkje). Biervliet Donderdag 26 Juni 11,30 uur v.m. Groede Donderdag 26 Juni 2,30 uur n.m. (ook voor Nieuwvliet. Op de laatst gehouden algemeene vergadering van Zeeuwsche gemeente-veldwachters is ook uitvoerig besproken het geval betreffende den gemeente-veldwachter van Meliskerke (Walcheren) die door zijn lage jaarwedde genoopt is in zijn vrije uren zijn oud-vak, dat van timmerman, uit te oefenen, en dat herhaalde verzoeken om ver betering in dien toestand tot heden niet baatten. Zelfs een uiteenzetting aan hoogere autoriteiten had tot gevolg, dat er gewezen werd op art. 136 der Gemeentewet, die den Raad de koorden der beurs fvan bezoldiging voor de politie-beambten in handen geeft. Zoo'n geval teekent des te meer, omdat in Zeeland reeds meermalen aangedrongen is door Ged. Staten bij de gemeente-besturen op behoorlijke bezoldiging van de gemeente-veld wachters. (Tijd.) Meststoffen Hulst. 10 Mei, 1 uur, Neelemans. Aankoopcommissie R.-K. Boerenbond Z.-Vl. O. D. Chilisalpeter en Turfstrooisel. Woonhuis Ter Neuzen. 13 Mei, 2 uur. Hotel Centraal. W. Bedet. Woonhuis. Aanw. 10 Mei. Burgerweeshuis Middelburg. 14 Mei, 2 uur. Burgerweeshuis, Bestuur Godshuizen. Optrekken achtervleugel. Muziektent Ter Neuzen. 14 Mei, 3 uur, gemeentehuis. Burg. en Weth. van Ter Neuzen. Muziektent. Straatreiniging Sluiskil. 14 Mei, 3 uur. Burg. en Weth. van Ter Neuzen. Verzamelen, enz. straat vuil, beer, enz. te Sluiskil. Cal. polder Borssele. 15 Mei, 3 uur. Dir. keet, herstel, vernieuwing enz. Adornispolder. 16 Mei, lOVa uur, gemeentehuis Nieuwvliet, onderhoud enz. Hoofdplaat- en Thomaespolder. 16 Mei. Directiekeet. Herstel, vernieuwing, onderhoud enz. Spreekcel, enz. Zaamslag. 16 Mei, half elf, Raadhuis Burg. en wet.h. van Zaamslag. Spreekcel en slaapkamer aan woning telefonist. School IJ zend ij ke. 17 Mei, 2 uur. Gemeentehuis. B. en W. IJzendijke Bouwen. O. L. school. Herstelling schutsluis Hansweert. 21 Mei. Prov. Bestuur, 11 uur. Abdij. Her stelling hoeken det hoofden der kleine schutsluis te Hansweert. Zie Stcrt. no. 94. Z.eeweringen Vlissingen. 21 Mei Prov. Best., 11 uur. Abdij. Vernieuwen palen in de hoofden van de zeeweringen te Vlissingen. Zie Stcrt. no. 94. Kaaimuren, enz. Ierseke. 22 Mei, half vier, Gemeentehuis. Burg. en weth. van Ierseke. 100 M. kaaimuur, dempen 127 M. sloot, leggen 400 M. rioleering, 19 zinkputten. Indien, wanneer gij u aan tafel zet en de eetlijst raadpleegt, gij verplicht zijt te overleggen wat gij wel zult eten dat u geen smart zal brengen, dan is het oogenblik voor u gekomen om de Pink Pillen te nemen. Wanneer gij de behandeling met de Pink Pillen hebt gedaan, kunt gij welke spijzen ook eten, zwaar of licht, gij zult die vol komen verterenen de voedende bestanddeelen die er in zijn bevat zullen volkomen worden opgenomen. Mad. Aurian, rue des Salières, te Langon (Gironde, Frankrijk), heeft ons geschreven „Gedurende 20 jaren was mijn leven niets dan een lange marteling. Gedurende dat lange tijdperk heb ik de ergste smarten verduurd. Mijn maag was geheel in het ongereede, zelfs de lichte spijzen deden mij walgen an braken. Ik braakte dikwijls gal en slijm uit. Ik was altijd vermoeid en slap, mijne beenen weigerden mij te dragen. Na een geringe inspanning, liet ik mij op een stoel neer, waar ik weende van wanhoop. Gedurende 20 jaren, zijn mijne maagsmarten zoo volhardend geweest dat ik den druk van een corset niet kon verdragen. Gedurende dit laatste tijdperk ben ik behan deld, dat is te begrijpen, maar men heeft mij slechts een weinig.kunnen verlichten de genezing scheen onmogelijk. Toen ik de krachtdadigheid der Pink Pillen heb hooren roemen, besloot ik er gebruik van te maken. De verlangde verbetering heeft dadelijk plaats gehad. Door dat goede begin aangemoedigd, ben ik met de behandeling voortgegaan en nu ben ik veel beter. Ik kan mij met mijne zaakjes bezig houden, ik verdraag mijn corset heel goed, ik eet met lust en verteer mijne spijzen goed. Wanneer ik mij een weinig moe gevoel, neem ik de Pink Pillen gedurende eenige dagen en dan gevoel ik mjj dadelijk beter. Ik heb reeds de gelegenheid gehad met vele personen over de Pink Pillen te spreken en ik weet dat die er ook zeer tevreden over zijn geweest". Zij zijn verkrijgbaar a f 1,75 per doos en f9 per zes doozen, bij het Generaal-Depot der Pink Pillen, Eeghenlaan 22, Amsterdam; M. Verhaak te Sas van Gent en Wed. Be vin, drogist, IJzen dijke en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. SAS VAN GENT, 9 Mei 1913. De afdeeling Sas van Gent van Breda's Kruis- verbond kwam Woensdagavond ter gewone plaats bijeen, hoofdzakelijk ter bespreking van de alge meene vergadering der commissie voor R.-K. Drankbestrijding in Z.-Vl. O. D. welke op tweeden Pinksterdag te Hulst gehouden wordt. Na uit voerige bespreking der agenda, werden de leden opgewekt deze vergadering bij te wonen, waaraan de meesten zullen gevolg geven. Een nieuw lid werd geïnstalleerd. Besloten werd tot de oprichting van een jongensbond. Een commissie, bestaande uit den WelEerw. Heer Moors, en de heeren Goossens en van Oppen Jr., zal zich met de afwikkeling dezer zaak belasten. Jongens van 12—16 jaar zullen leden van dezen bond kunnen zijn. Het tegenwoordige vergaderlokaal van het Kruisver- bond zal voorloopig van de meest noodige meubileering worden voorzien, eenige spelen zullen worden aangeschaft en zoo zullen, onder behoorlijk toezicht, de leden van den jongensbond zich eiken Zondagmiddag in het lokaal passend en aangenaam kunnen vermaken, 't Spreekt van zelf dat de jongens langzamerhand zullen worden op de hoogte gebracht met de beginselen der Drank bestrijding. Ongetwijfeld zal deze bond den vollen steun hebben van alle weldenkende ouders. Ten slotte werd besloten ernstige pogingen aan te wenden om te komen tot 't oprichten eenei. Mariavereeniging. Het ligt in de bedoeling binnenkort eene vergadering daartoe te beleggen. Een schip-kerk. Woensdagavond meerde aan de Westkade alhier een schip, zooals door de overgroote meerderheid onzer lezers wel nooit zal gezien zijn. Konden we onlangs in de geïllustreerde bladen eene afbeelding vinden van een tot kerk ingerichten AmerikaanscH'en spoor trein, hier was een tot bidplaats ingericht vaartuig. Het schip had het Kruis in den top van den mast en voer onder Fransche vlag. Het wordt bevaren door den ZeerEerwaarden heer .Platau, een Fransch priester uit het Departement du Nord. Evenals vele anderen brachten ook wij een bezoek aan deze drijvende bedeplaats. Toen wij ons tot den eerwaarden hrer Platau wendden, was deze aanstonds en met de meeste welwillend heid bereid alle inlichtingen aangaande deze onder neming te verstrekken. „Wat het eigenlijke doel was De priester verwees ons naar de in de Vlaamsche taal geschreven biljetten, die hier en daar aan de wanden van het schip hingen. Zoo lang de Eerw. heer Platau met zijn vaartuig in - Frankrijk bleef, had hij die uitleggings-opschriften niet noodig, maar toen, om steun en sympathie voor zijn werk te winnen, ook Vlaanderen en Nederland zouden bezocht worden, moest Z.Eerw. zich daarvan bedienen, want, zeide hij, „Uwe taal ben ik nog niet machtig". Het doel van het vaartuig bestaat, naast het geven van godsdienst oefeningen, in „lo. Catechismuslessen voor de kinderen der schippers2o. scholen, waar lessen in lezen en schrijven gegeven worden 3o. kostelooze secretariaten voor de schipperij." Men ziet hieruit voldoende hoe een schoon sociaal werk door dezen priester wordt ondernomen. De eerwaarde heer Platau bezoekt met zijn vaartuig enkel de centra van scheepsverkeer en was hier dan ook slechts op zijn doorvaart naar Ter Neuzen, waar hij Donderdagochtend heenvoer. Als voorloopig reisdoel noemde Z.Eerw. 's-Hertogenbosch. De voorbij te varen voornamere plaatsen worden natuurlijk bezocht. „Of in dit schip ook de H. Mis gelezen werd vroegen we. „Non, 9a je ne puis pas sans autorisation de Rome", „dat mag ik niet zonder toestemming van Rome", antwoordde Z.Eerw. Deze toestemming zou echter spoedig aan den Heiligen Vader ver zocht en zeer zeker verkregen worden. Vooral in de grootere havens wordt door schippers en zeevarenden meermalen gevraagd of het niet mogelijk is de H. Mis te hooren op het schip. Toen wij afscheid namen van den moedigen geestelijke en kennis hadden genomen van zijn streven, gevoelden wij bewondering voor den ondernemingsgeest van dezen priester, die zich volgaarne moeiten en opofferingen getroost, niet alleen om te voorzien in het gemis aan gods dienstvoorlichting en oefening bij zoovele varenden en hun gezinnen, maar tevens om de eerste hand te leggen aan een schoon sociaal werk in 't belang der schippersbevolking. De stemming van de Provinciale Staten van Zeeland, welke aanvankelijk bepaald was op 20 Juni is thans nader bepaald op 13 Juni; de her stemming blijft bepaald op 27 Juni. Oude rechten bestreden. Op 1 Februari ging de pacht van het Veer over de Eendracht te Tholen over in handen van een ander en al spoedig liep het gerucht, dat de oude pachter zelf een veerdienst zou instellen. Er werd een vervoermiddel gemaakt en in de afge- loopen week zijn werkelijk pogingen aangewend tot het overzetten, wat aanleiding gaf tot heel wat drükte. Er zijn processen-verbaal opgemaakt, en daar hier sprake is van oude rechten,, dateerende uit de dagen van Philips van Bour- gondië zou men trouwens reeds vele malen zjjn voorheen processen gevoerd tusschen Tholen

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 1