BuitenlandsclT Overzicht. Schoolnieuws. Landbouw. Stadsnieuws. Provincie Nieuws. Twee kinderen verbrand. Te Schagen (N.-H.) heeft Woensdagavond een felle brand gewoed, waarbij twee kinderen, een meisje van vijf en een jongetje van zeven jaar, zijn omgekomen. Door het vlamvatten van een gordijn aan een nachtlichtje was brand ontstaan in de slaapkamer der oudste twee kinderen van den bakker R. Boersma. Deze gingen terstond hun ouders wekken, maar door den snellen voortgang der ▼lammen was het onmogelijk, de slaapkamer der jongste twee kinderen te bereiken. Met levens gevaar slechts konden de radelooze ouders met bun twee oudste het brandende huis ontvluchten. Toen eenige oogenblikken later een der buren, van den anderen kant de slaapkamer der jongste kindeten wist binnen te dringen, vond hij de twee kinderen in hun ledikant door den rook gestikt. Het huis brandde geheel uit, evenals het koffiehuis 'aan de overzijde der straat, dat door de vonken in vlam was geraakt. De legermanoeuvres. De leger- manoeuvres onder bevel van den commandant van het veldleger, waaraan zullen deelnemen de tweede en vierde divisie, de vier regimenten cavalerie, het korps rijdende artillerie, het regiment genie troepen en hulp wapens, zullen plaats vinden tus8chen de Zuiderzee en de Duitsche grens in de provincie Gelderland en Overijsel. De sterkte van de troepen zal ongeveer 20 duizend man en 3 duizend paarden zijn. Reeds worden door den chef der Intendance, de Overste V. d. W. en nog een ander stafofficier in den Achterhoek besprekingen met de burge meesters gehouden de legering en de verpleging van de troepen betreffende, welke geheel op oorlogsvoet zal worden ingericht. Ook met be trekking tot de hoedanigheid van het drinkwater wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld. (Tijd.) Berijmd marktbericht. De markt berichten zijn in den regel niet erg aantrekkelijk voor de gewone dagbladlezers. Dat heeft een berichtgever van „De Post" te Zevenaar er toe gebracht om zijn relaas van de veemarkt aldus in te kleeden Onze tweede markt was droef te aanschouwen Maar ruim honderd stuks vee stonden aan de [touwen. Dat deed de concurrentie van Doesburg en Eist, Van laatstgenoemde plaats zeker wel het felst. Veel vreemde kooplui zag men ernstig loeren Naar 't schoon# vee, maar slim zijn de boeren, Zij hielden hun koeien en pinken duchtig op geld, Daarvoor moesten heel wat guldens worden geteld, Toch werd menig beestje van de touwen ontbonden, Het had dan een anderen meester gevonden. Veel schade deed de geringe aanvoer dus niet Zooals men uit dit verslagje wel ziet. En waar.om van biggen en zwijnen gezwegen f Er is erjjeen een bij zijn krulstaart gekregen. Friesche kaas. Als een bewijs, dat de Friesche zuivel ook buiten ons land een goeden naam heeft, kan dienen dat door het Ministerie van Oorlóg in Bulgarije aan de firma Grandsma en Co. te Leeuwarden de leverantie van honderd duizend kazen (twee honderd duizend kilo), ten behoeve van het Bulgaarsche leger is opgedragen. Hartelijk. Woensdagmorgen zou de burgemeester van Westerbork afscheid nemen van den Raad. Alle leden waren echter weg gebleven. (Hbld.) Vergiftigd door koffieboonen. Op gevaar af alle koffiekransdames om het hart te doen slaan maakt de „Tijd" melding van een allerzonderlingste vergiftiging Donderdag nl. heeft zich bij de familie H., in de Kruisstraat te 's-Her- togenbosch, een vergiftiging voorgedaan, ontstaan door het gebruik van ondeagdelijke koffieboonen. Bij man en vrouw deden zich zeer ernstige ver schijnselen voor, zoodat de hulp van twee doktoren moest worden ingeroepen. Toegediende medicijnen hadden onmiddellijk bjj den man gunstige uitwerkselen, zoodat hij aas H* *5 Door de vlammen. Vrijdagmiddag woedde bij het station Nasserheide nabij Oranien- burg een boschbrand, die door locomotiefvonken was veroorzaaktde vlammen sloegen over den spoorweg heen. Een personentrein uit Slraalsund stond voor de vlammenzee en de machinist durfde niet te stoppen, daar hij ieder oogenblik, den D- trein naar Kopenhagen verwachtte. Met een snelheid van 70 K M., reed de trein door de aan weerszijden hoog oplaaiende vlammen. De machi nist alleen liep brandwonden opde reizigers bleven allen ongedeerd. Onweders. In het Zuiden van Duitsch- land hebben Vrijdag hevige onweders gewoed. Te Reichenbach werd de zoon van een advocaat door den bliksem gedood, een andere jongeling werd bewusteloos. Te Allmersbach bleef een mecanicien plotseling dood, terwijl de bliksem te Haubersbronn een moeder met zeven kinderen doodde. Ook boven Homburg heeft een hevig onweder gewoed. Een jachthuis stortte in en 15 personen, die er schuilden werden bewusteloos, 2 dames uit Frankfurt werden zwaar gewond. RUSLAND. Een martelaar van het biechtge heim. In de „Reichszeiting" van Bonn vindt „De Javapost" het volgende feit opgeteekend. Voor ongeveer twintig jaren werd de Eerw. heer Kobylowics, pastoor van Oratow, bij Kiew, gevangen genomen, beschuldigd van manslag. Een pachter di6r gemeente was met geweerkogels doodgeschoten. De onderwijzer van de plaats, tegelijk organist der kerk, klaagde den pastoor aan en verzocht den officier van Justitie, sacristi en kerk nauw keurig te onderzoeken Daar vond men het kort te voren ontladen geweer van den pastoor, die tot levenslangen dwangarbeid werd veroordeeld. God liet zelfs toe, dat de pastoor door zijn bis schop, Mgr. Borowki, bisschop van Zylonier, geëxcommuniceerd werd. De Eerwaarde heer K. btacht vele jaren in dwangarbeid door en stierf voor eenige maanden als galeiboef. Toen de zaak gerechtelijk werd onderzocht, had de pastoor altijd getuigenis van zijn onschuld afgelegd. Doch ziet, voor eenige weken stierf op zijn beurt de organist, die den pastoor had aange klaagd. In zijn laatste oogenblikken riep hij de rechter lijke macht en de plaatselijke autoriteiten tot zich en verklaarde, dat hij weleer dien pachter had vermoord om met de weduwe te kunnen trouwen. Om alle verdenking ver van zich af te weren, had hij zich bediend van het geweer van den pastoor, dat hij in stilte van de pastorie had meegenomen en later in de sacristie teruggebracht, opdat het daar door het gerecht zou gevonden worden. Hij voegde er bij, dat hij bij den pastoor was gaan biechten om hem in de onmogelijkheid te stellen eenige aanwijzing aan het gerecht te doen. Van dat oogenblik was de pastoor tot stilzwijgen gehouden om wille van het biecht- geheipa en getrouw aan dien plicht, was de pastoor het slachtoffer geworden van een onbeschaamden hypocriet. Na deze bekentenis van den stervenden organist werd onmiddellijk getelegrafeerd naar St. Peters burg om de invrijheidstelling te vragen van pastoor K.men antwoordde, dat de pastoor voor eenige maanden was overleden. De heldhaftige priester had het biechtgeheim met zich medegenomen in het graf. De dreigende wolken, die zich verleden week boven den Zuid-Oosthoek van Europa samen trokken en waaruit elk uur het gevreesde oorlogsvuur zich zou kunnen ontlasten, zijn weer als bij tooverslag verdwenen en hebben plaats gemaakt voor een helder schijnend zonnetje. Het stond er op 't laatst der vorige week waarlijk kritiek bij. Montenegro bleef maar steeds hals starrig weigeren Skoetari te ontruimen, terwijl ir Oostenrijk de maat der toegeeflijkheid elk oogen- Mik .dreigde over te lpppenOostenrijk scheen Aanslag op den Badsnschsn Greot-lhrtog. De groot-hertog en de groot-hertogin van Baden, die Zondag een bezoek brachten aan Mannheim, reden om drie uur in den middag per rijtuig naar de wedrennen. Toen het rijtuig bij het hotel Kronprinz den Kaisserring, een stille straat inreed, waar wegens het regenweer bovendien haa3t geen men8chen waren, sprong opeens een man op.de treeplank van het rijtuig en maakte een beweging alsof hij met een mes slaan wilde. Volgens de „Neue Baüische Landes Ztg." heeft de groot-hertog echter niet gezien, dat de man een mes in zijn hand had. De kerel probeerde den groot-hertog bij de borst te grijpen, maar deze duwde met de greep van zijn sabel tegen de kin van den aanrander, die ruggelings van het rijtuig tuimelde Eenige omstanders schoten toe en wilden den aanrander te lijf, maar de politie kwam tusschen beide. In zijn zak werd een roestig geopend knipmes gevonden. De aanrander was dronken. Bij het verhoor bleek, dat de aanrander, Anton Jung geheeten, 41 jaar oud was en vroeger kleermakersgezel. In zeer armoedige omstandig heden woont hij met zeven jonge kinderen in een der voorsteden. De man sprak verwarde taal en is blijkbaar niet wel bij het hoofd, hij verklaarde gehandeld te hebben op last van een bende, die hij niet verraden wilde. Reeds vroeger is hij wegens zijn opgewonden toestand en verslaafdheid aan den drank in een ziekenhuis verpleegd. (Msbd.) Aan de Rijksnormaallessen te Axel zijn be vorderd Tot de vierde klasseJ. A. Breepoel, J. C. J. Olijslager, A. J. Schieman, allen te Axel, C. F. Notschaele te Westdorpe, B. J. S. Goor te Hoek, F. S. Lansen te Ter Neuzen en J. J. P. Stoffels te Sas van Gent. Tot de derde klasse: A. A. A. Minjon, A. J. Platteeuw, beiden te Axel, P. P. de Blok te Stoppeldijk, J. C. Eijke te Zaamslag, C. P. Feijen en A. E. M. Pladet te Westdorpe, H. Ivens te Hontenisse, M. Jurry te Hoek, P. Kerckhaert te Hengstdijk, E. J. F, Lansu, H. L. M. Eggermont, B. H. Huber en J. E. Huber, allen te Clinge, H. J. Pauw en G. D. van de Peijl, beiden te Ter Neuzen en A. H. d'Haens te Hulst. Tot de tweede klasse: R. M. Bauwens en A. C. Pluijm, beiden te Westdorpe, J. V. Casten- miller en J. Serrarens, beiden te Stoppeldijk, A. Dhaeze, C. P. Kolijn, A. de Vos, J. de Vries, P. de Zeeuw, R. B. Hellinga en C. E. van Luijk, allen te Ter Neuzen, A. J. Waelput te Zuid- dorpe, W. d'Haens te Hulst, L. J. Nijssen te Sluiskil en C. J. A. de Smidt te Sas van Gent. Tot de voorbereidende klasse, 2e afdeelingJ. H. Goslinga, C. C. Bakker, G. T. Eekman, F. M. Mangold, allen te Axel, G. Lauret te Overslag, C. J. L. Wortman te Zaamslag en A. F. Rein- houd te Hulst. Bij het Zaterdag te Middelburg gehouden examen voor onderwijzeres zijn geslaagd de dames J. J. Meulenberg, J. J. Bol en J. Jansen, allen te Ter Neuzen, E. van Wijck en J. van Wijck, beiden te Sluiskil en S. M. E. Hamers te Oost burg. ZUIDDORPE. De heer R. Waelput alhier, die in April j.l. de acte als onderwijzer behaalde, is als zoodanig benoemd aan de openbaro lagere school te Langeweg, gemeente Terheijden (N.-Br.) HOOFDPLAAT. Alhier zijn voor de vacante betrekking van onderwijzer en onderwijzeres aan de O. L. School in de kom respectievelijk 2 en 7 sollicitanten. OOSTBURG. Dhr. J. van Leeuwen alhier is benoemd tot onderwijzer aan de O. L. School te Terheijden (N.-Br.). (N. Z. C.) I~ in Oostelijk Zeeuwse h-V laanderen trekken de wiedkooien al uit om het jonge vlas van onkruid te zuiveren dit is zooals gewoonlijk om dezen tijd van het jaar. Maar wel is het ongewoon, dat er nog duizenden en duizenden K.G. vlas in deze streek in de schuren zitten, zoo goed als onverkoopbaar, want voor het beste wordt niet meer dan 12 fres. betaald, terwijl gewone kwaliteit dezer dagen nog is verkocht voor 6 fres. Men vraagt zich dan ook af, waar het heen moet, als over een paar maanden het nieuwe vlas aan de markt komt. Is 1912 een slecht vlasjaar geweest, wat de prijzen betreft, ook de ajuin planters van dat jaar scheuren leelijk de broek, zooals men zegt. Van de roode juin zijn nog enorme voorraden aanwezig, die zoo goed als niets waard zijn. De beste soort kan niet meer dan 60 cent per 50 K.G. bedingen, en men is dan nog erg blij, voor dien prijs koopers te vinden. Wat de aardappelen aangaat, hierin is gelukkig wat stijging te bespeuren. Er wordt geleverd tegen f 2,40 tot f 2,70 per honderd kiloer moeten nog groote massa's worden van de hand gedaan. (Onze Boerenstand.) SAS VAN GENT, 6 Mei 1913. Tegenover de spiegelfabriek geraakte Zondag middag een kind van den knecht van het Rijnschip „Margaretha Maria", te water. Daar de ouders van het kind, een meisje, op eenigen afstand wandelden en 't gebeurde niet zagen, zou de jeugdige drenkelinge stellig zijn verdronken, had niet een in de nabijheid visschend persoon het ongeval bemerkt en de kleine op het droge gebracht. Gisteren werd onze gemeente bezocht door H. Ms. kanonneerboot „Bever". Het schip is hedenochtend weder vertrokken. Vrijdag is op de binnenplaats der maréchaussee- kazerne te V 1 i 8 s i n g e n, in tegenwoordigheid van de geheele brigade, aan den commandant van genoemde brigade, den wachtmeester A. Uijterschout, de zilveren medaille uitgereikt wegens 24 iaren trouwen dienst. (M. C.) Met de tijdelijke waarneming van het kantoor van '8 rijksbelastingen te Axel is belast de surnumerair N. J. T. Stubbe, uit de directie Amsterdam. Volgens „De Belastingambtenaar" waaraan ook 't bovenstaande is ontleend is ingetrokken de verplaatsing van den kommies-ontvanger J. Huber te Clinge (gr. kr.) naar Strijbeek. Een goed voorbeeld. Onder motto „Een goed voorbeeld" wijst de wegencommissie van den A. N. W. B. er op, dat de gemeenteraad van Wissenkerke besloten heeft, de grintwegen, bij de gemeente in onderhoud, te veranderen in steenslagwegen, welke gewalst zullen worden. Deze nieuwe wegen zullen ongeveer 8600 M. lang zijn en een breedte van 4 M. verkrijgen. De oude grintwegen ongeveer 40 jaar geleden aangelegd behoeven slechts zooveel gewijzigd te worden, dat zij het nieuwe profiel vertoonen en vormen dan verder een uitstekend fundament voor de aan te brengen verharding van steenslag. De wegencommissie van den A. N. W. B. juicht dit besluit van den raad van Wissenkerke ten zeerste toe en zegt, met de meeste belang stelling den ondernomen arbeid te volgen. Zjj spreekt hier verder den wensch uit, dat het spreekwoord „Goed voorgaan, doet goed volgen", hewaarhoid_7ftl worden.

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 2